Yffll N No. 58. Tweede blad. Honderd en eerste jaargang. 1899. WOENSDAG Amsterdamsche Brieven. 17 MEI. FEUILLETON. (DER MAJORATSHERR). ALKMAARSCHE COURANT. Dezo Courant wordt Blnsda g-, Uonderil »g- on Zaterdagavond uitgegeveo. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar 1" 0,8©franco door het geheelo rijk f 1,— 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone adverlention Per regel f©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan" do Uitgevers IIEBMs. OOSTER ZOON. XX. Dit ia de tijd dor Jaarvergaderingen. Elke dag brengt er nieuwe, do meesten van financiöele ondernemingen, maar toch ook velen van allerlei genoot' schappen, die op maatschappelijk gebied eon zeker doel nastreven. Zijn de eersten gewoonlijk zeer slecht bezocht, als er tenminste geen conflict is, dat de advocaten in grooten getale naar de bijeenkomst doet stroomen, de anderen worden meestal bijgewoond door een breede rij van afgevaardigden uit verschillende doelen des lands, die deze gelegenheid gaarne aangrijpen om oude vriend schapsbanden te hernieuwen en na afloop der vergadering de genoegens van de hoofdstad te smaken. In de bijeen komsten van dien aard heerscht dan ook altijd een pret tige toon en met waardeerende woorden is men er niet karig. Het droogste deel van het menu is bijna altijd het verslag van den secretaris, dat uit den aard der zaak een te groote opeenhooping van feiten vormeldt om de aandacht tot het eind te kunnen boeien. Vandaar dan ook, dat 't meer en meer gewoonte wordt dit verslag eenige weken van te voren aan de leden te zendon, die er dan op hun gemak kennis van kunnen nemen, zoodat een vruchtbaarder debat daaraan kan worden vastge knoopt. Er zijn intusschen ook enkele secretarissen, die de kunst verstaan om aan hunne mededeelingen alle dorheid te ontnemen door zo in oen smakelijken vorm te gieten. Die gave is o.a. toebedeeld aan den heei 1 J. van Eldik Thieme, den secretaris der Noord holland- sebe Vereeniging «liet Witte Kruis." In de afgeloopen week hield deze haar jaarvergadering en van velerlei aard waren de onderwerpen, waarvoor de secre taris de belangstelling der aanwezigen had te vragen. Hij kreeg die ten volle tot het einde toe, dank zij de aangename wijze, waarop hij zijn verslag had ingekleed. My, als correspondent van de Alkm. Ct., interesseerde 't bijzonder te vernemen, dat het ledental der Alkmaar- scbo afdeeling weder met 50 is vermeerderd en de geld middelen in goeden staat verkeeren. Overigens deelt zij dien bloei met bijna alle andere afdeelingen. Terwijl men anders gewoon is te vernemen van uitgeputte kassen en een beroep op de liefdadigheid in allerlei variaties wordt gedaan, heeft »Het Witte Kruis' door zijn naam te schenken aan de bekende premie-leening zich losge maakt van drukkende financiëele zorgen en kunnen zijno secties door het verschaffen van verplegingsmateriaal, het oprichten van badhuizen, het voorzien in de behoefte aan goed drinkwater, het ontsmetten cdz. ten volle de verplichtingen nakomen, die zij ten opzichte van de volks gezondheid op zich hebben genomen, Waar afdeelingen gevestigd zijn heeft do vereeniging zich absoluut onmis baar weten te maken on daarom te meer moet men zich verbazen, dat andere provinciën nog niet het voorbeeld van Noordholland hebben gevolgd, t Is waar, zij zouden niet kunnen deelen in de fondsen van het thans be staande Witte Kruis, zoodat zij uitsluitend zouden zijn aangewezen op de contributies der leden, maar de moge Telefoonnummer 3. lijkheid is toch nog volstrekt niet buitengesloten, dat de Noordhollandeis termen zouden vindon om een oven- tueele poging in een andere provincie door eon subsidie te steunen. Een schoono stichting van »Het Witte Kruisis^ ook het herstellingsoord »Hoideheuvel," zoo schilderachtig te midden van bosschen en hei nabij Hilversum gelegen. Voor f 1 per dag kunnen zieken daar verplegiug vinden, die zij elders veel duurder moeten betalen en hoe^ groot de navraag daarnaar is blijkt wel hieruit, dat er in het veivenigingsjaar 315 personen werdon opgepast, terwijl men toch met de opname zeer moeilijk is en allen weert, wier kwaal gevaar oplevert voor besmetting. Zij, die b.v. in lichte mate aan tuberculose lijden, worden op»Iloide- heuvel" niet toegelaten gelukkig, dat dezo taak nu eerlang zal worden overgenomen door de sanatoria voor borstlijders. Hierover nadenkende rees bij ons de vraag, of 't niet op den weg van »Het Witte Kruis' zou lig gen om de oprichting van een volkssanatorium te steu nen met de bepaling dat daarvoor ruimte moet worden gereserveerd voor een aantal longlijders nit Noordholland t Toevallig werd op denzelfden dag, dat in .Concordia" door »het Witte Kruis" de zaak der volkshygieno werd gediend door den Geneeskundigen Haad van Noordholland ten stadhuize vergaderd. Den hoofd schotel vormden hier de mededeelingen van den Inspectour van het Geneeskundig Staatstoezicht omtrent zijne han delingen on bevindingen in 1898. Dr. Dozy moet eens in de leer gaan bij den heer van Eldik Thieme wat aangaat den vorm van zijn verslag. Misschien echter acht hij zich aan het wetenschappelijke verplicht om zoo droog mogelijk te zijn en in dat geval kan niet anders gezegd worden dan dat hij zjjn doel heeft bereikt. Een ding werd ons uit zijn verslag duidelijk, namelijk dat de Am sterdamsche medici niet ten onrechte klagen over de vele concurrentiede hoofdstad heeft namelijk niet minder dan 263 geneeskundigen, 49 tandartsen, 114 apothekers. 16 drogisten en 123 vroedvrouwen. En ten overvloede kwam Dr. Ringeling aan het slot der vergadering nog verzekeren dat de gezondheidstoestand te Amsterdam in de laatste weken zoo bijzonder gunstig is het aantal aangiften van besmettelijke ziekten was zeer gering en het sterftecijfer dat in de laatste week van April lo'Jo nog 17.29 op de 1000 inwoners bedroeg was over het zelfde tijdvak van dit jaar gedaald tot 13.04. Daarbij in aanmerking genomen dat er altijd een aantal docto ren zjjn, die als specialiteit of om een andere reden zich bijzonder in de gunst van het kranko menschdom mogen verheugen en 't ligt voor de hand dat voor de ovor- blijvenden de spoeling nogal erg dun moet zijn.^ Wat een goed secretaris voor een genootschap wil zeggen, ondervindt ook de Ned. Tjuid-Afrlkaanschc Ver eeniging. Vroeger toen Prof. Spruyt d t ambt bekleedde was het jaarverslag niet alleen prettige, maar bovenal ook belangwekkende lectuur voor allendie zich voor onze Zuid-Afrikaansche stambroeders interessoeren. Dat verslag kreeg een plaats in de bibliotheken omdat men wist dat men 't in de toekomst bij het bestudeeren van een of andere Transvaalsche quaestion bruiante weer zou noodig hebben alles werd daarin aangevoerd on van zaakkundigo opmerkingen voorzien. De gezondheid van den hoogleeraar heeft hem echter genoopt van dozen lievelings-arbeid af te zien en al heeft hij zich nog niet geheol aan de Vereeniging onttrokkon toch mist dezo zijn beziolendo kracht. Do verrichtingen der ereeni- aing dragen daarvan het duidelijke bewijs on al blijkt uit het verslaghetwelk dezo week in de Algemeone Vergadering werd uitgebracht, dat ook nu nog lang niet stil gezeten wordttoch voelt mon daaruit het ont breken van den man die steeds op zijn post is om zich te doen hooren, waar het belang der Boeren .Republieken dit vorderde Zou b. v. Prof. Spruyt gezwegen hebben, waar de Z. A. Republiek en de Oranje-Vrijstaat zoo weinig heusch bejegend zijn ten aanzien van de Vredes conferentie? Was do Zuid-Afrikaansche Veroemging niet, het aangewezen lichaam geweost om uiting te geven aan de ergernis over de niet-uitnoodiging welko duizenilon landgenooten bezielt. Volgens de statuten stolt zg zich ten doel om de belangen onzer stamgonooten ïu Zuid- Afrika te behartigen o. a. door al datgene te doen, wat de banden met dezo nauwer kan toehalen ons dunkt, dat een waardig en zakelijk protest tegen de houding van don Minister van Buitenlandsche Zaken die nota bene kort geloden nog wol bestuurslid wasmet dat voorschrift volkomen in overeenstemming zou zijn gowoest. Een direct tastbaar resultaat zou wel-is-waar daardoor niet zijn verkregen maar de Transvalers zonden de aan gename verzekering daaruit hebben kunnen putton, a in Nederland aanstonds mannen op de bres staan, zoodra aan hunne rechten afbreuk wordt gedaan. Niet zoo dik- wijls doet zich de gelegenheid voor om zich tot tolt to maken van een vrij algemeen govoelde grief over mis kenning onzer stamgenooten en dat de oreeniging eze ongebruikt heeft laten voorbjjgaan doet ons leed voor haar prestige. Wie in de vereischte stemming moge zijn welke past aan den vooravond van een zoo beteekonisvol feit als de Vredesconferentie niet alzoo de heer Joh. Brugman, een bekwaam musicus die echter zich hot meest naam heeft gemaakt als muziek recensent van het dagblad De Telegraaf. Hij heeft den strijd aangebonden met Daniël de I,ange en over-en-weer vallen daarbij harde slagen. Om de volle portée van die worsteling te be seffen moet men eenig inzicht hebben in het kleinziolig gedoe in de Amsterdamsche muziekwereld. Nergens be staat meer jalousie de métier dan daar. Wie tot de kliek behoort waarvan Daniël do Lange wol zoo ongeveer het middelpunt is wordt op allerlei wijzen geprotogeerd en vooruitgeholpen, maar wie er buiten staat wordt evou hard tegengewerkt. Zoo heelt zich langzamerham een corps van ontevredenen gevormd, wier met bittorüeii vervuld gemoed wel allerminst waarborgen oplevert voor een rechtvaardig oordeel. Dat woelt en kriouwt ondor elkander als kleine kinderen maar tot hiertoe was men ten minste zoo verstandig het groote publiek er buiten te laten. Nu mag men nog zulk een tegenstander zijn van wan de Lango maar talenten zal wel niemand hem ontzeggen- 34) De jager bleef staan en fronste do wenkbrauwen. »Uw wil is bevel 1" antwoordde hij onderworpen»De aan gename minuten waren wel zeer kort en karig toebedeeld «Maar, juffertjewaarom wilt u zich dau zoo moe maken en te voet gaan mengde zich de ezeldrijver thans in het gesprek, »in tien minuten zijn de anderen bij ons en dan kunt u allemaal samen verder rijden I" Pia knikte. »Ge hebt gelijk, we kunnen er dus nog een paar minuten bij tellen, mijnheer." Zijn gelaat verhelderde, onwillekeurig verhaastte hij zijn gang, als wilde hij den afstand tusschen hen en die anderen liever vergrooten dan kleiner makon. «Blijft u in Rudesheim, juffrouw «Waarschijnlijk alleen dezen nacht, we gaan morgen nog op ons gemak het Niederwald bezichtigen we doen dit per rijtuig, waarmede wij dan daarna vorder naar Assmanshausen gaan. «Precies zóó zijn mijn plannen, alleen met dit on- dorscheid, dat ik de toer te voet wilde maken De weg is volstrekt niet vermoeiend en het zou ook u stellig uitstekend bevallen 1" «O stellig! Ik wandel bijzonder graag in Gods heerlijke natuurFransje en Oom zouden 't hierin wol met mij eens zijn, maar mijn arme tante is heel slecht ter been en steeds gedwongen van paard en rijtuig gebruik te maken. Denkt u lang in Assmanshausen te blijven Het Kurhaus daar moot een van de heerlijkste zomer verblijven zijn die er bestaan 1" Langzaam schudde hij het hoold «Daartoe ontbreekt mjj de tjjd Ik heb mjj voorgenomen heel veel te be zichtigen, en wilde, indien 't mij eenigszins mogeljjk is, ook nog een tochtje langs den Moezel ondernemen en misschien ook nog naar Ems. Mijn verlof is echter niet van zeer langen duur, en daarom moet ik Hink aan stappen om dit alles te kunnen zien on genieten Een paar landlieden kwamen hen zingend tegemoet. «Und die Welt so offen und das Herz so weit Ach wie wunderschön ist die Frühlingszeit «Ja, hoe heerlijk is de jeugd en de lente 1" zoido de jager met een diepen zucht, en zijn blik dwaalde, als dronken van genot, over de rivier en do bergen, om ten slotte weder op het goudblonde haar zjjner gezellin te blijven rosten. «Zingt u ook?" vroeg hij eensklaps. Zij schudde ont kennend het hoofdje: «Alleen als ik er lust in heb! Ik moet er bijzonder toe gestemd zijn om te zingen." «En legt de zalige, jubelende lentotijd u geen lied op de lippen «Zij lachte: «Die stemming is aan geen weer of jaar getijde gebonden. Al het uitwondigo heeft in dat opzicht geen invloed op mij, alleen wat uit mij zelve, nit het diepst van mijn hart komt, wordt mij tot zang en klank 1 De lente vind ik wel heerlijk, maar zij grijpt mij toch niet zóó diep aan, dat zij mij liedereu scheukt «O wat zon ik U graag oens hooren zingen 1" zeide hij half fluisterend: «Een lied van u zou mij als een blik in uw gemoed wezen." Met een haastige bewoging streek zij zich het haar achter het kleine oortje en wendde zich zoo ter zjjde, dat hij niet dan een zeer klein profiel te zien kreeg. »U bent zeker zelf zeer muzikaal, dat u zich zoozeer voor uitvooringon interesseert, die volstrekt geen garantie aanbieden van schoon of volmaakt te wezen Wolk in strument bespeelt u Zij trachtte te schertsen en hij deed met haar mede «Dat wat hier aan den Rijn oen bijzonder recht van bestaan heeft! Ik ben wel geen «Trompeter von Siik- kingen," ik heb ook nog aan goon enkele Margarotha oen serenade gebracht, en evenmin een enkele Hidigeigei in zijn gevoelens gekrenkt, maar «Het hert is dood en de «Waterfanfare," en wat er nog meer voor edele jachtliederen bestaan, die blaas ik met groote vir tuositeit I" «O wat zou ik U graag eens hooren blazen zeide zij, ziju woorden persiflleerende. «Zulk een hoornsignaal zon mij een blik in de heerlijkste drijfjacht geven!' «Ook Amor jaagt vrooljjk met pijl en boog, maar bij hem is 't de omgekeerde wereldDaar blaast de jager niet, als hij een hert, door een kogel getroffen, ziet uo- dervallen, maar als hij zelf het doodelijk schot in het harte draagt 1" »Voor zoover ik weet, is de jacht op de harten echter nog niet geopendzeide zij lachend, terwijl zij hem van tor zijde half spottend aankeek. Zjju gelaat betrok «Gij vergist n, juffrouw, juist d^e lente opent daarvoor alle deuren en poorten. Amor s overmoed is nooit zóó groot als thans, nu de menschon hun eenzaam, gesloten kamertje verlaten en zich zeiven in de heerlijke zonneschijn onwetend, en onbewust, tot schietschijven maken! Zoolang de vos in zijn hol zit, is het moeieljjk om hem in den strik te krijgen, maai als hij door het zachte lenteweer verlokt aan het zwer ven gaat, dan kan 't hem licht overkomen dat eene «J&gorin schlau im Sinn Weisz in Eil Pfeil auf Pfeil Aus dem Aug' zu schicken 1" «O, maar zulke pijlen veroorzaken alleen maar niets beduidende schrammen, die dadelijk weer geheeld on genezen zijn De vrouwen bestudeeren in don tegenwoor- digen tijd wel van alles en allerlei, maar dat zij zich tot scherpschutters trachten te bekwamen daarvan hob ik nog nooit gehoord." «Omdat dit geheel onnoodig is. Op dit gebied is iedero dame als volleerd geboren 1" «Ik bied u ook uit naam van allo mijner zusteren, mijn oprechten dank aan voor uw compliment. Maar als

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 5