De Erfgenaam yan Niette. No. 60. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 21 M EI. UITJLOTI1VG. Buitenland. FEUILLETON. (DER MAJORATSHERR). ALKIAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderd ag- en Zaterdagavond uitgegeveD. Abonnementsprjjs per 3 maanden voor Alkmaar f 9,89 franco door het geheele rjjk f 1, 3 Nummers f ©,96. Afzonderlgke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertcntlen Per regel f 0,15. Groote lettersfnaar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter kennis van belanghebbenden dat bij de heden gehouden uitloting van obligaties in de geld- leeningen ten laste dier gemeente aangegaan krachtens raadsbesluit van 1. 29 Juli 1886 No. 2, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bjj besluit van 4 Augustus d. a. v., No. 13 zijn getrokken de Sis. 8, 24, 30, 41, 42, 48. 63, 65, 98, 1»S, 125,149, 143, 154, 213, 235 en 252 (S1/» pot. leening); 2.29 Juli 1892, No. 1, goedgekeurd door Gedeputeerde Staten van Noordholland bij besluit van 3 Augustus d.a.v. No. 14, is getrokken Mr. 38 (3V2 pet. leening); 3.18 Januari 1893 No. 2 goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Noordholland bij besluit van 25 Januari d. a. v., No. 14 zijn getrokken de Bis. 43 en 53 (31/., pet. leening); 4. 9 October 1895 No. 27 goedgekeurd door Gedepu teerde Staten van Noordholland bij besluit van 16 October d. a. v., No. 45 zijn getrokken de Bis. 5 9, 23 en 59 (3 pet. leening); welke obligaties waarvan die van de leeningen sub 1 3, ieder groot duizend gulden en die van de leening sub 4 ieder groot vijf honderd gulden met de onver- schenen coupons ten kantore van den Gemeente-ontvanger te Alkmaar of de Kasvereeniging te Amsterdam ter beta ling aangeboden kunnen worden die van de leeniugen sub 1 3 genoemd op of na 1 October 1899 die van de leening sub 4 genoemd op of na 1 November 1899, van welke dagen zij geene rente meer afwerpen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 18 Mei 1899. C. D. DONATH, Secretaris. DllTICHLAB». Bij het diner den 18 ter eere van den verjaardag van den Gzaar bracht keizer Wilhelm een dronk uit op den Russischen keizer waarin hij zeide »Aan den toost op de gezondheid van den Czaar dien ik jaarlijks van harte uitspreekvoeg ik heden mijne hartelijke gelnkwenscheu toe bij hot begin van de vredes conferentie die aan het booge initiatief van den Czaar haar ontstaan te danken heefU'' EBiGEliABID. Zeer weinig waarde wordt gehecht aan de ontdekking van het complot tegen de regeering der Z. A. republiek. Alle bladen laten er zich zeer gematigd over uit. De .Westminster gazette" zegt o. a .Een poging om thans de Regeering van Transvaal omver te wei penna den mislukten aanslag van drie jaren geleden en op het oogenblik dat wij trachten met president Krugor tot een schikking te komen zou erger dan dwaas zjjn. En de Engelsche Regeeringdie onher- oepeljjk haar rechten zou verliezen door zulk een daad, zou zich niet voor de tweede maal plaatsen tusschen pre sident Kruger en de schuldigen. .Dit alles is bekend bij alle verantwoordelijke personen, te Johannesburg zoowel als te Kaapstad." De heer Chamberlain deelde den 18 in het Lagerhuis het volgende mede De President van den Oranje-Vrijstaat heeft sir Alfred Milner uitgenoodigd te Bloemfontein president Kruger te ontmoeten. Met mijne goedkeuring heelt sir Alfred die uitnoodiging aangenomen, in de ernstige hoop, dat men zal komen tot een bevredigende oplossing en als een bewijs dat de regeeringen wonschen de vriendschap pelijke betrekkingen met Transvaal te handhaven. De bijeenkomst zal plaats hebben met het doel om den toestand te bespreken, ten einde te komen tot een regeling, die de regeering kan aannemen, en aan de Uitlanders kan aanbevelen als een billijke tegemoet koming aan hunne gerechtvaardigde eischen en tot een oplossing van de moeilijkheden, die de goede betrekkingen bedreigen welke, naar de regeering wenscht, steeds zullen bestaan tusschen haar en de regeering der Z.-A Republiek. Naar de minister vernam heeft president Kruger ver klaard, dat de voorstellen die sir Alfred in antwoord op de zijne zal doen, verder gaar dan zijn bedoeling is, doch dat hij bereid is naar Bloemfontein te gaan, en met vreugde op vriendschappelijke wijze alle voorstellen wil bespreken, die leiden kunnen tot een goede verstand houding tusschen de Republiek en Engeland en het be houd van den vrede in Zuid-Afrika, onder voorbehoud dat de onafhankelijkheid der Republiek niet worde bedreigd. De heer Chamberlain deelde ten slotte mede, dat naar hij vernam de bijeenkomst zal plaa.s hebben op 30 Mei. FRANKRIJK. Een werkstaking van de Parjjsche brievenbestellers heeft, hoewel van korten duur (den 17 hebben de bestellers het werk hervat) beel wat ver warring gegeven. Door 3800 mannen werd de arbeid gestaakt, omdat de Senaat eene, door de Kamer aangenomen verhooging van bezoldigingwaarvoor een post van 2 millioen frs. was uitgetrokken, had geweigerd. Eerst hielden de stakers zich rustig, maar in den middag van den 18 ontstond een botsing tusschen de werkstakers en de politiewaarbij verscheidene personen gewond werden en de republikeinsche garde tusschenbeide moest komen. Thans heeft Dreyfus zelf gesproken in zake zijn bekentenissen. In opdracht van het Hof van Cassatie, is hij ondervraagd over twee punten over de woorden door hem tot kapitein Lebrun-Renault gesproken op den dag van zijn degradatie en over zjjn bekentenis tot den directeur van het dépot. De .Voltaire" deelt de antwoorden van den veroor deelde op deze vragen mede. 36) .Hebt n bij n thuis ook water in de nabijheid .Helaas niets dan een kleine vischvijver »0 dat is groot genoegAls u dus nu weer thuis komt, dan kunt u alles aan uw kinderen leeren. Hoeveel hebt u er eigenlijk .Vischvijvers .Nonsens Nakomelingen bedoel ik De jager hield de hand boven de oogen, alsof de zon hem hinderde en hij fniezen moest. »In mijn huis ademen zeven zielen zeide hij eindelijk op plechtigen toon. .Allemachtigdan kunt u gauw gaan kegelen met die biggen, antwoordde Fransje met een goedkeurenden blik. .Waarom hebt n uw vrouw ea die heele kudde eigenlijk niet op reis meegenomen Hellmuth trok ernstig de schouders op. .Dat was om verschillende redenen totaal onmogelijk." Het gravinnetje gaf een beteekenisvol knipoogje Ja. ja, omdat er niet genoeg centen waren 1" zeide zij, toen Hellmuth en Pia tiet uitproestten van 't lachen en vader Willibald uit zijn gepeins opschrikte en infor meerde naar de oorzaak van deze vrooljjkheid, gevoelde zijn dochtertje zich zeer gevleid, zooals immer wanneer men een of andere grap van haar aardig vond. .Deze onverdiende waardigheid drukt mij afschuwelijk juffrouw!" flaisterde Hellmuth, .moet ik dit waarlijk nog langer dragen?" Pia zag hem, nog stralend van vroolijkheid, in het schoone gelaat. .Als u edelmoedig wilt zijn en mij een strafpredicatie wilt besparen, dan jaTante Luxor heeft zeer strenge opvattingen, zij zou het zeer onwelvoegelijk vinden, wan neer ik met een wild vreemden, ongetrouwden heer alleen gewandeld had P" Hy boog zich een weinig tot haar over en keek haar doordriugend aan. .Nood breekt wet zeide hij fluiste- rend; »Uw ontmoeting met mij was niet uit vrije keuze, het toeval bracht ons te zamen, zooals de storm soms twee bloemblaadjes tot elkaar voert, waarvan het een boven op den berg en het ander in een dal gebloeid heeltIk zou het gerust op mij durven nemen u, te dien opzichte, in het oog uwer tante geheel en al te veront schuldigen Maar er is iets anders Onze reis gaat langs denzelfden weg Ik zou het mij tot een groot geluk rekenen als ik mij ook verder bij u allen mocht aansluiten. Zou ik ongetrouwd minder op de welwillend beid en goedgunstigheid van uw tante mogen hopen, dan als een bezadigd huisvader Pia sloeg haar oogen neder, hare lange wimpels wier pen een donkere schaduw op hare zacht gekleurde wan gen, meer en meer nam hare verlegenheid toe. »Ja, ziet u, Fransje is zoo verbazend jaloersch, zoodra ik mij niet uitsluitend met haar bezig hond tante trekt zich dit dan aan, hot ontstemt haar wanneer ik daar reden toe geef en daarom geloof ik, dat de weder- zijdsche omgang in ieder geval veel prettiger en onge dwongener zon zijn, wanneer wij datgene, wat hen zou kunnen ontstemmen, vermeden 1" .Ik dank u van ganscher harte," antwoordde hij met stralende oogen. .Ik zal alles doen om de gonst van juffrouw Fransje niet te verliezen f' Er lag zulk een jubelende klank in zijn stem, dat Pia er van schrok. Had zij goed gehandeld met hem deze kleine komedie te laten spelen Zjj dacht dat hij de geheele zaak slechts als een onschuldige grap, ter wille van Fransje zou opvatten, en plotseling, zonder dat zij het zelve wisthad zij to kennen gegeven dat deze kleine listden omgang tusschen hnn beiden zoo veel gemakkelijker maken zou. Zij bekende, tegen wil en dank, dat zjj ook reeds aan de mogelijkheid van een verder samen reizen had ge dacht 1 Zjj had doen blijken, dat zij alle mogelijke bezwa ren dienaangaande voor hem uit den weg wilde ruimen en hem behulpzaam wilde zijn, om hunne kleine tegen standster Fransje voor zich te winnen. Het bloed steeg haar bij deze gedachten, naar het gelaat. Zij kende zich zelve niet meer 1 Zijde trotsche teruggetrokken Pia Wat bezielde haar, dat zij dezen Volgens kapitein Lebrun-Renault zou Dreyfus hebben gezegd »Als [ik stukken had gegeven zou het geweest zijn om er andere belangrijker documenten voor in de plaats te krijgen." Dreyfus antwoordde daarop, dat de zin van zijn woorden verkeerd was weergegeven. Hij heeft het volgende of ten minste ongeveer het volgende gezegd, in een hakkelende alleenspraak Ik ben onschuldig. Ik zal het volk mijn onschuld toeroepen. De minister weet dat ik onschuldig ben. Hij heeft Du Paty du Clam naar mij gezonden, om mij te vragen of ik niet eenige onbelangrijke stukken had ge geven om er andere voor terug te krijgen. Ik heb geantwoord: Neen; dat ik volledig licht wilde, dat binnen twee of driejaar mijn onschuld erkend zou zijn." De tweede vraag aan Dreyfas liep over de woorden die hij volgens een zijner bewakersfgesproken zou hebben tot den directeur van het Dépót.Wat mijn schuld betreft, wel ik ben schuldig, maar ik ben het niet alleen. Binnen twee of drie jaar zal men de anderen kennen." Evenals de directeur van het Dépot ontkent deze woorden gehoord te hebben, ontkent de veroordeelde ze gesproken te hebben.Ik heb de bedoelde woorden niet gezegd. Ik heb overal mijn onschuld uitgeschreeuwd. Ik weet niet of de directeur van het Dépot was onder de menschen die op dezen dag om mij heen waren." VEREEXIUDE STATE Bi. De Amerikanen hebben weder een overwinning behaald op de Philippijnen. Ge neraal Lawton heeft den 17 San Isidro genomen na zeer zwakken tegenstand van de opstandeliugen, die ver in het open veld werden teruggedreven. Generaal Otis seinde aan de regeering, dat de verte genwoordigers van Aguinaldo vredesvoorwaarden ver zoeken en dat de opstandelingen verspreid zijn in het gebergte. ZUIU-.AFRIE.A. De arrestaties worden hier niet beschouwd als te zijn van staatkundig belang, of zelfs in staat om de betrekkingen tusschen Engeland en de Republiek te verstoren en het schijnt buiten twijfel, dat de personen, die te Johannesburg aangehouden zijn, vol komen onbeteekeneud zijn. De hervormingsvoorstellen aan president Kruger zijn den 18 aan den Volksraad voorgelegd. De President verzoekt de kieswet zoodanig te wijzigen, dat het tijdperk van tien jaren verblijf in het land, tot nog toe van een vreemdeling gevorderd vóórdat bij verkiesbaar is voor den tweeden Volksraad, verminderd worde tot vijf jaar, zoodat dus oen verblijf van negen jaar in het land vol doende is voor het verkrijgen van volledig kiesrecht, in plaats van veertien jaren, zooals tot nog toe. Men verwacht, dat de voorstellen de volgende week in behandeling zullen genomen worden. man, zonder beroemden naam, zonder schitterende positie misschien wel even onbemiddeld als zij zelvein hare nabijheid trachtte te houden f Zij zag en gevoelde, dat zij een diepen iudrnk op hem gemaakt had, dat dit zoo plotseling en onverwacht was geko men, als had hij waarljjk de heks Loreleij in de armen gehouden, en toch was zij niet trotech of flink genoeg om deze betoovering zoo spoedig mogelijk te verbreken en hem te doen vertrekken, eer het te laat wasJa, zij moet flink zijn Ze is dwaas geweestze heeft zich enkele oogenblik ken laten medeslepen waar door 1 Ja, als ze dat zelf maar wiBtHij trekt haar zoo aan, hij bevalt haar zoo goed, als nog nooit iemand vóór hem deed het ligt zeker in de zoo ernstige en toch tegelijkertijd zoo vriendelijke uitdruk king van zijn gezicht, waardoor zij zich zoo aangetrok ken gevoelt. Zij las dikwijls in romans, dat het oog van een man een groote raadselachtige macht over een meisjeshart kan uitoefenen maar zij had steeds om zulke overdre venheid gelachen en het nooit willen gelooven En nu, nu stond zij zelf voor dat raadsel en zocht te vergeefs naar de oplossing er van. Zij vond hem een prettigen man 1 meer niet 1 Zij kreeg zulk een heerlijk warm gevoel, als hij haar aanzag, als zijn oogen het verrieden, hoe schoon hjj haar vond. Waarom Anders was het haar toch steeds volkomen onverschillig geweesthoe de mannen haar vonden 1 En in het oogenblik, dat hij haar in zjjn armen ge houden had, en zij elkaar diep in de oogen gestaard hadden toen had haar een vreemd benauwend gevoel overvallen: «Gij kent hem 1 Wie is hij echter? Hjj is geen vreemde voor u en toch kent gjj zjjn naam niet .Neen niet naar den Rjjn ga niet naar den Rjjn mjjn zoon, ik raad u goed klonk het weder in hunne nabjjheid van over het water heen: .De klank betoovert u de aanblik bedwelmt u verrukking zoowel als angst, overvalt n." Ja, bedwelmt! dat is het! Niet de schitterende stroom, niet de zacht streelende, liefelijke koelte, niet het gezang en het gejubel rondom betoovert de zielen neen men is slechts bedwelmd door dat alles men verbeeldt zich, dat men aan den Rjjn noodzakeljjk iets bijzonders beleven moeten die inbeelding bedwelmt de menschen en doet hen op klaarlichten dag geesten zien. (Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1