Buitenland. Nederland. wier namen in het register staan ingeschrevenmaar ook voor alle andere weezen, tot wier verzorging de gemeente krachtens de bepalingen der Armenwet ver plicht is. 't Klinkt wel trenrig, dat in een groote stad als Amsterdam met zijn budget van milloenen, geldelijke overwegingen tot het voorstellen dezer hervormg hebben geleid. Men heeft namelijk bedacht, dat aldus de uitgaven voor de Inrichting van Stadsbestedelingen konden verminde ren en dat de verplichting om de opvoeding van een grooter aantal weezen te bekostigen, dwingen zou tot inkrimping van het bedrag voor elk kind, dat in het Burger-Wees huis wordt opgevoed. Misschien is dat alles volkomen waar en 't zal ook wel juist zijn, dat Amsterdam op de kleintjes moet letten maar dat men daarvoor nu de weezen uitkiest schijnt ons al een zeer droevige tactiek. Bij het grootbrengen van kinderen, die de zorgen der ouders moeten missen, mag toch zeker niet de eerste vraag zjjn, met welk minimum kan worden volstaan tot hiertoe is in het Burger-Weeshuis bijzonder gelet op de richting, welke de ouders gedurende hun leven aan de opvoeding gegeven hebben en heeft op den voorgrond gestaan het ijverig streven om den kinderen een flink ambacht of beroep te leeren, opdat zij met goed gevolg mettertijd den strijd in het maatschappelijb leven zouden kunnen aanbinden. Natuurlijk kost dat geld, maar wie zal daarvoor niet iets over hebben. Regenten hebben dan ook een ernstig woord gericht tot den Raad en in het bijzonder tot den weihouder voor het Armwezen. Na er eerst op gewezen te hebben, dat volgens bevoegde personen de gemeente geen recht van eigendom, naar de beginselen van het burgerlijk recht heeft op de goederen van het Weeshuis, leggen adressanten er den nadruk op, dat bij aanneming van dan voorgestelden maatregel te kort zou worden gedaan aan de opvoeding der verpleegden, zooals die tot heden heeft plaats gevonden en welke een der redenen is, waarom het Burger-Weeshuis zich de liefde van een breeden kring van ingezetenen heeft verworven. In den loop der jaren zijn aan de instelling legaten vermaakt en schenkingen gedaan de bedoeling daarvan is niet geweest om nu de verpleging minder ruim en de opvoe ding meer beperkt te maken. Zoo pleiten regenten met vuur voor de belangen der onderloozen en dat pleidooi maakt zulk een gunstigen indruk, dat 't menig Raadslid zwaar zal vallen in dezen den Wethouder voor het Armwezen zijn zin te geven. Van het Burger-Weeshuis dit is een feithoort men te Amsterdam nooit anders dan met lof en sympathie spreken en opname daarin wordt voor een wees altijd als een buitenkansje beschouwd dat alles is toch ook iets waard. Zuinigheidsmaatregelen zijn altijd moeilijk want natuurlijk moeten daarondor lijden personen of instellingendie graag willen houden wat zij hebben van de weezen moet men echter afbljjven. Tot slot ditmaal de mededeeling, dat in de al'deeling Amsterdam van den Bond van Nederlmulsehe Onderwijzers 't reeds bij de voorbereiding voor de aanstaande gemeenteraadsverkiezingen tot con conflict is gekomen. Wij deelden reeds vroeger mededat het voorstel om met een eigen candidaat te komen geen meerderheid heeft kunnen vindendaarentegen werd besloten om in overleg met de besturen der kiesvereeni- gingen krachtig te ageeren voor candidaten die bereid zyn mede te werken om de wenschen van den Bond te verwezenlijken. Boe dat moet geschieden werd tot in onderdeelen vastgesteld doch toen ook nog zou worden uitgemaaktop welke wijze de kosten van den strijd zouden worden gevonden openbaarde zich groot verschil tusschen het Bestuur en de vergadering. Een bedrag van hoogstens f 500 werd noodig geoordeeld en nu meende het Bestuurdat deze som door vrijwillige bijdragen moest worden bijeengebracht. De anderen wilden daar voor evenwel de kas aansprakelijk stellen en de verkie- zingskosten boeken onder de »Onvoorziene Uitgaven.' Aldus werd beslist en toen heeft het Bestuur liever dan een z. i. onwettig besluit uit te voeren, tot heengaan besloten, 't Is voor het aanzien van den Bond te hopen, dat nog vóór de eigenlijke verkiezingscampagne dit con flict uit den weg wordt geruimd want dit zou wel een heel treurig einde ziju van een met zooveel opgewektheid ondernomen poging. Om met succes naar buiten te kunnen optreden mag men wel zóó overtuigd zijn van zijn goed recht dat verschil van moening in eigen kring niet aanstonds de eensgezindheid op de vlucht doet slaan op die wijze zal er van een schouder aan schouder staan bij de stembus niet veel terecht komen. BKl.UliO. De werkstaking in de mijnen van het bekken van Bergen kan ook als geëindigd worden be schouwd. De troepen zijn naar hunne garnizoenen te ruggekeerd. FRANKRIJK.. De «Figaro'' bespreekt in zijne laatste nummers de debatten in 1894 voor den krijgsraad gevoerd over het al dan niet schuldig zijn van Dreyfus, en zeker zullen deze besprekingen er niet toe leiden om de militaire rechtspraak te rehabiliteeren. De oud-prefeet van politie Lépine getuigde o. a. voor het Hof van Cassatie *Er was niets wat houvast bood, dan de verklaring van Henry." Omtrent deze verklaring deelde hij het volgende mede »De verklaring van Henry was betrekkelijk kort. Zij duurde ter nauwernood eenige minuten. Na te hebben gesproken over de vermoedens van den generalen staf bij de ontdekking van het borderel, drukte hij zich in enkele besliste dnideljjke pakkende zinnen uit, welker toon ik dramatisch zon noemen. Ik zie nog het gebaar, de houding. Toen ik van zyn zelfmoord hoorde, zag ik in mijn geest majoor Ilenry staan den rechterarm plechtig uitstrekken naar het Christusbeeld, zwerende de waarheid te zullen zeggen. Hij stond daar als rechter, sprekende voor zich en voor het leger. Ea toen hij zyn treffende verzekeringen over het bestaan van een verrader had be ëindigd, riep hij, zich omwendende en Dreyfus met den vinger aanwijzende, uit: «Daar zit hij, ik weet het, ik zweer het 1" En zelfs dit was nog niet genoeg. In de raadkamer liet kolonel Maurel de geheime stukken ron igaan met de verklarende nota van Du Paty. Hij vestigde de aan dacht der leden op het (vervalschte) telegram-Panizzardi, verzekerde hun dat de »D" in «Ce canaille de D.'' Dreyfus beteekende enz. Eerst toen was de zaak gezond. Met algemeene stemmen sprak de krijgsraad het schuldig over den ongelukkige uit. De advocaat van Picquart heeft bij den procureur- generaal een verzoek tot voorloopige invrijheidstelling van zjjn cliënt ingediend. Max Régis (de bekende anti-semiet) is door bet Hof van Assisen te Grenoble vrijgesproken, eenejernstige vechtpartij tusschen het volk, (dat tegen Régis partij trok en kreten ter eere van Dreyfus en Picquart deden hooren), en officieren was hiervan het gevolgverscheidene per sonen werden gewond. In antwoord op een toespraak van den divisie commandant bij gelegenheid van de inhuldiging van het monument-Oarnot te Dyon, zeide president Loubet, dat het hart van het leger eenstemmig klopt met dat van het volk, het leger deelt de edelste gevoelens van het volk en somtijds, helaas, zijn hartstochten, maar is der republiek oprecht trouw De Regeering zal het leger, waaraan zij innig gehecht is, niet verlaten. Een mailboot gestrand. Het Amerikaansche stoomschip «Paris" is den 21 gestrand ter hoogte van Manacles, waar in October van het vorig jaar de ramp van de «Mohegan" plaats had. Alle opvarenden zijn gered. De passagiers werden in sleepbooten te Falmouth aan wal gebracht. Amsterdam. Naar het Binnengasthuis is vervoerd een 7-jarige jongen, dio uit de dakgoot op straat was gevallen, toen hij daar een bal wilde weghalen. De knaap had hoegenaamd geen letsel bekomen en kon naar de ouderlijke woning worden teruggebrach Te Rotterdam is den 18 brand ontstaan in den drogistwinkel van A. B. Weddeveld, door een petrolenm- toestel. De loopjongen, die het naar buiten wilde werpen, werd daarby gewond en is naar het ziekenhuis over gebracht. Een zuster van den drogist geraakte eveneens in brand, doch de brandende kleeren werden haar onmiddellijk afgerukt. Zij kreeg verwondingen aan het bovenlijf. Alleen het keukenvertrek is uitgebrand. Alles was verzekerd. Elndexamrn H. B. Scholen. De commissie, belast met het afnemen van de eind examens der Hoogere Burgerscholen met vijfjarigen cursus in Noordholland, zal in 1899 hare zittingen houden te Haarlem 140 candidaten hebben zich tot het afleggen van het examen aaugemeld. SI. Maarten. De heer P. Jonker, te Eenigen- burg, sedert rnim veertig jaar heemraad van het Am bacht van Westfriesland, genaamd Geestmer-Ambacht heeft om gezondheidsredenen als zoodanig ontslag geno men. Ook heeft hij bedankt als lid van don gemeente raad van St. Maarten en voorzitter van de banne Eeni- genburg. (Jrafl. Tot onderwijzer aan de openbare lager- school alhier is benoemd de heer P. de Jong te Schermere horn. Met den benoemde waren op de voordracht geplaatst de heerenD. WeeshofNoordschermer en A. J. Bos Berkhout. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 19 bij enkele inschrijving aanbesteed het maken van een steenen hoofd tot verbetering van den toegang tot de haven van Urk en bijkomende werken, behoorende tot de zeewerken in Noordholland. Raming f 3000. Min ste inschrijver was Jac. te Napel te Urk, voor f 3822. Veeziekten. In de «St. Ct." No. 116 is opgenomen de staat der gevallen van besmettelijke veeziekten gedurende de maand April 1.1. Daaruit blijkt, dat, voor zoover mond en klauwzeer betrefthet getal gevallen in de na volgende provinciën bedroeg: In Noord-Brabant 205 bij 18 eigenaars in Gelder land 658 by 52 eig.; in Zuid-Holland 2194 bij 91 eig.; in Noord-Holland 231 bij 34 eig. (o. a. 46 bij 4 in Haarlemmermeer); in Zeeland 40 bij 3 eig.; in Utrecht 228 bij 9 eig.; in Friesland 492 bij 11 eig.; in Overijesel 173 bij 13 eig.;iu Groningen 28 bij 1 eig.; in Drente geene in Limburg 60 bij 6 eigenaars. Over het geheele Rijk alzoo 4309 gevallen bij 237 eigenaars. „Pletas." Wy ontvingen een reclamekaart, door de Levens verzekering-Maatschappij «I'ietas", gevestigd te Utrecht, uitgegeven. Zij werd ontworpen en geteekend door den heer J. Zon en uitgevoerd door de firma L. van Leer& Co., te Amsterdam. De engel der levensverzekering ver dedigt met opgehevon schild een jeugdig menschenkind, op moederlijken schoot gezeten, tegen den aanval eener vuurspuwende draak. Nederlandsch Hundvccgtambock. De afdeeling NoordhollaDd dezer vereeniging zal hare zes en twintigste Algemeene Vergadering houden op maandag, don 29, 's namiddags half één uur, in «Kras- napolsky", te Amsterdam. De agenda bevat o.a.be handeling der punten van beschrijving voor de Alge meene Vergadering der Vereeniging te Breda, op 7 Juni 1899, luidende o. m.bespreking van het plan eener inzending naar de tentoonstelling in Parjjs in 1900; voorstel van het hoofdbostuur om een crediet van ten hoogste f 1000,te verleenen, voor eene inzending vee naar de tentoonstelling te Riga Voorstel van het afdeelingsbestuur om pogingen aan te wenden tot wjjziging van het plan van het hoofd bestuur in zake eene inzending van vee naar Parijs in 19 J0. Urootcbroek. De vereeniging «De Tuinbouw" alhier verzond aan hare leden eene circulaire van den volgenden inhoud 1. Met den aanvang van den oogst 1899 zullen alle groenten zonder overtal worden verkocht. 2. Ieder verbouwer is verplicht de door hem verbouwde knollen welke aan 't station Bovenkarspel worden geleverd aan den afslag te veilen. 3. Slaboonen zullen niet meer per duizend worden verkochtdoch per zak van 15 kilo zonder zak. Vergadering van Landbouwonderwyzers. De heer C. NobelRykslandbouwleeraar voor Noord- Holland heeft de hoofden van wintercursussen in deze provincie opgeroepen tot het bijwonen van een vergade ring te houden te Schagen op Zaterdag 27 Mei des voor middags te 9 ure in het lokaal van den heer Kaan. De agenda bestaat uit 1. Notulen van de vorige vergadering. 2. Op welke wijze is meer subsidie te verkrygen tot het aanschaffen van de noodige leermiddelen bij de oprich ting van wintercursussen 3. Hoe verkrijgt men een goedkoop toestel voor melk- onderzoek 4. Welke inrichting van den rooster van lesuren zou men het doelmatigst achten 5. Bestaat er voldoende voorbereiding voor de leer lingen die een landbouwcursus wenschen te volgen 6. Is het goed dat voor een onderwijzer aan een landbouwcursus de landbouwkunde bjjvak is? Zoo niet wat kan gedaan worden om te maken, dat de landbouw kunde wordt zijn hoofdvak van studie in voortdurende aanraking met de praktijk 7. Welk nut heeft het eind-examen na het tweede win terhalfjaar en hoe moet het woiden ingericht? 8. Bespreking van wetenschappelijke onderwerpon die ter sprake worden gebrachto. a. van de rol, die de stalmest speelt bij de stikstofvoeding der planten en het nieuwste daaromtrent. De vergadering vangt aan met eene samenkomst in den tuin der Winterschool. De moord te Koewacht. De ontbrekende lichaamsdeelen van de vermoorde vrouw zjjn gevonden. Zij bevonden zich in een zak iu denzelfden put, waaruit vroeger het voornaamste deel van het lijk te voorschijn kwam. De vermoedelijke dader is zekere Misseghers, die te Koewacht woont, op slechts twee minuten afstands van de woning van Haeck, den man der vermoorde vrouw. M., een ongehuwd persoon, was vroeger slachter van beroep. Hjj behoort tot eene deftige, welgestelde familie, die in de omstreken van Moerbeke woont. Zijne moeder, eene bejaarde, brave vrouw, woont met twee harer doch ters te Koewacht. Benoemingen. Benoemd tot lid van het dageljjksch bestuur der banne Haringkarspel, de heer W. Govers in hot bestuur van den polder de Schermeer tot dijkgraaf de hoer J. Blom Pz. en tot heemraad den heer C. Groot Cz. De Koninginnen te Zaantlani. Na het officieuse bezoek der Koninginnen aan de Zaanstreek werd d:or eenige ingezetenen van Zaandam aan H. M. de Koningin het verzoek gericht Zaandam nogmaals eu dan met een officieel bezoek te vereeron. Thans heelt de hoer H. Zwaardemaker, eerste onder teekenaar van dat adres, van H. M. de mededeeling ont vangen, dat Zij gaarno te gelegenertijd aan dat verzoek zal voldoen. Naar gemeld wordt heeft ook het gemeentebestuur van Zaandam eene dergelijke mededeeling ontvangen. (N. v. d. D.) A B T I I. Ook met een paar jonge antilopen werden de ver zamelingen eenige dagen geleden vermeerderd; het zijn de o 1 a n d-A n t i 1 o p e n, de grootste soort der familie, afkomstig uit Zuid-Afrikazij bereiken de hoogte van een paard, licht bruin gekleurd, met fijne, witte dwars- strepen en zware kegelvormige horens. Voor eenige jaren nog werden zij daar in troepen aangetroffen, doch sedert daarop in het groot jacht werd gemaakt en zoovele ouder de kogels der sportliefhebbers zijn gevallen, verdwijnen ook deze, evenals zoovele andere, langzamerhand geheel en al, of worden ver naar het binnenland teruggedreven. Wel te begrijpen is het dus, dat het bemachtigen er van met groote moeite en kosten gepaard gaat en een gelukkig toeval mag het heeten, dat het bestuur op een paar dier schoone dieren de hand heeft kunnen leggen. Het vrouwelijk nijlpaard zal zoo spoedig mogelijk doch met groote omzichtigheid naar haar nieuw verblijf naast den stal, waarin zich het voor eenige dagen geleden ontvangen mannetje bevindt, overgebracht worden; zoodra de eerste kennismaking is afgeloopen, zullen beiden in het groote bassin te zamen gebracht worden, doch zullen nog wel eenige weken verloopen, voor en aleer men het samenbrengen zal durven wagen. De c h i m p a n s vooreenigen tijd definitiefin eigendom overgegaan, blijkt bij voortduring uitstekend in zijn omgeving te kunnen aarden sedert zijne komst is hij dan ook in het oog loopeud gegroeid en krachtiger ge worden. Ook de voor jonge dieren zoo moeielijke en ge vaarlijke tandenwisseling heeft bij met gunstig gevolg doorstaan. De bijna menschelijke gewoonten en hande lingen, die het dier zich eigen heeft gemaakt, wekken steeds de verrassing en den lachlust der bezoekeis. Het is merkwaardig te zien, hoe zeer het dier aan zjjn oppasser gehecht is. Nu in de laatste dagen het weder eenigzins gunstiger worden is, gaat hij iederen middag eene wande ling doen en blijft op het gras eon paar uren van de warme zonnestralen en de frisscho buitenlucht genieten. Vergeten mag vooral niet worden het Aquarium, waar steeds een overvloed van zeo- en zoetwatorvisschen worden gevondon beide in de meest verschillende soorten en vormenonder meer de prachtige school haringen, steeds in het rond zwemmende en daar nu reeds drie jaren een nooit te voren waargenomen feit in het leven behouden verder, behalve de zeewolf, kabeljauw en audere gewone vormen, eenige kreeften der Fransche kust (Langousten), een groot aantal zeesterren van onze kusten enz. De zoetwaterbassins, van nieuwe planten voorzien, gelijken op onderzeesche tuinen, waarin men de visschen zich vrij kan zien bewegen. Ook de verzame ling uitheemsche visschen van Oost en West werden met eenige nieuwe, prachtig gekleurde soorten vermeerderd door het water op een hooge, vaste temperatuur te houden blyven zij niet alleen uitstekend in het leven, doch planten zich zelfs in vele gevallen met gunstig gevolg voort. Voor bezoekers is en blyft het Aquarium steeds eene groote aantrekkelijkheid. Texel. In de afgeloopen week zijn oen vijftal militairen, onder leiding van een officier en een eersten luitenant van de genie uit Utrecht, op den vuurtoren van Eierland, nabij de Cocksdorp, werkzaam geweest met het doel, de noodige werken aan te leggen, ten einde den toren bij gelegenheid van eonen eventueelen oorlog, door middel van dynamiet in de lucht te doen vliegen, wat eene vijandelijke landing kan doen mislukken. Barslngcrliorn. Met de ansjovisvangst te Kol-

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3