Buitenland. werkt voor een onbekend man die aehter de schermen blijftdie onbekende is de »donneur", die al of niet met nw geld speeltdoch die in ieder geval veel geld ver dient zoo hij goed kan rekenen. oor den garijon is dit spel een buitenkansje, want de klant, die eenige franken gewonnen beeft laat een flinken fooi in handen van den kellner. In enkele café's, vooral in bars ofbodega's.waar vele Engelschen komen, ziet men ook zeer vele jockeys, lads en entrainenrs deze spreken onder elkander en geven dik wijls den gargon een «tuyau dat is zij zeggen hem van te voren welk paard dien dag bepaald winnen moet. Die kellner fluistert u dan den naam van dit paard in het oor en zoo gij uw geld op dit dier waagt en het wint, dan' geeft gij allicht den volgenden ochtend een paar Iranken aan dien kelnerdie u zoo goed voorlichtte. En men speelt op allerlei wijze, de een kiest de »favoris" of uitverkorenen van zijne courantwant alle bladen kiezen hunne »favoris". De ander speelt slechts één paard per dag cn zet daarop 5 francs verliest hij, dan speelt hij den volgenden dag 10 francs en verdubbelt net zoo lang tot hij wint. Dit noemt men eene «martin gale'', doch dit spel is zeer gevaarlijk want men kan eenige, zelfs vele malen »la guigne" hebben, dat is het noodlot dat men verliest dan loopt de som spoedig te hoogwant steeds verdubbelend van af 5 francs komt men op 10, 20, 40, 80, 160, 320, 840, 1280 enz. enz., zoodat het al eens gebeurde dat een kantoor- of kassiers- bediende die zich stomp studeerde op de wedrennen en dacht eene zekere «martingale'' gevonden te hebben speelde met het geld van den patroon en in een paar dagen een tekort in de kas had van eenige duizenden franken. Velen worden door die wedrennen rijk doch zooals bij alle spel worden er nog veel meer door ge ruïneerd. Het is vooral een verbazend tijdroovond work, want men kan dat wedden gerust een werk of arbeid noemen. Verder lezen wij in al'e sportbladen en in vele avondcouranten de annonces van de verkoopers van tuyaux. Deze advertentiën komen daarop neder dat mynheer W. F of H. of J. J. u vertelt: «Gratis fortuin voor een ieder 1 J. J. de eenige in zijn soortde eenige die u iedören dag twee of drie groote winsten bezorgt Donderdag met 10 franken 175 fr. gewonnen Vrijdag met 10 fr. eene winst van 350 fr., voor overmorgen prachtige zekere kansen1500 fr. te winnen met 10 fr., succes succes. Zendt minstens 10 franken voor één dag aaD mijn correspondent Mr. en deze correspondent woont natuurlijk te Londen of te Brussel. Hoe het mogelijk isdat men aan zulke op lichters geld zendt, lijkt onverklaarbaar, een verstandig mensch kan toch begrijpen dat de mijnheer J. of H, ol F., zoo hij werkelijk met 10 franken er 1500 kon winnen, hij dat buitenkansje toch wel voor zichzelven zou bewaren en zich niet zou amnseeren met in de couranten uw geld daarvoor te vragen. Maar courso-spelers schijnen niet verstandig want hoewel advertentiën hier veel geld kosten zoo gaan die heeren J. of H. of F. geregeld door met reclame te maken. Met een enkel woord willen wij wijzen op de korte werkstaking der brievenbestellerswelke moer diende als een protest tegen de stemming in den Senaat. Die bestellers hebben in eene stad als Parijs een zeer zwaar werk te verrichten heel veel salaris krijgen zij nu juist niet en nu had de Tweede Hamer een amendement aan genomen waardoor die ijverige lieden eene kleine tracte- mentsverhooging kregen. Die menschen waren dus reeds zeer blijde met dit vooruitzicht en was het toch wel wat heel hard dat de wijze heeren van den Senaat nu juist op dit punt zuinig waren. Bedenkt men dat er zelfs vele députés zijn die gaarne zeiven hun salaris van 9000 fr. verhoogd zagen tot 15000, dan is het begrijpelijk dat een brievenbesteller ook gaarne iets meer verdient vooral daar deze laatste een zeer nuttig werk vorricht. J. M. T. BEliKAE. Op het internationale mijnwerkorscongres te Brussel werd, den 23, het voorstel behandeld van de «Miners Federation," waarbjj de achturige werkdag wordt voorgesteld. Talrijke redenaars verdedigden het voorstel en vielen het aan ten slotte werd het met algemeene stemmen, min die der afgevaardigden van Northumberland, aangenomen. FRANKRIJK. In de «Matin" publiceert Esterhazy weder een van die bekentenissen, die, waar of niet waar, er het hare toe bijdragen den ex-commandant naar waarde te leeren schatten, en voor dengeen, die nog niet overtuigd mocht zijn, duidelijk te maken, welk uit- aagsel de generale staf in dienst had en protegeerde wanneer een ot andere zaak bedisseld moest worden Volgens Esterhazy dan, was een der stukken (het stuk Otto") dat wjjlen Lemercier-Picard aan Reinach e. a. in 1897 poogde in handen te spelen, ten gevolge eener dringende nitnoodiging vervaardigd. Een denkbeeldig agent, zegt hij, werd ondersteld, bedoeld, voor hem, Es terhazy, bezwarend stuk te hebben ontfutseld. Het stnk heette aan hem gericht te zijn door een ander, even denkbeeldig agent. Een en ander werd opzettelijk voor gesteld als geschied te zijn op een tijd, toen Esterhazy in werkelijkheid ziek te bed lag en zijn alibi kon be wijzen. Lemercier-Picard had op zich genomen het door een of anderen voornamen Dreyfusard te doen koopen, opdat deze er zegevierend meé voor den dag zon komen, waarna het gemakkelijk zou vallen de valschheid er van te bewijzen. Maar Reinach liet zich niet beet nemen en toen toog Lemercier-Picard er meê naar de «Intransigeant." De Intransigeant" gaf een eerste artikel, om de zoogenaamde Dreyfusiaansche valschheid uit te brengen, maar Reinach sneed haar den pas af en ontmaskerde de zaak zelf. Picard intusschen werd gevaarlijk, zoo vervolgt Ester hazy, en hij geeft te verstaan, dat men den man vermoordde. De «Figaro" vraagt zich af, wat er gedaan moet worden met al de ministers, generaals en stafofficieren, die direct ol indirect medegewerkt hebben tot de veroor deeling van Dreyfus of daarin berust hebben, terwijl spreken plicht geweest was. Het blad meent, dat de «politiek van de spons" de beste zal zijn, dat men de schuldigen maar aan hun eigen geweten moet overlaten, en uit het voorgevallene lessen moet putten voor de toekomstHet was te voorzien 1 Zoomin men in de Panama-zaak heeft durven doortasten, zoomin zal men het thans doen op den, bijtijds gezelfmoorden, Henry wordt de meeste schuld gelegd en al die goedkoope theaterhelden, de Pellienx, Boisdeffre, Gonse, Chanoine en hoo zij meer heeten, die, met groot sabelgekletter, recht en billijkheid sedert jaren in het gezicht geslagen heb ben die door hun eigengerechtigd, en niet te verdedi gen optreden en volhouden, hun land eenige malen in gevaar gebracht hebben en Frankrijks naam in het bui tenland ten zeerste hebben geschaad, zij allen zullen vrij en ongedeerd uitgaan Een waardig slot dezer waardige zaak President Mazeau heeft do oproepingsbrieven voor de behandeling der Dreyfus-revisie voor het Hof van Cassatie aan de leden verzonden. De raadsheeren zijn opgeroepen in roode toga to verschijnen op Maandag 29 Mei, te 12 uur des middags. Het rapport van president Ballot-Beanpré, dat op zjjn laatst Donderdag zal worden ingeleverd, zal anderhalve zitting in beslag nemen. Mr. Manau zal de revisie-aanvraag krachtig steunen in een requisitoir van drie nur en do pleidooien enz. zullen vermoedelijk twee zittingen in beslag nemen. Men ver wacht dus de uitspraak vóór Zaterdag 3 Juni. TRANSVAAL. De Eerste Volksraad behan delde, den 23, President Kruger's voorstellen ten opzichte van het kiesrecht. De President zeide in zijne openings- redo, dat de quaestie moest worden uitgemaakt door het volk. Wat de Regeering wenschte te weten was, of do Raad het wenschelijk en volgens de wet oordeelde, dat het ontwerp tot wijziging van de kieswet zou worden gepubliceerd. Er volgde een langdurig debat, waaraan vele leden en de President deelnamen. Ten slotte werd met 15 tegen 9 stemmen het volgende besluit genomen. «De Eerste Volksraad, gehoord de voorstellen der Regeering en overwegende, dat de zaak nog niet in over eenstemming met de wet IV van 1894 aan het volk is voorgelegd, besluit der Regeering op te dragen, het ont- «Dat spreekt van zelf, en o wee als we mijnheer grijs beertje alleen maar een kleine schram bezorgden. Drom mels ja I herinnert u zich nog, vader, hoe we eens met de Sioux-Indianen naar Blackrivier gereden zijn, om die verduvelde beesten op te sporen Papa keek op. «Nee ik weet 't niet meer precies, maar vertel jij 't eens, hoe was 't ook weer «Van avond nu heb ik geen tijd Als we dan tot ontspanning bij den wijn zitten want niet waar oudje, dien Rudesheimer zullen we eens duchtig aau spreken en zonder antwoord af te wachten holde zij weder weg, om voor haar vriend opniouw een «een trum" te noteeren. «Hij schiet prachtig! schitterend schiet de kerel!' riep zy juichend, zonder in 't minst ijverzuchtig te zijn «Je bent een flinke vent, hoor, jagertje, je bent de eerste dien ik hier in Duitschland zoo goed zie schieten In Genève was een Franschman, met hem schoten we alle dagen met glazen kogels, dat was me ook een kranige Dat kan ik je verzekeren Hij had zich onmiddelijk in het «wilde Westen'' als pistoolschutter kunnen laten aan werven En terwijl zij zoo, in levendig gesprek, naast hem voortliep, legde zij onbezorgd haar hand op zijn arm en behandelde hem zoo kameraadschappelijk, alsof zy elkander sedert jaar en dag kenden en door alle moge lijke gevaren van brandende prairiën en vergiftigde pijlen «for ever" verbonden waren. Toen schoot ook zij weder centrum, en met stralende oogen greep Hellmuth voor de zevende maal naar het wapen. «Tot nog toe blijven we elkaar nog al mooi gelijk ik heb maar twee ringen meer, houd dus maar goeden moed, met dit schot kunt u me reeds de baas worden «Nu dan, met God voor koning en vaderland lachte Hellmuth, hief het wapen op en mikte. Eensklaps wendde hij het hoofd om, als door een magnetische kracht ge trokken. Een slanke meisjesgestalte naderde langzaam de schutters. Het avondrood, waardoor de gansche hemel als in gloed en vlammen stond, goot zijn glans over het blonde werp tot wijziging van de kieswet, overeenkomstig de voor stellen van den Staatspresident, te publiceeren en de zaak in de eerstvolgende gewone zitting aan den Raad voor te leggen." VER. STATEN. Uit Londen wordt omtrent de wijziging van de plannen der Amerikaansche regeering gomeldDe Amerikaansche commissie te Manilla ontving Maandag de vredescommissie van Aguinaldo en deelde aan de afgezanten het plan mede van een bewind, dat de regeering te Washington voor de Philippijnen wil vaststellen, zoodra de Filipinos de wapens hebben neder- gelegd. Volgens dat plan, zal de President der V. S. een gouverneur-generaal van de Philippijnen benoemen deze wijst een kabinet aan, om met hem samen te werken. De President der V. S. benoemt de leden der rechterlijke macht. Ministers en rechters kunnen zijn alle Amerikanen of inboorlingen, die meerderjarig zijn. Voor alle andere ambten kunnen eveneens de beide nationaliteiten in aan merking komen. De Filippinos krijgen het recht een vertegenwoordiging te kiezen, waarvan de bevoegdheid in groote trekken is vastgesteld. De president van de commissie der Philippines, Gon- zaga, heeft verklaard, dat hy de plannen der regeering te Washington als zeer vrijzinnig beschouwt, hoezeer niet in alle onderdeelen aannemelijk. kopje, achter haar schitterde de Rijn, de nauwelijks ontloken knopjes van den wingerd omslingerden haar. Fransje, de handen op den rug, keek in de grootste span ning naar de schijf. «Vooruit danwaar wacht je op vroeg zij onge duldig. De jonge houtvester schrok op, als een kind dat op het snoepen van verboden vruchten betrapt wordt. Haastig wendde bij zich weder naar de schijf en schoot. Zijn hart klopte bijna hoorbaarhij dacht aan alles behalve aan de «Koningswaardigheid" die op't spel stond. Fransje keek met uitgestrekten hals. «Wel drommels, waar zit nu de kogel en toen vloog zij, als een pijl uit den boog, op de schijf af. Hellmuth volgde haar niet. «Goeden avondMiss Lilian Beter laat dan nooit, denkt u 1" U hebt heel wat gemist. Uw nichtje doet mij waarlijk versteld staan! Nog nooit heb ik een dame zóó zien schieten Pia gaf den spreker de hand, die hij eenige oogenblik ken in de zjjne hield. «Ik heb het gejubel al in de verte gehoord zeide zij lachende«en ik kon de verzoeking niet weerstaan de fabelachtige resultaten eens met eigen oogen te komen bewonderen «Bjjna altijd centrum Zij hebben 't zwart er al haast geheel en al uitgeschoten," zeide de graaf, uit zijn stoel opstaande, en naderbij tredende. «Welk een verrukke lijke avond Waarlijk idyllisch Als je klaar bent met schieten, dan stel ik voor om het avondeten te bestellen, dan kunnen wij daarna nog een klein roeitochtje in den maneschijn maken, ik zal eens gaan hooren, hoe mijn vrouw daar over denkten als Ontzet van schrik brak hij eensklaps af, want bij de schietschijf weerklonk een waarlijk Indianenachtig triomfgebrul. Fransje kwam met groote sprongen aanrennen, toen bleef zij staan en viel van lachen haast op den grond. «PoedelPoedelschreeuwde zij reeds van uit de verte, Pia vloog verschrikt op haar af. Laatste Berichten. Koningin Victoria's verjaardag. LONDEN, 24 Mei. Ter viering van den verjaardag der Koningin werd eene plechtige dienst in St. Pauls gehouden welke word bijgewoond door den Lordmayor en andere stedelijke autoriteiten. Een talrijk gehoor woonde soortgelijke diensten bij in de Westminster Abbev en de provinciale kathedralen. De Konidgin blijft te Windsor, waar haar dezen mor gen een serenade werd gebracht door verschillende muziekgezelschappen PRETORIA, 24 Mei Beide volksraden schorsten heden hun zittingen ter eere van den verjaardag der Koningin. Eereschoten werden afgevuurd. Een ontploffing. Te Kopenhagen heeft den 23 in de scheikun dige werkplaatsen van het leger, bij het vullen van gra naten een ontzettende ontploffing plaats gehad. Zeven arbeiders werden gedood. Een onderofficier en twee arbeiders zwaar gewond. Het gebouw werd volkomen vernield. Een muur omgevallen. Bij een in aanbouw zijnd huis te Krefeld, is een muur ingestort, waardoor twaalf werklieden gedood en de twee bouwmeesters ernstig gewond werden. Vrouwenduel. Twee fabrieksarbeidsters te Parijs, de een zestien en de andere twintig jaar, hebben samen geduelleerd. Ze waren met messen gewapend en weldra lagen beiden met ernstige wonden aan hoofd en borst bewusteloos op den grond. Zoo vond men het tweetal. In het hospitaal opge nomen, blijven zij ter beschikking van de politie. Oreyl'us-postkaarten. Een 2000- A 3000-tal in Nederland vervaardigde Dreyfus-postkaarten zijn op last der Fransche post-over- heid in beslag genomen. Volgens het M. t. d. V. heeft een persoon in Enge land een brutaal misbruik gemaakt van Hollandsche etiketten. Deze persoon werd tot vier maanden gevangenis (hard labour) veroordeeld wegens den verkoop van ver- valschte en ondeugdelijke gecondenseerde melk. Bij de talrijke veroordeelingen, schrijft genoemd blad, welke schier dagelijks in Engeland plaats vinden, zouden wij nauwelijks dit geval vermelden, ware het niet, dat de veroordeelde de schandelijke praktijk toegepast had, om op de verpakkingen zijner ondeugdelijke waren de etikette «Made in Holland" te plaatsen en aldus onze gebeele iudustrio in discrediet te brengen. Niet alleen werd dit merk op slechte melk geplaatstdoch ook op 4000 blik jes met andere bedorven gecondenseerde levensmiddelen (vruchten soep, visch enz.) «Maar kind, wat mankeort je?" Fransje sloegbuiten zich zelve van pret, Hellmuth met beide handen op de schouders. «Mijn allerbeste, goeie jongenJe hebt daar ergens achter de bergen, een wijngaardenluis getroffen zeide zij proestend van het lachen. «Wat heb ik vroeg Hellmuth, haar geheel verbluft aanziende. «Wel, u hebt misgeschoten, radikaal mis! Heel aan den rand der schijf, hebt u zoo eventjes geraakt en dat noemt u mij de baas worden De houtvester lachte luid, toen keek hij een weinig verlegen. «Laten we ons maar troostenmet Max in den Freischiitz ging het niet beter «Met uw verlof!" zei Fransje minachtend de schou ders ophalend. «Met hem kunt n zich toch niet vergelij ken, die kerel was verliefd!" «Zoo en kunnen andere menschen dan ook niet ver liefd zijn P" Hellmuth vroeg dit half fluisterend en Pia wendde zich haastig om ten einde eenige jonge wijngaarden blaadjes nauwkeurig te onderzoeken. «Ha, ha, ha! op zijn vrouw en zijn zeven kinde ren Nee, jagertje, maak me nu maar niet wijs dat je hand uit verliefdheid gebeefd heeftAlgemeene vroo- lijkheid. «En nu vooruit! We moeten onze twaalf scho ten gelost hebben, eer 't donker wordtHet bakvischje schoot weder prachtig, maar ook het eerstvolgende schot van den houtvester bracht hem slechts acht ringen. «Arme Max!" spotte de kleine. «Ik geef mij gewonnen 1 laten we het nu hier maar bij laten, Miss Francis, we zullen u tot Koningin kronen 1" «Niets er van. Schieten moet u ik wil u eerst met alle recht de zwarte bril op den neus kunnen zetten En avant En weder deed zij een uitstekend schot. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2