Nederland. Ingezonden Stukken. Stadsberichten. Nr. 14562 f 10,000; ns. 343, 4794, 5046, 9330 en 15716 f 1000; ns. 16988, 17162 en 17174 t 400; ns. 1741, 8155, |8692, 11922, 15126 en 15258 f 200; nrs. 9808^ 11000, 11071, 11243 en 11497 f 100. bURtiEKLlJKU STAND. Een waarschuwing. In Dnitsche bladen wordt aangemaand tot omzichtig omgaan met het lelietje der dalen («Convallaria Majalis waarvan stelenbladen en bloemen een zwaar vergit Pruisisch znurbevatten. Lieden die als men dat wel eens meer doet een takje in den mond nemen hebben daarvan pijnlijke en nadeelige gevolgen ondervonden. Ook met het wegwerpen der verdorde ruikertjes mot het oog op pluim- en ander vee moet men voorzichtig zjjn. Hetzelfde geldtweet men van het houtde bladeren, de bloemen en de vruchten van den gouden regen die nu eveneens bloeit. Een komisch staaltje van buitenlandsche waanwijs heid komt voor in de Illustrirte Zeitung van 4 Mei, waarin op blz. 588 van het Huis ten Bosch wordt gezegd »Dit landgoed werd gebouwd voor de weduwe van den dapperen Prins Frederik Hendrik den veroveraar van de Spaansche Zilvervloot, van denzelfden Piet Heindie thans nog in een volkslied der Hollanders wordt verheerlijkt. Kegelen. Te Munchen zal dezen zomer een groote sport- tentoonstelling worden gehouden, voor alle Olympische zoowel als athletische kampspelen, wielerwedstrijden, wed rennen enz. Beschermheer is de Prins-Regent van Beieren en de leiding is mede opgedragen aan de voornaamste sportvereenigingon in Beieren. De Ned. Kegelsport zal op deze tentoonstelling tlinb voor den dag komen, dank zij den heer D. H. Blok te Haarlem, die zijn rijke verzameling kegelcuriositeiten enz ter beschikking heeft gesteld van de tentoonstellings commissie, o.a. een kegelbaan op zeer verkleinde schaal, die als model voor nieuw aan te leggen banen zal kun nen dienen. _(N' V' d' D-) Op de Belgische spoorwegen is eene proef genomen met een toestel, om een naderenden trein van zelf te doen stilhouden ingeval de spoorbaan of signalen ver nield zijn. De proef moet volkomen geslaagd zijn, en er is sprake, dat op alle Belgische lijnen het nieuwe toestel zal worden toegepast. Een nieuwe Andrée-expedltle. Het stoomschip »Antarctic", met de leden van professor Nathorst's expeditie aan boord heeft ï'ijdag Stockholm verlaten en is op weg gegaan naar de kust van Groenland. Het doel is Andrée en zijn twee met gezellen op te sporen. Professor Nordenskjöld en verschil lende geleerden stonden aan de kade, den vertrekkenden een vaarwel toe te roepen. PEUIR. Bij de Regeering is den 23 het volgende telegram ontvangen «Bij het opzoeken van benden in IX Moekims Keu mangan zijn gevaarlijk gewond twee militairen beneden den rang van officier en is een faselier vermist. De vij and had een twaalftal gesneuvelden." Terugkomst der Koninginnen. H.H. M.M. de Koninginnon zijn den 23 des mid dags in welstand uit het buitenland in de Residentie teruggekeerd. Hare Majesteiten werden aan het Staatsspoorwegstation verwelkomd door den commissaris der Koningin in Zuid- Holland, den burgemeester, den gouverneur der Residentie, generaal Van Pommeren, en baron Bentinck. De Koningin en Hare Moeder droegen ieder een ruiker met linten in de nationale kleuren. Op het perron waren ditmaal verschillende verslaggevers vaD bu tenlandsche bladen, die gedurende de Vredesconfe rentie in den Haag verblijf houden. Hare Majesteit de Koningin ontving den 24 de le gedelegeerden der Vredesconferentie. Na afloop dezer audiëntie werden de afgevaardigden door H. M. de Ko ningin-Moeder ten gehoore ontvangen. H. M. de Koningin is door Z. M. den Keizer aller Russen begiftigd met de orde in briljanten van St. Ca- tharina van Rusland. Te Amsterdam is in den ouderdom van 62 jaar overleden de heer Jhr. Mr. N. J. den lex, een man, die lange jaren lid van de Provinciale Staten voor Noord- Holland was, doch in den zomer van verleden jaar werd hij niet herkozen. De overledene besteedde zijn groote bekwaamheden vooralom de Amsterdamsche handels belangen te dienen. In de vergadering van het college van hoofdinge landen van het Ambacht van lAestfriesland genaamd ©eestmerainbaeht, den 24 te Oudkarspel gehouden werden tot heemraden benoemd de heeren D. Wagenaar, Broek op Langendijk en S. Akkerman, lleer- hugowaard de eerste in de plaats van wij Ion den heer H. Schrooder de laatste ter vervanging van den heer P. Jonker, die bedankt heeft. Ter benoeming van een dijkgraaf werd opgemaakt het volgende drietalC. Kroon, dijkgraafW. Schermerhorn en W. Duin heemraden. Toen den 23 de looaaltrein van de H. IJ. S. van Apeldoorn te Zwolle te 8.29 aankwam, weigerde de rem (men zegt door de vele wagens en door de gladheid der rails), zoodat de trein doorliep en de stootbuffers verbrij zelde en de locomotief voor een gedeelte op het perron terechtkwam. De schok was zoo hevig, dat een stuk van de buffers ongeveer 20 M. weggeslingerd en een glasruit van de deur der vestibule verbrijzeld werd. Personeel en passagiers, die wel een hevigen schok kregen, kwamen met den schrik vrij. Texel. Vanwege de Noord- en Zuid-Hollandsche Reddingmaatschappij is te Koog een nieuwe reddings boot gevestigd. Door het prov. kerkbestuur vau A oordholland is dezer dagen aan de kerkeradon der Ned. Herv. gemeenten in de garnizoensplaatsen, Amsterdam, Haarlem, Naarden Alkmaar, Den Helder en Hoorn en tevens ter kennis neming en met het verzoek om medewerking in de daarin aangeduide zaak, aan de andere prov. kerkbesturen, een schrijven gezonden met verzoek maatregelen te nemen om te voorkomen, dat miliciens, die in hun vorige woon plaats zich niet aan het kerkelijke leven stoorden zich zonder nauwgezet onderzoek laten aannemen als lid der Ned. Herv. gem. in hun garnizoensplaats. DeVolendammer botter 116, schipper E. Kwakman, was in den nacht van den 19 zeilende bij Marken, toen de knecht E. Zwarthoed overboord sloeg, door het overgaan van de breefok. De schipper, die alleen aan boord over bleef deed eenige pogingen om zijn knecht met den haak te grijpen, doch het mocht hem niet gelukken. Toen hij later het kuilnet inhaalde, vond hjj het lijk daarin. De aldus noodlottig omgekomene was 55 jaar oud en weduwnaar met drie kinderen. Mishandeling. Den 23 is te Lange Zwaluwe A. Dal, woonachtig te Rotterdam, die bij zijn familie logeerde, zoo ergerlijk mishandeld dat hij den volgenden dag overleed. De ver- slagene laat een vrouw met 5 kinderen na. Volks-sanatorlum. De op 31 Mei en drie volgende dagen te Utrecht in het gebouw van »Tivoli'' te houden fancy-fair ten behoeve van een Volkssanatorium in Nederland, zal om vatten de tentoonstelling van kunstvoorwerpen, geschonken door kunstenaars voor de verloting. Schilderijen, aqua rellen, etsen, beeldhouwwerk, aardewerk van de fabrieken Holland1', firma Mijnlieff, Rozenburg, Delft, en anderen zullen die tentoonstelling vormen, terwijl loten a f2.50 verkrijgbaar zijn gesteld. Verder zal er te zien zijn een Hollandseh huis, bevattende de nationale voortbrengselen. In verschillende tenten zullen voorwerpen van kunst en smaak te koop worden aangeboden, zoomede bloemen en ververschingen. Boven en beneden zullen theesalons tot uitrusten nooden. Ook voor de kinderen zullen er ver makelijkheden zijn, o. a. zullen zij tegen eene kleine ver goeding van 10 cents in een ezelwagen kunnen rijden. Er zullen mechanische poppen zijn en drie meisjes zullen den naam van een pop, tegen betaling van 25 cents, te raden geven. Het restaurant zal dagelijks geopend zijn, uitgezonderd zaterdag, 3 Juni, en er zal daar gelegen heid zijn tot lunch en souper. Onvoorzichtig. Een waarschuwend voorbeeld voor hen, die behulp zaam zijn in het bedenken en opvoeren van vertooningen voor kinderen, is het droevige voorval onlangs in den llaag gebeurd, waar, bij het opvoeren van «Hans Spring in 't veld", een door kinderen vertoond sprookje de baard van een der aardmannetjes in brand raakte. Ooggetuigen by 't voorval weerspreken dat de lichte stof vlam heeft gevat door aanraking met het open voet licht maar geven het volgende verhaal. Een meisje van 5 jaren droeg in de hand een dwaallichtje dat zij liet vallen. Tengevolge hiervan steeg de spiritusvlam om hoog, die de dunne kleeren aantastte van drie andere kinderen. Van een meisje werd het oog verschroeid een jongen werd aan gelaat en oog verwond nog al vrij ernstig zoodat hem een hoofdverband moest aange legd worden, en een ander knaapje werd licht gebrand. In het lokaal was geen brandwacht tijdens de voor stelling aanwezig. Enkhulzen. De Pinksterdagen veroorzaakten ook langs de lijn Amsterdam—Enkhuizen en Leeuwarden buitengewone druktezoodat extra treinen en^ booten noodig zijn geweest om het groote aantal reizigers te vervoeren. O. a. bracht het stoomschip «de l'rins van Oranje" op een avond van Stavoren naar hier 200 mili tairen over en de veerboot 300 passagiers. Te Alkmaar, Hoorn en te Enkliulzen zijn de vorige week ongeveer 25 studenten der 1 olytechnische School uit Hanno-er geweest, onder geleide van prof. Köhler, om eenige merkwaardige oud-Hollandsehe ge- bonwen te zien. Te Zaandam hebben zich een paar gevallen van pokken voorgedaan. Een der lijders is in aanraking geweest met het besmette stoomschip N e e d 1 e s dat hij heeft helpen schoonmaken. Schermerhorn. De deelhebbers van het Veefonds voor» Ursem, Schermerhorn en omstreken", betaalden over het vierde kwartaal 1898 99 eene contributie van 60 cents per stuk vee. Verzekerd waren op dat tijdstip 839 stuks vee. Veeziekte. In de gemeente Sloten is de besmettelijke ziekte (mond- en klauwzeer) geweken. Bergen. Zondag den 28des namiddags half vier geeft Bergen's fanfarecorps eene muziekuitvoering in het Bergerbosch nabij de »ronde kom.'1 Rijp. Gekozen tot secretaris-penningmeester van het heemraadschap de Eilandspolder de heer D. Smit, te Graft en tot heemraad voor de banne Rijp de heer B. Wagemaker te Rijp. St. Maarten. Tot voorzitter van de banne Eeni- genburg werd den 23 door stemgerechtigde ingelanden benoemd de heer G. Schoorl 5e klasse, 7e lijst, 25 Mei. Aan den schrijver der „Amsterdamsche Brieven." Ik heb u iets te zeggen naar aanleiding van uw 21en brief. In het begin daarvan schrijft u over de meetings, die in Amsterdam gehouden zijn tegen de vredesconfe rentie en wel boofdzakeljjk over die welke gehouden is door het comité, waarin zitting hadden: Prof. van Rees e. a. Het schijnt, dat die meeting op u geen gun- stigen indruk heeft gemaakten vooral schijnt daartoe te hebben medegewerkt de rede die ds. Schermerhorn heeft gehouden. U schrgft zelfs van den peniblen indruk, dien het opstoken en hot terugdeinzen voor de conse quentie op u en vele ontwikkelden maakte. Ik was niet bij die meeting tegenwoordig, maar te Amsterdam zijnde voor het geheelonthouders-congres, heb ik verschillende zeer ontwikkelden gesproken die een machtigen indruk hadden ontvangen van de rede van den Nieuwe Niedor- per predikant en hem volstrekt geen inconsequentie verweten. Trouwens, wanneer ik het verslag van uw rede lees, moet ook ik eerlijk bekennen geen inconsequentie te kunnen opmerken in wat u ds. Schermerhorn verwijt. Ziet 1 ds. Schermerhorn zegt: »de eenige weg om van het militairisme te worden bevrijd is dienstweigering, en met groote instemming deelt hij mede het geval van den dienatweigerenden milicien Windt. Hij juicht van harte toe, dat er een jonge man wordt gevonden die door het getrouw zijn aan wat God tot zijn geweten heelt gezegd, weigert de wapenen op te nemen, en hoeft waarschijnlijk gezegd, dat deze Windt meer doet voor de komst van den vrede dan het maandenlang geconfereer in den llaag. Maar terwijl hij nu dienstweigering toejuichtzal hij toch niemand er toe aansporen den dienst te weigeren. U vindt dat inconsequent. Neen, dit zou inconsequent geweest zijn te zeggen: dienstweigering is de eenige weg om tot vrede on ontwapening te komen en dus laten wij vredes- en ontwapenings-conferentiën houden.1 Men kan in dienstweigering den eenigen weg tot vrede zien, en dus blijde zijn wanneer iemand den dienst wei gort maar toch en men is dan niet inconsequent niemand daartoe willen aansporen, omdat zulk een daad, waarvoor in onze maatschappij een zwaar kruis moet worden gedragen een daad moet zijn waartoe men is gekomen door eigen nadenken, eigen overtuigingeigen gewetensdrang. Is het inconsequent, een beginsel to ver dedigen en er toch geen proselieten van te willen maken, maar blijde te zijn wanneer iemand, door de waarheid van ons beginsel overtuigd, uit eigen beweging zich bij ons komt aansluiten Ik weet niet of mijn collega Schermerhorn u zal antwoorden op uw brief ik meende echter deze opmer kingen te moeten maken. Alkmaar. B. GLASZ. Moord te Koewacht. De deskundigen hebben naar aan de »N. R. G. wordt bericht, vastgesteld, dat de vermoorde vrouw Haeck met een hard voorwerp op het hoofd geslagen is waardoor zij bewusteloos is geworden. Met een zeer scherp mes is daarna het hoofd afgesneden en zijn de overige lichaamsdeelen van den romp gescheiden. Het mes is nog niet gevonden. De verdachte blijft nog steeds alle schuld ontkennen. Hij geeft toe den I3en Aprilden dag waarop de onge lukkige vrouw het laatst gezien is, in haar gezelschap geweest te zijn, doch zegt niet te weten, waar zij gebleven is. Rotterdam op Ooat-Azlë. De »Norddeut8che Lloyd1 en «HamburgAmerika- lijn" besloten de vrachtbooton harer gemeenschappelijke Oostaziatische lijn te beginnen met October van dit jaar alle vier weken Rotterdam te laten aanloopen. Aleuwe stoomvaartlijnen. De »Amst. Cour.'1 verneemt, dat een nieuwe stoom vaartlijn tot stand zal komen, en wel van Amsterdam op Argentinië, een der Zuid-Amerikaansche Staten, waarbij Nederland èn door de emigratie van vele Hollanders èn door de uitvoering van groote havenwerken aldaar door Hollandsche firma's groot belang heeft. Vier speciaal voor het dool ingerichte stoomschepen zullen binnen korten tijd besteld worden. 3t»Oste Staatsloterij. 5e klasse 6e lijst, 24 Mei. Ns. 5051, 13128 en 19570 f 1000ns. 11580 13746 14518 en 15082 f 400ns. 48231072913526 en 16380 f 200 ns. 1235 1866 2222 3066 6467 6890, 9763, 10468, 13692, 13704,14122,14472,14485, 15436, 16893, 17019, 20064, 20538 en 20646 f 100. Men verzoekt ons mede te deelendat zondag, den 28 de dienst in de kerk der ev. lath, gemeente zalworden vervuld door den heer ds. A. D. V empe van Haarlem in die der reinonstrantsche gemeente door den heer ds. P. Heering van 's Gravenhage. MeJ. .1. E. Eevert slaagde den 24 te Amsterdam voor het akte-examen lager onderwijs. Verkiezing. De r.k. kiesvereeniging «Vrijheid en Recht stelde tot candidaat voor lid der kamer van koophandel en fabrieken den heer I». J. Boomkoopman en fabri kant alhier. De barometerstand alhier was des morgens te 8 aur als volgt: den 24: 757.7; den 25: 754.9. Aanbesteding. Den 25 werd ten stadbuize door burgemeester en wethouders de openbare aanbesteding gehouden van het nitmodderen en uitdiepen van de Kennemersingel- gracht; het dempen en rioleeren van het Geestwater, zoomede het maken van een dwarsriool door de stad, met daarop aansluitende nevenriolen. Een en ander met de levering van de daaraan noodige materialen, hulp middelen, transporten, arbeidsloonen enz. Ingeschreven werd door W. Lammers, Helder, f 40226; W. Swager, Alkmaar, f 40000C. Grootegoed Alkmaar, f 39975Spruijt en Wils, Alkmaar, f 39900; J. Dorregeest, Alkmaar, f 39539; Gebr'. van Slingerland Alkmaar f 39360 F. Rike Alkmaarf 39350 C. van 't HnllenaarAlkmaar f 39300C. de Wijs Alkmaar f 39200 A. Molenaar Alkmaar, f 35560; J. Lind, Alkmaar, f 35380; '-'. Bos, Haarlemmermeer, f 34949; J. Schuurman, Medembhk f 34867; J. Faas, Amsterdam, f 34700,; W. Luypen Weesp f 33986Ph. Kleijn en L. van Houwelingen Dordrecht en Hardinxveld f 33950 P. Vermeer Jz., Amsterdam, f 33433; M. Kistenmaker, IJmuiden, f 3298b; J. Oldenburg Bergen f 32848 G. Visser Gz., IJmui den f 32486 H. SchuijtAlkmaar f 30725; Berk hout Medemblik, f 29700. De raming bedroeg f31110. Burg. en weth. hebben de toewijzing acht dagen aan gehouden. Onregelmatigheden. In verband met voorgekomen onregelmatigheden is de commies der posterijen KL, alhier, in voorloopige hechtenis gesteld. GEBOREN. 22 Mei. Anna Henrietta Maria, d. van Johann Georg Winkel en Christina Hendrina Johanna Mencke. 25 Mietje, d. van Levie Jacob Berlijn en Aaltje Berlijn. Gerardus Dominionsz. tvan Jozef Johannes Hofstee en Elisabet Happé. OVERLEDEN. 24 Mei. Dieuwertje Riesz, wed. van Willem Kok, 81 j. 25 Antonius Hendricus Johannes, z. van Hendrik Jan August Poortman en Anthonia de Graaf, 3 m. Petrus Adrianus, z. van Pieter Koopman en Maria van der Park, l j. en 3 m.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3