No. 63. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang 1899. Nationale Ililitie. Donderdagden 8en Jnni Buiten 1 a u d. Nederland. Deze Oourant wordt Dlnsda g-, Bonderd Ui en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rrjk f 1, 3 Nummers f ©,©6. Afzonderljjke nummers 3 ets. ZONDAG Telefoonnummer: 3. 28 MEI. Prijs der gewone advertentlen Per regel f Ift. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen bij deze op, de verlofgangers van de militie te land binnen deze gemeente verblijfhoudende, die vóór den 1 April 1899 in het genot van onbepaald verlof waren gesteld, onverschillig tot welke lichting zij behooren, dus ook zij, die zyn ingedeeld voor de lichting 1893 en 1894alsmede zij, die zijn ingedeeld voor de lichting 1892 voor zoover zij op den datum voor het onderzoek bepaald niet gepasporteerd zijn, om zich op dezes jaarsdes voormiddags te tien ure, te laten vindeD vóór het Raadhuis dier gemeenteom aldaar door of van wege den Militie-Commissaris te worden onderzochtgekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebrachte kleeding en uitrustingstukken, benevens zakboekje en verlofpas. De verlofgangers worden daarbij herinnerd aan de navolgende bepalingen der Militiewet. Art. 130. Het Crimineel Wetboek en het reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande zijn op de manschappen der militie te landdie zich onder de wapenen bevindenvan toepassingen met opzicht tot de verschillende gevallen van desertieop al de bij de militie te land ingelijfden. De manschappen worden geacht onder de wapenen te zijn 1°. zoo lang zij zich bij hun corps bevinden 2°. gedurende den tijddien het in art. 138 bedoeld onderzoek duurt 3°. in het algemeen, wanneer zij in uniform zijn ge kleed. Art. 140. De verlofganger verschijnt bij het onder zoek in uniform gekleeden voorzien van de kleeding en uitrustingstukken hem bij zijn vertrek met verlof medegegeven van zijn zakboekje en van zijn verlofpas. Art. 141. Behoudens het bepaalde in art. 130 kan een arrest van twee tot zes dagen te ondergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest, door den militie-commissaris worden opgelegd aan den verlofganger: 1°. die zonder geldige redenen niet bij het onderzoek verschijnt 2°. die daarbij verschenen zijnde zonder geldige re- denënniet voorzien is van de in het voorgaand artikel vermelde voorwerpen 3°. wiens kleeding- of uitrustingstukken bij het onder zoek niet in voldoenden staat worden bevonden 4°. die kleeding- of uitrustingstukken aan een ander behoorende als de zijne vertoont. Art. 142. Is de verlofganger, wien, krachtens het voorgaand artikelarrest is opgelegdbij het onder zoek tegenwoordigdan kan hij dadelijk onder ver zekerd geleide in arrest worden gebracht. Is hij niet tegenwoordig en onderwerpt hij zich niet aan de hem opgelegde strafdan wordt hij op schriftelijke aanvrage van den militie-commissariste richten aan den Burgemeester der woonplaats van dien verlofganger, aangehouden en onder verzekerd geleide naar de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring of arrest overgebracht. Art. 143. Onverminderd de straf, in art. 141 ver meld, is de verlofganger verplicht, op daartoe door den militie-commissaris te bepalen tijd en plaatsen op de in art. 140 voorgeschreven wijzevoor hem te verschijnen om te worden onderzocht. Art. 144. De verlofganger, die zich bij herhaling schuldig maakt aan het feitsub 4°. van art. 141 bedoeldof niet overeenkomstig art. 143 voor den militie-commissaris verschijnt, of, aldaar verschenen zijndein het geval verkeert sub 2°. en 3". van art 141 vermeld, wordt in werkelijke dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van deze dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald. Art. 145. De verlofganger der militiedie niet voldoet aan eene oproeping voor de werkelijke dienst, wordt als deserteur behandeld. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MAOLAINE PONT, Voorz. 25 Mei 1899. O. D. DONATH, Secretaris. BKLU1E. De scbade, door de jongste werkstaking der mijnwerkers door de stakers zelve geleden, wordt voor Henegouwen alléén op circa 4 millioen tranc geschat. De voorzitter van de Pransche Kamer van Koop handel te Brussel, Rolland, heelt tegen de Libre Parole en de »Intransigeant" een vervolging doen instellen, naar aanleiding der voor hem beleedigende artikelen, die daarin zijn verschenen over de zaak Montier, den Bel gischen hoofdagent van het bei eau des renseignements, dien men, jnist om die spionuage-werkzaamneid, ^als lid der Kamer van Koophandel wil schrappen. CHIA A. Volgens de »Daily Mail" zijn in Itschau op den 20 Mei drie Dnitsche officieren gedood door de Chineezen. Te Tientsin verwacht men, dat Duitschlaud dezen nieuwen moordaanslag zal aangrijpen, om nieuwe eischen .'an China te stellen. De reaotionnaire partij in Peking, die beslist vijandig gestemd is tegen de vreem delingen zal zich verzetten tegen het toestaan van een schadeloosstelling in geld ol grondgebied aan Duitschland. De Dnitsche bladen hebben nog geen bericht over deze gebeurtenis ontvangen. ENGELAND. De Koningin, die jnist dezer dagen haar tachtigsten verjaardag vierde, zal vermoedelijk eene oog-operatie moeten ondergaan. Reeds sedert eenigen tijd leed zij aan verzwakking van het gezicht. De be roemde Wiesbadener oogarts Dr. Pagenstecker, toevallg te Londen vertoevende, werd geconsulteerd, hij consta teerde cataract en ried een spoedige operatie aan, aan welker gunstigen afloop hij niet schijnt te twijlelen. De Engelsche pers acht de voorstellen van Kriiger ter hervorming van het kiesrecht geheel onvoldoende. De »Times", van onds gekant tegen de Z. A. Republiek, welker onafhankelijkheid het blad steeds een doorn in het oog was, en die zij met alle middelen voortdnreud belaagt, schrijft heitigo artikels vol min of meer bedekte bedreigingen. De »Westm. Gaz.'', oordeelt zachter en billijker, doch kan niet ontveinzen, dat het voorgestelle beneden de meest bescheiden verwachtingen blijft. Met gednld en voorkomenheid acht het blad een minuelijke regeling zeer wel mogelijk. FRANH.HIJK. De jongste onthullingen in de Figaro", leveron de meest overtuigendo bewij/en, dat het complot, om Esterhazy te redden, is op touw gezet door generaal Gonse, kolonel Henry, majoor Lanth en Du Paty. Of er ook nog hoogero officieren in betrokken waren, blijkt niet, alleen liet Du Paty duidelijk door schemeren, dat bij alles wat hjj deed om Esterhazy uit den strik te redden, deed m de vaste overtuiging, dat hij geheel in den geest van zjju chefs handelde. Wel was hem niet rechtstreeks bevolen *ich met Esterbazj' in ver binding te stellen, maar het was hem althans in den eersten tijd evenmin verboden, hoewel de chefs wisten, dat hij met Esterhazy samenkomsten had. En zoozeer was Dn Paty overtuigd vat: de goedkeuring van zijn chefs, dat hij na het verbod van generaal De Boisdeflre de betrekkingen door tnsschenkomst van dorden, Mar- guérite Pay o.a., voortzette. De man, die Dn Paty steeds in deze moening heeft versterkt, was Henry. Een oud •artillerie-generaal'' (alzoo iemanddie het weten kan), komt in hetzelfde blad, mot de wel wat late (maar daarom niet minder verrassende mededeeling) aan, dat al wat de generaals steeds beweerd hebben, over het geheim van dea hyderaulischeu rem en het kanon 120 tin het borderel genoemd) louter verzinsels zijn. Als commentaar hierop openbaart de »Figaro" de geheele beschrijving met teekeniugeu en nauwkeurige toelichtingen van beide stukken. De schrijver in het blad vertelt daarbij, dat in Febr. 1894 een brochure aan alle officieren van het 26ste artillerie-regiment was gezonden, op bevel van den kolo nel, waarin een volledige en nauwkeurige beschrijving van de nieuwigheden voorkwam. De datum van deze brochure is Februari 1894 en van het borderel Augustus van datzelfde jaar. Het rapport van den president Ballot-Beaupré over de revisie-aanvraag van mevrouw Dreyfus is ter griffie van hot Hot van Cassatie neergelegd, waar de proenreor- generaal Manau en mr. Mornard er kennis van zullen kannen nemen. Men meent algemeen, dat het rapport van den heer Ballot-Beaupré tot ontvankelijkheid van het verzoek om revisie concludeert. En zelfs zijn er die beweren, dat de rapporteur verklaart, dat, indien de eenvoudige vernie tiging van het vonnis gevraagd was, hij het Hof in gun- stigeii zin geraden zon hebben. ITALIË. Iu de Kamerzitting van den 25 kondigde de vice-president de ontslag-aanvrage aan van den presi dent der Kamer, den heer Zanardelli. De minister president, generaal Pelloaxstelde het nienwe ministerie aau de Kamer voor. Hij deelde daarna mede, dat de onderhandelingen over de Öanmoeu-baai (in China) hervat znllen worden, ten einde een oplossing te verkrijgen. Het doel van Italië is uitsluitend van com- mercieelen aard. Hij stelde de Kamer voor, over te gaan tot een bespre king in tweede lezing van de staatkundige maatregelen, en drong er op aan dat het door Zanardelli gevraagde ontslag niet zal worden verleend. De Kamer besloot de aanvrage van ontslag van Zanar delli niet aan te nemen. De zitting werd daarna geschorst. Nadat de minister-president in den Senaat soortgelijke verklaringen als in de Kamer had afgelegdwerd de Kamerzitting hervat. De voorzitter las een schrijven voor van Zanardelliwaarin deze zijn aanvrage om ontslag handbaa ft, opdat de Kamer daarover uitspraak zal kunDen doen. De presidentsverkiezing werd bepaald op 31 Mei. Uit Rome wordt aan de katholieke Kreuzzeitnng gemeld, dat de gevolgen der ontstemming, ontstaan door het niet nitnoodigen van den Paus tot de Vredesconferentie, zich in de kringen van het Vaticaan beginnen te uiten. Ook de verhouding van de Curie tot het Drievoudig Verbond moet hierdoor zeer hebben geleden en eene onvriendelijke stemming tegen dit Verbond zon in Vati- caansche kringen weer sterk de overhand hebben gekregen SPANJE. De beroemde republikeinsche staatsman en redenaar Emilio Castelar is op zeven-en zestig jarigen leeftijd aan de gevolgen eener longontsteking overleden. Het land verliest in hem een zeer begaafden en trouwen, zij't ook zeer rnmoerigen zoon.Van huis uit vurig republikein neigde hij laterniet nit beginsel doch in 't belang van het land tot de monarchie en verklaarde hij zich in 1890 openlijk voor de dynastie van den jongen koning. Talrijk zijn zjjne werken op economisch en histo risch gebied. VF1KEENIGUE STATEA. De Herald" ontvangt nit Washington het bericht, dat dr. Schnrman, de voor zitter der Amerikaansche commissie voor de Philippijnen officieel geseind heeft dat de onderhandelingen met de Filipinos gesloten zijn en dat de afgezanten der Tegalen naar het hoofdkwartier van Aguinaldo zijn teruggekeerd, zonder dat een bevredigend resultaat van de onderhan delingen verkregen is. Veehandel ln Friesland. De handel iu melke- en kalvekoeien blijft opge wekt zoowel de afzet naar andere provinciën als de omzei onder Friescbo boeren en kooplieden is goed. De omstandigheid dat er over het algemeen veel gras is doet daartoe het hare. De prijzen zijn vasteer hooger dan lager. Vette koeien met vrij wat minder aanvoer, wijl het vette stalvee afgeleverd en het weidvee nog niet klaar is blijven zeer gevraagd met flinke prijzen. Stieren voor de slachtbank met goede vraag blijven duur. Verreweg het grootste gedeelte van dit vee wordt naar de HolIanJsche steden verzonden. Gemeste kalveren zijn gewild bij behoorlijk grooten aanvoer. Nnchteie kalveren bjj constanten omzet vast in prijs. Londen blijkt voor dit kalfsvleesch standvastig gestemd te zijn. Pinken met kleineren aanvoer, behoorlijk gevraagd doch niet met hooger prijzen. Vette schapen in één doenaan de Engelsche markt was de stemming vry wat beter dan eene week geleden doch hier was weinig van die verbetering te bemerken wijl weinig naar Londen wordt nitgevoord. Melkschapen eveneens constantnaar dit wolvee blijft, ondanks den giooten aanvoer, goede vraag. In jonge lammeren is de handel behoorlijk een gevolg van minder vraag voor Holland en overgrooten aanvoer. Vette varkens en biggen zijn niet bijzonder gewild. Magere varkens behoorlijke handel, met een weinig lagere prijzen. Jonge biggen niet gewild. De aanvoer was 80 stieren 50 ossen 300 vette koeien, 1100 melke- en kalvekoeien 100 pinken, 500 vette kal veren, 200 nuchtere kalveren, 600 vette schapen en lam meren 1400 melkschapen 4000 lammoren 200 vette varkens 400 vette biggen 360 magere varkens en 800 kleine biggen. De prijzen zijnvette koeien, le soort 2731 ct., 2e soort 2326 ct., stieren 1923 c.t., vette kalveren 30 33 a 34 et., vette schapen en lammeren 2225 ct., vette varkens 15 17 ct., Londeusche biggen 1516 ct., alles per 1/2 kilo. Ossen f 150—f 190, melke-en kalve koeien f 125f 205, pinken f 40f 75 nuchtere kal veren f 5—f 10, melk-schapeu f 11—f 18, jonge lam meren f 5—f 10 magere varkens f 25f 43, jonge biggen f 0.85f 0.95 per week. (N. v. d. D.) deemster. De heer H. Scheringa Az. lid van den Gemeenteraad ex burgemeester dezer gemeente en ond- lid van de Prov. Staten is den 23 overleden. Botsing. Te Maastricht is den 25 een personentrein komende van Aken bij het binnenstoomon van het station gestooten op rangeerende wagens. Zeven reizigers werden gewoDii. van wie twee min of meer ernstig deze laatsten zijn in het gaslbms opgenomen. De materieele schade is vrij aanzienlijk. Aan het spoorwegstation te IJmulden reed den 26 's middags de locomotief met zooveel geweld tegen den gereedstaanden trein dat door den hevigen schok verscheiuene glasruiten van de derde klasse waggons beschadigd werden. De passagiers werden door elkander geworpen. Een dame werd door de glasscherven van de verbrijzelde ruiten eenigszins aan het gelaat gewond en een paar andere reizigers kregen ook lichte kwetsuren. De beschadigde wagens werden te Velzen nit den trein gehaakt. Wijdenes. Een zeer belangrijk besluit is door het polderbestuur genomen. Er is nameljjk besloten om voor f 35.U0H aandeel te nemen in de ontworpen spoorlijn Hoorn Grootebroek.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1