Nederland, No. 15355 f 1500; ns. 11270, 16482 en 17754 f400 ns. 1799, 2696, 17035, 17058 eu 17856 f200; ns. 734 1677, 4530, 5693, 10728, 13745, 15814, 16161 en 20679 f 100. 51 i- jaar 1897/98 plaats 431 ontsporingen en 312 botsingen waarbij 820 menschen werden gedood en 2083 gewond. Electrlcltelt. De Fransche Oosterspoorwegmaatschappij heeft licht verplaatsbare electrische toestellen op hare lgnen in gebruik genomen voor allerlei werkzaamheden. Het toestel komt overeen met diewelke bjj automobielen worden gebruikt en heeft een petroleummotor van 4 paardekrachten. Het weegt 500 kilo en kan op een krui wagen gemakkelijk door twee personen verplaatst worden. Het kan gebruikt worden bij het leggen en verplaatsen van sporen en ook tot verlichting met 30 40 gloei lampjes. Het kan zoodoende zeer nuttig zijn in kleine stationsen ook bij spoorwegongelukken bij nachtin tunnels enz. Hofberichten. H.H. M.M. de Koninginnen zijn den 25 te Apeldoorn aangekomen. Het provinciaal kerkbestuur van Noordhol land heeft tot afgevaardigde ter algemeene SyDode der Ned. Herv. kerk verkozen den heer ds. I. D. C. Koch, te Egmond a/d Hoef, on tot zyn secundus deu heer ds. W. Schuurman te Hauwerten tot secundus van den heer ds. J. van Witzenburg te Zaandam den heer ds. C. W. de Grient Dreux te Edam. H egelcn. De Commissaris der Koningin in de provincie Noordholland mr. G. van Tienhoven heeft voor den internationalen kegelwedstrijd te houden van 20 tot en met 28 Augustus e.k., in het gebouw «Velox", door den «Amsterdamschen Kegelbond ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan, een zilveron medaille beschikbaar gesteld. nuscum voor kunstnijverheid. De Nederlandsche Maatschappij tot bevordering van nijverheid heeft in druk doen verschijnen het jaarverslag over 1898 van het museum en de school voor kunst nijverheid te Haarlem. Veeilektc. Zoowel in de Starnmeer als in den Koogerpolder zijn de runderen van sommige veehouders weder door tongblaar en klauwzeer aangetast. Over 't algemeen is deze ziekte thans minder ornstig dan een paar jaar geledep. (Jrseni. Tot predikant bij do Ned. Herv. gem. alhier is beroepen de heer A. P. de Grootthans predi kant te St. MichielsgestelDungen en Schijndel. ticheel onthouding. Urootscherner. Vanwege do aideeling «Scher- meer en omstreken" van den A. N. G. O. B., zal alhier, op Zondag, den 28, des avonds tc-n 7 uur, in de kolf baan van den heor de Boer, eene openbare vergadering plaats hebbeu van geheel-onthouding. Als sprekers zullen op treden de heeren ds. P. J. Glasz Alkmaar, eu ds. P. H. Kapteijn, Oterleek. Volk»-»anatoriuni. De voorbereidende maatregelen voor den fancy-fair ten bate van volkssanatoria te Utrechtwaarvan de opening op 31 Mei a.s. is aangekondigd, zijn in vollen gang. De voor de tentoonstelling der verlotingsprijzen afge stane zaal is in orde gebracht en de heer Buffa uit Amsterdam belastte zich met bet rangschikken der kunstwerken. Tot voor enkele dagen ontving het Utrechtsche dames comité inzendingen voor de verloting, o. m. geïllustreerde boekwerken van de heeren de Hensz en Co., te Zeist, eene teekening uit Venetië van E. Bosch, een bas-rolief van mejuffrouw Minca Bosch Reitzaquarellen van J. C. M. Legner, van mej. Kerling, van W. G. A. van Spanje, terwijl een schrijven van P. Tetar van Elven uit Milaan ontvangen het bestuur der verloting machtigt, uit de, van zijn hand thans in Amsterdam tentoongestelde aquarellen er een te kiezen voor de verloting ten bate van volks-sanatoria. De catalogi zijn in druk. De geïllustreerde omslag is van de hand van den heer de Wetstein Pfister uit Delft, die verder zjjn gewaardeerde medewerking schonk, door ten behoeve van dezen fancy-fair niet alleen de teekening der programma's voor de mu- geleid mij aan tafelZij stak hem de vingertoppen toe' terwijl Hellmuth een oogenblik verlegen aarzelde. «Gehoorzaamheid is het sieraad van den christen, rryn waarde heerlachte graaf Willibald goed geluimd «hare majesteit heeft bevolen, ik verzoek u dus." en terwijl hjj zelf Pia den arm bood, vervolgde hjj «mijn vrouw verwacht de scherpschutters!" De jonge houtvester was vuurrood geworden. Zijn stralende oogen zochten freule von Nordlingen, eu zich galant voor den heer Luxor en Fransje buigend, legde hjj haar grove groote hand op zijn arm, terwijl hij op een bijkans juichenden toon zeide «Al ben ik dan een over wonnene het leven is toch schoon, o koningin!" «All right!' zeide het bakvischje en schreed deftig, zich harer waardigheid bewustaan zijne zijde naar het Hotel. Het was voorjaar Frisscheverkwikkende nachtlucht stroomde door het geopende vensteren toch had Pia het gevoel, als heerschte er in de kamer een verstikkende hitte Zij kon niet slapen waarom zou zij zich dan reeds te bed begeven In haar hoofdje klopte en hamerde hetlangzaam met gevouwen handen het hoofd eenigs- zins achterover gebogen liep zij baar kamer op en neer. Nog nooit in haar gansche leven had zij zich zoo onrustig gevoeld als nu. Nog nooit had de kennismaking met iemand haar zoo van streek gebrachtals dit thans met dien mijnheer Hellmuth het geval was. Zij begreep, zij herkende zich zelve niet. «Himmelhoch jauchzend zum Tode betitibt." Die woorden van Egmond's Klitrchen kwamen haar voort durend in de gedachte. Het h'd haar geheel onverschillig moeten zijn of die vreemdeling met hen aan het souper deel nam of niet en toch had haar hartje bijkans hoorbaar geklopt toen Fransje hare nieuwe waardigheid als koningin door deze origineele uitnoodiging bekrachtigde. En toen zij aan talel naast hem zaten hare over moedige uitbundige vrooljjkheid allen aanstak, zoodat ziekuitvoeringen te ontwerpenmaar ook die voor den verkoop bestemde briefkaarten, menu's enz. De officieele opening voor genoodigden is bepaald op woensdag, 31 Mei, ten elf uur precies. Voor het publiek zal de fancy-lair 's morgens 11 */4 uur toegankelijk zijn tot 5 uur en 's avonds van 8 tot 10 uur. De toegangs prijzen zijn gesteld op f 1 ook geldig voor 's avonds, voor jongelieden beneden 18 jaar, 50 cent 's middags en 25 cents 's avonds. Het Utrechtsch fanfarecorps der studenten heeft zich welwillend aangeboden eene uitvoering te geven. Des avonds 8 uur is ook de phonograaf in werking (toegangsprijs 25 cents.) Door de Koninklijke Utrechtsche fabriek van zilver werken van C. J. Begeer is een zilveren gedenkpenning vervaardigd. Deze penning is een huldeblijk aan Hare Majesteit de Koningin-Moeder en wordt voor het eerst op den fancy-fair tentoongesteldterwijl op bestelling de penning in zilver en brons te verkrijgen zal zijn. Vee-lnrocr in België. Het hoofdbestuur der «Friesche Maatschappij van Landbouw" heelt aan de Koningin een adres ingediend, waarin tengevolge van de houding der Belgische Regeering in zake den invoer van vee uit Nederland verzocht wordt tegenover België retorsie-maatregelen (maatregelen van wedervergelding) te nemen. Afschriiten van dit adres zijn verzonden aan het Ned. Landbouw-comité en zuster-maatschappijen, met verzoek zich hierbij aan te sluiten, alsmede aan de afgevaardig den ter Tweede Kamer, die voor Friesland zitting heb ben, met verzoek bij de Regeering aan te dringen, dat tot toepassing van zoodanige maatregelen worde over gegaan. Wol liandel. De handel in wol is in Friesland begonnen. Over 't algemeen is de qualiteit dit jaar zeer goed, omdat er in het jongste winterseizoen geen sneeuw viel, zoodat de dieren altijd in 't land konden blijven en dus niet gehokt behoefden to wordendaar de stal slecht op de wol werkt. De prijs der wol is echter laag, 45 a 50 ct. per kilo, in 1898 was deze 65 ets. Deze vermindering van prijs is een gevolg van 't groote aanbod, waarmede de vraag geen tred houdt, terwijl ook uit andere landen in Nederland veel wol wordt ingevoerd. De opkoopers ver zenden de wol naar do fabrieken te Leiden, Venendaal, Bolsward enz. (Handelsblad.) moedwil I In den nacht van den '24 heeft een nog onbekende dader een op het rangeerterrein van het Staatsspoor te Utrecht staanden veewagen, waarin zich 120 schapen en lammeren bevonden opengezet. Het gevolg hiervan is geweest dat de beesten uit den wagen zijn gesprongen en den volgenden morgen overal rondliepen. Ruim 80 schapen, benevens een paar lammeren met gebroken poo- ten, werden teruggevonden. De andere werden nog vermist. Hoefsmeden. Door enkele hoefsmeden in Friesland, die vroeger vanwege «Het Paardenstamb ek" een cursus in hoefbe slag hebben gevolgdwordt, naar gebleken iB, bij het vervaardigen en van pas maken van hoefijzers weder de oude en verkeerde wijze van smeden gevolgd. Naar aanleiding daarvan hoeft het bestuur van genoemde vereeniging ter algemeene kennis gebracht, dat gediplo meerde hoefsmeden voortaan door dat bestuur niet meer worden aanbevolenzoodra door een deskundig onder zoek overtuigend is gebleken, dat het geleerde door hen niet wordt toegepast. Inenting tegen vlekziekte. In de gemeente Wonseradeel werd verleden jaar van Regeeringswege eene proef genomen met het inenten van varkens tegen vlekziekte volgens de methode van Dr. Lorenz. Deze proefneming is zóó goed geslaagd, dat vele vee houders in Friesland dit jaar hunne varkens voor eigen rekening volgens die methode laten inenten door de vee artsen l'oll te Witmarsum, en Buijterse, te Harlingen. Eerstdaags zullen vierhonderd varkens die beworking ondergaau. kampen. Den 23 gebeurde aan het pompstation der waterleiding alhier een droevig ongeluk. Terwijl de lachen en schertsen en het klinken der glazen de avond lucht vervulde toen hadden beider oogen elkaar steeds meer en meer gezocht en gevonden en openbaarden onbe wust wat de lippen nooit zouden gewaagd hebben te bekennen En Pia's hart beefdesidderingen en trillingen van liefde en geluk vervulden heten wat sedert jaren den rijken voornamen Cavaliers van het «high life" niet gelukt was namelijk dit hart door aanhoudende onver moeid daartoe in het werk gestelde pogingente ver overen dat was don haar geheel vreemden voetreiziger in enkele uren gelukt. Is de levendige belangstelling die zij voor hem gevoelt, niets meer dan vriendschappelijke sympathie? Het jonge meisje drukt de handen tegen de slapen, en baar blik dwaalt, als angstig hulp zoekend, in de zilveren maneschijn naar buiten. Zij weet het niet, zij kan niet helder denken het is haar als valt er een rooskleurige sluier voor baar oogen, zoodra zij aan hem denkt. En tóch zon 't geen groote dwaasheid zijn Zou 't geen waanzin zijn Hoe dikwijls hadden zich spottend hare lippen gekruld, als zij in deu een of anderen roman gelezen had, hoe liefde en hartstocht iemand plotseling kunnen overvallen. Dit scheen haar eenvoudig onmogelijk, zij had er steeds om gelachen en was overtuigd, dat alleen ziekelijke, overspannen verbeeldingskracht zulk een «prima vista liefde" kon uitdenken En nu Als een ziekte was het over haar gekomen. Wanneer zij zich zelve afvraagt«Waarom moogt ge hem zoo gaarne weet zij geen antwoord als het vage, onbestemde «omdat bij mij zoo aantrekt Is hij dan zoo mooi Zij vindt hem meer dan mooi! Zijn gelaat teekent schranderheid, energie, trots. Zijn geheele houdiDg is zoo voornaam en tóch, tegelijkertijd ligt er zooveel goed heid, zooveel diep gevoel op te lezen. ZijD blik trekt haar aan, er ligt een macht in, die zij zich niet verklaren kan. Zij herinnert zichdat eens een zeer ontwikkelde machinist Roorda bezig was de machine te smeren zag de stoker Klein daarbg toe en vroeg om ook eens te mogen smeren. De machinist weigerde dit. Een oogenblik later echter raakte de stoker met zijn rechtermouw vast aan een krukpen en daar het goed niet scheurde werd de stoker, ondanks de pogingen van den machinist om hem los te rukken gegrepen en gedood. De ongelukkige was tijdelijk in dienst gesteld en voor het eerst in functie; hij was ongehnwd doch de kostwinner voor zijn moeder. De werklieden zijn te Kampen tegen ongelukken verzekerd. Een Heldersche preek. De preek van ds. de Koe heeft, naar door de «Opr. Haarl. Ct." bericht wordt, tengevolge gehad, dat in de marinierskazerne en aan boord der oorlogsschepen te Willemsoord ook den manschappen verboden is de gods dienstoefeningen in de Ned. Herv. kerk te Nieuwediep bij te wonen «wanneer daar door ds. de Koe het woord wordt gevoerd." Leger de» Heil». Dit jaar zal de jaarlijkscbe nationale velddag van het Leger des Heils gehouden worden op het landgoed «Voordaan", gelegen bij de halte Groenekansche Dijk nabij Utrecht, op Woensdag den 21 Juni. Generaal Booth, die nu op de terugreis is van zijn bezoek aan Australië, zal zelf dien dag tegenwoordig zijn. Met spoorwegmaatschappijen worden schikkingen ge maakt om deelnemers aan den velddag tegen verlaagd tarief te vervoeren. Schoenmaker»prlj»vraag. Door het geïllustreerd vakblad voor de schoenma kerij en den schoenhandel «Sint Criepijn", uitgave W. A. Eisma Cz., te Leeuwarden, is de volgende prijsvraag uit geschreven 1°. Hoe dient een algemeene vakbond voor schoenmakers ingedeeld te zijn; 2°. Wat is de beste w eg, om zulk een bond tot stand te brengen 3°. Wat kan er, met een algemeenen bond tot grondslag, voor het vakonderwijs gedaan worden Voor de drie beste oplossingen van deze prijsvraag worden prjjzen uitgeloofd, van twintig, tien en vijf gul den. Ieder, die verder een voldoende oplossing inzendt ontvangt een fraai boekwerk. 3GO*te Staatsloterij. 5e klasse8e lijst26 Mei. Ondertouwd en Getrouwd. 7 en 23 Apr. Jacob Boon en Antje Hoogvorst. 14 en 27 Klaas Akkerman en Antje Stam. Geboren. 13 Apr. Frederika, d. van Frederik Schermer en Dieu- wertje Evers. Overleden. 13 Apr. Cornelis Hermanns z. van Dirk Tesselaar en Guurtje van Leijen, 9 maanden. 23 Theodorus, z. van Dirk Tesselaar en Guurtje van Leijen, 3 j. Zuid- en Bïoordsehermer. Ondertrouwd en getrouwd: 7 eu 20 Apr. Jan Kramer, Oterleek, en Geertje Wijhenke. 7 en 21 Nicolaas Schermerhorn, Akersloot, eu Sijtje Smit. 7 en 23 Dirk Rezelman Wieringer waard, en Dieu- wertje Koogman. 13 en 30 Jan Honig en Jantje Olij, Alkmaar. Getrouwd: 13 Apr. Jacob Koster wednr. van Zwaantje Kalis en Vrouwtje Koning. Frans Posch, Amsterdam, en Grietje Koster, wed. Jacob Knijper. Geboren. 11 Apr. Corneliad. van Barend Termaat en Jantje Schuitemaker. 21 Marijtjed. van Jan Nat en Lysbeth Bon. Over leden. 4 Apr. Johannes Koning echtgen. van Grietje Muis 17 Ane, z. v. Pieter Volger en Antje Bareman, 9 m. 18 Simon Blaauw, wed. van Aagje Hartland, 88 j. MMMBÉ»aMkaaÉMÉa^a«<a>8aiaMhfc«*ÉiMwailPiiltaaaifii irrtfri nfr*»£frTi 1 dame, op een soirée, bij een harer kennissen, zeer inte ressant over deze geheimzinnige macht van het oog ge sproken heelt. Zulk een oog draagt een vonk, die daar ontvlamt waar zij eene verwante ziel raakt. Men hoor tegenwoordig van zoovele wonderbaarlijke natuurkrachten men fotografeert zelfs de handen met hunne electrische uitstralingen eu toont aan, hoo haat en liefde daaraan duidelijk zichtbaar zijn. Zulk een geheimzinnige stroom gaat nu van zijn oog, van zijn hand uit en zet haar gansche zijn en wezen in lichtelaaie. Zou dat nu de ware, echte liefde zijn P Deze bestorming van hartstochten, die komt en overwint Al het andere is slechts een «langzaam aan elkaar gewennen", een geleidelijk afstompen en buigen, waardoor de tegenstand verlamd wordt en het verstand over het hart zegeviert. Dit gevoel van onverschilligheid, van een «elkander dulden," dat een gevolg is van langoren omgang met elkaar, wordt altijd door het verstand, nooit door het hart in het leven geroepen. Men leert de goede eigenschappen, hot voortreffelijk karakter, den trouwen, openhartigen aard van iemand kenneD, en waar men vroeger koud en onverschillig was, daar brengt deze «nadere kennismaking" langza merhand, als van zelf, een grootere belangstelling met zich, die warmer eu warmer wordt, tot het een kalme vaste overtuiging wordt: «Die persoon bevalt mij, wij zouden in alle opzichten goed bij elkander passen, laten wij dus het beslissende woord uitspreken En dkt zou dan liefde zijn Heftig schudt Pia het hoofd. Neenduizrndmaal neen allen die zich verbeelden dat dat liefde is die kennen de liefde nietZij kennen dien heiligen Sabath des harten niet, dat gewijde uur van zoete liefdessmart Zy verstaan zy begrgpen het niet, wat dit dopen gelooven, juichen en weenen, dit droomeu met open oogen zeggen wil I Zg hebben nooit de betooverende, wegslepende macht ondervonden die sterker is dan de grootste wilskracht, waardoor zg zich overwonnen moeten geven, die hen tot willenlooze slaven maakt en toen hun

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6