De Erfgenaam van Meel No. 64. Honderd en eerste jaargang. 1899. WOENSDAG 31 MEI. Amsterdamsche Brieven. FE UILIET ON. (DER MAJORATSHERR). Deze Courant wordt W I n s d g-, Donderd a g- en, Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheel e rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO.lö. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven [franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. XXII. Dat is een week geweest van een aangenaam allerlei op het gebied van vergaderingen. Typografen, onder- wijzers-propaganda-club voor drankbestrijding geheel onthoudersAlksonderwijs het Nut, gemeenteraad en daD nog de gewone bijeenkomsten die elke week met zich meebrengt zwaar hebben de persen moeten zuch ten en veel papier hebben de couranten moeten geven om van dat alles getrouwelijk verslag te doen. Wij kunnen natuurlijk niet van dat alles een afgewerkte schets geven -en moeten ons tevreden stellen met hier en daar enkele hoofdpunten te noteeren. Het congres van den Typogralen-Bond was in menig opzicht belangrijk gelijk te verwachten was van eeene organisatie van zelfbewuste arbeiders die prijs -stellen op ontwikkeling en voor een groot deel zich op de hoogte houden van alles, wat er van belang voorvalt op sociaal en politiek terrein. Van de patroons scheidt hen wel-is-waar een diepe klovemaar daarom wordt :nog geen ktaeht gezocht in verdachtmaking van alles wat uaa «de heeren" komt. Zoo werd o. a. bij de be spreking der verslagen de wensch geuit om in het vak orgaan geen correspondenties op te nemen waarin ge schimpt werd op de patroons men kan hun best de waarheid zeggen zonder in personaliteiten te vervallen. Voorts werd aan het Hoofdbestuur opgedragen inlichtin gen in te winnen omtrent een aansluiting bij het Centraal Bureau voor Sociale Adviezen en daarover dan de ar beiders uitspraak te laten doenwaarbij de opmerking wend gem&akt, dat men bij het beoordeeleu eener instel ling niet had te vragen naar de oprichters doch naar het belang, dat de arbeidende klasse daarbij kon hebben. Overigens was het afgeloopen jaar voor den Bond er een van betrekkelijk groote slapte. Wel ging het ledental vooruit tot bijkans 1800maar voor een ingrijpende verbetering der vaktoestanden zija ruimere fondsen on misbaar. Om daartoe te komen had het hoofdbestuur voorgesteld de contributie op 25 cents per week te bren gen waarvan 10 cents voor een weerstandskas en 5 cents voor een kas tot eteun voor verschillende bewegingen. De afdeelingen baiter Amsterdam, waar het loon aooveel lager is., hadden daartegen echter overwegend bezwaar in Hoorn is b. v. het loon f 8 per week en de af gevaardigde dezer afdeeling meendedal men tegemover zijn gezin niet verantwoord wae wanneer men daarvan 25 cents voor .contributie afnam. De Haagsche afdeeling geloofde dat bezwaar te kannen ondervangen dooi de invoering eener progressieve contributie, naar bet uurloon berekend met daarnaast een progressieve aitkeering bjj staking doeh dit vooretel stuitte af op de groote moei lijkheden die aan eene contróle van het icon zouden zijn verbonden. Nadat verschillende voorstellen wares verworpen werd ten slotte goedgevonden de contributie te bepalen op 15 ets. per week eo een commissie t« benoemen die mot het hoofdbestuur zal overwegen hoeveel in de diverse fondsen moet gestort werden en hoe men tot een flinke weerstandskas moet konaaa. 41) ACHTTIENDE HOOFDSTUK. Thans is liet lente! De hemel is blauw, De wegen zijn zonnig, de lucht is zoo lauw Thans is het lenteDe vogels in 't woud J ubelen en lokken hun vrouwtje stout Thans is het lente! Alles loopt uit En ik maak, voor mijn liefste, mij een ruiker tot buit. Zwabisch volkslied Hoewel men den vorigen dagop de bootregen voorspeld had, steeg de zon met stralende pracht achter de bergen op, en de Rijn glinsterde als een stroom van vloeibaar goud. Pia werd wakker door een zeer luid praten en roepen op de gang, gevolgd door een zacht gelach en gefluister. Even later hoorde zij de stem van het kamermeisje zeggen«Dat heeft zeker die jonge Amerikaansche gedaan, die houdt nog al van een grapje Een grap, door Fransje uitgehaald Pia schrok er van. Wat zou zij nu weder gedaan hebben Zij zag op haar horloge, het was nog tamelijk vroeg, naast haar, in bet kleine salon, hoorde zij tante Johanna met haar kamenier spreken. «Dorette De deur werd op een kier geopend en de oude gedien stige keek voorzichtig om een hoekje. «Heelt de freule geroepen 1 1" Op den eersten dag van het congres was vooral van groot gewicht de bespreking der aanhangige arbeids- wetsontwerpen. De rapporteur, de heer Spiekman, had daarvan ernstige studie gemaakt. Achtereenvolgens be handelde hij de ongevallenwet, het leerplicht-ontwerp en het wetsontwerp op de arbeids- en rusttijden, daarbij wijzende op het vele goede, hierin gelegen, maar teven3 verschillende gebreken op de kaak stellende. Dat alles wenschte hij door het Hoofdbestuur neergelegd te zien in een adres aan de Tweede Kamer. Die zwenking naar de politieke actie kon nit den aard der zaak niet ge schieden zonder eenige scherpe opmerkingen, waaraan vooral de afgevaardigde van Dordrecht zich bezondigde, die o.a. sprak van een verlangen naar bezoldigde be trekkingen, van het hervormen van den Bond in een kiesvereeniging enz. Slechts weinigen voegden zich bij hem, want met 39 tegen 5 stemmen werd de motie des heeren Spiekman aangenomen. In de geschiedenis der vakbeweging mag dit zeker als oen evenement beschouwd worden en daardoor wordt ook alweer bevestigd hetgeen wij in den aanhef zeiden. Ook in den verderen loop van het Congres bleek herhaaldelijk, hoe onder de typografen het gevoelen veld gewonnen heeft, dat men zijn positie op andere wijze kan verbeteren dan door voortdurend op de loonstaten te turen, getuige onder meer de aanneming der volgende motie «De bondsvergadering, gehoord de houding van verschillende gemeentelijke en andere open bare besturen bjj de uitbesteding van drukwerk, dringt er hjj de typografische arbeiders op aan, bij de eventueele verkiezing van leden voor de gemeenteraden in andere openbare lichamen, niemand te steunen, die niet de loon- tarieven, door den Typografenbond van de Federatie van Grafische Vakken overgenomen, onderschrijft. En nu het tweede Aiatlonaal Congres voor tic- lieel-Ontlioudlng in het gebouw voor den Werken den Stand. De bedoeling daarvan is waarschijnlijk geen andere geweest dan propaganda te maken voor den strijd tegen den alcohol en uit dat oogpunt is de poging zeker geslaagd te noemen. Stelt men echter aan eongressen den eisch, dat men door interessante gedachtenwisgeling, vooral ook met andersdenkenden, moet komen tot resultaten, die men vóór bet samenwerken niet konde, dan heeft het vergaderen der Geheel-onthouders niet aan zijn doel beantwoord. Daar voor bestond de kring te veel uit dames en heeren, die 't met elkaar volkomen eens zijn, zoodat zjj meerendeels bekende zaken hoorden, die ternauwernood hunne belang stelling tot het einde wisten te boeien. Bereikt is in allen gevalle, dat de bladen gedurende een paar dagen kolommen hebben gehad over allerlei leerzame onderwerpen, mot de geheel-onthouding in ver band staande. Voor de pers was 't er dan ook zoo gemakkelijk mogelijk gemaakt. De referaten waren vooruit gedrukt of door de inleiders geschreven, zoodat de ver slaggevers niets anders te doen hadden dan daaruit nog weer de quintessence te halen. Van de diverse onder werpen znlien wij alleen even stilstaan bjj de opmerkingen over den drinkdwang in de werkplaats, omdat die niet in een te ruimen kring gelezen kunnen worden. Vooral «Ja, Dorette. Wat is dat toch voor een leven in de gang, wat heeft de jonge gravin uitgehaald De gevraagde lachte even hartelijk en toegevend, als de verblinde ouders. «Och, het oude grapje, freule i Ze heeft de laarzen en schoenen voor de verschillende kamerdeuren verruild!" «De mijne ook «Natuurlijk, maar die heeft zij gelukkig voor de deur van den Heer Hellmutb gezet!" Freule von Nordlingeu werd vuurrood. «Ge hebt ze toch, hoop ik, teruggehaald, eer mijnheer ontwaakte De oude schudde lachend het hoofd. «Zoo n jager is altijd vroeg uit de voeren, freule, ik kwam echter juist, toen hij de schoentjes in de hand hield en ze als een wonder aanstaarde, ik kon hem toen dadelijk het raadsel oplossen. Wat is zoo n jong mensch toch gauw verrnkt over iets! Lieve hemel als u zijn gezieht hadt gezien «Neemt u me niet kwalijk, mijnheer, dat zijn de schoen tjes van Miss Lilian 1" «Miss Lilian «Ja, die heeft precies kindervoetjes! zei ik en ik zag duidelijk dat hij dit ook vond.'' «Maar Dorette!!" «Miss Lilian I" herhaalde hij toen fluisterend en hij hield de schoentjes in zijn hand en streek met de andere hand er overheen, heel voorzichtig en eerbiedig." «Zou ik ze als 't u blieft mogen hebben vroeg ik heel beleefd. «Dadeljjk, dadelijk," zei hij haastig en hij kreeg een klenr als vuur «Ik houd ze als onderpand, tot ik de mijne heb, dan krijgt u ze terug!" zei hij, en vriendelijk lachend sloot hij, voor mijn neus, de deur dicht.'' «En mijn schoenen?!!" «Die nam hij mede naar binnen, freule!" «Om Godswil, ik moet De oude maakte een geruststellende beweging met de hand. «Ze staan al lang weer op hun plaats, zal ik ze in de kamer brengen bjj het bonwvak heerscht dat euvel in sterke mate. De gezellen maken zich daaraan zelf schuldig, want laten zjj een flesch jenever halen, dan nemen zjj 't den jongens erg kwalijk, wanneer deze den aangeboden borrel afslaan. Maar ook de werkgevers zijn niet vrij te pleiten als de eerste steen gelegd is of de kap op het huis staat zijn zij gewoon oen gift te schenken, waarbij 't sous-entendu is dat deze in alcoholische dranken wordt omgezet. Sommigen achten zich zelfs verplicht om, wanneer zij menschen op karwei hebben, minstens eenmaal op een dag de flesch te laten rondgaan zij worden dan humaan genoemd en men zegt van hen, dat zij iets voor den werkman over hebben. De meesten denken er niet aan, hoe verkeerd zij toch eigenlijk hiermee handelen en als hun dat onder het oog wordt gebracht, dank zij het Congres, dan zou dit daarom reeds verblijdende gevolgen hebben. Wat wij niet wisten, kwam de heer Huizinga bij deze gelegenheid vertellen namelijk dat vooral de pianostemmers zoo erg onder den drinkdwang zuchten. Wij voor ons kannen ons niet geheel onschuldig rekenen wat aangaat het verschaffen van sterken drank aan timmerlieden of schilders op karwei de beweeg reden daarvoor was gewoonlijk, dat de menschen na een borrel met zooveel meer animo werkten, hetgeen echter geen geheel-onthouder zal toegeven doch het presen teeren van een bittertje of een cognacje aan den piano stemmer is ons nog nooit in het hoofd gekomen. Deze heeft voor ons tot hiertoe altijd het zoo lastige standpunt ingenomen van uiet-heer en niet-knecht te zijn, bij wien men niet weet, of men hem door het een en ander aan te bieden niet veeleer beleedigt dan een weldaad bewijst. In de derde plaats is er «het Nut". Daar heerschte dit jaar een ietwat gedrukte stemming, trouwens niet zonder reden. Het lodental is verminderd van 13,455 tot 13,196 en voorts moest in het verslag geconstateerd worden dat het Hoofdbestuur omtrent onderscheidene departementen berichten ontving van kwijnende belang stelling. De hiermee gepaard gaande vermindering van inkomsten stemt des te droevigerwijl de kring der bemoeiingen zich voortdurend uitbreidt en het eenmaal aangevatte werk steeds omvangrijker wordt. Er moest nu naar bezuiniging gestreefd worden en het Hoofd bestuur was zoo flink om daarmee in zijn naaste omgeving te beginnen niet minder dan f 750 werden op de kosten van het huishoudelijk bestuur uitgehaald. Er werd dit jaar dan ook niet vergaderd in het royale Concertgebouw, maar in het gebouw van «de Vrije Gemeente" en de broodjes met vleesch die anders in de pauze met milde hand werden rondgedeeld, bleven nu achterwege: de algevaardigden hadden zelf voor hun lunch te zorgen wat aan bet nabijgelegen American Hotel niet weinig ten goede kwam. 1 [et volgende jaar kan men misschien nog een verderen stap in deze richting doen door de vergadering in één dag te doen afloopen en aldus heel wat reis-en verblijfkosten uit te halen; als men dit jaar gewild had zou men best op Woensdag hebben kunnen klaar komen zonder er den Donderdagochtend aan vast te knoopen. Wel is-waar wordt daardoor het mandaat van afgevaardigde voor plaatsen die 's avonds nog met «Ja, als je bliett, dadelijk?" Dorette snelde naar de deur, opende ze, boog zich voor over en uitte een kreet van verrassing: «Wel heden myn tjjd! Dat noem ik galant! lachte zij, de schoentjes voor zichtig aanvattend en naar binnen dragende. «Dus d&arom wilde hij ze als onderpand houdenhmik moet zeggen, een galant jong mensch I" Zjj hield i'ia de schoentjes vóór, en wolken van geurige lucht stroomden haar tegen. Ze waren tot aan den rand met welriekende viooltjes gevuld. Roerloos, zonder een woord te zeggen, hield frenle von Nordlingen deze lieve verrassing in de hand. «O, h o e vriendelijk!" fluisterde zij, met half verstikte stem. «Toch bezwaart het mij, ik verzoek u dringend, beste Dorette, vertel 't aan niemand, ook vooral niet aan de gravin, het zon mij zeer onaangenaam zijn «Natuurlijk, zoo verstandig zal ik wel zjjn, frenle!" grinnikte de oude«Als een mijnheer zoo eens een voor jaarsgroet zendt, dan behoeft dat niet dadeljjk aan de groote klok gehangen te worden. Neen, daaromtrent kunt n geheel en al gerust zjjn. Kan ik de freule ook soms bjj bet toilet helpen Mevrouw de gravin heeft mjj nog niet gescheld «Dank u, Dorette, het is nog vroegik wil liever nog een half uurtje wachten «Ja, dat ban ik wel denken Roept n mij dan vooral later, als de frenle soms hulp noodig heeft Zjj vertrok, en Pia wachtte vol ongeduld tot zij de deur achter zich gesloten had. En toen zij alleen was, drnkte zjj oogen en lippen op de viooltjes en ademde, stralend van geluk, de zoete geuren in. Van hem I Droomeu met open oogen Welk een zalige raadsel achtige vrees en angst! Zij hunkert naar een blik nit zjjn oogen en toch siddert zij bij de gedachte aan eene ont moeting Kou zij hem slechts ontvlochten 1 Wat moet zij zeggen, als hjj tegenover haar staat P Zjj kan altijd zoo moeiehjk veinzen en zich goed honden Als zij maar niet altijd

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1