Reisbelasting. Collecte gewapeoden dienst. Veiling van vaste goederen, Buitenland. VERKIEZIIVG. Nederland. Met het mooie wéér komen de reisplannen, maar komt ook de Reisbelasting met hare dringende bede: «denkt bn 't op reis gaan, hetzij tot genoegen, hetzij tot her- winning van verloren krachten, aan hen, wier gezondheid ook buitenlucht en rust vraagt, maar wie de middelen ontbreken om uit eigen beurs daarin te voorzien. Ken enkele gulden zal de reispenningen van hem, die een uitstapje gaat maken, niet onrustbarend vermin deren, maar de guldens van velen zullen het moge lijk maken, dat 't buiten zijn ook ten goede kan komen aan minderbevoorrechten. Het Sub-Comité voor Alkmaar, S. M. MACLAINE PONT. C. MOLTZER—Boeke. J. M. COHEN STUART. 31 Mei. Door den Notaris M. GOUVERNE. Van perceelen te Alkmaar 1. Huis en Tnin met de helft in eene steeg aan de Voormeer no. 21, 175 c.a. „„ka Str. A. B. van Geenhuijsen f 2350.— 2. Huis en Erf, aan de Sandersbnnrt no, 13, 87 c.a. Str. J. A. van Geenhuijsen f 1150.—. De afslag blijft bepaald op Woensdag, 7 Juni 1899 j 's avonds 7 uur, in het café »de Nederlanden" aan de Mient. de beeren W. F. Stoel en -T. de Lange C.Jz.; h^t 2e district de heeren J. M. de Sonnaville en J. de Wit Dz., en voor het 3e district de heeren C. W. Bruinvis en G. T. M. van den Bosch. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 1 Juni 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de jaarlijksche collecte voor het fonds ter aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Nederlanden, zal plaats hebben op Donderdag 22 Juni en zoo noodig op Vrijdag 23 Jnnl e.k. »Een ruime opbrengst dezer collectedie ongeveer »een derde gedeelte der jaarlijksche uitkeeringen moet «dekkenis vooral noodig omdat door de Conversie der »3J pet. Nationale Schuld de vaste inkomsten van het fonds f 6302 minder zijn dan voorheen. Bovendien vor- »dert. de toegestane verhooging van de gratificatid der «oud-strijders van België en de toeneming van het aantal «deelgerecbtigden -die op Lombok en in A t j e h in »den strijd zijn verminkt, aanzienlijke uitgaven. De jaar- «lijksche rekening sloot dan ook met een nadeelig saldo »van f 2326.97. »Uit het algemeen verslag blijkt, dat aan gratificatiën »en toelagen aan 1601 deelgerechtigden werd uitgekeerd »eene som van f 63748.34, waaronder begrepen is eene »som van f 10.004.99j, die boven de gewone gratificatie »aan 275 verminkten van Atjeh en 1 weduwe van een »gesneuvelde bij Atjeb werd verstrekt uit het geschenk «van wijlen Z. M. den Koning. Al deze gelden kwamen «ten bate van 337 verminkten uit Oost-Indie 8 ver linkten uit den strijd tegen Belgie, 858 infirmen en «398 oud-strijders van België. »Deze cijfers toonen aan dat het Fonds aan zijne roeping «getrouw blijft en voortgaat den verminkten krijger en «den oud-soldaat, die op de erkentelijkheid zijner land- «genooten aanspraak mag maken, een stoffelijk blijk van «waardeeriug zijner diensten aan te bieden in den vorm «eener jaarlijksche gratificatie, nevens zijn militair pensioen «of gagement. Die gratificatie is alzoo geen aalmoes, «gelijk wel eens wordt vernomen van hen, die de roeping «van het Fonds niet kennen en het Fonds beschouwen «als eene soort van armen-bedeeling voor oud-militairen, «maar eene gepaste huldedie door de Natie wordt «gebracht aan hem die haar heeft verdiend. Even «vernederend als het voor den gewezen krijgsman zou «zijn eene gift te ontvangen die voor hem afgebedeld is, «even streelend en verheffend is het voor hem ais een «blijk van vereering een bijslag op zijn pensioen of «gagement van zijne landgenooten te genieten. «Het aantal dergenen, die solliciteeren om als deelge «rechtigden in het Fonds te worden opgenomen, doch «daarvoor noch niet in aanmerking kunnen komen «bedraagt 710. «Moge de uitslag der te houden inzameling het bewijs «leveren dat de belangstelling in de Stichting niet ver- «flauwt, niettegenstaande in dezen tijd voor andere doel- «einden zoo vaak een beroep op de liefdadigheid onzer «landgenooten wordt gedaan. Aan menig sollicitant zal «dan het uitzicht worden geopend weldra eene onder- »8teuning te genieten. (gaarne wordt daarom aan het houden dezer collecte herinnerd en worden de Ingezetenen dringend uitgenoodlgd haar nilldelijk te be denken. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 30 Mei 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BKLKIK. De Centrale afdeeling der Kamer heeft 29 Mei, met 4 tegen 3 stemmen, het eerste artikel der kieswet goedgekeurd, de evenredige vertegenwoordiging invoerende voor de groote arrondissementen, die meer dan zes Afge vaardigden en drie Senatoren verkiezen. Met 3 stemmen tegen 1, waarbij 3 leden zich onthielden, is een amendement aangenomen betreffende het «quorum De Regeering had in haar ontwerp bepaald, dat voor ver deeling der zetels naar evenredige vertegenwoordiging het «quorum" '/6 moest zijn, d. w. z., dat eene partij, om aanspraak op deze verdeeling te hebben, ten minste een zesde van het geheele aantal stemmen moest hebben uit gebracht. Het amendement nu strekt om daarvoor een tiende in de plaats te stellen. DUITSCHLAND. Bij den Rijksdag komt weldra een wetsontwerp in behandeling, waarin van Regeerings- wege wordt voorgesteld, om het voorloopig handelstrac- taat met Engeland tot 30 Juni 1899 te verlengen, wijl men voorzietdat de onderhandelingen over het defini tief tractaat niet vóór dien datum tot eenig resultaat zullen leiden. Ook Duitschland interesseert zich sterk voor de Transvaalsche qnaestie. Volgens de Daily News zon bij het onderhoud van dr. Leyds met minister von lïülow, deze den gezant der Republiek hebben verklaarddat Duitschland groote sympathie gevoelt voor de'lransvaal en voor de onafhankelijkheid van dien staatdoch het tevens noodzakelijk acht dat de politieke en economische toestanden in de Z.-A. Republiek grondig worden ver beterd. De heer Von Bülow zon het wenschelijk achten, dat de Regeering te Pretoria met Engeland tot een vriend schappelijke overeenkomst kwam omdat dit de beste waarborg is voor de vreedzame ontwikkeling van de toestanden in Zuid-Afrika. Chinaglia, den afgevaardigde van Montagnana, en sedert vier jaren vice-president der Kamer. SPANJE. De begrafenis van Emilio Castelar den 29 werd bijgewoond door een enorme menigte. Op het Prado werden de Jezuïeten uitgejouwd voor het ministerie van financiën riep men «Leve de Republiek De academiede corporatiën de balie en de pers waren vertegenwoordigd en vooral trokken de aandacht de sympathieke betuigingen van het leger. Officieren van eiken rang, maarschalken, generaals en gewone luitenants liepen in groot tenue in den stoet mede. De artillerie officieren waren en corps naar de plechtigheid gegaan, een prachtigen krans met zich dragende als bewijs van hun erkentelijkheid voor de reorganisatie van hun corps door Castelar toen deze president der federale republiek was. Maar bovenal treffend was bij deze begrafenis de deelneming der vrouwen van alle klassen. De weigering der Regeering om aan het lijk militaire eer te bewijzen gaf aanleiding tot een betooging der republikeinen ten gunste van de republiek. Toen de menigte het kerkhof wilde binnendringen hielden de gendarmen haar terngwaarop een gevecht ontstond. Het lijk werd om 8 uur des avonds in den grafkuil neergelaten. Bij het verlaten van het kerkhof viel niets bijzonders voor. Ontploffing. In de Petrowskajamjjn te Charkow heeft een ernstige mijngasontploffing plaats gehad. Men heelt reeds 22 lijken opgehaald en er worden nog 35 werklui vermist, van wie men vreestdat ook zij zijn omgekomen. Aan boord van het Fransche stoomschip «Alesia,' dat met 233 passagiers op reis naar New-Orleans was, is brand uitgebroken in de lading zwavel. Het schip liep te Algiers binnen. De kok was door den rook gestikt, en verscheidene passagiers bekwamen lichte brandwonden. Eli atslc Berichten. BURGEMEESTER en.WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de verkiezing van leden van den ttemeenteraad ter vervanging van de met den Isten Dinsdag in Sep tember 1899 periodiek aftredenden zal plaats hebben op Dinsdag, den 27 Juni a.s., van des voor middags 9 tot des namiddags 4 uur ten Daadhuize dezer gemeente dat formulieren tot caodidaatstelling ter secretarie kosteloos te bekomen zijn op alle werkdagenvan des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur van 12 Juni a.s. aftot en met den dag der verkiezing dat de stemming en herstemming zoo noodig zullen plaats hebben op Dinsdagen den 11 en 25 Juli e.k., van 's morgens 8 tot 's namiddags 5 uur en wel voor het le district in de zoogenaamde liesognekamcr ten Daadhuize; voor het 2e district in een der loka len van de 2e Openbare school voor Onvermo- geudenaan de Oudegraeht; en voor het 3e district in de zoogenaamde polderkamer ten Daad huize en dat voorts voor zooveel noodigin herinnering wordt gebrachtdat voor het le district moeten aftreden ENGKLAND. Bitter slecht is de «Times" te spreken over de slechte resultaten der Engelsche diplomatie in China. Het spoorweg-tractaat, waarmede men eerst zoo ingenomen was is een wassen nens. Op welke wijze Rusland de bepalingen van het verdrag opvat, zegt de «Times", kan blijken uit de volgende mededeeling Sedert eenigen tijd zijn onderhandelingen hangende tusschen de Chineesche Regeering en de Russisch-Chinee- sche bank voor een leening tot uitbreiding der sectie Tai-yuen-fu van den spoorweg van Shengtin naar lai- yuen-fu door de provincie Shausi. De Russische gezant heeft thans aan den Tsung-li-Yamen medegodeeld, dat Rusland niet zou toestaan, dat een con cessie voor het aanleggen van een verbindingsspoorweg van het zuiden naar bedoelde spoorweglijn werd gege ven, zonder voorafgaande toestemming van Rusland. Dit is alleen met het doel de concessie-aanvrage van een Engelsch syndicaat tegen te werken. Deze bevelen van den heer Von Giers werden door den Tsung-li-Yamen stipt opgevolgd. De Chineesche auto riteiten zijn er van overtuigd, zegt de «Voss. Ztg.' dat «een staat, die niet zelfstandig kan handelen doch met Rusland een overeenkomst moet aangaanom te ver krijgen wat hem reeds vroeger door China was toege staan, niet de macht heeft, die men hem vroeger heeft toegeschreven, en dat dus Rusland machtiger zijn moet dan Engeland." FDANDDf JH. De rapporteur Ballot-Beaupré ein digde zijn rapport met de volgende woorden «Welaan, bij mijne ziel en geweten, ik zou te kort schieten in den heiligsten der plichten, indien ik niet luide ver kondigde dat er in deze zaak een nieuw feit is, de strekking hebbende om de onschuld te doen blijken van den veroordeelde van 1894. Ik vraag u nietDreyfus onschuldig te verklaren, maar met innige overtuiging en het zeer levendig besef van mijn plicht en mijne verant woordelijkheid zeg ik «Er zjjn termen om do revisie van het proces van 1894 te bevelen en Dreyfus te verwijzen naar eenen krijgsraad, die met volkomen kennis van zaken beslisse." Dit slot werd met zichtbare ontroering, doch in eerbiedige stilte, door het publiek aangehoord. De procureur-generaal Manau sluit zich in zijn requi sitoir geheel aan bij het uitgebrachte rapport. Ook volgens hem, diende alles ter zijde te worden gesteld wat niet betrekking had op het borderelook naar zijne meening kan van eenvoudige nietigverklaring van het proces van 1894 geen sprake zijn. Het feit, dat men eerst den datum van het borderel in Mei of April stelde en ieder thans erkendedat het van Augustus was, noemde de heer Manau op zichzelf reeds een «nieuw feit", want die dwaling had de dwaling der rechters ten gevolge gehad. Voor het overige wemelde het van nieuwe feiten, zeide spr. Het Hof had ze slechts voor het kiezen. Maar er waren onwederstaanbare, onbetwistbare onder en dat datumverschil was er één van. oorts toonde ook de heer Manau aan, dat het borderel van Esterhazy was, weidde uit over de zonderlinge bescherming dezen verleend enz. Ook hij concludeert tot revisie en verwijzing naar een krijgsraad. Intusschen duurt de zaak tegen Déronlède en Habert voort, met al die incidenten, standjes en wapenkreten, die in de Fransche vergader- en rechtszalen aan de orde van den dag zijn. ITALIC]. Het kabinet beleeft moeielijke oogenblikken. Gelijk wij reeds mededeelden nam de president der Kamer Zanardelli als zoodanig ontslag. Van den aanvang af vijandig gestemd tegen de reactionaire staatkunde van het kabinet, wilde de heer Zanardelli de Kamer gelegen heid geven een meening uit te spreken over de wijziging, thans in de Regeeriug gebracht en waarbij de linker zijde geheel buitengesloten is. Wordt hij herkozen, dan is dit voor de regeering een geduchte nederlaag. Zij heeft intusschen harerzijds haar aanhangers uitgenoodigd zich te vereenigen op Luigi De Dreyfus-zaak. PARIJS 31 Mei. Aan het slot van zijn requisitoir gekomen verzocht de procureur-generaal Manau, het Hof de deuren voor de herziening wijd open te zetten en zeide hij «Hot uur is plechtig. Het vonnis van het Hof zal den muur der gerechtigheid overschrijden. De geschiedenis zal het aanteekenenwant wij zullen zonder beroep vonnissen. «Na voor u de verantwoordelijkheid voor onze conclusies op ons te hebben genomen concludeeren wij als magi straat en als burger in het vertrouwen dat het gevoel van een volbrachten plicht geeft. «Wij kunnen niet gelooven dat het Hof aan Drevfus 70a kunnen weigeren het hoogste beroep, dat men vraagt. Wij verzekeren dat er in het proces verschillende nieuwe feiten zijn waaruit de onschuld van den veroordeelde zou kunnen volgen. «Wij requireeren van het Hof cassatie van het vonnis van 1894 en verwjjzing van Dreyfus voor een nieuwen krijgsraad." sfc Deze conclusies werden levendig toegejuicht. De zitting werd te kwart over vijf uur opgeheven. De «aak-Déroulède. PARIJS, 31 Mei. Het Openbaar Ministerie refereerde zich aan de uitspraak van de jury. De verdediger kreeg daarop het woord voor zijn plei- dooi. Hij wees op den aanval van de «Rappel tegen de verklaringen van generaal Hervé, waarover de generaal, naar men beweert, berispt is. Déronlède riep uit: «Dat is verraad. Ik zal niet dulden dat men generaal Hervé die met mij brak in de dagen, toen ik de vriend van Boulanger werd, de epauletten ontrukt. Houdt mij tegen, want ik zal weer beginnen." Deze woorden verwekten een hevig rumoer. De president beval de zaal te ontruimen. Déronlède sloeg met zijn wandelstok roepende: «Weg met den verrader 1 Het publiek stemde in met deze kreet. De zitting werd gedu rende een kwartier geschorst. Na de hervatting werden de pleidooien beëindigd, waarop de jury gedurende 22 minuten beraadslaagde. Zij keerde terug met ontkennende antwoorden op alle gestelde vragen. Het Hof sprak dus Déroul'ede en Habert vrij. Nauwelijks had de president de invrijheidstelling van beide vrijgesprokenen yelaBt of het publiek klom over de banken roepende: «Leve Déronlède! Leve de Jury! en zong de «Marseillaise." Déronlède klom op de bank der beschuldigden en riep, zwaaiende met zijn hoed «Leve de jury 'T_ ftcliagen. De heer ds. A. W. v. Kluyve, die hef beroep als predikant naar Zuidscharwoude reeds had aan genomen, heeft van het kerkbestuur aldaar vergunning gekregen, deze toezegging weer in te trekken en zal tot veler vreugde alhier als predikant blijven gevestigd. Den 30 vergaderde de raad dezer gemeente, voorna melijk ter behandeling van het verzoek van het hooid der gemeenteschool om nog een onderwijzer te benoemen. Besloten werd met algemeene stemmen eene oproeping te doen voor een onderwjjzer met acte Fransch. Enkele veranderingen in de concessievoorwaarden van de Noorder stoomtram-vereeniging werden besproken en sommige, min belangrijke, op verzoek dier vereeniging, toegestaan, lot leden van het stembureau voor de a.s. gemeenteraads verkiezing werden gekozen de heer Meurs, Eijpost en Schenk, de overigen tot plaatsvervangers. Aftredende gemeenteraadsleden zijn de heeren Asjes, Hoogschagen, Roggeveen en Vlaming. Den 30 geraaktedoor het schrikken van het paard voor den automobiel van den heer Backx, te Wieringer- waard, op het Wad alhier, een rgtuig met voerman en paard van den heer Menrs alhier te water. Ettelijke zakken graan werden bedorven. Persoonlijke ongelukken kwamen gelukkig niet voor. Bennlngbroek. Den 30 vergaderden alhier de afgevaardigden uit de afdeelingen der Centrale Li berale Kiesvereeniging in het district Enk huizen. Tot voorzitter der Centrale werd benoemd de heer A. Roodhuizen, te Enkhuizen, tot secretaris-penning- meester werd herkozen met algemeene stemmen de heer J. J. Willinge, te Hensbroelr. Tot afgevaardigden naar

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3