De Erfgenaam m Mei l'ARIJSCHE BRIEVEN7 Nederland. No. 65. Tweede hiad. Honderd en eerste jaargang. V RIJ D A G 2 JUNI. Onbestelbare Brieven, FEUILLETON. (DER MAJORATSHERR). Deze Courant wordt III n s d a g-, r B S- en Katerdagavond uitgegevM^i^^'Atttementeprjjs per 3 maanden voor Alkmaar Ij franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,«6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnuaamer i 3. ■Prijs Aer gewone advertentie» Per rogol fO.l*. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER ZOON. verzouden gedurende de 2e helft der maand April van het postkantoor Alkmaar, welke niet teruggegeven konden worden door het ontbreken van den naam des afzenders Naarnl. Venn. Zeepfabrieken, Rotterdam; Sergeant Stooker, Amsterdam Carnotidem A. J. van Zanten, idem Mej. A. Metzelaar, Schagen Mej. Huidts, Elburg. Briefkaarten: Wed. Seegers Mej. A. Oostmeijer, mej. C. de Moer, mej. wed. Bergman, mej. wed. J. Hens, allen Amsterdam. Buitenland: T. Hunger, Bonn. X. Parijs 27 Mei 1899. Ditmaal hebben wy nog al veel te vertellen en dit heeft een der grootste dagbladen van Parijs ook begrepen en daarom heeft de ochtendcourant »Le Matin'' haar tarief van 2 sous verlaagd tot op 1 sou per exemplaar. En het is eene waarheid het publiek wil tegenwoordig niet meer betalen dan 5 centimes of 2'/j cent voor een dagblad. Toen wij op het eind van 1882 te Parijs kwamen vonden wij hier reeds de «Gil Bias voorname lijk gewijd aan de letterkunde deze kostte 3 sous of 15 centimes, later verschoen de .Echo de Paris", welke een groot aantal der redacteuren van »Gil Bias" tot zich trok en slechts 2 sous kostte zoodat om beido redenen, lageren prijs en vele geliefde schrijvers de »Echo" veel afbreuk deed aan Gil Bias. Doch toen »Le Journal" verscheen en dit blad op zijne beurt een aantal schrijvers aan do »Echo" ontnam en bovendien den prijs stelde op slechts 1 sou toen werd de »Echo de Paris" weldra gedwongen ook dien volksprijs van 5 ceutimes in te voeren. En zoo deden tal van andere couranten, zoodat tegenwoordig de prijs van 2 sous eene groote rariteit mag heeten en slechts enkele bladen', als Figaro, Gau- lois en Temps het nog uithouden met hunne 15 centimes. »Le Matin" is voorzeker eene der beste parijsche couranten werkelijk vindt men daarin de telegrammen van particuliere correspondenten uit alle hoofdsteden van Europa bovendien geeft dit blad eiken dag een overzicht van de voornaamste andere couranten verschijnt in zes bladzijdenen heeft redacteuren die goed de fransche taal schrijven in mooien stijl, hetwelk men tegenwoordig volstrekt niet van alle schrijvers in andere bladen kan zeggen. Juist nu hier zooveel te vertellen komt, is deze verandering in eene der eerste en beste couranten voor de lezers een waar geluk wij verwachten toch de open bare zittingen van het Hof van Assises in het Dreyfus- procesde terugkomst van commandant Marchand uit Afrika; het proces van Déroulède en Marcel Habert voor het Hof van Assises te Parijs de groote sportweek, den lijwielenwedstrijd de course Bordeaux-Paris waaraan onze landgenoot Cordang mede doet; de grootste paarden wedrennen de Prix du Jockey-club te Chantilly met een hoofdprijs van 100 duizend franken, de Grand Steeple te Anteuil 120 duizend franken de Grande Conrse des Haies 50000 en eindelijk den Grand-Prix de Paris te Longchamps. Bovendien krijgen wjj het Föte des Fleurs in het Bois de Boulogne en reeds hadden wij in de Tweede Kamer zeer belangrijke interpellation over het antisemitisme in Algiers waarbij de heeren afgevaardig den een verbazend lawaai maakten en elkander op al zeer weinig parlemontaire wijze uitmaakten voor al wat leelijk is. Vergeten wij ook niet het duel Mendes-Vanorhet- wclV* al weder bewees dat het gewoonlijk onzinnig is met degens te spelen. Catulle Mendes is een groot dichter, een verdienstelijk schrijver en tevens criticus, in welke laatste kwaliteit wij hem niet bijzonder vinden. De heer Vanor een bekend letterkundigeis een zeer goede conferencier oen goed redenaar. Bij eene voorstelling van Hamlethet prachtige treurspel van Shakspere waarin Sara Bernardt, do groote tragedienne, de rol van Hamlet vervulde kregen boide heeren overigens goede vrienden twist om uit te makon of Hamlet mager of dik moest zijn. Die twist liep zoo hoog dat beiden hand gemeen werden en natuurlijk moesten toen den volgenden dag de degens gekruist worden. Dit duel had bijna een noodlottigeu afloop, want Catulle Mendes schermt geheel »a déconvert", geeft zich geheel bloot zoodat Vanor al het mogelijke deed om zijn' tegenstander slechts een klein prikje in den bovenarm te geven doch zooals wij zeiden met degens spelen is een gevaarljjk speldus hoe Vanor ook oplette toch stiet zijn wapen drie cen timeters ver in den buik van Mendes, zoodat deze laatste van geluk mag spreken dat de punt van den degen niet een paar duim verder doordrong. En wisten wij no nog maar door dit duel of Hamlet vet of mager was De »affaire" schonk reeds de geboorte aan tallooze boeken brochures kronieken platen enz. enz. en thans komt »La Vie illustrée" met een bijzonder nummer van 25 Meigetiteld »L' affaire Dreyfus par l'Image", en bevattende 48 bladzijden met 300 illustratiën photo- graphiën en documenten. Wij zien daarin Alfred Dreylus, photographie genomen na de degradatie op 4 Januari 1895het bekende borderel het dictee aan Dreyfus door Du Paty de Clam de borstbeelden van generaal Mercier, generaal Gonse, commandanten Du Paty de Clam, Lauth en Forzinetti het veel besproken canon 120 courtadvocaat Domange de Parade van 4 Januari 1895, dat is de degradatie van kapitein Alfred Dreyfus; zijne aankomst te La Rochelle, de hut van Dreyfus op het Duivelseiland de hoofdpersonen in de affaire, Mathieu Dreyfus, den broeder van den ongelukkigen veroordeelde, Scheurer-Kestner, vice-president van den Senaat, luitenant- colonel Picquart, generaal Billot, luitenant-kolonel Henry colonel Schwartzkoppen colonel Panizzardide hoofd personen in het proces Esterhazy, Bertulus, rechter van instructie, Mejuffrouw Marguérite Pays, de maïtresse van Esterhazy, de generaals Saussier en de Pellieux, de schrift kenners BelhommeCouard en Varinardhet eerste proces Zola en al zijne verdedigers Mevrouw Lucie Dreyfus en hare kinderen, het duel Henry-Picquart en 42) «Natuurlijk Miss Francis, met de Tandradbaan naar boven en weer terug, dat is de eenige manier om u nog tijdig naar Assmaushausen te kunnen volgen, en tevens nog eerst het monument te bezichtigen." »Wel wat een onzin 1" zeide het bakvischje knorrig. «Waarvoor hebben we dan het rijtuig Hellmnth lachte. «Het rijtuig heeft slechts vier plaatsen, lastige, kleine Koningin 1" «Zoo, zon je denken En mijn plaats dan op den bok «Voor niets ter wereld juffrouw 1 Geheel ver schrikt is de houtvester terug getreden. Fransje grijpt hem ongegeneerd aan den arm en trekt hem in triomf naar het rijtuig. «Mama, zegt u 'them eens, beveel 'them! Hij wil niet meeEn zonder hem ga ik ook nietOf anders, dan ga ik ook met het spoor naar boven en van avond per boot naar Assmanshausen Hij is mijn vriendIk houd van hem en de heele reis kan mij niets meer schelen, als hy niet van A tot Z bij ons blijft, en daar er toch plaats in het rijtuig is moet u hem medenemen 1" «Zeker, mynheer Hellmnth 1" zeide de gravin met haar vriendelijken, innemenden glimlach. «Ik moet n ronduit bekennen, dat ik het zeil ook zeer aangenaam zou vinden als u ons op ouzen toer gezelschap wilt houden. Fransje's goed humeur zou totaal bedorven zijn, als zij zich van haar pas verkregen vriend zou moeten scheiden «Natuurlijk, rijdt u met ons mede 1" zeide papa Wil libald, iedere weigering van den jongen houtvester voor komende «Friedrich bezorgt uwe bagage te gelijk met de onze en onze kleine wildzang bier, verschaft ons daardoor een aangenamen rit. Het lot heeft u nu eenmaal tot onzen reisgenoot gemaakt en ik vind dat het nog zelden zulk een goed en mij aangenaam spel gespeeld heeftDus Friedrich Haal de bagage van mijnheer en breng die met de ouze naar Assmanshausen Pia had de stralende oogen van Hellmnth bemerkt en innig geluk lag op beider gelaattoea boog hij zich hoffelijk over de hand der gravin welke hij in dankbaren eerbied aan de lippen bracht. Fransje keek trotsch en zegevierend rond en rammelde met de hand in den zak harer rok waarin zy een grooten voorraad blanke gladde kiezelsteentjes verzameld hadwat zich ook door een buitensporige uitzetting van haar kleed kenbaar maakte. Hellmnth haastte zich met Friedrich naar het hötel om zijn zaken mot het oog op dit bespoedigd vertrek te regelen. Pia's lachend gezichtje scheen als door zonneschijn overgoten. Zij trad op haar nichtje toe legde den arm in een opwelling van dankbare hartelijkheid om de lompedikke taille van het bak vischje en zag haar met een stralenden blik in de oogen «Wat is het een verrukkelijk heerlijke morgenWat zuilen we een onvergetelijken rit hebben zeide zij zacht. Het gravinnetje was bijkans verbluft door deze vrij willige teederheid van de anders zoo koude, ongenaak bare jonge damo. Zij lachte van blijdschap greep plot seling het blonde kopje der spreekster tusschen haar beide handen en kuste haar stormachtig. «Piaatje fluisterde zij, »u en den jager heb ik allebei liefmaar van u houd ik toch nog het meeste Freule von Nordlingen dreigde schertsend met den vinger. «Ja, ja! 't is maar goed dat mijnheer Hell mnth getrouwd isanders beleefden wij hier aan den Rijn nog eene verloving Fransje keek haar een oogenblik verbaasd aan, drukte toen eensklaps beide vuisten tegen den mond en proestte in een onbedwingbaar lachen uit. Met haar volle gewicht wierp zij zich in de armen van hare kleine zwakke mama die tegen deze bestor ming ter nauwernood bestand was. het tweede proces Zola, den grooten schryver op een auto mobile het ministerie Brisson de zelfmoord van luitenant- kolonel Henry de ministers van oorlog en de chefs van den generaien staf; de vóór-en tegenstanders der revisie afbeeldingen uit allerlei spotprenten vóór en tegeu Dreyfns enz. enz het is te veel om alles op te noemen. Morgen zullen wij weten wie de conrse Bordeaux-Paris pei rijwiel won, hopen wij, dat Cordang de gelukkige is. J. M. T. Het is reeds bekend dat dit het geval niet is, doch onze landgenoot integendeel eou verschrikkelijkon val heeft gedaan. (Red.) Te Twlsk hebben de heeren Stararood en Tobbe eene afdeeling opgericht van Met Witte Kruis. Twintig ingezetenen hebban f 500 toegezegd tot dek king van do eerste onkosten. Verdwaald. Zondagmiddag begaven zich twee kinderen uit 's Gravenzande, een van 4 en oen van 3 jaren, naar hot zeestrand en vorwijderden zich al spelende van de ouder lijke woning, zoodat zij eindelijk, bij het vallen van den avond, den weg niet meer konden vinden. Doodmoe legdon de kleinen zich tusschen Loosduinen en het Wa- tervervorschingskanaal van 's Gravenhage op het strand te slapen alwaar zij den volgenden morgen deels be dolven onder het over hen gewaaide zand werden gevonden en overgebracht naar de naastbijzijnde woning waar zij liefdevol opgenomen en verpleegd werden. Den gehee- len nacht hadden een aantal bewoners van 's Gravenzande gezocht. Barslngerhorn. Bedankt voor toezegging van beroep naar de nederl. herv. gemeente te Neede bij Eibergen (Geld.) door den heer ds. W. Bax, te Kolhoru. Den 30 werd te Amsterdam met goed gevolg examen afgelegd als onderwijzeres, door mej. A. Kluijvor, te Kolhoru. Te Koewaclil zijn in denzelfden put. waaruit de stukken en brokkon van het lijk dor gruwelijk ver moorde vrouw Haeck werden opgehaald thans ook go- vonden een baal met kleederen de parapluie on het spoormandje van de vrouw. Uit Harllngen meldt men De «Holmside", een Engelsch stoomschip van Nowcastle, loste bier Zaterdag binnen den tijd van 18 uren 1,200,000 kilo steenkoolgrooter hoeveelheid steenkool is hier nooit te voren met een stoomschip aangovoord en is ook nooit te voren in zoo korten tyd gelost. Te Zutfen is eene bejaarde dame te haron huize met de lift naar beneden gestort. Ernstig aan do beide beenen gekneusd, is zij naar het ziekenhuis overgebracht. Het ongeluk wordt toegeschreven aan het brekou van een touw. Op het IJselveld by Montfoort, hoorde de vee houder J. v. d. B. dezer dagen het vee in de weide vreeselijk te keer gaan. Buiten gekomen zag hij in de «Moedertjeo moedertjeIk moet mij verloven met den houtvester zegt ze De gravin werd min of meer verlegen en weerde haar dochtertje krachtig af. «Ben je nu hoelemaal dol geworden kleine wildzang zeide zij half bestraffond. «De gedachte dat gij je verloven zoudtis echter ook waarlijk eenig grappig!" Fransje snelde terug. «O zoo zeide zij als gekrenkt. «Nu verloof ik mij onmiddelijk, U zult zien met wien en wanneer ik mij verloof!" Tusschen Pia's wenkbrauwen vertoonde zich oen kleine rimpel. «Is mijnheer Hellmnth u niet voornaam genoeg dat gij zoo lacht bij de gedachte aan oen ver loving met hem Fransje's groote oogen keken haar als wezenloos aan. «Niet voornaam genoeg? mij? Ik vind hem om op te eten zoo lief en goed en ieder meisje kan van geluk spreken die zalk oen man krijgtals hij nog maar te krijgen was 1 Neenee Lilian daar fluit ik dus maar eens een deuntje op." «Franciska, laat Pia los! Ge moet haar niet altijd met die liefkozingen lastig vallen!" riep tante Johanna zenuwachtig en voorkwam daardoor een vernieuwde hartelijke omarming. Met een geheimzinnig lachje trad Fransje gehoorzaam terug. «Daar wij nu toch over trouwen spreken zou ik je nog wel eens wat willen vragen." «Malligheid! Je vragen zijn altijd even kinderachtig «Nou ook goed ik zal dan kinderachtige vragen doenPiazou je man heel mooi moeten zijn De gevraagde glimlachtehaar blik gleed droomerig over den door de zon bestraalden vloed. «Dat is een kwestie van smaak hij zon mij moeten bevallen of hij die aan anderen deed zou mij onver schillig zijn." Fransje knikte triomfeerend. «Moet hij rijk zjjn «Naam en vermogen zijn mij eveneens onverschillig Zij keek de spreekster verwonderd aan eensklaps kwam de vraag bij haar op Hoe oud zou Karl Hellmnth zijn Aarzelend en onzeker haalde zij de schouders op.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 5