No. 66. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang, 1899. ZONDAG 4 JUNI. VEEKIEZING. Gevonden 'CToorwerpen. Buitenland. Nederland. Stadsberichten. ALktlAAIISCIIU COURANT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen t Per regel fO,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan' de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis dat de verkiezing van leden van den (Gemeenteraad ter vervanging van de met den lsten Dinsdag in Sep tember 1899 periodiek aftredenden zal plaats hebben op Binsdagden Juni a.s., van des voor middags 9 tot des namiddags 4 uur ten Haadhulze dezer gemeente dat formulieren tot canuidaatstelling ter secretarie kosteloos te bekomen zijn op alle werkdagen van des voormiddags 9 tot des namiddags 2 uur van 12 Juni a.s. af tot en met den dag der verkiezing dat de stemmingen herstemming, zoo noodig znllen plaats hebben op Dinsdagen den tl en 25 Juli e.k., van 's morgens 8 tot 's namiddags 5 uur en wel voor het le district in de zoogenaamde besognekamer ten Baadliutze; voor het 2e district in een der loka len van de 2e Openbare school voor Onvermo- gendenaan de Oudegrachten voor het 3e district in de zoogenaamde polderkamer ten Raad- huize en dat voorts voor zooveel noodig in herinnering wordt gebrachtdat voor het le district moeten aftreden de heeren W. F. Stoel en J. de Lange C.Jz.; voor bet 2e district de heeren J. M. de Sonnaville en J. de Wit Dz., en voor het 3e district do heeren C. W. Bruinvis en G. T. M. van den Bosch. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 1 Juni 1899. C. D. DONATH, Secretaris. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tnsschen 9 en 12 uur: Een hondeuhalsband, hondenpenning, jongeusmuts, bril, boodschappenmand huissleutel, sportriem, portemonnaie inh. f 2.36, dasspeldje, Kinderschoentje, kinderzak, wit boezelaar, tricotje, paar glacé handschoeuen, duimstok en potlood, gouden lorgnet, koperen moer van een wagen, zilveren oorknopje, pak vischhengels, twee nieuwe planken, twee stukjes van oorbelletjes. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 2 Juni 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. BELGIE. Men herinnert zich de qnaestie in de Fransche Kamer van Koophandel te Brnssel. Eenigen tijd geleden besloot zij, een lid der Kamer, Moutier, te schrappen, wijl er nit.ekomen was, dat de man een politiek spion is. De Fransche Regeering, die der Kamer 3000 fr8. snbsidie geeft, trachtte tnsschen beiden te komen, tengevolge waarvan het bestuur der Kamer aftrad. Van de 79 leden zijn, den 3148 opgekomen en hebben hot afgetreden bestuur met 46 stemmen herkozen, den heer Rolland (die de Anti-Montier-beweging op tonw zette) als voorzitter met 45. Hoe dicht de bevolking in Belgie is, bewijze de volgende opgave België telde op 31 December 1897 een bevolking van 6,586,593 zielen en in 1898 6,669,732. Brabant is met 1,261,595 bewoners dg meest bevolkte provincie. Ant werpen de grootste gemeente met een zielental, dat in het jaar 1898 van 281,284 tot 287,576 steeg. De kleinste gemeente is Zoetenaai met 28 inwoners. DFIT8CHLAND. Bij den Rijksdag is thans, sedert 1 Juniin oehandeling een wetsontwerp, dat, mocht 't worden aangenomen, (de kans daarop schijnt niet groot verstrekkende gevolgen zal hebben voor handel en njjver- heid. Het ontwerp bedreigt met gevangenisstraf of geld boete hem, die door lichamelijke dwang, bedreiging, oi las ter een werkgever of werknemer tot deelneming of niet- deelneming aan een vereeniging tracht te bewegen, of tot afspraken te brengen, die teD doel hebben invloed nit te oeienen op den arbeid of het loon. Eveneens hem, die met dezelfde middelen het ontslag of het niet aannemen van arbeiders of wel het ophouden met werken of niet aannemen van werk tracht te bevorderen, met het doe! een lock-ont of werkstaking te weeg te brengen. Wordt ten gevolge van de werkstaking of de uitsluiting, gevaar voor de rust van het rijk of voor een menschenleven of eigendommen veroorzaakt, dan wordt het straf-maximum verhoogd. ENGELAND. Harconrt, de oud-leider van de En- gelsche liberale partij heeft dezer dagen te Monmonth een redevoering gehouden, waarbij hij heftig de politiek van lord Salisbury aanviel. Hij zei de, dat de bezetting van equatoriaal Afrika geen enkel werkelijk voordeel voor Engeland beteekent en dat het bezet honden van het gebied slecbtB doorgedreven wordt door een troep kapitalisten en jingo's, die geen voeling honden met het volksoordeel. Bovendien noodzaken zij het land om een groote militaire macht onder de wapenen te honden en zal de politiek van lord Salisbury vroeg of laat Enge land dwingeneen loting in te voeren, wat verre van wenschelijk zoa zijn. FRANKRIJK. Het meest belangrjjke nieuws uit Parijs, is wel de inhechtenisneming van du Paty de Clam. Da rol, die deze kolonel in de Dreyfus-tragedie gespeeld heeft, is overbekend. Als ook slechts een klein deel, van hetgeen men hem verwijt, juist is, heeft hij inderdaad dubbel en dwars een strenge straf verdiend. Toch rijst de vraag, in hoeverre hij (evenals wellicht Henry en misschien ook, in !.e laatste jaren, Esterhazy), niet op zijne benrt het slachtoffer, zij 't dan ook het zéér schuldige slachtoffer, is van zjjne chefs. Niemand, die de houding van Gonee, Boisdeffre, Mercier, Billot en zooveel andere hooggeplaatste militairen, uit de publi caties van den .Figaro'' kent, kan zich van dien twijfel geheel losmaken. Het pleidooi van mr, Mornard, den advocaat van mevrouw Dreyfus, was zoer kalm en waardig en werd met groote aandacht aangehoord. Vaak toonde het publiek zijuo ontroering, vooral bij de voorlezing van Dreyfus' brieven aan zijne vrouw en zyno chefs. Er viel geen enkel incident voor. Quesnay de Baaurepairo, die zich in het proces Dé- roulède uitlietdat Lonhet indertijd getracht zonde hebben, de Reinach voor vervolging in de Panama-zaak te vrijwaren, krijgt thans van den .Figaro" den genade slag. Dit blad toch publiceert een briefje van Qnesnay, waarin hij zelf de Reinach waarschuwt, dat dezen een vervolging te wachten staat. Kan het erger, voor een hooggeplaatst rechterlijk amutenaar Marchand is van Toulon te Parijs gearriveerd. Zijn reis door Frankrijk is één zegetocht. ITALIË. Het kabinet Pelloux heeft de overwinning behaaldde regeeringscandidaat voor het voorzitterschap van de Kamer Cbinaglia, ie gekozen. Daarna hield de minister van bnitenlandsche zaken, markies Visconti-Ven03ta, een rede, wiarin hij in zake China de plannen van het vorige kabinet geheel desavou eerde en verklaarde, dat de politiek van uitbreiding van grondgebied Italië beelemaal niet paste; hij zou er naar streven den handel met China te bevorderen, doch het land niet bloot stellen aan militaire en financieele moei lijkheden. Een votum van vertrouwen verwierf een meerdei beid van 99 stemmen. VEKEENIGDE STATEN. De vredescommissio op de Philippijnen zal door president Mc. Kinley terng worden geroepen en de verdere vredesonderhandelingen znllen aan generaal Otis worden overgelaten. De troepen zijn op het oogenblik niet talrijk geuoeg om krachtig op te treden en de president zal nieuwe lichtiugen vrijwilligers onder de wapenen moeten roepen. Het lijk van kapitein Tilly, die in hot zuideljjk deel der Phillipijnen vermist werdis op Escalante-eiland gevonden. Men heeft de bewijzen in handen dat de kapitein en zijn gevolg door de inboorlingen in een hinderlaag zijn gelokt, toen zij landden. Zijn metgezellen konden ontsnappen. Laatste Berichten. BE REVISIE. PARIJS, 2 Juni. Het Hof van Cassatie beraadslaagde heden den ganschen dag in geheime zitting. Men beweert dat verschillende raadsheeren voorstanders zijn van de revisie tonder verwijzing naar een nieuwen krijgsraad. Schagen. Bij het schoonmaken en in orde bren gen van een locomotief van de Westfriesche stoomtram- maatschappij in den nacht van 1 op 2 Juni geraakten door een ongelukkig toeval de kleederen van den stokers jongen in brand. Doordat de jongen naar buiten vluchtte om de hulp in de roepen van den chef-machinist wak kerde het vunr zoodanig aan, dat hij ettelijke brandwon den bekwam en door in het water te springen de vlam moest blusscben. Het zal wel eenige dagen duren eer de jongen zijn dienst kan hervatten. Het personeel der maat schappij is tegen ongelukken verzekerd. Engelsche landbouwers In Holland. Een gezelschap Engelsche landbouwers nit Essex brengt dezer dagen een bezoek aan Nederland om zich op de hoogte te stellen van betgeen in ons land wordt gedaan op het gebied van landbouw, tuinbouw en zuivel bereiding. Deze excursie is voorbereid door het .Essex technical instruction Committee", een lichaam, dat, onder medewerking van den Graafschapsraad, tracht het boeren bedrijf wetenschappelijk te verheffen. Dit geschiedt o. a. door het organiseeren van leerzame reizen gelijk deze. Dinsdag te Rotterdam aangekomen, bezocht men den zelfden dag Goes, waar de winterlandbonwsohool en de Wilhelminapolder werden bezichtigd. Vervolgens werden een boerderij te Waddingsveen en de kweekerij van Koster te Boskoop in oogenschoaw genomen. De avond werd te Amsterdam doorgebracht, waar prof. Saltet een en ander mededeelde omtrent onzen gezondheidsdienst in verband met de levensmiddelen. Verder is een bezoek gebracht aan de melkinrichting van de Vereeniging van Veehouders aan de Weteringschans, het landbouwproefstation te Hoorn, de kaasmarkt te Alkmaar, de bollen bij Haarlem enz. Nleuwendam. Den 1 had alhier een trenrig ongeval plaats. De werkman aan de Noordhollandsche tram Dirk Bitter, wonende te Nieuwendam, wilde van de, in beweging zjjnde, tram springen. Hij struikelde, en kwam onder het voertuig, ten gevolge waarvan hem het hoofd werd verpletterd. De ongelukkige was onmiddel lijk dood. IHaatschappf) tot Opvoeding van Weezen in het Hulsgezin. Bovengenoemde Maatschappij hield 31 Mei j.l. hare jaarlijksche algemeeno vergadering in .Eensgezindheid" Amsterdam. De voorzitter opende de vorgadering met een terugblik op het verleden der vereeniging die over enkele weken haar 25-jarig bestaan viert. Een welgeslaagde proef met de weezenverzorging in het hnisgezin is genomen moge straks als aan alle weezenvrienden in het land een feestgave zal worden gevraagd, de sympathie voor het streven der maatschappij daideljjk blijken Uitgeloot werden de nos. 57 132 199 316 337, 551 van het Rentelooze Voorschot ten laste der Maatschappij. Aan het jaarverslag ontleenen wijdat sinds 1 Febr. '98 is opgetredenals directenr-secretaris de heer J.Woudstra als opvolger van den heer M. W. Scheltema Ezn., wien op verzoek eervol ontslag word verleend. Het onde gebrekkige Doorgangshuis op Zandbergen bij Amersfoort is vervangen door een ruim doelmatig ingericht gebouw. Deze zoo dringend noodzakelijke verbetering vergde veel van de kas slechts voor J/3 gedeelte werden de buiten gewone nitgaven door extra-bijdragen gedekt. Het bestuur doet nogmaals een beroep op den stenn van weezenvrienden. Op 1 Januari '99 waren in verzorging 198 kinderen in alle oorden des lands verspreid over 106 gezinnen. Van hen zjju 143 Protestant46 Roomsch-KathoLek en 9 Israëliet. Van niet minder dan 133 gezinnen kwamen aanvragen in om kiuderen tot zich te nemen. Het getal leden en begunstigers bedraagt slechts 1681, aansluiting van meerderen is dringend noodig. De exploitatie rekening sluit met een nadeelig saldo van bijna t 7000. Hoewel dit bedrag door legaten en gitten is gedekt, blijkt dnidelijk dat de vaste inkomsten moeten stijgenbet ledental zich uitbreiden. Daarvoor wordt de medewerkiug van alle leden ingeroepen 1 De aftredende bestuursleden werden herkozen en ter ver vanging van den heer P. R. Mees, die bedankte, gekozen de heer G. W. Burger te Rotterdam. ^Spoorwegongeluk te Vlissingen. Den 1 zoo meldt men is de trein, welke van Amsterdam naar Vlissingen vertrekt en aldaar om 10 n. 57 aankomt, gederailleerd, doordat, bij het binnenkomen van het station te Vlissingen, de rem niet werkte, waardoor de machine door hot, 1 M. hoog en 3 M. breed zijnde, perron sloeg en in de 2e klasse wachtkamer drong en verder in den kelder. De machinist sprong van den locomo tief, maar werd deerlijk gekwetst opgenomen de stoker werd bewnsteloos van de machine gehaald, doch bleek ongedeerd. De hoofd-condnctenr Tonw en de conducteur De Groot waren beiden in de bagagewagen doodgedrukt; beiden zijn vader van groote gezinnen te Vlissingen woon achtig. Het postrijtaig was in tweeën geslagen, de post- condnctenr heeft eenige schrammen bekomen. De passagiers kwamen met den schrik vrij. Gelukkig had de machinist, het weigeren van de rem bemerkende, door gefluit de op het perron zich bevindende menschen gewaarschuwd, zoodat dezen zich konden bergen, terwijl hij bovendien door het laten ontsnappen van den stoom, eene anders onvermijdelijke ontploffing voorkwam. De materieele schade, ook aan de fraaie restauratie-zaal is zeer groot. Haringkarspel. De heer N. C. Meijer Drees, onlangs geslaagd voor de akte lager onderwijs, is benoemd tot onderwijzer te Deventer. Gedurende de maand Mei j.l. is alhier geen enkel sterf geval voorgekomen. Ook hier is onder het rundvee van de wed. N. mond en klauwzeer uitgebroken. Nieuwe aardappelen. Den 2 werden alhier de eerste nieuwe aardappelen aangevoerd door J. Hoogland, van Broek op Langedijk en aangekocht door K. van der Pol, Ridderstraat, alhier. Aanbesteding. Bjj de den 2 alhier gehouden aanbesteding voor het boawen van een hnidenzouterij en wolpak- h n i s op de terreinen van de voormalige Alkmaarsche Stoommeelfabriekonder beheer van den architect W. H. Matthijsen alhier voor rekening van den heer J. J. Bak werd ingeschreven als volgt. A. Slingerland, f 14766; O. van't Hullenaar, f 134C0 M. Zonderhuis f 13333 A. de Munk, f 13331 J. van den Idsert, f 13300C. de Wijs, f 13190; T. P. van der Waal, f 13143; F. Rike f 13000; J. Dorregeest, f 12978; J. Hniberts, f 12880; C. Grootegoed, f 12800 N. van der Voort, f 12640; F. Rens f 12600; W. Swager f 12500E. van Dijk f 12500H. Lonw f 12269; Spinit en Wils, f 12200; P. Meijer, f11987 en S. Fraaijman f 11075, allen te Alkmaar. De barooaeterstand alhier was des morgens te 8 anr als volgt: den 2 Juni: 767.1 den 3 Jnni766.9.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1