De Erfgenaam Tan liete. Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 4 JUNI. Over de verveling. FEUILLETON. Nederland. (DER MAJORATSHERR). NO. 66. Tweede blad. ALkUAARSCHE COlRAYf. Deze Courant wordt Dlnsda g-, Donderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprgs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentien Per regel f©,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Twee merkwaardige terechtzittingen trekken de aan dacht naar Frankrijk. Het eene is reeds geëindigd de gezworenen hebben de heeren Déroulède en Habert vrij gesproken. Het zijn de mannen die na de begrafenis van President Faure een generaal van het Fransche leger een anderen weg wezen dan zijn plicht gebood, oen weg die hem in botsing moest brengen met de Republiek, den weg dien hij moest banen voor den held, die Frankrijk zou verlossen van Dreyfusards en Joden en verachters van het leger. Wie die held zou zijn, scheen nog niet uitgemaakt; doch als de weg maar eens gebaand was, zou er zich wel iemand opdoen om hem te betredon. Déroulède heeft niet opgehouden de natie en zijn aan staande rechters te overtuigen, dat zijn bedrijf iets anders was dan de dwaze inval van een ontoerekenbaar persoon, en nu is hij door de jury vrijgesproken De historie zal het niet de moeite waard achten, zijn daad aan te teeke nen. Hij kan zich nu te goed doen aan de toejuichingen en de redevoeringen van den Patriottenbond, waarvan wjj van tijd tot tijd prachtige staaltjes te genieten krijgen. Zoo gaf onlangs de zwakhoofdige dichter Coppée, bij wien de molen nu eenmaal geheel door den vang schijnt ge gaan te zijn, de schuid van al de ellende van het Dreyfus- proces aan den langen vrede, dien het Fransche volk na 1871 te verduren heeft gehad. Het volk verveelt zich, en nu gaat het zich vergrijpen aan de eer van het leger daartoe moest de Dreyfus-beweging het middel wezen, en om haar te doen slagen brachten alle vijanden van Frankrijk, zoowel binnen als buiten zijn grenzen, schat ten bjjeen. Alleen een flinke, opfrisschende, alle verveling doodende oorlog zou hier genezing kunnen aanbrengen Misschien is er in zooverre iets waars in deze heer lijke ontboezeming, dat het leger, of liever de generale staf, niets beters te doen vindende, zich is gaan ver meien in een uitgebreid stolsel van spionnage en contre- spionnage en in het zoeken naar verraders. En toen men er een gevonden had, kon men de vrucht van een zoo moeielijken arbeid toch niet weer prijsgeven en twjjfel doen ontstaan aan het immers onbetwistbare nut van zulke schoone instellingen. Dat verbood de vaderlands liefde, zelfs ja zelfs, durfden sommigen er bijvoegen, al zou een vergissing ten opzichte van Dreyfus niet onmogelijk zijn 1 Als er een oorlog was uitgebroken, had de generale stat daarin een heilzame afleiding ge vonden en geen tijd gehad om naar verraders te zoeken bij gevolg zou de veroordeeling van Dreyfus met geheel den treurigen nasleep zijn uitgebleven. Van dien kant beschouwd, zou dus inderdaad de ver veling hier een bron kunnen zjjn van al het kwaad, en zou een oorlog het hebben kunnen voorkomen. Misschien 43) Zij schudde ontkennend het hoofdje en trachtte te schertsen. »De aanblik van deze heerlijke prachtige natuur zou stellig ieder ander tot een lied inspireeren maar ik, verstokte, ik heb nog meer van dat «hemel hoog juichende" noodig om mijn geluk uit te galmen. »En toch zou ik u zoo heel graag eens willen hooren zingen 1" Zijn oog viel op de viooltjes die zij op haar borst had gestoken, Pia bemerkte het en kreeg een kleur. «Zoudt u ook mede ten oorlog trekken zooals uw nichtje vroeg hij eensklaps. «Neen ik zou nooit iets kunnen doen wat niet vrou welijk is." «Dus de vrouwenbeweging heeft van u geen steun te verwachten «Neen ik zie genoeg aan Fransjehoe leelijk het staat als een meisje mannenwerk wil doen «En toch heb ik nooit zulk een weldoo^den engel ont moet, als Miss Francis er een is." Pia lachte. «Een ongel op den bok van den koetsier 1" «Ja juist daar een reddende engelZonder haar krach tig ingrijpen in mijn lot, zou ik den dag van heden niet zoo genotvol doorbrengen als thans het geval is 1 »U hebt gelijk ook de emancipatie kan iets goeds tot stand brengen, ik zal er geen kwaad meer van spreken - «Zonder nog daarom haar aanhangster te worden i L zoudtals doktores toch geen geluk hebben, Miss Lilian «Betwijfelt u of ik iets goeds zou kunnen verrichten i zal men echter ook in Frankrijk gaan inzien, dat een oorlog hij moge dan een probaat middel wezen, toch wel wat een heel kras middel is om den generalen staf voor verveling te behoeden en van andere, gevaarlijke, heel Frankrijk in beroering, en bij de beschaafde wereld in opspraak brengende praktijkeu at te houden. Hoe heilzaam zijn spionnage-stelsel werkt, werd dezer dagen nog eens te Brussel openbaar, toen de Fransche Kamer van Koophandel aldaar tot de genoeglijke ontdekking kwam, dat één harer leden, bij zijn landgenooten in de Belgische hoofdstad voor een industriëel doorgaande, niets anders is dan een spion van het Fransche ministerie van Oorlog. Wellicht komt men dan ook in Frankrijk tot de overtuiging, dat er daar bij den generalen staf iets niet in den haak is en dat een inrichting, die een oorlog noodig heeft om haar van schandelijk en gevaarlijk werk af te houden, dringende behoefte heeft aan volledige zui vering en ingrijpende hervorming. Wellicht ie de tijd niet verre, dat men tot dat inzicht zal komen. Wat de zaak-Dreyfus betreft, schijnt een kentering in de openbare meening onmiskenbaaren bereidt men zich voor op de herziening van het veroor- deelend vonnis, die gevolgd zal worden door een vrijspraak. Geen vernietiging van het vonnis zonder meer, verzoekt de moedige vrouw van den veroordeelde, maar een nieuw onderzoek opdat zijn onschuld aan het licht kome en door de vrijspraak van een nieuwen krijgsraad worde bevesiigd. Van welk een verandering sedert de vervol ging van Zola getuigt die andere der beide terechtzittin gen, die van het Hof van Cassatie waarin do aanvraag om herziening wordt behandeldRustig is het in en om het paleis van jnstitie. Weldadig doet de kalme taal van die grijze magistraten aan vertrouwen wekkend is de klaarheid de onbevangenheid van hun betoog. Dat geheimzinnige geheime dossier bevat geen enkel bewijs van Dreyfus' schuld, verklaart de raadsheer-rapporteur alleen betwistbare gevolgtrekkingen zijn er in te vinden, vernuftig afgeleid uit dikwijls onvolledige stukken, die in verschillenden zin uitgelegd kunnen worden. Er zjjn inlichtingen gegeven aan agenten van vreemde mogend heden maar uit niets blijkt dat ze van Dreyfus afkom stig zijn. Behoefte aan geld had hij niet, en zijn leven was ordelijk. Wel is gebleken, dat anderen dan hij inlich tingen gaven en na zijn inhechtenisneming bleven die inlichtingen niet uit. En nu het groote, het eenige bewijs stuk het fameuse borderel «Na een nauwkeurig onderzoek" verklaart de rapporteur «heb ik voor mij de overtuiging gekregen, dat het borderel is geschre ven, niet door Dreyfus, maar door Esterhazy." Op den raadsheer-rapporteur volgde'de procureur-gene- raal, geheel in deuzelfden geest. De geheime stukken zijn zonder eenige waarde en de openbaarmaking daarvan, «O u zon wel iets ten uitvoer brengen, maar of dat juist het goede zou zijn." «Ik begrijp u niet." Daar zag hij haar weder zoo wonderlijk aan, terwijl hij zwaar ademhaalde. »U maakt de menschen ziek, Miss Lilian, maar niet gezond Verrast zweeg zij stilmet hare groote oogen vragend tot hem opziende. Hg glimlachte en fluisterde: »U maakt het hartziek, Miss Lilian Men keerde weder naar het rijtuig terug. Fransje had juist nieuwsgierig de «Zahnradbahn" bekekenwaarmede zooeven een gezelschap vroolijke Btudenten aangekomen was die klaarblijkelijk schik in haar persoontje hadden. Zij schenen hun ontbijt reeds genuttigd te hebben vormden een lange rij en achter volgden het jonge meisje. Fransje koketteerde in 't oog vallend en scheen te genieten van al de kushanden die men haar toewierp. Zij trad op haar vader toe en hem aanstootende zeide zij lachend «Kijk eens, kijk toch eens 1 hoe aardig ze mij vinden, zij worden allon als één man op mij verliefd Vreemd genoegwerd de graaf niet boos, maar lachte mede. Intusschen kwamen Pia en Hellmnth, zij scheen hun geheel en al te imponeeren, allen groetten hoffeljjk en bogen voor de liefelijke schoonheid van het jonge meisje en toon begon eensklaps een van hen, met diepe basstem te zingen «Thans is het lente alles loopt uit En ik maak, voor mijn liefste, mij een ruiker ten buit." Pia werd vuurroodzij keek naar de viooltjes op haar borst en gevoelde weder den blik van Hellmuth op haar rusten, toen hij fluisterend herhaalde «Ja thans is het Lente." waarvoor zoo herhaaldelijk was gewaarschuwd, had geen enkele moeilijkheid met de eene of andere vreemde mogendheid kuunen veroorzaken. Van de drie stukken, waarop eenmaal de minister van Oorlog, Cavaignac, zich in de Kamer beriep om de veroordeeling van Dreyfus te rechtvaardigen, zijn twee valsch en is het derde niet op Dreyfus toepasselijk. De kapitein, die bij de degradatie van Dreyfus tegenwoordig was en, geruimen tijd daarna, met eenige woorden voor den dag kwam, die voor een bekentenis moesten doorgaan, schreef in zijn dienstrap port na de degradatie: «Niets te vermelden," en meldde dan ook inderdaad niets aan zijn chefs, niets aan den President der Republiek. Als men dat loestzou men meenen dat de zaak van Dreyfus het zondor verdediger wel zou kunnen redden en vraagt men zich af wat er voor zijn advokaat nog overblijft. Algemeen schijnt men de beslissing tegemoet te zien, dat het vonnis moet worden horzien, en Dreyf'us voor een nieuwen krijgsraad moet verschjjuen. Maar zal deze hem niet opnieuw kunnen veroordeelen vragen sommigen met na al het voorgevallene niet geheel onver klaarbare bezorgdheid. Doch hoe zal dat mogelijk kunnen zijn als alle gronden voor zijn veroordeeling ten gevolge van de uitspraak van het Hof van Cassatie zullen weg vallen als alle valsche stukken moeten worden ter zijde gelegd, als alle bedrog en misleiding zal zjjn ontdekt, als het optreden van getuigen als de overste Henry een onmogelijkheid zal zijn geworden, en het geduchte borderel niet meer tegen Dreylus zal kunnen getuigen En als dan de man van hot Duivelseiland zal zijn teruggekeerd en vrijgesprokenmisschien zal men dan ook nog eens denken aan de woorden van Coppée. Mis schien zal men dan ook eens onderzoeken waarmee de generale staf zich bezig houdtals de oorlog geen heil zame afleiding geeft en zal men door zuivering en her vorming van die instelling trachten voor het vervolg praktijken onmogelijk te maken, die de eer van Frankrijk bezoedelen. Daardoor zou het zijn goeden naam kunnen herwinnen, die bij alle volken groote schade heeft geleden. Het vermiste knaapje. De moeder van het sedert ruim een maand in Den Haag vermiste en vermoedeljjk ontvoerde knaapje Van Wezel heeft een onderhoud met den Minister van Justitie gehad, teneinde bij hem raad in te winnen, die tot opsporing van haar kind zou kunnen leiden. De Minister gaf haar in overweging uit zijn naam den commissaris van politie te verzoeken een honderdtal photografische afbeeldingen van het vermiste kind te laten maken en die in het binnen- en buitenland te doen verspreiden, aan welk verzoek de politie zal gehoor geven. NEGENTIENDE HOOFDSTUK. -Ik schreed, aan uwe zijde, langs wonder- schoone paan. Men liet ons helaas niet alleen daar gaan. Maar konden wij ook al geen woorden vinden, Toch zeiden 't onze oogen hoe wij elkaar beminden." Zes dagen waren verloopen sedert Mr. Luxor met familie en bedienden in het Kurhaus te Assmanshausen zijn intrek had genomen. Het waren niet de versterkende Lithionbronnen die hen tot een langer verblijf overhaal den maar het was de schoone schilderachtige ligging van het kleine badplaatsje waar al het liefeljjke en het poëtische van den ganschen Rijn zich vereenigd schijnt te hebben. Gelijktijdig met deze Amerikanen was een goed vriend dezer familie, de houtvester Hellmuth, aldaar aangeko men, en wie dien jongen man bespiedde en een weinig menschenkennis had bovendien die bemerkte heel spoe digdat deze laatste zich evenmin om de schoone natnur, als om het Lithionwater, aldaar ingekwartierd had. De jonge houtvester had een kamer in de Dependance van het Kurhaus betrokken, waar ook de familie Lnxor hare vertrekken had. Geheel verrukt had Pia een klein torenkamertje ont dekt, van waar men een tooverachtig gezicht had op den Rijn in het gansche omliggende landschap had, en niets vuriger wenschende dan eens voor eene moderne ridderjonkvrouwe te fungeeren, smeekte zij of men haar dat dichterljjke vertrekje wilde laten bewonen. Tante Johanna gaf lachend haar toestemming, terwijl op haar bevel Dorette het kleine kabinetje daarnaast in gebruik nam.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 5