BURGERLIJKE STAND. Bevolking. De oaders doen nog een beroep op degenen, die mis schien gevonden hebben bet keukengereedschap, dat het knaapje op den middag zyner vermissing twee ijzeren schaaltjes, bord en stalen vork in een doek gewikkeld bij zich hadwaardoor wellicht eenig spoor gevonden kan worden. (N. v. d. D.) Rotterdam. Den stalknecht Rottgesnit de Manége alhier, is den 30 een ongelnk overkomen dat den dood ten gevolge hoeft gehad. Rijdende op het jaag pad nabij Delft is bjj, waarschijnlijk door het schichtig worden van het paard gevallen en een eind medege- slenrd. Hij werd in bewnsteloozen toestand opgenomen en is denzelfden nacht overleden, nalatende 10 kinderen. Te Sappeneer is het ruim vier jarig zoontje van den kleermaker O. Smit aldaar tusschen eene dichtgaande draaibrug gekomen. Eenige uren later is het aan de gevolgen van ernstige inwendige kneuzingen overleden. Te Termomle had eene winkelierster al wat zij bezat en haar huis aan een nichtje vermaakt, dat des wege door de andore familieleden uit nijd zeer gekweld werd. Dezer dagen was dit weer het geval toen zij van den notaris de nalatenschap, 25.000 frs. in bankbiljetten en de eigendomsbewijzen van het huis, ontvangen had. Wrevelig wierp zij eindelijk alles op het vuur, zoodat er in weinige oogenblikken van de erfenis slechts een hoopje asch overbleef. Sneek. Terwijl de schipper H. Kollenhoven bezig was den mast van zijn met steenkolen beladen schip voor een brug neer te laten sloeg het touw om zijn voet, waardoor deze bijna geheel werd afgesneden. Veehandel ln Friesland. De handel in melk- en kalfkoeien blijft zeer geani meerd. De vraag is goed, de omzet grooter naarmate het gras in de weilanden ruimer blijkt en kans geeft op Hinken hooioogst. Daarentegen is de handel in vette koeien trager ofschoon de aanvoer afnemende is. Toch wordt do eerste qualiteitwelke niet veel aangevoerd wordt, nog goed betaald. Vette kalveren met grooten aanvoer, heel goed ge vraagd. In de jongste dagen het koude weder was hierop van invloed gaf de Londensche markt voor gemest kalfsvleesch goede prijzen. De uitvoer uit Fries land beteekont nog niet veel. In tegenstelling met het vette rundvee blijft de vraag naar stieren voor de slachtbank aanhouden, en de hooge prijzen toonen zich zeer vast. Vette varkens zijn niet bijzonder gewild, evenzoo vette biggen. Daarentegen is de handel in jonge biggen fleuri ger, terwijl de vraag naar magere varkens behoorlijk blijft, zoodat daarin een stadige haudel heerscht. Melkschapen met zeer grooten aanvoer behoorlijk ge vraagd lammeren wel gewild, doch eerder met lagere dan hoogere prijzen. Eerste soort daarentegen vast in prijs. Werd schaapsvleesch aan de Engelsche markt heel goed betaald hier is de prijs van vette schapen weinig veranderd. De handel daarin is zeer stadig. De aanvoer was 60 stieren 30 ossen 300 vette koeien, 1000 melke- en kalvekoeien 250 pinken, 500 vette kal veren, 150 nuchtere kalveren, 703 vette schapen en lam meren 1200 melkschapen 2600 lammeren 120 vette varkens 300 vette biggen 260 magere varkens en 800 kleine biggen. De prjjzen zjjn vette koeien, le soort 29 32 ct., 2e soort 25—28 ct., stieren 20—26 ct., vette kalveren 2831 ct., vette schapen en lammeren 2225 ct., vette varkens 15—165 ct., Londensche biggen 1516 ct., alles per '/a kilo. Ossen f 160—f 190, melke-en kalve koeien f 125f 200, pinken f 45f 80 nuchtere kal veren f 6—f 10, melk-8chapon f 11 f 18, jonge lam- Toen volgde er een onbeschrijfelijk heerlijke tjjd Ofschoon het kleine »Amorikaansche gezelschap" zich van allen omgang met de andere Kurgasten terugtrok en ook de maaltijden afzonderlek gebruikte, slechts de houtvester had zich op Fransje's uitdrukkelijk ver langen bij hen aangesloten verliepen de dagen toch zoo gezellig en aangenaam als men zich denken kon. Er werden vooral veel boottochten gemaakt, men bezocht alle omliggende Ruïnen en doorkruiste de omgeving in alle richtingen. De ondergaande zon kleurde den hemel in een gouden gloed en verguldde de tinnen van Rheinstein. Het was reeds voor de tweede maal dat men dit schil derachtig gelegen kasteeltje bezocht, en Fransje had met den bewaker er van reeds innige vriendschap gesloten, wat ten gevolge had, dat do oude naar zijn hoorn greep, hem helder blank schuurde en ter wille van het kleine juffertje de schoonste liederen blies. Fransje was verrukt, niettegenstaande de bescheiden kunstenaar verzekerdedat de trompet den ganschen winter aan een spjjker hing en hij dus het blazen zeer had verleerd. Als hij zich maar eerst weder eens goed geoefend had, dan zou hij eens toonen wat hij kon Fransje kreeg grooten lust om dat instrument, dat haar, na een draaiorgel, het meeste aantrok, ook te leeren bespelen, wat de grootste hilariteit verwekte. »Een jonge virtuose op de Cornet 4 Piston zou ten minste iets heel bijzonders zijn 1" zeido Hellmuth lachende. »Dit instrument is nog niet vaak door jonge dames ge kozen. Maar daar u volstrekt niet ydel zijt, en de ba zuin-wangetjes u werkelijk heel goed zullen staan, mogen wij iets zeldzaam heerlijks verwachten, Miss Francis Tot eenig antwoord greep de kleine de trompet, zette haar aan den mond en blies den spotter zoo duchtig in 't gezicht, dat allen doodelijk verschrikt de ooren dicht hielden. »Heelt Margaretha ook niet op de trompet geblazen vroeg zjj eindelijk. »Zeker, en met evenveel talent als gij, o Koningin waardoor steenen week, en menschen razend worden 1" »Omdat ze nog geen geregeld onderwijs genoten had 1 bespottelijk 1 Van den trompetter von S&kkingen vinden alle menschen het getoeter hemelsch schitterend hartroerend 1 Margaretha is zelfs zoo dwaas, zich alleen daardoor in hem te verlieven, en als zij zelf mu zikaal worden wil, dan beweren alle menschen in eens, dat zij er pijn in hun lijf van krijgen, en het was toch één en dezelfde trompetHier, jager, blaas dan jij eens 1 We zullen dan eens zien of je 't dadelijk zoo veel beter kan dan ik Zij hield hem het instrument meren f 6—f 12 magere varkens f 20f 45, jonge biggen f 0.95f 1.10 per week. Botcrprjjzen. Op de markt te does werd den 30 Mei eene partij van 275 stukjes (halve kilo's) boter a 30 cent per stukje verkocht. Niet alleen de lage prijsmaar ook de omzet van zoo'n groote partij op die markt behoort tot de zeld zaamheden. Op de markt te Middelburg is verleden jaar echter deze prjjs wel meer betaald. (M. Ct.) Stamboekvee. Vanwege het »Friesch Rundvee-Stamboek is ver schenen het extract uit het stamboek dier vereeniging over het jaar 1898 waarin zijn opgenomen 112 stieren en 366 koeien te zamen 478 runderen. In het geheel zijn thans in de registers der vereeniging 12,391 runderen ingeschreven nl. 2558 stieren en 9833 koeien. Van elk ingeschreven rund zijn vermeld de naam het stamboeknummerde namen en stamboeknummers der ouders de datum en plaats van geboorte de naam en woonplaats van den oigenaareenige afmetingen en eigenschappen de verworven bekroningen alsmede een volledig signalement. Van enkele dier runderen zijn bly kens gemeld extractde voorouderszoowel van vaders- als van moederszijdetot in zeven geslachten bekend en in de stamboeken der vereeniging ingeschreven. In Friesland zijn thans 22 veehouderswier geheele beslag bestaat uit stamboekvee of volbloed afstammelingen daarvan. Wreedheid. Dezer dagen heeft een persoon te Waalwijk eene lage daad verricht. Op het erf der heeren H. woonde een ooievaarspaar welks jongen pas één dag oud, door het wijfje werden opgepast. Het mannetje ging om voedsel uit en kwam in eene laan daar dicht bij. Dit zag een schoenmakerdie daarop zijn geweer greepop het mannetje schootmet het gevolgdat het beest met stukgeschoten pooten op den grond viel. Daarop sloeg hy het dier dood tegen de heining. Een paar dagen later lagen de jonge ooievaars dood in het nestdat nu ook door het wijfje verlaten werd. Naar men meldt, is proces verbaal van het gebeurde opgemaakt. Jong getrouwd, Na verkregen Koninklijke dispensatie is te Doetin- chem het huwelijk voltrokken van een jong paartje waarvan de bruid nauwelijks den leeftijd van 15 jaar heeft bereikt. De conducteur der posterijen die tjjdens het spoor wegongeluk te Klcuwerkerk in het postrijtuig dienst deed, is door den hevigen schok inwendig zoo gekneusd, dat hij waarschijnlijk den dienst zal moeten verlaten. Hoog water. Door den snellen was der Maas zijn op de lage uiterwaarden langs die rivier voor duizenden guldens aan grashooi verloren gegaan. Holl. Maatschappij v. Landhouw. Het voornemen bestaat om eerstdaags het 50-jarig bestaan van de afdeeling Sloten en omstreken van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw feestelijk te her denken. Barslngerliorn. De ansjovisvisscherij is te K o 1- h o r n gedeeltelijk gestaakt, do vangst was de laatste dagen zeer onbeduidend. De vorige week was de hoogste besom ming per sloep f 125.waarom eenige visschers ander werk hebben gezocht. De meeste van elders gekomen vaartuigen zjjn thans vertrokken, om op andere Zuiderzee- gedeelten hun geluk te beproeven. Heerhugowaard. Het polderbestuur heeft bij openbare aanbesteding, den 31 gehouden, ten behoeve van den polder de levering opgedragen aan: wed. Gras Zn., Zaandam, eikenhout, f 27.Lafeber, Rijp, grenenhout, met een ongegeneerde beweging voor den mond Hellmuth weerde haar echter lachend af»Als ik het zou willen probeeren, dan zou men in Bingen onmiddelijk de alarmklok gaan luiden »We kunnen immers eerst een nachtwacbtliedjo zingen, dat ontneemt dan aan de verdere instrumentale uitvoering misschien het vrees- en angstverwekkende spotte zjj. Daar riep do gravin dat het tijd word aan den terugtocht te denken. Fransje wierp de trompet op een bank en stormde met zware sprongen de trappen af. Pia stond alleen naast Karl Hellmuth. De laatste zon nestralen rustten op haar blond hoofdje en de zachte avondwind deed de mouwen van haar kleedje omhoog waaienzoodat het scheen, als had de slanke meisjes gestalte engolenvleugelen gekregen. Als bedwelmd van verrukking hing zijn oog aan haar gelaat plotseling greep Pia de trompet en hield haar, met een smeekenden blik, Hellmuth voor. Eensklaps stak hij de hand uit, greep echter niet het blinkende metaal, maar do kleine blanke vingertjes, die het hem aanboden. En eer het jonge meisje wist wat haar ge schiedde, had hij haar bandje aan zijn lippen gedrukt en het met vurige kussen bedekt. «Lilian, kom dan toch Waar blijf je 1" klonk Fransje's ongeduldige stem van beneden. De geroepene schrok, een gloeiend rood overtoog haar gezichtje. Haastig wilde zij haar hand terugtrekken en wegsnellen. Karl Hellmuth drukte haar echter des te vaster aan zijn lippen. Met geweld richtte hij zich eindelijk op en fluisterde met half verstikte stem »Nu niet nu nietlater Als in een droom hoorde Pia deze woorden, met een van geluk bijkans berstend hart vloog zij, als een zoete geest verschijning, hem voorbij, de trappen af. Zwijgend gingen zij den berg naar beneden, onder het fluisterend geritsel der takken en jonge bladeren, waar van liefde dronken vogelstemmetjes hun avondgroet wis selden. De schemering viel snel, zijn nevelachtige sluier verspreidde zich reeds over de rivieren langs den spoorweg ontstak men de eerste lichten. Nachtkevers snorden langs hen en de seringen op Pia's borst geurden liefelijker dan ooit. Weder was het alleen Fransje die het gesprek voerde zooals altijd liep zij ook thans weder, arm in arm, met haar nichtje, en sprak, voor haar langs, met den haar ter nauwernood antwoordenden houtvester. Mr. Luxor volgde iets langzamer met zijne vrouw. »Het is toch eigenlijk jammer dat ik het trompet blazen niet heb geleerd," zeide het gravinnetje eensklaps, f 231.— en vurenhout f 113; M. de Wild, Alkmaar, teer, f 112.35C. de Wild, Alkmaar, metselwaren, f 277.50, R. J. Houwing, Edam, spijkers, f 59.95. (louverneur-tteneraal. Tot gouverneur-generaal van Nederlandsch-Indië is benoemd generaal-majoor W. Rooseboom. ATJKH. By de Regeering is den 1 het v-olgende telegram uit Indië ontvangen «Generaal van Heutz is naar Pedir uitgerukt tot het maken van een excursie op de Noord- en Oostkust.' St. Pankras. Ondertrouwd. 4 Mei. (te Heiloo) Pieter Greeuw, alhier, wednr. van Elisabeth Baan en Alida van der Molen, te Heiloo. 19 (te Oterleek) Dirk van der Wonde, alhier, en Antje Zwart, te Oterleek. 26 Jan Groen en Trijntje Rnys, beiden alhier. Geboren. 30 Mei. Jacobus, z. van Jacobus Kloosterboer en Eefje Kokkos. Kg mond binnen. G etrouwd. 3 Mei. Johannes Tervoort en Clasina Kloes. 11 Johannes Snijders en Alida Hof. 16 Johannes Frederiks en Dieuwertje de Waard. Geboren. 9 Mei. Johannes z. van Simon Gaarthuis en Cornelia Liefting. 17 Petrusz. van Jacobus Berkhout en Jantje Bekker. 21 Maria Corneliad. van Andreas Zentveld en Jansje Dekker. Catharina d. van Johannes Wittebrood en Cornelia Glorie. 31 Agatha, d. van Johannes Org en Maria Schuit. Overleden. 8 Mei. Anna Zoon wed. Arie Dirkson 68 j. Kgmontl aan Zee. Getrouwd: 6 Mei. Jan Prins en Teunisje Zwart. Job de Groot en Trijntje de Groot. 13 Cornelis Stam en Johanna Wjjker. Jacob de Jong en Wilhelmina Cornelia Blok. 22 Petrus Everardus Koen en Maria van Werven. Geboren: 3 Mei. Kos, z. van Klaas Zwart en Clementia Blok. 7 Pieter Cornelis, z. van Pieter Heere en Kniertje Groen. 30 Cornelis Jan, z. van Hermanns Bernardus Mid delkamp en Maartje Wijker. Overleden: 10 Mei. Pieter, z. van Klaas Zwart en Maartje Gul, 2 j. 12 Engelbertus Wijker, 19 j. Onderstaande personen worden in hun belang dringend uitgenoodigd zich ten spoedigste aan te melden ter ge meente-secretarie (afdeeling bevolking.) Kraakman W., laatste woonplaats Castricum. Dekker D., id. Egmond a/Zee. Raske H. wed.Jb. Meijer, id. Amsterdam. Govers J. M. 1. w. Amsterdam. Aaij P., id. Ursem. Langedijk K. id. Zwaag. op een voor haar ongewoon sentimenteelen toon, en toen er geen «waarom?" gevraagd werd, vervolgde zij zonder op antwoord te wachten «Naar mijne meening behoort het by den Rjju, al was 't maar alleen ter wille van den trompetter von S&kkingen Alleen door er aan te denken wordt men al zenuwachtig, lieve hemel, zoo gaat 't mij ook Die Margaretha, dat lieve scbatje ik heb reeds alle photografien van haar opgekocht, die ik slechts met mogelijkheid heb kunnen opsnorren, en toen ik de geschiedenis voor de zesde maal las, toen snikte ik nog even hard als de eerste keer, toen ik bij het afscheid kwam Afschuwelijk neen ik zal toch maar liever niet leeren om op de trompet te blazen, er is toch altijd een m n of meer weemoedige bijsmaak aan. Altijd zoo iets van dat «Behtlt Dich Gott, es war zu scbön ge- wesen. Behiit Dich Gott, es hat nicht sollen sein Hellmuth glimlachte, zijn stralende blik zocht Pias oog. «Dat begrijp ik niet!" antwoordde hij fluisterend: «ik heb, als ik aan Scheffel's heerlijk gedicht deuk, nooit een gevoel van treurigheid, want ik weet immers, dat Margaretha en de jonge Werner, na alle leed en verdriet, toch nog gelukkig wordeu, en het «Behüt dich Gott" vereenigt zich in mijn droomeu steeds met den hemelhoog stijgenden juichtoon: «Jung Werner ist der gliickseligste Mann im römischen Reich geworden, doch wer ihm solches Glück gethan, das sagt er nicht mit Worten, er legt es nür in Töne ein wie wunderschön ist doch im Maien, Feinslieb ich thue Dich grüszen O u kent dat duet toch ook, niet waar, Miss Lilian Onwillekeurig had Lilian de melodie zachtkens gezon gen thans zweeg zij verschrikt stil. «Och, ik smeek u, zing luider, Lilian och, zing toch, eens!" zei Fransje, en Hellmuth bleef staan en keek haar eveneens smeekend in de oogen. Pia zag hem niet aan, zij boog het hoofdje met een veelbeteekenend lachje, om even later naar den helder blauwen hemel op te zien, waar de sikkel der maan zich reeds, als een eenzaam scheepje op een eindelooze zee, vertoonde, en waar enkele sterren, als door een sluier heen, op hen nederblikten. «Nu niet, n6en nu niet! later!" zeide zij zacht, en om zjjn lippen speelde een gelukkig lachje, als bij een kind, dat men een spoedigen en geuotvollen Kerstavond belooft. Men haastte zich thans terug, het was goed dat Fransje jaist een geïllumineerde kleine stoomboot op de Rijn ont dekte, en in de grootste opgewondenheid verklaarde, dat zij ook muziek hoorde. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6