Stadsbericliten. Nederland. Telegrafische Berichten. No. 5943 f 15000; Ns. 18859 en 20586 f 1000; Ns. 865, 11091, 11126, 19277 f 400 No. 5177 1 200; No. 11846, 13837, 15302, 18116, 20568 f 100. 5e klasse, 14e lijst6 Juni. Nr. 4607 f 5000 Nrs. 5311, 5963, 6725, 17436 en 18947 f 1000; Nrs. 1121, 1204, 8791, 9172, 16312 en 18813 f 400; Nrs. 3348, 8848, 10907, 11218, 15924 en 18536 f 200; Nrs. 704. 2947, 3403, 5590, 7554, 13256, 14491, 14696, 16571 en 18564 f 100. BURGERLIJKE STAND. Arrondissements-Rechtbank te Alkmaar. Bevolking. heerschte een onbeschrijfelijke wanorde en groote opge wondenheid. De betooging droeg een beslist monarchistisch en militaristisch karakter; de burgers en de werklieden namen er geen deel aan. Er werden meer dan zestig inhechtenisnemingen gedaan. Emile Zola is ie Parijs teruggekeerd in de »Aurore" yan den 5 publiceert hij een lang artikel, getiteld «Jus- tice." Hij zegt daarin »Ik heb Frankrijk elf maanden geleden verlaten; toen was ik als vrijwillig gestorven, in afwachting van V aarheid en Recht. Thans,nu de Waarheid heeft gezegevierd en de Gerechtigheid eindelijk herboren is, herneem ik mijn plaats op Fransch grondgebied. GRIEKEAUAAD. Verschillende te Athene ver schijnende bladen weten bijzonderheden te vertellen van een aanslag, die gesmeed moet zijn tegen het leven van den opper-commissaris van Creta, prins George. Deze samenzwering moet op het laatste oogenblik ontdekt zpn en aanleiding hebben gegeven tot de verwijdering van verscheiden muzelmannen. Zl'ID-AFRIKA. Er zijn thans sterke aanwijzingen dat op de conferentie te Bloemfonten president Kruger en sir Alfred Milner tot een oplossing van de hangende quaesties zijn gekomen. Brand In een circus. Den 5, 's morgens 4 uur, brak een geweldige brand nit in het circus Gnillaume te Antwerpen. Het vuur kreeg spoedig zulk een uitbreidingdat slechts met groote moeite de paarden gedeeltelijk konden gered worden. Vier prachtige dieren kwamen in de vlammen om. Vele werden min of meer ernstig gekwetst. De oorzaak is nog onbekend. Boschbrand. In de Landes, op een kilometer afstand van het station Lngos, is een pijnenbosch in brand geraakt. Het vuur nam een groote uitgebreidheid aan en de hitte deed de rails zoodanig vaneen wijken, dat het verkeer gerui- men tijd verbroken werd. Majoor Marchand heeft uit Afrika »tien kleine negertjes medegebracht, die verrukt zijn over alles wat zij in Frankrijk te zien en hooren krijgen. Twee van hen worden door Marchand gered, toen men op het punt was, hen te offeren, om booze invloeden van hun dorp te weren. De andere kinderen werden in ver laten dorpen gevonden en door de expeditie meegenomen Zij zullen alle tien in Frankrijk worden opgevoed. Laatste Berichten. PARIJS, 5 Juni. Roy, commissaris der gerechtelijke politie is aan de prefectuur van politie geroepen. Men veronderstelt, dat zijn ontbieding in verband staat met ernstige maatregelen voor vervolgingen, betrekking heb bende op het incident van gisteren. Uit de Fransche Kamer. PARIJS, 5 Juni. De afgevaardigde Laloge vraagt in de Kamer te mogen interpelleeren over do gebeurtenis van gisteren. De minister-president üupuy neemt de onmiddellijke discussie aan. Laloge zegt, dat het uur voor republikeinsche daden gekomen is, en vervolgt te midden van toejuichingen van de linkerzijde en interruptiën van de rechterzijde. Cassagnac vraagt het woord. Laloge vraagt aan Dnpuy of hij geweten heeft dat de manifestatie plaats moest hebben. Daarop brengt hij hulde aan den moed van president Loubet. Er wordt van alle banken toegejuicht, uitgezonderd wan rechts. Largentaye roept: «Loubet is geenjjeerlpk man, hij is een Panamist!" Kreten: »de censuur!" Largentaye, uitgenoodigd zjjn woorden terug te nemen, verklaart zich en zegt, dat zij, die gisteren zijn aange houden eerlijke menschen zijn. Do kreet der patriotten is »A bas Loubet!'' De verontwaardigde Kamer spreekt met de algemeene stemmen der geheele linkerzijde de censuur uit met tijde lijke uitsluiting. Largentaye weigert te vertrekken. De zitting wordt opgeheven. De afgevaardigden worden uitgenoodigd zich te verwijderen, teneinde de uitzetting van Largentaye mogelijk te maken. De Kolonel commandant van de wacht komt binnen met een piket republikeinsche garden Largeutaye gaat eindelijk heen. Zijn vrienden buiten de zaal uiten woedende kretenwaarop de republikeinen antwoorden mot de kreten: Leve Loubet! L;ve do Republiek! Het besluit omtrent de censuur was genomen met 400 tegen 40 stemmen. De zitting wordt om 3.50 hervat. De opgewondenheid is nog altijd groot. Na hervatting der zitting wordt de volgende motie aangenomen »De Kamer, haar verachting uitsprekende over het schandaal te Autenil en de verklaringen der regeering goedkeurende gaat ovor tot de orde van den dag." De voorzitter leest een schrijven voor van den minister van justitie waarin der Kamer verzocht wordt eene vervolging in te stellen tegeu generaal Mercier. Met 299 tegen 238 stemmen wordt besloten de be handeling van deze aanvraag uit te stellen tot na de uitspraak van den krijgsraad te Rennes. Met 307 tegeu 212 stemmen wordt besloten, het von nis van het Hof van Cassatie iu alle gemeenten aan te plakken. Arrondissements-vergaderlng. Behagen. Behalve de gewone punten van behan deling bevat de beschrijvingsbrief voor de vergadering der onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondisse ment Helder, don 12 alhier te houden, nog de volgende inleidingen «Zelfwerkzaamheid" door K. L. van Gorkum, te Anna Paulowna en «Plantkunde of tuinbouw op de lagere school" door J. Porte te Winkel. Door het onder wijzerszangkoor zullen eeuige liederen worden ten beste gegeven. Barsingerhorn. Het schoolfeest te I\ o i h o r n zal dit jaar bestaan in een reisje naar Amsterdam, voor de hoogste klasse; en een tochtje naar Bergen voor vol gende leerlingen, uitgezonderd de allerjongste, die 1 Mei j.l. op school zijn gekomen, welke niet aan het feest deel nemen, maar aan wien een prijsje zal worden uitgereikt. Den 7 zal deze feestviering plaats vinden. In de polders Waard en Groet zag men nimmer te voren in Juni zoovele en zoo groote stroomjjteu als dit jaar. Reusachtige mijten, alle netjes in vierkante blok ken gepersten als een boerenhoeve met stroo gedekt, ziet men bij een aantal boerderijen. Dit stroo werd in den loop dezer winter opgekocht en geperst voor reke ning van de stoompapierfabriek te Leeuwarden door de brand dezer fabriek in Maart, kan niet worden afgele verd, voor de herbouw hoeft plaats gehad. lie Velserbrug. In eene den 2 gehouden vergadering van de kies- vereeniging «Kennemerland" te Beverwijk heeft de heer J. de Koning, civiel-ingenieur te Nijmegen eene lezing gehouden over de quaestie der overbrugging van het Nooidzeekanaal te Velsen. Spreker bleek een voor stander te zijn van het vervangen van de voetbrug door een stoompontvoornamelijk omdat de voetbrug op zoo korten afstand ligt van de spoorbrug waardoor eene belemmering van de scheepvaart wordt teweeg gebracht, die men nergens in groote kanalen zal aantreffen. De vergadering was goed bezocht. Den 3 s avonds trad genoemde heer te Velsen op. Gedroogde planten. In de bibliotheekzaal van «Artis'1 is door de zor gen van den heer J. Jaspers Jr., hoofd eener openbare school te Amsterdam eene collectie gedroogde planten tentoongesteldten doel hebbende om een aantal fraaie en belangrijke zaken, die op het leven der planten betrek king hebben, samen te brengen. Zoo vindt men hier bijeen distels en doornplanten, tot de tanden gewapend bloemen die met stekels, slak ken en andere vernielers afweren schjjnbaar weerlooze kruiden, wier bewapening de loep aan het licht brengt, voorts moederplanten, in het vrije veld verzameld, die een heele nakomelingschap om zich hoen hebbenwilgen en distels, wier «zaden" een fraai zweeftoestelletje bezitten, waarmee ze verre reizen maken reigers- en ooievaars bekken, verrast op het oogenblik, dat ze hun zaden weg slingeren en eindelijk een deel onzer miniatuur-flora, de fraaie mossen en korstmossen. Teekenachtige vormen, schoone tinten, belangwekkende verschijnselenmicrosco pische merkwaardigheden wisselen in de heerlijke planten wereld met elkaar af, en er is naar gestreefd, aan die schoonheidten minste eenigermaterecht te doen weervaren. Kegel wedstrijd. De kegelclnbs «Apeldoorn" en »T. H. O. R. te Apeldoorn, zullen op 24, 25, 26 en 27 Juni van dit jaar een nationalen kegel wedstrijd houden. Vereenigingen, die daaraan wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 15 Juui e. k. schriftelijk aanmeldon bij den heer J. P. Ver spoor, te Apeldoorn. De wedstrijd bestaat in 1° korps wedstrijd 2° personeels wedstrijd3° koningswedstrijd 4° wedstrijd op de vrije baan. Reigers. Op het landgoed «het Huis te Bennebroek" zjjn thans zóóveel reigers dat men genoodzaakt is deze die ren bjj tientallen neer te schieten. Te Langerwaag (Fr-) hoopt het echtpaar Luxwolda en J. Dort aanstaanden Woensdag zijn jarig huwelijksfeest te vieren. W. TO Badhuis Witte Kruis. In de week van 28 Mei tot 3 Juni zijn in het badhuis van het W itte Kruis" genomen 41 kuip baden, 79 regenbaden le klas 194 regenbaden 2e klas, totaal 314 baden. De barometerstand alhier was des morgens te 8 our als volgt den 5 Juni: 770.5; den 6 Juni: 770.3. Concert Bulten-secletelt. Door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Ottozal op Woensdag, den 7, des avonds ten 7 '/j uur, in den Stadshout een concert worden gegeven, waarvan het programma als volgt luidt 1. «Die Kaiser Parade", Militairisches Tonbild v. R. Eilenberg. 2. Ouverture de concert «Laprincesse enchantée 3a. «Adagio de la sonate pathétique" b. «Flirtation", intermezzo 4. Fantaisie op motieven uit de Opera «Czaar und Zimmermann" i L. Langlois. L. v. Beethoven. P. A. Steek. Lortzing. Chr. Bach. Léo Delibes. Ivanovici. A. Reckling. Hcnshrock. Door den kerkeraad der herv. gemeente is toezegging van beroep gegeven aan den heer J. A. W. Wentink, candidaat te Amsterdam. Den 3 is de slnis, die de poldets Hensbroek en Obdam verbindt, feestelijk geopend. Sclioorl. Op de kiezerslijst in deze gemeente komen voor 225 namen van kiezers, waarvan 204 voor den gemeenteraad. Heerhugovraard. In de nabijheid der boerderij van den heer J. P. Stuij is den 3, Antje Krap, weduwe van Jb. Kuiper 79 jaar ond in het water gevonden. Den vorigen dag was zij uit bedelen gegaan wat ineor malen gebeurdeen toen ook te Langedjjk gezien. De oorzaak van het ongeluk is onbekend. Bq de directie van de Kon. Westindische Mail dienst is een telegram ontvangen van den kapitein der Prins Manrits, luidende: «Het schip heeft in de golf van Cariaco op een rots gestooten. Ik was genood zaakt het schip op strand te zetten om opvarenden te redden. Ik zie geen kans het schip af te brengen. Ik beraadslaag met den agent van assuradeuren." Gymnastiek. Het gewest Noordholland van het Nederlandsch Gymnastiek-Verbond zal zpne uitvoering dit jaar op 12 en 13 Aug. te Edam geven. Tot heemraad van den polder Callantsoog is her kozen de heer C. M. Koolman te Schagen. St. Pancras. De heer K. Ploeger heeft de vorige woek reeds de eerste bloemkool gesneden van het van Rijkswege aangelegde proefveld. In Friesland heeft een belangstellende in de vee- fokkerp een bedrag van f 250 beschikbaar gesteld om toe te kennen voor den besten stier, toebehoorende aan eene stierenvereeniging, bp de in het aanstaande j var vanwege het Friesch Rundvee-Stamboek te houden pro vinciale stierenkeuring. Te Wateren (Dr.) is het driejarige kind van den tabaksplanter Kreynen door een adder gebeten. H<-t hoofd is geweldig opgezwollen en men vreesde eerstdat de kleine de gevolgen niet zou te boven komen, maar de latere berichten luiden gunstiger. Zangvogels. Uit Hengeloo en Enschede begeven des Zon dagsmorgens vele personen zich naar Neede om aldaar zangvogels te vangen. Daarom heeft de gemeenteraad aldaar thans in de politieverordening een artikel opge nomen waarbp het vangen van vogels strafbaar is ge steld met eene boete van ten hoogste f 20. Het is te hopen dat deze bedreiging zal helpen. In de beide eerst genoemde plaatsen is het getal zangvogels in de laatste tpden aanmerkelijk in aantal verminderd. Opmeer. Op de den 5 gehouden paardenmarkt, werden aangevoerd 259 paarden. De handel was stug, doch er werden hooge prpzen betaald. 360ste Staatsloterij. 5e klasse, 13e lijst, 5 Juni. 5. «Jubel-Ouverture" v. 6. Fantaisie op motieven uit de opera «Lakmé" 7. «Carmen Sylva", Goncert-Walzer i 8. «Eine Concert-Reise", Potpourri Diefstal. In den nacht van 1 op 2 Juni werd eene party zink ontvreemd van het erf van den heer W. F. Stoel, alhier. Het mocht den agent van politie S. v. Delden den 3 gelukken twee personen, genaamd G. V. enJ. F. T., van dezen diefstal verdacht, te Haarlem aan te hou den en later aldaar het gestolen zink dat reedB was verkocht in beslag te nemen. Naar hier vervoerd ont kenden beiden aanvankelpk alle schuld, doch legden later eene volledige bekentenis af. De verdachtendie te Haarlem woonachtig zpn, waren hier om werk te zoeken. Later bleek nog dat zp zich tevens hadden schuldig gemaakt aan diefstal van eene bascule uit een tuin. GETROUWD. 4 Juni. Pieter Nolgescheiden echtgen. van Cornelia Maria Snpders en Grietje Burgering, GEBOREN. 3 Juni. Jannetjed. van Jan Hein en Dina Jansen Maneschpn. 4 Carolns Hendrik Antonius z. van Carolus Hen drik Antonius Lammers en Johanna Adriana Maria Steeman. Johanna Aletta, d. van Hen- drikus Kups en Eva Maria Bruin. 5 Anna Catharina, d. van Nicolaas Johannes Maria Broers en Maria Anna Renckens. Petronella, d. van Nicolaas Bout en Catharina Roos. 6 Catharinad. van Anthonius van der Linden en Wilhelmina Kleverlaan. Johanna Magda- lenad. van Rembertns Peerdeman en Helena de Hoper. OVERLEDEN. 3 Jnni. Nicolaas Bruin, 31 j. en bijna 11 m. 6 Jacobus Post51 j. IA KW ARTIERIAG. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis, dat, overeenkomstig art. 17 der wet van 14 September 1866 (Stbl. No. 138) door hen is herzien en heden vastgesteld de lpst, bevattende de namen der inwoners, die in aanmerking komen voor het verleenen van Inkwartiering en onderhoud van militairen en paarden, welke lpst 'er inzage van een ieder is nedergelegd ter gemeente Secretarie gedarende 14 dagen na heden. Bezwaren tegen die lpst kunnen scbriftelpk worden ingediend binnen één maand na heden. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. Juni 1899. C. D. DONATH, Secretaris. Zitting van 6 Juni 1899. J. d. V., J. S., A. M., Alkmaar, verstoring in het Leger des Heils, vrpgesproken. A. v. d. R., Hoorn, opzettelpke vernieling, 3 weken gev Onderstaande personen worden in hun belang dringend uitgenoodigd zich ten spoedigste aan te melden ter ge meente secretarie (ï.fdeeling bevolking.) Dekker D., laatste woonplaats Egmond a Zee. Langedpk K. id. Zwaag. Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door JOHANNES VAN DER MOLEN wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Kraanbuurt, wpk A, No. 17. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 3 Juni 1899. C. D. DONATH, Secretaris. 's-Gravenhage, 6 Juni 1899. TWEEDE KAMER. Heden bpeengekomen had de trekking der sectien plaats. Morgen zpn verschillende ontwerpen ter openbare behandeling bestemd gereed, o. a. de verbetering van het Noordzee-kanaal en de conclusie betreffende het recht op tarwemeel. k

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3