Nederland. slag, is met ingang van 1 Januari 1.1. Mej. C.E. Zeper, onderwijzeres te Winterswijk, door B. en in overleg met den arrondissoments-schoolopziener en het koold der school, voor den dtmr van zes maanden belast met de waarneming der betrekking van onderwijzeres aan de openbare school voor meisjes met het vooruitzicht om later als ze mocht blijken berekend te zijn voor de taak welke haar wachtte ter definitieve benoeming aan den Baad te worden voorgedragen. Het hoofd der school en de arrondissements-schoolop- ziener zijn eenstemmig van gevoelen dat mej. Zeper voor eene definitieve benoeming verdient in aanmerking te komen. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 28 der wet tot regeling van het lager onderwjjs bieden B. en W. thans de volgende voordracht aan ter benoeming van een onderwijzeres (met verplichte akte Pransch) aan de openbare school voor meisjes 1. Mej. C. E. Zeper tijdelijk onderwijzeres alhier 2. J. Snellen onderwijzeres te Vlissingen 3. H. A. Bnis, Heiloo. Bij eerste stemming wordt met 10 stemmen benoemd mej. C. E. Zeper. Inrichting ter bereiding van zout uit ammoniak water. 15. Door de Commissie van bijstand voor de gemeen telijke gasfabriek waren op de begrooting dier fabriek voor het loopende jaar de gelden, tot een bedrag van f 5600, aangevraagd voor eene inrichting ter bereiding van ammouiakwater tot zont. Door de niet-wederin- voering der meterhunr werd dit bedrag door den Raad echter niet toegestaan. De ondervinding met dergelijke inrichtingen aan andere gasfabrieken verkregen leert dat de zelfbereiding van het zout geldelijk voel voordeeliger is dan de aflevering van het ammoniakwater aan de fabriek der firma van der Eist Matthes te Amsterdam zoodat de zuivere opbrengst ongeveer 50 t. h. hooger zou kunnen zijn Genoemde firma neemt het water tot prijzen op nedergaande met die van het ammoniakzout op de mark ten te Londen of Beckton en alzoo betaalt zjj thans by rijzende markt meer dan de beide vorige jaren, maar hare schaal is te laag gesteld om daarop, na het afloopen van het contract met het einde des jaars opnieuw eene overeenkomst te sluiten. Daar het bovengenoemde raads besluit voor de belanghebbende firma wel geen geheim gebleven zal zijn, is het te duchten, dat zij, bij het voeren van onderhandelingen over een nieuw contract, ongenegen zal zijn om te bewilligen in eene schaalwelke het gemeentebestuur haar eene billijke winst gunnende, zal behooren te vorderen. Verleent de gemeenteraad echter machtiging, om, des verkiezende, tot de oprichting van een ammoniakfabriek over te gaan dan zullen met te meer kracht en gevolg de voorwaarden kunnen worden gesteld. De eigen bereiding zou dezerzijds de geheele winst verzekeren maar vermeerdering van moeite en zorg vorderen terwijl ook met het niet te ruime fa brieksterrein rekening moet gehouden worden. Wat nu in deze het verkieselijkst zal zijn hangt af van hetgeen van de firma van der Eist Matthes verkregen zal kunnen worden. Mocht het geldelijk «belang der fabriek ten slotte het meest gediend geoordeeld worden door eigen bereiding van het zoutdan meent de Commissie dat de kosten der te maken inrichting zeer goed uit den dienst van dit jaarwaarop reeds f 1600 voor «onvoorzien'' is geraamd, zullen kunnen'osstreden worden; en voorts, dat er geen gevaar te duchten zou zijn ■on verkoop baarheid van het voor den landbouw als mest stof zeer gewilde zout, als bewijs waarvoor dienen mag dat onlangs voor de productie der gasfabriek te Rotter dam 8 firma's tot flinke prijzen hare inschrijvi"""" inleverden. Naar aanleiding van het vorenstaande geven B. en in overweging dat door den Raad machtiging worde verleend om over te gaan tot het doen maken eener inrichting ter bereiding van zout uit het ammoniakwater, indien dit, na zorgvuldige overweging van het voor tegen wenschelijker mocht blijken te zijn dan het voort zetten van den verkoop van dat water. De heer de Groot vraagt of de afdoening d.zer aangelegenheid niet kan wachten tot de behandeling der a.s. begrooting van de gasfabriek. De heer Bruinvis vreestdat dit te laat zal wor den met het oog op het afloopen van het contract. Wordt dit niet vernieuwd, dan zou men wrehtte men tot de begrooting niet op tijd met de inrichting gereed komen. Het voorstel wordt daarop zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Rijbrug tegenover de Metlusgraclit. 16. Den 1 Juni 1898 werd besloten om van C. Schipper bij de gemeente kosteloos in eigendom en onderhond over te nemen de voor zijne rekening te maken rijbrug over de sloot langs Ropjeskuil. Ten aanzien dezer brug werd bepaalddat zij zal worden gemaakt door de gemeente, voor rekening van Schipper. Deze bepaling werd door den heer Schipper aanvaard in de onderstelling, dat een brug bedoeld werd van 3 M. breedte, welker kosten op zijn verzoek door den gemeente architect globaal werden geraamd op f 650 k f 700. Het kwam den genoemden ambtenaar bij nadere over weging echter voor, dat een brug van 3 M. breedte, met het oog op den niet ruimen inrit op Ropjeskuil, als onvoldoende voor het verkeer moet worden aangemerkt, zoodat deze noodzakelijk een halve meter breeder moet worden gemaakt, terwijl er voor een ongehinderd op- en afrijdon eveneens vleugels moeten worden aangebracht. Een bezetting van de schoeiïngen met steekdelen werd bovendien noodig geacht, omdat de sloot, welke over brugd zal worden, ten behoeve van den gemeente-reini gingsdienst uitgediept zal moeten worden. De uitvoering van dit plan zou een bedrag van f 980 vorderen. Intusschen kwam de afdoening dezer aangelegenheid nog aanbevelenswaardiger voor, indien de invaart naar de los- on laadplaats bij de Cadettenschool aanmerkelijk werd verbeterd. Echter zou de brug dan over een stukje land komen te liggen, wat oorspronkelijk niet in de be doeling heeft gelegen. De kosten zouden f 120 hooger komen. Zij zijn geraamd op f 1100. Waaraan men de voorkeur nu ook geeft, in beide ge vallen zullen de kosten niet geheel ten laste van den heer Schipper kunnen worden gebracht. Immers eischt het gemeente-belang een doelmatiger en duurder brug dan voor het dienen der belangen van den heer Schipper kan gevorderd worden. Om die reden achten B. en W het billijk, dat de gemeente oen deel der kosten betale. Op grond van het bovenstaande stellen zjj, na de com missie van bijstand voor de publieke werken te hebben gohoord, voor te besluiten A. de sloot langs Ropjeskuil tegenover de Metiusgracht te doen overbruggen op eene wijze, dat de kosten kunnen worden geraamd op f 1100.-— B. te bepalen, dat door den heer C. Schipper in de kosten van het maken der brug sub A bedoeld f 650 zal worden bijgedragen C. burgemeester en wethouders uit te noodigen te zijner tijd de noodige financieele voorstellen te willen doen tot vinding der kosten welke de sub A bedoelde brug na gehouden aanbesteding meer dan f 650 zal blijken te kosten. De heer de Groot zegt, dat de commissie van bijstand heeft gemeend, met het oog op de kosten, zich in begin sel sterk te moeten verzetten tegen de duurdere brug. De oorspronkelijke zou ongoveer f 700 a f 800 moeten kosten en nu komt men met een plan, dat f 500 duurder is welke meerdere kosten voor rekening der gemeente zullen komen. Spr. vraagthoe de Raad de andere gemeentenaren behandelt. Rijnecom heeft indertijd een brug gemaakt voor eigen rekening. Die brug stelt spr. op meer prijs dan dezezij is van groot gomak. Toen gold het echter uitsluitend het belang van Rijnecom, gelijk het hier geldt alleen het belang van Schipper, 't Is hier geen gemeentebelang, dat de duurdere brug vor dert. Daarom zou spr. de oorspronkelijke concessie wil len handhaven. De heer de Sonnaville gelooftdat de heeren der commissie hem niet begrepen hebben. Schipper wil een brug leggen zooals hij verplicht ismaar B. en W. wenschen eene betere brug in't belang der gemeente. De heer van den Bosch kan thans moeilijk beoor- deelen of dit plan voor de gemeente van groot belang is. Maar men kan ten aanzien dezer brug geene verge lijking treffen met die van Rijuecom welke alleen een loopbrug is. Had Rijnecom eene brug gebouwd in het belang der gemeente dan zou het eene rijbrug hebben moeten zijn. 't Komt spr. voor, dat voor die weinige meerdere kosten de betere brug de voorkenr verdient. De heer Goede gelooft niet, dat deze rybrug voor de passage van rjjtuigen druk zal worden bereden. Daar om zou spr. mot het oog op de hoogere uitgaaf van f 500 het oude plan willen handhaven. De heer Bosman gelooft, dat B. en \V. om twee redenen het gewijzigde voorstel hebben aangeboden ul. om hot verkeer te land veiliger te maken on om dat te water te verbeteren. Spr. zal om die reden met het voorstel medegaan. De heer Kraakman wijst er opdat het volstrekt geen gratie is aan Schipper, indien men hem f 650 laat betalen. De heer de Groot blijft hot nut der wijziging niet inzien; de doorvaart der brug bljjft in alle gevallen gelijk. Het voorstel van B. en W. wordt in stemming ge bracht en aangenomen met 9 tegen 5 stemmen. Tegen stemden de heeren Stoel, Janssen, do Groot, onk en Goede. Schoolgeld burgeravondschool. 17. Ter voldoening aan het bepaalde bij art. 14 der wet van 24 Mei 1897 tot wijziging der Gemeentewet, bepalendedat alle voor onbepaalden tijd vastgestelde verordeningen betreffende de heffing van rechten en loo- uen, bedoeld in art. 238 dier wet, vóór 1 Januari 19U0 moeten zijn herzien bieden burg. en weth. den Raad opnieuw ter vaststelling aan eene verordening op de heffing en eene op de invordering van schoolgeld tot hetzelfde bedrag als tot nu toe voor onderwijs op de burgeravondschool. Zonder hoofdelijke stemming worden de verordeningen, behoudens eene kleine wijzigingonveranderd opnieuw vastgesteld. (gasthuis. 18. Do rekening van het Mannen- en Vrouwongast- huis over 1898, aanwijzende een ontvang en uitgaaf vau f 7618,733, wordt tot deze bedragen goedgekeurd. Stadsapotheek. 19. Evoneens wordt goedgekeurd de door Regenten van het Gasthuis gevraagde machtiging tot af- en overschrijvingen op de begrooting der stads-apotheek dienst 1898. De heer Bosman zegt, dat als de Raad zoodanige lantaarn wenscht, de commissie wel een voorstel zal doen. Die wensch werd echter niet uitgesproken. De heer de Lange is van oordeel, dat de sloot bij het tweede bruggetje in de Lindenlaan dringend voor ziening eischt. Hij wenscht hierop de aandacht van B. en W. te vestigen. Ten slotte vraagt de heer Vonk of aan B. en V ook iets bekend is omtrent de uitdieping van de Hoornsche vaart. Volgens een ingezonden stak zou de gebaggerde modder elders weer in het water gestort worden. De Voorzitter zegt, dat hiervan bjj B. en W. niets bekend is, maar dat zij deze zaak zal doen onder zoeken. De vergadering wordt gesloten. Brand te Sundvall. Tijdens een grooten brand in do Fagorick zaag een molens geraakten ook de schepen in de nabijheid in gevaar. Drie zeilschepen kapten de trossen en dreven de Sond in. Van het, aan de ducdalven liggende, Duitsche stoomschip Mathilde geraakten de masten in brand, welke brand echter gebluscht werd. Vier met hout beladen lichters ziju in brand staande naar zee gedreven en door het vuur vernield. Spoorweg-ongeluk. Te Aarau is een trein uit Zurich met eenige waggons in botsing gekomen de weigering van de Westinghouse-rem. een heer verloren het leven en vijf werden ernstig ge kwetst allen waren Zwitsers. Een goederenwagen en eerste-klasse rijtuig werden verbrijzeld. Zondagavond, tengevolge van Eene dame en Invoerrecht op suikerbieten. Uit Zeeuwsch-Vlaanderen meldt men aan hetN. v. d. D., dat de Belgische Regeering voor goed heeft afge zien van haar voornemen om een invoerrecht van drie francs te heffen op elke 1000 kilogram bieten. De slechte ontvangst van dit wetsontwerp in de contrale afdeeling en de vele adressen van landbouwers tegen dit ontwerp moeten daarvan de oorzaak zijn. Te Nijmegen werden sedert Vrijdagnamiddag uit de ouderlijke woning vermist een knaap van zekeren Seegers, oud 14 jaar, en een van zekeren an Duinen, oud 12 jaar, zonder dat men kon gissen, wat hun weder varen was. Zondagmiddag zijn beider lijken opgehaald uit eon bermsloot bij het fort Krayenhoff, onder Nijmegen waarin zij wellicht bij het spelen van een vlotje gevallen zijn en verdronken. De knapen hielden elkander nog omstrengeld, zoodat het zeer waarschijnlijk is, dat de een den ander heeft willen redden en zij dus sameu den dood hebben gevonden, zonder dat iemand van het ongeluk iets heeft bemerkt of hunne hulpkreten heelt gehoord. Hunne lijken zjjn naar de ouderlijke woning overge bracht. De deelneming in het droevig geval is groot. De heer Tukken, eigonaar van de bjjenteelt «Hol- landia" te Heemstede, neemt een merkwaardige proef. Hij wil een getal kipeiren in een der korven laten uit broeden. Hij heelt daartoe de eieren in wollen dekens gewikkeld, en de heer T. hoopt, dat zijn proef, door de in do korven heerschende warmte, zal gelukken. Bij de aankomst van het stoomschip «Koningin Re gentes," van de Stoomvaart-Mjj. «Nederland", is geble ken, dat er eene som van vierduizend pond storling, in biljetten van de Bank van Engeland, behoorende aan onze schatkist, vermist werd. De dader is aangehoudon, doch het geld blijkt door hem in zte te zijn geworpen. Stompetorcn. Mej. J. Lindeboom, onderwijzeres alhier, is als zoodanig benoemd te Hilversum. Schagen. Den 6 vergaderde de afdeeling Schagen der Liberale Unie in het Noordhollandsche koffiehuis tot het stellen van candidaton voor de a.s. gemeenteraads verkiezing. Gekozen werden de aftredende leden de heeren G. Asjes, W. Roggeveen Gz. en O. N. Vlaming, terwijl voor den opengevallen zetel wegens het bedanken van den heer C. Hoogschagen, werd gesteld de heer M. J. de Jong, deurwaarder bij 's rijks belastingen. Tot lid van het bestuur der kiesvereeniging werd in de plaats van den heer I'. v. Twuyver, die als zoodanig bad be dankt, gekozen de heer H. Feisser. Van den Hippos, gewijd paardensport, is De Voorzitter deelt mede, dat naar aanleiding van het genomen besluit tot uitbreiding van het politie korps, de post voor kleeding- en uitrustingstukken zal moeten worden overschreden. Daartegen zal zeker geen bezwaar bestaan. Niemand oppert daartegen bedenkingen. Do heer van den Bosch vestigt voorts de aandacht van B. en W. op den vuilen toestand in de Akerslaan, waar hij op verbetering aandringtvervolgens op de ver andering in de varkensmarkt gebracht, tengevolge waarvan de varkens in de hitte op den Dijk moesten worden gelegd en daardoor ziek werden en ten slotte op de puinplaats aan den Achterweg, die hij zou willen verplaatsen naar Limmerhoek. De Voorzitter zegt, dat hij in de Akerslaan een onderzoek zal doen instellen en dat de verplaatsing der puinplaats zal worden overwogen. Overigens moet hij opmerken en de heer Goede is het hiermee eens dat geen verandering is gebracht in de varkensmarkt. Door den grooten aanvoer moesten enkele varkens op den Dijk worden gelegd. De heer de Groot dringt aan op uitdieping der Sandersloot bij de brug bij de Vier Staten. De ondiepten aldaar zijn voor het vervoer van bouwmaterialen soms zeer lastig. De heer Stoel zou, nu de Steenenbrng verstraat wordt, op het midden een lantaarn willen plaatsen, door verplaatsing der lantaarn op het einde der Langestraat, wat door de heeren Bruinvis en Bosman wordt ontraden. Nu er geen sierlantaarn kon worden geplaatst, oordeelen zij, dat daar voor een gewone lantaarn geen plaats is. De heeren Goede en van den Bosch zouden een groots lantaarn willen zetten b.v. als op de Kaasmarkt. Hippos. negenden jaargang van het weekblad aan de belangen van paardenfokkerij en bij de uitgevers Erven B. van der Kamp, te Groningen het eerste nummer verschenen. De nieuwe jaargang zal nu loopen van JuniMei (52 nummers) en niet meer bij 48 nummers. De nieuwe jaargang belooft ook belangwekkend te worden en wel door de vele in uitzicht gestelde hoofdartikelen, al3 over Het Groningsch paard, een onderwerp waarover de heer Quadekker studie maakte op het Rijks-Archief te Groningenoostersche paarden (vervolg)fransche paarden gebreken bij paarden; eene stadie over de grassen, eene belangrijke bijdrage, geïllustreerd met naar de natuur genomen afbeeldingen, benevens eene serie artikelen over het rijden, den stal, eveneens met tal van afbeeldingen, verder de gewone rubriek sport, etc. Ken hóeken-catalogus. Bij O. L. van Langenhuysen, te Amsterdam is ver- I schenen een catalogus van oude en nieuwe boeken van allerlei aard, gravures en portretten, die tegen daarachter gevoegde prijzen bij alle boekhandelaars verkrijgbaar zijn. Er ziju een aantal zeer zeldzame boeken onder. Ken reclameplaat. De Vredesconferentie in het Huis ten Bosch te 's Hage deed de firma Hulstkamp Zoon Mol ij n fa briek van likeuren, te Rotterdam, besluiten den schilder J. Linse te verzoeken eene daarop betrekking hebbende teekening te maken. Eene reproductie van die teekening stelles zij, na toezending van 1U cents in postzegels, voor frankeereu en emballage, voor een ieder verkrijgbaar. Spoorweg-ongeluk. Den 4 is te 's-Hertogeubosch een machine gederail leerd, waarschijnlijk door verkeerden wisselstand, met het gevolg, dat he gevaarte zijn weg nam door de machine- loods en hiervan een gedeelte verbrijzelde. De machinist leerling is aan de bekomen wonden overleden, de machi nist en de stoker zijn zwaar gewond.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 7