ra liet wMM Militair OMeriicM. REGELING Notaris STEEN, Advertentie n. Het KANTOOR van te ALKMAAR „SumatraPalembang." Italiaansch Boekhouden. SCHILIIERSKNECHTS Nieuwe Ilotterdamsclie Courant. Examens Boekhouden. Puike Duinaardappelen IS VERPLAATST naar de Wieuwesloot B 75a, nabij liet Postkantoor. Petroleum-Maatscliappij Cursus voor vrouwelijke leerlingen. JAN LUYTEN, ROTTERDAM. Het spoorweg-ongeluk te Vllssingcn heeft nog een menschenleven gekost. Een jonge dame, die in een der voorste wagens zat, werd nog vermist. Den 4 heeft men haar vwr-nkt lijk in dien wagen teruggevonden. Het lr' is herkend als dat van Mej. P. H. Roth, de 18-jr r' jochter van den buitengewoon gezant en gevol machtigd minister van het Zwit9ersche Eedgenootschap te Berlijn, wier vader in den Haag vertoeft voor de Vredesconferentie. Zij weru gevonden in een eerste-klasse- coapé achter het postrijtuig, hetwelk daarover is gedrongen. De locomotief en de tender zijn nu beide verwijderd, en het perron is grootendeels hersteld. Een ooggetuige beschreef aan de »M. Ct." op de vol gende wijze het oogenblik, waarop de locomotief bin nenstoof: »Ik zat aan een der tafeltjes de courant te lezen en sloeg geen acht op een lang gefluit, dat zich buiten deed hooren. Wij hooren dat hier op 't station zoo dikwijls, dat ik er in 't geheel geen beteekenis aan hechtte. Even daarna werd evenwel mijne opmerkzaamheid getrokken door een hevig geschreeuw op het perron ik zag men- schen wegloopen en toen ik was opgestaan om te zien wat er gaande was, zag ik letterlijk den locomotief haar entreé maken, in verschrikkelijke vaart alles vermorselend, zoo ook het tafeltje, waaraan ik nog geen twee minuten geleden gezeten had. Een gloeiende stoom zette de heele zaal in nevel en alle daar aanwezigen moesten, om geen brandwonden op te loopen, achter het buffet en daarna door de schuifdeur naar het buffet van de wachtkamer 3e klasse vluchten. Het geheele gebouw kraakte zoodanig, dat wij een oogenblik dachten, dat de boel in elkaar zou zakken. Nadat ik den toegang tot de bovenwoning had open gemaakt, waar ik de bewoners al zeer ontsteld naar be neden zag komen, ben ik op 't. perron gegaan, om te zien of er nog te helpen viel." Bloemen-Clorso. Het bloemen-corso te Haarlem is op den 4, begun stigd door goed weer, zeer goed geslaagd. Tusschen Haarlem en Amsterdam deden 20 extra- treinen dienst. Tienden. Te Opperdoes is eene vergadering gehouden van belanghebbenden bij de Medemblikkertiend, onder leiding van den heer J. Vijn Hzn. Men was zeer tevreden over de verkregen uitkomsten. Uit het verslag der financieels commissie bleek, dat het bijeengebrachte kapitaal nog niet verbruikt was. Besloten werd in het vervolg elkander te steunen, gezamenlijk op te treden en een omslag te heffen per bunder, om de noodige onkosten te dekken. Men hoopt langs dezen weg, door nauwe aaneenslui ting, de ongelijkmatige betalingen onder den naam van tienden afgeschaft te krijgen. (N. v. d. D.) Bloembollen. In de omstreken van Haarlem ie men hier en daar reeds begonnen met het opnemen van de bolgewassen. Men verwacht algemeen een schralen oogst, vooral van de hyacinten. Reeds nu zijn de prijzen aanmerkelijk gestegen. De gemeente-veldwachter S. Groot, te Veenhuizen ontving verleden jaar van den »Nederlandschen Politie- Bond" de medaille voor 25-jarigen dienst en reeds dit jaar die voor 50-jarigen dienst. Horwei reeds een goed eind boven de tachtig doet hij nog steeds dienst. Door dien hij eerst het vorige jaar tot genoemden Bond is toegetreden heeft hij deze beide onderscheidingen binnen zulk een kort tijdsbestek kunnen verwerven. Hoorn— ©rootebroek. In zake den aanleg van de ontworpen spoorlijn HoornGrootebroek is door verschillende besturen be sloten voor f 148,000 deel te nemen in den aanbouw van den lijn, en woldoor de gemeente en polder Schel linkhout voor f 28,000door de gemeente en polder Wij de nes voor f 40,000 en door den polder Venhuizen en Hem voor f 80.000. EnkhuizenHampen. Tusschen Enkhuizon en Kampen zal eerstdaags een nieuwe stoombootdienst worden geopend door gebr. de Groot, ondernemers van den reeds bestaanden poststoom bootdienst tusschen genoemde plaatsen, 's Morgeus te 8 uur zal een boot van Enkhuizeu en te ongeveer 3 uur 's middags een van Kampen vertrekken. Winkel. Ter gelegenheid van het 10-jarig bestaan van «Winkels Fanfarecorps" zal in Augustus e.k. een fest.val gegeven worden. Vijftien fanfarecorpsen hebben reeds hunne medewerking toegezegd. Er zijn fraaie prij zen beschikbaar gesteld. Nabij Koedijk is de zoon van den schipper S. over boord geslagen in het Noordhollandsch kanaal en leven loos daaruit opgehaald. Assendelft. Den 5 schrikte het paard van een rijtuig, waarin zich de familie Kranenburg, van den West-Zanerdijk, bevond. Voordat de koetsier het kon verhinderen, nam het paard een sprong en kwam het met wagen en al de negen personen in eene sloot neer, met het droevig gevolg, dat een kind daarbij is omgekomen. De andere leden van het gezelschap kwamen met den schrik en eenige kwetsureu vrij. Ook het paard werd dood uit het water opgehaald. Op eene vergadering van de Landbouw- eu Handels- vereeniging te Broek op Laugondijk is besloten, den gemeenteraad te verzoeken keurmeesters van groenten aan te stellen. Ook werd besloten de wortelen voor de buitenland sche verzending aan den afslag te laten veilen. Tot nu toe waren de bouwers hierin vrjj. Veeziekte. Het mond- en klauwzeer is uitgebroken bij den veehouder Arien Dekker te Oudijk. Loonen In Friesland. Door het vertrek van vele boerenknechten uit Friesland naar Duitschland, waarvan de trek nog aan houdt, stijgen do loonen dier knechts in Friesland zelf zeer snel. Was dit loon ongeveer vijf jaren gemiddeld f 100 tol f 150, thans wordt reeds f 200 en meer loon gegeven Ook de loonen der boerenmeiden worden hooger. Er zijn er die een loon kunnen bedwingen van f 90 tot f 120, terwijl dat vroeger op zijn hoogst f 80 bedroeg Voordrachten met Idchtbeelden voor vereenigingen en particulieren beschikbaar. Nu men meer en meer gaat inzien hoezeer de volks ontwikkeling kan bevorderd worden door voordrachten met lichtbeelden, zooals die tegenwoordig op vele plaatsen door Toynbee-vereenigingen en andere inrichtingen voor volksontwikkeling gehouden wordenis het zeker voor velen van belang de aandacht te vestigen op het bestaan van de «Vereeniging tot hel houden van voordrachten met lichtbeelden"die ongeveer een jaar geleden door Ons Huis" te Amsterdamin overleg met de meeste andere Toynbee-vereenigingen bier te lande, in het leven is geroepen. In navolging van Engeland en vooral van Frankrijk waar de regeering de zaak ter hand heeft genomen werd een Centraalbureau te Amsterdam opge richt, waar men langzamerhand een zoo volledig mogelijk stel populaire voordrachten geïllustreerd door lantaarn- platon wil verzamelen. Tegen een kleine vergoeding kunnen vereenigingen of personen die zich voor volks ontwikkeling interesseeren, deze voordrachten in bruikleen ontvangen de leden maken er gratis gebruik van. De lezingen zijn zoo ingerichtdat ook personen die vooraf geen grondige studie van het onderwerp kunnen maken toch met een kleine voorbereiding in staat zullen zijn de voordrachten te houden, zonder daarom nog in een droge oorlezing van den tekst te vervallen. Eenige er van zijn stenografische verslagen van voor drachten, die in »Ons Huis" of elders groot succes hadden. Vooral voor het platteland waar het dikwijls moeielijk is goede sprekers te krijgen kan dit van veel nut zijn. De Vereeniging beschikt reeds over geïllustreerde voor drachten betreffende de volgende onderwerpenneder- landsche bouwkunsteen bezoek in een engelsche kolen mijn scheep-en stoomvaart; de zon en de planeten iets over mieren het vrouwelijk lichaam en zijn misvormingen in verband met de mode; Michel Angelo Henoch Arden; Reintje de Vosterwijl voor den volgenden winter hier aan o. a. toegevoegd zullen worden voordrachten over Japan Noord-Amerika bacteriën geschiedenis van een goudstuk hoe onze voorouders reisden een historisch onderwerp (nog nader te bepalen); Nederiandsch Indië oud-hollandsche schilderkunst. Behalve van deze platen met tekst is de Vereeniging nog in het bezit van talrijke reeksen lantaarnplaten zonder tekst, haar grootendeels door leden of belangstellenden in bruikleen of ten geschenke gegeven. Ook deze platen worden op aanvrage ten gebruike afgestaan. Dat de Vereeniging zich reeds in veler sympathie mag verheugenblijkt uit het groote aantal aanvragen om voordrachten en platen waaraan zij ondanks haar kort bestaan reeds heeft voldaan. Maar veel, veel grooter moet het ledental worden wil de Vereeniging haar vollen bloei bereikenwil zij in staat zijn steeds een voldoend aantal nieuwe voordrachten en platen in omloop te brengen. Eerst dan zal dit soort vau aanschouwelijk onderwijs hier zoo'n hooge vlucht kunnen nemen als in Engeland en Frankrijk. Over lantaarns beschikt de Vereeniging niet. Deze zijn voor betrekkelijk geringe som te koopen. Enkele vereeni gingen of particulieren zouden zich kunnen vereenigen om zich voor gezamenlijke kosten een aan te schaffen. Het lidmaatschap bedraagt jaarlijks minstens f 10. Vereenigingen of particulieren, die geon lid zijn, betalen voor het gebruik van teksten en platenbestemd voor volksvoordrachten, f 1. per keer. Wie ze voor andere doeleinden, b. v. in eigen vriendenkring, wenscht te gebruiken betaalt f5. per keer. Alleen gedurende de wintermaanden (van prima October tot ultimo April) worden voordrachten en platen rondgezonden. Het bestuur der Vereeniging is samengesteld uit het bestuur van »Ons Huis" te Amsterdam en de admini- statrice mej. E. Philips, Prinsengracht 1019a, te* Amsterdam. Het prospectus is bij laatstgenoemde op aanvrage kosteloos verkrijgbaar. De aanmelding tot deelneming aan het on derricht geschiedt vóór 1 Juli a.s. ter gemeente secretarie op alle werkdagen van 9 tot 9 ure. De ovengenoemde Hoofdofficier doet jaarlijks in de maand Februari een onderzoek instellen naar do vorde ringen der jongelieden die aan het voorbereidend mili tair onderricht deelnemen. Aan hen die voor de militie hebben geloot en den hoogervermelden 2-jarigen cursus in zijn geheel en bly- kens het onderzoek met vrucht hebben doorloopen, wordt uitgereikt een getuigschrift model W. Lotelingen, die op het tijdstip hunner inlijving bij de Militie in het bezit zijn van het getuigschrift model W komen, behalve dat zij aanspraak kunnen maken op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, vóór andere lotelingen hunner lichting in aanmerking voor de opleiding tot eenen graad indien het korps, waarbij zij zijn ingelijfd, een onderdeel is van het wapen, voor welks dienst zij voorbereidend onderricht genoten en zij ook in andere opzichten voor die opleiding de noodige geschiktheid bezitten. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 7 Juni 1899. A. MACLAINE PONT. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene konniseenige der voornaamste bepalingen omtrent de regeling van het voorberei dend Militair Onderricht, welke regeling is vast gesteld bij beschikking van den Minister van Oorlog, d,d. 1 Juni 1898, Vlle afu., n°. 10. Onder voorbereidend militair onderricht begrijpt deze regeling het elementair practisch en theoretisch onder wijs in don dienst der Infanterie en der Vesting-Artil lerie, dat door officieren on minderen kader van het leger wordt gegeven aan jongelieden, buiton den troep, die zich tot het ontvangen van dat onderwijs vrijwillig aanmelden. Het voorbereidend militair onderricht heeft in het algemeen ton doel, door locale oefening, die zooveel mo gelijk aansluiting zoekt bij het schoolonderwijs in de gymnastiek, de bekendheid te bovorderen met de eenvou digste militaiie exercitiën, terwijl het tevens leert kennen de algemeene plichteu van den soldaat. Dat onderricht strekt bovendien om hen, die de ver bintenis wenschen aan te gaan als vrijwilliger voor het reservekader in do gelegenheid te stellen zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behande ling van hot geweer eigen te maken en voorts tot oplei ding van toekomstige militieplichtigen die aanspraak wenschen te verkrijgen op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, of die zich tjjdens hun ver blijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het erlangen van eenen graad. Het voorbereidend militair onderricht vormt eenen cursus, die loopt over twee achtereenvolgende wintertijd perken telkens van ongeveer half October tot ultimo Februari en gedurende ten minste 3 uren per week. Het voorbereidend militair onderricht is kosteloos voor de deelnemers en kan worden gevolgd door jongelieden van 16 tot 24 jarigen leeftijd. Het wordt zoo de daarvoor benoodigde localiteit beschikbaar of tegen billijke voorwaarden te verkrijgen is gegeven o. in plaatsen, waar Infantorie of Vesting-Artillerie in garnizoen ligt en in die, waar ten behoeve van de oefe ningen van het reservekader instructeurs van het leger beschikbaar worden gesteldindien daar tenminste 5 adspiranten voor het reservekader of in het geheel ten minste 10 deelhebbers de lessen volgen b. in andere plaatsen, dan die sub a bedoeld, indien daar tenminste 5 adspiranten voor het reservekader of in het geheel tenminste 20 deelnemers de lessen volgen die bewaarder is der minuten van de H.H Notarissen GOUWE en VAN DE WALL De gewone jaarlyksche ALUEMKEAE VER. VADKKIVi; van AANDEELHOUDERS volgens Art. 16 der Statuten zal plaats hebben op Dinsdag 20 Juni, des morgens ten 11 ure, in het gebouw «Diligentia" te s-GRAVENHAGE. Aandeelhouders worden herinnerd aan het bepaalde bij Art. 20 der Statuten. Aandeelen kunnen worden gedeponeerd ten kantore der Vennootschap te 's-Gravenhage, Hofstraat No. 19, bij de Kasvereeniging te Amsterdam en bij het «Noord- Hollandsch Landbouw-Cred.et" te Alkmaar, tot en met Vrijdag 16 Junides namiddags ten A ure. De punten van behandeling voor Aandeelhouders ter inzage te bovengenoemde kantoren. 's-Gravenhage, Ji Juni 1899. De Raad van Commissarissen. Bij voldoende deelneming zal ondergeteekende te AL K M A A R een cursus in dubbel boekhouden openen, uitsluitend voor vrouwelijke leerlingen. Duur van den cursus één jaar, twee uur per week (des Zaterdags). Leergeld 1 2,JU per maand. Voor aangifte wende men zich tot de uitgevers dezer courant. H. 8ELLEMA1VI, H. d. S. te Driebuizen. Nieuwehaven 107, MINERAALWATER-MACHINES". BIERAPPARATEN WIINK00PERS ARTIKELEN gevraagd, bij P. SCHAVEMAKERDubbelebuurt 22, Hoorn. Medelezer gezocht. Zich aan te melden bij de Uitgevers dezer Courantj By het op 26 en 2 f April 1.1. te Amsterdam ge- honden examen van den Nationalen Boud van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland (geslaagd 35 van de 110 candidaten) kon aan 3 mijner leerlingen het diploma van bekwaamheid worden uitgereikt. I. PRINS Az., LAAT 74, Alkmaar. nog verkrijgbaar a f 2,50 per J hectoliter, bij schipper S. VISSERde Rijp.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 8