No. 69. Morste blad. Honderd en eerste jaargang. ZONDAG 11 JUNI. Buitenland. Nederland. Al.kllA ARSCIIi: Deze Courant wordt Dlnsd» g-, Donderd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f ©,8© franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f ©,«6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f 0.15. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. OOSTER ZOON. MNGMIiAND. De conferentie te Bloemfontein hoeft nog niet tot het gewenschte resultaat geleid ofgelij k de Jingo-blaaen schrijven is totaal mislukt. Sir Alfred Milner stelde voordat alle vreemdelingen het volle kiesrecht zonden krijgen na vijf jaren verblijf met terugwerkende krachtna den eenvondigen eed van tronw te hebben afgelegd. Verder stelde hg voor dat voor de Rand-districten enkele nieuwe zetels in de wet gevende macht zouden worden opengesteld. President Krnger deed tegenvoorstellen, die achteraan sir Alfred niet voldeden. Op aandringen van den Hoogen Commissaris bood Krnger drie nieuwe zetels aan voor de Goudvelden. Sir Alfred Milner poogdo tevergeefs president Krnger te overtuigen van de onvoldoendheid dezer laatste voor stellen. De meeste Engelsche bladen spreken op den bekenden hoogen toon over den on willigen .vazalstaat", achten oorlog schier onvermijdelijk en dreigen met moord en doodslag. Voor de .Westminster Gaz." die de Transvaalsche quaestie immer kalm en onpartijdig beoordeelt, is het de groote vraag hoe het Hollandsche element in de Kaap kolonie zich zal houden. Als dit met ons is zegt het blad dan kunnen wij alles doen, zoo neen, dan kunnen wij niets. Dit is niet toegevon, dat wij onze oppermacht niet zouden kunnen bewijzen wanneer dat noodig was. Het is slechts do verklaringdat de grieven van de Uitlandershoe ernstig ook ons niet het moreele recht geven den vrede in Zuid-Afrika in gevaar te brongen. FRANKRIJK. Op het Elysée worden nog voort durend talrijke telegrammen en sympathie-betuigingen ontvangen nit alle doelen van Frankrijk en het buitenlan Ook do Paus heeft een telegram van gelukwensch aan president Loubet gezonden. Kardinaal Rampolla heeft verklaard dat de strijd in Frankrijk niet meer gaat tusschen revisionisten en antire visionisten doch tusschen vrienden en vijanden van de Repnbliek. En de kardinaal voegde daaraan toe De goede katholieken moeten den bestaanden regeeringsvorm ver dedigen en daartoe zal oen brief gericht worden aan alle bisschoppen. Woensdag is De Cbristiani door den rechter van instructie Lemercier gehoord. De gevangene kwam rond uil voor zijn bedoeling, den president te hebben willen raken. De wandelstok, die president Loubets hoed heeft geraakt, zal bij het proces wordeu overgelegd. De stok is erg beschadigd, daar het hout en do knop met kracht op den rand van do presidiale logo zijn neergekomen. Mevrouw Dreyfus heeft van haar echtgenoot het volgende telegram ontvangen .Met hart en ziel ben ik bij n, bij de kinderen, bij allen. Ik vertrek Vrijdag. Met onbeschrijflijke vreugde wacht ik het oogenblik af, u te kunnen omhelzen. Kust allen. Alfred." beperken. Het geheele pakhuis is van onder tot boven uitgebrand. De schade wordt op ongeveer drie ton geschat, welk bedrag op beurspolis was verzekerd. Het pakhuis- pand zelf was voor f 18000 verzekerd. .De Nederlander" verneemt omtrent dezen j$£-and nog, dat een 23-jarige pakhuisknecht door de pol'tie zou zijn gearresteerd en op het politiebureau in bewaring gesteld, als zijnde ge weest de oorzaak van den br^nd door onvoorzichtigheid. Hg zou n. 1. Woensdagavond met boodschappen naar Fjjonoord zijn gezonden ennadat hij het pakhuis had gesloten, een brandende kaars laten staan, die waarschijn lijk zou zijn omgevallen en met do tabak in aanraking gekomen Andere Rotterdamsche bladen maken hiervan eveneens melding. l>- VerglAlglng f Men meldt uit Eede Te Harscamp onder deze gemeente is eene vrouw door vergiftiging om het leven gebracht, van welko misdaad haar man verdacht wordt. Hot lijk is tor gerech telijke schouwing naar Arnhem vervoerd, waarheen ook de man is overgebracht. Professor Stokvis. Professor Stokvis herdacht den 10 onder talijko blijken van hoogachting vriendschap en vereering zijn 25-jarig professoraat aan de Universiteit van Arasterdam. Eene commissie uit den Geneeskundigen Kring, oud- leerlingen, leerlingen en vereerders bood hem in de door Pander fraai gedecoreerde aula zijn door Israëls geschil- dord portret mee een album, bevattende de namen der schenkers, aan. Eenige vrienden schonken den jubilaris voorts de beeltenissen van Boerhave en Pasteur. Het Israëlitisch armbestunr vereerde hem een prachtigen inktkoker. Dat dit alles met de noodige toespraken gepaard giug spreekt vanzelf. Daarop hield prof. Stok vis receptie. Telegrafie «onder draad. Van het telegraafkantoor tot het vuurschip te Hoek van Holland is meu begonnen een telegrapbische verbindiog te maken zondei draad. Dit is de eerste in ons land. - Uit Wandvoort meldt men aan hot N. v. d. D., dat de stichting .Ons Huis" aldaar meer en meer begint te bloeien. Tot 1 Juli kuuuon groepjes van 50 a 70 kiu- I.andbouw onderwijs. In bet noorden van Groningen zoo schrijft raon aan het N. v. d. D., wordt de behoefte aan onaorwijs in de laudbonwknnde door de landbouwers Hteeds meer ge voeld en erkond. Verscheidene jongelieden getroosten zich moeielijke reizen, om aan een wintercorsus te kan nen deelnemen. Dergelijke cursussen werden hier in de laatste winters reeds in een paar groote dorpen gehouden. Vele vakken van het onderwijs kunnen echter des zomers ve 1 beter gegeven worden dan des winters. Men kan dan immers over veel meer aanschonwingsmiddeleu beschikkenen het geleerde kan dan in vele gevallen onmiddelijk aan de praktijk getoetst worden. Te Kloosterburen zal om deze redenen reeds aan staanden Zaterdag met een nieuwen cursus worden bogon- nen. Men wil hier bet heele jaar door dit onderwijs doen geven. De corpus staat onder leiding van den heer P. Winter, te Vierhuizen. Verdronken. Op de Noordzee, bij Harlingen, is van de .Ter schelling II,'' kapitein Drijver een der opvarenden, de jongeling De Beer, bij het vastmaken van het fokkeval aan het stag over boord gevallen en vordronken. Bezoek aan IJrk. De bemanning van het opleidingsschip .Urania'' hetwelk tegenwoordig wederom in do Zuiderzee vertoeft, heeft deu 7 een bezoek gebracht aan Urk. De jongere schepelingen begaven zich naar deu .Berg", eene gras vlakte op bet eiland, alwaar zij, onder toezicht van hnnne meerderen, met hun voetbalspel ook de Urker jengd, welke dit spel niet kende, veel genoegen verschatten. Brand le Botterdam. In den nacht vau 7 op 8 werd brand ontdekt in een pakhnis in de Toerijstuin te Rotterdam, waar oen aanzienlijk bedrag aan tabak lag opgestapeld. Dadelijk had de brand een ernstig aanzien. Het vunr breidde zich spoedig naar de tweede en derde verdieping, waar een 4000-tal pakken tabak lagen en naar de vierde verdie ping, waar oen 7000-tal kazen opgestapeld waren, nit. Het mocht gelukken den brand tot het eene perceel te deren ontvangen worden na dien datum is er plaats voor 100 a 200 bezoekers. Men voegt er bij, dat hot tarief laag is, en dat do bediening zeer wordt geprezen. Bergen. In den ouderdom van bijna 81 jaren overleed den 4 de heer J. Leijen, ambtenaar van den burgelijken stand, lid van den gemeentoraad, gedurende 36 jaren wethouder dezer gemeente, hoofdingeland van de Hondsbossche zeewering, lid van het r.k. kerkbestuur en van verschillende ander eorporatiëu. Gedurende eene reeks van jaren haddeD de ingezetenen den overledene een zetel iu den gemeenteraad toevortronwd en steeds heeft hij zich dat vertrouwen waardig getoond. Den 8 had de begrafenis plaats. Tal van veroenigingen waren vertegenwoordigd. De burgemeester schetste in korte woorden het leven van hem, die der gemeente zoovele diensten bewezen beeftwiens raadgevingen steeds ten hoogste op prijs werden gesteld en die gedurende zoovele jaren de belangen der gemeente op zulk een uitnemende wijze heeft behartigd. Periodiek aftredende leden van den gemeenteraad zijn dit jaar de heerenJ. Besse, J. Leijen, (overiede J en Jn. Oldenburg Jbz Scliermerliorn. Door het bestuur der Vereeni- ging .Eendracht" alhier werd den 8 met 25 der oudste leerlingen van de openbare school, die zich aan een mini mum schoolverzuim schuldig gemaakt haddea, een prettig reisje naar Marken gemaakt. De overtocht van Monni kendam geschiedde mot esn botter, welk zeereisje d<m kinderen goed bevielop Marken vermaakten de kinderen zich uitmuntend met al het eigenaardige dat er te zien is. Nadat zij op do terugreis den toren van de kerk te Monnikendam beklommen hadden werd onder veel op gewektheid de terugtocht per stoomtram aanvaard. IJrsem. Den 8 in den namiddag, geraakte een vierjarig jongetje bij ongeluk te water en word dit eenige oogenblikken later levenloos opgehaald. HeerJiugowaard. Den 7 is met de kindoren beneden 16 jaren van de 4 scholen feestgevierd. Sohoorl's duinen was het einddoel van de lange reeks rijtuigen. Daar in het mulle zaud op de hooge duinen is door de ganscho groep kleine kinderen en ook door groote menschen dien dag naar hartelnst getold en gestoeid. Den 21 zullen de oudere leerlingen naar Amsterdam gaan en A r t i s bezoeken. Dit alles wordt gedaan voor bolooning van getrouw schoolbezoek. Internationale Schietwedstrijd. Allengs nadert de dag waarop de Internationale wedstryd te Loosdnineu een aunvaDg zal nemen Uitgeschreven door het bestuur der Koninklijke Vereoniging van Nederlandse'ne Schor p- schntters, belooft deze wedstrijd een der belang wek kendste te wordeu die immer hier te lande of in den vreemde gehouden werd. Deze belangrijkheid toch vindt hare oorzaak in het feit dat gelijk met dezen wedstrijd op 21 Juni do 3e Internationale Match zal geschoten wordeD Weinigen zijn bekend met de beteekenis van deze wedstrijden tusschen vertegenwoordigers van verschillende natiën, waartoe het volgende moge dienen: In 1896 werd, op initiatief van eenige Hollanders, eene bijeenkomst gehouden te Lyon, met de bodoeling om te onderzoeken of hot wenscheljjk mocht geacht worden te trachten samenwerking te verkrijgen tusschen de voor standers van het juistschieten in verschillende landen. In de overtuiging dat gemeenschappelijke wedstrijden, onderlinge waardeering tnsschen de deelnemers van ver schillende natiën in het leven roept en dat hun samenzijn gedarende eenige dagen, banden van goede kameraad schap vormt, werd in die vergadering besloten tot het uitschrijven van Internationale Matches. Zóó werd de le Internationale Match nitgeschrevon en in 1897 te Lyon gehouden, ten vorigeu jare door de 2e in Turijn gevolgd, terwijl wij thans aan den voor avond van den 3e staan die in Holland's Boomgaard .het Westland" tot uitvoering zal komen. Elke ingeschreven natie zendt 5 afgevaardigden, die elk 120 schoten lossen, waarvan 40 in staande, 40 in knie lende en 40 in liggende houding. Voor deelneming hebben zich opgegeven Belgie, Denemarken, Engeland, Frankrijk, Italië, Nederland, Noorwegen en Zwitserland. Wel waren nog verschillende andere landen uitgeuoodigd (waaronder zelfs Transvaal, Canada enz.), maar gebrek aan algemeene bekendheid met het dool en te korte voorbereiding, waren oorzaak dat de deelneming, al is zij ook reeds veel ruimer dan in '97 en '98 nog niet algemeen genoeg is. Aan den Match zal een Cmgres voorafgaan ter bespre king van tal van voorstellen die dagelijks uit verschil lende landen inkomen en betrekking hebben op de toe komst van het kind, waarvan Hollaud zich het vaderschap mag toeeigenen. De wedstrijd die in hot geheel IJ dagen duurt zal op 17 Jnni des voormiddags 11 nar geopend worden met twee 2 snelvnnrwedstrijden. Verder wordt dagelgks op 25 geweer, 5 revolver en 4 flobertbanen geschoten. Het totaal der uitgeloofde prijzen bedraagt thans reeds pl. m. f 12000. Van tal van belangstellenden komen bijdragen in geld eu iu nats ra in ter versterking der Prijzeu-Collvctie. H. M. de Koningin deed van Hare belangstelling blijken door hot uitloven van een zilveren knustvoorworp benevens een zilveren medaille, terwijl Hare Moeder, eveneens door het beschikbaar stellen eener zilveren medaille blijk gaf ingenomenheid. De minister van oorlog stelde een van zilveren lauwerkrans als prijs in den Snelvnurwedstrijd beschikbaar. Belangstellende Hollandsche vrouwen boden eeno som van f 350.aan. De Marine en bet Leger bevevens de Koloniale Reserve schieten Vrijdag 23 Juni. Telkeu namiddag 12'/j uur vereenigen zich alle deel nemers aan een gemeenschappelijk vroegmaal in een fraai versierde Feestzaal. Volledige Programma's zijn op aanvraag verkrijgbaar aan het adres van het Uitvoorend Comité Plein 27, Dou Haag. ©udknrspcl. Door den heer M. J. Kroon Mz. is 10 Mei j.l. te Utrecht en 9 Jnni d.a.v. te 's Graven- hago met goed gevolg het examen afgelegd voor adspirant gemeente-secretaris. Bronwater. De groote vorderingen der wetenschap in don tegen- woordigen tjjd blijken uit niets beter, dan uit de prak tische toepassingen, die zjj in het dagelijksch leven vindt. Producten, die vroeger alleen aan de natuur eigen waren, worden tegenwoordig langs wetenschappelijken weg zoo danig vervaardigd, dat er geen enkel reëel onderscheid bestaat tnsschen het product dor natuur endatdermensclen. Sedert eenigeu tijd heeft de soheikunde eou niouwe ver overing gemaakt, eu wel bestaande in de vervaardiging van koolzuurhoudende Bronwatereu. Sinds onheugelijke tijden wa3 het bokend, dat sommige wateren, die uit don bodem opwelden, hetzij een zeer verfiisscheuden,smakelijken drank vormen of wel in hoogo mate geneeskrachtige eigenschappen bezitten wij behoeven hier slechts namen te noemen als Victoria eu Apollinariswaler; eu de genees krachtige wateren v.n Vichy, Carlsbad, Spa, enz. Eeuwen heeft het gednnrd, dat men deze wateren wel gebruikte, zonder er zich rekenschap vau te geven, waaraan die heilzame werking to danken was. Doch do vooruitgang der analytische scheikunde, die de samenstelling dezer wateren tot in do kleinste bijzonderheden aangaf, maakte aaa alle geheimzinnigheid eon einde. Met het bekend worden der juiste bestauddeelen was ook te gelijkor tijd de moge lijkheid gegeven, do verschillende wateren langs weten schappelijken weg in juist dezelfde samenstelling en met dezelfde smaak en eigenschappen te vervaardigen als ne natuurlijke wateren. Trouwens het praedicaat .natuurlijk verliest veel van zijn waarde, indien men weet hoe aan de bron zelve met het water wordt omgesprongen. Door onttrekking van kalk ijzer eu magnesiavorbindingen, en door bjjvooging van keukenzout, en koolzure soda wordt het water Bmnkelgker gemaakt en daarna met koolzuur verzadigd, zoodat, waar het water nit, den bodem zooveel kunstbewerking moet ondergaan voordat het in het natuurlijke water der Bron-Maatschappijen is her- ochapen, het woord ratunrlgk niet meer dan een reclame-middel is. Na velorlei bezwaren van techuischen aard overwonnen te hebben is de Ned.-Brouwaterfabriek Bosch Co., ver tegenwoordigd door den heer C. L. Molenaar, apotheker, alhier, er in geslaagd de verschillende bronwatereu met

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1