B u i t e n 1 a 11 d. Nederland. Iiigezoudon Stukken. No. 18965 premio f 3000 No. 10596 f 400 No. 9803 en 6587 f 100. met de wet, de beklaagde en zijn verdediger geen inzage hebben gehad. De minister van Justitie heeft daarvan thans mededeeling gedaan aan de Kamer en, gelijk de wet voor dit geval voorschrjjft, aan hare beslissing de vraag onderworpen, of er grond bestaat om dezen generaal daar foor over eenkomstig de wet op de ministeriöele verantwoorde lijkheid voor den Senaat te doen te recht staan. Een beslissing is door de Kamer nog niet genomen omdat zij met 299 tegen 238 stemmen besloot eerst de uitspraak van den krjjgsraad te Rennes af te wachten, waarvoor Dreyfus zal moeten verschijnen. De wind iB wel om en de koers is wol veranderd. f De telegraaf bracht inmiddels het bericht zijner voor- loopu'e invrijheidstelling. DUITSCHIjAüiD. De bekwame staats-secretaris van buitenlandsche zaken, von Bulow, beeft in alle stilte, een nieuws kolonie veroverd, langs vredelievenden weg. In de zitting van den Rijksdag van den 6, deelde hij nl. mede, dat op 12 Februari jl. met Spanje een ver drag was gesloten tot aankoop der Karolinen-eilanden. Zoodra de Cortes den verkoop der Karolinen-eilanden enz. zullen hebben goedgekeurd, zullen de noodige ont werpen bij den Rjjksdag worden ingediend. Tot zoolang verzocht de staatssecretaris den Rijksdag zich van ver dere bespreking te onthouden. (Betuigingen van instem ming). Dn afstand dezer eilanden aan Duitschland wordt, blij kens een telegram uit New-York aan het Berl. Tageblatt, nogal kalm opgenomen. In de officieele kringen is men van meening, dat het niet noodig is, dat Duitschland voor dien afstand de bijzondere vergunning van do V.S. vraagt, al acht men het wel waarschijnlijk, dat Duitsch land vooraf hoeft geïnformeerd of de regeering te New- York ook bezwaar tegen de onderhandelingen zou ma ken. De Vereen. Staten hebben echter geen reden om de uitbreiding van het Duittche bezit in Oost-Aziö tegen te werken. De New-York Herald meldt echter, dat do inbezit neming der Carolinen, naar de meening van invloedrijke personen te Washington, aan Duitschland het strategisch overwicht over de V. S. geeft in Oost-Azië. VEK. iTATUlV. De regeering te Washington heeft last gegeven den veldtocht op de Philippijnen uit te stellen gedurende den regentijd. Hieruit blijkt, dat de Amerikanen niet in staat zijn in het ongunstige jaar getijde den strijd voort te zetten. Zij zijn uitgeput en hebben groote moeite zich in het gebied voorwaarts van Manilla staande te honden. Uit London wordt gemeld, dat, volgens telegrammen uit Manilla, de brigade Lawton, die in het noorden der Laguna van Kay tegen de Filipinos oprukte, een ernstige nederlaag geleden hoeft. De artillerie moest haar wagens, afiuiten en ammunitie vernielen, opdat deze niet in han den der Tegaleu zouden vallen. De brigade-Hall heeft na harden strijd Morony bezet. Op Portorico heerscht zoodanige gisting dat over de mogelijkheid van een opstand gesproken wordt. Zaterdag is een deputatie te Washington aangekomen, om president Mac Kinley van do toestanden op Portorico op do hoogte te brengen. Deze is sedert het vertrek der Spanjaardon veel slechter geworden het land wordt als een veroverd gebied behandeld, door te hooge belastingen geruïneerd en tot den bedelstaf gebracht. De deputatie vraagt locale autonomie, een vrjjo grondwet en een ander toltarief. Anders moet met de mogelijkheid van een opstand gere kend worden. De afgevaardigden beweren niet ten onrechte dat de Amerikanen veel meer willen t lestaan aan de Filipinos dan aan do Portoricanen, die hen toch vrij wat beter ontvangen hebben. Dc brand Ie Antwerpen. Bjj den brand van Maandag op de kermis te Ant werpen is niet alleen het houten circus Guillnume geheel vernield maar ook een naburig hippodrome brandde geheel afeen koffiehuis werd gedeeltelijk vernield en acht andere huizen werden zwaar beschadigd. Van de 23 paarden in de stallen zijn 12 omgekomen. De schade voor het circuspersoneel is zeer groot. Er was niets verzekerd, en vele artisten verloren niet alleen hunne costuums maar ook hun geld, daar zij gewobn zijn hun opgospaard geld niet in hun logementmaar in hunne kloedkamers te bewaren. Zoo moet het »trio Lepic" omstreeks 30.000 frs. verliezen, en een rijderes, die den vorigen dag uit Nancy kwam 25 000 frs. Een stalknecht en een brandweerman hebben brand wonden bekomen. De bovenverdiepingen van het gedeeltelijk vernielde koffiehuis waren verhuurd aan vorscheideno gezinnen, en het was daar een groote paniek, toen de vlammen van het brandende circus er door alle vensters te gelijk naar binnen sloegen. Gelukkig kwamen de bewoners veilig naar buiten. rooden Assmanshaueer gonieten." Het was de stem van den jongen baddokter, thans ziet Fransje hen duidelijk bij het licht eener lantaarn, zjj slaan den weg naar het dorp in. Fransje's oogen schitterden van voldoening. »Nu zit hij veilig bewaard" bij den rooden Assmans- hanser en deukt dus heel niet aan een rendez-vouz met Pia. En morgen Morgen zou zij wel zorgen weder bij tijds prosent te zijn, om hen van elkaar gescheiden te honden, ea zij zou er wel voor zorgen dat do ouders spoedig verder reisden, en elk verkeer met den valschen verrader afbraken, die voorgaf getrouwd te zijn, om des te boter aan Pia het hof te kunnen maken Alsof een meisje, met zestien kwartieren in haar wapen, niets beters te doen heeft, dan eenen mijnheer Hellmuth te trouwen 1 Fransje balt toornig de handen en rent, zoo bard zij loopen kan, naar de Villa terug, waar zij, bij half ge opende deur, eiken voetstap op de gang bewaakt. Voorzichtigheid kan nooit kwaad, liefde en jalousie slapen zelfs met geopende oogen. Wordt ^vervolgd. Jong van hart Te Galena in Kansas is eene Mary Douglas 102 jaren oud, voor de derde maal getrouwd en wel met zekeren Morgan, die as 70 telt. De bruid was zoo gezond en levenslustig, zegt een berichtgever, »dat men haar niet meer dan 80 geven zou.'1 Verdwenen. Een 17-jarige leerling-klerk ter secretarie van Leeu- warderadeel is er van door gegaan, met f 490. De gemeente-ontvnnser van Leenwarderadeel houdt des Vrijdags zitting ten gemeentehuize in Leeuwarden. Hij stelde 1 490 met twee mandaten aan zijn klerk ter band, om te bezorgen bij den heerS. H.van Duysen. Toen deze Vrijdag kwam vragen of er een mandaat voor hem was, bleek, dat het jonge mensch het geld niet bezorgd, maar de mandaten, voor voldaan geteekend, aan den gemeente-ontvanger teruggegeven heeft, gedateerd 28 Mei. Hij was dien dag niet op de secretarie geweest bij onderzoek bleek, dat hij niet meer in de stad was. Men hoort nu, dat hij 's nachts f 60 heeft verteerd en 's morgens per trein over Stavoren naar Amsterdam is vertrokken. Men vermoedt, dat hij te Antwerpen per boot naar Amerika is gegaan. Barsingcrhorn. Het schoolfeest teKolhorn, op den 7, werd door schoon weder begunstigd. De kin- deien der hoogste klasse zijn vol van alles wat zij te Amsterdam hebben gezien die der overige klassen komen niet uitgepraat over de heerlijkheden van Bergen. In plaats van de gewone maaudelijksche onderwijzers- vergadering te S c h a g e n, werd den 8 een wandeltocht gehouden, door de gezamenlijke onderwijzers van Schagon, Barsingerhorn, Kolhorn, N. Niodorp en Winkel. TeKol horn bijeengekomenwerd de Zuiderzeehaven, zeesluis, etc. bezichtigd, aan het strand vertoefd, de polders Waard en Groet doorwandeld enz. De wandeling werd door niet al te warm weder zoer begunstigd. Ilaringearspcl. Voor den gemeenteraad treden dit jaar afde hoeren J. Swan, O. Groot en J. Schoorl. Voor de levering van 340 M3 grint ten behoeve van de bnnne Hariugcarspcl werd ingeschreven door J. Snijders, f 709; P. Messelaar f 719; W. F. Stoel en Zn., allen Alkmaar, f 741.20; H. de Boer, Oudorpf 671 50. Aan den laagston inschrijver werd de levering gegund. SI. Maar ten. Het bestuur van de banne Eenigen- burg heeft besloten ook tot de rattenverdelgiug mede te werken door een premie uit te loven van acht cent voor het dooden van ratten in de genoemde banne. Do premie wordt uitsluitend toegekend aan ingezetenen van Eenigenburg. Barsingerhorn. Den 6 en 7 werd te Kol horn veel ansjovis gevangen, joist nn eenige der behoef- tigste visschers het visschen hebben moeten opgeven. Aan de zouterijen is het thans in eens zeer druk. De visch is buitengewoon groot van stnk met ongeveer 2000 is een anker gevuld, tegen anders 3000. Enkhulzen. Voor het in aanbouw zijnde Zieken huis alhier is de laatste heipaal geslagen. Niet minder dan 605 stuks met een gemiddelde lengte vau 13 Meter zijn daarvoor gebrnikt. Naar men meldt zal door de heeron Gebr. de Groot te Kampen binnenkort een dagelijksche stoombootdienst tasschen Enkhnizen, Urk en Kampen worden geopend. Werverslioof. Zondag 4 Jnni werd alhier in »den hoek" een kaatswedstrijd gebonden, die, begunstigd door prachtig weder, veel toeschouwers lokte. Het aantal spelers, dat aan den prijskamp deelnam, bedroeg niet minder dan 84. De partijen stondon soms gelijk, zoodat er hevig werd gestreden, torwijl er prachtig geslagen werd. De prijs werd behaald door Piet Hnisman de premie door K. Bakker Cz. 360ste Staatsloterij. 5e klasse, 17e lijst, 9 Jnni. lie keerzijde der Oudkargpclsclie medaille. Mijnheer de Redacteur Sedert eenige maanden bevatten de couranten nn en dan berichten en beschouwingen over de Oudkarspelscbe quaestio. Op mijn advies heeft do heer Hoffmans wiens raadsman ik ben zich steeds onthouden op die voor hem vaak onaangename soms zelfs beleedigende, medtdeelingen eenig antwoord te geven. Zijne positie is uitermate moeielijk. Terwyl de tegen partij de zaac zooveel mogelijk aan de groote klok hangt en kracht zoekt en vindt in reclame is hij, als 't ware, aan handen en voeten gebonden. Sedert verscheidene weken vorvult hij op bewonderens waardige wijze zijne betrekking als Hoofd der School on der inderdaad zeer moeilijke omstandigheden. Behalve met zijn personeel gedurende do lesnreu, en met het gezin van den veldwachter Prijsbij wien bij thans inwoont heeft hij met niemand omgang. Levende te midden van een hem vijandige bevolking, die niet aflaat hem te dreigen en te sa: ren, weet hjj, dat al zijne han delingen ten nauwste worden gadegeslagen, en dat één enkele incorrecte daad éóu enkel oogenblik van drift, het beantwoorden van een dreigement oi een scheldwoord, dooi- zijne tegenstanders zal worden aangegrepen, om pogingen aan te wenden, hem te doen ontslaan. Dat het hem niettemin gelukt is sedort zijn terugkeer op hot dorp (1 Mei) zich èn in zijn betrekking, èn daarbuiten, zóódanig te gedragen, dat nóch de autoriteiten, op onderwijsgebied eenige aanmerkingen op hem hebben be hoeven te maken, nóch de scherpziende oogen zijner vijanden iets hebben knnnen ontdekken, dat hnn het zoo vorig begeerde wapen in de hand zou geven dat de ouders, die hom zoo luide en zoo herhaaldelijk vonnissen, 215 der 216 kinderen aan zijno dagelijksche leiding en zorgen toevertrouwen en dat de tucht, na al hetgeou op het dorp geschied is, en nog dagelijks geschiedt, geen oogen blik iets te wenschen heeft overgelaten, dat alles be wijst naar mijne meening, dat de heer H. nog eenige andere qnaliteiten bezitdan diewelke de publieke opinie te Oudkarspel hem zoo gereedelijk toeschrijft. Ik voeg hierbjj nog, dat de heer H., die, hoezeer steeds solbciteerende, zich wèl bewust is, geen betrekking elders te zullen krijgen, alvorens de scheiding is uitge sproken, en dat duB de tegenwoordige toestand nog lang kan aanhouden beslist geweigerd heefteenig voorstel in overweging te nemen, waarbjj hem (die onbemiddeld is), een belangrijk bedrag in geld werd aangeboden, mits hij onmiddelijk zijn ontslag nam. Thans, M. d. R., na de publicatie van het pleidooi van Mr. A. M. de Lange, in Uw laatste nummer, meen ik niet langer het stilzwijgen te mogen bewaren. In den aanhef toch van dat pleidooi, wordt èn in de regels èn daartusschen over den Heer H. zoodanig de staf gebroken, dat ik mij verplicht acht, zoowel te zijner verantwoording, als tot die van mijzelven, als zijn raadsman, te doen zien, wat dezerzijds beweerd wordt en gesteld is. Gelijk van zelf spreekt laat ik de qnaestie van schnld of onschald der beklaagden in de strafzaak geheel buiten beschonwing niet slechts wijl het oordeel daar over aan de Rechtbank staat, maar bovendien, omdat even- tueele veroordeeling of vrijspraak ons absoluut onver schillig is. Wij hebben de vervolging niet gezocht dat de ten laste gelegde feiten gepleegd zijn staat vastof beklaagden of andere personen de schuldigen zjjn doet voor ons niets ter zake. Evenmin wensch ik in een discussie te treden over de verwijten, die de echtgenooten elkaar over en weer maken ook daarover slaat het oordeel aan de Rechtbank. Het eenige doel van dit schrijven is dithet pnbliek heeft de partij der vrouw gehoordhet is niet meer dan billijkdat het ook den man hoore Ik wensch geen debatdat uit den aard der zaak onvruchtbaar zonde zijn daar de bewijzen slechts in de rechtszaal geleverd knnnen worden ik zal mij eenvou dig bepalen tot de mededeeling vau enkele stukken, waarnit onze zijde der medaille zal blijken. Vooraf ga de verklaring van den burgemeester van Ondkarspelgedateerd twee dagen vóór de vronw voor de eerste maal de woning verliet. »De Burgemeester Hulpofficier van Justit e te Oud- .karspel, verklaart bij deze dat de heer Hoffmans sedert .bijna vier jaren Hoofd van de school voor G. O. Lager .Onderwijs, niet alleen in deze zijne betrekking bekend .staat als een uitstekend bekwaam Hoofd der School, »vol yver en werkzaamheid voor de goede zaak, de be- vordering vau het onderwijs maar bovondien als in- »woner dezer gemeente zeer ter goeder naam en faam .bekend staat." Ondkarspel, 23 Februari 1899. De Burgemeester, Hulpofficier van Justitie (get.) KROON. Ziehier het feitelijke deel van het request, tot bekomen van verlof tot Bcheiding van tafel en beddoor mij namens den heer H., bij de Rechtbank ingediend .dat bet hem reeds spoedig na zijn huwelijk gebleken is dat zijn echtgenoote buitengewoon lastig van humeur isen zich om de meest onbeduidende aanleiding ten zeerste opwindt .dat hij, in de ODgeveer 5 jaar, gedurende welke hij gehuwd te Rotterdam gewoond beeft daaronder zeer geleden heeft en meerdere malen heeft moeten verbui zen wijl zijne vrouw steeds schandaal in huis verwekte, en den buren de heftigste scènes maakte doch zich gevleid heeft, dat zij langzamerhand kalmer en zacht moediger zou worden, vooral toen hij circa 4 jaar gele den benoemd werd in zijne tegenwoordige betrekking »dat hij zich in deze verwacht.ug bedrogen heeft gezien de toestand gaandeweg verergerd en thans on houdbaar is »dat zij hetzij door dreigend stilzwijgen, hetzij door razend opvliegen onder schelden en tieren, den bewoners (requestrant en drie bij hem inwonende leden van zijn personeel) het huis tot een hel maakt, en het vreemden als zoodanig doet 3chnweu »dat zij zich niet ontzietgelijk in de laatste maanden bijna dagelijks geschied is, requestiant en zijn naaste familie, in tegenwoordigheid van derden, in do grofste taal nit te scheldenhom woorden toe te voegen als .schoft", .tiran", znipert," kale schoolmees ter", enz. hem te verwijten dat hij zijn kind vermoord heeft dat hij ontuchtigo handelingen pleegt met zijne ouderwijzers dat hij een paederast is, dat hij '.nipt, door haar onderhouden moet worden, en alles doorbrengt, terwijl zij zelve geen kleederen aan het lijf heeft; hem te grieven door zijn gehnwde zuster uit te maken voor .hoer", .kale madam van verdacht allooi", en zijn vader voor .kale rot," een .znipert, die vol schulden zit en den boel van zijn kinderen doorbrengt"; .dat zij, ook in reqaeslrants afwezigheid, zich herhaal delijk beleedigeudsmadelijk en minachtend heeft uit gelaten en aan kennissen en bnren verteld heeft .dat bij Diet voor haar zorgtmaar zuipt en den boel door brengt", dat zij zijne familie in minachting wensebt te brengen, inzonderheid zijne zuster, vau welke zij zeide .dat het een kale madam was van verdacht soortdio .niets kan en zich mevrouw laat noemen; en zijn vader, die, gelijk zij zeide, .alles verzuipt, te Ini is om te .werken vol schuld zit en hier de centen weghaalt", .dat zij hem bovendien in de laatste maanden meer maleD gestompt en met een mes ge reigd heelt"; .Dit alles is niet bewezen zal men allicht antwoor den. Volmaakt juist. Maar de beweringen der vronw zijn dat evenmin; toch heeft Mr. de Lange gemeend, daaraan publiciteit te moeten geven, en om dio reden alléén (ik zeide het reeds), publiceer ik de posita van den man. Het eenige verschil tnsscheu beider bonding is ditde vrouw heeft niet aangeboden te bewijzen wat zij haar man ten laste legtde man beeft dat wèl gedaan wat betreft het door hem gestelde. .(Terloops zjj vermeld, dal de oenige reden waarom er nog geen getuigen gehoord zijD deze is dat de Ond- karspelsche bevolking zulk een droigeude houding heeft aangenomen tegen de personen die bereid zijn als gp- tuigeD op te treden dar geen hunner het nog gewaagd heeft met mij over de zaak te komen spreken, niettegen staande mijne herbaalde schriftelijke verzoeken daartoe en hunne, eveneens schriftelijke, bereidverklaringen.) Aan den predikant die zijne medewerking verleende, om de vrouw wederom in de echtelijke woning te doen terogkeeren richtte ik het volgende schrijven

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6