ii met den Uil M. DE WILD, Langestraat, Rijks Hoogere Burgerschool met 5 j. c. te Alkmaar. Goedkoopste prijzen. BCELHDIS e in 1899. verbeterde en steeds meer en meer volmaakte Prijs 25 Cent, Overal verkrijgbaar. Geëmai 1 leerde Grootste en meest gesorteerde magazijnen. Kunsttanden en Gebitten O «Wel Eerw. Heer, de ongelukkige verhouding tusschen de echtelieden Hoffmans—Segerius is u bekend de burgerij van Ondcarspel- en ook U, beeft gemeend in den gang van zaken te moeten ingrijpen en zich partij te moeten stellen voor de vrouw. »De gevolgen zijn niet uitgebleven. «De positie van don man, die in zijn ambtelijken werk kring uitstekend staat aangeschreven en die de meest vleiende getuigschriften kan overleggen uit alle plaatsen, waar hij werkzaam is izoweestis zoo niet onhoudbaar dan toch hoogst moeielijk de onderwijzeres is ziek naar hare moeder teruggekeerd en heeft ontslag moeten nemen uit oene betrekking, waarin zij allo reden tot tevredenheid gaf; verscheidene uwer gemeenteloden zullen terecht staan en hun straf niet ontgaan tenzij het hun gelukke door brutale ontkentenis der waarheid door de mazen der wet te glippen het gemeentebestuur verkeert in een zeer moeielijke positie en het onderwijs is door het voorgevalleno ten zeerste geschaad. Gelijk u ziet, bepaal ik mij slechts tot de voornaamste resultaten, die de vrouw en hare partijgangers hebben herei kt» «Eerstdaags zal de heer Hoffmans, onder voor hem zeer moeielijke en pijnlijke omstandigheden, zijne functie her vatten. Hoezeer wij onzerzijds alles vermijden, wat daar voor gevaar oplevert, zal zijne terugkomst wellicht aan leiding geven tot nieuwe beroering. »Het wil mij voorkomen in het belang te zijn niet slechts van mijn cliëntmaar van de geheele gemeente, als meerdere schandalen worden voorkomen. iUwe maatschappelijke posit'e en het feit, dat u zich in deze mede op den voorgrond geplaatst hebt, doen mij vermoeden, dat uw woord voel gewicht in de schaal zal leggen. Ik meen gerechtigd te zijn, in het belang van alle partijen, nwe medeworking tot pacificatie in te roepen en wel op grond der volgende feiteD, die ik de eer heb te nwer keunis te brengen. »Op den voorgrond stel ik, dat ik den heer Hoffmans slechts zéér oppervlakkig en zijn vrouw in hot geheel niet ken. »De bewering als zoude de heer Hoffmans in ongeoor loofde verhouding gestaan hebben tot de vertrokken onderwijzeres, laat ik bniten beschouwing. De vrouw vertelt dit, voert daarvoor niet het minste bewijs aan en biedt evenmin aan dat beweren in de scheidings-proceduro te staven, ofschoon dat, zoo het haar gelukte, voor haar van het grootste belang zoude zijn. De man ontkent pertinent, en heeft mij bezworen, dat er niets geschied is, dat het daglicht niet kan zien. »Ik voor mij ben van meening, dat de beoordeeling van hetgeen man en vrouw elkaar over en weer verwjjten bij den rechter in méér bevoegde handen is, dan bij een boerenhorde, die met klompen en keisteenen argumenteert «Ik bepaal mij dos tot do volgende feiten «Toen de vrouw op 25 Februari de woning verliet, heb ik, namens cliënt, onmiddelijk aan haar broeder, bij wien zij vertoefde, geschreven, en hem voorgesteld, met eerbie diging van ieders rechten in de scheidings procedure, voor het overige alle moeielijkheden te voorkomen en alles in der minue te regelen. «Ik ontving gean antwoord. »Toen de vrouw Mr. N. H. de Lange alhier geraadpleegd had sprak ik met hem in denzelfden geesthij stelde de vrouw daarmede in kenuis. »Ik ontving wederom geen antwoord. »Toen beide partijen voor den President der rechtbank zouden verschijnen had ik vooraf een langdurig onder houd met Z. E. A.wees er op dat het. blijven der vrouw in de gemeente Ondcarspel niets dan ellende zou teweeg brengen, en verzocht derhalve Z. E. A. zjjn invloed aan te wenden dat zij zich op kosten van haar man tijdelijk elders zou vestigen. De President deelde mijn gevoelen sprak met do vrouw in dien geest doch zij weigerde opnieuw. »Toen mr. Verhocff tot haar roadsman word aange wezen, deed ik dezen hetzelfde aanbod, hij adviseerde zjjne cliënte daartoe, opuieuw tevergeefs. »Aan de vrouw werd op haar verzoek oen woning te Oudkarspel aangowezen. Zij keerde in ue echtelijke woning terug, werd er uitgezet, keerde opnieuw terug en werd er wederom uitgezet. De heer Hoffmans kreeg een maand verlof en vertrok. «In tusschen had hij reeds vroeger (hoezeer daartoe niet verplicht) f 40 voor haar disponibel gesteld, die zij in de maand Maart successievelijk van den veldwachter Prijs ontving. »Toen dat geld in de eerste dagen dezer maand opge- toerd was, mijns inziens, vrij vlug, zond de vrouw den vrachtrijder bij mij om méér geld. Ik verklaarde geen geld te hebben, doch nog steed9 tot schikking daar over bereid te zijn. «In antwoord daarop, verlaat de vrouw ten derden male het aangewezen verblijf en trekt zij in do echtelijke wooing »Op 1 Mei moet mijn cliënt op zijn post terug zijn hij doot thans zijn uiterste best een kamer op het dorp te huren, ten einde niet door nieuwe rechtsmaatregelen gisting te veroorzaken. «Hij draagt zijn huishoudster (die reeds betaald en ont slagen is, doch verzocht heeft, tot 1 Mei te mogen big ven, waarop zij recht heeft) op, eenige kleedingstnkken en boeken voor hem in te pakken en aan het schoollokaal te doen bezorgen. Zijne echtgenoote verhindert dat. »Heden verneem ik (doch voor de juistheid kan ik niet met zekerheid instaan) dat de vrouw heimeljjk goederen uit de woning vervoert. Ook nu wil ik niet streng op treden, en heb ik er mjj toe bepaald den burgemeester hiermede in kennis te stellen, opdat Z.E.A., die maat regelen kunne nemen, die hij dienstig en noodzakelijk acht. »Op grond van het bovenstaande, waarvan ik de juist heid zoo noodig zou kunnen aantoonen, vermeen ik, dat de heer Hoffmans het recht heeft, ook van zijn bitterste tegenstanders, de erkenning te eischen, dat hij méér ge daan heeft, om de rust en kalmte te doen terugkeeren, dan naar recht en billijkheid van hem gevorderd mocht worden. «Wij vragen niets meer dan die erkenning, mij dunkt, dat is niet te veel. >Ik heb de eer te zijn enz. Ik ontving daarop taal nóch teeken ook de heer H. hoorde niets van Z.W.Eerw. (Het zou ondankbaar zijn, hier niet te vermelden, dal de Katholieke geestelijke van den aanvang af alle pogingen in het werk gesteld heeft, de rust te doen terugkeeren De heer H. ik wijs er op is u i a t katholiek en dat de R. C. leerstellingen de «huwelijksband" voor niet minder «sacramenteel houden" dan, volgens de pleitrede, de Langedijkersmet hunne «oud-hollandsche zeden en gebruiken," is van algemeene bekendheid.) Ten slotte nog dit briefje aan den Burgemeester: «EdelAchtbare Heer Inzake Hoffmans c. Se gerius, heb ik de eer U EA. te melden, dat de vrouw zich tot mijn cliënt gewend Lebbende om levensonder houd laatstgenoemde haar naar mij heeft verwezen. Dientengevolge stelde haar raadsman Mr. Verhoeff mij voor, zoo mogelijk een schikking te treffen. Mijn antwoord luidde «Mijn standpunt is U bekend «eerst de vrouw het «hais uitmet geen andere goederen, dan die tot haar dagelijksch gebruik behoorende en de sleutels te onzer beschikking gesteld, eerst dim onderhandelen «Ik stel er prijs op UEA. opnieuw te toonen, dat wij, ook na alle ellende, die de vrouw en hare partijgangers ons berokkend hebben, nog steeds bereid zijn, hoezeer daartoe niet verplicht, tot minnelijke beëindiging van den huidigen toestand mede te werken. Dat we echter niet bereid zijn voor ruw geweld te zwichten, kan niemand ons euvel duiden. Ik heb de eer te zijn, enz. (get.) COHEN STUART. Alkmaar, 4 Mei 1899. Dat Mr. A. M. de Lange met den inhoud van alle bovenstaande stukken bekend was (het request kende hij textueel van de andere stukken den zakelijken inhoud) doet natuurlijk niets af aan de inderdaad welsprekende wijzewaarop bij de rechtmoedige inborst der Trans- vaalsche Oudkarspelaars zoo roerend beschreven heeft. Nog een laatste opmerking, M. d. R. De heer Hoffmans draagt van dit ingezonden stuk geen kennis, en is daarvoor dus in geenen deele verantwoor delijk. Ik meen dit te moeten vermelden, wijl zijne mede burgers daarin anders aanleiding mochten vinden, hem aan te randen of het gezin van den hoer Prijs het leven nog onaangenamer maken, dan zij reeds doeu, ter hand having hunner reine en vlekkelooze oud-vaderlandsche zeden, waarop zij met hunnen verdediger, inderdaad niet zonder reden trotsch zijn U dankzeggend voor de verleende plaatsruimte, M. d. R., heb ik de eer te zijn. Met hoogachting UEd. dw. dienaar, COHEN STUART. Alkmaar, 9 Juni 1899. VAN worden onder garantie verkocht zijn glftvrij en staan onder voortdurendo contiöle van Dr.' VAN HAMEL ROOS en HARMENS Wz., te Amsterdam. INSCHRIJVING van candidatcn voor eon der beide toelatingsexamens voor het schooljaar 1899—1900 vóór 15 Juni e.k., d a g e 1 ij k s aan hot gebouw der schoolmet mondelingo of schriftelijke opgaaf van namen en voornamen van den candidaat en van zijne ouders of voogden, alsmede datum en plaats van geboor ten van den candidaat. Voor de toelating var vrouwelijke candldaten moet bijtijds per rekest aan Z. E. den Minister van B. Z. verlof worden aangevraagd. Onverniogenden kunnen onder bepaalde voorwaarden kosteloos worden toegelaten. Do Directeur, Dr. J. D. BOEKE. met en zonder plaat, schriftelijk garantie. Oude of slecht vervaardigde kunsttanden worden verbeterd. Bij plaatsing van meer dan drie kunsttanden worden reiskosten vergoed. Vullingen met gond en andere materialen zeer billijk. Opcratlën pijnloos. Tandarts li. A. COHEK SINGEL 502 (tnsschen Koningsplein en Munt) Amsterdam. te ALKMAAR, in DILIGENT1A, op Woensdag 31 Juni 1899, des voormiddags 10 nnr, om contant gold, vau 4 PIANINO's 3 HUIS- oi KAMERORGELS, 1 klein KERKORGELTJE I'ianomakersgereedseliappen, waaronder 1 Schrijn werkersscbaaf bank en Werkbank met schroef, Huisraad en Inboedel, eenig Woud en Zilver. Te beginnen met eenige AFIIHAAM. op de KANAALKADE. Alles nagelaten door den heer T. VELDERMAN te bezichtigen Dinsdag, 20 Juni e.k., van 12 tot 4 unr. Notaris Mr. A. P. H. DE LANGE, Alkmaar. DOERING's SEEP (get.) COHEN STUART. Alkmaar, 22 April 1899. /i&s, jaar geleden werd de sedert wereldberoemde lloerlng's Zeep met den Uil in den handel gebracht. De goede naam dien zij zich tot nu toe onder alle standen van ons volk heeft verworven en liet van jaar t>-t jaar toenemend verbruik zijn wol de beste bewijzen voor hare buitengewono voor treffelijkheid. Doch ook niets wordt onbeT.ioefd gelaten om deze Z"ep nog voortdurend te verbetereu en haar roep als de «beste der wereld" te recht vaardigen. Het vetgehalte went verhoogd het parfum fijner od zachter ge maakt zoodat Moerlng's Zeep mei den I'll mot do dunrste en de fijnste buitenlandscho Zeepen kan wedijveren, ja deze zelfs in vele opzichten ovetreit. Doeli dit was nog niet genoeg Aan het vroegere bereidings recept wordt bovendien tegenwoordig nog een aantal kostelijke stoften toegevoegd die de Zeep nog beter en voordceiiger ma ken en haren invloed op het behoud van een frissche en blanke liuid aanzienlijk verlioogen. Op grond van deze verbeteringen, waardoor onze Moerlng's Zeep met den Til onder alle Dames- en Kiüderzeepen der wereld als eene der voor treffelijkste vetrijkste zachtste en voor de huid meest geschikte kan genoemd worden bevelen wij alle Dames het gebruik daarvan bij haar toilet ten zeerste aan. Zoo ook aan alle Moeders voor hare kinderen en tot huishoudelijk ge bruik en verder allen, die op goed verzorgde, zachte handen acht moeten geven. Hen echter, die vroeger onze UObBlKk's ZGUI' met den Uil. gebruiktendoek dit wellicht wegens het vroegere sterke parfum niet meer geregeld doen, noodigen wij hierdoor beleefd uit niet de UOFlKIAH's ZGGP met den Uil. zooals ze thans is, weder een proef te nemen en wij zijn overtuigd dat deze proef de verwachting ver zal overtreffen en men weer tot voortdurend gebruik dezer beroemde Zeep zal overgaan.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 7