No. 70. Rergtc blad. Honderd en eerste jaargang 1899. WOENSDAG 14 JUNI. Buitenland. Nederland. VËR. statkv AIAMA VRSCI1Ë COIIBANT. Doze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar t O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O,©O. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer t 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f ©,15. Groote lettors naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. ICKI.blIK. Volgens de »Indépendance" is de oplossing der quaestie-Moutier voor den president der Kamer van Koophandel, Rolland, niet zulk een schitterende zegepraal, als de eerste berichten meldden. Wèl heelt de spion Moutier voor zijn lidmaatschap bedankt, maar, met hem, bedankten een dertigtal leden, onder wie de voornaamsten en zelfs vier leden der eere-jury. De kans is niet gering, dat er door de Pransche Regeering een nieuwe Kamer van Koophandel zal worden opgericht. »U1TS€HI.A;NI>. De Rijksdag heeft in de afgeloopen week de tweede lezing der verzekeringswet voor inva liden" ten einde gebracht. De derde lezing kan dus eveneens spoedig afgeloopen zijn en daarmede zal een der belangrijkste en uitvoerigste punten van het urbeids- program voor dit zittingjaar zijn afgedaan. E Bi <3 M BAAI». Algemeen acht men Kiiigers kies recht-voorstellen onvoldoende; niet slechts is dit het oor deel der Engelsche, doch evenzeer der Duitsche bladen. Dat iemand binnen 14 dagen na zijn aankomst in Trans vaal kennis moet geven dat hij over zes maanden natu ralisatie zal vragen dat hij dan twee jaar na die aan vrage, terwijl hij voortdurend in de Republiek moet hebben gewoond, genaturaliseerd wordt, wanneer hij bewijst een zekere mate van welstand te genieten en den eed aflegt en dan, aldus genaturaliseerd, nog vijf jaar lang op kies recht moet wachten, dat zjjn zeker nogal strenge eischen Langs dien weg is men 7 jaar al zijne rechten iu zijn eigen land kwijt, alvorens in Transvaal volledige bur gerschapsrecht e u te krijgen. Wat nu De >Times" zegt: »De EngeLche regeering kan haar aangenomen houding niet opgeven. Zij moet blijven voortgaan een voortdurenden druk uit te oefenen op de Republiek, ten gunste der rechtmatige eischen van haar onderdanen, totdat haar pogingen met succes bekroond zjjn. »Het kan zeker nog eenigen tijd duren, voordat de veranderde omstandigheden aan dit zeer onwetend ras, dat doordrongen is van overdreven denkbeelden be treffende zijn eigen gewicht en kracht, of ten minste voorgeeft daarvan drordrongou te zijn, zullen doen inzien, dat de ware vrienden van Transvaal zij zijn, die zich boijveren deze hardnekkige meuschen te overtuigen, dat hun tegenwoordige houding volkomen onhoudbaar is.' In aanmerking genomen, dat de »Times" steeds het hettigst tegen Krüger uitvaart en bij iedere gelegenheid er van spreekt, dat Engeland met geweld zijn zin moet doordrijven, klinken bovenaangehaalde beschouwingen nog al vredelievend. Heeft het invloedrijke blad ten laatste ingezien, dat spelen met vuur ook voor groote mogend heden gevaarlijk blijft, en dat een groot deel der Engelsche bevolking den oorlog niet weDscht met een krachtig, krijgshaftig, goed gewapend volk, in een ver verwijderde landstreek In elk geval mag men verwachten, dat een oorlogalthans ditmaalvoorkomen zal worden. In het Britsch-Indische district Tinueveliy zijn vrij ernstige oproertjes voorgevallen. Maravars en Kallars overvielen dorpen van de Shanars, plunderden de huizen, stichtten brand en moordden. Er zijn troepen afgozondeu om de orde te herstellen. FRANiBRIJR. De wedrennen te Longchamp, waar president Loubet wederom tegenwoordig was, zijn zonder eeuig incident afgeloopen. De aristocraten en antisemieten waren grooteudoels weggebleven, de socialistische partij was, op commando van Jaurès, iu grooten getale opge komen en juichte den president en de Republiek voort durend luide toe. Er waren de meest uitgebreide maat regelen genomen om ruBt en orde te verzekeren, tallooze troepen waren op de beenen op het terrein van de wedrennen was de officier van justitie met drie rechters van instructie aanwezig, om oventueele gevangenen orde lijk te verhooren Hunne hulp bleek evenwel onuoodig, Baron Christiani, de aanrander van president Loubet, heeft zich verscholen achter het voorwendsel van dronken schap en toen ook dit niet baatte gaf hij voor dat hij plotseling waanzinnig was geworden en iu dezen toestand de aanranding heett gedaan. Ook dit praatje zal hem niet helpen. Ilij zal terecht staan voor den correctioneelen rechterwegens aanranding van een magistraat in de uitoefening van zijn bedrijf, waarop gevangenisstraf staat van twee tot vijf jaar. Kapitein Dreyfusdie bij zijn vertrek van het Dnivelsoiland geweigerd heeft de kapitéins-nniform aan te leggen wordt in burgerkleeding overgebiacht naar Frankrjjk. Op de Sfax is hum een officiershut aangewezeu, waarvoor een wacht is gesteld. Esterhazy heeft ten overvloede nog een briefje geschreven aan do »Matin", waarin hij de juistheid van het interview (dat hem het autenrschap van hot borderel doet erkennen; bevestigt. Dat zal het werk van den krijgsraad van Rennes zeer vereenvoudigen SFAAJJb). Een hevige orkaan, gepaaid met regen en hagelslag, verwoestte den 8 een groot deel van de stad Madrid en bracht daar een overstrooming te weeg. Er is aanzienlijke schade aangericht en bovendien zijn vele inwoners gedood of gewond. TRANSVAAL. De Eerste Volksraad heeft, door een motie, vertrouwen uitgesproken in de voorstellen van den President en aan den Uitvoerenden Raad opgedragen, die voorstellen in den vorm van een wetsvoordracht bij den Volksraad in te dienen. Uit Johannesburg meldt men van den 11 Aan de meeting hier werd door vijf duizend uitlanders deelgenomen zjj liep in de beste orde af. Staatssecretaris Reitz had den bevelhebber van Johannesburg last gegeven de meeting door de politie te doen beschermen en de Regeeriug had ter openbare kennis gebracht, dat haar ver langen was, dat de kiesgerechtigde burgers de meeting in geenen deele zouden verstoren. Thans is weder besloten, in afwij- besluit, de vredes-commissie niet king van het laatste terug te toepen. Prof. Schürmaun werd belast nieuwe onderhandelingen met Aguinaldo aan te knoopen op do basis van verdere tegemoetkoming aan zijn eischen door de VereenigdeStaten. Aiucrlkaansch. Onmiddelijk nadat bekend was, dat Dreyfus het Duivelseiland zou verlaten, liet de Amerikaan Blessure, de man die vroeger aan de Fransche regeering een bod deed voor de vrjje beschikking over het eiland zoodra Dreyfusg afwezig was, van zich hooren. In een telegram van vierhonderd woorden wenschte hij Frankrijk geluk met den voorloopigen uitslag en herhaalde zijn aanbod van vroeger, er bijvoegende dat hij nu in slaat was door de groote aanvraag van toeristen zijn bod te verhoogen Blessure wil tienduizend dollars betalen mits men hem ten minste 8 maanden in het ongestoorde bezit van het eiland zou laten. Behalve de vroeger genoemde moderne inrichtingen, als hotels, observatoria enz. wenscht de heer Blessure er in Augustus een internationale tentoonstelling van zeevisschen te organiseereu. De oppassers en wachters van Dreyfus zouden blijven om op bepaalde tjjden lezingen te houdon over het leven en de bewegingen van den balling. De heer Blessure heeft aan mevr. Dreyfus een hooge som voor een of ander liefdadig doel geboden, mits hem met uitsluiting van ieder ander, gedurende acht maanden de gedenkschriften vau haar echtgenoot ter hand worden gesteld, ten einde die op het eiland zelf door de bewakers van don balling te doen voorlezen. Het zeer uitvoerig uitgewerkt plan was vergezeld van een goed geteekeude kaart in kleuren waarop alle inrichtingen voorkomen en deze ondernemende Amerikaan voorziet zulk een toevloed n toeristen, naar dit vroeger vergeten plekje, dat hij zelts de bordjes »rechtshouden" en »doorloopeu" op de drukke punten niet vergeten hoeft. (Handelsblad). Laatste Berichten. Crisis ln FrankrJJk. PARIJS12 Juni. De socialistische afgevaardigde Vaillant interpelleerde in de Kamerzitting van heden de Regeering over het ruw optreden der politie en stelde een motie voor waarin het Parijsche volk wordt geluk gewenscht met de welgeslaagde betooging van gisteren en tevens het optreden der politie wordt afgekeurd. Dupuy constateerdedat de dag een triomf voor de Republiek is geweest eu verklaarde, dat de politie enkel de opdracht had gekregen de orde te handbaven. Maar in do Rue Montmartre werden uit twee koffiehuizen glazen en uit een drukkerij clichés naar de agenten geworpen. Voor het paviljoen van Armenonville werden bovendien drie agenten gewond. De minister kon niet nalaten hulde te brengen aan de politie, want het is niet mogelijk te regeerenwanneer er geen orde is. Met 321 tegen 173 stemmi n nam de Kamer de volgende motie aan die niet door den minister-president was aanvaard. De Kamer vast voornemens geen Regeering haar steun te geven dan eene die besloten is de Republikeinsche instellingen krachtig te verdedigen en do orde te hand haven gaat over tot de orde van den dag. In de Kamer heerschte buitengewone ontroering. De socialistische atgevaardigden riepen »Leve de Republiek Bij hot veilaten van de zaal zeide de heer Dupuy tot een groep afgevaardigden »Wij zullen het gezag over geven in handen van gelukkiger maar niot flinker mannen.' De ministers begaven zich naar het Elysée waar zij president Loubet hun ontslag aanboden. PARIJS, 13 Juni. Het gerucht loopt dat de hertog van Orleans te Nice is gearresteerd. Uit Nice seint men de bevestiging dat er een arrestatie heeft plaats gehad Het telegram luidt »Het gerucht loopt, dat een Italiaansch generaal afkomstig uit Nice, zou gearresteeid zijn onder de beschuldiging van spionnage te Nice, waar hij sinds eenige dagen met verlof was." Anna-Pauluwna heeft dezer dagen een b-zoek ontvangen van professoren en leerlingen der Laudbouw Universiteit te Gembloux (Belgiö). De groote hoeve van den heer G. H. Geerligs werd met de meeste nauwkeu righeid bezichtig! en vooral ook de brongasinrichting. Later werd nog, na een rit door de Wieringerwaard en Oude-Sluis, een bezoek gebracht aan de boom-, bloem- groentenkweekerij van de heereu Smit en Geerligs, gelegen nabij het spoorwegstation. Uit Aartswoudgemeente Hoogwoud, hebben eenigen tijd geleden bijna al de kiezers een adres gericht aan den gemeenteraad tot het verkrijgen van een afzon derlijk stembureau, wegens den verron afstand, dien vele werklieden-kiezers moeten afleggen om ter stembus te komen. De mee.-ten van hen werken des zomers in den Groetpolder, onder Winkel en zijn dan dikwijls een paar uren van bet stembureau op het Raadhuis te Hoogwoud verwijderd. Hun verzoek werd van de hand gewezen, zoowel door den gemeenteraad als door Ged. Staten. Thans hebben eenige kiezers hetzelfde verzoek gericht aan den Minister van binnenlandsche zaken, in de hoop, dat hunne bezwa ren daar een gunstiger ontvangst zullen vinden. Texel. Tengevolge der periodieke altreding van de heeron J. R. G. Coninck Westenberg, wethouder, C. Kejjser Pz W. Mets Tz. en K. Lap Bz. en door het vertrek naar oiders van den heer A. P. Koorn zullen den 27 vijf leden van den gemeenteraad moeten verkozen worden. Westgraftdijk. Uit- het onlangs uitgebrachte verslag over 1898 van de spaarbank van het Volksnut alhier blijktdat in den loop van dat jaar werd inge bracht door 37 personen f 3073.805 terwijl werd opge vraagd door 29 personon f 2782,92. Op 31 December was de spaarbank aan de inleggers verschuldigd: f 14147,30s; aan rente werd bijgeschreven f 421,40, zoo dat in het geheel aan de deelhebbers verschuldigd was f 14568,70s. De bezittingen der spaarbank bedroegen op dat tijdstip f 17416,41 alzoo een reservefonds van f 2847,70s of ruim 19 Ilaringcarspel. Voor het examen van aspirant gemeente-secretaris of ambtenaar ter secretarie slaagde den 10 de heer O. Spaans alhier. Met de plaatsing der palen voor de telefoonlijn Warmeuhuizen Dirkshorn, zal, naar gemeld wordt, den 20 een begin worden gemaakt, zoodat de opening van het kantoor Dirkshorn biunenkort is te verwachten. Tot lid van het College van dagelijksch bestuur van do banne Eenigenburg, gemeente Sint Maarten, werd den 12 gekozen de heer Abr. Borst, te Alkmaar, en zulks ter vervanging van den heer G. Schoorl die onlangs benoemd werd tot voorzitter dier banne. Men schrijlt uit Zaandam aan het N. v. d. D. Onze haven lovert thans een prachtig schouwspel op. Niet minder dan 15 zoekasteelen liggen ter lossing geankerd. Uitgezonderd twee booten, die met rijst, één, die met balken, en één, die met kolders en juffers beladen zjjn, hebben allen piankon in. Het spr ekt van zelf, dat deze groote toevoer handen vol werks geoft, zoodat er dan ook reeds arbeidskracht te kort komt. Gisteren kon reeds een boot niet gelost worden bij gebrek aan de noodige lossers. De dam, de gewone verzamelplaats voor hen, die zonder werk zijn, is thans geheel ontvolkt. Alles is naar do haven. Bij de firma William Pont alleen zijn 300 man aan het werk. De Bjouwers het zoogenaamd losse volk, maken van deze omstandigheid gebruik door verhooging van loon te oischeu, ouder bedreiging auders naar de haven te zul- lon gaan. Wreedheid. Bij nacht heeft men een koe van den landbouwer T. Fokkema in de Fr.esche gemeente Oostdongeradeel de tong uit den buk gesneden. Bersten. In de Neder-Betuwe zullen dit jaar verscheidene kerteboomgaarden niet verpacht worden, omdat er zoo goed als geen vruchten in te vinden zijn. Binds langen tijd is zulk een totale mislukking aldaar niet voorge komen. Te Maasbracht (Limburg) waren de echtelieden G. v. d. L. met hnu vieijarig zoontje aan den overweg van den spoorweg. Het kind liep van zjjne ouders weg naar do overzijde vanwaar het weder naar hen wilde terugkoeren, toen juist de van Maastricht komende snel trein aankwam. Het kind word door den trein gegrepen eu een eindweegs meegesleept. Toen de oudeis hun kind terugvonden, was het reeds bezweken. Wormerveer. Den 10 is hut zevenjarig zoontje vau deu spoorwegbeambte T. H., dat aan de overzijde van den spoorweg zat te hengelen, in het water gevallen en verdronken. Pogingen om de levensgeesten weder op te wekken mochten helaas niet baten. De postkar van Zwolle naar Blokzjjl is in den nacht van den 10 van den dijk gevallen. De postillon H. Stoel wonende te Blokzijl, is daarbij om het leven gekomen. Do conducteur T. van Oltboven heeft zijn rechterpols gebroken en eene verwonding aan het hoofd gekregen hij klaagt over pijn in de borst. De overleden postillon was verzekerd bij de Maat schappij »Ocean'\

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1