Nederland. ding van kinderen, maar dit zijn uitzonderingen; verreweg de meeste sollicitanten zijn substituut-griffiers, ambtona- ren van bet Openbaar Ministerie bij de kantongerechten, rechters-plaatsvervangors bij de rechtbanken waardoor de Rechtbank de gelegenheid derft hare krachten door aanwinst van rechters, die met rechtskennis en ontwik keling ondervinding in rechtsbedoeling opgedaan veree nigen. Eindelijk zegt adressante, dat, waar moer en meer in het staatsleven het beginsel wordt vooropgezet dat de arbeider zjjn loon waard is en hem dit verzekerd moet worden de Rechtbank eerbiedig meent te mogen aan voeren dat ten opzichte van het werk harer- leden znlks volstrekt niet geschiedt. Wij voor ons moeten eerljjk bekennen, dat de lezing van dit adres bij ons zeer gemengde gewaarwordingen heeft gewekt. Dat adressante geljjk heeft stellen wij op den voorgrond want voor een dergeljjk ambt van hooge roeping zjjn de salarissen zeker te laag en dat zij aan dezen grief uiting heeft gegeven kunnen wij ook billijken, omdat er anders waarschijnlijk nog jaren zullen moeten verloopen eer er verandering komt. Wat ons echter tegen de borst stuit is, dat de rechtbank het adres hoeft gepu bliceerd in het Weekblad van het Rechtwaaruit het natuurlijk zijn weg heeft gevonden door de geheele pers. Het vragen van hoogere bezoldiging is altijd een zeer teere aangelegenheid en in het bijzonder is dat het gevalwaar het personen geldtdie zoo hoog staan als de leden van de rechterlijke macht. Nu leest Jan-en-alleman dat do rechters ook al gaan meedoen met de algemeene vraag naar hooger loon, wat in de oogen van menigeen hun prestige niet vermeerdert. En als nu eens aan oen doovemansdeur wordt geklopt zullen de dienaren van Justitia nog meer af dalen van het hooge voetstuk, waarop men ze zoo gaarne ziet goplaatst. De Raad van Toezicht en Discipline den. Orde van Advocaten te Amsterdam heeft zich gehaast ook een adres op te stellen om voor de ambtenaren bijdearron- dissements-rechtbank een goed woordje te doen bij de Koningin Ook deze Raad bespreekt de beperkte keuze, maar laat. daarop aanstonds volgen dat zij geenszins hiermee wil zeggen dat daardoor voor het oogenblik een ongnnstigo invloed is uitgeoefend op de samenstel ling van rechtbank, parket en griffie haar zorg geldt meer de toekomst, omdat de Amsteidamsche Balie zoo zeer wenschtdat de Rechterlijke macht steeds zij samengesteld uit de meest voortreffelijke elemeuten. De Raad had hier blijkbaar een klip te omzeilen waarbij zjjno natunrljjke slimheid hem goed te stade kwam immers, welgevallig willende zijn aan adressaute, had hij zoo licht zoodanige woorden kunnen kiezen, dat daardoor aan de bekwaamheden der huidige rechters ietwat was getornd. Nu loopt hij alleen gevaar, dat de een ol andere oolnkerd zal komen met de opmerking, waarom men meer zal geven, als men bij de bestaande tractementen zooveel eminente personen weet te krijgen. De bedoeling is echter loffelijk en daarop komt 't toch maar aan. De Minister vau Justitie zal moeiljjk zich kunnen onttrekken aan de inwilliging van het verzoek. Voor de overtuigde dierenbeschermers hebben wij ditmaal een nieuwtje, dat hun veel genoegen zal doen. Iemand, die 't weten kan, verzekerde ons, dat, zoodra do tram door de gemeente geëxploiteerd wor t, 't uit zal zijn mot het telkens onderweg laten stoppen. Op de vorschillende routes zullen vaste punten worden aange geven, waar de wagen geregeld stilhoudt het telkens weer aanzetten der paarden, waardoor hunne krachten zoo worden gesloopt, zal dan tot het verledene gaan behooren. Jammer maar, dat de groote meerderheid van het publiek dergelijke dierenbescherming wol heel mooi viudt in theorie, maar daarvan slechts weinig gediend is, als er een paar huizen voor moeten worden teruggeloopen. Elke nieuwig heid is geen verbet ring dus hooren wij nu al zuchten in de rubriek «Ingezonden Stukken" der bladen. Er zijn echter ook gevallen, waarop die uitspraak niet van toepassing is. Zoo is een nieuwigheid, die aan de couranten veel aardige lectuur verschaft, het nieuwe régime van Artls om wat reclame te gaan maken voor den Dierentuin. Als er eens wat bijzonders van do beesten te vertellen is, stuurt do directie in de laatste maanden telkens prettig geschieven entrefilets aan de bladen en dit nog niet voldoende achtende is thans door ür. Kerbert uitstrekkend en opeens weerklonk de heerlijke, ju belende melodie van Werner's liefdeslied. Pia kende dit lied, zij had het als duet reeds meermalen gezongen haar hart klopte luid, overvloeie de van geluk, waardoor haar de borst als scheen te zuilen bersten, zich zelve ter uauweruood er van bewust, zong zij met heerlijke, gevoelvolle stem het antwoord. De trompet verstomde, met wijd uitgestrekte en ach terwaarts gebogen hoofd stond hij in het bootje. Juboloud deed hij de trompet weder klinken, haar klank smolt samen met de zuivere, reine meisjesstem, liefelijk weer klonk het langs den Rijn en die er in het Kurhausdoor ontwaakte, lachte slaapdronken en zeide dat de geest vau den S&ckiuger rond ging!" Diep ademend drukte Pia de banden tegen de gloeiende slapen, toen nam zij do geurige seringen, die naast haar in een vaasje stonden, en slingerde ze in het bootjo. «Lilian klonk hot, als oen met moeite bedwongen jubelkreet, tot haar op, zij wuifde nog even met de blanke handjes, trad toen haastig terug en sloot het venster. Daar beneden echter woerklonk nog de trompet bij de hemelhoog juichende slotaccoorden van het duet het bootje gleed van den oever weg en men vernam de laatste klanken nog slechts als die van een echo, ver over het water. De deur, die bet kleine kabinetje daar naast van Pia s ka mor scheidde en waar Dorette sliep, werd zachtjes geopend. De oude stond met een kaars in de handop den drempelhaar gerimpeld gezicht was oen en al glimlach «Wel heb je ooit! Wat was dat aardig 1" «Daar heeft do torenwachter van Rheinsteiu een.ere- nade aan de jonge dames gebrachtIk heb 't dadelijk wel gezegd die vent is tot over zijn ooren verliefd op onze jonge dam.'S en toon do gravin mij verteld heeft, dat, hjj voor u op den hoorn geblazen beeft en dat u het zoo mooi vonut toen dacht ik dadelijk «Nou, die zal zeker nog dikwijls daar van boven af ons een deuntje voortoeteron I en nu komt bij zelfs in oen bootjo hierheen j1 gov aren 1" Ieen alleraardigst boekje in de wereld gezonden, waarin een reeks van plaatjes op de interessante collecties betrek king hebbende, van oen kort bijschrift voorzien. De qnaestie is, dat er meer fondsen moeten komen eu daarvoor is nu het middel der publiciteit te baat genomen. Tot vóór korten tijd meende het Koninklijk Zoölogisch Genootschap daarvoor te hoog te staan, o.a. hieruit bljjkende, dat 't wel zoowat de eenige Amsterdamsche inrichting is, die geen pers-diploma's beschikbaar stelt. Zoo iets wreekt zich op den duur en als Dr. Kerbert zijn belang begrijpt moot bij zien, dat hij goedmaakt hetgeen hij ten aanzien van de pers tot hiertoe is te kort geschoten. Uit den Haag meldt men Eene dame die bewogen is met het lot der ouders van den sedert 26 April aldaar vermisten knaap van Wezel, heeft vijfduizend gulden uitgeloofd voor de ont dekking van zijne verblijfplaats. Te Texel is een aanvang gemaakt met het scha penscheren de kwaliteit en kwantiteit zijn goedde prijs is 57 ct. per K.G Tram Haarlem—Alkmaar. Bij vonnis der rechtbank te Haarlem van 11 No vember 1898 werd de «Société Anonyme des Tramways Neérlandais (Haarlem et extensions)" op verzoek van een der obligatiehouders failliet verklaard. Op het tegen die failliet-verklaring ingesteld hooger beroep bevestigde het gerechtshof te Amsterdam hot Haarlemsche vonnis. In de vergadering der crediteuren van 25 Februari 1889 werd een door mr. Ph. de Haan Hugenholtz, adv. en proc. te Haarlem namens de Maatschappij aangebo den accoord met overgroote meerderheid (5000 tegen 50) van stemmen aangenomen en 21 Maart door de recht bank gehomologeerd na heftige bestrijding van het accoord door mr. D. van Houten van 's Gravenhage, en verdediging door den voorsteller er van. In hooger be roep voor het gerechtshof te Amsterdam aanhangig ge maakt werd de zaak opnieuw pro en contra bepleit door dezelfde heeren en 26 April bevestigde het gerechtshof het Haarlemsche vonnis. Tegen 's Hofs arrest werd door mr. van Houten bij den Hoogen Raad cassatie aangeteekend doch in over eeustemming met het gevoelen van den^Procureur-Gene- raalwees de Hooge Raad de cassatie-voorziening af zoodat het accoord blijft gehomologeerd. Voor de streek, die door de tram bediend wordt, HaarlemAlkmaar, is deze oplossing zeer gewensebt, daar de exploitatie thans verzekerd is, terwijl het ingeval van insolventie der ouderneming zeer de vraag zoude zijn geweest wat er bij eene liquidatie van de onderneming zoude zjjn terecht gekomen. H. 0. Varkens aan de Kaap. Het »N. v. d. D." meldt het volgende: Het Engelscho Consulaat te Amsterdam verzoekt ons melding te maken van een ofificieele mededeeling van de Engelsche Regeering waarin de aaDdacht wordt ge vestigd op een proclamatie van den Gouverneur der Kaapkolonie in 1879 volgens welke de invoer van var kens alleen zon worden toegelaten onder zekere voor waarden. Herhaaldeljjk komt het echtor voordat in Kaapstad varkens worden aangevoerd, zonder dat daa> bij de gewenschte verklaringen en certificaten van oorsprong kunnen worden ovorgelegd. De Regeering van do Kaap kolonie heeft nu beslist, dat voortaan geen varkeus zul- lou worden ontscheept zond'-r de gelijke documenten. Inenting tegen vlekziekte. De «Staatscourant" van 10 Juni bevat een verslag van den districtsveearts te 's-Gravenhage betreflende de proefnemingen in 1898 van Rijkswege te Oegstgeest gehouden met inenting tegen de vlekziekte der varkens volgens de mothode-Lorenz. De districts-veearts komt deze conclusie als ik mij niet bedrieg zal de Lorentzsche enting in de toekomst blijken een gedacht wapen le worden om de vlekziekte der varkens te bestrijden. Mocht deze meening werkelijk door de praktijk worden bevestigd zoo zou het over weging verdienen de entstoffen hier te lande onder toe- «Wat heeft hij prachtig geblazen 1 Toen de freule zweeg viel de trompet weder jubelend in. Lieve hemel 't werd me wee om 't hart 1 En hoe prachtig heeft de freule het antwoord gezongen Zoo iets hoort men zelfs in een droom haast niet 1 Als Mevrouw de gravin niet over hoofdpijn geklaagd had dan had ik haar zeker gewektzoodat zij en de jorge gravin het ook eens gehoord had 1" Pia wendde haar gelaat af en lachte min of meer gedwongen. «Juistde torenwachter vau Rheinsteiu knikte zij toestemmend «hij was hel. Heb je bem dus ook herkend O wat zullen we Fransje morgen met dozen origineeleu vereerder plagen Maar nu, goeden nacht, Dorette, we zullen den verzuimden slaap gaan inhalen 1" «Ja dat zullen we O wat zal de gravin er morgen van opkijken Ik wensch n goeden nacht freule «Slaap wel Dorette Do deur werd gesloten en het bleeke maanlicht stroomde weder het kleine torenkamertje binnen. Pia trad nog maals naar het venster, zij drukte haar voorhoofd tegen het koele glas en staarde in zoeto droomen verzonken naar buiten. Van de Clemens kapel hoorde men een klok slaan een donkere wolk bedekte do maan, en Pia zond nog een laatsten groet naar omlaag naar den Rijn welks golfjes zoo even den geliefde tot haar gedragen hadden 1 Zwaar stolen zich de oogleden; vermoeid zonk zij in hot kussen terug en nog eenmaal weerklonk het iu haar hart «Mijn liefje, ik laat u grooten Nog parelde de vroego dauw op do bladeren en het jonge gras, toen Pia met gevleugelden voet de tuinpaden betrad. Do zoele lucht die zou zwaar was geworden als dreigde er een ouweer, had haar uit hot kleine benauwde kamertje naar buiten gelokt. Zij hunkerde naar een zicht van de Regeering te doen bereiden. De veeartsen zonden dan te alle tijdo onmiddellijk over deze entstoffen moeten kunnen beschikken om na elke onderkenning der ziekte terstond de voorbehoedende inenting bij de verdachte dioren te kunnen bewerkstellingen, en terstond aan do uitbreiding der ziekte paal en perk te stellen. Rotterdam. Door verkeerden stand van de draai schijf is den 10 aan het centraalstation alhier een loco motief in een draaipot, gevallen. Persoonlijke ongelukken hadden^ niet plaats de rangeerdienst ondervond eenige vertraging. Schagen. Door het bedanken van den heer M. J. de Jong zal do afdeeling Schagen der Liberale Unie don 13 wederom vergaderen tot het stellen van een can- didaat voor het lidmaatschap van den raad. De hoor C. A. Hoogschagen is op zijn besluit teruggekomen en beeft te kennen gegeven zich weder beschikbaar te wil len stellen voor het gemeenteraadslidmaatschap. Door den heer A, Roggeveen, len klerk ter gemeente secretarie alhier is met gunstig gevolg examen afgelegd als asp. gemeente-secretaris. Het concert, den 11 door Schagen's Harmonie in den tuin van den heer Broersma gegeven werd door het niet al te gunstige weerdoor niet veel leden en be langstellenden bezocht. De Kapel kweet zich anders goed van hare taak vooral met «In Scbagen's muzikale krin gen van L. A.f Schouten en den bekroonden marsch vaD denzelfde oogstte zij veel bijval in. Re bevolking van Hoordhollaml. Deze bedroeg op 1 Januari 1899 - blijkens de in de «St. Ct." no. 131 opgenomen cjjfers voor elke der gemeenten in deze provincie in totaal 468,650 m. en 497,02/ vr.,|Jte zamenp965,677 zielen, waarvan te Am sterdam 512,653 te Haarlem 63,689te Alkmaar 18,156 te Beverwijk 5404 te Buesum 6384 te Die- men 1504; te Edam 6444; te Enkhuizen 6865; te Hilversum 18,449; te Hoorn 10,694; te Huizen 4650; te Koog a/d Zaan 2005te Krommenie 2991 te Laren 2271; op Marken 1319; te Medemblik 3010; te Mon nikendam 2624; te Muiden 2217; te Naarden 3484; te Oostzaan 3292 te Purmerend 5645 te Schagen 2865 op Terschelling 3955 op Texel 6000op Urk 2748te Velsen 9856 (met IJmuiden) op Vlieland 729 te Wa tergraafsmeer 3403; te Weesp 6692; te Westzaan 2178 op Wieringen 2879; te Wormerveer 5989; te Wijk aan Zee en Duin 2248; te Zaandam 19,850; te Zaandijk 2436 enz. Veehandel In Friesland. De handel in melke- en kalvekoeien blyft gewild. De aanvoer is op lange na niet zoo groot meer als voor een paar weken. In vette kooien is de handel beter, doordat voor Belgi sche rekening meer wordt aangekocht en de aanvoer afnemende is. De weidkoeien zijn nog niet voor de slacht bank gereed het vette stalvee is grootendeels afgeleverd. Het zal nog wel drie weken duren, eer de vetgeweide koeien ter markt kunnen worden aangeboden. In vette kalveren, met goeden aanvoer, grage handel; in stieren eveneens, met hooge en zeer vaste prijzen. ette schapen zijn minder gevraagd, vooral tengevolge der warmere weersgesteldheid, die dadelijk op de prijzen aan de Londensche markt inflnenceert. Melkschapen, met grooten aanvoer, behoorlijke handel, met stevige prijzen. Jonge lammeren zeer stadige handel Vette varkens met tragen handel, vette biggen beter. Magere varkens zeer stadig, jonge biggen zeer 'stilletjes. Do aanvoer was 200 stieren, 20 ossen, 200 vette koeion, 850 melke- en kalvekoeien 125 pinken, 500 vette kal veren, 130 nuchtere kalveren, 800 vette schapen en lam meren 2000 melkschapen 3000 lammeren 120 vette varkens 400 vette biggen 150 magere varkens en 800 kleine biggen. De prijzen zijnvette koeien, le soort 27—33 ct., 2e soort 2325 ct., stieren 2126 c.t., vette kalveren ct', vette schapen en lammeren 2024 ct., vette varkens 15 17 ct., Londensche biggen 1516s ct., alles per '/i kilo. Ossen f 165 f 190, melke-en kalve koeien f 100f 200, pinken f 45f 80 nuchtere kal veren f 6— f 10, melk-schapen f 10—f 18, lam meren f 6f 12 magere varkens f 20—f 42, jonge biggen f 0.85 f 0.95 per week. (N.v.d. D.) eenzaam uurtje om in Gods schoone natuur al de zalig heid harer jonge liefde te overdenken. Wie wist of zij later op don dag eenige oogonblikken alleen zon genieten. 1 ie zon vertoonde zich nog slechts af en toe tusschen de nevelen door, die duister en dicht onder de borgen lagen en ter nauwernood een blik op Bingen vry lieten. Boven Falkenburg en Sonne k vertoonden zich donkere wolken, die een naderend onweer voorspelden, en de golfjes van den Rijn waren donker gro m en grijs gekleurd toch was het schoon en lieflijk in dit heerljjke morgen uur. erder op in hot gedeelte van het park dat zich aan de andere zijde van het Kurhaus uitstrekte, bevond zich eon in het groen verscholen bankje hier hoopte het jonge meisje zich onbemerkt te kannen nederzetten. Nauwelijks echter was zij het kreupelhout binnen getreden of zij vernam haastig naderende voetstappen üe seringentakjes weken uit elkander en eensklaps stond Hellmuth vóór haar eer zij nog tijd had zich tot kalmte te dwingen. «Lillian", klonk het op jube- lendeu toon. Bevend had zij de hand tegen bet hart gedrukthare lange wimpers vielen op hare wangen neder zij gevoelde het meer dan dat zij het zaghoe hij beide hare handen tusschen de zijne vatte En toen toen zag zy tot hem op onwillekeurig overgelukkigniet in staat haar geluk le verbergen. Zij had nimmer kunnen veinzen zij had nooit hare hartstochtelijke gevoelens kannen bedwingen noch in het goede noch in bet kwade. Al wat zij gevoelde en doorleefde, dat stond steeds duidelijk op haar gezichtje te lezen dat moest zij uitenof zij wilde of niet. «Lilian I" Krampachtig hield hij haar beide handen omsloten en staarde als dronken van vreugde haar in de oogen. «Hebt u al gewandeld stotterde zij eindelijk in overgroote verlegenheid. «Ja, Lilian, ik kom van het station, waar ik zelf een brief op do post bezorgd heb, dien ik iu deze zaligsto aller Mei-nachten ann mijn ouders geschreven heb 1" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6