De Erfgenaam van Mei No. 71. Honderd en eerste jaargang. 1899. V R IJ D A G 16 JUNI. Buitenland. FEUILLETON. (DER MAJORATSHERR). Al.kAIAARSlM Deze Courant wordt Blnsda g-, Honderd »g- en aaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,0«. Afzonderlgke nummers 3 ets. het Telefoonnummer» 3. Prijs der gewone advertentlcn Per regel fO,16. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. IH'lTSt lIl,AM» Terwijl de verhouding tusschen Duitschland en Denemarken toch reeds eenigermate ge spannen is, tengevolge van de voortdurende uitzettingen van Duitsche onderdanen uit Sleeswijk, waarvan wg inder tijd melding maakten, zal de harmonie er niet beter op worden, nu de Duitsche regeering een nota aan de regeering te Kopenhagen heeft gericht, waarin wordt ver zocht, dat vervolgingen zullen worden ingesteld tegen de Deensche bladen, die op leugenachtige wijze een be schrijving zouden hebben gegeven van buitensporigheden waaraan de bemanning van het Duitsche avisojacht «Ziet- hen" zich zou hebben schuldig gemaakt, terwijl het vaar tuig te Esbjerg lag. KWOKA-AXH. Over het verzoekschrift der Uitlanders aan Koningin Victoria is te Londen een blauwboek ver schenen. De Regeering, zegt minister Chamberlain daarin, is niet geneigd van haar gereserveerde houding af te wijken, maar zy kan niet voortdurend onopgemerkt laten de buitengewoon willekeurige behandeling der Uitlanders. Hoewel de regeering er ernstig naar streeft zich te ont houden van inmenging in de binneulandsche aangelegen heden der Republiek, zou zij haar toch een staatkunde willen voorstellen die het voorwendsel voor inmenging zon wegnemen. Aan het slot van dit antwoord doet de Britsche minister het denkbeeld van een conferentie tus schen Sir Alfred Milner en president Kruger aan de hand. De staatkundige verwarring zal niet ophouden zoolang niet der permanente UitlanderBbevolking een aandeel in de Regeering wordt toegestaan. Er bestaat overvloedig aan leiding tot interventie. De staatkunde om de dingen op hun beloop te laten die nu jarenlang gevolgd is, heeft de zaken van kwaad tot erger gebracht. Het feit dat Uit landers tevergeefs een beroep doen op Groot-Brittannië voor hnlp, ondermijnt den invloed en den naam van het koninkrjjk en maakt de Hollandsche kolonisten ontevreden. Niets zal aan deze rampspoedige propaganda een eind maken dan het doorslaande bewijs dat Harer Majesteits Regeering vast voornemens is zich niet uit haar positie in Zuid-Afrika te laten dringen. Spreekt Chamberlain dus zeer oorlogszuchtig en windt bij er geen doekjes om, dat de Transvaal desnoods met geweld van wapenen gedwongen moet worden, te doen wat Engeland verlangt, een groot deel der pers deelt dat gevoelen niet en bouwt vooral op Salisbury's beza digdheid en kalm overleg, om het dreigend oorlogsgevaar te bezweren. Zoo zegt een der oppositie-bladen »Het gevaar voor oorlog zou inderdaad groot genoeg zijn als lord Salisbury geen minister-president was. Doch deze is vast voornemens het niet tot een oorlog te laten komen. Zijn meening is, dat de tijd en een zachte druk voldoende zullen zijn. Geen enkele partij in het land die iets te beteekenen heeft, wenscht den strijd. »De mijn-koningen willen dien niet, de staatslieden evenmin en het volk zeker niet. Slechts Rhodes en zijn aanhang willen den strijd en werken er voor. Maar als 47) Zij lachte als in een droom en knikte toestemmend beiden begaven zichlangzaam naast elkander voort gaande naar het in hei groen verscholen bankje. En toen hij naast haar zatnam bij nogmaals haar handj tusschen de zijne. «Goddankdat ik het u nu dan eindelijk zeggen kan Goddank dat ons deze gelegenheid gegeven wordt fluisterde hij gejaagd. »0 Lilian ik begon er reeds aan te wanhopen, dat ik u ooit, zonder storend gezel schap te spreken zon krijgen en daarom was ik reeds van plan zoo aanstonds ook aan n een brief te schrijven zooals ik het ook aan mijn ouders op papier moest mededeelen dat hun zoon eveuals Werner de geluk kigste man van de wereld geworden is 1 O Lilian ik heb geen woorden om alles te zeggen wat er in mij zingt en jubeltwat mijn geheele wezen bezieltsedert ik u voor 't eerst in mijn armen gehouden heb en n in het oog mocht zien Lilian, ik gevoel voor u meer honderdduizendmaal meer dan het kleine armzalig woordje «liefde1' kan uitdrukken. Ik o liefste mgn lieveling!" hij zweeg als overstelpt door zij overgroot gelnk. Hg sloeg den arm om haar heen en zeide haar in vurige kussen wat hem in woorden on mogelijk was. En boven hen knikten de knopjes en jonge blaadjes en strooiden diamanten dauwdruppels op hen neder de zon brak nog eenmaal met vlimmecden groet door de wolken en dompelde de gausche wereld in gouden gloed in de struiken echter bleef het stil doodstil alleen de zachte koelte streek over boom en blad. Kruger geen dommer dingen doet, dan tot nog toe, zullen Rhodes en zijn groep hun oorlog niet hebben. Intusschen heeft de afgevaardigde Scott zeer tersnedo de volgende interpellatie aangekondigd »Wat is de kortste tgd waarin een vreemdeling in En geland het kiesrecht kan krijgen en welke vergelijking is er te maken tusschen deze regeling en die, voorgesteld door den heer Kruger?'1 Ook in Eugeland zijn de bepalingen op dit stuk lang niet mild, en bij onderzoek kon het wel eens blijken dat zij niet zoo heel veel verschillen van de concessies, die president Kruger in deze materie wil doen. VRANKI1IJK. Het ministerie Dupuy is heengegaan, door niemand betreurd, alleen Delcassé, de minister van buiteulandsche zaken was geacht, niettegenstaande onder zijn bewind de Fashoda-qnaestie voorviel, waarvan de publieke opinie echter de schuld op zijn voorganger Ha- notanx wierp. Dupuy, de man, die steeds wilde schip peren, en beurtelings, gelijk hg het zelf uitdrukte »het geweer van den eenen schouder op den anderen over- bracht11, die niet durfde achterblijven bij de publieke opinie en daarom du Paty de Clam in hechtenis liet nemen, maar toch weer niet flink genoeg was om dóór te tasten en ook Mercier en Zurlinden aan te pakken, vindt niemand, die zijn heengaan bejammert. De «Siècle1' zegt «Dupuy heeft zulk een gerechtvaardigde en vaste repu tatie van valschheid van voortdurend verraad dat een aantal Parlementsleden, den dag vóór de wedrennen te Lougchamps, zeiden«Dupuy zal trachten Loubet in discrediet te brengen en te doen zeggen Ziet ge wel, om den president der Republiek in de gelegenheid te stellen naar de wedrennen te gaan, moeten twintig es- cadrons cavalorie de geheele Garde Répnblicaine en 6000 man politie op de been worden gebrachtDat is zijn populariteit l'1 «Als Dupuy dio berekening gemaakt heeft, en daartoe is hij in staat, dan vergist hij zich deerlijk. Want de heer Loubet is omringd en beschermd geworden door het volk." Wie moet de erfenis van dit Kabinet aanvaarden Y ves Guyot vraagt slechts «Elf ministers die een zeer eenvoudig program willen uitvoeren, dat slechts drie artikelen telt «1. Loyale toepassing van het vonnis van het Hof van Cassatie «2. De noodige maatregelen om de gelijkheid van alle burgers voor de wet te verzekeren «3. Alle maatregelen, die den samenzweerders van alle kleur kunnen leeren, dat de republiek niet de anarchie is." Oppervlakkig schijnt ft niet onmogelijk aan deze verlang lijst te voldoen maar do geschiedenis der laatste jaren nagaande, twijfelt men toch of Frankrijk een klein dozijn fatsoenlijke politici telt 1 De Kamer van inbeschuldiging-stelling heeft gisteren besloten kolonel Picquart en Leblois te ontslaan van rechtsvervolging. Uit de gehouden enquête voor het Hof van Cassatie zoo zegt de motiveering van dit besluit is gebleken, dat de tegen hen ingebrachte beschuldigingen ongegrond zijn zoodat er geen reden voor vervolging bestaat Baron Christiani, die bij de rennen van Auteuil presi dent Loubet met zijn stok trachtte te slaan is tot vier jaar gevangenisstraf veroordeeld. 8PANJ K. In den Senaat heeft Silvela mededeeling gedaan van de ontwerp-overeenkomstbetreffende den atstand der Carolinen. Omringd door bijna alle ministers, las de minister-president het wetsontwerp voor dat met stilzwijgen werd ontvangen. De voorzitter, maarschalk Martinez Campos stelde voor het ontwerp naar de afdeelingen te verwijzen, ten einde oene commissie van onderzoek te benoemen. De commissie, door die afdeelingen benoemd, constitueerde zich onmiddelijk en nam het ontwerp in behandeling. Zij bestaat uit vijf ministerieelen en twee liberalen zoodat het ontwerp door de Oommissie zeker zal worden goedgekeurd. Aan het ontwerp is toegevoegd een handelsovereenkomst voor den tijd vau vijf jaar zoo in dien tijd geen nieuw handelsverdrag tusschen Spanje met het Duitsche Rijk wordt gesloten. En Pia richtte zich op uit zijn armen en glimlachte door tranen van geluk heen. «Dus hebt gy mij waar lijk lief, oprecht en waarachtig lief? mij, een vreemde, u nog bijkans geheel onbekend, hoe mijn naam ook is van waar ik ook ben gekomen mij juist zoo, zooals ge mij nu in uw armen hebt? 1" Zijn oogen vei telden haar zijn antwoord. «Juist zoo 1 Juist zooals ik u hier heb bemin ik u 1" zeide zijne van geluk en zaligheid stralende oogeu terwijl hij haar steeds vaster eu vaster tegen zich aan drukte «en toch sta ik hier voor u vol lengen en bedrog lieveling en d aag ik een masker, dat tot dusverre mijn ware per soonlijkheid verborgen heeft 1 Mag ik thans biechten en kunt gij mg het bedrog vergeven, waaraan ik mij slechts uit noodzakelijkheid heb schuldig gemaakt?" Met groote verbaasde oogen keek zij hem aanen beiden waren zoo zeer met zich zei ven bezig dat geen van hen het zachte ritselen en kraken in de struiken vernam. «Een bedrog 1" zeide Pia half ongeloovig lachende. «O, maar ik vrees, dat ik u nog veel meer te biechten heb dan gij mij, liefste mijn, en als gij mij eveneens bi] voorbaat uwe vergiffenis belooft, dan zal ik alles wat gij mij te zeggen hebt, met dubbele liefde b'eloven Hij lachte. «Wat kunt gij, engel, mij wel te zeggen hebben, dat mij meer verbazen of verwonderen zal, dan mijne onthullingeu het u zullen doen. Liliau, ge hebt u zelve aan den houtvester Karl Hollmuth gegeven, hoe zou 't zijn, als deze naam slechts een masker was, waarachter zich een gansch ander persoon verschuilt «Een ander?" vroeg zij, zijn handen zoo krampachtig drukkend, als vreesde zij dat met den naam ook de geliefde haar als een visioen zou ontglippeu. Trotsche verzekerdheid lag op zijn gelaat, vreugde ver vulde hem, dat hij nu eindelijk het grauwe omhulsel kon wegwerpen, om aan de geliefde eeu schitterende kroon en een adaiijk wapenschild te kunnen tooueu, als heerlijk tribuut, 't welk zijne liefde aan haar voeten nederlegde. En toen hij glimlachend aarzelde, als wilde hij nog eeu oogeublik langer van dit zalig oogenblik genioien, gevoelde hij hoe hare slanke gestalte eensklaps als nog grootet ATJEH. Van Regeeringswege wordt het volgende bericht openbaar gemaakt Bij tochten onder den commandant van Segli in de Pedirstreek tegen benden van Toeankoe Mohamad is een fuselier gesuenveld en bekwam een officier een schampschot. Generaal van Heutsz is door Samalanga naar de Pa- seistreek getrokken, alwaar eeu uitgebreide beweging van aanhangers van Tengkoe Ta pa is ontstaan. Hevige storm ln Amerika. Berichten, ontvangen uit verschillende deelen van Wisconsin en Minnesota melden, dat een orkaan daar groote schade heeft aangerichtalleen te New Richmond wordt het verlies van menschenlevens op 150 geschat. De gemeenschap me de geteisterde steden is verbroken. Brand. De groote wapenfabriek van Armstrong te Elswick (Engeland), die aan 3000 arbeiders werk gaf, is geheel door brand vernield. De schade wordt op 2è millioen gulden geschat. Hoor een bij gestoken. Te Zeilick, België, is een dertienjarige jongen door eene bij gestoken. De hand van het kind zwol geweldig op en de geneesheeren moesten die afzetten. Toch is de kleine na drie dagen schrikkelijk lijden gestorven. Ken milde gever. Onder het opschrift «Een schenking van een half millioen", bevatten Friesche bladen een bericht uit het te Chicago verschijnende Hollandsche blad «De Toekomst", volgens hetwelk do heer Frank H. Kuipers, lid der be kende firma Siegel en Cooper te Chicago, aan zijn ge boorteplaats Akkrnm een som tot dat bedrag heeft ge werd, hoe hare oogen zich angstig en onnatnnrlyk wijd opensperden, toen zij met van angst en vrees trillende stem vroeg Wie zijt gij 9" «Ik ben Wnlff Dietrich, Graaf von Niedeck!" antwoordde hij,.- diep ademend op bijkans plechtigen toon, maar hij verstomde bij den angstkreet die aan hare lippen ontvlood. «Wulff Dietrich 1 O God, ik heb het vermoed l11 Zij rnkte zich van hem los en strekte de handen als toornig afwerend uit, zij wilde spreken, maar de stem weigerde haar dienst, krampachtige snikken welden nit hare borst op. Hevig verschrikt sprong hij op en wilde haar in zijn armeu nemen. «Lilian, almachtige God, wat scheelt er aan?" Daar trof hem een blik, welke hem als verslagen terng deed deinzen. Het zacht gekleurde gelaat der geliofdo was wit als sneeuw, toorn, trots, verachting, lag in hare oogen. «Lilian l'1 «Waarom noemt n mij nog zoo, Graaf von Nie deck, na nwe komedie zoo schitterend afgespeeld is P'1 zeide zij op scherp snijdenden toon, als verpletterd door wanhoop. «Dat is dus de trotsche edele zelf verloochening die ik in don erfgenaam Niedeck zoo bewonderd heb zoo groot is das zijn heilige achting voor de liefde, dat zij door hem als klnchts; el misbruikt en verlaagd wordtEn gjj, gij waagt het van liefde te spreken vau liefde die niets is dan eeD gewetenlooze jacht naar zestien kwartieren! Bij God, ge hebt het plan slim beraamd en prachtig ten nitvoor gebracht, graaf von Niedeck maar over een zegepraal hebt n zich te vroeg verheugd 1 Dat wat ik eenen Karl Hollmnth toe stond, geldt nooit en nimmer voor den erfgenaam von Niedeck; zooals ik bij mijn trots eu bij rniju eer gezwo ren heb mij nimmer te laten verkoopen noch verschache- ri-u zoolang een Niedeck slechts ter wille der zestien kwaï tieren aanzoek doet, zoolang is hij eon slavenhande laar bij wion slechts verregaand egoïsm", maar geen liefde spreekt 1" Buiten zich zelve van smart eu verontwaardiging, had zij dit alles gesproken, nog eenmaal trof hem haar blik toeu wondde zij zich af en vlood, als een door jager'

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1