Nederland. Telegrafische Berichten. «Franciska Oom Willibald schonken. Voor dit kapitaal zoo wordt verder gemeld, zal te Akkrum een oude mannen- en vrouwenhuis wor den gesticht en in stand gehouden terwijl de heer Kui pers zelf dit jaar in Friesland komt om den benoodigden grond te koopen en de stichting voor te bereiden. De heer Kuipers, evenals zooveel anderen naar Amerika geëmigreerd om daar zijn fortuin te zoeken, is blijkbaar beter dan menigeen daarin geslaagd. Hij is nu mede-eige naar van de bazaars der firma Siegel en Cooper te New- York en Chicago, in welke etablissementen meer dan 5000 bedienden moeten werkzaam zijn. Thans, op middel baren leeftijd, wordt hij in het land van den dollar tot de millionairs gerekend. (Handelsblad.) Laatste Berichten. PRETORIA, 14 Juni. De Volksraad heeft een voorstel goedgekeurd, waarin de wensch wordt uitgesproken, dat de voorwaarden tot verkrijging van het kiesrecht worden gewijzigd en de publicatie van het wetsontwerp dat am den Volksraad is voorgelegd, wordt gevraagd, opdat de Boeren hunne meening kunnen kenbaar maken. President Kruger bedankte den Volksraad en sprak den wensch uit, dat de Uitlanders de nieuwe kieswet zouden goedkeuren. Mocht de oorlog onvermijdelijk worden, dan zou God met zijn volk zijn als tot dusver. De Carollncn aan Duitschland. MADRID, 14 Juni. De Senaat keurde den afstand van de Carolinen aan Duitschland goed. Schagen. Den 13 vergaderde de afdeeling Schagen der Liberale Unie ten tweede male tot het stellen van een candidaat voor den gemeenteraad daar de heer M. J. de Jong voor de hem aangeboden candidatuur had bedankt. Wijl de heer Hoogschagen had bekend gemaakt, dat hij op zijn besluit terug was gekomen en een moge lijke candidatuur wel zou willen aar vaarden werd met groote meerderheid van stemmen het altredend raadslid, de heer C. Hoogschagen tot candidaat der vereeniging gesteld. De raadsverkiezing zal nu vermoedelijk te Scha gen zonder verkiezing afloopen. Beverwijk. De gemeenteraad heeft een nieuwe verordening vastgesteld op heffing van haven- en kaai- geld. Het bestaande tarief van 2'/2 cent per M} werd gehandhaafd nadat door Burg. en Wetb. in de memorie van toelichting was aaangetoond dat de uitgaven voor de haven gedurende de laatste jaren geen vermindering van de belasting toelieten. Amsterdam. Den 12 is een driejarig meisje dat op een plat van het achterhuis van een wouing speelde op de binnenplaats gevallen. Het plat was met een hek afgesloten doch het kind was daartegen opge klommen. De vaderzijn kind willende grijpenviel eveneens van het plat op de binnenplaats. Beiden zijn in het gasthuis ter verpleging opgenomende vader vooral is ernstig verwond. Haarlem. Onder de werklieden aan de werk plaats van de Hollandsche Spoor alhier is weder eene beweging ontstaan tot verkrijging van een lOuurs-arbeids- dag met verhoogd loon. Aoordseliar ïvoudc. Onder vele blijken van belangstelling heeft alhier de gemeente-ve'dwachter P. Bierman zijn gouden ambtsfeest gevierd. Uit nagenoeg alle woningen wapperde de vlag terwijl ook een eere poort was opgericht en het fanfarekorps den jubilaris eene serenade bracht. Stoffelijke blijken van belangstel ling ontving de verdienstelijke man van de schooljeugd, van het gemeente- en polderbestuur. Aangezien sommige landbouwers in de omstreken in deze week beginnen met het rooien van vroege aardap pelen zal de markt aan het station alhier waar thans een uitnemend marktterrein bestaat en eene flinke laud en losplaats is aangelegdde markt den 15 Juni ge opend worden. Deze week zal alleen Donderdag en Zaterdag markt gehouden worden de volgende week Dinsdag, Donderdag en Zaterdag en voorts viermaal per week. Blijkt de aanvoer dit te eischen, dan zal evenwel eiken dag markt worden gehouden. Een groot gebouw verrijst op het stationsterrein voor rekening van de heeren Frank en Trompetter. (N. v. d. D.) achtervolgd hert, door de bloeiende struiken heen, weg. Onbeweeglijk, als verdoofd, stond Wulff-Dietrich, doods bleek, onmachtig een enkel woord te spreken, slechts eeu diep steunen ontglipte aau zijn borst, en toen een fluis terend »Pia von Nordlingen I" Hij ging naar de bank terug, viel zwaar daarop neder en bedekte de brandende oogen met de hand. Eens had hij, met een meesterschot, een hert neerge veld, juist in hetzelfde oogenblik dat het edele dier met koninklijken trots naast een door hem overwonnen mede minnaar stondmet van jubelend triomfeerende liefde gezwollen borst En juist op dat oogenblik had hem de kog -1 in het hart getroffen, zonder een kreet te slaken was hij neder- gestortterwijl hij de brekende oogen met een onbe- schrjjfljjken blik op den schutter, zijn moordonaar, wierp. Die blik vervolgde hem thans, daaraan dacht Wulff-Dietrich in dit oogenblik, waar hij zelf op het toppunt van liefues- gelnk het doodelijk schot in het harte ontving. Het kiezelzand kraakteen verschrikt opziende, zag hij in het ernstige bleeke gelaat van Fransje. Er lag een vreemde uitdrukking op te lezon, half smart, half medelijden, half triomfantelijke voldoening. Hy sprong op en wilde met een haastigen groet wegsnellen zij strekte haar arm uit en versperde hem den weg »Neef Wulff-Dietrich, blijf!" Hjj beet zich op de lippen en hief trotsch het hoofd omhoog. *Neef Wulff-Dietrich?'' heihaalde hij met ge- fronsd voorhoofd. »Ja mijn neej 1 Ik beu Franciska Niedeck en Mr. Luxor en zijne vrouw zijn mijne ouders, de erfgraven von Niedeck." Als droomde hij, zoo streek bij zi h met de hand over het voorhoold. »Ja, ja, juist, nu begin ik bet te begrij pen dat zij Pia Nordlingen is Fransje trad nader, greep zijn hand en trok hem naar de bank terug. «Arme Wulff-Dietricb, wat heeft zij je zwaar beleedigd Zjjn oog fonkelde. Hij hief het hoofd op. Woidt vervolgd. Stranding. Men meldt uit Zand voort: Den 13 is gestrand de schokker H. D. 50, 1000 M. bezuiden Zandvoort. Eigenaar en gezagvoerder Jan Age Kramer. Het schip was lek en daarom op het droge gezet het is nu geheel verloren. Het was stormweer met onstuimige zee. Er kon geen hulp verleend worden; de opvarenden hebben zichzelf gered. Tegen longtering. In de «Wetenschappelijke Bladen" van Maart '99 komt een artikel voor over de voorkoming van long tering hetwelk alleszins geschikt isom onder de aan dacht van een grooter publiek te wordeu gebrachtdan uit den aard der zaak ten deel kan vallen aan een weten schappelijk Tijdschrift. «Nu wij zeker weteo, dat men longtering (Tuberculose) kan voorkomen; nu wij even zeker weten, dat zij genezen kan wordennu ook wordt het tijd dat de overheid krachtiger optreedtdan zij tot nog toe kon doen. De gemeente Glasgow in Schotland heeft op aandringen van haar bekwamengeneeskundigen adviseur Dr. J. B. Russell eeu uitstekend voorbeeld gegeven, door de inlich tingen die zjj het publiek verstrektin hoeverre ieder burger krachtig kan medewerken tot het voorkomen van Tuberculose. Daartoe heeft hij het volgende verspreid Wenken omtrent het voorkomen van Tering. Tering is geen erfelijke ziekte. Een kind kan wel den bodem ervengunstig voor de ontwikkeling van het zaad niet het zaad zelf. Gevatte koüeen ontstoken keel mazelen, kinkhoest, roodvonk, onmatigheid, duistere, vochtige, overvolle woningen met bedorven lucht in 't kortalles wat den algemeenen gezondheidstoestand benadeeltveroor zaakt vatbaarheid voor tering geheel afgezien van andere oorzaken. Longtering is slechts een van de vele vormen der ziekte, die door een uiterst klein levend wezen (microbe de tuberkelbacilveroorzaakt wordt. Ieder teringlijder heelt don bacillus in zich opgenomen hetzij van een ander mensch of van een dier (melk vleeseh) en kan hem overbrengen op mensch of dier. Een uitnemende gezond heidstoestand, zoowel van het individu als van de gemeente in 't algemeen is als het ware een harnas tegen de aanvallen van den tuberkelbacil. Elke teringlijder kan zijn ziekte aan anderen mede- deelen. Dit geschiedt door de stof, die hij opgeeft, de sputa die bacillen bevat. Zoolang het sputum vochtig iskan het geen kwaad dan alleen in de gevallen onder 6 en 7 straks te noemen. Het sputum is alleen dan hoogst gevaarlijk als men toelaat dat het droog wordtin stof overgaat en dus de luchtdie wij inademen besmet. De zekerste manier van besmettelijke stof te vormen isin een zakdoek te spuwen dien men in zijn zak steekt of onder zijn kussen legtof op den grond te spuwen. Hetzelfde geschiedt als sputum aan beddegoed, nacht hemd enz. lbijlt klevenof bij mannen aan snor of baard. Feitelijk kan elk teringlijder onsehadeljjk gemaakt worden voor anderen, als men maar belet, dat het sputum tot stof wordt. 1. Binnenshuis. Hier is do grootste zorg noodzakelijk. Stof in besloten ruimten is juist het stof dat besmet. Gebruik een spuwbak, die een weinig water (geen zand of zaagsel) bevat of spuw in een lap of papier, die dade lijk verbrand worden. 2. Buitenshuis. In ons vochtig klimaat wordt het sputum niet licht drouge stof en het wordt ontsmet door zonneschijn en versche lucht. Daarom is het beter op straat te spuwen, dan in een zakdoek of iets anders. Men spuwe in een goot, nooit op de steenen en zeker nooit in eeu tram of rijtuig. Men slikke nooit het sputum in, want daardoor zouden ook de ingewanden besmet kunnen worden. 3. Mocht een doek met tuberculeus sputum besmet zijn, houd dien dan vochtig, tot hij uitgekookt en gewas- schen kan worden. 4. Ledig den spuwbak in het riool en maak hem schoon met kokend water; een weinig carbol zal de vliegen weren, die anders zeer licht de smetstof over brengen. 5. Als men de kamers schoon maakt, waar tering lijders zich ophouden, moet men het stof opvangen door natte theebladen of vochtig zaagsel bij het vegen te ge bruiken. Nooit mag men het stof in beweging brengen, zoodat het door de kamer zweeft. Verbrand het zaagsel of de theebladen na het gebruik en kook de stoffers uit. 6. Geen lepel, kopje of dergelijk voorwerp, dat eeu teringlijder aan den mond gebracht heeft, mag ooit door een ander gebruikt worden, voordat het zorgvuldig ge reinigd is. De overblijfselen van het voedsel, waai van deze een gedeelte genuttigd heeft, moet verbrand worden. 7. Men mag een teringlijder alleen op de wang of op het voorhoofd kussen. 8. Een teringachtige moeder mag haar kind niet zoogen. 9. Teringlijders behooren steeds alleen in bed te slapen. 10. Zonlicht en versche lucht zijn onfeilbare ontsmet tingsmiddelen. Maak er eon ruim gebruik van. N.B. Tering gaat nooit over door den adem of de uitwaseming. Met bovenstaande voorzorgsmaatregelen is er geen gevaar in den gewonen omgang met een tering lijder. Ontsmetting. Na elk sterfgeval aan tering is een afdoende ontsmetting driugend noodzakelijk. Dit blaadje is een model van kennisgeving het zou een zegen zijn, als het voorbeeld van Glasgow door alle gemeentebesturen gevolgd werd Haven te Scheveningen. Een adres aan de Tweede Kamer door 1168 inge zetenen te Scheveningen behelst o.a. de navolgende over wegingen Nu weldra de Kamer eene beslissing zal nemen in zake de door den Minister van Waterstaat voorgestelde hulp van Staatswege voor den aanleg van eene visschers- haven te Scheveningen willen wij nog eens wijzen op het groote gewichtdat aan deze beslissing voor de belangen van Scheveningen is verbonden. Het betreft niet de belangen van reeders en visschers alleenmaar die van de Scheveniugsche bevolking in haar geheel. Terwijl in de laatste jaren door den veranderden toestand van het strand en den bouw van hoofden en strandmuur de groote vloot van bomschepen welke Scheveningen bezitgedwongen was elders een veilige ligplaats te zoeken is als een natuurlijk gevolg daarvan in alle beroepen en bedrijven, welke in onmiddellijk of middel lijk verband met de visscherjj staan, een gestadige achter uitgang waar te nemen. Ook ondervinden de neringdoenden, als altijd afhan kelijk van den meer of minder gunstigen maatschappe- lijken toestand der ingezetenen, op hunne beurt den na- deeligen invloed en zien hunne zaken kwijnen. In dezen ongunstigen toestand kan alleen dan ver betering komen, wanneer de hoofdoorzaak van den achter uitgang wordt weggenomen en de Scheveuingsche sche pen in een visschershaven te Scheveningen zullen kunnen binnenkomen. Reeds hebben de gemeente 's-Gravenhage en de pro vincie Znidbolland met groote meerderheid aan deze zaak belangrjjken steun toegezegd doch die steun zal zijne beteekenis verliezen, wanneer ook niet de Staten-Gene- raal hunne medewerking verleenen. (N. v. d. D.) Beverwijk. De Bever wijksche commissie tot behoud van de elserbrug zal eerstdaags weder bijeenkomen om te beraadslagen of, nu de beslissing der Tweede Kamer is gevallen, de krachtige agitatie die ze te dezer zake verwekte, tot in de hoogste instantie moet worden volgehouden. ermoedeljjk zal ook door dit nader optreden bij de Eerste Kamer der Staten-Generaal en bij de Hooge Regeering de overtuiging worden gevestigd en versterkt, hoe groote ernstde plattelands bevolking maakt met de voor gestelde ingrijpende wijziging van den kanaalovergang te eJsen en dat bij indienststelling van een stoompont vóór alles moet worden rekening gehouden met hot drukke landverkeer en hoe dit op de meest afdoende wijze zal kunnen worden gediend. Aan liet gevaar ontsnapt. Door tegenwoordigheid van geest van den conduc teur is den 12 de trein naar Amersfoort te Utrecht aan een groot gevaar ontkomen. De trein stond aan't perron, toen de conducteur met ontzetting gewaar werd, dat op dezelfde rails een trein in volle vaart kwam aanstoomen. Hij gaf den machinist last om onmiddellijk af te rijden, waaraan deze gelukkig voldeed. Indien de conducteur niet bij tjjds den anderen trein gezien had, of wel de machinist door eenige bezigheid aan zijne machine, het waarschuwen niet opgemerkt had zou een ontzettend ongeval zjjn voorgevallen. Den conducteur werd door de passagiers herhaaldelijk hartgrondige dank voor zijn beslist optreden gebracht. (U. D.) Arnhem. Den 13 is den leeraar aan de Hoogere Burgerschool dr. Oudemans alhier een ernstig ongeluk overkomen. Toen hjj met groote vaart aankwam op zijn rijwiel naderde juist een tram en kwam hij met het paard in aanraking en viel. Ongelukkig is zijn voet door het voorste wiel van de tram zóó ernstig gekwetst dat het voorste gedeelte moest afgezet worden. Veeziekte. In de gemeenten Haarlemmermeer, Nieuwer Amstel, Ransdorp, Oudorp zijn opnieuw gevallen van mond- en klauwzeer voorgekomen. Heerhugowaard. Eiou achttal leerlingen van de hoogste klasse van school no. 2 maakten den 11 met het hoofd dei school een nuttig schoolreisje naar Nieuwediep. Daar werden met belangstelling de havenwerken, forten en het oorlogschip «de Evertsen" bezocht. Door welwil lendheid van den commandant werden de leerlingen uoor een onderofficier rondgeleid eu op alle merkwaardigheden, tot aan het geschut toe, opmerkzaam gemaakt. Een uit stapje met den tram naar Huisduinen gat hun nog eeni- geu tijd gelegenheid zich op het strand te vermaken. Broek op Langedyk. Den 15 werden de eerste wortelen naar Engeland verzonden, door Jan Stins, alhier. Als een bijzonderheid mag worden gemeld dat in de gemeente Opmeer dit jaar nog geeu enkel sterfgeval heeft plaats gehad. Het heeft de aandacht getrokken van het Neder- landsch Landbouwcomitédat de verslagen over 1898 geen hooger cijfer aangeven betreffende de geproduceerde kaas en boter dan de verslagen over 1897. In het laatst bedoelde jaar toch heerschte in Noordholland schier overal het mond- en klauwzeerten gevolge waarvan de melkproductie toen zeer gering was, terwijl die ziekte in 1898 bijuu in het geheel niet voorkwam. Het vermoeden bestaat, dat in de verslagen over 1898 de cijfers van 1897 eenvoudig, misschien met eene geringe wijziging zjjn ovorgenomen. De minister van Binnen- landsche Zaken dringt er met klem op aandat door de burgemeesters worde zorg gedragen dat de te ver- strekkeu ophelderingen ot verbeteringen steeds geheel afdoende zjjn. (Haarl. Ct.) De machinist en de stoker die dienst deden op de machinewelke de vorige week te 's-Hertogen- bosch de machineloods verbrijzelde zjjn volgens de 's-Hert. Ct. beiden uit hunne betrekking outslagen. Er worden plannen beraamd voor een automobilen- dieust van de dorpen Winkel en Nieuwe Ricdorp naar het station en het dorp Noordscharwoude. Amerika. Blijkens achterstaande advertentie zal de heer H. van der Meer, van Amsterdam eene ook voor vrouwen toegankelijke populaire voordracht houden over Amerika on de nieuwe hollandsche kolonie in Zuid Oost Texas, en wel op woensdag den 21 te Schermcrhorn, in het Stationskoffiehuis van J. Koster eu op donderdag, den 22, te Hoedijk, bij de wed J. Diepsmeer. Ziijpe. Den 15 brandde, door onbekende oorzaak, geheel al de plaats, behoorende aan den heer J. A Kaan en bewoond door den heer J, Rezelman, to Keinsmerbrug. 's-Gravenhage, 15 Juni 1899. TWEEDE KAMER De heer Krap verdedigde de noodzakelijkheid van deu havenaanleg te Scheveningen en de heer Verhey drong aan op spoedmaatregelen vo r de onbruikbaarmaking van de haven, waai van hjj den aanleg billijk acht. De heeren van Kempen en Staalman verdedigden het ontwerp eveneens.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2