No. 72. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang. 1899. Z ONDAG 18 JUNI. Opzichter over de kaasdra gers en markthelpers Vrij willige Oefeningen in den Wapenhandel. Posterijen. Buitenland. ALKMA VRSCHE COURANT. Deze Courant wordt 1) I ns d a g-, Donder d ag io Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het ge'neele rijk f 1, 3 Nummers f 0.06. Afzonderlgke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel f O.lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. SCHUTTER IJ- BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis der ingeschrevenen voor de Schutterij van dit jaardat de alphabetische naamlijst van de per sonen die aan de loting van dit jaar zullen deelnemen, voor een ieder ter visie ligt ter gemeente-secretarie, van heden tot den dag der loting des morgens van 9 tot 2 uren opdat een ieder in staat zou zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten daarvan kennis te geven aan de Commissie voor de lo ting genoemd bij art. 11 der wet, met last om zich op Woensdag 38 Juni 1899 namid. te 6 uren te bevinden op het Raadhuis dezer gemeente ten einde aldaar voor den dienst der Schutterij te loten, en redenen van vrijstelling hebbende die alsdan op te geven alsmede om de bewijzen tot hare staving bij de wet gevorderd voor zooveel noodiguiterlijk binnen drie dagen na de loting over te leggen aan het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 16 Juni 1899. 'C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen SOLLICITANTEN op voor de met 1 Sep tember e.k. open te vallen betrekking van aan welke betrekkingnevens vrije woning eene jaar wedde is verbonden van f 150. Stukken (adres op zegel) franco intezenden vóór 1 Juli. Aangifte tot deelneming aan bovengenoemd onderricht ter gemeente-secretarie vóór 1 Juli a.s., op welken datum de lijst onherroepelijk wordt gesloten. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALK MAAR vestigt de aandacht van belanghebbenden er op dat na 1 JULI e.k. geen enkele BRIEF KAART mag verzonden worden waarop aan de adreszijde behalve het adres meer voor komt dan de naam, het beroep (In één woord of daarmede gelijk gestelde uitdrukking) en de woonplaats van den afzender. Telegramadres telephoonnummer en opsomming en om schrijving van beroep zijn bepaald verboden. Al.11. De briefkaarten moeten overigens volmaakt gelijk zijn aan diedoor het Rijk uitgegeven. Alkmaar De Directeur voornoemd 16 Juli 1899. MOLL. FRANKRIJK. Na lang aarzelen heeft Raymond Poincaté zich n et de vorming van een nieuw ministerie belast. Dat ook de thans afgetreden minister van oorlog, Krantz, daarin zitting zal hebbeD, is meer dan waar schijnlijk. Nadere bijzonderheden zijn echter nog niet bekend. De Anti-Dreyfusards hebben weder eenige triomfen gevierd 1 In eenige gemeenten heeft men geweigerd het arrest van het Hof van Cassatie aan te plakken, in andere heeft men dat wèl gedaan, doch er onmiddellijk een ander stuk over heen geplakt. Dientengevolge zjjn eenige burgemeesters in hun ambt geschorst. Het is voorzeker zonderling, dat al deze burgerlijke ambtenaren, die jarenlang het hoofd eerbiedig bogen voor de uitspraak van den krijgsraad, thaus gehoorzaamheid weigeren aan een Kamerbesluit ter publiceering van een arrest van het hoogste rechtscollege in den lande Omtrent het vertrek van kapitein Dreyfus van het Duivelseiland, weet de .Daily Telegraphhet volgende mede te deelenDen 9 Juni 's ochtends werd Alfred Dreyfus door den gendarmeriekapitein Cacheux aan boord van de »Sfax geleid. Toen hij de laatste maal zijn hut zag, begon hij ondanks zijn uiterlijke kalmte te weeneu en zeide V ergeef het mij, ik was zoo gewend geraakt aan dit eilandje en kende alle bewoners, die steeds goed en vriendelijk voor mij waren." TRANSVAAL. De Volksraad te Pretoria heeft, volgens een telegram vau Havas, besloten de behandeling van het kieswetsontwerp veertien dagen uit te stellen VI.IK II. De regeering ontving 't volgend telegram: De colonne ouder generaal Van Hentsz is ongestoord Merdoe Samalanga en Djemba doorgetrokken. De hoof den dier landschappen maakten hunne opwachting. Toe koe Tji Pasangan onderwierp zich, de colonne blijft nog eenige dagen in Pasangan. Benoemingen. Benoemd tot dijkgraaf van het \mbacbt van West- Friesland, genaamd Geestmer-Ambacht de heer C. Kroon tot dijkgraaf van Wieringen de heer V. Heyblok. Tot voorzitter van den .Nekkerpolder" is benoemd de heer J. Molenaar; en tot heemraad de heer K. Ton. Koninklijk bezoek aan Arnhem. Naar de »N. A. Ct." van zeer betrouwbare zijde verneemt, zuilen de Koninginnen in den loop der maand Jnli a.s. een bezoek brengen aan de te Arnhem te houden Historisch Geneeskundige Tentoonstelling. Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur vau Noordholland is bij enkele inschrijving aanbesteed: lo. Het leveren en opstellen van een ijzeren loopkraan in het in aanbouw zijnde centraal-station voor eleotrische stroomen te IJ mai den, behoorende tot de uitbreiding der sluis- en haven werken aldaar. Raming f 1600. Minste inschrijver H. Versteeg te Hardingsveld, voor f 1444. 2o. Het verbe- teren der zeeweringen langs het N.oorderBtrand van het eiland Vlieland, behoorende tot de zeewerken in Noord holland. Raming f 26.500. Minste inschrijver M. Daalder te Terschelling, voor f 25.910. Te IJselmulden werden bij denbleeker T. Rekveld veertien personen, die 's middags aan tafel gezeten hadden, onwel; sommigen zelfs in die mate, dat thaDs voor hen nog gevaar bestaat. Reeds is één persoon, de 36-jarige P. van Dijk, een gehuwd man, overleden. De justitie uit Zwolle heeft een onderzoek ingediend. De veertien personen hadden hetzelfde eten genuttigd. Door de schouwing hoopt men uit te maken, waaraan dit treurig geval is te wijten. Den 14 brak een boschbrand uit in het bosch van deu heer D. baron van Heeckeren, gelegen tussohen Arnhem en Apeldoorn. De brand was ontstaan, doordat eenig dood hont zon verbrand worden. Het vuur tastte de omgeving aan en was bij den sterken wind niet te stuiten. Een oppervlakte van minstons 200 H A. is verbrand. De directie der »Rotterdamsche Lloyd" is op het spoor gekomen, dat op hare terreinen aan de Wilholmina- kade grove oneerlijkheden met de provisiëu en materi- eelen dor binnenkomende schepen der Maatschappij en transportgoederen gepleegd zijn, waarop de walkapitein, de magazijnmeester, twee kantoorbedienden en de portier op staanden voet zijn ontslagen. De meesten hnnner telden meer dan 10 en 20 dienst jaren. Eene aanklacht door do directie is ingediend. Onderscheiding. Door den directeur-generaal der posterjjen en tele grafie is aan den brievenbesteller J. P. Hartmaus van Amsterdam (conducteur-plaatsvervanger), eene eervolle vermelding toegekend, voor het kalm en manmoedig op treden bij het spoorwegongeluk te Vlissingen. Tienden. De Staatscourant" bevat de statuten der Veree- mging tot bevordering van de opheffing der tienden te GroetHargen en Camp in de gemeente Schoorl, te Schoorl. Hoorn. Door den raad dezer gemeente is in zijne laatste zitting besloten eene ieening van f 25000 1 4 te sluiten, aflosbaar in 4 jaar. Die gelden zijn benoodigd voor uitbreiding van 't prodactievermogeu der gasfabriek. Sijhccarspel. Mejaffronw E. Smit, onderwijzeres alhier, is benoemd tot onderwijzeres te Hoorn. Met 82 leerlingen uit de hoogste klassen der lagere scholen is deu 14 een tocht ondernomen naar Den Helder, die in allen deele geslaagd is. Kleine oorzaken, groote gevolgen Obdam. Een boerenknecht liet zich bewasschen'' door de vrouw van J. B. te Obdam, maar daar hij niet geregeld betaalde, ontstond er verschil lusscheu beiden omtrent het verschuldigde bedrag. De man J. B., ein delijk 't moede, begaf zich naar den knecht om het geld te halen, maakte zich daar boos en diende den jongen paar klappen toe. Het feit werd aangeklaagd, be handeld en de man veroordeeld tot twee dagen gevange nisstraf. Dit trok hij zich echter zoo geweldig aan, dat de arme man na zijne terugkomst totaal krankzinnig was en nn reeds naar een krankzinnigen-gesticht is vervoerd. Nieuwe markten. Opmeer. Den 16 vergaderde do Markt vereeniging Voorwaarts" te Opmeer. Als spreker trad op de heer vau der Goes, stationschol te Noordsoharwonde, die eenige mededeelingen deed omtrent de verschillende markten door zijne bemiddeling opgericht en de jonge vereeniging verscheidene zaken op het hart drukte, waarvoor vóór alles moest worden gezorgd. De markt zal den 19 aan vangen en worden gehouden op maandag, woensdag en vrijdag. St. Fancras. Den 16 had alhier weder de eerste afslagmarkt plaats van landbouwproducten. Aangevoerd waren 113 mandjes (17'/i Kg.) aardappelen, die golden van f 1.30 tot f 1.80, een partytje bos uien, die werden verkocht f 2.20 per 100 bos. Barsingcrliorn. Den 15 had te Kolhorn eene feestelijke byeenkon st van het nutsdepartement plaats. Aanleiding hiertoe was het feit, dat de heer E. Kluijver 25 jaren secretaris van het departement was. In de ver gadering van Maart moest deze feestelijke herdenking, wegens familio-omstandighedon bij deu jubilaris, worden uitgesteld. Trefiende blijken vau waardeering mocht de heer Kluijver dezen avond ontvangen, niet alleen van de tegenwoordige leden, maar ook van oud-leden, mede-op richters van het departement, alsook van het hoofdbestuur der Maatschappij. Berkhout. Den 27 hoeft alhier de vergadering plaats van onderwijzers en onderwijzeressen in het arron dissement Hoorn. Besproken werden de volgende on derwerpen a. »Eenheid in de school", in te leiden door den heer J. Kleefstra, hoofd der school te Hobrede b. »Het spellingvraagstuk beschouwd in verband met de taak der lagere school", in te leiden door den heer H. Bussemaker, directeur der Kweekschool voor onderwij zeressen te Haarlem. Oostgraftdijk. Door de vereeniging tot wering van schoolverzuim alhier, werd den 14 aan de leerlingen der openbare school, die zich aan een minimum school verzuim schuldig gemaakt hadden een uitstapje bezorgd naar Wijk aan Zee en IJmuiden. Voor dit doel had men dien dag eene boot gehuurd van de heeren Bus en Comp. te Haarlem. Eerst, ging men per biot naar Velzen van daar wandelde men naar Beverwijk, waar de tram gereed stond om de feestgangers naar Wjjk aan Zee te brengen. Na hier eenigen tijd vertoeft te hebben, wandelde men langzaam langs het strand naar IJmuiden, waar de boot weer gereed lag om leerlingen en geleiders op te nemen. Na ook nog het Tolhnis bezocht te hebben, keerde men hoogst voldaan huiswaarts. De hoofd-commissaris van politie te öravenliage deelt mede, dat aan het signalement van het sedert 25 April verdwenen jongentje A. P. J. van Wezel, moet worden toegevoegd, dat hij in den nek, aan de rechteizijde, twee moedervlekjes heeft, die duidelijk zichtbaar zijn en boven de kleertjes uitkomen, en onder het strottenhoofd het litteeken van een diphtheritis-operatie voorts dat hij een breukband draagt. Heilagen. De kermis belooft alhier dit jaar zeer bezienswaardig te worden. Behalve de vermakelijkheden in onderscheidene lokalen van Lier's tooneelgezelschap, de Vroomen's café-chantaut, de Haas' voordrachten is er weer de stoomdiaaimolec van Xhaflaire op do markt plaats, een panopticum, panorama, cinematograaf, enz. enz. en het beste het leste een paardenspel van Markini met 28 paarden en 50 medewerkende porsoDen. Zonder ongelukken is het opbouwen der tenten helaas niet geschied. Een jongen, de 12-jarige zoon van den heer P. M., kreeg van een tent een vallenden ladder op het hoofd tengevolge waarvan geneeskundige hulp noodig was. Een ijzeren lantaarnpaal knapte als glas af toen een zwaar beladen wagen er even tegen aanreed, terwijl een man te water raakte bij het kijken naar een ingezakt wiel vau een ander zwaar beladen voertuig. Alle deze ongelukken zullen echter niet verhinderen, dat de volgende week weer een paar drukke dagen voor Schagen en omstreken zal opleveren. In tegenwoordigheid van verschillende autoriteiten werden den 17 de eerbewijzen, prijzen en spaarbank boekjes uitgereikt aan de kinderen der openbare lagere school alhier, die minder dan 5 maal in het afgeloopen leerjaar de school hadden verzuimd. Uitgereikt werden 240 spaarboekjes of inschrijvingen van f 0.65, evenzoo vele eerbewijzen en 28 *prijzen (atlassen, naaidoozen, enz.) aan de leerlingen der hoogste afdeeling. Met de gebrui kelijke toespraken werd een en ander den kinderen toe bedeeld. Schevenlngcn. Met 54 tegen 34 stemmen is in de Tweede Kamer de Scheveningsche bommenhaven aangenomen. Nauwelijks was dit beugeljjke nieuws te Scheveniugen bekond of overal werd de vlag geheschen en met klokgelui werd de blijde mare begroet. Alle schuiten hebben de driekleur en de oranjevlag in top en de veelkleurige kantoorvlaggen op. De etablissementen aan het strand bleven niet achter. Op het Kurhaus werden op alle dommen de oranje- en nationale vlaggen geheschen. Aan minister Lely werden door verschillende reederij- en andere vereenigingen telegrammen van dankbetuiging gezonden. Amsterdam. In den avond van den 16 heeft hier een hevige brand gewoed in het pakhuis der firma H. Vettewinkel en Zonen, in vernissen en verfwaren De vier verdiepingen van het pakhuis zyn geheel uitgebrand. De brandweer werkte met zeven stoomspuiten en de Jan van der Heide. Oorzaak van den brand is onbekend. Noordhollandscli Zemllngsfeest. Het Noord-Hollandscho Zendiugsfeest het zesde zal dit jaar worden gohoaden op Het Klooster" te Edam, donderdag 11 Juli a.s. Een tiental predikanten en zen delingen zal daarbij het woord voeren. Als gewoonlijk zal het gezang worden begeleid door lanfare-muziek, dit maal van korpsen uit Edam en Monnikendam. Indische Soldatenkrant. Op het voorbeeld van »De Soldatenkrnn t", in Nederland beeft de firma Alb recht Co. te Batavia besloten nog dit jaar een »Soerat Kabar Solda- doe" uit te geven. Dit blad zal voor onze Inlanders en Amboineezen worden wat het Bredascbe orgaan is voor den europeescben militair. Het wordt in Taag kazerne Maleiscb geschreven en zal, vooral ook vole stukken nit de Soldatenkrant overnemen.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1