No. 73. Eerste blad. Honderd en eerste jaargang. 1899. WOENSDAG 21 JUNI. Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel. 15 u i t e n 1 a n d. Nederland. Al.kMt tltSI Hi; CO(JIA.UT. Deze Courant wordt IMnsda g-, Donderd a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer: 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO.lft. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Aangifte tot deelneming aan bovengenoemd onderricht ter gemeente-secretarie vóór 1 Juli a.s., op welken datum de lijst onherroepelijk wordt gesloten. ■XJITSCHI.AAD. Het Huis van Afgevaardigden heeft in zjjno zitting van den 15 op voorstel van den heer Heeremann met 240 tegen 160 stemmen besloten de ontwerp-kanaaiwet terug te zenden naar de commissie. Ileeremann, de leider van het Centrum, verklaarde, namens zijne partij, dat deze nog geene beslissing had genomen ten aanzien van dit wetsontwerp. Werd zijn voorstel tot terugzending naar de commissie niet aange nomen, dan zou het Centrum zich van stemming ont houden. Geschiedde dit, dan was het zeker dat het ontwerp vallen zon. Hoe ongaarne ook, moesten dus zelfs de meest overtuigde voorstanders zich met het voorstel Ileeremann vereenigen, wilden zij erger voorkomen. EUTGETjANTD. In het Lagerhuis verklaarde de mi nister Chamberlain den 15 geen inlichtingen aan het Hnis te kunnen geven omtrent berichten aangaande groote sommen, die de Transvaalsche Regeering zon uitgeven, of^ aangaande Britsche propaganda in de Kaapkolonie. Hij had met den heer Rhodes over Transvaalsche zaken niet van gedachten gewisseld sedert 1896. Hjj waarschuwde het Huis tegen het geloofslaan aan courantenberichten, die verzonnen en verspreid werden met begrijpelijke oogmerken. Volgens de toonaangevende bladen vindt Chamberlain bij zijne collega's geen steun voor zijn gewelddadige plannen. De ministerraad, die den 15 vergaderde, schijnt ten opzichte van de Transvaalsche quaestie nog geen besluit te hebben genomen vermoedelijk wil men de uitvoerige rapporten van Sir Alfred Milner, die naar Engeland onderweg zijn, afwachten, alvorens te beslissen welke maatregelen genomen moeten worden. Geheel in tegenspraak met Chamberlain's meerlin gen omtrent de Transvaal heelt ook de liberale leider in het Britsche Lagerhuis, Sir H. Campbell Bannorman, iü eene redevoering te Ilford verklaard dat er niets is geschied wat een oorlogsdaad of ook maar oorlogstoe rustingen tegen de Zuid-Afrikaansche Republiek zon rechtvaardigen. Het Britsche volk wenscht het Transvaal sche volk niet te vernederen. Spreker wees op de loy aliteit der Hollandsche medeburgers in de Kaapkolonie hij erkende dat de Uitlanders grieven hebben maar is van meening, dat deze langs den weg der vredelievende onderhandelingen weggenomen knnnen worden. Bij derde lezing is in het Lagerhuis de wet, waarbij de schoolleeftijd van elf tot twaall jaar verhoogd wordt, aangenomen. ERAAKKIJM. De pogingen van Raymond Poincaré om een kabinet samen te stellen zijn mislukt, anderen zullen dns moeten trachten, die combinatie van personen te vinden, die alle partijen voldoet. President Lonbet heelt nu den heer Waldeck Ronssean met de moeilijke opdracht belast, en vermoedelijk zal Casimir Perier (de oud-president) minister van oorlog worden. De »Temps'' meent te weten, dat de krijgsraad van Rennes, voor welken Dreyfus zal komen, nog niet defi nitief is benoemd. Echter is reeds zeker, dat de kolonel der genie Jonanst als voorzitter zal optreden. De Raad zal vergaderen in een der militaire gebouwen in een zaal, die 500 personen kan bevatten. De gevangene be hoeft, om daarheen te komen, niet over straat te worden vervoerd. Volgens de Londensche bladen zal Esterhazy het Dreyfus-proces komen bijwonen. Als dag van aanvang van de zaak wordt 17 Juli genoemd. -Meten met twee maten schijnt in Frankrjjk de gewoonte te blijven, waar het Dreyfns geldt, dit blijkt na weer nit het feit, dat majoor Dn Paty de Clam vergunning heeft verkregen om zijn advocaat en zijn familie in de gevangenis bij zich te ontvangen, terwijl aan de familie Dreyfus vergunning is geweigerd, om den terugkee renden banneling bij de landing te Brest te mogen be groeten. EK. STATEN. an het ooriogsterrein komen weder berichten van gevechten, die geheel met elkaar in strijd zijn. Een bericht uit Washington spreekt van het oprukken van generaal Lawton, van een hevig gevecht voor Bacoor, zware verliezen onder de opstandelingen en dertig doodeD en gewonden aan Amerikaansche zijde. Bacoor werd ten slotte veroverd en de vijand verdreven. Een ander bericht, vertelt echter, dat generaal Lawton en zijn staf in een hinderlaag vielen en dat generaal Lawton een geweer moest nemen om zich in het gevecht van man tegen man te verdedigen. De Amerikaansche officieren vluchtten met moeite. Generaal Otis heeft het bericht bevestigd, dat generaal Lnna vermoord is, hetgeen volgens hem het tot stand komen van een spoedigen vrede zal helpen bevorderen. CHI1AA. Het te Honkong uit Poochow ontvangen bericht, dat de zendeling Phillips, diens vrouw en hunne acht reisgenooten te Kieniug-Foo vermoord zonden zijn, wordt in later ontvangen telegrammen tegengesproken. Aanvaring. Een ongeluk bij Stettinwaardoor een twintigtal menschen, meest jonge meisjes, om het leven kwamen, Is op den Oder vlak bij Züllchow voorgevallen. De stoomboot »Blacher,'' waarop zich een aantal school meisjes bevonden die met hare onderwijzeressen een tochtje deden, kwam bij de landingsplaats zoo hevig in botsing met de stoomboot Pölitz,'' dat zij binnen drie minuten zonk. Yele meisjes bevonden zich niet op het dek, doch in de kajuit en dientengevolge zijn zoo velen omgekomen, in weerwil van alle onmiddellijk aange brachte hulp. Hulde aan Zola. De Antwerpsche journalisten hebben besloten Emile Zola een eigenaardige hnlde te brengen. Zij zullen een enkel exemplaar van den brief»J'accnse" doen drukken met de beroemde letterteekens van Christophel Plantijn. De drnk van dit kunstwerk is opgedragen aan den boekdrukker Panl Buschman, uitgever van de Vlaamse School. De band, waarin do brief zal worden gebonden, wordt ontworpen door Jacqnes Mosley. Aan den brief zal worden toegevoegd een adres, ge- teekend door alle journalisten, die hebben bijgedragen voor dit huldeblijk. De maatregelen ter uitroeiing der tuberculose onder het rnudvee worden in Uelgie krachtig doorgezet. In de maand Maart lijn, wegens die ziekte, afgemaakt 1313 stuks rnndvee. Het Rijk vergoedt de schade, die de veehonders door de afmaking lijden, mits de van Regeeringswege daarvoor gestelde voorwaarden behoorlijk worden nageleefd. De kosten van onteigening kwamen het vorig jaar der schat kist op omstreeks een millioen francs te staan. Het lid van de Eerste Kamer voor Noordholland de beer A. Prins heeft te kennen gegeven bij de aan staande periodieke altreding geen herbenoeming te znlleD aanvaarden wegens zijn hoogen leeftijd. Verdronken. Al spelende geraakte den 16 een kind van Dirk Bakker van de Stolper Vlotbrug in het Noordhol- landsch Kanaalde moederdie dit zag sprong de kleine dadelijk namet het ongelukkig gevolg dat zjj zelve verdronk, terwijl het kind nog is gered geworden. Veeziekte. Nfleuwe Niledorp. De alom zoozeer gevreesde en bekende vlekziekte onder de varkens is hier uitgebro ken bij den heer P. Boogaart. Met twee veestoombooten werden den 15 van Texel naar Leiden vervoerd 977 lammeren. De geheele uitvoer van lammeren van het eiland bedroeg dit jaar reeds 23277. Spoorwegongeluk te Vllsslngen. Naar aanleiding van de verwijten in Zwitsersche en Dnitsche bladen tot het bestuur der Exploitatie- Maat schappij gericht, omdat bij het betreurenswaardige spoor wegongeluk te Vlissingen niet dadelijk het lijk gevonden is van mejuffrouw Rotb heeft de Zwitsersche gezant te Berlijn aan de »Nene Zürcher Zeitung'' het volgende medegedeeld. Door nauwkeurig onderzoek ter plaatse heeft de gezant de overtuiging gekregen dat slechts een samen loop van ongelukkige omstandigheden de oorzaak is geweest waardoor het lijk van zijne dochter eerst twee dagen na het voorval ontdekt is kunnen worden. De beide conducteurs de eenigen die wisten dat er in den aan den postwagen verbonden coupé oen dame zaten aan een van wie in het bijzonder opgedragen was voor mejuf frouw Roth te zorgen, kwamen bij de ramp onmiddellijk om het leven. Aan de beambten die den wagen dadelijk wilden onderzoeken verzekerde de postcocdncteur ter goeder tronw, dat er geen reiziger in had gezeten. Toch doorzochten die beambten deD wagen nog met een lantaren, maar zij konden het lichaam van mejuffrouw Roth onmo gelijk zienomdat zij door den schok van de bank gevallen onder de kussens en het afgebroken hontwerk bedolven lag. Dientengevolge kon de ontdekking eerst geschieden toen de wagen naar buiten werd gehaald om hersteld te worden. De heer Roth voegt bij deze mededeelingen de verklaring dat bij den beambten van de Spoorwegmaatschappij wegens do oplettendheid en welwillendheid, bem na het ongeluk in alle opzichten betoond, in de hoogste mate erkentelijk is. En hij verzoekt uitdrukkelijk den Zwitserschen en Dnitschen bladen, die dadelijk met hunne aanmerkingen voor den dug zijn gekomen thans ook zijne lezing van het geval, de juiste, op te nemen. (Handelsblad) Aan liet lialf millioen Is nog niets bekeml. Het bericht (in ons vorig Dammer ook opgenomen dat de heer Kuiperslid dor firma Siogel en Cooper, te Chicago en New-York, aan zijne geboorteplaats Akkrnm een half millioen zou hebben geschonken voor de stichting van een Onde Mannen- en Vrouwenhuisvereischt nadere bevestiging. Althans te Akkrnm is van eene derge lijke schenking niets bekend. Wel wordt de heer K. dit jaar aldaar verwachtom zijne familie te bezoeken. Provinciale Staten van IVoord-IIolland. Voor de a.s. zomervergadering van de Staten zijn o.a. de volgende voorstellen van Ged. Staten ingekomen. Deze strekken in de eerste plaats tot het verleenen van de navolgende snbsidiën f 500 per jaar, voor 3 jaar aan het Nederl. School museum te Amsterdam f 800 per jaar, voor 3 jaar aan de Zeevaartschool in het Zeemanshuis aldaarf 500 per jaar, voor 3 jaar aan de Teeken- en schilderschool van de afd. Amsterdam van den Ned. R. K. Volksbond onder voorwaarde dat het Rjjk f 1700 en de gemeente Amster dam f 700 daarvoor vorleeuen, f 1000 per jaar, voor 3 jaar aan. het Convervatorinm van de Maats. v. Toon kunst te Amsterdam f 2000 per jaar, voor 3 jaar aan de kweekschool voor machinisten te Amsterdam; f 2500 voor eens, voor der kosten van den bouw van een woniDg voor den geneesheer op Marken en f 4125 voor idem op Vlieland, beide onder voorwaarde, dat het Rijk dezelfde bedrage zal verleenen. Ged. Staten adviseeren ongunstig op een verzoek van de Haarlemsche Ambachtsschool tot verhooging van haar tot dnsver genoten provinciale snbsidie van f 2J00 tot f 3000. red. Staten stellen voor een snbsidie te verleenen van f 2000 per jaar, voor den tijd van 3 jaar. Ongunstig adviseeren Ged. Staten ook op een verzoek van de huishond- en industrieschool te Alkmaar tot verhooging van de provinciale subsidie van f 700 tot f 100O, omdat de Staten in 1898 op een dergeljjk ver zoek afwijzend beschikten en het niet raadzaam is, tnsschen- tijds verhooging van subsidie toe te staan. Afwijzend adviseeren Ged. Staten op een verzoek om snbsidie van het Nederl. Gasthnis voor behoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht. oor de industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam, die vroeger f 2000 per jaar genoot, wordt nn een subsidie van f 3000 gevraagd. Ged. Staten stellen voor, een jaarlijksche snbsidie te verleenen van f 2500 voor den tijd van 3 jaar. Op verzoek van Hoofdingelanden van den Haarlemmer meerpolder stellen Ged. Staten voor, de jaarwedde van den secretaris van dien polderthans f 1600, te ver- boogen tot f 2000. Ingekomen is «en adres van den raad van beheer van de Hollandsche Electrische Spoorwegmaatschappij om snbsidie en vergunning voor den aanleg en de exploitatie van tramspoorwegen, bestaande uit twee lijnen in den llaarlemmermeerpolder en omgeving met verbindings- baan op den locaalspoorweg AmsterdamHaarlem, een lijn AmsterdamAlfen met zjjtak naar Onderkork. (Handelsblad.) Mensbroek. Den 18 bield de heer H. Vermaes zijne afscheidsrede naar aanleiding van 1 Thessalonicen- zeu 2 vers 8 die door eene talrjjke schare werd aan gehoord. Den vertrekkenden leeraar werd door de ge meente staande toegezongen Ps. 134 vers 3. Sanatoria. Naar de N. R. Ct. verneemtbedraagt de brnto- ontvangst van de van 31 Mei tot en met 2 Jnni gehouden fancy-fair, ten bate van een volkssanatorium voor borst- lijders, rnim f 40,000, waaronder f 24,000 nit de verloting, die er aan verbonden was. Na onderzoek zoowel door den Vice-Admiraal le Nienwediep als door den minister van marineis de klacht van ds. de Koe, te Helder, in handen gesteld van het Classicaal Kerkbestuur te Alkmaar. Den 18 kwam tnsschen Alkmaar en Bergen een fietsrijder in botsing met een rijtuig. Hij werd tegen een boom geslingerd en met gebroken been en deerlyk aan 't hoofd verwond bewusteloos opgenomeu. Het rij wiel was geheel vernield. Omtrent het treurig geval bij den bleeker T. Rek- veld te l.lsclniulden bericht men nader nit Kampen, dat den 18 een tweede sterfgeval plaats bad. Thans is aan de gevolgen overleden de daghuurder G. v. d. Vegt, gehuwd en een wednwe met 5 kinderen nalatendvoor nog een drietal anderen vreest mon hetzelfde. Op last der justitie nit Zwolle hebben 2 doctoren op hei stads ziekenhuis te Kampen het lijk onderzocht van dcu Vrjjdag j.l. overleden knecht P. van Dijk. Naar gemeld wordt, moet geconstati erd zijn, dat het gebruik van bedorven vleesch de oorzaak is. Karslngerliorn. Den 18 werd het nienwgebonwde wachtlokaal, aan de halto Barsingerhorn van den stoomtramweg West-Friosland", voor het publiek open gesteld. Scliagen. De jaarlijksehe kermis-paardenmarkt, den 19 alhier gehouden, was zeer drnk bezocht, het aantal aangevoerde paarden bedroeg bjjna 300. De handel was vlag en er werden prijzen besteed van f 100 tot f 350. Natnnrlijk was bet aantal »hooitrekkers" van lagen prijs zeer aanzienlijk en de handel daarin beduidend. Den 19 viel uit een scbommelechoit op de kermis alhier een man, die eenigszins in beschonken toestand was. De val van znlk een hoogte kan nog zeer uadoolige gevolgen voor den ongelukkige hebben. Op de markt sloeg een der paarden achteruit, met het gevolg, dat een handelaar ge raakt werd en vrij ernstig aan de knie werd geknemd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1