Telegrafische Berichten. Stadsbericliten. Ursem. De heer A. P. de Groot, predikant bjj de ned. herv. gemeente te St. Michiels-Geetel c.a., heeft yoor het beroep naar deze gemeente bedankt. Tot candidaten voor leden van den gemeenteraad, zijn door de Protestantsche Kiesvereeniging alhier gesteld, de heeren J. Kos en K. Laan, beiden aftredende leden. Uitgeest. Den 19, 's morgens te half 10, ontstond door een onbekende oorzaak brand in de bollenschunr van den heer R. te Dorgeest. Niettegenstaande drie spuiten vrij spoedig aanwezig waren, kon men niet beletten, dat de schuur, waarin zich ook een partijtje bollen bevond, geheel in asch werd gelegd. Alles was verzekerd, behalve de gereedschappen, die zich in de schuur bevonden. Wedrennen te Itergen. De aangiften voor de harddraverpen voor de Berger-meeting op Zondag 2 «lull, zijn thans bekend geworden. Zij overtreffen zeker de hoogste verwachting. Niet minder toch dan 52 paarden zijn voor dit deel van den dag aangegeven. De opgave volgt hier onder. Wat de aangiften voor het rennen betreft, deze kunnen eerst aan 't einde dezer week worden gepubliceerd. Openingsharddraverij, handicap. Minimum afstand 2400 M. 1. Mr. August g- S. Snoeck Bergen. 2. Pullaway III dezelfde. 3. Jonge Krylaty A. C. van den Akker, Hazerswoude. 4. Tartar II dezelfde. 5. Juno H. Derksen, 's Gravenwoud. 6. Belle Boy H. Crommelin, Heemstede. 7. 8. Black Boy Lali Brien dezelfde. Stal Avanti Vuursche. 9. Ninus Jac. Roodenburg, IJpolder. 10. Johanna III Joh. de Mol, den Haag. 11. Phoenix H. K. Glas Jr., Loppersum. 12. Jonge Yoël A. de Ridder,Noord. I I polder. 13. Linska II C. Sonius Groningen, wed. P. B.Wiersum, Uithuiz, 14. Graaf Orloff III 15. Premier II J. G. Matze Mijdrecht. 16. Humph Boy Jhr.v. Swinderen, Groningen. 17. Batir J. W. Schuijl, Rotterdam. 18. Spofford W. A. Ockhorst, Rotterdam. 19. Prinses Tabora Jan Lijukamp Halfweg. 20. Louise A v. d. Munt, Aschgat. 21. Cherry Blossom dezelfde. 22. de Dame J. Koster Heemstede. 23. Amber II A. A. v. d. Berg, Haarlem. 24. Zwarte Jozef Alcmaria-pr D. Verduin Beemster. tecord heat-harddraver(j. Minimum afstand 1600 M. 1. Glen g- S. Snoeck Bergen. 2. Mr. Auguste dezelfde. 3. Ideaal dezelfde. 4. Emeer A. H. Crommelin,Heemstede. 5. Premier II J. G. Matze Mijdrecht. 6. Bellwood W. A. Ockhorst, Rotterdam. 7. 8. Cléopatrie May Rijsdijk dezelfde, dezelfde. 9. Spofford dezelfde. 10. Batir J. W. SchuijlRotterdam. 11. de Dame J. KosterHeemstede. 12. Chilo Reilingh Leopold Groningen. Uithoudi ngsprps, handicap. Minimum afstand 3500 M. 1. Glen Eig. S. Snoeck Bergen. 2. Redburr Stal Jan Steen den Haag. 3. Sierra Stal AvantiVunrsche. H. Crommelin, Heemstede. 4. Gardenia 5. Robert See Steele Joh. de Molden Haag. 6. Eddellah Stal TrioSoest. A. Catz Groningen. 7. Led a 8. Taborina E. F. Botrna, Groningen. 9. Humph Boy Jhr.v. Swinderen, Groningen. 10. Newbold J. W. SchuijlRotterdam. 11. Bellwood y W. A. Ockhorsl, Rotterdam. 12. Cléopatrie W. A. Ockhorst, Groningen. 13. May Rijsdijk dezelfde. 14. Chilo Reilingh Leopold Groningen. 15. Jersey y A. A. v. d. Berg, Haarlem. 16. Sersant J. KosterHeemstede. Waarom al die moerden Waarom de spin ia uw stal te vernietigen, waar zij opruiming houdt onder de vliegen, die u en uw vee zooveel last aandoen Waarom de heikrekel in uw tuin te vertreden, waar hij een oorlog voert tegen rupsen, slakken en meikevers Waarom den mol te vervolgen en te dooden, die uw tuin bevrijdt van engerlingen, larven en ander licht schuw gespuis? Waarom den koekoek te verjagen, wiens liefste voedsel de langharige venijnige rups is, die men zonder gevaar niet kan aanraken Waarom de nesten uit te halen van grasmusschen en pimpelmeezen, die gestadig jacht maken op wespen en duizendpooten Waarom den musschen den oorlog aan te doen, die, voor enkele korrels, dat zij n kosten, uwe akkers zuive ren van de insecten welke uw graan verwoesten? Waarom uw kruit te verschieten naar spreeuwen, die zich liefst met insecten-eieren voeden en zelfs uw runde ren van ongedierte zuiveren De koe en het schaap zijn hierin verstandiger dan de menschenzij laten de spreeuwen ongehinderd plaats nemen op hun rug. Waarom strikken te spannen voor de mees, die jaarlijks driemaal broedt en voor de opkweeking van elk broedsel 120.000 wormen en insecten gebruikt? Waarom de zonnekever te dooden, die zich met boom luizen voedt Waarom de pad om het leven te brengen, die uw tuin van slakken en mieren zuivert Waarom strikken te spannen voor tal van vogels, die u van stekende muggen bevrijden Waarom de vledermuis te vervolgen, die vlinders en kevers verdelgt, gelijk de zwaluw vliegen en muggen? Waarom de nachtuilen en steenuilen uit te roeien, die uw duiven en kuikens ongedeerd Jaten en als muizen vangers elk afzonderlijk het werk verrichten van een dozijn katten Waarom al die moorden Omdat zoo velen te weinig bekend zijn met de huis houding der natuur en te onverschillig om op te merken, wat hun eigen belang vordert. Al deze vragen stelt de »Boerenstand", welk blad wel op de hoogte zal zijn. Iilnimen. Een nieuw gebouw nadert hier zijne voltooiing. Het is de Stoomfabriek »Kennemerland'', die, onder bekwame leiding geheel naar de eischen des tijds ingericht wordt tot de bereiding van geconserveerde groenten. Reeds nu is, wat 't inwendige betreft, te zien, dat gestreefd wordt naar de grootst mogelijke reinheid in de fabriek, zeker een der eerste vereischten voor der gelijke inrichtingen. Door een zaadhandelaar, alhier, werd dezer dagen aan gekocht een in bloei staande struik witte boonen dat zeer zeldzaam schijnt to zijn. Onze correspondent geeft dan ook teelders den raader op te letten of er ook wit bloeiende onder zijne struiken voorkomen. Hij meent, dat die eene hoogere waarde hebben. Dezer dagen is bij den uitgever E. N. Smit Ez. te Koog aan de Zaan verschenen tJoot lie's Iphige- nla op Tauris, metrisch in het npderlandsch vertaald door O. van der Zeydeeen juweel van dramatische poëzie met cbristelijk-humane ideeën in grieksche vormen. Een matige prijs brengt het onder veler bereik. Laatste Berichten. l)c Crisis in Frankrijk. PARIJS, 19 Juni. Senator Waldeck Rousseau is heden morgen door president Loubet ontvangen en deelde dezen mede, dat hij niet tot eensgezindheid had kunnen komen met al zijn collega's wier medewerking hij had gevraagd. Hij wees op dien grond de opdracht om een ministerie te vormen af. Engeland en de Z.-A. Republiek. LONDEN, 19 Juni. In het Lagerhuis deelde minister Chamberlain mede dat bij de Zuidafrikaansche Republiek is ingediend een eisch tot schadevergoeding ten behoeve van de weduwe van den heer Edgar die door een Trans- vaalschen politieagent is gedood. 's-Gravenhage, 20 Juni 1899. TWEEDE KAMER. Aangenomen worden ontworpen tot verwijdering van de mazelen uit de wet op besmettelijke ziekten tot verhoo ging derWaaldijken in verband met de afsluiting van de Heerenwaardsche overlatentot verkoop van domein grond onder Prinsonhage tot het treilen oener overeen komst betreffende grond en water in de Maas beneden Venlo. Het ontwerp tot verhooging van den post ridderorden werd aangenomen met 45 tegen 10 stemmen. Badhuis Witte Kruis. In de week van 12 tot 17 Juni zijn in bet bad huis van het »Witte Kruis" genomen 51 kuip baden, 89 regenbaden le klas 203 regenbaden 2e klas, totaal 343 baden. Een nieuwe winkel. Het drukke Schapensteegje werd weder een nieuwen winkel rijk. Mej. wed. J. Haakman vestigde n.l. in het geheel verbouwd perceel No. 21eene zaak van voedings middelen. Meer en meer wordt dit levendige stadscentrum gemoderniseerd. Concert Hultcn-socleteit. Door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto, zal op Woensdag, den 21, des avonds ten 7 '/2 uur in den Stadshoutvan wege de Buiteu-societeit, een concert worden gegeven, waarvan het programma als volgt luidt 1. «Handicap (one of tbe b'St) pas redoublév. Georges Rosey. 2. Ouverture opus 24 voor Mili taire MuziekMendelss. Bartholdy. 3. a. »Largo''Hhndel. b. «Aubade printanière" Paul Lacombe. 4. Fantaisie op motieven uit de opéra «Lesdragonsde Villars' Maillart. 5. Ouverture zur Oper «Dichter und Bauer"v. Fr. v. Suppé. 6. Fantaisie op motieven uit de opéra »L' Etoile du Nord" Meijerbeer. 7. «Künstler Leben" Walzer Joh. Straues. 8. «Mugikalische Talischnngen" PotpourriAd. Schreiner. 70e Algem. Vergadering van Toonkunst. Na de in het vorige nummer reeds gemelde voor lezing van het verslag van den toestand der Mij. en hare Afdeelingen door den algem. secretaris, den heer Dan. de Lange, de keuze van leden van verdienste en correspon- deerende leden de keuze der comm. voor het kunste naarsfonds die tot het nazien der rekening over 98/99, die voor het nazien der begrooting 1900/1901 en de benoeming van den heer W. F. Loman ter vervanging van den heer M. J. Waller (aftredende), werd overge gaan tot de behaudeling van de verschillende punten van den beschrijvingsbrief. 1°. De jonge zanger, Joh. Oostveen, wien iu het afge- loopen jaar eene toelage van f 600 is toegestaan, heeft met goed gevolg zijn studiën aangevangen. Het hoofdbe stuur vraagt voor dit jaar opnieuw een gelijke som uit de middelen van het onderwijsfonds, om hem weder eene toelage te kunnen verzekeren. 2°. Eene som van f200 uit de middelen van dit ionds wordt door hot hoofdbestuur aangevraagd ten einde daaruit aan de afdeelingen die het geven van kosteloos zangonderwijs aan kinderen in haren kring wenschen te bevorderen, toelagen van f 25 tot f 100 te kannen verzekeren. 3°. Het hoofdbestuur vraagt uit de middelen van dit zelfde fonds een crediet van f 600, teneinde uit die gel den het eventueel tekort der in den loop van dit jaar te honden examens te kunnen dekken en 4°. wordt als buitengewone toelage aan het Kunste naarsfonds eene som van f 100 gevraagd. Deze aanvragen worden allen goedgekeurd en vastgesteld alsmede in dank kennis genomen van het goedkeurend rap port der commissie tot nazien van de rekeningen over het afgeloopen jaar 97/98, waartoe ditmaal ook behoorden de rekeningen van het Muziekfeest le Bussum en de rekening van de Examen-regelingscommissie. Na de pauze volgde een reeks van bijzondere voorstel len van wege het hoofdbestuur en van wege de afdeelingen, die vaak tot interessante discussiën aanleiding gaven en waarvan velen, die slechts eene andere lezing of eene gewijzigde redactie van sommige artikelen der wet of hunne alinea's beoogden, bij acclamatie of na stemming in den geest van het voorstol door het hoofdbestuur, werden aangenomen. Amersfoort stelde o. m. voor, om mogeljjk te maken dat ook kleinere vereenigingeu eene afdeeling uitmaken eu aan kleinere afdeelingen zoodanigen steun te verstrek ken, dat zij ook eens een muziekfeest kunnen vieren. H. i. zou dit niet weinig bijdragen om den algemeenen band te versterken. In deze voorstellen werd zij trouw terzijde gestaan door den afgev. van Winterswijk. Een nieuw art. 19 bis, waarbij elke afdeeling verplicht werd van haar financiëel beheer jaarlijks vóór 1 Sept. aan het hoofdbestuur verslag over te leggen met inbegrip van alle ontvangsten en uitgaven, daaronder ook begrepen de afzonderljjke fondsen voor speciale doeleinden bestemd en op welker niet nakoming een zeker bedrag ten goede van de algem. rekening verbeurd was, werd verworpen. Onder toejuiching werd aangenomen het voorstel van het hoofdbestuur om aan art. 4 toe te voegen «Jaarlijks in de maand Januari wordt een afschrift van deze naamlijst aan den vertegenwoordiger der leden-kunstenaars in het hoofdbestuur ter hand gesteld, ten einde hem de gelegenheid te verschaffen om in de maand Maart een vergadering van leden kunstenaars in de verschillende districten bijeen te roepen onder leiding hunner gedelegeerden. Na deze ver gadering komen de gedelegeerden der verschillende dis tricten in April te Amsterdam bijeen onder voorzitting van hun vertegenwoordiger in het hoofdbestuur. Voor de vergadering van gedelegeerden te Amsterdam wordt tegemoetkoming in de reiskosten gegeven, vooreenkomstig de bepalingen van art. 52voor de verg. der leden kunstenaars echter niet. Het tweede voorstel van Amersfoort e. o. nl. dat eene afdeeling beneden 51 leden ééne stem van 51 tot 100 2 stemmen; van 101200 3 stemmen en eene boven 200 leden 4 stemmen zou uitbrengen, werd na lange discussie verworpen. Een verandering die vrij wat voor en tegen scheen te hebben was het voorstel om de reservekas, waarvan art. 88 al. I zegt «De hoofdsom van het reservefonds wordt belegd in soliede fondsenJof hypotheken", meer productief te maken door opheffing van deze uitsluitende bepaling. ooral de heer M. J. Waller had hiertegen z. i. gegronde bezwaren hij meende dat wanneer dit fonds ging berusten onder twee of meer bepaalde personen, bij eene gedurige verandering van bestuur ook dit beheer veranderen zou en hoewel hij toegaf dat allen wellicht uitstekende mannen waren op het gebied der muziek, durfde hij toch veronderstellen, dat zij niet allen waren goede finan ciers. Hij zag er zeker gevaar in en stond er bepaald op, dat na het aannemen der verandering werd genotu leerd dat hij er zich tegen had verzet. De stemming verklaarde zich voor eene verandering, n.l. belegging en zoo noodig aflossing of opzegging door drie verantwoor delijke leden van het hoofdbestuur te Amsterdam. Daar de tijd reeds drong (half zes) werd de begroo ting door de aangewezen afd. Haarlem, 's Gravenhage en Rotterdam bij monde van den afgevaardigde van Haar lem, in het volste vertrouwen op het hoofdbestuur, goed gekeurd en na eenige wo.rden van dank voor de vele verdiensten en een tot wederziens aan den aftredenden vice-voorzitter, den heer M. J. Waller, sloot de voorzit ter de vergadering met de beste wenschen voor de feest vierende afdeeling Alkmaar voor heden en voor de toekomst. Toonkunst. Wanneer het niet reeds geroimen tijd bekend ware geweest dat onze Toonkunstafdeeling haar 25 jarig bestaan zou herdenken, en tegelijkertijd de algemeene vergadering der Maatschappij alhier zou worden gehouden, dan had het tekstboek wel aanleiding gegeven aan iets buiten gewoons te denken. In een gekleurd omslag vertoont het op de eerste pagina een goed gelijkend portret van den tegenwoordigen directeur den heer Ant. H. Tierie. (Vroegere directeuren waren: de heeren A. Smabers (18751876); Aug. Winter, (1876—1879); en Paul C. Koerman, (1879 -1896.) Verder zijn er in opgenomen alle programma's die in dat 25-jarig tijdvak zijn uit gevoerd en de namen bevatten van een groot aantal bekende en beroemde componisten. De nederlandsche componisten, waarvan werken op die programma's voor komen, zijn: Sweeliuck Verhulst, Boers, Heinzo, Frans CoenenHol, Krill, Verhey, NicolaiL. F. Brandts Buysvan Milligen Mann de Haan, Röntgen, Zweers, en mej. Cath. van Rennes. Veelal wist men voor die concerten de medewerking te verkrijgen van bekwame solisten, en werden sommige uitvoeringen met begeleiding van orkest gegeven. Van de solisten maakte zich zeer verdienstelijk de bekwame accompagnatrice der zang- vereeniging, mej. Oort, die toch elke maal wanneer zij optrad meesterwerken der piano-litteratuur op schooue wijze vertolkte (Sonate appassionata, Introductie en rondo uit de Sonate op 53concert in c KI. t., alles van Beethoven Sonate van SchubertCaprice van St. Sfcens, enz.). Behalve tal vau kleine nummers heeft de ver- eenigiug ook werken van grooten omvang ten gehoore gebrachto. a. de oratoriums «Samson" van Hündel «Schöpfung" en Jahreszeiten" van Haydn «Paradies und Peri" van Schumann«Paulus" en «Elias"van Mendelssohu en «Sancta Cecilia", van Heinze de mis in C van van Beethoven, Requiem van Verdi, enz, Doch nu genoeg feiten om te doen zien dat de Afdeeling zich altijd bejjverd heeft de kunst hoog te houden. Voor deze feestelijke gelegenheid was het oratorium «die Jahreszeiten'' gekozen, een werk, dat, hoewel reeds een respectabelen leeftijd bereikt hebbende, nog niets van zijn frischheid en humor heeft verloren. De daarin voor komende toestanden, de muzikale uitingen die deze toe standen illustreeren, laten niet na, ook nu nog op den hoorder indruk te makenal is ook zijn oor gewend geraakt aan meer moderne en ingewikkelder tooncom binaties. Wat is Haydn toch een waar genie geweest, om op een leeftijd van 65 a 66 jaar nog zulk een werk te kun nen scheppen. Te meer daar hij reeds zoo ontzettend veel geschreven had.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2