Toelating Burger- eu Meisjesschool. van Meneer No. 73. Tweede blad. Honderd en eerste jaargang. 1899. WOENSDAG 21 JUNI. Rationale Militie. FEUILLETON. Amsterdamsche Brieven. 1 (DER MAJORATSHERR). Deze Courant wordt Dinsdag-, Bondcrdaj- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door hot goheele rijk f 1, 3 Nummers f O,O©. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Pri|s der gewone advcrtentlen Per regel fO, IA. Groote lettors naar plaatsruimte. Brieven franco aan| do Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR gelast, krachtens bekomen aa*»chrij ving, de onderstaande, hier wononde of tot deze gemeente behoorende, verlof gangers, om zich tot bijwoning der herhalingsoefeningen 's namiddags vóór 4 ure, bij hun korps te vervoegen, als volgt 3 Juli 1899. 7e Reg. Infanterie, lichting 1895, garni zoen Amsterdam Arlc Brcgman Frederlk Willem Oltmans en Johannes Franclsrus Urlinmellkhulzcn. 3 Juli 1899. Ie Reg. Infanterie, lichting 1896, garni- zoon fielder Willem Verhagen('lirlsliaan Paulus Koppers Hcrmanus Adrl- anus de Jong Johannes Adam Uroenland, Dirk van Fgmond, An- thonlus 11 ui j ter en Teeuwls Appel man. 3 Juli 1899. Grenadiers en Jagers, lichting 1895, gar nizoen 's-Gravenhage Hendrik Dekker en Jolian Hein rich Koodcnhcrg. 4 Juli 1899. Torpedistenlichting 1896, garnizoen Helder Jacob lMrk Brcgman, Jan Jonker en Dirk Duider. 6 Juli 1899. Ie Reg. Veldartillerie, lichting 1896, gar nizoen Utrecht. Bomke de Jong. De opgeroepenen hebben recht op vry transport naar hun korps en daggeld, dat ter gemeente-secretarie der woonplaats tijdig moet worden aangevraagd. Alkmaar, De Burgemeester voornoemd 16 Juni 1899. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór IA Juli e.k. bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- en inüntingsbewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftijd van zes jaren bereikt hebben, of dien leel'tjjd bereikt hebben vóór 1 November 1899. Kinderen, die vóór of op 31 December dezes jaars den zesjarigen leeftijd bereiken, kunnen in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethou ders, het hoofd der betrokken school gehoord, tot deze scholen worden toegelaten. De gelegenheid tot aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot en met 11 Juli a.s., aan de woning van het hoofd dier school, aan de Oude- 49) 1 'ia was woedend! Zij slingerde hem de grofste besehuldigingou naar het hoofd, zij zeide hem, ronduit in zijn gezicht, dat hij een laag spel gespeeld had, alleen om zich op slinkscho manier van haar zestien kwartieren meestor te maken, ik verzeker u, dat 't niet malsch was, alles wat ze hem naar 't hoofd wierp dat Pia met ons reist, begrijpt Wulff-Dietrich natuurlijk heel goed, t was dus te dwaas geweest, als ik me na nog achter een vreemden naam verborgen had gehouden En waarom zou hij mij ook niet als zijn nichtje Fransje leeren ken nen, ik verzeker u, Mama ik houd veel, vreeselijk veel van hem. Na wat er dezen ochtend is voorgevallen, nog meer dan vroeger Hjj is een bovenste be3te kerel een echte Niedecker! En dat hij niet wist dat het Pia was op wie hij zich verliefde, daar wil ik een eed op doen. Niet waar, Papa, u houdt ook veel van hem Als Karl Hellmuth beviel hij u zeer goed, dat hebt u zelf gezegd, en als u dus een man van karakter bent en consequent wilt blijven dan kunt u hierin nu geen verandering brengenenkel alleen omdat bij de zoon van Oom Rudiger is 1" De graaf liep met gejaagde schreden de kamer op en neer. Verslagenheid en onrust teekenden zich op zijn gelaat. 't Is ellendig allerellendigstmompelde hij. Fransje plaatste zich vastberaden vóór bem en hield hem bij den arm vast. »Papa, wilt a hem onrechtvaardig veroordeelec Kunt u tegen uw overtuiging in spreken W illibald schudde het hoofd. »Neen, dan ban en zal ik niet doen, maar daarom hindert de zaak mij des te meer!" gracht, lederen Dinsdag van 3 4 uur's namiddags en voor de openbare burgerschool aan het school gebouw in de Brillesteeg tot en met 13 Juli a.s., iederen Maandag en Donderdag, van I3'/j—l'/i nur 's namiddags. Zij noodigen belanghebbenden uit, hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 14 Juni 1899. O. D. DONATH, Secretaris. XXVI. Toen eenige weken geleden in den Itaad de voordracht in behandeling zou komen 1°. het Burgerweeshuis te brengen onder beheer van het Burgerlijk Armbestuur en 2°. dit Weeshuis niet alleen gelijk tot dusverre te doen zorgeu voor de behoeftige weezen wier namon in het register staan ingeschrevenmaar ook voor alle andere weezen tot wier verzorging de Gemeente krach tens de bepalingen der Armenwet verplicht is toen wij vleien ons dat de aandachtige lezer 't zich zal her inneren hebben wjj zoo duidelijk mogeljjk doen uit komen dat o. i. de gemeenteraad zich op een zeer glibberig terrein begaf. Op het Prinsenhof werd daarover echter anders gedacht want in de zitting waarin met deze voordracht een begin werd gemaakt was er maar zeer weinig oppositie en met oen zeker vertoon van besef, wat do nieuwere denkbeelden met zich meebrengen, werd bet college van regenten aan den dijk gezet en vervangen door het Bnrgerljjk Armbestuur. De heer van Eeghen, als aangewezen om de oud-Amsterdamsche traditie hoog te honden was een van de enkolen, die in verzet kwam en die daad van moed kwam hem te staan op iets mede lijdends in den toon zijner medeleden die maar niet schenen te kunnen begrijpen, hoe iemand zoo kon gebukt gaan onder patricische vooroordeelen dat hij 't opnam voor een bestnurs-instellingwaaraan men in onze ver lichte dagen al lang ontwassen is. Een groot deel van een tweede Raadszitting werd aan het onderworp besteed en toen reeds viel te coustateeron, dat van het eerste élanwaarmee men op de overoude roemrijke stichting was losgestormd niet veel meer was overgebleven. En nn in de afgeloopen een deel der middag-zitting alsmede een avond-zitting kwam beslag leggen op de quaestie van het Burgerweeshuis kon de heer Muller niet langer de wroeging verkroppen die hem meer en meer was komen verontrusten. Bij de bespreking van het laatste artikel van het reglement vroeg hjj het woord om den last, die op zijn geweten drukte van zich af te weutelen. Hij wees erop hoe met de nieuwe verordening alleen was gewonnen dat een gering bedrag aan geld het jaarlij ksch overschot der rekening van het Burgerweeshuis, door de gemeente zou worden gebezigd voor de verzorging van andere weezen. Dat was een resultaat, door hem volstrekt niet begeerd. Zeker was het goed dat aan het bestuur der stichting meer het karakter van openbaarheid werd ge- Fransje lachte zenuwachtig »Waarom 't moest zeker zoo zijn. Ik verheug er mij juist in dat er nog een kra nige, voortreffelijke Niedecker bestaat. Ik ben in mijn geheele leven zoo blij niet geweest als nu De liefde tot ons geslacht is mij aangeboren, die ligt me in het bloed. Ik vond het een vreeselijke gedachte, dat de eenige bloedverwanten die wij hebben, den naam Niedeck onwaar dig waren Ik schaamde mij altijd, zoo dikwijls ik aan de Niedeckers dacht. En nu weet ik, dat ik niet alleen sta, maar dat er nog een von Niedeck is, waar ik trots op zjjn kan!" Willibald haalde half wantrouwend de schouders op. »En als ge je vergist Als hij toch eens heel slim en sluw onze reisplannen had uitgevonden en zich, van achter een masker, van Pia heeft willen meester maken Fransje wierp met glinsterende oogen het hoofd ach terover. «Neen! Duizendmaal neen! En dit «neen!" kan ik n bewijzen «Bewijzen Nn maakt ge mij toch nieuwsgierig «Wulff-Dietrich heeft afstand gedaan van het erfgoed, omdat hij meende, dat zijne bruid Lilian Luxor heette." «Ongeloofelijk heelt hij dat gezegd?" »Ja, dat heeft hij gezegd." »Och kom niet alleen 't papier maar ook de spraak is geduldig. Zoo iets buitengewoons geloof ik eerst dan, als ik zwart op wit zieen dat moest geschieden als hij er ten gunste van Hartwig afstand van wilde doen «Hartwig is dood!" «Hartwig dood? onmogelijk!" riep de graaf als buiten zich zeiven van schrik. Fransje knikte echter ernstig en zeide«Juist toen wij er over spraken, dat zijn afstand doen misschien het eenige middel was om Pia van de oprechtheid zijner lielde te overtuigen, kwam het telegram, dat Hartwig bij een renwedstrijd van het paard gevallen en zoo juist overleden was. Ik heb 't zeil gelezen." Met wijdgeopende oogen staarde Willibald de spreek ster aan toen liet hij het hoofd op de borst vallen en langzaam, als in een droom, hervatte hij zijn wande ling door de kamer. geven maar z. i. had men haar de fondsen moeten laten. Dan was men gewaarborgd gebleven voor een verlaging van het peil der opvoeding, waarvoor nu maar al te groot gevaar bestaat. Roekeloos zou meu gaan veismaden het voorrecht om een weeshuis te bezitten, waar de Amsterdamsche burgerij verzekerd kon ziju van een op breeder schaal aangelegde verzorging harer weezen dan in een inrichtingdie niet langer zelfstandig beheerd maar gebracht onder het burgerlijk armbestuur, voort durend bedreigd wordt met te gaan vallen onder do strenge bepaling van art. 21 der Armenwet. Wij behoeven zeker niet te zeggen, dat wij die woor den met de meeste sympathie hebben begroet. Zeker, het daarvoor gekozen oogenblik na de algomeene beschouwingen na de bespreking der artikelen en na verschillende stammingen was niet gelukkig gekozen voor deze w aarschuwende taal, maar 't strekt den heer Mul ler tot dubbele eer, dat hij, hoewel wetende dat zijn optre den vreemd zou worden gevondon, zich er toch niet van heeft laten afbrengen om ook de consciënties der andere leden wakker te schudden. Beter ten halve gekoerd dan ten heele gedwaald is toch nog altijd een goed Hollandsch spreekwoord, en wie dat op zijn eigen daden toepast is grooter held dan wie maar hardnekkig bij zjjn eerste denkbeelden blijftalleen uit vrees van oen gek figuur te maken. Eigenaardig was, dat, toon eenmaal het hooge woord eruit was, ook andeio raadsleden de geopperde bezwaren kwamen deelen en daaronder mannon van gezag als de heeren Kou veld en Heinekon. De laatste deed 't zeer verstandige voorstel om de geheele voordracht nog eens te stellen in handen van een Raadscommissie van 5 leden, en alvorens iets te besluiten eerst haar rapport af te wachten. Voor de vroede mannen was dat een lastig geval. Werd het voorstel aangenomen, dan zou dat naar buiten een zeer ongunstigen indruk maken want er zou uit blijken, dat de reorganisatie niet met behoorlijken ernst was voorbereid en vele uren nutteloos waren zoek ge bracht. Aan den vooravond der verkiezingen werd daar voor teruggedeinsd. De heer Pijnappel wist echter een beter middelwaardoor de zaak niet veel werd veran derd maar de schijn werd gered men kon de verorde ning goedkeuren, doch haar eerst op oen nader te bepa len tydstip in werking doen treden. Dat lachte de meer derheid toe en aldus werd dan ook besloten. Alles blijft dus voorloopig bij het oude en als 't zoo lang geduurd heeft, dat men weer eens aan de zaak herinnerd wordt, is het misschien gunstiger oogenblik om met eenige zwenkingen te zorgen dat de reputatie van het Bur gerweeshuis ongeschonden blijft. Wij spraken zooeven van de verkiezingen. De jour nalisten weten letterlijk niet, hoe zij 't hiermede hebben. Alleen de sociaal-democratische partij heeft enkele ver gaderingen gehouden en haar candidaten in de verschil lende districten zjjn bekend. Wat de andere kiesvereeni- gingen zullen doen kan alleen nitgevorscht worden door connecties en dan kost 't nog heel wat moeitewant zwijgen schijnt tot hiertoe het parool. Later als de uitslag niet uitvalt naar den zin van de een of andere Gedurende eenige minuten heerschte er een doodeljjk stilzwijgen, slechts Johanna zuchtte zacht«Hoe vreese- lijk hoe ontzettend om een kind zoo plotseling en onverwacht te verliezen en in een opwelling van teederheid breidde zij de armen naar Frausjo nit on drukte haar innig aan haar hart. «En hoe zal 't nu gaan fluisterde zij. «Geloof je, dat Pia hem waarlijk lief heeft Het bakvisehje streek zich, zwaar ademhalend, het haar van 't voorhoofd. «Ja, zij heeft hem lief!" «De tijd heelt vele wonden, ik hoop dat Pias trots en eergevoel haar deze neiging zal doen overwinnen Fransje drukte het gezicht tegen den schouder harer moeder en antwoordde niet. «Reist Wulff-Dietrich onmiddellijk weg?" De jonge gravin knikte. «Als mijn vriend!" klonk het van hare lippen. «Het is maar goed dat Pia hem niet weer zien zal. Iedere gelegenheid daartoe is haar nu van zelf ontnomen, en de verwijdering werkt op de liefde als de storm op vuur. Hot zwakke verdooft zjj het groote alleen wakkert zij aan. En Pia's liefde zat nog zoo diep niet zij kan ter nanwernood wortel geschoten hebben." Fransje hief het gelaat op. Er lag een eigenaardige trek van vastberadenheid op te lezen. De donkere oogen schitterden als door ingehouden tranen en toch zoo trotsch, als dat van een kind dat zou willen schreien maar zich over hare tranen schaamt. «We zullen het afwachten, Mama zeide zij kortaf, toen richtte zjj zich hoog op en wendde zij zich tot haren vader«Pia weet volstrekt niet, dat ik met Wulff-Dietrich een vriendschapscontract als neef en nicht gesloten heb. En dit mag zij ook niet weten, want zij zon in staat zijn om ons, in haar verregaande achterdocht en opgewonden heid voor boudgenooton van neef Wulff te houden. «Ik smeek n, doet tegenover haar, alsof n van niets weet, laat niets, hoegenaamd niets, merken, vooral niet, dat wij weten wie de houtvester Hellmuth eigenljjk is, ik vraag er u dringend om." De graai knikte als in gedachten. «Natuurlijk natuurlijk Ik vind het veel te prettig, als ik deze

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 5