iractio zal natuurlijk weor geklaagd worden over onvol doende voorbereidingmaar waarom wordt dan niet gezorgd, dat bij! ijds de fossiele kiezers-rust wordt gestoord- In de voornaamste gemeenten van ons land hobben de kiesvereenigingen al in het openbaar vergaderd om haar gedragslijn vast te stellen maar in de hoofdstad moet men daarmee nog beginnen. Dat wekt te meer verwon dering, omdat de stembus-strijd ditmaal bijzonder belang wekkend belooft te worden, daar de parlementaire sociaal democraten het geluk hebben candidaten van de bovenste plank in het vuur te kunnen brengen. Die qualificatie geldt vooral van de heeren P. L. TakH. Polak en J. A. van Zntphen of, zooals hij in de diamantbewerkers wereld algemeen bekend is«Oome Jan." Dat de beer Tak die tot hiertoe voor zijne uiterst-vrijzinnige denk beelden het isolement vorkoos zich bij de partij heeft aangesloten is voor haar een niet-geringe aanwinst al zal 't zeer de vraag zijn of hij zich op den duur zal kunnen schikken in het toch altijd eenigszins knellende van een partij-verband. De bekwaamheden van I'let Tak, zooals men in Amsterdam zegt, worden door vriend en vijand gewaardeerd. In den bloeitijd van bet dagblad De Amsterdammer was hij daarvan een der beste krachten, terwijl in de laatste jaren elk nummer van De Kroniek gelegenheid geeft om zijn groote belezenheidpittigen stijl en zelfstandig oordeel te leeren kennen. Van gemeente zaken heeft hij bovendien grondige studie gemaakt wat wel blijkt uit zijne Raadsoverzichten van De Telegraaf, die hij heeft geschreven zoolang dit blad bestaat. In de kunstenaars-wereld is zijn positie een zeer bjjzondere hij is daar zoowat de pere-noble van de jongeren die hoog tegen hem opzien maar met wie hij zeer gemeen zaam omgaat. Een geweldig revolutie-man is hij aller minst en Tak op een baricade is heelemaal niet te den ken hij voelt alleen veel voor den «minderen man" en vindtdat de bezitters veel meer moeten worden aan gepakt om de arbeiders in gunstiger condities te brengen. Aan mannen en jongeluidie voor zijn candidatuur pro paganda willen maken zal 't hem stellig niet ontbreken en 't zou ons niet verwonderen als ook verscheidene kiezers die nog aooit gestemd hebben op een sociaal democratisch candidaat het zwarte puntje voor zijn naam dichtmaakten wetende dat Tak's adviezen in den Raad van veel beteekenis zullen zijn. Niet minder bekend in de Amsterdamsche arbeiders beweging zijn Hcnrl Polak en „Oonic Jan," beiden selfmade men, die alle qualiteiten bezitten om de wen- schen van den derden en vierden stand in den Raad kenbaar te maken. De machtige organisatie der diamant bewerkers, welke in de vakbeweging voorbeeldig is, mag grootendeels hun werk worden genoemd en, hoe dikwijls wij in tjjden van werkstakingen ook juweliers hebben gesproken, die fel op hen gebeten waren en zelfs niet voor verdachtmaking van hunne bedoelingen terugdeins den, nooit hoeft er een ons durven tegenspreken als wij wezen op de vele kundigheden van Henri Polak. Eerst op lateren leeftijd heelt hij gelegenheid gevonden zich te ontwikkelentalen begon hjj te leeren op een leeftijd, waarop de kinderen der gegoeden al vele les-jaren achter den rug hebben, en nu heeft hij 't zoo ver gebracht, dat hij verscheidene werken in het Hollandsch heeft over gezet en nog onlangs op de Vredesmeeting als tolk fun geerde. Daarbij beschikt hij, maar vooral van Zutphen, over een bonhomie, die aan den omgang met hen iets aantrekkelijks geeft. De liberalen hebben overigens op hun candidatenlijst ook een aantal namen van goeden klank. De heeren Hugo Muller on van Nierop hebben zich in den Raad zoo verdienstelijk gemaakt, dat niemand hen gaarue niet weor hunne plaatsen zou zien innemen. Nieuwe namen zijn o.a. die van de heeren Blankenberg en mr. Cohen Stuart. De eerste, eon der directeuren van de «Algemeene", zou zeker een Raadszetel verdienen voor de enormo be slommeringen, die hij zich jaar in jaar uit heeft getroost als secretaris van «Liefdadigheid naar Vermogen", het vraag stuk der armenzorg kent hij door-en-door en met die wetenschap zon hij in den Raad zeker veel nut kunuen doen. En van mr. Cohen Stnart mag men zeggen, dat 't eigenlijk vreemd is, dat hij niet al vroeger naar het Prinsenhof is afgevaardigd, waar men zoo ruimschoots gelegenheid heeft gehad om zijne bekwaamheid te leeren vervelende geschiedenis niet behoef aan te roeren 1" En weder begon hjj de kamer op en neer te loopen. Hij wilde dus afstand doen van het erfgoed onmogelijk dat kan niet waar zijn Hoe zou Rudiger's zoon zoo heel anders kunnen zjjn als de anderen En na een korte pauze vervolgde hij zjjn alleenspraak: «Hartwig dood! 't Is maar gelukkig voor hen. Wij menschen maken wel onze plannen, maar God spreekt: «Mij is de wrake!' En de Heer Von Niedeck zonk zwaar in zijn stoel neder, ondersteunde het hoofd met de hand en staarde nadenkend voor zich uit. De gravin sloeg den arm om haar dochtertje en trok baar mot zich mede in de aangrenzende kamer. «Laten wij eens kalm samen spreken, Fransje, weet hoe zeer mij dit alles en vooral do toekomst ter harte gaat 1" «Neen, moedertjeWe zullen geen verdere plannen maken! Hebt u niet gehoord, hoe papa zoo even zeide, dat God zich niet aan onze plannen stoort, maar Zjjn eigen wonderbare wegen gaat Daarom geen tobben n eer, geen plannenmakerij. Alles zal ten beste geschikt worden Ga maar oens oen mooi boek lezen, en zoek wat afleiding, en ik «En gij «Ik ga eens naar Pia en wil eens zien, of zij mg binnenlaat De gravin knikte treurig. De regen kletterde togen de vensters en de gansche wereld zag somber en giauw, zooals zo idmaud toeschijnt die uit rooskleurige droomon tot treurig werkelijkheid ontwaakt. Het was Johanna onmogelijk thans alleen te zijn. Zjj ging weder tot haar man terug en nam zijn hand in de hare. Zoo hadden ze zoo menig liefelijk uur te zamen voor bet kleino hoekveuster op Niedeck gezeten en te zamen het groot en geheimzinnig plan beraamd hetwelk Gods hand beden zoo wonderbaarlijk scheen te verijdelen konnen door zijn ambt- van secretaris der Kamer van Koophandel. Wat Amsterdam op commercieel gebiod noodig hoeft weet mr. Cohon Stuart met cijfors en feiten altijd zoo overtuigend mee te deelen, dat zijne verkiezing een verblgdendo versterking zou geven aan het handels element in het college der afgevaardigden van de burgerij Een belangrijke gebeurtenis op dit gebied is de emissie der Zuid-Ainerlka-li)n waarvan de oprichting ons reeds als lokaas werd voorgehouden in de dagen, toen 't nog onzeker was, of de Tweede Kamer wol de gelden zou toestaan voor de verbetering van het Noordzeekanaal. De vennootschap stelt de inschrjjving open op 1900 aan deelen van f 1000 om een rechtstreekscha stoomvaartlijn te vostigen tusschen ons land en de La Plata-Staten. De Raad van Bestuur geeft een zeldzame combinatie van grootheden van den eersten rang in zake het verkeers wezen te land en ter zee met enkele financieele specia liteiten erbjj daarin toch hebben zitting de heeren L. P. D. Op ten Noortdirecteur der Stoomvaart- maat schappij «Nederland" en lid van den Raad van Bestuur di r Kouinklijko PaketvaartJ. L. Cluysenaer, directeur- generaal van de StaatsspoorA. K. P. T. R. van Has selt gedelegeerd lid van den Raad van Administratie der Hollandsche Spoor, Jhr. Otto Reuchlin en J. W, Wiersma directeuren der Holland Amerika-lijn G. A. Baron Tindal directeur van den West-Indischen Mail dienst S. P. van Eeghen Lid der Amsterdamsche firma Van Eeghen Co.; R. A. Meoslid der Rotterdamsche firma R. Mees Zoonen en mr. F. S. van Nierop, direc teur van de Amsterdamscho Bank. Het door hen uitge geven prospectus ziet er verleidelijk genoeg uit. Er wordt daarin op gewezen dat eenige jaren geleden de Ned.- Amerikaansche Stoomvaart-maatschappij veel succes had met haar lijn op Argentiniëzoodat ernstig aan ver meerdering der afvaarten werd gedacht en tot aanbouw van nieuw materieel werd overgegaan. Een eind aan al die verwachtingen werd gemaakt door de crisis welke Argentinië had te doorworstelen sedert 1891 bestaat er geen Nederlandsche lijn meer op Zuid-Amorika. Het land heeft zich thans echter hersteld en ontwikkelt zich nog krachtiger dan te vorenzoodat een stoomvaart verbinding onder zeer gunstige auspiciën zal werken. Laat ons hopen dat de geldmannen er ook zoo over denken en de La Piata-lijn eerlang het gewicht van Amsterdam als havenstad zal verhoogen. Van den feilen brand in de bewaarplaats van verf waren en drogerjjen der firma Vettewinkel Zn. is reeds met een enkel woord melding gemaakt. In vele jaren hebben de Amsterdammers niet zulk een «mooien" brand aanschouwd. De vuurzeewaaruit de rosse en blauwe olie-vlammen naar buiten sloegen scheen onbluschbaar, maar men vergat daarbij dat Amsterdam een brandweer heeftdie aan het vernielende element een «tot hiertoe en niet vorder" vermag te gebieden. Dikke rookwolken breidden zich uit over de stadzoodat zij die zich in het centrum bevonden de roetvlokjes in het gezicht kregen telkens kreeg het vnur nieuw voedselmaar de kloeke brandweergasten ontwrongen het ten slotte aan den versliuder en de waterstralen behielden de overhand. In aanmerking genomen de uitbreiding die de brand had gekregen voordat alle spuiten in werking waren en niet minder de brandbaarheid der bewaarde vloei stoffen mag men zeggen dat de brandweer oen mees terstukje heeft verricht. Alles wat buiten den eigenlijken vuurhaard lag heeft zij weten te behouden en aan do onmiddellijk aangrenzende perceelen zou men 't den vol genden dag niet hebben gezegd dat daar den vorigeu avond de vlammen zulk oen woest spel hadden bedreven Amsterdam is er daardoor opnieuw aan herinnerd wat het verplicht is aan de onverschrokkenheidja doodsverachtingdie onze brandweer-lieden aan den dag leggen in de ure van het meest nijpende gevaar. Die herinnering komt juist van paswant de commissie, welke zich heeft gevormd om binnenkort den 25-jarigen gedenkdag der organisatie van do brandweer feestelijk te vieren, heeft hiertoe nog maar weinig medewerking on dervonden. Zij had dat heel anders verwacht en heeft moeite gehad hare teleurstelling te onderdrukken nu zal het wakker geschudde Amsterdam ongetwijfeld zich haasten om goed te maken, wat het verzuimde. De brand aan de Prins Hendrik-kade voorspelt een herin- Pia zat in haar klein torenkamertje en staarde met droge, brandende oogen naar het in granwe nevelen ge hulde landschap. De storm, die in haar binnenste woedde, had nog niet uitgeraasd, zij was nog ter nauwernood in staat den ganschen omvang van haar leed to overzien en te begrjjpen. Het was als drukte haar een doffe, loodzware last, die haar verhinderde te denken, en terwij] hare polsen koorts achtig klopten en haar hart dreigde te bersten, zat zij als door ijskoude bevangen te rillen. Slechts één idéé fixe beheerschte haar. «Gjj zijt schandelijk bedrogen en belogen, door hem, dien gjj liefhadt meer dan iemand anders ter wereld 1" En zij klemde de lippen, waar zijne kussen nog op brandden, als in de hevigste pijn op elkander en staarde in doffe wanhoop naar buiten. En toen drukte zij de ijskoude banden tegen het voor hoofd en dacht vol bitterheid «Wat is thans nog waar on echt in de wereld, als zelfs zijne liefde leugen is?" Buiten loeide de wind, dio trouwelooze, als eenig ant woord op haar vraag. Tante Johanna wist natuurlijk van Wulff-Dietrich's listige plannen en hielp hem daarbij, hiervan was Pia overtuigd. Waarom zou zij anders het vriendschappelijk verkeer met een houtvester Hellmuth goedgevonden hobben, terwijl zij zag hoe Fransje met volle zeilen zich in dwee- pende liefde tot hem wendde. En daarom had zij haar nichtje steeds zoo dringend ontradende vrouw van den toekomstigen Heer von Niedeck te worden, om allen schjjn van zich af te werpen, alleen om Pia daardoor zand in de oogen te strooien, en Wulff-Dietrich de overwinning gemakkelijk te maken. Een onbeschrijfelijke bitterheid vervulde hare ziel bij deze gedachte en een wild verlangen, om, juist vooral nu, alle plannon der saamgezworenen te verijdelen, be zielde haar. Het gevoel van haat en verbittering drong voor 't oogonblik haar liefde geheel op den achtergrond haar kuische trots scheen dieper gewond te zjjn, dan haar harten zoolang alles nog wild en woest in haar binnenste dooreen warrelde, verbleekte de herinnering noringsfoest, waarbij de stoffelijke bewijzen van waardee ring gezien mogen worden. Op hot lijstje der voornaamste gebourtenissen van de afgeïoopen week staat eindeljjk nog do zaak Haas-van Hall. an Woensdag tot Maandag heeft zij de reporters met rust gelatenmaar in de nieuwe week zal de schade zoker worden ingehaald. Tot hiertoe staan de kansen voor an Hall niet slecht. De meest bezwarende ge tuige tegen hem is Jacobsen 't is een eigenaardige strijd tusschen bet O. M. en de verdedigers, waarvan hg het middelpunt is tracht het eerste hem zooveel mogelijk de hand boven het hoofd te houden, omdat 'them niet missen kan, om dezelfde reden doen de advocaten der beklaagdon hun best om zijn absolute onbetrouwbaarheid in het licht te stellen. Jacobs zelf wordt te midden van dat alles geëxalteerder dan ooit. Van de week telefoneerde hij op een ochtend aan alle bladen om toch vooral een stenograaf te zenden, want hij zou drie der hoofdpersonen wegens meineed doen airesteeren en zoo heeft hij voort durend wat nieuws. In de laatste dagen was hij telkens in de buurt van het Paleis voor Volksvlijt te vinden, platen uitdeelende, die betrekking hadden op de jongste Kroningsfeesten, bazelende over de Dreyfus-zaak en ver vloekende zijn belagers aan de rechtbank. Als het proces is afgeïoopen zal 't voor hem zeer noodig zijn, dat hjj eens naar een rustiger omgeving wordt verplaatst. Uit een luchtballon gevallen. Een ballon-captif zou Woensdag in het mili taire park Monte Mario te Rome worden opgelaten, doch door een windstoot knapten de drie touwen, die hem vasthielden. De ballon steeg snel, aan zooveel vrijheid niet gewoon, omhoog. Doch een soldaat werd meogevoerd, zonder dat het hem kon gelukken in het schuitje te komen Een officier en oen korporaal, dio er reeds inzaten, deden al hnn best den ongelukkige te helpen maar alle pogin gen waren vruchteloos, en de soldaat stortte van een hoogte van 500 meter omlaag. De ballon vervolgde intusschen zijn weg en daalde eerst vier kilometer verder, bij de Salariabrug neer, waar de officier en de korporaal er uit durfden springen. In zijn val brak de laatste een been de officier kwam er onverlet af. Harktbcrlclitcn. Delft, 15Juni. Boter. Per '/4 v. Ie soort f 50.a 2e soort f 45.3e soort i 30.per K.G. f 0.a 0.—. Zuivere grasboter f Aangevoerd 897 achtste en 58 zestiende vaten, wegende samen 18550 kilogr. Edam, 15 Juui. Aangevoerd 194 stuks boter per P t 0,475 a 0,51, kipeieren f 3.— a 3.25 per 100. Zwolle 16 Juni. Boter, per kg. f 0.85 a f 1.00, per i vat f 18.a f 22.afwjjkende f a i soort f a per '/ie va' f 0-a Aangevoerd 799 achtste en 212 zestiende v. en 3160 stukken, wegende samen 19680 KG. Meppel, 15 Juni. Boter, per */8 vat le soort f 20.50 a 2e soort f 19.a 3e soort f 18.aO-, per 1,5 Kg. f 1.30 a 1.55. Aangevoerd 8700 Kg. Leiden, 16 Juni. Aangevoerd 431 runderen, 193 kalve ren, 1206 schapen, 0 paarden t a 0,O venlens f a 18 stieren f 42 a 225, 170 vette ossen en koeien f 120 a 261, per P. 52 a 66 ct., 145 varekoeien f 81 a 205 graskalv. f a 125 vette kalveren f 31 a f 70, p. kg. 60 a 75 ct., 68 nuchtere id. f 7.a 22. 740 vette schapen f 22.— a 29.p. P. 48 a 54 ct., 466 weide-schapen f 14 a 20,—, 2468 lammeren f 6.a 15.172 magere varkens f 13 a 29, 500 biggen f 3.a 12.160 kalf- en melkkoeien f 100 a 260, 0 bokken of goiten f a Kaas. Aangevoerd 107 stapels. Goudscho f 16.— a 23.50. aan hare jonge liefde, evenals de aarde eensklaps in nacht 6d duisternis verzinktwanneer de zon achter zwarte onweerswolken schuil gaat. Geen enkele gedachte van twijfel aan Wulff-Dietrich's schuld, geen enkele verontschuldiging kwam bij haar op. Haar drift sleepte haar mede en maalde haar de meest ongegronde, zinnelooze voorstellingen voor den geest, en het zoo verkeerde inzicht dat zij in deze zaak had, werd steeds zwarter en onwrikbaarder. Dorette had reeds tweemaal geklopt en gezegd, dat het ontbijt gereed stoud en dat de anderen op de freule zaten te wachten. Pia stond met schitterende oogen van haar stoel op. Zij had geen rood geweende oogen te verkoelen, oer zij zich aan de anderen kon vertoonen, en hare doodelijke bleekheid viel ter nauwernood op. Zij schuwt ook do onderzoekende blikken niet, integendeel, hot zal haar een voldoening wezen, zich aan allen te toonen, ongebogen, trotscher dan ooit; zij haat de Niedeckers Zij haat ze allen Oom en tante Johanna wellicht haast nog meor dan dien zelfzuchtigen komediant, die hulpvaardig de tooueelschermen in orde gebracht en als souffleurs dienst gedaan hebben. Zij zullen het zien, dat hunne valschheid haar niet gewond heeft, dat Pia von Nordlingen veel te trotsch is, om ter wille van zulke verachtelijken een traan te laten, veel te trotsch om kracht- en moedeloos in een te zinken, wanneer moedwillige handen haar levensgeluk verwoest hebben. Werktuigelijk streek zij het golvend haar glad, richtte zich fier op en ging langzaam met starenden blik, in ijskoude kalmte, do met tapijten be legde trappen af. De haastige stap van een kellner drong tot haar door, toen zij de hand op don knop van de deur der eetkamor legde en zachtkens binnentrad. Een blik op de ontbijttafel toonde haar, dat de grafe lijke familie niet langer op haar gewacht had. De kamer was leeg. Tegelijkertijd werd er geklopt aan de deur van het kleine er naast liggende salon. Zjj hoorde do stem van haar oom die binnen" riep. «Mijnheer de houtvester Hellmuth vraagt de oer te mogen hebben, om, voor zijn vertrek, afscheid van de familie te nemen." Wordt vervolgd. Drukkerg v. Horms. Goster Zoon Alkmaar.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6