De Erfgenaam van Mei REGELING No. 74. Honderd en eerste jaargang. 1899. VRIJDAG Vrijwillige Oefeningen in den Wapenhandel. Opzichter over de kaasdra gers en markthelpers Posterijen. FEUILLETON. 23 JUNI. Buitenland. (DER MAJ0RATSHERR). COURANT. Prijs der gewone advertentlen Per regel f O,IA. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. ALK1AARSCHE Deze Courant wordt O I n s d a g-, Honderd ag- eu Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,8© franco door het geheeie rijk f 1, 3 Nummers f ©,©6. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer3. Aangifte tot deelneming aan bovengenoemd onderricht ter gemeente-secretarie vóór 1 Juli a.s., op welken datum de lijst onherroepelijk wordt gesloten. ICHIITTUK1J. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis der ingeschrevenen voor de Schutterij van dit jaardat de alphabetische naamlijst van de per sonen die aan de loting van dit jaar zullen deelnemen, voor een "ieder ter visie ligt ter gemeente-secretarie, van heden tot den dag der loting des morgens van 9 tot 2 uren opdat een ieder in staat zon zijn, om, ingeval hem op die lijst eenige personen of omstandigheden mochten voorkomen die daarop nog zouden behooren te worden aangeteekend of daarvan moeten worden weggelaten daarvan kennis te geven aan de Commissie voor de lo ting genoemd bij art. 11 der wet, met last om zich op Woensdag 38 Juni 1899, namid. te 6 uren te bevinden op het Raadhuis dezer gemeente ten einde aldaar voor den dienst der Schutterij te loten, en redenen van vrijstelling hebbende die alsdan op te geven alsmede om de bewijzen tot hare staving bij de wet gevorderd voor zooveel noodig uiterlijk binnen drie dagen na de loting over te leggen aan het Gemeentebestuur. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorz. 20 Juni 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen SOLLICITANT»»! op voor de met 1 Sep tember e.k. open te vallen betrekking van aan welke betrekking, nevens vrije woning eene jaar wedde is verbonden van f 150. Stukken (adres op zegel) franco intezenden vóór 1 Juli. De DIRECTEUR van het POSTKANTOOR te ALK MAAR vestigt de aandacht van belanghebbenden er opdat na 1 .111.1 e.k. geen enkele BKIHF- UAART mag verzonden worden waarop aan de adreszijdc behalve het adres, meer voor komt dan de naam, het beroep (in één woord of daarmede gelijk gestelde uitdrukking) en de woonplaats van den afzender. Telegramadrestelephoonnummer en opsomming en om - schrijving van beroep zijn bepaald verboden. A.B. De briefkaarten moeten overigens volmaakt gelijk zijn aan diedoor het Rijk uitgegeven. Alkmaar De Directeur voornoemd 16 Juli 1899. MOLL. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algemeene kenniseenige der voornaamste bepalingen omtrent de regeling van het voorberei dend Militair Onderricht, welke regoling is vast gesteld bij beschikking van den Minister van Oorlog, d.d. 1 Juni 1898, Vile afd., n°. 10. Onder voorbereidend militair onderricht begrjjpt deze regeling het elementair practisch en theoretisch onder wijs in den dienst der Infanterie en der Vesting-Artil lerie, dat door officieren on minderen kader van het leger wordt gegeven aan jongelieden, buiten den troep, die zich tot het ontvangen van dat onderwijs vrijwillig aanmelden. Het voorbereidend militair onderricht heeft in het algemeen ten doel, door locale oefening, die zooveel mo gelijk aansluiting zoekt bij het schoolonderwijs in de gymnastiek, de bekendheid te bevorderen met de eenvou digste militaire exercitiën, terwijl het tevens leert kennen de algemeene plichten van den soldaat. Dat onderricht strekt bovendien om hen, die de ver bintenis wenschen aan te gaan als vrjjwilliger voor het reservekader in de gelegenheid te stellen zich de voor die verbintenis gevorderde bedrevenheid in de behande ling van het geweer eigen te maken en voorts tot oplei ding van toekomstige militieplichtigendie aanspraak wenschen te verkrijgen op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hnnner keuze, of die zich tijdens hun ver blijf onder de wapenen wenschen toe te leggen op het erlangen van eenen graad. Het voorbereidend militair onderricht vormt eenen cursus, die loopt over twee achtereenvolgende wintertijd- perken telkens van ongeveer half October tot ultimo Februari en gedurende ten minste 3 uren per week. Het voorbereidend militair onderricht is kosteloos voor de deelnemers en kan worden gevolgd door jongelieden van 16 tot 24 jarigen leeftijd. Het wordt zoo de daarvoor benoodigde localitet beschikbaar of tegen billijke voorwaarden te verkrijgen is gegeven a. in plaatsen, waar Infanterie of Vesting-Artillerie in garnizoen ligt en in die, waar ten behoeve van de oefe ningen van het reservekader instructeurs van het leger beschikbaar worden gesteldindien daar tenminste 5 adspiranten voor het reservekader of in het geheel ten minste 10 deelhebbers do lessen volgen b. in andere plaatsen, dan die sub a bedoeld, indien daar tenminste 5 adspiranten voor het reservekader of in het geheel tenminste 20 deelnemers de lessen volgen. Dc aanmelding tot deelneming aan het on derricht geschiedt vóór 1 Juli a.s. ter gemeente secretarie op alle werkdagen van 9 tot 8 ure. De ovengenoemde Hoofdofficier doet jaarlijks in de maand Februari een onderzoek instellen naar de vorde ringen der jongelieden die aan het voorbereidend mili tair onderricht deelnemen. 50) Een oogenblik heerschte er diepe stilte, en Pia, enkele schreden voorwaarts doende, zag, hoe oom en tante, die te zamen bij het venster zaten, elkander bedrukt aankeken. Findeljjk knikte de gravin met een smeekende uit drukking in haar zachte ree-oogen en haar man zeide met eenigszins schorre stem«verzoek mijnheer binnen te komen Een spotachtig lachje speelde om de lippen van het jonge meisje. Als triomteerend vlamden hare oogen. Wat zal dat een hartroerend afscheid zijn! Iloe ver- Blagen zullen al die uitgefloten acteurs elkander condo- leerend de hand drukken 1 Is het slecht en verkeerd om te blijven luisteren Neen in dit geval zeker nietzij is immers zelve de pels waar t om te doen is de pels dien men te spoedig verkochteer men van den beer zeker was 1 Pia bleef, met over elkander geslagen armen, wach tend staan door een smallen kier waarop de deur staat, ziet men Wul is waar slechts een zeer klein gedeelte van het kleine salon maar zij kon toch duidelijk ieder woord verstaan dat er gesproken werd, Zij beschouwde het als een haar rechtmatig toekomende voldoeningals een gerechtigheid van het toeval dat zij zich thans van zijne schuld zijn laagheid kon over tuigen een beter geneesmiddel voor de wond die haar geslagen was bestond niet. Daar naderden voetstappen een vaste, trotsche tred, maar zwaar, niet veerkrach tig zooals gewoonlijk. De graaf en de gravin zwijgen, het is zoo stil, dat Pia het kloppen van haar eigen hart meent te hooren het slaat sneller en onrustiger sedert zij zijn naderende voetstappen verneemt. Een kloppen de kellner werpt de deur open WulfLDietrich treedt binnen. Het jonge meisje leunt zwaar tegen de post der deur, een duizeling overvalt haar, het wordt haar duister voor de oogen zij klemt de tanden vast opeen en richt zich met geweld weder op. »Ik hoor tot mijn groote spijt en verwondering dat u gaat vertrekken, mijn waarde houtvester," stottert oom Willibald terwijl hij min of meer wankelend den bezoeker eenige schreden tegemoet gaat, »en zooals ik van Fransje gehoord heb, is het om een zeer treurige reden wij deelen zeer in het door u geleden verlies uw broeder is zeer plotseling gestorven." Een kleine drukkende pauze, duidelijk hoort men het fijne gouden kettinkje der manchetknoopen, waaraan de spreker kleine gouden kogeltjes draagt, zachtjes rin kelen, zij geven elkaar de hand. Hoe vreemd waarom noemen ze hem onder vier oogen ook nog «houtvester?" «Uwe dochter Fransje heeft u dus reeds van onze ont moeting in den tuin verteld Mr Mr. Luxor Hoe heel anders klinkt zijn stem 1 Pia gevoelt hoe een pijnlijke siddering haar op het geluid daarvan door trilt. Werktuigelijk buigt zij zich voorover. Zij kan juist het gezicht van oom Willibald zien, en bemerkt hoe hoogrood dit gekleurd is. Met een haastige beweging, als wilde hij iets wegslingeren, treedt hij eensklaps nader en breidt vol ontroering de armen uit. «Wulfi-Dietrich neen bij God ik kan en wil niet ontkennen dat ik van Fransje vernam wie gij zijt 1 en daar ik u als houtvester Hellmuth heb lief ge kregen en leerde hoogachten wil ik u als mijn neef ook verder blijven liefhebben, want gij waarlijk Wulff-Dietrich 1 gij verdient dit 1" «Oom mijn beste, beste Oom 1" Zijn stem trilt van aandoening, hij werpt zich in de armen van den ouden heer en vervolgt met een van aandoening trillende Aan hen die voor de militie hebben geloot en den hoogervermelden 2-jarigen cursus in zijn geheel en bly- kens het onderzoek met vrucht hebben doorloopen, wordt uitgereikt een getuigschrift model W. Lotelingen, die op het tijdstip hunner inlijving bij de Militie in hot bezit zijn van het getuigschrift modei W komen, behalve dat zij aanspraak kunnen maken op plaatsing bij het korps en in het garnizoen hunner keuze, vóór andere lotelingen hunner lichting in aanmerking voor de opleiding tot eenen graad indien het korps, waarbij zij zijn ingelijfd, een onderdeel is van het wapen, voor welks dienst zij voorbereidend onderricht genoten en zij ook in andore opzichten voor die opleiding de noodige geschiktheid bezitten. Alkmaar, De Burgemeester van Alkmaar, 20 Juni 1899. A. MACLAINE PONT. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter kennis van belanghebbenden, dat zij, die na afloop der zomervacantie hunne kinderen de openbare burgerschool of de openbare school voor meisjes wenschen te laten bezoeken, daarvan aangifte moeten doen vóór 13 Juli e.k. bij de hoofden dezer scholen, onder overlegging van het geboorte- en inëntingsbewijs van het betrokken kind. De leerlingen moeten den leeftyd van zes jaren bereikt hebben, of dien leeftijd bereikt hebben vóór 1 November 1899. Kinderen, die vóór of op 31 December dezes jaars den zesjarigen leeftijd bereikenkunnen in bijzondere gevallen, ter beoordeeling van Burgemeester en Wethou ders, het hoofd der betrokken school gehoord, tot deze scholen worden toegelaten. De gelogenheid tot aangifte voor de openbare school voor meisjes bestaat tot en met 11 Juli a.s., aan de woning van het hoofd dier school, aan de Oude gracht, lederen Dinsdag van 3—4 uur's namiddags en voor de openbare burgerschool aan het school gebouw in de Brillesteeg tot en met 13 Juli a.s., iederen Maandag en Donderdag, van 13'/2— I'L uur 's namiddags. Zij noodigen belanghebbenden uit, hunne aanvragen niet tot het laatste oogenblik uit te stellen. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, A. MACLAINE PONT, Voorzitter. 20 Juni 1899. C. D. DONATH, Secretaris. DUT84 IIL.A VD. De Rijksdag heeft den 21 met groote meerderheid in derde lezing het wetsontwerp aan genomen betreffende de handelsbetrekkingen met Engeland. De bladen ge en een overzicht over den stand van de werkstaking onder de metselaars. In het gebied van den strijd liggen 649 werken. Op 214 daarvan zyn 2483 man ontslagen. Toen de uitsluiting werd afgekondigd,- legden bovendien nog 3062 man op 281 werken den stem «God zij geprezen voor dit uur 1 De dag van heden heeft mij woliswaar al myn geluk ontnomen, maar hij brengt mij daarvoor ook iets, de vervulling van mijn vurigsten wensch: vrede, verzoening tusschen u en mij 1" tante Johanna, die nog steeds bij het venster was blijven staan, drukt de zakdoek tegen de oogen en plaatst zich naast haren n an. Wulff-Dietrich hoe wonderbaar zijn Gods wegen 1 Hoe onverwacht heeft Hij ons hier te zamen gebracht, en hoe wonderbaar en genadig beeft hij het bewerkt, dat W illibald, niettegenstaande alle vooroordeel en haat, u toch zoo lief gekregen heeft!" Pia gevoelde, hoe haar knieën knikten, zij hoort 't niet langer wat er daar naast haar gesproken wordt, het suist en bruist haar in de ooren evenals de regen vlagen, die door den wind tegen de ruiten opgezweept worden. De handen voor het gelaat slaande, zinkt zij op een naast haar staande stoel neder. Leeren die menschen elkander dus werkelijk eerst in dit oogenblik kennen Heeft zij oom en tante onrecht vaardig beschuldigd Misschien o, misschien hem ook Op dit oogenblik liegt hij nie neen, waarachtig niet 1 Dit gevoelt zij en haar hart krimpt eensklaps van schaamte en berouw ineen. En dan hoor; zij het, als in een droom, als, heel ver van haar verwjjderd, hoe oom Willibald zegt«Ja, Fransje heeft ons alles verteld, alles, mijn arme beste jongen en daarom spijt het mij dubbel, dat ge juist thans door zulk een treurig bericht naar huis geroepen wordt 1 Het misverstanddat tusschen u en Pia is ontstaan, moet uit den weg gernimd worden, al is het dan nü ook niet onmiddelijk dan toch later!" «Noen, onmiddelijk! wil Pia, in alles vergetenden hartstocht, uitroepen zij wil opspringen en op den zoo vurig geliefde toesnellen, de handen naar hem uitstrek ken en roepen vergeef mij o 1 vergeef mij ik wankelend tracht zij zich op te richten, haar oogen schitteren als in koortsgloed.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1