Nederland. arbeid vrijwillig neder, zoodat in het geheel 5545 man op 495 werken op straat staan, waarbij nog 1000 hulp- arbeiders komen. Op de oude voorwaarden (55 tot 60 pf. per uur van een negenuurswerkdag) zyn nog 1200 man aan den arbeid en bijna evenveel ontvangen het geëischte loon van 65 pf. Vermoedelijk zal de werkstaking zich ook uitbreiden onder andere takken van het bouwvak, en het einde van den strijd is nog niet te voorzien. De werklieden hebben zich tegenover den voorzitter van den Arbeidsraad verplicht zich te onderwerpen aan de uitspraak van den Verzoeningsraad van dit lichaam. Deze heeft reeds op eigen initiatief de zaak onderzocht en toen de werklieden in het gelijk gesteld. De patroons willen zich echter aan deze uitspraak niet onderwerpen, waarom de werklieden dan ook als voorwaarde hebben gesteld dat do patroons zich evenzeer zonden verbinden do beslissing van den Verzoeningsraad uit te voeren. De Dnitsche Uitlanders te Johannesburg hebben aan het »Berl. Tageblatt'' een breedvoerig schrijven gericht, naar aanleiding vau de berichten over de Z.-A. Republiek door de »Slld Afiikanische Ztg." verspreid en door de »Köln. Zg.'' opgenomen »die de algemeene ontevreden heid der Daitschers in de Republiek hebben opgewekt.'' Want de correspondent van de »Köln. Ztg.'' tracht, volgens zijn beschuldigers, »het crediet en de eer van de Republiek op alle manie ren to benadeelen. Terwijl onze Regeering in ieder opzicht poogt aan de wenschen der Duitsche landverhuizers tegemoet te komen en president Paol Kruger telkens met trots spreekt over zijn Duitsche afkomst, schrijft de corres pondent over de terugzetting der Duitschers in Transvaal. »Wij hier in het land der Boeren haten de leugen en verafschuwen de huichelarij. Daarom verzoeken wij u de waarheid te schrijven in uw blad en u niet tot tolk te maken van de belangen eener fractie van Engelschen en geangliseerde Daitschers die hier rijk geworden zijn en na het land willen uitplunderen en pogen te verraden. Het ware beter de belangen uwer landgenooten te dienen, die zich tevreden en gelukkig gevoelen en geen verraad willen plegen aan de hun verwante en vriendschappelijk gezinde Boeren." KWCHHIjAWD. Koningin Victoria voltooide den 20 haar 62ste regeeringsjaar. De langste der regeeringdunr van een harer voorgangers was die van George III59 jaren 3 maanden en 4 dagen. Een negental professoren van de hoogeschool van Oxford hebben geprotesteerd tegen de benoeming van Cecil Rhodes tot doctor honoris causa juist onder de tegen woordige omstandigheden. Zij verklaren wel te weten dat deze benoeming niet te niet kan worden gedaan maar verzoeken den kanselier hun protest op te nemen in het officieel orgaan der hoogeschool. Dit verzoek is door den kanselier geweigerd op grond dat het stuk geen officieel document is. De hoogleeeraren hebben zich daarop tot de dagbladpers gewend. FU.%1VI4K1«II4. Dat de pogingen van den heer Waldeck-Ronsseau tot vorming van een ministerie mis lukt zijn schijnt het gevolg t.e zijn van ernstiger oor zaken dan de officieuso verklaringen dat >de heer Wal- deck-Roasseau niet met allen wier medewerking hij zochthet geheel eens was kunnen worden", zou doen vermoeden. De nationalisten eischten voor Krantz den afgetreden minister van oorlogde portefeuille van oorlogaan dien eisch kon Waldeck-Ronsseau niet voldoen Krantz toch verzette zich tegen het eerste punt van het program van Roasseauwaarin krachtig optreden werd voorge schreven tegen de officieren en generaalsdie zich op eenige wijze aan betoogingen of misdaden hebben schul dig gemaakt. De toestand is bierdoor hoogst moeielyk geworden, want voor ieder is duidelijk zichtbaar het drijven der nationalistische partij, die hoopt dat president Lonbet, al de moeielykheden en zorgen verbonden aan zijn nog zoo kortstondig presidentschap moedezijn ambt zal opgeven. »Neen, oom, nu niet en later ook niet!" hoort zij Wulff-Dietrich op doffen, klankloozon toon, maar met groote beslistheid, zeggen, »tnsschen Pia en mij is alles uit, voor nu en voor eeuwig." »Maar, beste jongen, wat pessimistisch 1 Een meisjes gril Ge weet toch, dat de stemming eener mooie vrouw veranderlijk is als Aprilweêr!" Ernstig schijnt hij het hoofd. »De hare misschien de mijne niet. Gelooft u, oom, dat ik minder diep in mijn trots gewond en gekrenkt ben, dan zy De beschuldigingen, die Pia mij naar 't hoofd geslingerd heelt, het vreeselijk wantrouwen, waardoor zij mij beleedigde, kan ik niet weerleggen. Waardoor zou ik dit kunnen Ik kan het tegendeel niet bewijzen en mijn woorden alleen gelooft zij niet. Zoolang ik erfgenaam van Niedeck ben, kan en mag ik niet meer over liefde mot Pia spreken, zonder mijn eer met voeten te vertreden 1 En Hartwig's dood drukt den last dier erfenis die zestien kwartieren in het wapen der vroaw verlangt levenslang op mij. is zelf een Niedeck, oom. U kent ons devies, dat geen de minste smet op het blanke schild duldt. Pia's wan trouwen zon er echter steeds vlekken op bespeuren, die door geen macht ter wereld zonden zijn uit te wisschen zooals zjj in dit uur aan de waarheid mijner liefde heeft kunnen twijfelen zoo zal zij dit eeuwig doen, zoolang de erlgenaam van Niedeck om haar hand dingt. Zelfs al zou ik ook willenik zou niet kunnen Zy heeft mij den weg tot haar hart afgesneden en Hartwig's dood heeft de kloof tusschen ons onoverkomelijk gemaakt, een kloof die door alle liefde ter wereld niet te dempen is." Pia was weder in haar stoel nedergevallen. Zij trilde en sidderde over haar gansche lichaam, een ijzige ver stijvende kou kroop als een slang naai haar hart. Zij wilde het uitschreeuwen van pijn en van wanhoop, zij kon niet, zij wilde de handen op de lippen van den geliefde drukken opdat geen verdere vreeselyke woorden zouden gesproken worden te vergeefs, als verlamd en loodzwaar weigerden hare ledematen haar don dienst. En daar naast haar sprak men verdertante De nationalistische pers uit haar tevredenheid in hef tige scheldwoorden tegen »de verraders" en »Panama". »Als de crisis nog een paar dagen duurt," schrijft Dru- mont in de Libre Parole", »dan kan het Parlement weer naar Versailles gaan" dus een nieuwen President gaan kiezen. De berekening van Méline en zijn vrienden, dat Loubet zal aftreden wordt echter door de »Siècle" als ontijdig afge wezen. De »Petite Républiquo" daarentegen vreest, dat thans alles verloren is. »Het mislukken der pogingen van Waldeck-Ronsseau", zegt Jaurès, »beteekentMéline, reactie, militair bestuur. De generaals en officieren weten, dat dan hun misdaden en aanslagen tegen de Republiek ongestraft zullen blijven." Te Rennes komen in grooten getale vreemdelingen aan die het proces Dreyfus willen bijwonen. De hötels zijn overvol. De familie van den beschuldigde zal een huis betrekken dat een inwoner der stad welwillend te harer beschikking heeft gesteld. Het dossier der zaak is veilig te Rennes aangenomen in een brandkast die daartoe opzettelijk van een bankiers huis was gehuurd. SPAAfJK. De Kamer heeft bet wetsontwerp tot afstand der Carolinen Marianen en Palaos-eilanden aan Duitschland aangenomen. VUBKUKIVDG STATKÏV. Generaal Otis heeft nogmaals een overwinning behaald. Den 16 Juni meldde hij aan de regeering te Washington dat de Filipino's onder leiding van Aguinaldo de Amerikaanscbe troepen by San Fernando ten noorden van Manilla aanvielen doch met zware verliezen werden afgeslagen. De Ameri kanen hadden slechts 14 gewonden. Minister Alger heeft aan Otis geseind dat den 22 Juni 17000 man troepen van San Francisco naar Manilla zullen vertrekken spoedig gevolgd door 15000 man zoodra daarvoor transportschepen aanwezig zijn. Die versterkingen zijn hoog noodig. De troepen van Otis lijden vreeselijk aan malaria, typhus en de gevolgen der temperatuur. Zijn macht is reeds zoo gedund dat hij ernstig erover denktom het overschot uit de voor werken terug te trekken en bij Manilla te verzamelen. Een reus. In de jongste vergadering der Parysche Academie van Geneeskunde is een schipper vertoond, die de zeldzame eigenschap heeft dat hij, ofschoon 27 jaar oud, nog steeds groeit. En dat geschiedt als bij schokken. Van tijd tot tijd gevoelt hij zich zoo slap dat hij te bed moet blijven en als na eenige dagen zijn krachten zijn toegenomen, is bij eenige centimeters langer dan te voren. In het gasthuis, waar hij verpleegd werd, is dit waargenomen. Hij is thans 2.03 meter lang. Zijn vader was nog langer, nl. 2.33 meter, maar de moeder bijzonder klein, beneden het ge middelde. Hij is de jongste van een dozijn kinderen. Ken gevaarlijk reiziger. Groote opschudding verwekte dezer dagen aan een spoorwegstation te Berlijn een ongeveer 12-jarige knaap, die uit een trein stapte, met een plakkaat op de borst, vermeldende dat hij uit Beieren kwam, door een dollen hond was gebeten en nu naar Berlijn was gezonden naar het gesticht voor gebetenen. Een politieagent ontfermde zich over het kind, zorgde met behulp van eenige om standers dat de knaap zijn honger kon stillen en bracht hem naar het gesticht. De stad Moskou heeft een vondelingengesticht, dat wel de grootste instelling van dien aard in Europa zal zijn. Naar luid van het verslag over 1897 werden in dat jaar niet minder dan 10.625 kinderen opgenomen, waaronder 10.395 onechte. In hetzelfde jaar werden 6438 kinderen ter verpleging op het platteland uitbesteed en 572 aan de ouders teruggegeven. Op 1 Januari 1898 bedioeg het getal der verpleegden in het huis en, onder toezicht van het huis, op het platteland 39.000. De uitgaven bedroegen in 1897,1.166.000 roebel. Feu meteoor. De groote meteoor die voor eenige maanden in de Bjurbölebocht in Finland is neergevallen, is eindelyk na langdurige, moeilijke boringen geheel te voorschijn ge- Johanna's zachte stem troostte met de wonderbare lei dingen Gods, en oom Willibald sprak over Hartwig's dood en over Wulff-Dietrich's vertrek. Vrienden wilden en zouden zy blijven De neef zou als hartelijk geliefde gast naar Niedeck komen, in den herfst, als Willibald voor korten tijd daar terugkeert, en terwijl de jonge graaf met oprechte dankbaarheid belooftdeze vriendelijke uitnoodiging te zullen aanne men, werd de deur opengegooid en stormde Fransje de kamer in. Wulff-Dietrich 1 Goddank, dat ik je nog vind, ik neb al overal, in het gansche Kurnaus, naar je gezoen tl Heb je aan papa en mama gezegd wie je bent? Ja, ja ik zie het aan de gezichten, dat bier vrede gesloten is 1 O wat ben ik daarover gelukkigWulff zóó gelukkig 1" Wild werpt zij zich in zijne armen, doodsbleek staart I'ia in den spiegel, die tegenover de deur hangt, en die dit alles weerkaatst. Bykans toeder ziet hij haar in de oogen, niettegen staande de treurig-ernstige uitdrukking, die over zijn gelaat verspreid ligt. »En aan wien heb ik dit alles te danken Aan n, Fransje, heel alleen aan u Het was als ging er een messteek door Pia's hart. Fransje in zijn armen 1 Fransje die hem bemint en zestien kwartieren meebrengt en tante Johanna's oogen, haar glimlach, die deze hartstochtelijke liefdes betuigingen van haar dochtertje volstrekt niet tegen gaat met knikkende knieën richt de luisterende zich op en vliedt onhoorbaar de kamer uit, oven onbe merkt als zij er binnen gekomen was en boven, in het kleine torenkamertje, daar zinkt zij met een angst kreet op de knieën en buigt het hoofd tranen stroomen haar langs de wangen, brandend heete tranen van hope looze liefde en radeloos berouw bracht. Het grootste van de losse deelen heeft een lengte van een halven meter en weegt 60 tot 70 kilo. Bij het indringen in den grond is de meteoor in duizenden stukken gesprongen en daar de kanten afgerond zijn, schijnt het onmogelijk den steen in zijn oorspronkelyken vorm terug te brengen. Te zamen bedraagt het gewicht 320 kilo, zoodat deze steen grooter is dan de tot heden bekende meteoor, die in Hongarije neerviel en 294 ki logram woog. Overtrekken van paraplutes enz. Er is een merkwaardige nieuwigheid in den handel gebracht, namelijk parapluies en parasols met losse over trekken. Het overtrek is met knoopjes aan het onderstel be vestigd en kan op gemakkelijke wijze in enkele minuten worden afgenomen of erop gebracht. Zoodoende kunnen de overtrekken worden afgewisseld. Is er een vlek op gekomen of is het op andere wijze onbruikbaar geworden, of past het niet bij een bepaald toilet, dan heeft men het maar los te knoopen en door een ander te vervangen. Ook in andere gevallen levert deze uitvinding niet geringe voordeelen op men denke bijvoorbeeld aan de veranderlijke weersgesteldheid, aan het gebruik van parapluie of para sol op reis, enz. Wie gewoon is parapluie of parasol nu en dan nieuw te laten overtrekken, om niet in de uitgave voor een nieuwe te vervallen, heeft voortaan slechts een nieuw overtrek te koopen en spaart dus kosten. De practische uitvinding is te danken aan Duitsche fabrikanten. By ons te lande schijnt zij nog onbekend te zijn. (Huisvronw.) Laatste Berichten. Oe crisis In Frankrijk. PARIJS, 21 Juni. In zijn onderhoud van heden morgen met presideut Lonbet, verklaarde de heer Bour geois (die uit van den Haag, waar hij de Vredesconfe rentie bijwoondeontboden werd en van president Loubet de opdracht ontving een ministerie te vormen) dat hij enkel onderhandelaar wilde zijn maar beslist buiten eenige combinaties wil blijven en naar 's-Graven- hage wenscht terug te keeren. De Kamer beslootna eene korte discussie met 332 tegen 175 stemmen haar zitting tot Maandag te verdagen. Fngeland en Transvaal. KAAPSTAD21 Juui. Ofschoon de militaire auto riteiten zich gereedhouden voor alle gebeurlijkheden worden de geruchten dat er bevel zou worden gegeven tot mobilisatie der troepen, op goed gezag tegengesproken. Men weetdat de Kaapsche ministers en de leiders van het Afrikaander element hun invloed bij president Kruger aanwenden om tot een vredelievende oplossing te komen en dat zij nog altijd goede hoop hebben. Overreden. Nabij Reineveld is door de stoomtram van Den Haag naar Delft een man overreden. De ongelukkige was ter stond dood. DeV ereeniging van Burgemeesters en Secretarissen in Noord-Holland zal op 30 Juni a.s. hare buitengewone zomervergadering houden. Van Amsterdam uit zal een boottocht worden gemaakt tot de Velser-voetbrug. Daarna wordt geluncht op welwil lende uitnoodiging van den voorzitter der Vereeniging, jhr. Boreel van Hogelanden, op het landgoed »Waterland", Vervolgens heeft een rijtoer plaats over IJmuiden naar Bloemendaal en eindelijk een diner in het hotel »Duin en Daal". Lelden. Een tweetal mannen, De Jager en Van Wend, beiden verliefd op hetzelfde meisje, geraakten in hevigen twist. Harteveld, de vader van het meisje, mengde zich in den strijd en werd door De J. met een mes in het hart gestoken, hetgeen onmiddellijk den dood ten gevolgo had. De dader wist te ontsnappen, doch meldde zich later zelf bij de politie aan. TWEE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Schiet de pijl te snel niet af, Die nimmer keert terug 't Geluk te nemen, valt zoo licht, Het weder te geven zoo zwaar Herder. Een half uur later werd er aan Pia's deur geklopt. >Mag ik binnenkomen, nichtje? Och toe, doe de deur eens open 1" »Laat me nog een klein poosje met rust," antwoordde, na herhaald kloppen, een heesche stem »Ik ben door en door nat van den regen en verkleod mij 1" »Best dan kom ik over een poosje terug zult ge je een beetje haasten »Ja Fransje, ik zal me haasten." En weder bleef het jonge meisje alleen. Het was stil om haar heen, slechts de regendroppels tikten eentoonig tegen de ruiten, de wind loeide als met zachte klacht en af en toe klonk het signaal eener boot door den nevel heen. Een uur verliep. Weder werd er geklopt, krachtig, luid, Fransje noemde dit beuken 1" »Ben je nu eindelyk klaar Ik verveel me gloeiend bij dit ellendige weer 1 Bovendien heb ik je onnoemelijk veel nieuws te vertellenallemaal interessantezeer gewichtige dingen 1" De sleutel draaide knarsend in het slot en froule von Nordlingen opende de deur. Zij trad echter onmiddelijk terug en zette zich op een stoel neder, die in het don kerste hoekje der kamer stond. Daar zij mot den rug naar het venster gekeerd zat, bleef haar gezicht bescha duwd. Zg nam een borduurwerkje ter hand en trok werktuigelyk de gekleurde draadjes door de witte zyde. Fransje trad met veel beweging binnen, wierp zich in een schommelstoel en strekte de beenen uit. Hoewel zy

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2