Stadsberichten. Veeziekte. In de gemeenten Heerhugowaard, Haarlemmermeer, Ransdorp, Ursem, Zijpe, Beemster en Edam zijn opnieuw gevallen van mond- en klauwzeer voorgekomen. Nabij Zeist heeft de politie in de boaschen een man gevonden, uit Utrecht afkomstig, die zich in het diepst van de bosschen eene but gebouwd had van mos, plaggen en sparreboomen, en die daarin leefde van het geen het bosch eetbaars opleverde (wild, bessen enz.). Op verschillende plaatsen vond de politie nog meer dergelijke hutten, waaruit bleek dat deze persoon reeds geruimen tijd op deze zonderlinge wijze geleefd moet hebben. Sclioorl. De altredende leden van den Gemeen teraad, de heeren H. Dalenborg, 0. Kager en C. Louwe, zijn door de kiesvereeniging alhier opnieuw candidaat gesteld, terwjjl voor de vacature v. d. Pol werd gekozen de heer S. den Das. De afdeeling Sloten der Holl. Maatschappij van Landbouw bestaat einde dezer maand 50 jaar bestonden aanvankelijk plannen om dat feit feestelijk te herdonken, in de jongste vergadering werd hiervan wegens geringe opkomst en belangstelling afgezien. Hotterriam. Uit Engeland zijn alhier 63 bakkers aangekomen, om de voornaamste bakkerijen in Nederland te bezoeken. Spoorweg-ongeluk. Dicht bij Utrecht derailleerde dan 20 een zandtrein. Drie wagens lagen dwars over den weg en één der beide hoofdsporen was versperd. De materieele schade is nogal groot. Gelukkig hadden geen persoonlijke onge lukken plaats. Veiligheid op de spoorwegen. Naar aanleiding van de vele spoorwegongelukken die in den laatsten tijd hebben plaats gehad, is door de directie der Maatschappij tot Exploitatie van Staatsspoor wegen ter kennis van het stations- en trampersoneel gebrachtdat verschillende instructiëo en veiligheidsbe palingen minder nauwkeurig nageleefd worden en wordt hun met nadruk onder het oog gebrachtdat een op volging dier voorschriften een gebiedende eisch is. Onwcdcr. Te Nienwe-Pekela is den 20 een vrouw door den bliksem getroffen en bleef op de plaats dood. Zij was op weg om haar kinderen van school te halen. Te Bellingwoude brandden zes arbeiders-woningen af tengevolge van het onweer. Te Veendam, waar het onweer vergezeld ging van ha gelslag, sloeg de bliksem in de nieuwe boerenbehuizing van Klaas Visser. In een oogwenk stond het gebouw in lichterlaaie. Van den inboedel kon dan ook bijna niets gered worden. Drie vette kalveren kwamen in de vlammen om, het overige vee werd gered. Toen de bliksem insloeg, stonden 3 span paarden van Meedener boeren op den dorschvloer, deze werden direct gered. Alles is verzekerd bij de Brusselsche maatschappij. Ulefstal van bloembollen. Door de afdeeling Lisse van Bloembollen-cultuur is eene belooning van f 25 tol f 100 uitgeloofd en bo vendien f 25 door de firma M. Veldhuyzen van Zanten Zonen te Lisse voor diengone, die den dief of dieven aanbrengt van [3 bedden dubbele tulpen Murillo (moer- bollen), ontvreemd op den tuin genaamd Beugelwal aan de Zwarte-laan te VeenenbuTg. De uitgeloofde belooning der afd. Lisse wordt uitge keerd indien er eene veroordeeling op volgt en zal nader door de vergadering worden bepaald. Te Worrcgeest, gemeente Uitgeest, is de bloembol- lenschuur van den heer J. Ruijter geheel atgebrand. De schuur en de bollen waren verzekerdde gereedschappon, welke niet verzekerd waren, werden voor het grootste deel in veiligheid gebracht. De oorzaak van den brand is onbekend. Door de Hollandsche Spoorwegmaatschappij zijn thans nienwe 3e klasse-rjjluigen in dienst gesteld, welke zeer practisch en smaakvol afgewerkt zijn en een ruimte voor ongeveer 100 personen bieden. ■■■■MM—II ill 111 IWIIIiML-«PimWiWl.lti1WII' WW zich de ongeloofelijkste mooite gaf om er zoo onbevan gen mogelijk uit te zien, keek zij toch voortdurend met onderzoekenden blik naar het half afgekeerdebleeke gelaat van haar nichtje. Goddank, dat je eindelijk weer te spreken bent," be gon Fransje met een diepen zucht. «Den heelen ochtend verstop je je hier achter slot en grendel en hebt er geen flauw idéé van wat een stuk wereldgeschiedenis daar beneden in het salon is afgespeeld I Kijk me eens aan." Zij blies de wangen op als een bazuinengeltje. Zoo prop- en stikvol zit ik met niouwtjes, en als ik ze niet gauw luchten kan, dan ontplof ik 1" «Nieuwtjes Hier in Assmanshausen zei Pia met vermoeide stem, zonder het hoofd op te heffen, maar de hand, welke de naald voerde, trilde. Dit ontging niet aan de valkenoogen van het bak- vischje, toch deed zij als bemerkte zij niets. »Dat Hell- muth weggegaan is, weet je?" Pia wilde zich verwonderd toonenmaar Fransje bracht den schommelstoel dubbel krachtig in bewegingen lachte. »Nu, nn ik zal er niet over spreken,'t is natuur lijk een zaak vau eer Dat er iets tusschen u beiden is voorgevallen, dat zag ik dadelijk aan hem, en dat hij niet eens afscheid van je genomen heeft, dat bevestigt de zaak 1 Iedereen kibbelt wel eens een beetje Dat gebeurt bij mij ook wel eens, maar na een paar uurtjes is alles weer vergeten en dan ben ik achteraf altijd blij en verwonder mij over mij zelve, dat ik mijn tegen stander niet alle tanden uit den mond geslagen neb, zooals ik dat in de eerste opwelling van drift, steeds van plan ben." Geen antwoord. Fransje streek met uitgespreide vingers door het korte, steile haar en lachte ondeugend. «Zeker heeft de arme jongen zijn incognito tegenover Miss Lilian opgeheven, en inplaats dat nu het edele Amerika aanbiddend voor zijn gravenkroon op de knieën zinkt, hagelt hare woede als knodsslagen op hem neder. Je zult hem wel flink te pakken hebben gehad, hm?!" Pia maakte een ongeduldige beweging met de schou ders, hare lippen trilden als onder lichamelijke smart. «Weet ge, wie de houtvest>r Hollmuth is?" «Ja 1" «Mijn neef Wulff-Dietrich 1" Fransje sprong wild uit haar stoel op en schermde met de lange armen in In het midden van het rijtuig zijn twee privaten, welke, omdat langs de afdeelingen van binnen een doorloopende gang is gemaakt, voor iedereen te bereiken zijn. De waggons zijn gemaakt in de fabriek der firma Beynes te Haarlem. De H. IJ. S. M. heeft bepaald dat voortaan de wielrijdersdie als passagiers hun machines op haar lijnen meevoeren 20 centen voor vracht zullen moeten betalen onverschillig welken afstand zij afleggon. 'Verbinding met Friesland. De «Haarl. Courant" meldt 't volgende: De verbinding van Haarlem met Friesland is zoo schrijft men ons ondanks de exploitatie der lijn Alk maar-Hoorn er niet op verbeterd. Kon men vroeger, gebruik makende van den eersten trein via Amsterdam, reeds te 10'^ uur te Sneek en te ruim 11 uur te Leeu warden zijn thans zijn die plaatsen eerst te l1/, en 2 uur bereikbaar. Wat toch is het geval De eerste trein naar Enkhuizen in verbinding met Friesland vertrekt nu 3 minuten eerder van het Centraal station dan die uit Haarlem aankomtterwijl dat vroe ger correspondeerde. Ook over Al kmaar Hoorn is de eerste dienst EnkhuizenStavoren niet te halen. Is het tijdverschil van genoemde Friesche hoofdstations groot buitengewoon is het wanneer het doel der reis een der tusschenstations in Friesland is omdat op den tweeden veerdienst Enkhuizeu—Stavoren een sneltrein correspondeert. De eerste trein Haarlem—Amsterdam 6 minuten vroeger of die naar Enkhuizen zooveel later en aan alle bezwaren was tegemoet gekomen. Warmenliulzcn. De schoolfeestcommissie alhier heeft besloten, dit jaar per boot met ongeveer 100 kin deren een tochtje naar Amsterdam te maken ter bezich tiging van Artis enz. en mede met ongeveer 100 kinderen, (de laagste klassen) een rit te maken naar Schoorl en Bergen, waar de kinderen zich dan op en aan de duinen kunnen vermaken. De dagen daarvoor zijn vastgesteld op 26 en 27 Juni. Uit de gemeentekas wordt voor dezen feesten eene bijdrage van f 100 verleend. Voor het verdelgen van ratten zjjn door gemeente en polderbestuur dit jaar ook weder premiegelden beschik baar gesteld (10 ct. per rat) tengevolge waarvan reeds ongeveer 2600 ratten zijn aangebracht. Karslngcrhorn. Met den bouw van eene kerke- kamer is te K o 1 h o r n aangevangen. Het gebouw komt aan den zuidkant tegen de nederl. herv. kerk. Door deze aanbouw wordt de kerk nu een kruisgebouw. «UP- De heer W. J. ten Dam Ham, thans directeur van natenoemen Fonds zal op zaterdag 1 Juli a. s. den dag herdenken waarop hij vóór 25 jaar verbonden werd aan het Groot Noordhollandsch Begrafenisfonds gevestigd te de Rijp. Harlngcarspel. Nu binnenkort de telephoon te Dirkshorn voor het verkeer zal worden opengesteld was voor den gemeenteraad de tijd aangebroken in behan deling te nemen het indertijd aangehouden verzoekschrift van de groentenvereeniging «Waarlaud en omstreken" om invoering van een uniform-tarief voor het bestellen van telegrammen. In de raadsvergadering van den 21 werd dit onderwerp ter sprake gebracht en na eenige discussie op voorstel van den voorzitter andermaal aangehouden totdat na de openstelling van de telephoon met eenige zekerheid kan worden nagegaan welke de financieele ge volgen van een uniformtarief zullen zijn. Tot hooistekers werden benoemd de heeren P. Dekker on P. Tesselaar, P. Hoedjes en P. Govers op eene gezamen lijke jaarwedde van f 50. Doordien het paard schrikte van een aan den weg liggende telephoonpaal, geraakte den 21 een voerman te Kalverdijk met paard en kar te water. Persoonlijke ongelukken kwam daarbij niet voor. Aartswoud. Bedankt voor het beroep bij de nederl. herv. gemeente de heer P. Grootcandidaat te S c h a g e n. Wognuin. Benoemd tot gemeente-geneesheer de heer L. U. W. Janssens. de lucht. «Je schijnt wel erg woodond op hem te zijn, juffertje, maar ik verzeker je dan toch, dat hij een pracht stuk van een mensch is, ik kan je niet zeggen hoe blij ik ben met dien nieuwen neefRazend! Allemenschelijk Ik zou de heele wereld van louter pleizier wel kunnen omarmen Eerst was ik in doodsangst, dat vader hem ook wegjagen zou, maar Goddank, dat heeft zich alles in de schoonste harmonie opgelost 1 Ze hebben elkaar omarmd, elkander eeuwigdurende vriendschap gezworen maar ten slotte hm men kon 't ook oigenlijk haast niet anders van vader verwachten." «Ten slotte... wat gebeurde er ten slotte?" «Wel, de oude heeft hem ronduit in zijn gezicht gezogd, dat al bleek Wulff-Dietrich dan nu ook een voortreffeljjke, bovenste beste kerel, zijn vader hem steeds een doodsvijand blijven zou. Hij kon den aanslag nooit vergeten, dien oom Rudiger vroeger op hem gepleegd had nou, en zoo al moer. Maar Wulff sprak prachtig, kranig, zonder zijn ouders ook maar eenigszins te verontschuldigen dat hij alles zou doen, wat in zijn vermogen was, om door verdubbelde liefde en trouw alles goed te maken wat zijn vader aan papa misdaan had en toen smeekte hij, of wij zjjn broeder geen haat meer wilden toedragen, zijn plotselinge dood had hem de mogelijkheid ontnomen zich met ons te verzoenen." «Hartwig is dus werkelijk dood Pia legde de kleine smalle hand half kreunend tegen de oogen. «Wat is er toch eigenlijk gebeurd Fransje schoof een stoel dicht naast het jonge meisje, sloeg den arm teeder om haar heen en vertelde van het telegram, en de vroolijke toon,waarop z(j tot dusverre gesproken had, maakte eeuskiaps voor diepen ernst plaats. Angstig onderzoekend keek zij in het zoo zeer ver anderd gelaat van Pia. Steeds vaster en inniger drukte zij de slanke gestalte tegen zich aanen toen plot seling de dikke heldere tranen weder langs Pia's wangen roldenklemde zij in wilde hartstochtelijke smart de tanden op elkaar, liet plotseling de armen zin ken en sprong op. «Ik ga met papa biljard spelen, kom je meé vroeg z(i eensklaps. Pia schudde zwijgend het hoofd het was haar onmo gelijk een woord te uiten. Fransje keek haar eenige oogenblikken aan een uit drukking van machteloos verdriet lag op haar gezicht Hoogwoud. Den 21 herdacht de heer W. Vetter zijn vijftigjarig jubileum als gemeente-ontvanger. Ver schillende blijken van belangstelling vielen hem ten deel. De raad gaf hem een gratificatie van f 60 en uit eigen beurs een gouden penhouder. De burgerij schonk hem eenige kleinere geschenken. Veeziekte. Door den plaatsvervangonden district-veearts te Alkmaar is miltvuur geconstateerd bij een gestorven rund van de wed. R. S. te Limmen, en zijn twaalf runderen van die veehoudster verdacht verklaard. Hen Haag. Den 20 sloegen de paarden van een landauer, waarmede een der Conferentieleden moest afge haald worden op hol. De palfrenier sloeg van den bok. In vliegenden ren vlogen de beesten tegen een lantaarn paal die afknapte, maar door den schok stortten tevens de paarden. De koetsier kwam op de steenen neer, doch bekwam geen letsolde paarden hadden hier en daar een bloedende wonde terwijl van het rijtuig het geheele voorstuk met wielen enz. vernield was. Door de Kamer van Koophandel en Fabrieken te 8ncek is besloten een adres te zenden aan de ministers van Waterstaat en Justitiemet verzoek maatregelen te nemen tegen het houden eener loterij, in welken vorm ook aan winkelnering verbonden. Hospitaal-kerkschip. De inwijding van het Hospitaal-Kerkschip De Hoop geschiedde den 17 te Vlaardlngen. Vele dames en heeren waren tegenwoordig bij deze plechtigheidwelke plaats had in het Hospitaal van het schip. De heer mr. E. N. Rahuson de voorzitter, hield eene geestdriftige rede. Ds. van Dijk las nu een hoofdstuk uit het Nieuwe Testament voor gevolgd door een passende toespraak na een gebed zong men den 121sten psalm. Het Hos- pit aalschip vertrok daarop naar de Noordzee. Ontslagenen uit Feenliuizen. De heer J. Wilbrink Wzn., directeur van «Het Hoogeland", ontwikkelt in de A p e 1 d. C t. het plan een toevluchtsoord in het leven te roepen voor de ont slagenen van Veenhnizen. Daartoe zou een oppervlakte van pl.m. 2000 H.A. goede doch woeste gronden moeten gekocht worden, waar in 100 daar te bouwen toevluch- ten te zamen 1500 mannen geborgen kunnen worden. Het rijk zou de instelling moeten subsidieerengemoen- ten en armbesturen of diaconieën, waarvan de verpleegden kwamen zouden ook het hunne in de kosten moeten bijdragen familieleden zouden zoo mogelijk moeten steu nen en de inrichting zou wijders voor liefdegiften kunnen worden aanbevolen. Het plan wordt in het genoemde blad verder in bijzonderheden ontwikkeld, De heeren mr, J, P. A, graaf van Limburg Stirum te Oosterbeek H. J. Koper te Hees by Nijmegen en H. A. J. Leembrugge te Brummen hebben zich voor het denkbeeld verklaard zij willen den directeur van «Het Hoogeland" steunen en tevens berichten van medewer king en instemming in ontvangst nemen. De Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft een populair geschriftje *Over veredelde landbouwplanten" uitgegeven van de hand van den Amsterdamschen hoog leeraar Hugo do Vries. Het behelst eene interessante uiteenzetting van de wijze, waarop die veredeling bij de granen heeft plaats gehaden is uiterst geschikt tor verspreiding in landbouwstreken. De barometerstand alhier was des morgens te 8 aur als volgt den 21: 752.3; den 22: 752.8. ÏKonrdhollandsch Ijandbouw-Credlet. By de op den 19 gesloten inschrijving voor nieuwe aandeeleu ten behoeve van do Naamlooze Ven nootschap Noordhollandsch Landbouw-Credietwerden deze allen geplaatst. toen greep zij krampachtig Pia's arm. «O, huil toch niet zoo, Pia! Je zult alles wel vergeten en te boven komen. Morgen reizen we verder en als je dan allerlei nieuws ziet en hoortdan krijg je ook andere gedachten De tijd heelt alles. En die korte kennismaking met Wulff-Dietrich met dat gekib bel aan 't eind kan je, Goddank toch zoo heel diep niet gewond hebben Weder was er hartstochtelijke ijverzucht in de donkere oogen te lezen toen het bakvischje zich boog om Pia goed in 't gelaat te kunnen zien. Zjj zag echter niets dan de trillende handjes, waarmede dit bedekt werd. «Strakjes kom ik terug Dat ellendige afschuwelijke weer 1 Dat we ook juist nn binnen moeten blijven Dat deugt heelemaal nietten minste niet voor uik zal je wat opvroolijkends meebrengen de Fliegende Blfitter, dan kunnen we samen weor eens lachen uiet waar Adieu de grove engelsche schoenen klotsten weg en de deur viel krakend achter het gravinnetje dicht. Buiten in de gang, streek Fransje zich met den rug harer hand over het voorhoofd en haalde diep en smartelijk adem. «Ik vrees dat zij hem lief heeft en geen afstand van hem zou willen doen 1" mompelde zij «en om t nog langer aan te zien dat zjj huiltnoen dat is my onmogelijk Werktuigelijk ging zij de gang door, wat zou zij doen Een vreeselijke onrust plaagde haar, de kleine kamers bonuuwden haar, zij had een gevoel als moest zij stikken. Naar buiten de bergen op vrij ademen, zich inspan nen en alles wat haar drukt en beangstigt, afschudden I Ja, dat zon zij doen. Haar vader is ook niet bang voor wat regenwaterhij zal wel met haar willen gaan. Fransje rekte de armen uit, schudde het haar naar ach teren ongeduldig schuw, als een jong veulen dat men voor de eerste maal toom en halster aanlegt. Ook zij voelt onbekende, fijne, geheimzinnige draadjes, die haar vaster en vaster omstrikken, zij verzet er zich tegen, zij wil ze verbreken maar grijpt in de lucht en weet nog niet, waar ze te vinden, noch hoe ze te grijpen Naar buiten Zij stormt het huis uit. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3