De Erfgenaam yan leded No. 76. Honderd en eerste jaargang, 1899. WOENSDAG 28 JUNI. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. (DER MAJORATSHERR). Karl Gerock. ALkMAARSCHE COURANT. Deze Courant wordt Uinsdag-, Wonder <1 a g- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3maanden voor Alkmaar f O,«O franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers 1" O.Ott. Afzonderljjke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen s Per regel fO,ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan; de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer3. XXVII. Er is nu eindelijk licht gekomen in de verklczlngs- dulsternts zonder dat men er openhartig voor uitkomt kan men nu tenminste uit de caudidaturen opmaken, wat het beginsel zal wezen, dat den strijd beheerscht En dat beginsel is het weren uit den Raad van de can didaten der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij. Een ontzaglijke vreeg schijnt er plotseling gevaren te zijn in de gemoederen van de leiders der kiesbeweging van dit jaar voor alwat rood is, ook al is dit rood het ietwat zachter getinte van de parlementaire socialisten. Onder den indruk daarvan zijn weggevallen do barrières tusschen de Grondwet''-liberalen, de Katholieken en de anti-revolutionairen. Met elkander heeft men 't op een accoordje gegooid en waar anders het verdoelen in theorie wel heel mooi is, doch in de praktijk gewoonlijk erg te genvalt, is nu zoo iets van eensgezindheid gekomen in de veel van elkaar verschillende fracties door den angst voor den gemeenschappelijken vijand. Met Nolting hebben alle partjjen nog genoegen willen nemen, maar daarmee was dan ook de uiterste grens bereikt voor een Tak en een Polak, om nog maar van de mindere goden niet te spreken, heeft men en daartoe behooren ook de ooruitgang' -liberalen zulk een schrik, dat men nog liever mannen heeft genomen, van wie zelfs de persoonlijke vrienden bij hunne aanbeveling in de kiesvereeniging niet veel anders dan middelmatigheden wisten op te sommen. Nu is t tegelijkertijd duidelijk geworden, waarom in den aanvang zulke groote geheimzinnigheid is betracht. De parlementairen, nog niet zoo bedreven in de verkie zingstechniek, blijken achter de hand een flater te hebben begaan met zoo vroegtijdig de namen hunner candidaten en de districten, waarin zij zijn gesteld, bekend te maken. De verbonden partijen hebben slimmer gedaan met de kat uit den boom te kijken en daarnaar haar eigen houding te bepalen. Omdat b.v. in district III Tak en Polak de beste kansen hebben, zijn zij daar aftredende Raadsleden gaan stellen als mr. Van Nierop, Hugo Muller en C. H. den Hertog, die tot de beste krachten van den Raad be hooren, zoodat twijfelmoedigen niet zullen aarzelen om tot hunne herkiezing mede te werken. En het mooiste is, dat eigenlijk iemand, die niet door partijzucht verblind is, over deze handigheid niet eens verbolgen kan zijn in den strijd komt 't nu eenmaal niet altijd alleen aan op de sterkte der krachten, maar speelt ook de tactiek een groote rol. Wat de anti-socialen hobben gedaan, is een volkomen geoorloofd middel. Intusschen is t evenzeer waar, dat het uitsluitend bo- heerschen door de politiek van de verkiezingen voor het college der vertegenwoordigers van de burgerij een treurig verschijnsel is. Had men in alle districten tegenover de parlementairen niet-socialisten kunnen stellen, die in be kwaamheid voor hen niet in 't minst behoefden onder te doen, dan zou men zich over het buitensluiten van die eene richting nog kunnen heenzetten, maar thans is dit niet het geval. Voor sommige candidaten heeft men, om 52) Driftig bukt Pia en grijpt den brief. Zij moet En toen bekeek zjj het blad, dat hare bovende vingers ter nauwernood vermochten vast te houden. Het was slechts een enveloppeGoddank, hieraan bezondigt zij zich toch in geen geval. Haar oogen rusten vol harts tochtelijke teederheid op de door hem geschreven letters. Groot en duidelijk zijn ze, een grapholoog zou ze stellig onder de zeer harmonieerende rangschikken. Pia had in Holland graphologische boeken op de schrijftafel vau haar oom gezien en daarin gebladerd, zij herinnert zich enkele gegevens nog zeer duidelijk. Is er in het handschrift van Wulff-Dietrieh een enkele trek die valschheid, haichelarjj, bedrog aanduidt? Neen 1 Geen enkele 1 Maar weet de grapholoog alles wel zoo vast en stellig Vergist hij zich nooit? Immers zeer zeker 1 Pia wil aan die wetenschap geen geloof schenken. Haar twijfel in de waarheid en oprecht heid van den gelielde is haar eenige redding, het eenige anker waaraan zij zich vastklemt, wanneer berouw en zielepjjn haar dreigen te verpletteren. Naderende schreden doen haar haastig het couvert in den zus van haar kleed verbergen, terwijl zij met een kloppend hart naar het venster terug snelt. Oom Willibald treedt binnen. Hij heeft zijn handen vol brieven en couranten, die hjj op de tafel werpt. »0 Pia 1 hoe gelukkig dat ik je hier vind! Ben je met- iets bezig »Neen, beste oom, als u iets voor mij te doen hebt, dan zou ik u heel dankbaar zijn 1" toch maar iets goeds van hen te kunnen vertellen, vader en grootvader er moeten bijhalen heelwat ruimer van blik zou 't zjjn geweest als man dergelijke personen had losgelaten om daardoor aan een man van de capaciteiteu als lak toegang te verleenen. Men zal zeggen, dat een programma van gemeente arbeid, zooals door den hoofd redacteur van De Kroniek is opgemaakt, elk belasting betalend ingezetene kippevel doet krijgen en dat er in Amsterdam al genoeg voor den vierden stand gedaan wordt om nu ook nog eens de gemeentekas heelemaal daarvoor te openen. Daarbij wordt echter vergeten, dat een paar socialisten maar niet zoo eensklaps den heelen Raad omverwerpen en dat 't toch ook iets waard is om mannen af te vaardigen, wier daden en geschriften be wijzen dat t heldere koppen zijn, die van gemeente-zaken veel studie hebben gemaakt. En lukt 't dit jaar al eens om het beginsel van evenredige vertegenwoordiging ab soluut den kop in te drukken, dan zal ook hier bevestigd worden, dat mets geschikter is om een partij te doen groeien dan onbarmhartige onderdrukking door de mo menteels meerderheid een volgenden keer komen hare aanhangers terug en zij zullen veel sterker in aantal zijn dan wanneer men hen in den aanvang met meer recht vaardigheid had behandeld. Het gelag der coalitie zal waarschijnlijk door de Roomsch Katholieken en anti-revolutionairen worden be taald en juist daarom zal het bondgenootschap van zeer tjjdeljjken aard zijn, ja 't zal zelfs de vraag wezen, of de eigenljjke kiezers in dezen maar blind-lings het ini tiatie! der leiders zullen bekrachtigen. Dd liberalen zouden dat trouwens aan zichzelf te wijten hebben, want in district I, het eenige, waarin door het Centraal Comité een Katholiek was aanbevolen, zijn zij begonnen met roet in het eten te werpen. De geestverwanten, die daar op het voorloopige candidaten-lijstje stondentrokken zich wel-is-waar terug, waarvoor het loon hun wachtte in den vorm eener candidatuur in een ander district, maar niettemin ging het plannetje om er aldus den heer Waterschoot van der Gracht door te halen toch niet op deze verliet tamelijk boos de vergadering en toen heeft men t nog zoowat willen goedmaken door geen enkelen candidaat te proclameeren. Het Centraal Comité had moeten begrijpen, dat 't te ver ging door van een liberaal te vergen, om openlijk te verklaren, dat hij een Katholiek zal stemmen onthouding om daardoor diens keuze mogelijk te maken is al een zeer groote concessie. De leden der Amsterdamsche afdeeling van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers hebben gevolg gegeven aan hun vroeger hier ter plaatse vermeld voornomen om de candidateu aan een examen te onderwerpen. De mou- schen hobben niet minder dan 14 vragen te beantwoor den niet onhandig zóó gegroepeerd, dat de vermeende belangen van het onderwijs voorop staan en die van de onderwijzers zelve bescheidenlijk daarop volgen. Om eens een denkbeeld te geven van hetgeen de Bondsmannen al zoowat begeeren zullen wij een kort overzicht van de gevraagde inlichtingen laten volgen. Deze hebben betrek king op 1° het maken van het voorbereidend onder «Of ik wat voor je te doen hebt Johanna en Fransje zijn nergens te vinden, ik denk, dat ze in den tuin zijn en, eerlijk gezegd, ben ik te moe om ze daar te gaan zoeken. Ik zou het dus heerlijk en erg lief van je vinden als gij haar plaais zoudt willen innemen en eens mjjn secretaris wilt wezen Ge weet, dat mijn bril gebroken is en ik heb dien nog steeds niet van den opticus terug ontvangen, zoodat ik nu, hulpeloos als een blinde, tegen over deze postbezending sta, ik vraag u dus dringend en vriendelijk mij een en ander te willen voorlezen. Freule von Nordiingen dwong zich tot een flauw glim lachje. »Maar, oompje, als er eens geheimen in staan?!" 6 De graaf vleit zich behageljjk in een hoek der canapé en steekt een cigarette aan. «Wees daaromtrent onbezorgd, lieveling," schertste hij, «mijn minnebriefjes laat ik mij door Johanna regel recht in de ooren fluisteren 1 Lees de brieven eerst voor u zelve door, dan kunt ge ze mij daarna vloeiend en duidelijk voorlezen; zoo doet mijn vrouw ook altijd." »Zooals u wilt!" Werktuigelijk greep het jonge meisje naar de brieven en liet ze vluchtig dooi hare handen gaan. «Hier is een brief die geheel en al met poststempels bedekt isdie schijnt een grooten omweg gemaakt te hebben, zal ik dien eerst lezen «Graag." Onverschillig, zonder nauwkeuriger te kijken, opende Pia het dikke couvert en las met hare van tranen nog gezwollen oogen den aanvang, zij schrok«Mijn lieve, beste ouders 1 wat beteekent dat Haar oog vloog over de eerste bladzjjde en bleef eensklaps op haar eigen naam rusten, Miss Lilian Luxor Wat kan dat beteekenen Zij trad naar het venster, boog het hoofdje over het papier en leest en het papier ritselt wonder lijk tusschen hare ijskoude handen, haar adem gaat zwaar en hijgend, als van een stervende. Zij leest leest den brief van Wulff Dietrich dien hjj, op dien nootlottigen morgen, aan zijn ouders geschreven heelt, den brief, waarin hij, ten gunste van zijn broeder Hartwig, afstand doet als erfgenaam van Niedeck, daar hij op het punt wijs tot een voorwerp van de zorg der gemeente 2« het zoo spoedig mogelijk voorzien in het nog steeds bestaande gebrek aan schoolruimte 3" het betalen van schoolgeld, ook door leerlingen der le klasse scholen 4° het doen verstrekken, waar noodig, van kindervoeding en -kleeding van gemeentewege 5° het scheppen van de mogelijkheid, dat elk schoolkind op geregelde tijden zal kunnen baden 6° het aanstellen van schoolartsen waardoor de kinde ren onder voortdurend hygiënisch toezicht zullen zjjn geplaatst7° de uitbreiding van het aantal openbare speelterreinen of -tuinen 8° de vermindering van het aantal leerlingen per klasse (thans 50) 9° het verstrek ken aan elke school van een vaste bijdrage om daaruit te bestrijden kosten voor schoolwandelingen en -reisjes 10° het opdragen aan de hoofden van het onderwijs van een vaste klasse; 11° het afschaffen van de rang-examens en het bezoldigen der onderwijzers naar hunne dienstjaren 12° verplichte schoolvergaderingen, zoodat het hoofd niet meer alleen de schoolzaken regelt, maar dat geschiedt door het geheele personeel 13° samenstelling der Plaat- solijke Commissie, mede door de ouders der schoolgaande kinderen, zoodanig dat ook lid kunnen zjjn vrouwen en onderwijzers14° de vrijheid van spreken en handelen van den onderwijzer buiten de school. Men mag wel over een langen adem beschikken om dat alles achter elkaar te lezen en men mag wel in een heel gemoedelijke stemming zijn eer men zich aan deze enquête van de heeren onderwijzers gaat onderwerpen. Ja, ja ze verkoopen hun stem duur ze zijn maar niet als al die andere stedelijke ambtenaren en beambten, die zich vergenoegen met de algemeene richting van den candidaat wie in den Raad wil komen moet maar dadelijk ervan doordrongen worden, dat de Bondsmannen zich geen knollen voor citroenen laten verkoopen. Als zij iemand aan een zetel helpen moet hij in onderwijs-zaken op het Prinsenhof een automaat zjjn voor alle quaesties op onderwijs-gebied die zij daar wel aanhangig zullen maken moeten zij zeker wezen van den man, dien zij goedgunstiglijk hun steun willen verleenen en bevalt de geloofs-belijdenis niet, dan komen alle andere anteceden ten niet in aanmerking. Men moet toch wel heel erg naar de groene tafel hunkeren om zich zoo tot in de details de handen te laten binden Als ware er nog geen strijd genoeg, is weder eens een poging ondernomen om een der hechte zuilen, waarop de organisatie van den Alg. -IUlamautbcwer- kersbond rust, te verbrijzelen. Natuurljjk noemen de scheurmakers zich de «vrijen" en doen zjj t voorkomen, alsof de getrouwen van den Bond zuchten onder een zwaar juk eD alsof Henri Polak een tiran is, die de werklieden gebruikt om hem met zijn f 30 bezoldiging in de week er lekker van te laten leven. Van de week hadden zij in Frascati een vergadering belegd, die druk bezocht was, en daar bleek weer eens, hoe gemakkeljjk t is om met een niet al te ruim geweten de gebreken, die nog aan een organisatie kleven, uit te spelen tegen de stichters, hoewel deze zelf ook telkens doen uitkomen dat men nog lang niet is waar men wezen moet. Gelukkig staat zich met eene Amerikaansche, Lilian Luxor, te vorloven. O hoe schrijft hjj aan zjjne ouders over zjjne bruid en zjjne liefde voor haar! Al de innigheid, al de warmte van zjjn trouw liefhebbend hart stort hij in deze regelen uit, hemelhoog juichend als de gelukkigste man der wereld, niettegenstaande hjj zich door deze liefde tot een bedelaar maakt!" Pia staart op de woorden neder, haar gelaat wordt doodsbleek, haar oog stralend en als verglaasd, een rillen en beven overvalt haar bloedroode nevel stjjgt rondom haar op en met een zachten kreet grjjpt zjj als tas tend om zich heen. «Pia almachtig God, wat scheelt je?" De graaf springt doodelijk verschrikt op en snelt op haar toe, doch eer hjj haar bereikt heeft, valt Pia, zon der geluid te geven, als door een bliksemstraal getroffen, voor hem op den grond neder. DRIE EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. Met duizend wenschen ben ik heengegaan Thans kom ik, weinig verlangend, hier aan Ik heb nog slechts een enkelen wensch Weguit al het gedruisch Naar huis! Met zomersche hitte schenen de zonnestralen in Pia's kamer. Op de tafel stond een liefelijk geurende ruiker de vensters stonden wjjd geopend, en het jonge meisje was zoo juist, leunende op Franje's arm, uit den tuin teruggekeeid, eu rustte thans, vermoeid en bleek, in een gemakkeljjken stoel. Met aandoenlijke teederheid vervulde het bakvischje de plaats van pleegzuster. Zjj nam met de toppen barer vingers, bjjna grappig onbeholpen, den stroohoed van de goudblonde lokken van haar nichtje, greep toen haistig naar de zjjden chale, die zij de herstellende

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1