Buitenland. is in dezen echter de bedoeliDg te doorzichtig dan dat de ware beweegreden voor iemand zon kannen verborgen bljjven. 'tis hier weer de onde geschiedenis: de politiek' die de vakvereeniging wil verschénren. Voor het duur zame heil van den A. N. D. B. zou 't zeker beter geweest zijn indien zijn voorzitter zooveel zelf beheerscbing had bezeten dat hij aan zijn staatkundige meeningen het zwijgen had opgelegd, maar aan den anderen kant is 't toch ook een logisch gevolg van de studie der sociale verschijnselen en de bemoeiingen met vakbelangen, dat men een woord wil meespreken aan de tafel van hen, die regeerings-maatregelen uitvaardigen. Hoe dan ook, Polak is geworden een propagandist voor de sociaal democratie, zooals die door Troelstra en Van Kol bele den wordten al heeft hij nu ook nog zooveel gedaan voor de verbetering der positie van de diamantbewerkers, door zjjn politiek kunnen de anarchisten en de revolu tionairen onder zijne vakgenooten hem niet langer dulden. Welk verschrikkelijk mensch zoo'n parlementair toch eigenlijk wel is, heeft Domela Nieuwenhuis in de hier- bovengeuoemde Frascati meeting nog eens heel duidelijk uitgelegd als alles waar is, zen men zoo iemand, als men hem tegenkwam, wel mogen schuwen als een giftig dier. De groote massa der diamantbewerkers waagt 't er echter nog maar eens op om aan zoo n man de teugels van bet bewind opnieuw in handen te geven, want juist deze week is de uitslag bekend geworden van de verkie zing voor een voorzitter van den A. N. D. B.van de uit gebrachte geldige stemmen kreeg Polak er 2152, terwijl Samsorn, zijn anarchistische tegenstander, met 163 stem men moest afdruipen. Die cijfers geven een vrij juist begrip van de politieke strooming onder dezen belang rijken groep van werklieden. Het nieuws van anderen aard is deze week vrij schraal. Het Sdjarlg bestaan van de roei-vereeniging „De Amstel" is luisteTrjjk gevierd met een roei- en een zeilwedstrijd en met een concours van verlichte vaartuigen, een aantrekkelijk nummer, waarop de Amster- damsche wateren juist berekend zijn om 't tot zijn recht te doen komen. Een eigenaardigheid van de nautische sport is zeker dat de journalistiek zich daartoe zoo aangetrokken gevoelt. Een vorig jaar bij het jnbilé van De Hoop stelde bet dagblad »De Telegraaf" een prachtigen beker als wisselprijs ter beschikking en nu is het «Handels- blad ook niet willen achterblijven dit schonk oen keurige medaille aan »De Amstel" voor den wedstrijd der verlichtige vaartuigen. Hetzelfde orgaan mocht ook wel eens een prijs uitloven voor een wedstrijd tusschen Hollandsche stereotypeurs. Deze week is 't namelijk begonnen met zijn nieuwe rotatie-pers in gebruik te stellen waarbij niet als op een platte pers de courant van het zetsel-zelf wordt gedrukt, maar van een gebogen vormverkregen door het gieten van kokend lood in een afdruk die van het gezette wordt gemaakt in een brei-achtige zelfstandigheidwelke door verwarming spoedig de vereischte hardheid krjjgt. Deze gebogen vormen zijn noodig voor de rotatie-pers en het tijdverliesdat met het maken daarvan gepaard gaat het zoogenaamde stereotypeeren of kortheidshalve stypen wordt ruim schoots vergoed door de ontzaglijke snelheid waarmee zulk een pers als het ware de couranten uitbraakt. Wat er in de styp-inrichting of aan de Btypeurs van het Handelsblad" nog ontbreekt, we en wjj niet, maarzeker is 't dat er van den mooien druk waardoor dit blad zich vroeger kenmerkte niet veel is overgebleven. Deze week kwamen er kranten, waarvan heele stukken totaal onleesbaar waren. Natuurlijk zal het gebrek wel gevonden worden want bijna alle groote organen in binnen- en buitenland worden tegenwoordig op rotatie-persen gedrukt 't is hier alleen maar de oude quaestie van het begin, dat zoo moeilijk is. Voor de lezers is t echter te hopen, dat dio leer-periode niet al te lang duurtwant deze week werd er al steen en been geklaagd. Veel minder populair dan de roeisport is in den laatsten tijd de wielersport. Daaraan mee te doen is zoo lang zamerhand niet meer gentlemanlike geworden. Onder die omstandigheden heeft de Amsterdamsche V ielerbaan zich genoodzaakt gevoeld om de menschen door een ander middel te lokken dobbelen heeft altijd iets verleidelijks en aan dien lust voldoet de pan' mutuel. Zijne uitwerking heett deze maatregel niet gemistbij de laatste wedstrjjden kreeg men weer een herinnering aan den ouden tijd toen de wieler-races nog bijzonder in den smaak vielen en de baan-geheimen nog niet zoo algemeen bekend waren. Bovendien kan van de pari mutuel gezegd worden, dat niet alles daar blind geluk is en de meeste kansen op winst voor hen zjin, die aan het rijden de qualiteiten der mededingers aanstonds kunnen zien. De liefhebberij van wedden vindt ook voedsel in de zaak Haas-van Hallde vraag of van Hall den dans ontspringen zal, heeft al heelwat paris doen sluiten. Dezulken volgen uit den aard der zaak de eindelooze rechtzittingen met groote belangstelling doch anders is deze sterk dalende de spanning duurt te lang. Jacobs doet nog steeds allerlei om in de stad van zich te laten spreken. Van de week was 't een komisch moment, toen hij statig langs de trappen der Beurs schreed men heeft hem daarvan al eens afgedrongen regelrecht naar een huurkoetsier in wiens rijtuig bjj plaats nam met luider stemme bevelende»naar het paleis van Justitie". Jammer maar, dat hij daar niet tot de persona grata behoortvóór het proces had men op de redactie- bureaux voor hem een schrik omdat hij telkens met nieuwe bundels paperassen kwam, en nu achtervolgt hij den president der rechtbank met stapels documenten al heeft deze ook gezegd, dat hij geen gelegenheid heeft om daarvan voortdurend nota te nemen. DUIT8GH1.AND. Volgens de laatste berichten het einde der werkstaking in het Berljjnsche bouwvak waarschijnlijk op handen. Patroons en werklieden moeten voor den Verzoeningsraad tot een overeenkomst zijn ge komen, die bepaalt, dat het uurloon van 60 pf. zal op klimmen tot 65 pf., welk loon ingevoerd moet zijn den len Maart 1901. De loouen voor latere jaren zullen telken jare worden vastgesteld door een commissie uit de patroons on de werklieden. De werkdag is op 9 uur vastgesteld. Ieder oogenblik kan de hervatting van den arbeid worden verwacht. KOYPTB. De positie van den Mahdi schijnt nog benarder te zijn, dan wij in ons laatste nummer meldden, en mag men de laatste telegrammen gelooven, dan is hij reeds gevangen genomen of zal dit weldra zijn. Hij is in een kleine vallei ingesloten in de Tagallah-heuvels, zijne aanhangers leden zware verliezen, en daar zijn le germacht verstrooid en vernietigd is, kan hij op hulp van buitenaf niet rekenen. EllVOBlIiAlVD. Op de vraag van den heer Labouchère, den 23 gesteld, of de Regeering besloten heett de troe penmacht in de Kaapkolonie te vermeerderen tot 40.000 man, antwoordde de staatssecretaris van oorlog, .de heer Wyndham beslist ontkennend. Toch broeit er iets, de troepen vermeel dering mag dan niet tot 40.000 man stijgen, maar 8 Juli vertrekken toch 500 man van het Shropshire infanterie regiment, terwijl twee officieren van gezondheid en 75 man van den hospitaaldienst bevel hebben gekregenzich gereed te houden om naar de Kaapkolonie te vertrekken. De stoomboot »Tantallion Castle,'1 die den 24 naar Kaapstad vertrok, nam honderd ton patronen en gevulde granaten mede. Bij de verkiezing voor het Lagerhuis in Oost-Edin- burg is de liberale candidaat Mc Cree met 4890 stemmen gekozen tegen den conservatieven candidaat Younger, die 2961 stemmen op zich vereenigde. De liberalen winnen bij deze verkiezing een zetel. Een vingerwijzing wellicht voor Chamberlain, dat men zijne oorlogszuchtige gevoelens niet deelt 1 FHAVHKI.Ilt. De nieuwe minister van oorlog richtte het volgende schrijven tot de generaals Waarde generaal. Ik heb, tot mijn zeer groot leedwezen, mijne afzonde- ng moeten verlaten om voor het land en voor de Re geering der Republiek de verantwoordelijkheid des legers op my te nemen. Ik gevoel er mij zeer door vereerd en volstrekt geen schroom er voor. Ik verzoek u, niet te vergeten dat, zoo ik aansprake lijk ben voor de legerhoofden, dezen het pergoonlijk zijn jegens mij wegens alles wat binnen bet gebied van hun commandement voorvalt. Ik reken op u, gelijk gij rekenen kunt op mij, De minister van Oorlog, De Gallifet. Intusschen heeft men het niet bij briefjes gelaten 1 Generaal Hartschmidt wordt overgeplaatst naar Reims, generaal Roget naar Belfort, kolonel Saxcé naar Poitiers ook kolonel Coubertin zal overgeplaatst worden. De procureur-generaal Bertrand en de officier van justitie Feuilloley worden tot andere 'fnnctiën geroepen. Hoe zal het ministerie door de Kamer ontvangen wor den Zal men een meerderheid vinden voor oen motie van afkeuring Het ware bijna te wenschen van niet 1 Kamer ontbinding zou dan onmiddelijk volgen, en de verkiezingen zouden ongetwijfeld getuigenis afleggen van de veranderde volksopiniemenig verhard nationalist menig leger- aanbidder door dik en duo zou niet in de Kamer terug- keeren De «Sfax wordt eerst Wcensdag te Brest ver wacht. Mevr. Dreyfus zal te Rennes vertoeven ten huize van Mevr. Godard, die haar gastvrijheid heeft aangeboden. Mevr. Godard (door de »Matin" beschreven als eene vriendelijke oude dame, »een van de vurigste protestan ten in het land"), heeft van dertig studenten eene aan bieding ontvangen om nacht en dag als eerewacht voor haren gast in den tuin post te vatten. ■TALIE. De Kamer gaat voort obstructie te voeren. Bij den aanvang van de behandeling van de voorstellen tot wijziging van het reglement, stelde den 24 een socia listische afgevaardigde de preliminaire quaestie, die na uitvoerig debat werd verworpen. Daarop werd de rest van de zitting gevuld met bespreking van amende menten en hoofdelijke stemming over deze. Bij de sluiting der stemming was men nog even ver, als bij den aanvang. Na een tweede zitting, die al even weinig resultaten opleverde, werd de Kamer bij koninklijk besluit tot 28 dezer verdaagd. Een officieuse nota vermeldt den tekst van een koninklijk besluit van den 22 en van een rappoit aan den koning omtrent staatkundige maatregelen in zake do vereeniging en werkstaking bij het personeel van de spoorwegen, de posteryen, den telegraafdienst, de ver lichting en de pers. Het besluit zal met ingang van 20 Juli worden toegepast en aan het parlement worden voorgelegd. JEIJ1H-AFR1H.A. Gedurende de maanden Mei en Juni hebben 7580 personen hoofdzakelijk vrouwen en kinderen Johannesburg verlaten. De Volksraad van Oranje Vrijstaat besloot den 22 het artilleriekorps uit te breiden en het Mausergeweer in te voeren. A T .I E lï. Bij de Regeering zijn den 26 ontvangen de volgende telegrammen «Vijandelijke stelling Keude-Gedoug genomen met ver lies van twee gesneuvelden, een verdronkene en zeven gewonden. Vijand liet 35 dooden achter." «Sterke heuvelstelling in Blang-Langat genomen onzerzijds een gesneuvelde en twaalf gewouden. ijand had 46 dooden". Schipbreuk Prins-Maurlts. Volgens Zaterdag j.l. bij de K. W. I. M. van den gezagvoerder van het st. «Prins Maurits" ontvangen bericht, heeft de stranding van genoemd st. plaats gehad op 28 Mei, nabij Caraca Del Oeste, een eiland nabij Guanta. Alle opvarenden werden in goode orde door de reddingbooten aan wal gebracht. Ook de mail, postpak ketten en specie werden gered. Den 1 Juni zijn alle passagiers benevens de equipage per stoomschip «Manzanares" naar Curayao vertrokken en aldaar op 3 Juni behouden aangekomen. om de schouders wierp en drukte toen bijkans een gat in het behang, toen zij de electrische schel in beweging bracht, ten einde eenige verfrissching te bestellen. Met een vriendelijkeu glimlach keek Pia naar den jjver der kleine, die slechts voor de zieke scheen te leven. Een zachte, kalme rust lag over het gelaat van het jonge meisje, een uitdrukking van stille welwillend heid en berusting, als had zij gestreden en overwonnen En juist deze engelachtige zachtheid was het, die tot nog toe aan hare zeldzame schoonheid had ontbroken. De trotscbe, hoogmoedige trek om haren mond kwam vaak al te duidelijk te voorschijn, en de opbruisende drift flikkerde al te vaak in hare schoone oogen, dan dat dit geen nadeel aan haar Madonna gezichtje zou gedaan hebben. Wel is waar had het geluk, sedert zij Wulff-Dietrich had leeren kennen, die trotsche, koude uitdrukking ver zacht, ja bijkans geheel doen verdwijnen, maar de kleine duiveltjes van trots en van hoogmoed lagen toch nog steeds op de loer, en waren bij de eerste aanleiding de beste, op dien vreese ijken afscheidsmorgen, sterker dan ooit te voorschjjn gekomen. Tnans had het lot hun den oorlog verklaard, het had tranen en zuchten, verdriet en zielepijn te hulp geroepen en in menigen eenzamen, bangen nacht met hen gewor steld, totdat ten laatste de zege behaald was Wulfl- Diefrich's brief had hun den laatsten genadeslag toe gebracht. Dagen en nachten achtereen lag zij in ijlend» koortsen maar de nachtegaal zong voor haar venster een liefelijk, profetisch lied van opstanding en liefde. Het waren angstige dagen geweest, dagen waarin het frissche gezicht van Fransje er voor het eerst van haar leven schrikwekkend bleek en betrokken bad uitgezien, en zij voor het eerst sedert vele, vele jaren in angst voor 1 ia's leven, weder tranen in de oogen gevoeld had. Dank zjj Pia's krachtig, jong gestel was de ziekte echter verbazend spoedig overwonnen, en toen zij voor het eerst weder haar kamer verliet, geleek zij een jong boompje in lentedo3cb, dat door den storm geschud en n regen8troomen gebaad was geworden, waardoor alle kleine schadelijke insecten, die in de geurige bloesems verscholen zaten, vernietigd waren. En thans bescheen de zon een engelengezichtje, en Fransje fluisterde, met van geluk stralende oogen, haar moeder in het oor ■Zoo mooi als nu is zij nog nooit geweest 1" Ook Fransje was in dezen tijd veel veranderd. Haar overmoedigheid had voor diepen ernst plaats gemaakt en op het vroeger zoo brutale, levenslustige gelaat lag een uitdrakking van wilskracht en vastbe radenheid, die niets meisjesachtigs meer had. Er hadden vele heftige, opgewonden gesprekken tusschen haar en den graat plaats gegrepen. Wat er verhandeld was geworden, vernam en ver moedde niemand, eindelijk scheen men het toch ééns te zijn geworden, want Fransje's oogen schitterden van vol doening, toen zij met hoog rood gekleurde wangen de deur achter zich sloot. Zij haalde diep adem en streek zich met den zakdoek over bet vochtige voorhoofd, trad naar het venster en tuurde in do duisternis naar buiten. Een trek van bittere smart en leed trilde om hare lippen, slechts de sterren aan den hemel waren getuigen van haar zielesmart. Groote, diepe smart der jeugd is als poëzio 1 Ook in Fransje's hart trilde, in deze ure van zelfverlooche ning, het eerste begrip van wat een dichterhart ge voelt, wanneer hij uit zijn diepste smart de schoonste liederen doet ontstaan. Fransje was echter sterk en dapper. Zij overwon in deze ure do laatste aanvechting. De tanden opeen klem mend, hief zij het hoofd krachtig omhoog en streek zich even over de oogen. Toen trad zij, luidruchtig als altijd, in het salon bij hare moeder. «Mama," zeide zij«ik heb 't gedaan gekregen 1 op zijn verjaardag zal de bom spriDgen De gravin liet een oogenblik het hoofd op de borst zinken en vouwde de harden als in stille berusting. «Mama, zou het niet laag zijn, als ik anders handelde? Wulff-Dietricb is rniju vriend, en Pia heb ik lief Daarom juist 1 juist daarom 1" zuchtte Johanna smartelijk, toen stond zij echter haastig op, breidde met stralende oogen de armen uit en trok Fransje aan haar borst. «Mijn dapper, edel, hooghartig kind wat oen ik trotsch op je, ik zie 'het nu zelve in, ge handelt goed, en om op een mogelijke verandering der toestanden en ge voelens te wachten, houd ik, na alles wat wij met Pia doorgemaakt hebben, ook voor totaal nutteloos Dus op Papa's verjaardag, welnu, zooals gij zelf wilt, God zal er je voor zegenen Fransje zette hare tanden in de lippen, ten einde hare ontroering niet te laten merken. Zij lachte zelfs, terwijl zij schouderophalend zeide «Maar moedertje, ga me nu niet prijzen over iets dat van zelf spreekt, ik doe niets meer dan mijn plicht." «Ik weet echter wat je het volbrengen van dien plicht kost, ik keu het offer, dat gij brengt 1" «Een offer «Gij offert niet alleen je hart, maar, zooals de zaken thans staan, ook min of meer het erfgoed «En heeft dan Wuiff- Dietrich met hetzelfde willen doen Ik wil mij niet door hem laten beschamen, ik wil hem toonen, dat ook ik den naam Niedeck met eere draag en ik wil hem in edelmoedigheid nog den loef afsteken ook 1 Hij offerde het erfgoed op om zelf ge lukkig te woiden, ik zal het doen om anderen gelukkig te maken 1 Deze gedachte is mijne belooning. Zoo 1 ik heb gezegd Laten we nu eens over wat anders praten 1" Fransje streek zich nog even over het vooi hoofd, als wilde zij alles wegstrijken, wat nog zoo even daarachter gewoeld en gebruist had, wierp zich toen in een hoek der canapé, sloeg de beenen over elkaar en stak een sigaar aan. En van dat oogenblik af aan was Fransje weder geheel en al de oude. Vroolpk, geestig, vol dolle invallen" en grappen en jongensachtiger dan ooit. Siecbts een d.ng viel de gravin op, zij kuste haar nichtje niet meer, hoogstens drukte zij een enkele maal, meer eerbiedig dan teeder, de kleine blanke band aan bare lippen Thans was Freule von Nordlingeu weder hersteld, en eergisteren had tante Johanna aan haren broeder ge schreven en hem van de ziekte zijner dochter bericht gezonden, thans, nu alle gevaar voorbij was, hoopte zij de ouders niet dooi deze tijding te verschrikken. Woidt vervolgd. nog

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2