De Erfgenaam van Meet No. 77. Honderd en eerste jaargang. 1899. VRIJDAG 30 JUNI. Buitenland. FEUILLETON. (DER MAJORATSHERR). ALKMAARSCIIE COUR VAT. Deze Courant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3maanden voor Alkmaak f O,SO franco door het geheele rijk f 1,— 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentien Per regel fO.15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan| de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnumaner t 3. BKI.UIH. Het ontwerp-kieswet, dat reeds moerma- len tot stormachtige tooneelen aanleiding gafwordt zoowel door het volk als in de Kamer met levendige afkeuring ontvangen. Zondag zou koning Leopold de paardententoonstelling bezoekeu doch de stemming onder het volk was vau dien aard dat men, den koning niet aan manifestaties willende blootstellenhet reeds aangekondigde bezoek afstelde. Kreten van »Leve de Republ ek" zijn geen zeldzaam heid en de Marseillaise" wordt herhaaldelijk aangeheven. In de Kamer gaat het zóó woelig toe, dat zelfs do meest luidruchtige Fransche nationalisten zullen moeten erkennen, dat de Belgen op dit stuk van hen niets heb ben te leeren. De sociaal-democratische afgevaardigden verweten den 27 den quaestoren, dat zij het parket hadden opgeroepen om de zitting bjj te wonen. De quaestoren protesteerden en verklaarden, ten spijt van de socialisten, de volle ver antwoordelijkheid voor hun daden op zich te nemen. Hierop ontstond aan de linkerzijde een verschrikkelijk rumoer. De zitting word geschorst. De socialistische afge vaardigde Furnémont hief coupletten van de »Marseillaise" aan.' Vaarvan bet refrein in koor werd herhaald door alle socialisten en eenigo toeschouwers. Men riep»Leve de Republiek 1" Ondanks de obstructie der oppositie is de behandeling van de nieuwe kieswet met 88 tegen 16 stemmen en 11 onthoudingen vastgesteld op 5 Juli a. s. De zitting werd onder oorverdoovend rumoer opgeheven. De werkliedenpartij te Brussel heeft thans besloten, een algemeene werkstaking te Brussel af te kondigen, als agitatie-middel tegen de kieswet, en richt circulaires tot alle arbeidersvereenigingen over het geheele land om zich daarbij aan te sluiten. ENWEEANR. Den 26 heeft Chamberlain te Bir mingham een uiterst oorlogzuchtige rede gehouden over de Transvaalsche queastie, waarin hij o.a. zeide t Loopt niet enkel over do quaestie van het kiesrecht, maar over de monopolies, waardoor de vreemdelingen benadeeld worden, de weigering te zorgen voor behoor lijk onderwijs der kinderen en het wangedrag der politie. Met behulp van zijn enorm fonds voor den geheimen dienst verzekert Tranvaal zich vrienden en pleitbezorgers in alle landen. Tengevolge van de geheele houding van Transvaal staan Britanniö s naam en de macht om zjjne onderdanen te beschermen, op het spel. Niet. alleen, dat de Londensche conventie naar de letter is geschonden, ook de geest der conventie is openlijk geschonden. Het wanbestuur van Transvaal is een etterende zweer, die de geheele atmosfeer in Zuid-Afrika verpest. Het is vervolgde spreker een even groote dwaling te zeggen dat de Regeering naar oorlog haakt als dat zij zal terugtrekken nu zij eenmaal de hand aan den ploeg heeft geslagen. Engeland wil slechts rechtvaardig- 53) wmt re'S ■'an®8 ^en was un bijna ten einde ïllibald en Fransje zouden den volgenden dag per boot nog naar Keulen gaan en na drie dagen terug keeren, om alsdan gezamenlijk met Pia naar Niedeck terug te keeren. ,Paar> die gezonde lucht en landelijke stilte, zou de geheide zieke zeker het spoedigst weder op krachten omen, terwijl tante Johanna, ook uit naam van haren man, haar broeder en schoonzuster dringend uitgenoo- digde, ook naar Niedeck te komen, en hun dochter te P?n /erpJegen. Het wederzien van hare ouders zou stellig de beste medicijn voor Pia wezen Naar Niedeck Pias wangen overtogen zich met een zacht blosje, toen zg, met innige dankbaarheid, tante Johanna de a' ZÜ hankerde naar de eenzaamheid van Niedeck 1 Zij beminde Niedeck ter wille van hem, die er eens eigenaar van zou zijn, dien men reeds thans in het gan- sche land om die erfenis benijdde en die er toch lachend afstand van had willen doen ter wille zjjner liefde! Fransje had een voetenbankje gehaald en zit aan Pia's voeten. Het begint te schemeren het laatste avondrood verlicht de toppen der bergen. Grijze schaduwen dalen langzaam neder, en het dichte looverdak der boomen voor het venster wordt donkerder en donkerder. In de verte hoort men het straatrumoerhier en daar wordt een gaslantaarn aangestoken, die kleine aardsche Bterren, die eerder te voorschijn komen dan hare hemel- heid. Spreker hoopte dat de oijd nooit zou komendat geduld en moreele pressie een klucht werden mocht die tijd echter komen, dan zou elke Engelschman er op aan dringen om middelen te vinden, tea einde den vrede in Zuid-Afrika voorgoed te verzwieren. De groote bladen zien don toestand ernstig in. Een dergelijk optreden kan slechts gevolgd worden door een ultimatum of oen veldtocht. Chamberlain's rede voering heeft den indruk gemaakt, dat hij den oorlog wenscht en dat het geheele kabinet achter hem staat. Zonder aan de zaak nadeel toe te brengen kan het ministerie hem thans niet meer desavoueeren. Een in vloedrijk parlements-lid heeft verklaard dat er in het kabinet een meerderheid voor den oorlog is. Het hangt er thans slechts vanaf, hoe de redevoering in Afrika zal worden opgenomen en of de regeering der Z.-A, Repu bliek voornemens is, na deze redevoering, de onderhan delingen voort te zetten. Toch is de kans op vredes-behoud wellicht grooter dan Chamberlains woorden zouden doen vreezen. liet zou de eerste maal niet wezen, dat de Regeering in de laatste jaren zeer kras van wal stak, om ten slotte groote neiging tot schikken en toegeven te toonen. FRANKHUI!. De komst van Dreyfns wordt met spanning afgewacht. Sommige bladen beweren wel is waar, dat hij reeds geland en goed en wel naar Rennes getransporteerd is, waar zijne vrouw hem dagelijks zoude mogen bezoeken, maar deze berichten schijnen geen geloof te verdienen. Intusschen heeft de overwinning der Regeering over het algemeen een gevoel van verademing en tevredenheid gegeven en met ongeduld wacht men, na de woorden, de daden van dit ministerie af. Dat kras en flink optreden van de Gallifet niot ongewenscht is, bewijst het volgend fragment van een allerzotst briefje, dat een zekere Arnal, een jong luitenant, die juist zijn ontslag uit den dienst genomen heeft, aan president Loubet richtte »Den 7deu Mei was ik op waoht aan uw paleis en na de nachtelijke ronde te hebben gedaan, en te hebben gezien dat geen gevaar dreigde, heb ik geschreid over het werk dat men mij liet d;en, en heb ik gedroomd dat een Déroulède mij last gaf u in hechtenis te nemen. »De werkelijkheid noodzaakte mij den volgenden morgen u wederom eerbewijzen te brengen. Gjj zaagt mij aan, en ik weet niet of gij den blos van den haat op mijne wangen hebt gezien. «Ja, ik haat u, mijnheer de President van de Repu bliek, omdat gij voel kwaad doet aan Frankrijkgij zijt hier de kwade Macht, maar de slimme, gevaarlijke en daardoor medeplichtige Zwakheid. «Vervolg mij thans als gij durft. Mijne getuigen zullen zijn Quesnay de Beaurepaire en Drumont. Wat zegt gij van deze peetvaders Kan het ongepaster voor een Franschen Krijgsraad zou het reeds vrij dwaas zijn Kl Sli l A». De Keizerin van Rusland is den 26 bevallen van een dochter, die den naam Maria ontving. sche genoten in de helder blauwe lucht. Het fijne profiel van Pia teekent zich scherp af tegen den donkeren achtergrond. Fransje zag zwijgend tot haar op, zij weet aan wien hare vriendin denktna die vreeselgke ure, waaarin men de bewustelooze, met den brief van Wulff-Dietrich in de hand, van den grond opnam en naar haar bed droeg, had zij voor Fransje en voor tante Johanna geen geheimen meer. Toen was het echter wanhopige, hopelooze, hartstoch telijke liefde geweest die op haar gelaat te lezen lag, heaen lag er een kalme vrede over verspreid eene zelfverloochening. Fransje's hart beeft, nog eenmaal flonkert heel in de verte een klein sterretje van hope, noch eenmaal bruist het in haar op, als had een stormwind de kalme water vlakte eensklaps in beroering gebracht. Pia ziet er volstrekt niet meer ongelukkig uit Zachtjes, aarzelend legt do kleine de grove hand op de fluweel zachte handen van haar nichtje. »Pia Freule von Nordlingen vat de hand met hartelijken druk, en ziet Fransje vragend aan. «Vindt ge het prettig om naar Niedeck te gaan?" «Onbeschrijfelijk «Het zal er heel stil zijn, als ge je daar maar niet verveelt «Ik snak naar rust I" Omdat je nu nog ziek en zwak bent! Zoodra ge nieuwe krachten zult gekregen hebben en de oude levenslust terugkeert, zult ge naar afleiding verlangen. «Neen, Fransje, waarlijk niet, ik hoop, dat oom mij mede naar Perzie neemt, daar kan ik, zonder mjj zelve geweld aan te moeten doen, ver van alle gezellig ver keer, leven «Pia, ge zult leeren vergeten, ge zult trouwen en ge lukkig zijnAls smeekeud zagen de donkere oogen tot haar op. «Kalm en ernstig schudde Pia ontkennend hel hoofd. «Neen, nooitik behoor tot die meisjes die op de bloemen Het bericht van deze bevalling zal in Rusland met te leurstelling worden vernomen, daar men sterker dan ooit op eon erfgenaam hoeft gerekend. Keizerin Alexandrowna heeft haar gemaa! tot nog toe slechts dochters geschonken, waarvan grootvorstin Maria de derde is, zoodat de zie kelijke grootvorst George, de jongere broeder des Keizers, troonopvolger bljjft. SPANJE. Op verscheidene plaatsen hebben woe lingen plaats gehad. Te Saragossa wierpen de oproerigeu de ruiten van het gouveinementspaleis in. De gouverneur werd met steenen geworpen. Een der oproermakers schoot op hem, echter zonder te raken een tweede dreigde hem met een mes. Het volk stak de deur van het Jezuïtencollege in brand en wilde ook aan andere gebouwen zijn woede koelen, toen het door de cavalerie werd uiteengedreven. Volgens een officieels lezing hadden weinig beteekenende opstootjes te Madrid, te Murcia, te Sevilla en te Valencia plaats. Niettemin is in laatstgenoemde plaatsen de staat van beleg afgekondigd. Naar luid van een particulier bericht duurde het oproertje te Valencia Maandag j.l. den geheelen dag. De gendarmen schoten op het volk en kwetsten twee personen. Generaal Borbon werd gewond. .A T J E H. Een telegram, den 27 bij de N. R.Ct. ontvangen, luidt: «Do troepenmacht van Van Heutsz viel vier bentings aan ten zuiden van Blang Mangat. De vijand liet 45 dooden achter, die erg verminkt waren door dynamiet. Aan onze zijde werd 1 mindere gedoodgewond werden kapitein Ostreig en 11 minderen, die meest speerwonden kregen. De marine zette manschappen aan wal in Gedong. Gisteren ging de troepenmacht naar Masdjid Medan aan de Paseirivier." 411 ministers In SB jaar. Met het nieuwe Fransche ministerie komt men tot de volgende cijfers. Te beginnen met 4 September 1870 kan men als volgt tellen Buitenlandsche Zaken heeft negen-en-dertig titularissen gehad. Landbouw, welk kabinet eerst in 1881 werd ingesteld heeft vier-en-twintig ministers geteld. Binnenlandsche Zaken zovon-en-veertig justitie veertig marine een-en-veertig. Publieke werken had twee-en-veertig titularissen het ministerie van koloniën, in 1893 gesticht, slechts zeven het ministerie van post- en telegraaf wezen, in 1879 inge steld en in 1887 weer opgeheven drie het ministerie van openbaren eeredienstdat 18 Mei 1873 werd inge steld doch reeds zeven dagen later verdween, telde één minister. Het ministerie van schoone kunsten eveneens slechts één; het werd in 1881 ingesteld om na een jaar te worden ingetrokken. Zoodat men bij elkaar 38 kabinetten krijgt met 411 ministers. Om wat te bereiken vraagt het «Journal". D_igken. Voor ons is het slechts eenmaal lente, is er slechts een enkele, zalige liefdesdroom. Komt er een nachtvorst, dan sterven wij er aan. Wel niet zoo snel als de bloemen, niet in één enkelen nachtbij ons men- schelijke bloemen treft de doodelijke vorst alleen het hart, en dat zit zoo diep verborgen, dat geen menschen- oog het ziet. Ook gij zult daarover heen staren, Fransje, en bij het zien van de rozen op mijne wangen niet kunnen gelooven, dat zij boven een graf bloeien, wanneer wij ons wellicht later vroolijk en in betere omstandigheden weder ontmoeten fransje boog het hoofd diep, zeer diep voorover. «Zeg mij eens eerlijk en oprecht, zult ge Wulff-Dietrich nooit vergeten Nooit, maar ik zal hem zonder afgunst of bitterheid aan de zijde van een ander gelukkig kunnen zien." «En als er nu eens een ander tot u kwam, een die u zeer, zéér, onbeschrijfelijk lief had «Dat zou ik diep betreuren, want hij zou dan even ongelukkig worden als ik." «Is u dit heilige ernst? Zoudt ge nooit van gedachten kunnen veranderen als als als ik bijvoor beeld eens een man was Je kent me nu zoo goed, je houdt toch wel van me, zou jé mij dan ook nooit tot man kunnen nemen Pia lachte, voor het eerst lachte zij hartelijk. «Hoe kom je er aan 1 Goddank, dat je een meisje bent, want als man zou je in de eerste plaats erfgenaam van Niedeck zijn en ge weet" haar stem trilde en haar gelaat stond zeer ernstig «ik heb het gezworen, nooit en nimmer den erfgenaam van Niedeck te trouwen f ransje lachte ook, haar lach was echter zeer zenuw achtig. Nonsens ik bedoelde natuurlijk alleen, dat er misschien toch nog wel oen andere man zou kunnen bestaan, dien je ook zoudt kunnen liefhebben Als Wulff-Dietrich nog eens terugkeerde «Stil, spreek niet over hem 1 «Als hij nu eens niet de erfgenaam van Niedeck was, als die bezitting eens aan de kroon verviel 1"

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1