Nederland. Stadsbericliten. Expeditie tegen de malaria. De nienwe school voor tropische ziekten te Liver pool heeft een expeditie op touw gezet naar de West kust van Afrika ter bestndeering van de malaria. Ze zal onder leiding staan van majoor Ross en deze hoopt daardoor de gelegenheid te vinden, om bewijzen te leveren voor de juistheid van zijn theorie betreffende den samen hang van malaria en muskietenbeten. Hij wil trachten na te gaan door welke soort muskieten de besmetting wordt overgebracht en dan door maatregelen ten opzichte van de poelen of moerassen, waarin deze zich ontwikkelen, de ziekte doen verdwijnen. Laatste Berichten. In dc Belgische Hamer. BRUSSEL, 28 Juni. Bij de opening der zitting van heden ging het zeer kalm toe. De linker- en rechterzijde wisselden opmerkingen over de maatregelen gisteren door de quaestoren genomen. Ten slotte werd de socialistische motie verworpen, terwijl de motie der rechterzijde, waarin vertrouwen wordt uitgesproken in de waakzaamheid van den president, werd aangenomen. Hierop barstte een helsch lawaai los. De socialisten floten, schreeuwden en bliezen op de trompetten. De afgevaardigden daalden van hun zitplaatsen in de zaal af. De heer De Guchtenaere, katholiek werkliedenafgevaar digde van Gent, werd door de socialisten afgeranseld. De ordebewaarders waren onmachtig in het gedrang de vechtenden te scheiden. De strijd werd weldra algemeen. Minister president van den Peereboom bleef rustig op zijn bank zitten, hoewel hij door de socialisten heftig werd uitgescholden. De voorzitter hief de zitting op onder een onbeschrijf lijke wanorde. De openbare tribunes werden door soldaten ontruimd. De wijk waar het parlementsgebouw, de ministeries en het koninklijk paleis zijn, werd bewaakt door een cordou van politie-agenten en een linie der burgerwacht. Een troep van vier tot vijf duizend personen schaarde zich voor deze afzetting. De politie kon slechts met moeite de menigte terughouden en verzocht haar te vergeefs uiteen te gaan. Spoedig kwamen gendarmen te paard aan, die herhaaldelijk chargeerden onder gefluit, gejouw en verschillende kreten. In de Rue Reurenburg kwam het tot zeer ernstige ongeregelheden, het volk wierp met steenen, de gendarmen chargeerden herhaaldelijk en moesten meermalen van bajonet en vuurwapenen gebruik maken. de vol- Veenbrand. In de Schoterlacdsche venen is inim 40 H.A. van de bovenste veenlaag verbrand. De brand ontstond door vuur in do heide. Door een dijk met zand op te werpen, wist men' het vuur te stuiten. Ook 30.000 turven ver brandden. Heerliugowaard. De kermis heeft een zeer ordelijk, kalm en vrij druk verloop gehad en week in het. bijzonder af bij vorige dergelijke feestelijkheden door betamelijke opgewekte vroolijkheid. Caroussels, tal van kramerijen en niet te vergeten het circus van den heer Roberti, gaven verhooging der feestvreugde. Bij het ton- Lïiuppelen won de heer O. Rood den prijs van f 35, eerste premie van f 20 de hoer K. Kos en de vier gende premiëu van f 5 de hoeren J. C. Hofdijk, J. Helder, P. Meereboer en P. Beers. Barslngerhorn. Den 27 brak brand uit, waar schijnljjk door broeiïng, in eene tjalk met steenkolen, liggende in de haven te K o 1 h o r n. Men wi9t de vlam spoedig te bedwingen, het schip van ijzer gebouwd, be kwam geen schade. Nog steeds is de ansjovisvangst te Kolhornin vollen gang en den laatsten tijd zeer goed loonend. Dei werden 3000 stuks gevangen, de prijs is thans f 11 per 1000. Daar de visscherij zoolang aanhoudtis er aan werkvolk in de polders groote behoefte, ook in het binnen land, waar geen hooiers te krjjgen zjjn en alle buisge- nooten van den boor moeten te hulp komen. Melkerlj-lentoonsfolllng. Volgens de Vrije Oeconomische Maatschappij Petersburg heeft de Russische minister van vrijen invoer toegestaan voor inzendingen voor de melkerij- tentoonstelling die daar van 1 tot 30 September a. s. wordt gehouden. Van inzendingen, die verkocht worden of in Rusland blijven, moeten later de inkomende rechten worden voldaan. Boog ad Zaan. Algemeen was men van gevoelen, dat de kwestie alhier in zake subsidieering eener nieuwe Zaansluis voor goed van de baan zou zijn. In de raads vergadering van Vrjjdag j.l. bleek dit niet bet geval te wezen. Onze wethouders oordeelden, dat het zoogenoemde '/7 wel eens méér dan f 1400 kon worden en zouden daarom alsnog willen bepaald zien, dat voor odzo gemeente de kosten niet boven dit bedrag mochten gaan. De heer E. G. Dnijvis meende dat het niet aanging op deze wijze op een pas genomen besluit terug te komen, te meer, daar de Raad, werden de uitgaven hooger, wel gekend en gehoord zou worden. De heeren J. J. Dnijvis, D. N. Crok en C. van Wijngaarden sloten zich bij deze meening aan, zoodat de bepaling onveranderd blijft. Het gerucht wil, dat de heer E. G. Dnijvis, naar aan leiding van deze en andere conflicten, onzon Raad voor goed wil verlaten en zich bij de a.s. periodieke aftreding niet weer verkiesbaar zal stellen. (Zaanl. Ct.) Wij denes. Den 24 had de plechtige ter aarde- bestelling plaats van den heer K. Zijp, burgemeester dezer gemeente. In den lijkstoet merkte men ook op gemeente- en polderbestuur, den burgemeester A. Kool en den wethouder Honter van Schellinkhont, benevens verscheidene particu lieren. Aan de geopende groeve nam de eerste wethouder, de heer C. Haringhuizen, het woord en herdacht in gevoel volle bewoordingen de vele en groote diensten door den overledene gedurende ruim 40 jaren aan deze gemeente bewezen. Daarna trad de heer A. Kool naar voren om den over ledene vooral als collega te herdenken. De oudste zoon, de heer G. Zijp, bedankte hierop, ook namens de familie, voor de laatste eer, den afgestorvene bewezen. (Enkh. Ct.) Bloed vergiftiging. Te Breda trapte eenigen tijd geleden een jongen toen hij een kindjedat in een sloot gevallen was redden wildein een roestigen spijker. Er werd geen acht op geslagen en de wond niet verbonden. Weldra gevoelde de knaap zich onwel en werd de hulp van een geneesheer ingeroepen. Het was echter reeds te laat. Weinige dagen later overleed hij, naar de >N. R. Ct." meldt, onder hevige pijnen en verschijnselen van bloed vergiftiging. Verdronken. Twee matrozen van den Scheveningschen logger Maarten''van den reeder A. den Dolk Gz. (schipper J. den Heyer)zijn in de Noordzeenabij Lerwick omgekomen door het omslaan eener bootwaarin nog vijf Fransche matrozen waren. De Franschon waren aan boord van den logger gekomen om de kaart te raad plegen en zouden nu door de Hollandsehe matrozen met hunne boot teruggebracht worden. Bij het zien van het onheil werd van het Fransche schip terstond eene boot uitgezet en gelukte het nog twee man van de zeven te redden. Texel. Ruim 25 jaren geleden werd hier niet vóór Juli gehooid. Thans echter maait men zóo vroegtijdig, dat reeds nu een schip met nieuw hooi naar elders kon verscheept worden. Vermoedolijk zullen nog ettelijke ladingen volgen. De ingetreden warmte heeft de meeste landen zoodanig doen vooruitkomen dat toch nog een goede hooioogst wordt verkfegen. In de laatstgehouden vergadering van den raad, door 9 der 10 leden bijgewoondwerd door den voorzitter medegedeeld, dat voor een eventueel te honden stemming en herstemming voor 5 vacatures in den gemeenteraad de data zijn gesteld op 8 en 22 Juli. De rekening der bank van leening over 1898, die met een nadeelig saldo van f 34.02 slootwerd goedgekeurd terwijl die over hetzelfde jaar van het algemeen armbestuur in handen werd gesteld van eene commissie van onderzoek, waarvoor, volgens rooster, werden aangewezen de heeren K. Bakker te Oosterend en W. Mets Tz. te Ondeschild. Te Middelburg is een jonge man, die op de, in beweging zijnde, stoomtram naar Vlissingen wilde springen met het hoofd onder een der wielen geraakt. De onge lukkige is na weinige oogenblikken bezweken. Hoorn. Verschenen is het verslag over 1898 be treffende den toestand van het West-Friesch Museum alhier. Er blijkt o.a. uitdat werd voortgegaan met het in orde brengen van eene »oud-hollandscbe taveerne" en het gemeentebestuur daarvoor f 200 beschikbaar stelde. Het tweede gedeelte van "den beschrjj venden catalogus kwam gereed. Van tal van aanwinsten maakt ten slotte het verslag melding. Slecht beloond Te Utrecht was verleden week een kind in de Keulsche vaart gevallen. De pogingen tot redding bleven vruchteloos en reeds begon de kleine te zinken, toen een reizend koopman zekere D. Petersop het geschreeuw aankwam. Zich te ontdoen van zijn vracht en zijne bovenkleeren was het werk van een oogenblik; hij sprong te water en had het geluk na bijna bovenmenschelijke inspanning het kind te redden. te financiën »Dat kan nimmer gebeuren, zoolang or een von Nie- deck bestaat, en Wnlfl-Dietrich iB de laatste van zijn geslacht. Waarom maak je 't mij nu met zulke onmo gelijke dingen zoo moeilijk, Fransje? Over mijn liefde is het oordeel uitgesproken en ik heb er mij in geschikt. Wilt gij met uw trouw, liefhebbend hart dan nog steeds tegeu je eigen gevoelens blijven strjjden Mijn dapper kind ik weet immers dat er in u geen bedrog is, dat gij mij mijn geluk niet ontstolen hebt, God zeil gaf het u 1 Ilebt ge binnenkort nog tijding van van hem gehad?" Wordt vervolgd. Toen hij zich daarna wilde aaukleeden miste hij zrjn broek welke later op een afstand van ongeveer 50 meter werd teruggevonden, doch zijne portemonnaie, inhoudende f 30 was daaruit verdwenen. Dat was het heele be drijfskapitaal van den koopman zoodat men zich zijne wanhoop kan voorstellen. De daders zijn onbekend. Kras. Te Naaldwijk heeft de ruim tachtigjarige grijsaard Nooiman een kind van drie jaar gereddat aan de Oranjesluis in het diepe water was gevallen. De krasse oude man die eerst nog van een dak moest klimmen begaf zich te water en bereikte met den kleine zonder ongevallen den wal. Aedergestort. Aan de werkplaatsen voor draagbare wapenen bij de Hembrug, was aan den werkman G. opgedragen het drijfwerk in orde te brengen. Terwijl hij daarmede bezig was stortte hij bij ongeluk naar beneden in bedenke- lijken toestand is hij naar zijne woning gebracht. Vergiftiging. De justitie uit Arnhem is den 24 wederom te Harscamp (gem. Ede) geweestin verband met de on langs vermelde vergiftigingszaak. In tegenwoordigheid van den gearresteerden verdachte den bakker J. Zegers, werd het geheele huis nauwkeurig onderzocht. De schouwing van hot iijk der vermoorde vrouw heeft duidelijk aan het licht gebracht, dat zij gestorven is door arsenicum. Men vermoedtdat Z. zjjne vrouw reeds weken achtereen telkens kleine hoeveelheden arse' nicum had toegediend. Het vergif is, bij een gewicht van 250 gram gekocht bij een drogist te Ede. Een aantal ingezetenen van Harscamp zijn reeds door den rechter-commissaris gejaoord en nog verscheidene anderen zullen getuigenis moeten afleggen. Een goede reclame. Door de hoofdstraten van Amsterdam trok den 24 des middags een stoet die heel wat bekijks had voorop ging een landauer met vier paarden, dan volgden een derby-car een dogcar een poney-car en een ame rikannsche arreslede, op wagens van Amsterdam's Goede renvervoer. Het waren de prijzen van de verloting van de »Vereeniging voor Landbouw, Handel en Nijverheid. Btoomtraiuongcluk onder Heemstede. Den 25 des namiddags kwam uit de richting van Haarlem de stoomtram naar Heemstede even voor de ijzeren brug waar de tram oversteekt. Van uit de tegenovergestelde richting kwam een landauer De machine vloog in vaart tegen den landauer op die omvergesmeten werd terwijl de inzittenden tegen den grond geslingerd werden. De koetsier viel voorover van den bok en kreeg aan beide beenen wonden. Een der paarden ging met den kop door de ruiten der tram en bloedde hevig. Dr. Colenbrandervoor wiens huis het ongeluk plaats had was onmiddellijk ter plaatse en verleende de eerste hulp. Te Enkliuizen is Maandag de eerste steen gelegd van het ziekenhuisdat aldaar voor rekening van het Snonck-van-Loosenfonds zal gebouwd worden. Sanatorium voor onderwijzers. Naar men uit Lunteren aan de A. Ct. meldtis aldaar thans bericht ontvangen dat definitief besloten is het Sanatorium, herstellingsoord voor de onderwijzers, vanwege den Bond van Nederl. Onderwijzers, aldaar te estigen. Bloemen! en toonstelling. Door de commissie van Volksvermaak te Harlin- gen zal van 30 Aug. tot 3 Sept. een tentoonstelling van bloemen en planten worden gehouden, waarvoor uit geheel Nederland inzendingen zullen verwacht worden. Haarlem. Het ongeluk dat de vorige week aan de Centrale werkplaats van de Hollandsehe spoor alhier plaats had en waarbij twee werklieden op vreeselijke wijze verminkt werden heeft onder het personeel der werk plaats een groote beweging verwekt. Den 27 begaven zich een groot getal der werklieden naar den chef- ingenieur om het ontslag te vragen van den opzichter in de afdeeling macbinebankwerkerijaan wien het ongeluk geweten wordt. Een onderzoek naar het ge beurde is toegezegd. De beide ongelukkigeu zijn nog in leven. Onvergankelijk. In het Friesche dorp Wienwerd is een grafkelder, waarin sedert honderden jaren lijken in kisten liggen welke door eene nog onbekende oorzaak niet tot bederf overgaan. Om nu die Ijjken voor aanraking door de bezoekers te bewarenzijn de kerkvoogden aan wie de grafkelder toebehoortvoornemens de houten deksels der kisten te vervangen door glasramen, zoodat het her haald openen en sluiten van de kisten dan niet meer behoeft te geschieden. Benningbroek. Ook hier heerschen de mazelen vooral onder de leerlingen der laagste klasse. De ziekte heelt geen kwaadaardig verloop. Gemeentcraads-verkiczl ng. Harlngcarspcl. De aftredende leden, de heeren J. Swan C. Groot en J. Schoorlwerden bij de op den 27 gehouden periodieke verkiezing wederom candidaat gesteld en herkozen. Otcrleek. De heeren J. Akkerman J. Slooten en J. Glijnisaftredende ledenzijn den 27 opnieuw benoemd. Schagcn. De verkiezing van raadsleden is zonder stemming afgeloopen. Op de twee ingeleverde lijsten ston den de aftredende ledeD, de heeren W. Roggeveen Cz., C. Asjes, C. A. Hoogscbagen en C. N. Vlaming, zoodat die weder als gekozenen zitting zullen nemen. Schoorl. Gekozen de heeren H. Dalenberg C. Kager C. Louwe (allen aftr.) en S. den Das (allen zon der stemming). Uitgeest. Tot candidaten zijn gesteld (periodieke aftreding) de heeren P. Groen A. van NienesW. Noom G. Rijs M. van Twnijver en 'J. Zonjee; voor de vacature P. Brasser de heeren M. Roos en C. W. Visser. Warmcnhulzen. Tot candidaten zijn gesteld de heeren T. Hoogeboom en J. de Geus Jz. (aftr. leden) en K. Slot. Oudorp. Herkozen de heeren G. Admiraal en J. Buren. Graft. Tot candidaten zijn gesteld (periodieke af treding) de heeren: H. Bruin, P. Bruin;, W. Koppen, J. Mul, P. J. Potgieser en J. Rolvoor de vacature Muijs de heeren J. Rol en R. Smit. Benningbroek. Herkozen de heeren P. Koeman en J. Broers. lleerliugou aard. De officieele lijst van candi daten bestaat uit de heeren D. Appel (aftr. lid), P. van Rijn, Jb. Met en Jb. van der Oord. Hensbroek. Herkozen de heeren C. Koeman, P. Schuit en S. Vlaar. Spanbroek. Herkozen de heeren: G. J. H. Gui- née, J. Commandeur en A. Peereboom. Opmeer. Herkozen de heeren Jr. Smit, S. riend en C. Reuzenaar. Hoogwoud. Tot candidaten zijn gesteld de heeren K. Vel, K. van Diepen (aftr.), J. Koorn Dz. en P. Groot. Bergen. Herkozen de heeren J. Besse en Jn. Olden burg Jbz. en gekozen in de plaats van den heer J. Leijen (overleden) de heer Jb. Leijen. Schermeriiorn. Herkozen de heeren P. Alblas en C. de Boer. A. Maclaine Pont. t Plotseling overleed alhier, in den laten avond van den 27, de burgemeester dezer gemeente Archibald Maclaine Pont. Denzelfden dag had hij ten stadhuize nog den plicht vervuld, die de Kieswet hem oplegde, en van 9 tot 4 uur zitting gehouden tot het in ontvang nemen van de candidaatstellingen voor den Gemeenteraad. Niets deed een zoo spoedig einde vermoeden. Meer dan de helft van zijn leven wijdde de overledene aan het welzijn der gemeente Alkmaar en hem moet de on betwistbare eer worden gegeven, dat hij de hem toebedeelde gaven geheel stelde in dionst en ten bate van deze stad met onverdeelde liefde hare belangen ook naar buiten voorstaande. Bij de ramp, die onze gemeente in 1895 trof, waren het zeker de donkerste dagen in zijn leven, toen zijn, ongetwijfeld te groot, vertrouwen zoo slecht bleek geplaatst. Zelf onkreukbaar, viel hem de ervaring van het tegendeel bij anderen, steeds zóó hoog door hem gesteld, ontzaggelijk hard. Ondanks deze droevige bladzijden in hot ambtelijk leven van den heer Maclaine Pont, welke niemand zeker meer dan hij zelf verfoeide, heeft hy aanspraak op een dankbaar aandenken van de stad onzer inwoning, als een warm voorvechter harer belangen. Waar t gold

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2