Veiling van vaste goederen, ~B~ Ü1(i E üITlTk ïTïtFan 1T~ deze te verdedigen als bij de dreigende verplaatsing der arrondissements-rechtbank of ze op den voorgrond te plaatsen als bij de kenze voor de vestiging der Cadet tenschool hij was steeds op zijn post. Het groote belang van het marktwezen voor deze plaats werd niet minder door hem in 't oog gehouden. oor maatregelen tot ont wikkeling daarvan was hij altijd te vinden. De heer Archibald Maclaine Pont werd te Medemblik geboren op 15 Mei 1823. Hij was de zoon van mr. Pieter Pont, burgemeester dier gemeente. In dezelfde plaats werd hij adelborst bij het Kon. Inst. voor de Marine, en luitenant ter zee 2e klasse geworden maakte hij in 1846 de expeditie tegen Bali mede, waarvoor hem het eereteeken voor belangrijke krijgsverrichtingen werd uitgereikt. In 1848 gehuwd met mejuffrouw I. 8. C. M. van Pabst Rutgers, nam hij in 1851 zjjn ontslag bij de Nederlandsche Marine en ontving hij cene benoeming als burgemeester der gemeente Hasselt, welke functie hij in 1858, op 15 Februari, verwisselde met gelijke betrekking te dezer plaatse toen de bevolking dezer stad 11628 zielen bedroeg. Den 6 Juni 1869 tot lid der Provinciale Staten van Noordholland gekozen, behield hjj dezen zetel tot aan zijn dood. Van September 1861 tot September 1891 bekleedde hij voorts het lidmaatschap van den ge meenteraad, in welk laatste jaar hij te kennen gaf niet meer voor eene herkiezing te willen in aanmerking komen, op grond zijner meening, die toenmaals bij velen in den lande heerschte, dat 't beter was, wanneer de burgemeester geen lidmaatschap van den raad bekleedde. In 1873 benoemd tot Ridder in de Orde van den Ne- derlandschen Leeuw, viel hem in 1894 de onderscheiding te beurtvan te worden opgenomen als Officier in de Orde van Oranje-Nassau. De overledene bekleedde voorts het ambt van dijkgraaf van de Uitwaterende Sluizen in Kennemerland en West friesland. De begrafenis heeft plaats op zaterdag, 1 Juli, des namiddags te 2 uur. Men verzoekt ons mede te deelendat zondag, den 2 de dienst in de kerk der doopsgez. gemeente niet zal worden vervuld. Vergaiterlng onderwijzers en onderwijzeressen. Op Woensdag, den 28, had in het lokaal *Düigentia" alhier de gewone jaarlijksche vergadering plaats van onderwijzers en onderwijzeressen in het arrondissement Alkmaar. De voorzitter, de heer J. H. Blum, schoolopziener in dit arrondissement, opende te 11 uur deze 29e vergade ring met een hartelijk welkom aan al de aanwezige dames en heeren volgens de presentielijst 137 in getal. Het deed spr. goed, zulk een schare van onderwijzers te ont moeten, die blijkbaar in hun vak belangstelden. Hij vond er onder die pas in het arr. kwamen, en dus wellicht voor de eerste maal deze vergadering bezochten en dezen wonschte hij toe dat zij er zich spoedig thuis zonden gevoelen; maar hij zag ook oudere reeds bekende gezich ten zelfs zulke die, hoewel niet direct meer met het onderwijs in verband staande, nog steeds toonden er een levendig belang in te stellen het deed hem genoegen ze te zien en hij durfde gerust uit naam der vergadering getuigen dat allen het bezoek dezer veteranen van het onderwijs op prijs stellen. De vergadering was, helaas, wel iets later dan anders, zoodat wellicht enkelen reeds vacantie hebben, maar door omstandigheden, zooals zijne reis naar Zweden en de daaropvolgende examens, die weder lang duurden, kon men niet vroeger later was voor de vergadering om de algemeene vacantie nog min der gewenscht, zoodat het bestuur toch maar had beslo ten, was 't dan ook iets later, weder in Jnnite vergaderen Van zijne bevinding op de reis mocht hij nog niet spre- kon alvorens de min. goedkeuring over bet uitgebrachte verslag ontvangen was maar wel durfde hij verzekeren, dat het van belang is het schoolwezen na te gaan in een ander land bijna in bevolking met het onze gelijk staande en vergelijkingen te maken die helaas wel eens beschamende uitkomsten geven. Nu bij om beide genoemde redenen ook nog slechts enkele bezoeken had kunnen afleggen was het ontmoeteD van zoovelen tegelijk hem dubbel aangenaam vooral als men door een paar sterfgevallen van de laatste dagen n.l. van den oud- insp. van het L. O., den heer Moens, reeds vóór 28 jaar door hem gekend als distr.-schoolopz. te Delft, en heden morgen van den heer A. Maclaine Pont, ruim 41 jaar burgemeester dezer gemeente aan de broosheid van het leven wordt herinnerd. Ware deze vergadering enkel voor Alkmaar geweest, zegt spr., stellig zou ik getracht hebben in overleg met het bestuur, haar een paar weken te verdagenmaar omdat velen uit den omtrek er van te voren hunne werkzaamheden en alles toe hebben in gericht was dit niet goed mogeljjk. Daarom voegt het ons zekerbij dezen een woord van hulde en dank aan de nagedachtenis dezer beide mannen te brengen en in gedachten een krans neer te leggen op hun baar. Spr. vestigde ten slotte de aandacht op het rijke programma en met den wensch dat dit program mocht, geven wat het beloofdeen naar aller genoegen zou worden afge werkt opende hij de vergadering en gaf het woord aan het zangkoor, ouder directie van den heer Bruggeman, dat tot veler genoegen ten gehoore bracht: »Opon u wijd" van Chr. W. von Glflck. De notulen der vorige vergadering werden daarop ge lezen en goedgekeurd. Medegedeeld werddat de arr. bibliotheek verrijkt was met eene Bloemlezing »Aangename uren'' van de heeren Heeres en Thosen waarin ook veel van de nieu were schrijvers is opgenomen en die ten zeerste werd aanbevolen. In de pauze zou verkiezing plaats hebben voor de aftredende heeren Francken en Ditmarswelke bestuursleden weder herkiesbaar waren. Na het solo van den heer J. R. van Arnhem: »Als weer de lover spruten", dat zeer werd toegejuicht, kreeg de heer U. Tjalsma, hoofd der school, no. 2 te H e e r- hug owazrd, het woord om in te leiden »'t Goed recht van den onderwijzer ten plattenlande. Spr. had er wel wat tegen op gezien een onderwerp in te leiden er was zoo weinig nieuws. Hij zon dan ook niets nieuws geven en waarheden als koeien verkoopen maar toch waarheden die wel verdienen nog eens onder de algemeene aandacht gebracht te worden. De aanleiding tot zijne rede had bij gevonden in de uiting der verga dering van hoofden van scholen te Utrecht over de clas sificatie der scholen naar het zielental den aard der school enz. Dit schijnt dus wel, zegt spr., de wensch der hoofden maar velen zien zeker de gevaren van classifi catie niet in. Wil men de jongeren in de kleinere klasse en wil men de kleinste ook kleiner salaris geven Spr. zon dit nog goed kunnen vinden, als de onderwijzer meegaat en dus b.v. op 40-jarigen leeftijd in de hoogste klasse is. Som tijds evenwel komt men, door sollicitatie, in hoogere klasse en zou een ongelukkig sollicitant steeds in de lagere klasse blijven. Op die wijze zou de onderwijzer ten plattenlande stellig in slechtere conditie verkeeren en op den duur het kind van de rekening worden. Het voorstel - Schagen was toegejuicht maar waar blijft, vraagt, spr., nadat Haarlem classificatie voorstelt, het voorstel Schagen? Het hoofdbestuur van de Hoofdenvereeniging zal dat voor stel van classificatie moeten uitwerken en daarom, zegt hij, is 't wel noodig, genoemde zaak nader te bespreken. Drie argumenten, vervolgt spr., worden wel eens aange voerd om te bewijzen dat er verschil bestaatdeze wil hij aan het oordeel der vergadering onderwerpen en ze gaarne bestrijden. Het zijn deze vragen I. Is het werk van den onderwijzer in kleine gemeenten minder moeilijk dan dat van collega's in grootere steden II. Is 't waar, dat men op 't platteland goedkooper leeft dan in de steden en III. Is de bevoegdheid tot het geven van onderwijs in steden anders dan ten platte lande Omtrent punt I is 't spreker meermalen gebleken, dat onderwijzors uit de steden hunne collega's buiten dikwijls om raad vroegenboe ze het toch met 1 2 of 3 klassen konden klaar spelen en hun de middelen daarvoor aan de hand te doen. Behalve hot voor vele nog levende spook der vrije- en orde-oefeningen had men ook nog vaak gebrek aan de noodige leermiddelen en toch was hij vaak de raadsman voor lieden in de stad. Ook na den schooltijd had hij z. i. meer werk dan col lega's in de stad hij moet met de ouders en bekenden weten om te gaan en dat vereiscbt veel takt en inspan ning. Met de hoofden van scholen gaat het al evenzoo, al zegt men ook, dat zij in de stad met meer personeel moeten omgaan en zooveel hoofden zooveel zinnen die ten platten lande moeten vaak nog rekening houden met autoriteiten en ouders en helaas wel eens water bij den wijn doen. Omtrent punt II, waarover meermalen vervelend ge keuveld wordt, gelooft spr. het 't beste, er de algemeene aandacht op te vestigen. Men gaat, zegt spr., veelal uit van een vergelijking, die mank gaat en moest liever ge lijke plaatsen met olkaar vergelijken. Als zijne hoorders hem even geduld willen verleenen, zal hij enkele levens behoeften nagaan. Wanneer men noodige vergaderingen moet en w i 1 bezoeken, komen er, zegt spr., voor ons steeds reiskosten bjjde winkelier moet alles iets duur der verkoopen, want op alles komt de vracht. Van venters kan men, om dezelfde reden, ook al niet goedkooper koo- pon en op sommige plaatsen komen die niet eens, zoodat men vele dingen niet kan krijgen. Een tuin, ja maar die heb ben niet alle getrouwde onderwijzers en dan, velen zullen moeten toegeven, dat do tuin kost, wat hij opbrengt alleen zij men getroost met het denkbeeld, dat men uit zijn eigen tuin eet en velen zeggen, dat dit den eetlust opwekt. Met de woningen is 't ook niet altijd even rooskleurig, vaak zijn ze duur of wordt er niet de noodige zorg aan besteed. Spr. ver haalt een voorbeeld van een collega, die eindelijk reparatie kreeg, omdat 't nu niet langer konwant, bij regen sliep hij den halven nacht onder de parapluie, terwijl hij in de tweede helft zijne vrouw beschermde om haar ook wat te doen slapen. In 't dorp zegt men wel, behoort de on derwijzer tot de notabelen. Dat kan zijn, maar dit heeft zijn ongunstige zjjde, als het op bijdragen van allerlei aard aankomt. Van les geven bijna geen sprake en om eigen kinderen meer uitgebreid onderwijs te doen ge nieten, zijn de onkosten, in weerwil van de schooltreinen, veelal voor den onderwijzer te hoog. Men zegt welge kunt u goedkooper kleeden dan in de stad, maar dit vindt spr. vernederend en z.i. zullen velen zijner ambt- genooton met hem even goed gekleed willen gaan als collega's in de stad. Hij vergelijkt nog even een onder wijzer van vóór 50 jaar, die allerlei gewichtige posten bekleedde voor een extra emolumentje, en komt tot de conclusie, dat die toen, in vergelijking met velen op 't oogenblik, vrij wat beter af was. Iemand die op de hoogte van zijn tijd en flink is, zegt spr., wil evengoed als collega's in de stad zijne couranten en tijdschriften lezen en waar 't half mogelijk is, van eenig ontspannend genot profiteeren. Ontwikkelde menschen hebben dezelfde behoeften en in hoeverre men daarin kan voorzien is te recht eene levensvraag. Omtrent punt III kan spr. kort zijn want de wet stelt voor onderwijzers in steden of ten plattelande dezelfde eischen waarom vraagt hjj zjjn ze dan niet gelijk voor den betaalmeester Het doel van eiken onderwijzer zal toch wel zijn zij 't dan ook met een klein aan vang- salaris bij geleidelijke opklimming: vrij te zijn van broodzorg en bevrediging van zijne billijke wenschen. Vindt ge 't niet treurig vraagt spr., dat vele onder wijzers 600 en vele hoofden van scholen niet meer dan 7 of 800 gld. hebben en leert niet de statistiek dat van 3000 hoofden in de steden er 2200 slechts 1000 gld. hebben of minder. Men zou 't voorstel Haarlem toe juichen waarin beloofd wordt »na voldaan te hebben aan de billijke eischen van geschiktheid tot 1200 gld. te kunnen klimmen", maar volgens dat voorstel komt iemand eerst in een hoogere klasse als hij in een lagere zijne sporen heeft verdiend. Ten slotte, zegt spr., de Staat dient de regeling der traktementen van de gemeenten over te nemen dan zal men daarbij tevens moeten er kennen de gelijkheid van alle onderwijzers. De tegen woordige regeling doet spr. nog steeds denken aan eene beschrijving van ons zonnestelsel n.l., daar zijn vele groote lichamen zonnen genaamd stralende van licht en gloed; dat zijn de stads-onderwijzers en dan zijn er nog van die andere dingen kometen of dwaalsterren genoemd kleinere en van minder beteekenis dat zijn wij zegt spr. Maar samen behooren ze toch zeker allen tot dat eene stelseldat groote geheelwaaruit de minste niet te missen isdit laatste werd z. i. helaas te veel ver geten. Hiermede meende hjj voorloopig genoeg gezegd te hebben voor het goed recht van hem en zijne collega's ten platten lande. (Applaus.) De heer W ij n meende te moeten ophelderen dat hij bij de laatste vergadering eene kleine zwenking had gemaakt en bij goede toepassing gaarne de beide voor stellen zou combineeren. De heer Meger meende, dat de onderwijzers dan Rijksambtenaren moesten zijn, en de heer Blum vond dat de spr., vooral waar hij sprak van het spook der vrije- en orde-oefeningen wel wat zwartgallig was geweest. Na eene bevredigende repliek van den inleider, waarin hjj o. m. verklaarde Om verbetering te krjjgen, moet men de publieke opinie bewerken en tegen den heer Wijn als zijne meening uitsprak »als het op een verkeer den grondslag berustmoeten we iets niet opbouwen maar het liefst zoo spoedig mogelijk te niet doen dankte hij j)e heeren die het overigens in vele opzich ten met hem eens bleken te zjjn, en ontving hij, behalve door luid applaus nog den dank der vergadering, bij monde van den voorzitter. Na het zingen van a. >Altdeutsches Marienlied" naar Praetorins en b. »Sch&fers Sonntagslied", van Konr. Kreut- zer door het gemengd koor, werd een half uur gepauseerd. (Wordt vervolgd.) Classleale vergadering. In de den 28 te dezer stede gehouden classlcale vergadering zijn de volgende benoemingen gedaantot lid van het provinciaal kerkbestuur ds. J. D. C. Koch, Egmond aan den Hoeftot secundus ds. G. J. A. Bosch, Noordschermertot praeses van het classicaal bestuur ds. A. J. Adriani, Warmenhuizen tot loden ds. R. G. C. Oldeman, Limmen en J. H. Stamrood, Oudkarspeltot secundi ds. R. E. Wierenga, Znid-Zjjpe, ds. G. A. Knip- huisen, Noord-Zijpe, ds. P. R. A. van Meur», Barsinger* horn, ds. H. Buiskool, Koedijk en ds. F. S. Knipscheer, Akersloottot classicalen quaestor herkozen ds. O. J. A. Bosch en tot secundus ds. P. H. Kapteyn, Oterleek. De vergadering werd door ongeveer 60 predikanten en ou derlingen bijgewoond. Raadsverkiezing. Voor de te vervullen plaatsen in den gemeenteraad, ten gevolge van periodieke aftreding zijn op dinsdag den 27 de volgende candidaatstellingen ingeleverd le kiesdistrict P. A. KootJ. de Lange C.Jz. en W. F. Stoel Sr.; 2e kiesdistrict J. M. Jansen J. M. de Sonnaville en J. de Wit Dz.; 3e kiesdistrict J. H. Blum G. T. M. van den Bosch; H. Coopmans en M. Uitenbosch. In ieder kiesdistrict zijn twee plaatsen te vervullen. De stemming zal nu plaats hebben op dinsdag 11 Juli, van voormiddags 8 tot des namiddags 5 uur voorle distr., in het Stadhuisin de zoogenaamde Besognekamer 2e distr., in een lokaal der 2e openbare school voor onvermogenden aan de Oodegrachttegen over het Wildemanshofje 3e distr., in het Stadhuis in de zoogenaamde Polderkamer. De barometerstand alhier was des morgens te 8 uur als volgt den 28767.9 den 29 757.0. Wedrennen te Bergen. Wij vestigen nog eens de aandacht van belangheb benden, dat op zondag 2 Juli, met het oog op de te Bergon te houden barddraverijen en wedrennen, gelegen heid bestaatzoowel om per tramomnibus van af het station direct naar Bergen te rijden, als om per boot die in de nabijheid van het station aan den steiger bij de Spoorbrug gereed zal liggen, naar de Koedijker Vlot brug te varen vanwaar de renbaan in oen half uur te voet te bereiken is. Wij vernemen voorts, dat de buffetten, verpacht aan de heeren V. O. Lnycx, van Alkmaar, en P. Hilbrand, van Bergen, de consumptie zullen leveren tegen door het Comité vastgestelde prijzen, welke men vinden kan in de ad 15 cents verkrijgbaar te stellen programma's, die tal van voor den bezoeker nuttige gegevens bevatten, o.a. eene schetsteekening van de baan met aanhoorigheden en ingangen. 27 Juni, door den Notaris L. TOP, Bergen van de volgende perceelen te Alkmaar. 1. Voor afbraak: Huis, Scharloo, C 917. Str. N. van der Voort f 380, Verhoogd door S. Bregman q.q. tot 385, 2. Bouwterrein aldaar, C 917 ged., pl.m. 94 c.a. met eene gemeene steeg, pl.m. 18 c.a. Str. N. van der Voort 460, Verhoogd door W. J. v. d. Steen q.q. tot 610, 3. Idem, aldaar, C 917 ged., pl. m. 94 c.a. met eene gemoene steeg, pl. m. 18 c.a. Str. N. van der Voort 600, Niet verhoogd. 4. Idem, aldaar, C 917 ged.pl.m. 95 c.a. met eene gemeene steeg pl.m. 18 c.a. Str. S. Bregman q.q. 630, Niet verhoogd. 5. Idem, aldaar, C 917 ged., pl.m. 93 c.a. met eene gemeene steeg, pl.m. 18 c.a. Str. N. van der Voort 600, Niet verhoogd. Ns. 15 gecomb. Str. Jb. Ligthart 2915, Niet verhoogd. GEBOREN. 26 Juni. Agatha Maria, d. van Jan Schreuders en Geesje Beers. 28 David, z. van David Schaddenhorst en Johanna Vrolijk. OVERLEDEN. 27 Juni. Archibald Maclaine Pont, 76 j. 28 Klaas, z. van wijlen Pieter Wiering en Clasina Anna van Leeuwen, 15 j. Jan Buijt, 21 j. en 9 m. Bergen. Getrouwd. 1 Mei. Cornelis Roozendaal, Schoorl, en Guurtje Schut. 14 Dirk Dekker en Maartje Brouwer.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3