Nederland. Stadsbericïiten. Gemeenteraad van Alkmaar. Beurs- en Marktberichten. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGERLIJKE STA NI). TRAIVSVAAU. Het onderhond van den heer Fischer met den Uitvoerenden Raad liep den 28 af. De nitslag zal niet officieel worden bekend gemaakt voordat de voor stellen bij den Volksraad zijn ingediend en de details in geheime zitting zijn behandeld. Men zegt dat in de oorspronkelijke voorstellen van het lid van den Vrijstaatschen Uitvoerenden Raad wijzi gingen zijn gebracht en het tijdsverloop voor de terug werkende kracht van de vorleening van het kiesrecht niet is vastgesteld, maar door den Volksraad zal worden bepaald in verband met andere bijzonderheden. AERUJHJVlODIfl STATES. De Amerikaansche Regeering moot een rapport van generaal Otis over den toestand op de Philippijuen hebben ontvangen dat alles behalve rooskleurig is. Daarin zou de bevelhebber der Philippijnsche expeditie erkennen dat de operaties zijn gestaakthoewel de omtrek van Manilla nog door den vijand is bezet. Verder zouden daarin zeer aanzienljjke versterkingen worden gevraagd. De overheid is omtrent den inhoud van dit rapport zeer geheimzinnig. Intusschen wordt officieel gemeld dat binnenkort tien duizend man versterkiugeD naar de Philippijnen zullen vertrekken. Naar luid van Japansche berichten zijn de verliezen der Amerikanen veel grooter dan is opgegeven. Laatste Berichten. Uit de Belgische Hamer. BRUSSEL, 30 Juni. De socialistische leider Furné- mont deed eeD beroep op het humaniteitsgevoel der Kamer en trachtte aan te toonen, dat het kiesrechtvoor- stel der regeering de eenige oorzaak is der bloedige gebeurtenissen, die in deze dagen te Brussel zijn af gespeeld. Minister-president Van den Peeroboom antwoordde, zeggende, dat men der regeering bedoelingen toeschrijft, welke zij niet heeft. Op een interpellatie van den radicalen leider Lorand verklaarde de minister-president, dat noch de ministers, noch de gouverneur der provincie de gendarmerie hebben gerequireerd. De socialistische afgevaardigden drongen heftig aan om te vernemen wie de gendarmen te hulp heeft geroepen. De socialist Denis gaf een beschrijving van de zaal in het hospitaal, waar de slachtoffers van het geweld wer den verpleegd. Hij verklaarde, dat niets zulk een afschu welijk optreden van de zijde der overheid kan rechtvaar digen en vroeg wie voor dit optreden verantwoordelijk is. Minister van den Peereboom antwoordde »Ik heb de troepenmacht der gendarmerie doen uitbreiden. De wet telijk voorgeschreven sommaties zijn gedaanvoordat handelend werd opgetreden." De socialisten scholden den minister-president uit voor moordenaar." De heer Denis deed een beroep op het humaniteits gevoel der ministers en der reohterzijde. De onafhankeltjke Brusselsche afgevaardigde Théodor sloot zich aan bij de verzoenende woorden gesproken door do algevaardigden Furnémont en Denis maar be' streed het kiesrecht-voorstel. Minister president Van den Peereboom verklaarde uit naam van de Regeering, dat zij zeer ernstig een verzoening wenscht zij wil treden in den weg, die haar is aangewezen en naar middelen van verzoening zoeken. Deze verklaring werd door de rechterzijde met toejui chingen, door de linkerzijde met den uitroep »zeer goed" begroet. De voorzitter hief daarop, onder toejuichingen op alle banken, de zitting op. De burgemeester heeft het besluit ingetrokken waarbjj samenscholingen op straat worden verboden. Er is een groote meeting gehouden in het »Maison du Peuple" waar een socialistische betooging werd ge organiseerd. Men verwacht dat alles rustig zal afloopen. In den omtrek der ministeries is alles kalm. Transvaal. KAAPSTAD, 30 Juni. De heer Fischer bracht heden aan de leiders der Afrikaansche partij verslag uit van zijn zending te Pretoria. Er zijn sterke aanwijzingen, dat zijn succes geenszins volkomen is en dat president Kruger niet geneigd is do concessies te doen welke de Afrikaanders voorstellen. De president der Zuid-Afri- kaansche Republiek is van oordeel, dat de algemeene staatkunde der Afrikaanders te vooruitstrevend is. De heeren Hofmeyer en Te Water vertrekken morgen per bjjzonderen trein naar Bloemfontein. Reizen. De firma Perry Co., te Amsterdam, heeft een boekje verkrijgbaar gesteld onder den titel Voor het reisseizoen", bevattende eene opgave van alles wat in dit magazijn op het gebied van reisartikelen verkrijgbaar is. Wlllielmlna-Verecnlglng. Het tweede jaarverslag is verschenen van de »Wil- helmina-Vereeniging', zich ten doel stellende veibetering en verheffing der krankzinnigenverpleging. Zij tracht dit doel te bereiken a. door bet opsporen en voorthelpen van personen geschikt om tot verpleegster of verpleger te worden opgeleidb. door de doelmatige opleiding dezer personen te bevorderen en te vergemakke lijken c. door het oprichten van huizen waarin ver pleegsters of verpleeers die rust behoeven of buiten be trekking zijn tijdeljjk een voor hen passend onderkomen kunnen vinden d. door het verieenen van steun aan verpleegsters of verplegers bij slepende ziekte, invaliditeit ol ouderdom. Uit het bovengenoemde jaarverslag blijkt, dat het aan tal leden en begunstigers ruim 1000 bedraagt en de Vereeniging thans te beschikken heeft over een kapitaal van f 12.000 en f 4000 aan jaarlijksche bijdragen. Daarbij moet echter in aanmerking worden genomen, dat in sommige plaatsen, zooals Rotterdam en Utrecht, de afdeelingen nog niet tot volle krachtsontwikkeling zijn gekomen en in andere de contributie eerst zullen worden geïnd in den loop van 1899. Alle krachten zullen worden ingespannen tot de zoo noodige versterking der financiën, opdat in de eerste plaats uitvoerbaar worde het plan tot oprichting van een tehuis voor verpleegsters en van eene voorbereidingsschool voor candidaat-verpleegsters voor welk laatste doel reeds het oog geslagen is op een ge bouw te Amsterdam, dat wellicht op gemakkelijke voor waarden in gebruik verkregen kan worden. Wij vestigen nog eens met nudruk de aandacht onzer lezers op deze zoo hoogst nuttige veieeniging waarvan men lid kan worden tegen eene jaarlijksche bijdrage van f 5,Voor Alkmaar heeft in het Provinciaal comité voor Noordholiand zitting de beer mr. T. A. Sannes alhier. l*a pier linnen. Welk een verbruik nog altijd het papierlinnen vindt, voor boorden, manchetten, en fronts bewijst wel de uitgebreide catalogus, dien men ons toezendt, van de »Rheinische Wfische Fabrik", waarin door een reeks afbeeldingen de keuze zeesr gemakkelijk wordt gemaakt. De fabriek wordt te Alkmaar vertegenwoordigd door den heer J. Egelman, Fnidsen. Ren Haag. Door zelfontvlamming van de vloei stof, waarmede een automobiel werd voortgedreven, raakte deze in brand. De bestuurder, die de vlammen plotseling om zich heen zag opstijgen, wist zich, door ijlings van do machine te springen, voor brandwonden te vrjjwaren. Eenige oogenblikken later slaagde men er in de vlam te dooven. Onweer. Te Nijehorne (Fr.) is de bliksem geslagen in het schoolgebouw. Van enkele kinderen werd het haar ver schroeid. Er ontstond natuurlijk een groote paniek, doch alles is gelukkig zonder ongevallen afgeloopen. Iteerliugowaard. De heer iebe van Slooten Jr. is benoemd tot directeur der kaasfabriek »Vita Nova", in de plaats van den heer P. Wonder Az., die voor deze betrekking had bedankt. S(. Pankras. Bij de gemeenteraadsverkiezing, wegens periodieke aftreding op den 27, zijn 2 lijsten ingeleverd met 4 candidaten voor 3 vacante plaatsen. Candidaten zijn: Jb. Ruijs Jz.J. Schuit; Jb. Sly ker en L. van de Vijzel. Het aftredend lid C. Sljjker had te kennen gegeven niet meer in aanmerking te willen komen. De stemming is bepaald op maandag, 10 Juli a.s. Vt armenhuizen. Aan het posttelefoonkantoor werden gedurende de maand Juni behandeld: 23 inlagen spaarbank tot een bedrag van f 402.04; 7 terugbetalingen lot een bedrag van f 910.09, er werden 3 nieuwe boekjes afgegeven. Voorts slechts 17 telegrammen, waarvan 10 uitgaande. Palen en draad voor de telefoonlijn Warmenhuizen— Dirkshorn zijn thans geplaatst en aangebracht, doch de aansluiting nog niet gesteld, 't Levert een vreemden blik op, de groote vlakte tusschen hier en Dirkshorn door die palen etc. onderbroken te zien. Examen. Te Delft is bij het eind-examen aan de Polytechnische School als werktuigkundig ingenieur geslaagd de heer A. CL Bosmanalhier. Alkmaarsclie Bad- en Zweminrichting. Van den 24 tot en met den 30 zijn 471 baden genomen waarvan 281 door heeren, 16 door dames, 52 door weezen en 122 door onvermogenden. Drukste dagen waren 24 en 28 Juni met 96 en 99 baden. Hoogste temperatuur van het water 69°, laagste 68° Fahienheit De barometerstand alhier was des morgens te 8 our als volgt: den 30: 759.1; den 1 Juli: 753.5. Ambaehtsonderwljs. In de onlangs gehouden vergadering van den Bond van Directeuren van Ambachtsscholen in Nederland werd de oud-voorzitter, de heer M. J. de Wroot, onze vroe gere stadgenoot, tot eere-voorzitter benoemd, terwijl genoemden heer door de leden van den Bond een paar prachtige etsen als souvenir werden aangeboden. Soorderbank. In de den 29 gehouden algemeene vergadering van aandeelhouders der Naamlooze Vennootschap »Noor- derbank", alhier, werd de balans en winst- en verlies rekening over 1898 goedgekeurd. De bruto-winst bedroeg f 19212,47. Besloten werd hiervan, na afschrijving van onkosten en inventaris, aan aandeelhouders uit te keeren 5 °/0 over hunne stortingen en op reserve f 3000 te boeken waardoor dit fonds tot f 7763.20 stijgt. De periodiek aftredende commissaris, de heer fl. Punt, werd als zoodanig herkozen. Concert Buiten-secieteit Door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto zal op Dinsdag den A des avonds ten 3"/i nur in den Stadshoutvan wege de Buiteu-societeit, een concert worden gegeven, waarvan het programma als volgt luidt 1. »Marche funèbre de la sonate opus 35 2. »Tempelwe he" Fest-Ouverture 3. a. Arie »Lass fürdieSünden*' 1667 b. Scene und Arie aus der Oper »Luisa di Montfort" voor B clarinet 4. Fantaisie op motieven uit de opera »Maritana" Fr. Chopin. Kéler Béla. A. Stradella. M. Bergson. Wallace. Richard Wagner. G. Balfe. C. M. Ziehrer. C. M. v. Weber. autoriteiten den stoet op, o.a. de heer majoor J. Doorn bos, in zijne dubbele qualiteit van directeur der Cadet tenschool en garnizoens-commandant, vergezeld van zijnen adjudant, den heer luit. J. H. van der Hegge Zijnen en den fungeerenden plaatselijken adjudant, den heer luit. C. J. T. de Graaf. Do drie officieren waren allen in groot tenue. Verder waren vertegenwoordigd rechtbank, balie, schutterij, kamer van koophandel, ambachtsschool, brand weer, ook de militie-commissaris was tegenwoordig. Allen sloten zich vervolgens bij den uit een elftal rijtuigen bestaanden stoet aanwaarin behalve familieleden en vrienden, ook de leden van den raad eene plaats vonden. Op uitdrukkelijk verlangen van den overledene had den geen officieels toespraken aan zijn graf plaats. Alleen sprak de zoon, de heer mr. P. Maclaine Ponteen gevoelvol woord tot de kleinkinderen van hem, dien men grafwaarts droeg, hun op het hart drukkende den naam, dien zij droegen, evenals hun grootvader dit had gedaan, hoog te houden. Met een woord van hartelyken dank aan allen, die mèt en onder zijnen vader hadden gewerkt en al degenen, die dezen de laatste eer hadden bewezen, was de droeve plechtigheid geëindigd. 5. Einzug Marsch und Chor aus der Oper »TannhHuser" 6. Ouverture de 1' opéra »La Bohé mienne" 7. »Weauer Madl'n" Concert-Walzer 8. Fantaisie op motieven uit de opera »Der Freischütz" Souvenir. Rij zjjn vertrek van hier werd den heer J. JU. Appel man door het college van regenten over de gevange nissen als herinnering aangeboden een keurige sigaren koker, door de beambten van het Rijks Opvoedings gesticht een flinke wandelstok, alsmede eon fraaie porte- monnaie, alle drie voorwerpen dragende een zilveren plaatje met waardeerend inschrift. Begrafenis A. Maclaine Pont. Onder plechtig klokgelui verliet het stoffelijk over schot van den heer Archibald Maclaine Pont, burgemeester dezer gemeente, zoo plotseling aan zijn werkkring ontrukt, het sterfhuis in het Kennemerparb. Groot was de be langstelling, alom aan den dag gelegd. Aan het stadhuis was de vlag halfstoks met rouwfloers omkleed. Aan den ingang van het kerkhof wachtten tal van BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat door hun College bij besluit van 22 en 29 Juni j.l. ns. 1 en 2 vergunning is verleend aan J. J. BAKwonende te Alkmaar tot bet oprichten van eene huidenzouterij en klopperij met bewaar- en droogplaats van ruwe wol op de terreinen van de voormalige Albmaarsche Stoommeelfabriek en aan JAN DE JAGER wonende te Schagerbrug, gemeente Zype tot het oprichten van een bakkersoven in het perceelwijk D, no 6, hoek Sandersbuurt. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Alkmaar, C. W. BRUINVIS, waarn. Burgem. 1 Juli 1899. O. D. DONATH, Secretaris. Drankwet. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat aan hen vergunning is gevraagd door JAN STREMMELAAR wonende te Alkmaar, tot het voortzetten van den verkoop van sterken drank in het klein in het perceel aan de Oudegracht hoek Hofstraatwijk A, No. 212, welke vergunning thans ten name staat van SIMON JANSSEN. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, C. W. BRUINVISlo. Burgemeester. 1 Juli 1899. C. D. DONATH, Secretaris. Heeren leden van den Gemeenteraad worden opgeroe pen tot bijwoning der vergadering op Woensdag, 1 Juli 1899, des namiddags te 1 uur, ten einde te beraadslagen en te besluiten omtrent de hieronder ver melde punten. De Burgemeester, O. W. BRUINVIS, Wd. Burg. 1. Lezing en vaststelling der notulen van de vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Beöediging van de nieuw benoemde leden van den Raad, de heeren de Wild en Glinderman. 3. Benoeming van een tijdelijk wethouder. 4. Stemming over het voorstel van B. en W. in zake het verkrijgbaar stellen van afdrukken van het kohier H. O. (bijlage n°. 54), waarover in de vorige vergadering de stemmen hebben gestaakt. 5. Voorstel van B. en W. tot oninbaarverklaring en verhaalbaarstelling van hoofdelijken omslag en straat belasting over vorige diensten (bijlage No. 76). 6. Benoeming van een commissie voor het nazien van de gemeente-rekening, dienst 1898. ONDERTROUWD. 29 Juni. Mr. Johannes Philippus Bosman, en Johanna Maria Waalewijn. Lambertus Martinus Wille- brordus Schoonhein, te Utrecht, en Anna Maria Paleari, alhier. Antonius Dirk Rietmann, te Wormerveer, en Dina Barbcra Vrijhoef, alhier. Arie List en Dieuwertje Haverkorn. Adriaan Hendricus Bijleveld en Johanna Sophia Elisabeth Scbwarzer. GEBOREN. 30 Juni. Everdina Maria, d. van Leendert Spruit en Maria Elisabeth Gerling. Bergen. Geboren: 14 Juni. Cecilia Adriana, d. van Jacobus Wittebrood en Catharina Hoogland. Overleden: 4 Juni. Johannes Leijen, 80 j. Getrouwd: 4 Juni. Cornelis de Boer, te Oudorp en Maria Baij, alhier Alkmaar, 30 Juni. Kleine kaas f 25.50 commissie 23,50, Middelbare f 25.50. Aangevoerd 575 stapels, we gende 213996 Kgr. Alkmaar, 1 Juli. Aangevoerd 4 paarden f 90 a 200, 9 koeien en ossen f 120 a 170, 32 nucht. kalv. f 8 a 18, 50 magere schapen f 14a 23.— 61 magere varkens f 10 a 14.5 bokken en geiten f a 4.214 biggen f 4.a 7.—, boter, per P. ('s middags 12 uur) f 0.45 a 0.50 kipeieren f 0.75 a 0.875 per 25, eenden dito f 3. per 100. 78 lammeren f 8 a 14. 0 kleine bokjes f 0.a 0. Hoorn, 30 Juni. Aangevoerd 347 schapen f 20.a 26,Handel vlug. Meppel, 29 Juni. Boter, per '/8 vat le soort f 21.50 a 2e soort f 20.a 3e soort f 19.aO-, per 1,5 Kg. f 1.40 a 1.65. Aangevoerd 7800 Kg. Schiedam 30 Juni. Noteering Makelaars t 9, Jenever 1 13,Amsterd. proef t 14,50. Beurscommissie f 8.75. Stemming flauw. Ruwe spiritus f 73/4 a 7°/,, Spoeling-commissie f 0.60. Zaandam 29 Juni. Kaas. Aangevoerd 9 stapels Hoogste prijs kleine f 23.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2