Wieringerwaard 4. die van D. A. Kaan, idem 5. die van J. L. T. Gronemanidem 6. die van N. D. Kaan, Anna Paulowna 7. die van wed. K. J. Kaan, Wierin gerwaard. Voor deze afdeeling zijn voor de geheele pro vincie 12 premiën van f 40 elk nit de rijksbijdrage, beschikbaar gesteld. Voor de afdeeling eenjarige hengsten werden aangeboden 24 stnkB, waarvan eene premie van f 100 werd toegekend aan den hengst van J. Breebaart Kz., Winkel, en een van f50 aan dien van D. A. Kaan, Wieringerwaard en een van f 50 aan dien van P. Raap, Dirkshorn. De keuringscommissie bestond nit de heeren C. Oudjjk Waddingsveen J. M. Billroth, Hoorn en P. Wittert, len luitenant bij de veldartillerie, 's-Graven- hage. De keuring werd door zeer goed weer begunstigd en door vele belangstellenden bijgewoond. IiangcdijkStreek. Eene eigenaardigheid van de Streeker bloemkool is, dat zij kan ingelegd worden, terwijl dit met de Lange- djjker reuzenbloemkool niet het geval is. Daarentegen kan de Langedijker witte kool ingelegd worden en de Streeker witte kool weer niet. Waar deze eigenaardig heid aan is toe te schrijven zal moeieljjk uit te maken zjjn. Ifederlandscli Export. Op uitnoodiging van het Dagelijksch Bestuur der Vereeniging tot bevordering van den Nederlandschen Export te 's-Uravenbage is, na overleg en in samen werking met de voornaamste dagbladen en handelsperio dieken tot stand gekomen een Perscomité van Bijstand en Advies. Door tusschenkomst van dat comité zullen geregeld worden gepubliceerd mededeelingen, die vanwege het Centraal-Bureau zullen worden verstrekt en die zullen kunnen geacht worden van belang te ziju voor den ge- heelen Nederlandschen handel. In belangrijke zaken die persbelangou raken, zal tevens door het Bureau het advies eener uitvoerende commissie worden ingeroepen. In die Uitvoerende Commissie hebben zitting de navol gende Nederlandsche organen1. Dagblad voor Zuid holland en 's-Gravenhage2. Het Vaderland, 3. De Residentiebode, 4. Nederlandsch Correspondentie-Bureau voor Dagbladen, 5. Nieuwe Rotterdamsche Courant, 6. Algemeen Handelsblad, 7. Handelsbelangen, 8. Hoyman Schuurmans Exportblad, 9. De Telegraaf. Als Bureau zijn daaruit aangewezen de heeren A. P. A. Hein, Rot terdam (handelsbelangen), voorzitter, S. Vas Dias (Nederl. Corr.-Bureau voor Dagblen R. Baron van Haarsolte (Dagb. voor Z.-H. en 's-Gr.) secretaris, terwijl als gede legeerde van het dagelijksch bestuur zal optreden mr. H. J. A. Mulder, voorzitter der Vereeniging. Te 's-Graven hage en in de provincie hebben zich op uitnoodiging van het Centraal-Bureau behalve de bovengenoemde bij dat Comité aangesloten de navolgende organenIlaagsche Courant, Scheveningsch Dagblad, Utrechtsch Prov. en Stede lijk Dagblad, Oprechte Haarlemsche Courant, Nieuws van den Dag, Prov. Zwolsche en Overijselsche Courant, Leeuwarder Courant, Prov. Groninger Courent, Prov. Drentsche en Asser Courant, Arnhemsche Courant, Prov. Geldersche en Nijmeegsche Courant, Middelburgsche Courant, Prov. Noordbrabantsche en 's Hertogenbossche Courant, Alkmaarsehe Courant, Tilburgsche Courant en Twontsche Conrant. Ongeveer dezelfde verhouding iB door deze regeling in het leven geroepen als kort geleden tot stand kwam o.a. in Oostenrijk tusschen den Oesterreichisch-Ungarischen Exportverein en een deel der Weeuer pers (o.a. het Wiener Handelsblatt) die door geregelde publiciteit het streven der Vereeniging naar vermeerdering van den uitvoer steunt, en waarvan de goede gevolgen zich reeds doen bemerken in vermeerdering van het aantal bij het Cen traal-Bureau der Oostenrjjksche Vereeniging inkomende aanvragen om advies en medewerking. Moge dat bij ons eveneens het gevolg zijn. Amsterdam. Een dertienjarige knaap kwam zich op het politiebureau beklagen, dat hij door een man met een scherp voorwerp in den rug was verwond. Eenige getuigen verklaarden te hebben gezien, dat de man den knaap, die met zijn kornuiten hem geplaagd had, met een blinkend voorwerp in den rug gestoken had. Kort daarna werd hij in beschonken toestand naar het bureau gebracht in zijn bezit werd een knipmes gevonden. Nadat de afdeelingschef den verwonden knaap een nood verband had aangelegd, is deze naar het Binnen-Gast- Hoera, ze komen 1'' juichte Fransje, zij was eensklaps geheel veranderd, scheen hare sentimenteele stemming van daar straks geheel vergeten te zijn en wipte met vluggen sprong in de tamelijk hooge vensterbank »Schit- terend 1 alle acteurs moeten op Papa's verjaardag present zijn I" »Eu denk eens, Pia, je ouders komen niet alleen, ze brengen uog een verrassing mede ook 1" >Een verrassing?" klonk het gerekt en als ait één mond, van beide jonge meisjes. »En zulk een heerlijke verrassing! Uw broeder Gert is acht dagen geleden met de Ariadne" uit de Zuidzee teruggekeord en komt morgen met een verlof van eenige maanden thuis hij zal uw ouders vergezellen en eveneens onze zeer welkome gast op Niodeck zijn 1" Hoera nogeens een drievoudig Hoera riep Fransje »Dat is pyramidaal 1 Dat is eenvoudig fameus 1 Gert moet een aliermenschelijkst fideele vent zijn, die zal wel voor de pret zorgen I Hola, tralalala 11 ik kan 't haast niet meer afwachten, tot we weer thuis zijn 1" en daarbij schermde zij met haar lange armen in de lucht en gesticuloeide met haar beenen, dat het eind er van weg was. En alsof hare vroolijkheid aanstekelijk waswerd het gesprek oensklaps zoo levendig en opgewektals het sedert de heerljjke dagen te Assmansbausen nog niet geweest wascn toen Friedrieh kwam zeggen dat het avondeten gereed was begaf men zich in zulk eon opgeruimde stemming aan tafel, dat Graaf Willibald zijn oogeu en ooren nauwelijks gelooven kon. De aangename tjjding had uiterst gunstig op Pia's toestand gewerkt. Zij herleefde bij de gedachte aan het heerlijke samen zijn op Niedeck, en vaak stond zij, met gevouwen han den, omhoog gerichten blik en stralende oogen en her haalde zachtjes: »Het trotscbeoude geslacht zal te gronde gaan, omdat een meisjesgril het zoo gewild heeft Neen bij God, zij wil het niet! De tjjd van kinder achtige luimen en verkeeiden trots is voorbij En als zjj des nachts slapeloos op haar legerstede lag, en de huis gebracht, waar de dokter verklaarde, dat de wond niet gevaarlijk was. Na verbonden te zijn, is daarop de knaap met zijne moeder huiswaarts gekeerd. Brand. In den nacht van den 28 zijn de boerderijen van de weduwe Peters en de drie gebroeders Theuniseen onder Groesbeek, geheel afgebrand met alles wat er in was. De drie gebroeders Theunissen bekwamen daarbij zoodanige brandwonden, dat allen naar het zie kenhuis te Nijmegen zijn overgebracht. lloorn. In de den 28 gehouden vergadering van hoofdingelanden van het waterschap de Westerkogge bij Hoorn werd besloten het bestaande stoomgemaal te ver- bonwen. De drie aanwezige stoomketels en de dubbele centrifugaalpompmachine zullen vervangen worden door één ketel en één centrifugaalpompmachine van gelijke capaciteit wat het watergevend vermogen betreft; een zeer belangrijke kolenbesparing zal hiervan het gevolg zijn. De uitvoering van dit werk is opgedragen aan de heeren W. C. en K. de Wit, ingenieurs te Amsterdam. tioedkoope ultstapblljetten. Voor 3 cents stelt de Hollandsche IJzeren Spoor wegmaatschappij aan hare stations en bestelhuizen de bepalingen verkrijgbaar waaronder door haar, gedurende de maanden Juli, Augustus en September, speciale goed- koope uitstapbiljetten voor al hare lijnen de door haar geëxploiteerde tramlijnenalsmede het stoombootveer Enkhuizen—Stavoren verkrijgbaar worden gesteld. In de eerste plaats blijkt uit die bepalingen dat be doelde biljetten eene maand geldig zijn, dat zij slechts worden afgegeven over een afstand van minstens 27Ö K. M. en dat de prijs voor dezen minimum afstand be draagt le klasse f 6,752e kl. f 5,07 3e kl. f 3,38 en dus inderdaad zeer laag is tegenover de tot heden geldende tarieven. De biljetten moeten aangevraagd worden uiterlijk één dag voordat de reis aanvangt, aan het station van vertrek. gTAPSBERlCHTHar. Vergadering onderwijzers en onderwijzeressen. (Op woensdag, den 28.) (S 1 o t.) Bjj het herstellen der vergadering werd medegedeeld, dat de heeren Francken en Ditmars met 58 van de 67 uitgebrachte stemmen waren herkozen 4 stemmen waren uitgebracht op den heer Koog en de andere op verschil lende personen. Na de keurig uitgevoerde nummers voor orgel en viool, »Kirchen-Arie" van Stradella en »Ave Verum" van Mo zart door de heeren A. P. Zeilmaker en C. Slinger alsmede »Ze wisten het wel" v. S. v. Milligen en »Een liedje" van Gottfried Mann, beide woorden van G. W. Lovendaal door den heer J. R. van Arnhem, die met luid applaus werden beloond, kreeg de heer «I. Faber het woord om in te leiden >Onderling schoolbezoe k." Inleider zegt: 't Is geen nieuw idee, 't dateert reeds van het jaar '68, toen Dr. Nassau dat denkbeeld op perde en waarvan K. A. Borren in zijne paedagogische beschouwing het volgende schreef»Ieder, die altijd weer zich zeiven hoort, alleen zijn eigen werk ziet, die nooit anderen beluistert, nooit nagaat, hoe anderen doen, wordt eenzijdig. Door eigen liefde sterk in de over tuiging, dat zijne manier van werken en onderwjjzen goed is, gaat hjj steeds den ouden gang. En tochzijne overtuiging is eene dwaling. In 't verstandelijke is evenmin rust denkbaar als in de stoffelijke wereld. Gaan ook niet in de industrie, hoofden van ondernemingen van nijverheid buitenlandsche fabrieken en inrichtingen bezoeken, hunne werklieden er heen zenden en overnemen wat dit verdient en onderling schoolbezoek staat tot c'en voortgang van het onderwijs in dezelfde verhouding als dat bezoek tot onze nijverheid. Overal en altijd valt te leeren, niets gaat voor den nadenkende verloren bet bezoek ook der slechtste school draagt voor hem vruchten." De overtuiging hiervan had het bestuur van Groningen er toe geleid door het geven van den noodigen tijd en zelfs het noodige geld de gelegenheid te openen, zulke bezoeken te gaan afleggen. Maar spr. beschrijft zulk een bezoek, hij toont aan, dat door het ongewone en deftige daarbij van eigenlijk onderwijs bij kinderen noch zi veren maan de witte enveloppo bescheen, die doorzijn hand was beschreven geworden en die het eenige klei nood was, dat zij van hem bezat, als zij het telkens en telkens weder aan hare lipen drukte en zijn beeld haar zoo duideljjk en vlekkeloos, als dat van een heilige, voor oogen zweefde, dan kreeg het plan, dat half angstig en uarzelend in haar begon te rijpen, steeds meer gestalte en kleur 1 Ja, wat haar eerst krankzinnigheid absolute onmoge lijkheid had toegeschenen dat had Fransje's zacht kla gende stem haar eensklaps in een geheel ander daglicht doen beschouwen. Zij, de in aristocratische grondbeginselen opgevoede, zij zou ter wille van een grilterwille van overdreven, trotsche dweepzucht, een der oudste geslachten ten onder gang doemen Had zij dit dan nooit eens vroeger bedacht en ingezien Zeker had zij en toch had zij onverschillig en koud haar hand, de eenige die reddeu kon, van dit geslacht afgetrokken. Thans was echter de lietde er bjj gekomen en had haar met duizend fijne draden aan den laatste van dat geslacht verbonden, vast, onverbreekbaar tot in den dood, en wat haar eerst onverschillig en koud gelaten had, dat scheen haar thans een stukje van haar eigen ik, dat lag haar thans zóó na aan het harte, als niets anders ter wereld, daarvoor leefde, gevoelde en leed zij 1 Wuiff-Dietr ch kan als man van eer, niet nogmaals om haar hand vragen maar zjj, de zich zelf van schuld bewuste, berouwhebbende, zij k a n hem die hand wel, om vergeving smeekend, toesteken Handelt zij dan niet onvrouwelijk, ongepast Neen, de tegenwoordige toestand zou haar een veront schuldiging wezen, als ja, als Fransje er niet was! Zoolang de kleine er nog isvindt Wulff-Dietrich immers in haar oene echtgenoote met zestien kwartieren, en zoolang Fransje hem trouw blijft, bovindt het geslacht van Niedeck zich nog niet in gevaar. Bemint Fransje hem echter waarachtig en trouw Of was hare ingenomenheid met den neef slechts de dweep- zncht van een kind, die geen stand houdt onderwijzers sprake kon zijn en bewijst dat ten slotte zulke visites een genoegen voor de bezoekers en last voor de bezochten en globaal genomen een onnutte uitgave zijn. Van dergelijke bezoeken verwacht spr. geen heil, maar hg zou ze voor iets anders willen benuttigen. De onderwijzer vervolgt spr., bekleedt in do oogen van het publiek geen hooge betrekkingeen der nieuwste schrijvers liet er zich nog onlangs over uit als volgt »Een onderwijzer mist de maatschappelijke netheid, en wel hoofdzakelijk uit gebrek aan gewenschte vetheid." Ook tengevolge van geringe waardeeringwant op voeden schijnt zoo gemakkelijk en zelden wordt de on derwijzer in eere gehouden dan als hij er zelf bij is, en als soms een raadslid dit al eens doet, is hij er toch later tegen, dat meester's traktement verhoogd zal worden. Wie wel over hem kan of moet kunnen oordeelen, zegt spr., is de wetgever. Veelal schuilt dit gemis aan waar deering in de gebrekkige opleiding en nu volgt een schets hoe de jeugdige aanstaande onderwijzers zelden of onvol doende in de gelegenheid zijn, zich practisch te bekwamen. Meestal geschiedt dit op kweek- en normaalscholen, enkele uren, gedurende een paar jaar en dan nog zóó, dat de onderwijzer, onder wiens toezicht hij werkt, niet verplicht is, zich uitsluitend met don kweekeling bezig te houden, redenen waarom vele jeugdige onderwijzers, ook na ver kregen acte van bekwaamheid, met de practijk nog heel wat te sukkelen hebben. Door goede voorbeelden zou z. i. hier, waar de vorming onvoldoende was, veel te verbeteren zijn. Door het hooren en zien van andere ervaren onderwijzers zou voor hem, die zeker wel hand leidingen en methoden kent, veel voor de praktijk zjjn te leeren, hij zou daarbij kennis maken met verschillende leermiddelen en er mede zien werken. Al ware het slechts voor ieder vak een paar lessen, dit zou ongetwijfeld goede gevolgen hebben, want ook Zuidema o. a. zegt sdie één punt uit een vak heeft zien behandelen, kan er tien uitwerken en zelf onderwijzen." Voor jonge on derwijzers kunnen dus schoolbezoeken van groot nut zijn, maar ook voor ouderen, al waren ze alleen om eenzij digheid te voorkomen. Men denke hierbij eens aan on derwijzers in een stad en in een dorp, fabrieks- en openbare onderwijzers. Wat kan menvraagt spr., in hoogere klassen niet merkwaardige lossen in de methodiek krijgen, en wie zou niet gaarne eens eene inrichting voor am- bachtsonderwijs of een industrieschool bezoeken Neem aan, iemand heeft geen idee van school wandelingen, wat is natuurlijker, dan dat hij er eene medemaakt Een andere vraag is: Is onderling schoolbezoek in de praktijk mogelijk en dan stuit men op enkele be zwaren, b.v. het samenvallen van de schooltijden, de va- cantiën, de onkosten er aan verbonden enz. Is men echter van het nat overtuigd, dan acht spr. deze bezwaren niet onoverkomelijk en op de vraag »wien moet men bezoeken volgt natuurlijk het antwoord»hem, bij wien men kan verwachten, wat te leeien." Uit een en ander zalvolgens spreker, onderlinge waardeering het gevolg moeten zijn en daarom, verzekert hij ten slotte, verdient onderling klassebezoek ook voor don onderwijzer met eeaige ervaring over het algemeen aanbeveling. Voor afwisseling verzocht de voorzitter de heeren Zeil maker en Slinger nummer 11: »Prière" van G. F. Handel uit te voeren, wat keurig van stapel liep. In het daarop gevolgde debat maakte de heer T j a 1 s in a bezwaar tegen de voortdurende stoornis en de heer Wijn tegen de onkosten die het zal geven, ook zal er z. i. geen geschikte tjjd voor zijn te vinden, en de heer H. v. d. Borg verzekert, dat flinke jongens en meisjes, die met opgewektheid en den rechten lust de les van goede onderwijzers volgen welke hun hier en daar de noodige wenken geven, ook goede onderwijzers en onderwijzeressen worden. Hij weet niot hoeveel leerlingen van de Nor maalschool hebben hem dit reeds bewezen. De inleider betuigt zijn dank aan genoemde heeren, die hem de taak gemakkeljjk maakten, want eigenlijk bestreden hebben ze hem niet, allen erkenden het wen- schelijke er van zelfs de voorzitter en, herhaalt hij ten slotte, de bezwaren zijn niet onoverkomelijk waar 't wen- schelijke wordt erkend, laat ons daar trachten naar het mogelijke. Na het zingen van»Frühzeitiger Frlihling", woorden van Joh. Wolfgang von Goethe, muziek van F. Mendels sohn, bracht de heer Ditmars den dank der verga dering voor de samenstelling van zulk een rijk programma en de zoo uitstekende leiding aan den voorzitter, waarna deze, onder dankzegging aan allen, die door hun bezoek of medewerking hiertoe bijbrachten, met een hartelijk tot wederziens, de vergadering sloot. Het voorname, ernstige karakter van Wulff-Dietrich past volstrekt niet bij Fransje's persoonlijkheid en zij, de overmoedige opgewondene, zij zal zich toch op den duur niet gelukkig kunnen gevoelen met een man, die met geen harer buitensporigheden en liefhebberijen instemt. Haar kinderachtig gelach klinkt Pia nog immer als een wanklank in de ooren, zoo lacht geen meisje waar het 't zoete geheim harer liefde betreft, en behalve dat, is het Pia sedert eenige dagen opgevallen hoe koel en onverschillig haar nichtje over Wulff-Dietrich spreekt En dan haar gejubel bij het bericht dat Gert naar Niedeck komen zal Och, hoe onverschillig, hoe onbeschrijfelijk onverschil lig zou aan Pia het bezoek van een auderen jongen man zijn jaai was 't zelfs ue Koning in eigen persoon Fransje schijnt echter als geëb ctriseerd bjj de gedachte aan de komst van den jongen marine-officier, van wiens geestigheid scbo nheid en kranigheid zij nooit genoeg hooren kan Hoe veel heeft hij reeds beleefd Hoe veel interressants heeft hij al gezien en gehoord Zij brandt van verlangen om hem van alles te hooren vertellen, want ook in dit opzicht heeft de kleine volstrekt niet deu smaak van een jong meisje, maar concurreert met eiken gymnasiast 1 Geschiedenissen van Indianen en van zeeroovers, oor logsverhalen Ja over zulke boeken zat zjj gebogen met gloeiende wangen en schitterende oogen, terwijl Pia haar, in de eerste dagen dat zij te zamen waren over het boek »Een meisjosleven", dat zy voor haar nichtje had mee gebracht, ingeslapen vond. Toen had Fransje alles wat »lyrisch" was afschuwelijk gevonden, ja, zij zeide.dat zij bij dat soort literatuur wee en misselijk werd, spoedig was dit echter andors geworden zij was er mede gaan dweepen het had haar zelfs af eu toe bijua sentimen teel gemaakt 1 Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6