Buitenland. Nederland. over de listigheid van een slang om al zijn andere tekort, komingen in znlk een waas van onbestemdheid te hallen- dat de scherpzinnigheid der rechters niet in staat is daaruit de kern in het volle daglicht te halen. Voor zijn advocaat is hij in alle gevallen een dankbaar cliënt want zelf heeft hij het pad tot ontslag van rechtsver volging geëffend en aan zijn verdediger blijft niets anders over dan nog enkele kuilen die in den weg zijn over gebleven met juridische welsprekendheid aan te vullen. Er zullen nog wel eenige dagen verloopen eer men ver neemt of die pogingen gelukken. Het requisitoir moet nog komen en daarna krijgen de advocaten nog eenige dagen om zich voor te bereiden 't is ook voor de rechters een tegenvaller, dat zij het mooiste deel van hun vacantie-tijd aan dit proces moeten ten offer brengen. Wie in deze dagen ook geen minuut rust hebben Dat zijn een aantal reeders, die zich met hand en tand verzetten tegen het gewijzigde reglement van politie voor de visschershaven te IJmuiden. Het schijnt, dat bij den particulieren afslag van visch daar ter plaatste verschil lende misbruiken jaren achtereen hebben bestaan en deze waren zoo vastgeroestdat toen de Regeering bij het in gebruik nemen van de nieuw visch-hal te IJmuiden tevens besloot daar een Rijks-afslager te vestigen, wiens tusschenkomst verplicht is gesteld, door belanghebbenden luide protesten werden aangeheven. Eerst is op allerlei wijzen getracht om de invoering van dien nieuwen maat regel te beletten maar toen dit niet baatte is men gaan zinnen op middelen om zich aan den opgelegden dwang te onttrekken. Een daarvan is geweestdat een paar stoomtrawlers naar Amsterdam zijn opgevaren om daar hun vangst rechtstreeks op de Yischmarkt te brengen het resultaat daarvan is tamely k bevredigend geweest, doch een oplossing van het geschil wordt ervan niet vernacht omdat de hoofdstad niet meer heet te kunnen afnemen dan den voorraad van een drietal trawlers per week. Precies te zeggen wie eigenlijk gelijk heeft is niet zoo gemakkelijk wij hoorden daarover verschillende personen en zoo wij ons niet vergissen is des Pudels Kern deze dat eensdeels vroeger lang niet altijd den visscher- man werd gegeven wat hem toekwam maar dat ander deels door de regeering het mes wel wat al te diep in de wond is gezet en hoezeer met goede bedoelingen het stelsel der handelsvrijheid wel wat al te veel op den achtergrond is geschoven. Wat de pers vermag is in deze quaestie weer oens duidelijk gebleken. Het nu ingevoerde systeem is volkomen in overeenstemming met hetgeen door het dagblad De Telegraaf met groote zaakkennis is aanbevolen; de schrijver van deartikelen over dit onderwerp in dat blad is blijkbaar iemand van autoriteit en de Minis ter van Waterstaat moet met zijne adviezen ontegenzeglijk rekening hebben gehouden. Zooals de zaak in dit blad wordt voorgesteld en aan den logischen gedachten- gang van het betoog is geen zwakke schakel te ontdek ken moet door dezen zuren appel worden heen gebeten om tot betere toestanden te komen en zal eenmaal de ervaring leeren dat het krachtige optreden van den minister heilzame gevolgen met zich brengt. Afwachten is dus hot beste en wanneer inmiddels do sloom-trawlers hier komen om ons wat goedkooper visch te bezorgen kunnen wij niets daartegen hebben. Ons overzicht van de voornaamste gebeurtenissen der afgeloopen week zou niet volledig zijn als wij met geen enkel woord melding maakten van de algemeene verga dering der Liberale Unie. Veel is daarvan echter niet te vertellen, want de heeren hebben bijna even lang huis houdelijk vergaderd als in het openbaar. Er zijn tijden geweest, waarin tegen de vergadering der Liberale Unie werd opgezien als tegen een politiek evenement van den eersten rang, maar nu is daarvan geen spoor overgebleven. De openingsrededoor Prof. mr. W. L. P. A. Molen- graaff uitgesproken, was een opsomming van de afgedane en af te doene parlementaire werkzaamheden, waaraan alleen eenige kleur werd gegeven door opmerkingen als dat de ongeschikteomslachtige wijze van werken der Tweede Kamer wel in staat was grooter stapels papier voort te brengen, maar oveiigens een vlugge afdoening van zaken in hooge mate te belemmeren. Aan het slot zijner rede deed de hoogleeraar uitkomen dat een her nieuwde kiesrecht-agitatie op til is. De huidige regeling als in den zomer wanneer alles in bloei stond als de klimrozen, door het klimop heen, de met mos begroeide muren versierden en de grijze rotsen een met goud door stikten mantel omwierpen. Bosch en veldalles stond in rijken bloeihier de wuivende korenhalmen in alle kleurschakeeringen van 't lichtste geel, tot diepe donkere goudkleur toe ginds de in dichtedikke bladerpracht prijkende bosschen van zich hoog verheffendeoude statige woudreuzen afwisselend naald- en loofboomen waartusschen de bruine beuken en de bloeiende accacia's helder afstaken. Vol onbeschrijfelijke verrukking stond Pia telkens en telkens weder boven op de tinne van het Slotom van dien heerlijken wonderschoonen aanblik te genieten. Ja, die oude ridders wisten het wel, wat poëzie en schoon heid wasdaarom bouwden zij zich hunne woningen boven op de bergen waar vrijheid heerscht en waar men eerst duidelijk zien kan hoe schoon en heerlijk God de wereld geschapen heeft. En heden stond Pia met een dubbel vroolijk hart over de omrastering heen geleund en keek omlaag in het dalwaar de witte rookstreep van een locomotief zichtbaar waswaar de sneltrein als een donkere pijlsnel voortschieteude slang zich een weg door het bergachtig terrein baande. Thans nog slechts een enkel half uurtjeen zij zou haar ouders en broeder in de armen sluiten, haar ouders, naar wie zij te midden van haar harteleed en zielepijn zoo vurig had verlangd den broederdie jaren lang van haar verwijderd was geweesten dien zij juist zoo teeder lief had, wiens brieven haar steeds zoo onbeschrij felijk dierbaar waren geweest, haar beste, vroolijke Gertaan wien haar hart vooral thans in stilte de vurigste wenschen en zoetste hoop verbond Op de grijs steenen trappen verschijnt een gedaante,_en springtsteeds twee treden tegelijk nemendenaar boven Fransje. »Juistdacht ik 't nietdat je weer hier op dien »wachttoren" zitten zondt, 't is volstrekt.'niet noodig om zoo hoog te klimmen ik heb den trein al wel tien minuten geleden zien aankomen 1" Wordt vervolgd. van het kiesrecht werd onbevredigend genoemd en vóór het verstrijken der loopende wetgevende periode zou beslist moeten worden, hoe daarin verbetering te brengen. Na de pauze werd eerst, met slechts twee stemmen tegen, een motie goedgekeurd, waarin de wensch wordt uitge sproken dat het aanhangige wetsontwerp op den leer plicht in de hoofdzaken ongewijzigd zal worden aange nomen en toen kwam de piece de resistancede inleiding door mr. H. L. Drucker van de wettelijke regeling der Arbeidsovereenkomst. Glashelder werd uiteengezet, hoe in ons Burgerlijk Wetboek in die overeenkomsten absoluut onvoldoende is voorzien en hoe aan deze materie slechts drie artikelen zijn gewijd, waarvan er een dat, waarbij de meester op zijn woord geloofd wordt nog zeer onrechtvaardig is. Daartegenover schetste bij een regeling, waarbij recht zon zijn te bekomen zoowel voor aanzien lijker als geringere personen in dienstbetrekking. En hij deed dat op zoo onderhoudendevolkomen duidelijke wijze, dat zeker voor geen der aanwezigen ook maar één zinsnede verloren is gegaan menigeen zal Zaterdag middag voor het eerst een duidelijk inzicht hebben ge kregen in deze inderdaad zoo belangrijke aangelegenheid. Men wist ons te verzekeren, dat het zwaartepunt der vergadering der Liberale Unie ditmaal heeft gelegen in de geheime zitting. Er werd daarvan bekend gemaakt, dat de Unie op het oogenblik 80 afdeelingen telt met ruim 11000 leden wanneer er dus een groot beginsel is om de energie te prikkelen kan zij grooten invloed uitoefenen. Uitvoerig moet voorts beraadslaagd zijn over de tactiek-qunestie, terwijl wij eindelijk iets hebben hooren mompelen van plannen tot oprichting van een eigen orgaan of tot steun van een bestaand. Er zou daaruit kunnen opgemaakt worden dat de Unie beseffen gaat, dat haar periode van rustige werkeloosheid niet altijd kan voortduren en de tijd aanstaande is van eene her leving der propaganda voor de liberale begrippen. Waar andere .partijen voortdurend in de weer zijn, kan't voor de liberalen niet anders dan heilzaam zyn, dat zij ook hunne krachten eens oefenen. HUI.OHO. Gelijk wij reeds in ons voorgaand nummer onder de laatste berichten mededeelden, heeft de Regee ring althans voorloopig toegegeven aan den drang der openbare meening en zich tot nader te définiëeren con cessies bereid verklaard. Het was meer dan tijd niet slechts te Brussel was het rumoerig maar ook in andere steden dreigde het. De burgemeesters van Brussel, Gent, Antwerpen en Luik, den 30 door den Koning ontvangen verklaarden zich niet meer verantwoordelijk te kunnen stellen voor de orde indien het ministerie het kieswetontwerp niet terugtrok. Welke zullen de beloofde concessies zijn Er is slechts één uitweg, zegt de »Ind. Beige'', en dat is de zuivere, volkomen toepassing van het stelsel van evenredige vertegenwoordiging,- zonder dat het land, zooals in het ontwerp-Schollaert, in allerlei stukjes wordt geknipt om de conservatief-clericnle partij zooveel moge lijk in het voordeel te plaatsen. De verdeeling van het land in provincies tot grondslag nemend voor de kies- wetindeeling, en daarbij de evenredige vertegenwoordiging invoerend zonder herstemming, doch berekend naar de aantallen stemmen by de eerste stemming uitgebracht, dat acht de»Ind. Beige" het eenige voor België mogelijke kiesstelsel. En zoolang dat niet ingevoerd is, zoolang zal er steeds iets blijven haperen aan de samenwerking van de volksvertegenwoordigers ten bate van het welzijn der gemeenschap. ECJÏPTE. Evenals iederen zomer, wordt ook dit jaar Europa weder met een pest-epidemie bedreigd en neemt men overal de strengste voorzorgen tegen de ver spreiding dier gevreesde ziekte. Te Alexandrië zyn thans in het geheel 47 personen door de pest aangetast van wie 18 overleden en vijftien als hersteld werdeD ontslagen. In de laatste week zijn tien nieuwe gevallen voorgekomen waarvan drie met den dood afliepen. De ziekte blijft tot nog toe tot de stad beperkt. FKAAIAKIJK. Plotseling is Dreyfus den 1 Juli des morgens te 6 uur te Rennes aangekomen. Niet te Brest, maar te Quibéron, een klein kustplaatsje, is hij geland. Een extra-trein bracht hem tot nabij Rennes, waarheen hij verder per rijtuig vervoerd en onmiddelijk in de militaire gevangenis gebracht werd. Zóó geheim was alles in zijn werk gegaan, dat nauwelijks een hon derdtal belangstellenden, en dan nog slechts voor één enkel oogenblik, iets van het transport bemorkt hebben. Eenige uren na zijn aankomst werd zijne vrouw bjj hem toegelaten. Welk een wederzien Mevr. Dreyfus werd alleen bij haar man toegelaten, bjj wien zij ruim een uur bleef, in tegenwoordigheid van een kapitein der gendarmerie, die zijne kiesche taak echter met de grootste beuschheid volbracht. Bij uitzon dering kreeg zij vergunning om 's namiddags terug te komen. Naar het schijnt zal zij als regel haar man slechts driemaal in de week mogen bezoeken. Volgens de »Figaro" is Dreyfus niet alleen schrikkelijk verouderd, maar heeft hij moeite om zijne woorden te vinden. Blijkbaar zal bij eerst langzamerhand de gewoonte van spreken terugkrijgon. Toch dringt hij er op aan, dat de krijgsraad zoo spoedig mogelijk zitting honde. Zoowel volgens de »Figaro", als volgens de »Temps", keerde mevrouw. Dreyfus zeer bedroefd en verslagen van haar bezoek weder, ofschoon zij, zegt eerstgenoemd blad, verwacht had haar man meer lijdende te viqden. Te drie uren werd zij nogmaals bij hem toegelaten, waarna zij aan een berichtgever van het Nationaal Agentschap moet gezegd hebben, dat zij den kapitein naar lichaam en ziel »wel" had gevonden. Zeer opmerkelijk is het, dat de kapitein van al wat er in de laatste twee jaren is voorgevallen, zoo goed als niets weet. Aan boord van de S f a x was het verboden hem iets mede te deelen. Op zijn best draagt hij kennis van generaal De Boisdeffre's aftreding en Henry's zelf moord, maar dit maakt hem niet wijzer, daar alles rakende Henry's valsch stnk hem onbekend is. Kolonel Picquart heeft verzet aangeteekend tegen het besluit van den raad van onderzoek omtrent zijn ontslag uit den dienstop dezen gronddat zijn ver schijning voor den raad van onderzoek, zitting hebbende in den Mont-Valérien, onwettig was, daar hij wettig te Sousse in garnizoen lag. In Tunis zou de kolonel voor zijn rechters hebben moeten verschijnen. En indien men op dit pnnt de militaire wetten schond deed men dit aan het ministerie van koloniën wetende dat geen enkele officier van de troepen in Tunis zich zon hebben laten vinden om kolonel Picquart te veroordeelen. ITALIË. Zaterdagmorgen werd een koninklijk besluit uitgevaardigd mededeelende dat de zitting der Kamer gesloten is. Dit besluit heeftnaar uit Rome wordt gemeld bij alle partijen instemming verwekt. De uiterste linkerzijde beroemt zich erop haar doel volkomen bereikt te hebben, daar het parlement noch de politieke voorstellen der Regeering noch de wijziging in het huishoudelijk regle ment heeft goedgekeurd. De regeering moet dus* het uit den aard der zaak onwettige besluit betreffende de poli tieke rechten handhaven, zonder dat de Kamer het heeft goedgekeurd wat door de linkerzijde als een prachtig agitatie-middel wordt beschonwd. Men acht het vry zeker, dat thans de Kamer ontbonden zal worden en dat de nieuwe verkiezingen in October zullen plaats hebben. Laatste Berichten. KAAPSTAD, 3 Juli. De uit Bloemfontein gemelde indruk dat de heer Fischer de voorstellen van Sir Alfred Milner bij diens onderhoud met president Kruger zou voorstaan, wordt in Afrikaander kringen hier als onjuist beschonwd. Men is hier van meening dat geen overeen komst betreffende het kiesrecht voor de Transvaalsche regeering aannemelijk is, tenzij de kiesbevoegdheid voor de beambten van Staatspresident der Republiek en com mandant-generaal op een anderen grondslag wordt gesteld dan de kiesbevoegdheid voor den Volkraad. Als voor waarde voor de kiesbevoegdheid voor den Volksraad zon een zevenjarig verblijf moeten worden gesteld, voor kies bevoegdheid voor de beambten van president en opper bevelhebber een verblijf van tien jaren, terwjjl in dit laatste geval de bepaling geen terugwerkende kracht zou moeten hebben. PRETORIA, 3 Juli. De heer Fischer had een lang onderhoud met den Uitvoerenden Raad ter bespreking van de gewijzigde kiesrechtvoorstellen die de goedkeu ring hebben verworven van de regeeringen van Oranje Vrijstaat en de Kaapkolonie. Het is niet onmogelijk dat de heer Hofmeyr naar Protorii komt, om een onder houd te hebben met den Uitvoerenden Raad en den Volksraad. Men gelooft dat de toestand minder ernstig is dan in den aanvang werd gezegd. Op het eiland Texel zijn Zaterdag op de gewone wijze de reddingsmiddelen der Noord- on Zuid-Holland- sche Reddingmaatschappij nabij het dorp De Koog weder beproefd geworden. De zee was vrij onstuimig, zoodat de bemanning geen gemakkelijke taak had. Alles liep echter in de beste orde af. Het bleek, dat de reddingboot en de bemanning in alle opzichten goed voldeden. Zaandam. Den 1 is 's avonds laat de groote houtzaag-molen »de Vrede" geheel afgebrand alsmede een nabijstaande groote schuur met hout. De oorzaak van het onheil is onbekend. De molenaar, die niet tijdig genoeg het brandende gebouw kon verlaten, werd slechts met moeite, met brandwonden overdekt in veiligheid gebracht; zijn toestand is zeer ernstig. Haarlem. Op de nieuwe electrische lijn van hier naar Zandvoort waren den 1 eenige werklieden zonder isolatie-handschoenen bezig aan de geleiding, toen er plotseling stroom werd doorgevoerd. De een moest met ge weld van den draad worden gerukt, en een ander kon nog bijtijds, na een hevigen schok, langs de ijzeren paal, waarop hij werkte, den grond bereiken. maal-wedstrijd. Aan den, den 1 te Leeuwarden vanwege de »Friesche Maatschappij van Landbouw'' gehouden raaaiwedstrijd werd door 27 flinke maaiers deelgenomen. De strijd werd met opgewektheid gevoerd en door de aanwezigen met belangstelling gevolgd. Voor het beste en tegelijk het vlugste maaien is door de jury de le prijs, f 12.51), toegekend aan S. Landstra, te Huizum, die 526 M2.de 2e prijs, f 10; aan S. Hoi- tinga, te Huizum, die 594 M2.de 3e prijs, f 7.50, aan K. Stienstra, te Goutum, die 632 M2., en de 4e prijs, f 5, aan R. Vos, te Leeuwarden, die 525 M2. grasveld in een uur tijds hadden afgemaaid. Bij dezen wedstrijd is bij vernieuwing gebleken, dat de bedreven Friesche grasmaaier bij zijn Duitschen collega niet achterstaat, en dat hij, die het meeste en beste werk levert, in de practijk ook het meeste loon verdient. (vN. v. d. D.") Een misdaad t Sedert een week werd te Dordrecht een vrouw vermist, omtrent wier verdwijnen verschillende geruchten liepen. O. a. word gezegd, dat twee mannen baar zouden bedreigd hebben. Den 1 werd in het Hollandsch Diep onder Strijen-Sas het lijk opgehaald van eene vrouw die men vermoedt dat de vermiste is. Haar lijk was vreeselijk verminkt. Een gerechtelijk onderzoek zal moeten uitmaken of hier al dan niet aan een misdaad moet gedacht worden. Te Sclievenlngen reed dezer dagen een auto mobile in volle vaart langs het kanaal, toen eene afdee- ling veld-artilleristen uit het park aldaar kwam. Enkele ruiters vielen met hunne paarden eon paard brak twee beenen en is afgemaakt moeten worden. De bestuurder van de automobile maakte zich uit de voeten. Volgens bij het bestuur van het Hospitaal- kerkschip ontvangen bericht, heeft men reeds gelegen heid gehad diensten te bewijzen. De eerste zieke die aan boord werd gebracht was een Duitscher, van een schip uit Vegesack. Deze zieke is na twee dagen verpleging hersteld vertrokken. Later werden er van Vlaardinger schepen drie zieken aan boord gebracht, van wie een weder is ontslagen en twee aan boord bleven. De docter gaf buitendien herhaaldeijjk raad aan hen, die daartoe aan boord kwamen.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2