li u it e li 1 a ii d. Nederland. Bjj eerste stemming worden tot leden der commissie benoemd de heerende Lange en van den Bosch bij de tweede vrije stemming de heerenStoel, Glinderman en Kraakman. Hloot lang» den Hcnnemerstraatweg. De heer van den Bosch vestigt de aandacht op de sloot langs den Kennemerstraatweg, waarover in 1897 een adres inkwam bij den Raad van Dr. Sleeswijk c.s. B. en W. rapporteerden toen, om de sloot niet te dempen maar haar uit te diepen en den Opzichter over den Hout op te dragen haar zoo nu en dan van versch water te voorzien door inlating uit den poldor. In hoeverre daaraan is voldaan weet hij niet, maar wel kan hij constateeren, dat de wandelaars dezen zomer van genoemd slootje we derom ten volle geprofiteerd hebben. Vandaar dat hij meende de aandacht van B. en W. op deze zaak opnienw te vestigen, opdat door aanwending hunnerzijds van maat regelen een betere toestand worde verkregen. De heer Kraakman voegt hieraan toe, dat Alkmaar van haar waterboezem geen meesteres is. De gemeente kan wel uitdiepen, maar het water niet op peil houden, welke macht alleen toekomt aan het bestuur der Uitwa- terende Sluizen. Spr. zou wel wenschen, dat B. en W. steeds hun aandacht wijden aan het peil van Schermer boezem en te doen wat hun nuttig en noodig voorkomt, al zou het alleen maar zijn, dat een brief werd gericht tot het College der Uitwaterende Sluizen. De V oorzitter acht deze zaak van groot gewicht. Omdat de heer Kraakman beter in de zaak zit als lid der Prov. Staten en als grondbezitter dan B. en W„ zou bij gaarne zien dat deze met een pertinent voorstel kwam. De Beer Kraakman erkent daarvan de moeielijk- heid. Zijne bedoeling was geen andere dan dat B. en W. aan den architect gingen opdiagen, dat hij dagelijks door peiling enz. het oog op den waterstand hield. Als nu op een gegeven oogenblik geconstateerd wordtdat noodeloos water wordt uitgolaten dan zou men zich met gegronde redenen tot de Uitw. Sluizen kunnen wen den. Alleen dagelijksche waarnemingen kunnen wanneer zij in een rapport gestaafd zijn invloed uitoefenen. Kan spr. persoonlijk iets ten goede doen dan zal hij het niet nalaten. De o o r z i t t e r zal de zaak by B. en W. ter sprake brengen ofschoon hij vreestdat de hoogheem raden die zelf bij het behoud van het zoete water be lang hebben, zullen zeggen, dat zij over alle sluizen wat te zeggen hebben behalve over de Marine-sluis te Helder. De heer Kraakman zou in dat geval wenschen dat B. en W. zich wenden tot Z. E. den Minister van Waterstaat. De heeren de Groot en Bosman zeggen over deze zaak nog kortelijk hunne meening. De heer de Groot meent, dat de lage waterstand de schuld is van de polders die te veel water in den zomer uit Schermer boezem inlaten, terwijl de heer Bosman deze meening be strijdt en van oordeel is, dat het kwaad schuilt in de spuiïng door de Marinesluis. De voorzitter herhaalt, dat hij de zaak bij B. en V ter overweging zal brengen. Nadat niemand meer het woord verlangde, roept de V oorzitter gedurende den tijd, dat hij aan het hootd dor gemeente zal staan den steun en de medewerking in van de leden. De vergadering wordt gesloten. BKLUIB. Bij de opening van de zitting der Kamer zeide minister Van den Peereboom den 4 uit naam der Regeering het volgende In de vergadering van Vrijdag verklaarde ik, dat de Regeering zeer levendig verlangde tot verzoening en bevrediging te komen. Verscheidene leden hebben nieuwo voorstellen tot regeling van het kiesrecht aangekondigd. De Regeering oordeelt dat die behooren te wot den aan vaard en aan eene commissie ter overweging gegeven, waarin alle partijen vertegenwoordigd zullen zijn. Ik verzoek den leden, geneigd om zoodanige voor stellen in te dienen, dit spoedig te doen. Middelerwijl is de Regeering bereid om opnieuw na te gaan, wat er dient gedaan te worden ten einde de verlangde overeen stemming te verkrijgen. De onafhankelijke" Afgevaardigde Theodoor diende daarop een voorstel in, strekkende om voor het geheele land volledige evenredige vertegenwoordiging in te voeren. De socialist Van der Velde verklaarde uit naam der geheele linkerzijde zich met het voorstel eer Regeering te vereenigen. »Wy zijn bereid om in de commissie zitting te nemen," zeide hij, »want wij zullen daarin niet groepen der linkerzijde vertegenwoordigen, maar het land, dat eene groote overwinning behaald heeft." (Zeer goed links.) De liberaal-socialistische linkerzijde der Kamer heeft een manifest openbaar gemaakt, akte nemende van wat zij de intrekking van 't regeeringsontwerp noemt, ver kregen doordien het land in opstand is gekomen. De verschillende groepen verbinden zich om aaneengesloten te blijven, opdat geenerlei kiesrechthervorming worde aangenomen zonder dat vooraf het land geraadpleegd zij. Het stuk is door al de liberale en socialistische leden onderteekend. De indruk in de politieke kringen is, dat het lang duren zal eer het tot eene kiesrechthervorming komt. DUITSCHliAïkD. De Keizer heeft den 4 aan boord van den »Hohenzollern" ziju reis naar het Noorden aan gevangen. De nieuwe regeling van de troonopvolging in Saksen- Coburg is door den gemeenschappelijken Landdag goedge keurd. De hertog van Albany is dus officieel erkend als erfgecaam van den troon. Mocht hij zonder nakomelin gen sterven of sterft de mannelijke linie uit, dan wordt prins Arthur van Connaught tot de regeering van het Duitsche hertogdom geroepen en na dezen zoo noodig de nakomelingschap van den prins van Wales. De hertog van Albany moet thans zijn hoofdverblijf in zijn toekom stig rijk nemen. In geval hij minderjarig den troon zou moeten bestijgen, zal de erfprins van Hohenlohe-Langen- burg met het regentschap worden belast. De hertog van Albany, wiens moeder prinses Helena van Waldeck-Pyrmont is, is een volle neef van Koningin Wilhelmina. K Ui WW Ij A A11. Reeds thans beginnen de Jingoes bakzeil te halen en wordt hun toon in zake de Trans- vaalsche quaestie heel wat minder dreigend en oorlog zuchtig, zoo schrijft zelfs de heetgebakerde «Times". „Het departement van koloniën is bereid president Kruger eiken redelijken waarborg, die hij met recht kan eischen voor de onafhankelijkheid der republiek, in over eenstemming met gesloten tractaten, te geven indien hij er in toestemt de uitlanders het stemrecht en aandeel in de wetgevende macht te schenken. Dat is het eenige wat wij eischen bijzonderheden kunnen door een vriendschap pelijke overeenkomst worden geregeld, en ook op dat punt zijn wij tot elk compromis bereid, waardoor de grond slag der gelijkstelling niet wordt aangetast. Niemand wenscht den oorlog. Alle partijen wenschen oprecht, de gevraagde concessies te verkrijgen door mo- reele pressie en zoo mogelijk uitsluitend door moreele pressie." Opnieuw schijnt 't bij een loos alarm te zullen blijven en Chamberlain's vinnige redevoering heeft de kans op eene minnelijke beëindiging blijkbaar niet verminderd. FKAKKBIJK, Den 4 is de zitting der Kamer gesloten, waardoor het Kabinet de gelegenheid heeft de Dreyfus-zaak af te wikkelen, zonder dat de Kamer met hare tijdroovende interpellaties en ministerie-omverwer pende manifestaties spaken in het wiel kan steken. De artillerie-kolonel De Meert is van de bevorde- ringslijst voor generaal op bevel van den minister van oorlog geschrapt, omdat hij gepoogd had commandant Hartmann over te halen zijn getuigenis voor het Hof van Cassatie niet af te leggen. Zelfs Déroulède begint den staf aan zijn lot over te laten 1 In een rede te St. Cloud zeide hij, o. a. ver trouwen te stellen in de verklaring van zes ministers van oorlog. Het zon dwaas zijn te beweren dat die mi nisters hnn verklaringen hadden afgelegd zonder de dossiers nauwkeurig te hebben onderzocht, en elkander dus een leugen te hebben nagepraat. Wij kunnen daarom gerust de conclusie van onze tegenstanders aanvaarden. Als Dreyfus onschuldig ver klaard wordr, is er geen straf vreeselijk genoeg, geen kastijding zwaar genoeggeen schandpaal vernederend genoeg voor alle burger- en militaire ministers, die Dreylus hebben beschuldigd of laten beschuldigen, van een misdaad die hij niet begaan heeft. Alle maatregelen van wraak zouden dan goed te keuren, alle martelingen te wet tigen zijn. Te Rennes blijft alles zeer kalm. Dreyfus, ofschoon veel verouderd, schijnt niets van zijn geestkracht verloren te hebben. Zoowel Demaege als Labori, die reeds eenige malen een langdurig onderhoud met hem hadden, staan verstomd over zijn weerstandsvermogen. SPAKfJW. Nog steeds komen uit verscheidene plaatsen berichten van opstootjes. Te Madrid werd maan dag tot laat in den nacht op straat betoogd en de gendar merie moest kraohtig optreden om de orde te herstellen. Te Alicante werden de belastingkantoren in brand ge stoken en sloot de winkelstand, uit vrees voor ernstige onaangenaamheden, in de geheele stad de winkels. Te Valencia waren de gemoederen zeer verhit, doch kwam het niet tot dadeneen Franschman werd echter in een opstootje gekwetst en de consul moest tusschen beide komen. Ook te Saragossa deren de woelingen voort. Te Bampelune zijn de troepen op de been. THAMSVAAL. In tal van vergaderingen in alle oorden des lands zijn president Kruger's kiesrechtvoor- Btellen gunstig ontvangen. De Regeering onderhandelt met de Afrikaander-partijmen gelooft, dat zij den af stand aan den staat van de dynamietfabrieken bespreekt. Het is wel waarschijnlijk, dat de crisis een vrede- lievenden afloop zal hebben. Aan de kust van Wales is een boot met twaalf opvarenden omgeslagen. Allen kwamen in de golven om. De Duitsche consul to San Francisco ontving on langs een brief uit Aken, met het verzoek, den land verhuizer D. op te sporen, omdat deze eene som van f 300,000 had geërfd, welke in de Nederlandsche Bank voor hem werd bewaard. D., iemand van goeden huize, wiens familie in Nederland woont, nam als officier deel aan den Fransch-Duitschen oorlog en ging later als landverhuizer naar Amerika. De consul deed onderzoek en vond den verdwenen erfgenaamin de gevangenis. De arme man had, tot diepe ellende vervallen, 30 dollar-centen gestolen uit een armenbus en was deswege gestraft. (N v. d. D.) A T J B H. Aan het Alg. Handelsblad werd den 4 uit Indië geseind Luitenant van de Wall aan de hand gewond. Vijand meer agressief. Veel gevergd van de troepen. Aoord-Cclebes. De N. R o 11. C r t. ontving den 4 het volgende telegrim uit Batavia: »Roovers hebben de rust in Parigi verstooid. De con troleur van Posso heeft met gewapende politie de Kam pong omsingeld. Het stoomschip S e r n a d y is er heen." Parigi ligt op Celebes, westelijk van de golf van To- mini, Posso ligt zuidelijk van die golfen ten zuidoosten van Parigi. De Serdany is een flotielje-vaartuig met 10 stuk ken en behoort tot de Indische militaire Marine. Laatste Berichten. Onlusten tc Barcelona. MADRID, 5 Juli. Te Barcelona hadden nieuwe on lusten plaats. De oproerlingen deden een aanval op de kerk Santé Matrona en wierpen met steenen naar de Jezuietenschool. De politie en de gendarmen dreven hen uiteen waarbij vele agenten werden gewond. PRETORIA, 5 Juli. De heeren Hofmeyr, Herholdt en Fischer hadden een onderhoud met president Kruger en de Transvaalsche ministers. De conferentie duurde den geheelen dag. De uitslag is niet officieel bekend gemaakt, doch men meent, dat Transvaal de voorstellen tot hervormingen zou hebben aangenomen, die gesteund weiden door de regeeringen van Oranje Vrijstaat en de Kaap. De voor stellen zouden morgen aan den Volksraad worden voor gelegd. Men gelooft, dat het resultaat van de missie Hofmeyr geen redelijke twijfel laat, of de vrede zal gehand haafd blijven. Provinciale Stalen van Noorrtliolland. Zitting van 4 Juli 1899. In deze zitting welke door 67 leden werd bijgewoond, is het bericht ingekomen van het overlijden van den heer A. Maclaine Pont. Naar aanleiding daarvan hield de voorzitter de navol gende toespraak Met groot leedgevoel zult gij zeker van dit schrijven kennis hebben genomen. De dood van den heer Maclaine Pont kan niet anders dan eene leegte laten in eene ver gadering waar hij, vereerd met het vertrouwen zijn mede burgers dertig achtereenvolgende jaren met ijver en toewijding werkzaam was. »Ik zal niet uitweiden over hetgeen hij in het belang van dit gewest, zoowel als lid der Staten als aan het hoofd van eene der gewichtigste gemeenten en van een der belangrijkste waterschappen van Noordholland, onder dikwijls zeer moeilijke en voor hem zorgvolle omstandig heden heeft getracht te doen of heeft tot stand gebracht. Hij zelf heeft gewenscht, dat dit na zijn dood niet ge schieden zou, maar de algemeene belangstelling, waar onder voor eenige dagen, in de gemeente die hij liefhad en dien hij meer dan 40 jaren getrouw mocht dienen, zijn stoffelijk overschot ten grave daalde, heeft zeker de beste getuigenis afgelegd van de waardeering en achting, welke hij bij allen, die met hem mochten samenwerken, bij zijne voor- zoowel als bij zijne tegenstanders, blijvend mocht genieten. Ook op deze plaats voegt zeker de getuigenis en ik twijfel niet of ik mag daarbij op uwe instemming rekenen dat zyn bescheiden optreden en de wijze waarop hij de hem toevertrouwde belangen voorstond, hem ook in deze vergadering veler vriendschap en aller achting heeft doen verwerven. Zijne nagedachtenis mag en zal voorzeker ook in de Staten van Noorholland in eere worden gehoudeD." Verder werden de ingekomen voorstellen in handen van verschillende commissiën gesteld, en werd de vol gende bijeenkomst bepaald op heden den 6 Juli. Paarden uit Amerika. De heer B. Bosman paardei handelaar te Gronin gen heeft eene reis naar Amerika ondernomen om weelde-paardeu aan te koopen. Hij is thans teruggekeerd met 40 zeer schoone exemplaren, waaronder zes eerste klasse-harddravers. Bar»ingcrhorn. Bij de gemeenteraadsverkiezin gen op den 4 werden uitgebracht 185 stemmen, waarvan 9 van onwaarde. Herkozen werden Jm. Blaauboer, G. Beers en J. Hoekstra met 121, 125 en 129 stemmen. De vierde candidaat A. J. T. Geertsema bekwam 44 stemmen. Omtrent het voorgevallene met eene vrouw, te Vordrechtgeeft thans de D. Ct. eenige nadere bij- zonderbeden. De twee mannen die verdacht zijn in deze zaak een misdaad gepleegd te hebben zouden haar mis handeld hebben waai op de dood was gevolgd. Beide verdachtenzoomede eene vrouw, die de aanstookster tot den dood zou zijn geweestzyn gearresteerd en in de gevangenis in voorloopige bewaring gesteld. De drie gebroeders Theunissen uit (xrocsbeek die bij het afbranden hunner woning in de vorige week zulke brandwonden kregen dat zij allen naar het Pro- testantsch Ziekenhuis te Nijmegen moesten vervoerd worden, zijn naar omstandigheid wèl zoodat men hen indien geen bijkomende omstandigheden zich voordoen, buiten gevaar acht. moordaanslag. Te 's-Gravenhage had den 5 een moordaanslag plaats, die groote opschudding verwekte. Een 45jarige man loste op straat plotseling op een vrouw, wonende in het hofje Ons Genoegen drie revolver schoten. De kogels drongen allen in het lichaam der vrouween der kogels doorboorde do hersenen. Levensgevaarlijk verwond werd de ongelukkige per raderbaar naar het ziekenhuis vervoerd. De dader die bij de politie niet bekend is en opgeeft te heeten Herens, afkomstig uit Rotterdam, richtte, toen zijn slachtoffer neerzeeghet moordend wapen op zich zelf en bracht zich daardoor een schotwond aan het hoofd toe. De man bevindt zich in arrest. Hij verklaart zich te hebben vergist in de persoon op wie hij geschoten heeft, want hij meende in de verwonde ten onrechte een vrouw te herkennen met wie hij vroeger geleefd heeft. Stoomtram West-Friesland. De stoomtramweg-maatschappij West-Friesland welke sedert November 1898 de baan WognumSchagen in exploitatie heeft gebracht, verkeert nu reeds in benarde financieele omstandigheden. Om daarin te voorzien, heeft het bestuur aan de aandeelhouders (gemeenten en polder besturen) andermaal steun gevraagd gelijk staand met 25°(o van het bedragwaarvoor oorspronkelijk werd deelgenomen. Het bestuur der Vier Noorderkoggen heeft besloten aan dat verzoek te voldoen, en nogmaals f 125.000 te offeren op voorwaarde echter, dat de overige aandeel houders dezelfde hulpvaardigheid zouden betoonen en alzoo het bestaande tekort zou worden aangezuiverd. De gemeente Hoorn daarentegen, waarvan volgens dien zelfden maatstaf f 5000 werd gevraagd, heeft besloten tot afwijzing. Als een der argumenten werd onder anderen aangevoerd, dat het tekort eigenlijk wel f 40.000 bedraagt en dat met daarin te voorzien, de zaak toch nog niet gezond was. (Handelsblad.) 8 t or m. Van de Texelsche visschersvloot, welke in den nacht van den 3 in zee was worden oenige vaartuigen vermist. Noch te IJmuiden noch te Nieuwediep, waarheen men getelegrapheerd heeftis iets van deze schuiten bekend. Van de binneugeloopen schuiten hadden enkele stort zeeën overkregen en bereikten half vol water de haven; vele hadden schade beloopen aan tuig, zwaarden of zeilen.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2