Stadsberichten. Ingezonden Stukken. Beurs- en Marktberichten. Voorbereiding voor verkiezingen. BURGERLIJKE STAND. Naar het »Hbld.'' verneemtbestaat er kans dat in de baart van Alkmaar, in de duinstreekbet Anisterdam^cli Sanatorium voor Borstlijders wordt opgericht. Te Rotterdam heeft de afdeeling der Vereeniging tot bescherming van diereneen adres gericht aan den Gemeenteraad om aan te dringen op verscherpte bepa lingen ten opzichte van het vervoer van vee, bepalingen op het vervoer door paarden en afschaffing van honden als trekdieren. Wat het laatste betreftwijst het adres er op dat Amsterdam hierin reeds 25 jaren geleden is voorgegaan. Benoemingen. Tot voorzitter der banne Nibbixwoud is benoemd de heer K. Koning Mzn.tot hoofd-ingeland de heer J. Smit. De heer A. J. van Schoten, notaris-klerk te Andijk, is benoemd tot deurwaarder bij de arrondissements recht bank te Alkmaar en het kantongerecht te Medemblik, standplaats Medemblik. Vermoedelijk overlijden. Bjj de rechtbank te Leeuwarden zijn thans aan hangig niet minder dan 23 aanvragen van weduwen enz, tot het vermoedelijk overlijden verklaren van even zooveel mannen. Het zijn de visschers uit het dorp Wierum die bij den storm in den nacht van 1 op 2 Dec. 1893 met verlies van hunne vaartuigen op zoo noodlottige wijze om het leven kwamen. Kupsenplaag. Volgens oordeel van verscheidene koolbouwers in de gemeente Noord-Scharwoude is het te vreezen dat dit jaar de rupsenplaag zich weder deerlijk zal doen gevoelen. Dit is op te merken aan de vlinders, die thans in groote zwermen over de akkers heenzweven. De lang durige droogte schijnt hiervan de oorzaak te zijn. Beverwijk. Na de geweldige droogte, die vooral onze tuinen op de hoog gelegen gronden geteisterd heeft, heeft de hevige storm heel wat verwoesting te weeg ge bracht in de te veld staande tuinvruchten. Vooral de erwtenteelt heeft veel te lijden gehad en op verschillende tuinen zijn de doppers, raspers en capucijners met rijzen en al tegen den grond geslagen. De schade daardoor veroorzaakt is aanzienlijk. Ook de tuinbouw moet zeer veel geleden hebben. Hcnningbroek. Voor de vacante betrekking als onderwijzeres hebben zich 44 sollicitanten aangegeven. Aalsche „nieuwe'' aardappelen. Volgeus »La Nature'' kan men op de volgende wijze van oude aardappelen nieuwe »maken' Men schilt een ouden aardappel en snijdt daarvan zoo veel weg dat het overblijvende den vorm en de grootte van een nieuwen aardappel heeft. Daarna poot men de gefatsoeneerde stukken in goede teelaarde en nu helpt de natuur een handje mee, om de klanten te foppen. Na verloop van een week namelijk hebben de gefat soeneerde knollen zich met een huidje bedekt, men graaft ze dan weer uit en heeft een nieuwe aardappel, waarop voor het oog althans niets te zeggen valt. Het Pransche blad beweert, dat deze verjongingskuur te Parijs met goed succes, althans met goede financieele resultaten wordt toegepast. Men zij gewaarschuwd. Blinde kinderen. Door den heer H. J. Lenderink directeur van het »Instituut tot onderwjjs van blinden" is een werkje ge schreven over de »Eerste opvoeding van het blinde kind in het Huisgezin." Meermalen is den schrijver gebleken, dat de meeste ouders van een blind kind totaal onbekend zijn met de eerste begrippen over zijn opvoeding, hetgeon menigmaal de treurigste gevolgen had. Het boekje bevat voor zulke ouders vele nuttige wen ken. Aan het slot zijn nog een aantal voorschriften gegeven aan oudersom kinderen zooveel mogelijk voor blind worden te behoeden. Moge deze handleiding er toe bijdragen om de opvoeding der kleine kinderen zoo veel mogelijk te bevorderen. Vragen van den Dag. Wij ontvingen no. 7 van het bekende populair- wetensehappelijk tijdschrift Vragen van den Dag", uit gave S. L. van Looij, Amsterdam. De redactie is in handen van dr. H. Blink. Deze aflevering bevat weder verscheidene belangwekkende artikelen, als: dr. H. Blink, de herlevende Islam, een belangrijk teeken des tijds; W. A. W. Moll, Hoe wordt een kind misdadiger Het aanleggen van een sierlijk bed bladplanten; J. A. Gibson, Een luchtkuur voor teringlijders mr. L. J. Huber, Het goed recht van de zoogenaamde »Soepvakken" in het programma der eind-examens van de Hoogere Burger school Wat is bet gonzen in de luchtDe spoor wegen van Azië: Bibliographicprof. dr. J. Rit- zema Bos, Nederlandsche planten (met eene gekleurde plaat); Joh. Kesler, De Londensche Graafschapsraad Gekweekte alpenvormen Oost-indische inktVloei baar koolzuur, om de vorming van ketelsteen te voor komen Een reuzen-duikerklok Om vlekken van diamanten te verwijderen. Artl. De Vereeniging tot bevordering van beeldende Kunsten, onder beheer van bestuurderen der Maatschappij >Arti et Amicitiae'1, te Amsterdam, zal dit jaar aan hare leden uitreiken als premie een Plaatwerk over de belangrijke verzameling ».Jhr. Mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde" te 's Gravenhage. Opgericht in het jaar 1845 verspreidde deze Veree- niging tijdens haar 54-jarig bestaan onder hare leden ruim 2400 kunstwerken. Bovendien deed zij 45 gravures, waaronder verschillende etsen vervaardigen, die telken jare als premie zijn uitgereikt. De premie 1898 bestond in een plaatwerk over de collectie »Rud. J. Kijzer" te Amsterdam, dat allerwege met groote inge nomenheid in ontvangst is genomen en in een aantal dag- en weekbladen op de meest vleiende wijze is be oordeeld. Met recht kan dus gezegd worden dat zij een belangrijk deel heeft gehad in het verspreiden van beeldende kunst hier te lande. Sedert hare oprichting werd alleen voor 't aankoopen van kunstwerken als prijzen der verloting een bedrag van ruim 5 tonnen gouds besteed. Alle aan te koopen en te verloten schilderijen, teekeningen, etc. zijn door Nederlandsche meesters vervaardigd, zoo ook de bovengemelde gravures en etsen. Van eiken verkoop wordt 5 °;0 gestort in het Weduwen- en Weezenfonds der Maatschappij »Arti et Amicitiae", waardoor eene niet onbelangrijke som aan gemeld Fonds ten goede is gekomen. Bovendien is de belangstelling van het publiek in de laatste jaren buitengewoon toegenomen. Sedert 1892 is het ledental met 2844 vermeerderd, terwijl het aantal correspondenten steeg van 145 tot 320. Deze cijfers spreken voor zich zelf. Hoe grooter het aantal leden des te beter zal zij aan het werkelijk nuttige doel kunnen beantwoorden. Het lidmaatschap bedraagt niet meer dan f5.'sjaars, waarvoor men een lot in de tegen het einde van De cember te houden verloting ontvangt, benevens als premie 1899 het plaatwerk over de verzameling »Jhr. Mr. H. A. Steengracht van Duivenvoorde" te 's Gravenhage. Het plan bestaat om op deze wijze, gedurende de eerstvolgende jaren, de verschillende particuliere verzamelingen van ons land in den vorm van plaatwerken voor een ieder blijvend toe gankelijk te stellen. Examen. Onze vroegere stadgenootde beer V. Bakker Schutis te Delft geslaagd als civiel-ingenieur. Schoolfeest naar Schoorl. Den 5 had het 16e jaarlijksche schoolfeest plaats, waaraan door 208 leerlingen der school van den heer H. van den Berg, 180 van den heer F. J. Aukes, 161 van den heer W. S. P. Hoff, 90 van den heer A. P. Zeilmaker en 105 van den heer C. J. Reiziger, te zamen 744 leerlingen der drie hoogste klassen werd deel genomen. Gaf het weder aanvankelijk reden tot bezorgdheid, het hield zich vrij goedde toebereidselen waren gemaakt en het geheele feost mag dan ook weder boven verwachting geslaagd heeten. Met twee booten van den heer C. Bos man en een van den heer L. M. de Fouw, daartoe wel willend afgestaan, vertrok men ten 1 uur van de Bierkade, uitgeleid door eene talrijke menigte belangstellenden. Het feest had zijn gewone verlooper werden spelletjes gespeeld, gestoeid, van de natuur, de duinen en de noo- dige versnaperingen geprofiteerd, en eene opgewekte stemming, van het begin tot het einde, was wel een klaar bewijs, dat allen zich weder kostelijk vermaakten. Op den bepaalden tijd, 7 uur, vertrok men van Sohoorl en, na eene kleine wandeling, weder per boot van Schooildam. Nog haast vóór men de stad in het gezicht kreeg, ont moette men reedB Alkmaarders, en deze waren ook in buitengewoon getal langs den geheelen kanaalkant van de stad opééngepaktallen met hand of zakdoek de juichende kinderscnaar toewuivende, en velen zeker even tevreden als de kleinen en dankbaar, dat ook weder deze lang verbeide dag van uitspanning, tot aller genoegen en zonder het minste ongeval, was genoten. De barometerstand alhier was des morgens te 8 aur als volgt: den 5: 763.4; den 6: 767.5. Wedrennen Bergen. De volgende wedrennen te Borgen zjjn bepaald op zon dag, 3 September. Mijnheer de Redacteur Mag de ondergeteekende, door middel van uw blad, aan de verschillende kiesvereenigingen alhier een ernstige vraag richten 11 Juli zullen er hier, als in vele andere plaatsen van ons land, verkiezingen zijn van gemeenteraadsleden. Nu is 't, mijns inziens een opmerkelijk verschijnseldat, als er verkiezing van leden der 2e Kamer moet plaats vindende verschillende kiesvereenigingen zich tot taak stellen hun gewenschten kandidaat vooraf in eene openbare vergadering te doen optreden ten einde zijn candidatuur te verdedigen m. a. w. hoe zijne houding zal zijn indien hij gekozen wordt. Nu is mijn vraag waarom de kiesvereenigingen dit niet doen bij het stellen van candidaten voor den ge meenteraad. Zijn de werkzaamheden van dat lichaam minder belangrijk dan van de 2de Kamer? Hebben de kiezers niet het recht te weten welke belangen hij voor de gemeente zal voorstaan Of moeten zrj op het ver trouwen af op de kiesvereeniging den candidaat zwart maken, dien zij aanbevelen Waren de kiezers vóór de kieswet-van Houten geheel vrij, wien zij wenschten te stemmen, thans is dat niet het geval, en daarom vermeent schrijver dezes, dat het niet meer dan billijk waredat de kiesvereeniging, die een candidaat aanbeveelt, de kiezers in de gelegenheid stelt, zeiven van den candidaat te hooren, welke belangen hij voor de gemeente zal behartigen, opdat de woorden, in de 2de Kamer eens door Rutgers van Rozenberg gespro ken, n.l. Stemvee, op ons Kiezers niet van toepassing zijn. Mijn dank voor de plaatsing en dat mijn vraag wel willend zal beantwoord worden, is het verlangen van een Kiezer. GEBOREN. 5 Juli. Eva Margarethad. van Fredericus Johannes Jonker en Aaltje Jonker. Nicolaas, z. van Joseph Zervas en Grietje Appel. 6 Frederik Karei, z. van Arie Swager en Johanna Goeradina Maria Dorothea Henning. OVERLEDEN. 5 Juli. Jenneken Severeinechtgen. van Franciscus Adrianus van Staden eerder wed. van Klaas Slikker, vroeger van Willem van Hasselt, 68 j. en 6 m. Uitgeest. Getrouwd. 18 Juni. Aldert Blokker en Klazina Sint. Geboren. 9 Juni. Geertruida Maria Antonia d. van Dirk Stam en Aaltje Huisman. 12 Gerbrandz. van Cornelis Kok en Johanna Maria Rijs. 24 Willem, z. van Willem Rol en Maartje Mo lenaar. Overleden. 28 Juni. Cornelis, z. van Pieter de Goede en Elisabeth Hoeben, 5 m. Winkel. Geboren. 10 Juni. Maartje, d. van P. Legen en G. van Soelen. 28 Heertje, z. van J. Kuiper en A. Bood. Overleden. 7 Juni. Grietje Brouwer, wed. van P. Stins, eerder van P. Bghonwer, 57 j. Ileerbugo waard. Geboren: 4 Juni. Nicolaas, z. van Cornelis Zuurbier en Marijtje Langedijk. 5 Alida Wilhelmina, d. van Klaas Appelman en Trijntje Kaag. 11 Anna, d. van Klaas van Langen en Maartje Limmen. 13 Catharina, d. van Jan Leegwater en Jane Maria Muelink. 18 Pieterz. van Cornelis Amels en Jannetje Bronder. 20 Klaas, z. van Jan van der Meer en Trijntje Oljj. 24 Geertruida Cornelia, d. van Pieter Ursem en Aaltje Klaver. 27 Nicolaas, z. van Cornelis van der Gragt en Klaasje Jongerling. 28 Petrus, z. van Jan Snelten en Aagje Veldboer. 29 Anna, d. van Jacob Buren en Catharina Berger. Overleden: 2 Juni. Antje Krap, wed van Jacob Kuiper, eerder van Cornelis Bakker, 70 j. 6 Cornelis, z. van Jacob Troostheide en Marijtje Gutter, 2 j. 16 Geertruida, d. van Jan Snelten en Aagje Veld boer, 15 m. Moordscharwoude. 130 Juni. Ondertrouwd. J. Barten en A. C. Levendig. J. Peijs en M. Boon. H. Swager en A. Nieuwland. P. Schui;emaker en M. van Wijland. Getrouwd. A. van Nienes en B. Visser. H. Wagenaar en A. Bregman. K. Langedijk en D. Geus. Geboren. Cornelis, z. van S. Koeman en Maartje van den Abeele. Marie, d. van Cornelis Langedijk en Maartje Kramer. Pieter, z. van Cornelis Langedijk en Geertje Gouds blom. Aagtje, d. van Jan Duineveld en Maartje Root. Oudkarspcl. Geboren. 7 Juni. Trijntje, d. van Jan van Twuijver en van Hille- gonda Schuit. Overleden. 17 Juni. Antje van der Molen, 27 j. 29 Grietje Pranger, 18 j. Hensbroek. Geboren. 7 Juni. Maria Margaretha, d. van Simon Pieter Mole naar en Grietje Komen. 8 Maria, d. van Pieter Breg en Hillegonda Mak. 13 Cornelia, z. van Cornelis Mus en Aafje Pauw. 20 Cornelis, z. van Luitje Groot en Aafje Dammes. 21 Johannes, z. van Cornelis Commandeur en Catharina Lindeboom. Overleden. 23 Juni. Aaltje Commandeur, 18 m. Spanbroek. Ondertrouwd. 30 Juni. Antonie Heemskerk en Antje Sneeboer. Geboren. 12 Juni. Martinus, z. van Cornelis Hoogland en Tekela Deen. Margaretha, d. van Jacobus Albertus Schrama en Neeltje Huibers. 19 Wilhelmus, z. van Jacob van Duin en Jansje Visser. 21 Cornelis, z. van Nicolaas Scholten en Maria Niele. Overleden. 31 Mei. Aafje, d. van Georgins Josephus van der Heyde en Kaatje Floris, 3 m. 20 Juni. Aafje, d. van wijlen Arien Loos en Dieuwertje Beyning, 13 j. 30 Pieter, z. van wijlen Pieter Koning en Neeltje Manshanden. Oude Miedorp. Getrouwd. 1 Juni. Jan Briefjes en Neeltje Hoogzaad. Geboren. 1 Juni. Klaas, z. van Klaas Bakker en Jansje Ouden dijk. 17 Willem, z. van Simon Sneekes en Maartje Bruin. Overleden. 22 Juni. Johannes, z. van Simon Stam en Grietje Over man, 5 j. Amsterdam, 5 Juli, Friesche Dokkumer Jammen f 0. a 0.Franeker Jammen f 0.a 0.Zaaiers 1 0.a 0.Magnum Bonums f 0,a 0,Zeeuwsche Spuische Jammen f 0.a 0.Flakkeesche Jammen f 0.a 0.—, Blauwen f 0,— a 0.—, Geld. Blauwen f 0.— a 0.Rijnsburgers f 0.a 0.dito Muizen f 0.a 0.— Katwgker Zand f 3.— a 4.dito Muizen f 2.50 a 3.20, Andijker Muisjes f 2.80 a 3.40, Westlandsche Klei manden f 3.a 3.40, Klei Muisjes f 3.— a 3.20, Zand Muisjes f 0.a 0.Zand i 3.60 a 4.per H.L., nieuwe Malta f 0.08 a 0.per K G. Petroleum. Onveranderd. Schagen, 6 Juli. Aangevoerd 7 paarden f 90 a 250, 0 ossen f 0 af 0, 4 stieren f 80 a 140 10 Geldekoeien f 110 a 135, 35 vette koeien f 160 a 230,20 kalfkoeien f 130 a 200, vaarzen f a graskalven f a 0—, 13 nuchtere kalveren f 10 a 18, 0rammen f a ,0, 700 schapen vette over- houders f 20 a 26, 150 lammeren f 7a 13.50, 20 magere varkens f9 a 11,50 vette varkens f 0,33 a 0,34 p. P., 80 biggen f 5.a 7,1500 kop boter, per P. 375 a 42s ct., 12000 kipeieren f 2,75 a 3.25, 4000 eenden dito f 3.a 3.00 p. 100. 0magere schapen f

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3