BURGERLIJKE STAND. hooge temperatuur, welke de risico van dezen export- handel verhoogt. In stieren voor de slachtbank, waarin tot nog toe zeer drukke handel heerscht, is reactie ingetreden, een gevolg van vrij wat grooteren aanvoer. Vette varkens ook stiller, voor het grootste deel een gevolg van grooteron aanvoer, ovenzoo vette biggen. Jonge biggen wel gevraagd, magere varkens in eendoen. Vette schapen en lammeren met beteren handel, met vaste ietwat hoogere prijzen. Molkschapen wel gevraagd, met stijve prijzen. Jonge lammeren vlugger handel met hooger prijzen. De aanvoer was 180 stieren, ossen, 100 vette koeien, 450 melko- en kalvekoeien 80 pinken, 450 vette kal veren, 160 nuchtere kalveron, 400 vette schapen en lam meren600 melkschapen400 lammeren150 vette varkens 400 vette biggen 120 magere varkens en 300 kleine biggen. De prjjzen zijn: vette koeien, le soort 2731 ct., 2e soort 2526 ct., stieren 2026 ct., vette kalveren 2631 ct., vette schapen 23255 ct., vette varkens 15—16Act., Londensche biggen 14*15j ct. por J/2 kilo. Melke koeien f 120f 190, pinken f 40f 70 nuch tere kalveren f 6 f 10, melke schapen f 12 18, lam meren f 714 16 magere varkens f 2040, jonge biggen f 1.—1.05 per week. (N. v. d. D.) Half mlllloen. Eenigen tijd geleden ging in Friesland het ge rucht dat later weer werd tegengesproken dat de heer T. H. Kuipers, lid der firma Cooper Co., te Chicago, aan zijne geboorteplaats Akkrum f 500,000 bad geschonken voor de stichting van een Oude mannen- en vrouwenhuis. Te Akkrum was daarvan echter niets zekers bekend. Thans kan daaromtrent iets naders worden meegedeeld, ontleend aan een schrijven uit Chicago. De heer K. heeft zijn leven voor f 500,000 verzekerd en zal die som als een fonds beleggen voor het onderhoud van hoogbejaarden in zijn geboorteplaats. Dit jaar komt de heer K. te Akkrum, om een groote uitgestrektheid land voor deze stichting aan te koopen, dat met bloemperken, wandelwegen, fonteinen enz., zal worden aangelegd. Daarin zullen tuintjes worden gevonden, waarin do verpleegden hun vrijen tijd kunnen besteden on tevens hun eigen mondbehoeften zullen kunnen ver- bonwen. Voor de bejaarde echtparen wordt voor ieder een aparte woning gebouwd, zwakken en anderen zullen in grootere gebouwen worden gehuisvest, terwijl ieder een jaargeld zal ontvangen. i )e kosten van aankoop en inrichting worden door den heer K. betaald de verzekerde som op zijn leven is enkel voor de instandhouding der stichting na zijnen dood, opdat de arme gezinnen te Akkrum een blijvende stich ting zullen hebben voor een onbezorgden ouden dag. Amerikaanscho trustees zullen belast worden met het beheer van dit fondsde twee predikanten te Akkrum en de burgemeester dier gemeente zullen voor de uitkee- ring van de jaargelden zorgen. (N. v. d. D.) liet maandblad tegen de vervalselilngcn, no. 12, bevatwordt er uit Engeland vervalschte thee in Holland ingevoerd onderzoekingen van levensmidde len en handelsart. gedaan aan het Bureau voor chemisch on microscopisch onderzoek, Keizersgracht 291, Amster dam (directeuren dr. van Hamel Roos en Harmens) contröle-onderzoekingen: bessensap, bier, Boonekamp elixer, boter, brood en meel, cacao, caoutchouc, cognac, eikelcacao, geëmailleerde pannen, hondenvleesch- brood, jenever, koekjes, kwast, limonade, verduurzaamde levensmiddelen vervalscht boekweitmeelvalsche nieuwe aardappelen watergehalte van brood methode tot onder zoek van ivoor beoordeeling van watermerken in papier hygiëne en industrie: saccharine en hare aanwending in de industrieiets over het rijpen van kaas; steriliseeren van melk; deensche lucifers zonder kopverfrisschende dranken vischworstboter uit aardnoten suiker en alcohol met betrekking tot spier arbeid - ingezonden: honing en zijne waarde als voedingsmiddel gemengde berichten: con gres van toegepaste scheikunde te Parijs in 1900 flacons, doosjes en bakjes gegrepen 1 En waar vroeger oen kokette gravin Niedeck het met rozen versierde herderinnehoedje op de gepoederde lokken had gedrukt en op fijne puntschoentjes over den parketvloer getrippeld had, daar klotsten thans de lompe schoenen van hare jeugdige nakomelinge, en plaatste Fransje zich, met wjjd uitstaande beenen, de handen met uitgespreide vingers op de knieën, voor de toilettafel, om met het grappigste gezicht dat men ooit van haar gezien had, het frizeer- ijzer af te wachten. Pia deed haar een eigen geborduurde kapmantel om de schouders en ontstak haastig het spiritus lichtje. »Ik begrijp niet, dat tante Johanna je niet dagelijks door Dorette laat friseeren f' »Zjjt ge van plan het haar levenslang zoo kort geknipt te dragen Fransje mompelde iets onverstaanbaars en hield het hoofd kaarsrecht. «Welnu, dan moeten die weerstrevende stoppels ten minste gegolfd worden. Ben je dan in 't geheel niet pel, petite Elk meisje kan het toch wel een weinigje schelen hoo zij er uit ziet 1" «Hm, wel mogelijk maar ik? nee, ik ben niet ijdelf' en ter bevestiging trok zij een afgrijselijk leeljjk gezicht tegen zich zelve in den spiegel. Maar I ransje, hoe kan iemand nu zoo'n gezicht trokken 1" «O, ik kan 't nog voel erger! Toen wij verleden jaar in Montreux aan do table d hote aten, zaten wij tegen over drie hollandsche kinderen, allerakeligste spoken, die niets wilden eten. Hun moeder wrong zich de handen, maar al het smeeken en dreigen hielp niets. Daar viel me wat in. Ik trok een paar vreeseljjke gezichten, prima qualiteitZie je, Pia, zóó, met rollende oogen, kna; setandend, en dan een beetje scheel kijkend daarbij." »Foei, schei uitHet is verschrikkelijk «Dat vond dat grut klaarblijkelijk ook, want ze werden zoo doodsbenauwd, dat ze als verstijfd van den schrik me zaten aan te kjjken." 'Als jelui niot dadeljjk eet, dan slib ik je met hnid en boekbeoordeeling; feuilleton: een en ander over de tering zonderlinge genezing van dieren hygiënische sprokkelingen. Hgmondbinncn. Geboren. 1 Juni. Thamino Marie Félicie Caroline, d. van Fokko Tadama en Thamine Henriette Bartholda Jacoba Groeneveld. 5 Hendrik z. van Johannes Houtenbos en Trijn tje Org. 11 Antje d. van Gerrit Hoogeboom en Immetje Strooker. 16 Adrianad. v. Cornelis Kager en Engeltje Mooij 21 Jan, z. van Jakob Bult en Neeltje Bakker. Overleden. 3 Juni. Dirk Kleverlaan, echtgen. van Petronella Apel doorn 58 j. 8 Albertus Johannes de Groot, 78 j. 12 Ursula Kraakman wed. Cornelis Apeldoorn 81 j. 14 1'ieler, z. van Frederik Bak en Gnurtje Muis 17 j- 23 Jan z. van Jakob Bult en Neeltje Bakker, 2 d. Frederik, z. van Willem Admiraal en Oa- tharina Gaarthnis, 14 j. Zulilscliarwoudc. Ondertrouwd 9 Juni en getrouwd 22 Juni. Tijs Berkhout en Elisabeth Zijp. Getrouwd. 1 Juni. J. Moeijes en N. Hart. Geboren. 11 Juni. Catharina, d. van J. Mottos en A. Berkhout. Overleden. 7 Juni. T. Jonker, wed. C. Bregman, 69 j. 28 E. Roos, 43 j. Nicuive IVIcdorp. (130 Juni.) Ondertrouwd en getrouwd. Simon Cornelis Smit en Aaltje Hovenier. Jacob z. van Jacob Jong en Trijntje Zomerdijk. Pieter Reindertz. van Pieter Brugman Jr. en Jacoba Koelemeij. Antoon Wessel Alexander, z. van Jan Wijnen en Alida Suzanna Swart. Aafje Cornoliad. van Jan Hoogvorst en Geertje Wit. O verleden. Gijsbertha van'Herwerden wed. van Ootjer Strijbis 78 j. Trijntje Bakker, wod. van Pieter Wit, 83 j. Koedijk. Getrouwd. 1 Juni. Willem Frederik Vreijbloedt en Antje Zeeman. 3 Jacob Ploeger en Neeltje Klein. G e b o r e n. 14 Juni. Catharina, d. van Willem Hes en Sophia Maria Stroomer. 15 Margaretha, d. van Grietje de Wit en van wijion Johan Pool. 23 Pieter, z. van Hendrik Boskamp en Ariaantje Smit. 26 Elisabeth Johanna, d. van Simon Langedijk en Neeltje Slot. Overleden. 7 Jnni. Aaltje Dalenberg, echtgen. van Cornelis Breg man 28 j, 11 Adrianus Bleeker, 29 j. 12 (te Schoorl). Maartje Hartland, 21 j. Akersloot. Geboren. 7 Juni. Margaretha Catharina d. van A. Overpolt en Cath. Boerzen. 16 Klaas, z. van J. Ris en G. Bakker. 17 Simon, z. van P. Kapteijn en M. Pol. Overleden. 5 Jnni. Anna Heddes, echtgen. van P. Kraakman, 45 j. St. i'ancras. Ondertrouwd 9 Jnni en getrouwd 22 Juni. Willem Keizer en Elisabeth Tol. haar in brulde ik als een duivel, en waarachtig 't hielp! Als bezeten vielen ze op hun borden aan, en lepelden, lepelden We!, later werden we de beste maatjes, toen veranderde ik natuurlijk van methode. Daar ze zich allemenschelijk over mijn fratsen begonnen te amu seeren, trok ik na tafel, tot belooniBg als ze goed gegeten hadden, telkens een aardige collectie gezichten voor hen! Wil jij soms de grootmoeder van den duivel ook eens zien «Neen, dank je stichtelijk Pias handen beefden van zenuwachtigheid en als je mij een groot plezier wilt doen, Fransje, tracteer dan Gert ook niet op dergelijke grimassen Hij verafschuwt alles wat niet ladylike is Zie zoo, kijk eens, een paar aardige krulletjes liggen je nu reeds op 't voorhoofd, nu nog wat glad strijken daar bij je ooren je bent hoelemaal veranderd! Snoezig! Vindt je ook niet Fransje grinnekte genoegelijk: Ja, allemachtig snoezig, als neef Gert maar niet verliefd op mij wordt Pia wendde het gelaat af. »En zou dat dan zoo erg zijn?' vroeg zij met onzekere stem Gert is een uitste kend mensch, geen meisje kon zich een knapper vrijer wenschen Fransje vloog uit haar stoel op en staarde de spreek ster, met wijd geopenden mond, verbluft aan, eensklaps echter trilde iedere zenuw in haar gelaat, het bloed steeg haar naar de wangen en de donkere oogen vlamden. Een scherp onderzoekende blik trof het verlegen ge worden, schoone nichtje. »Hm zeide zij gerekt, »Zou jij me dus graag tot schoonzuster willen hebben «Mijn lief, best Fransje!" Pia sloeg eensklaps de armen om den hals van het gravinnetje en kuste haar op het voorhoofd. Fransje rukte zich woest los. »Alle donders Phuu, wat was dat warm dus je meent hm een schitterende gedachte dat mankeert mij nog maar hier in de eenzaamheid! Nou, als ik er je mis schien een plezier mee doe, dan wil ik hem wel nemen «fransje, éénig liel, best Fransje doe eens heel Ondertrouwd; 9 Juni. (te Schoorl): Pieter de Geus, alhier, en Maar tje Bas, te Schoorl. Getrouwd. 8 Juni. Jan Groen on Trijntje Ruijs. Overleden. 6 Juni. Willem Kloosterboer, ruim 20 j. 11 Aagje Hopman, echtgen. van Cornells de Wit, 86 j. Ohda ni. Geboren. 13 Juni. Arie, z. van Jan Blokker en Trijntje Brouwer. llariDKcarspcl. Getrouwd. 16 Juni. Pieter Schrijver en Trijntje Droos Geboren. 8' 1 Juni. Adriaan, z. van Pieter Spoor en Maartje Raap. 4 Mattheus, z. van Pieter Hoogeboom en Aafje Dam Ar'e' f' yan A»e Blokker en Antonia Echdom. 16 Wilhelmus, z. van Dirk Busker en Maria Groene- wond. oq a.?5je' dj va" Dirk Boodeman en Aagje Znt. 23 Sijtje d. van Rijor Vader en Pietertje Kuit- waard. J 24 Cornelia, d. van Cornelis Neefkes en Antje Kooij. Overleden. 8 Juni. Pieter z. van Reijer Bronder en Neeltje Borst, 4 mnd. Aagje Stam, wed. van Jan Tesselaar' 70 j. 20 Jan Groen, wedn. van Maartje Brussel, 59 j. 23 Geertrmda Maria Antonia, d. van Jan Weel en (ioertruida Morsch, 9 mnd. 11 ~n. Wiï!°,k' wedn- Viln Grietje Bosman, 78 j. 1 ïeter Dekker echtgen van Meiüuw Kriller, oerder wedn. van Grietje Jonker, 55 j. ügmond aan Zee. Ondertrouwd. 24 Juni. Jan Krab en Geertje Glas. Getro uwd. 15 Juni. Jan Dil en Neeltje Bont. 27 Leendert Blok en Leentje Glas. Geboren. 6 Juni. Niesje Herma d. van Jozef Zaal en Adriana Cornelia Scholten. 10 iTj Z' 7an Jacob Scho1 en Maartje Wijker. 12 Alida d. van Koenraad van Duin en Emeren- tiana Peetoom. 20 Gieter, z. van Jacob Groen en Betje Gravemakor. 29 Cornells, z. van Andries Zwart en Maartje Groen. Overleden. 1 Juni. Pieter de Jong77 j. 2 Pieter Zwaanechtgen. van Neeltje Dekker eerder wednr. van Grietje Schol, 73 j. 5 Dirk de Jong, wednr. van Kniertje Groen, 88 j. 6 Petronellad. van Cornelis Zwart en Pietertje Dekker, 8 m. 11 Frederika Sophia Schaffer, wed. van Christiaan Teriet, 83 j. 15 Pieter Smit, wednr. van Maartje Dekker en Adriaantje Koper 71 j. 16 Gnurtje, d. van Jan Kuipor en Arendje Prins, 9 m. 28 Hendrikus Bernardus Heitjes, wednr. van Janno Stuurman 64 j. Hciloo. Ondertrouwd. 1 Juni. L ioter Hartog, te Alkmaar, en Swaantje Schip per, alhier, laatstelijk te Alkmaar. Geboren. 5 Juni. Martinnez. van Hendrik Spaans en Antje Kraakman. 16 Geertruidad. van Klaas Ruiter en Trijntje Kongu. J J 29 Jeannetta Agnosd. van Jhr. Mr. Pieter van Foreest en Catharina Louisa Momma. O verleden. 6 Juni. Hendrik Albert van Trigt, echtgen. van Cor nelia hristina Johanna Hoevenaar, eerder we- duwn. van Suse Marianne Spakler, wonende te Haarlem, 69 j. veel moeite, om hem te bevallen Wees eens heel lief en vriendelijk tegen hem Het bakvischje stond wijdbeens voor de waschtafel en zeepte zich de handen in. Met moeite onderdrnktlachen, dat haar dreigde te doen stikken, was op haar gelaat te lezen. Zij wist zich echter te bedwingen. 'Ik zal hem tot overMe ooren verliefd trachten te maken fluistert zij op dweependen toon, terwgl zij er boos op laat volgen »Vervloekte blauwbessen ik kan 't onder "mijn nagels niet schoon krijgen 1" Pia zucht. »Hoe akelig! Maar je hebt nu geen tijd om langer te borstelen, we worden al geroepen «Drommels 1 mijn kanonschoten en het bakvischjo spat het schuim links en rechts van hare handen, veegt ze dan vluchtig aan den handdoek af, en knikt haar nichtje nog eens geruststellend toe. »Ja, ja wees maar niet bang ik trouw met Gert I" en toen vlogen de met satijn bekleedesierlijke stoeltjes links en rechts door de kamer en Fransje stormtals de wilde jager de deur uit. Pia neemt snel de rozen welke zij den wildzang nog in de ceintuur had willen steken van de tafelen volgt met een kloppend hart. Zij is verlegen en onrustig, had zij niet verkeerd gedaan met aan Fransje hare geheimste wenschen te openbaren Be kleine is sedert hare terugkomst kinderachtiger en uitgelatener dan ooitdikwijls echter schjjnen hare overmoedigevroolijke buien gedwongenen als zij zich aan Gert als een bedaard verstandig schepseltje zal vertoonen dan geschiedt dit alleen uit liefde voor haar nichtje die haar daarom gesmeekt heeft. fransje staat naast de kfinonnen en gesticuleert levendig met haren onderwijzer en de beide bedienden die do lont vasthouden. Zij komt echter gehoorzaam aanloopen, als Freule von Nordlingen haar roept en laat zich geduldig ofschoon met een ondeugend knipoogje, de rozen tusschon de cein tuur steken. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6