No. 81. Eerste b|ad Honderd en eerste jaargang. 1899. ZONDAG 9 JULI. Nationale Militie. Woensdag 19 Juli a.s., Buitenland. Nederland. Stadsbericliten. ALkV.MR.SCHE COURANT. Deze Courant wordt Ulnsda g-, Dontlerd ag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar I 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f 0,06. Afzonderlijke nummers 3 et». Telefoonnummer3. Prijs «Ier gewone advertentlen Per regel fO,15. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven franco aan de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Oproeping nader onderzoek verlofgangers. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar roepen bij deze op de verlofgangers van de militie te land, binnen deze gemeente verblijf houdende die, hoewel daartoe opgeroepen aan het onlangs gehouden onderzoek geen deel hebben genomen of wier kleeding en uitrustingstukken niet in orde zijn bevonden, om zich op des voormiddags te Ui uur, te laten vinden vóór het Raadhuis dier gemeente om aldaar door of van wege den Militie-Commissaris nader te worden onderzocht gekleed in uniform en voorzien van al de door hen van het korps medegebrachte kleeding- en uitrustingstukken, benevens zakboekje en verlofpaB. 11e verlofgangers worden daarbij herinnerd aan de bepalingen van de artt. 130, 140, 141, 143, 144 en 145 der lOllltlewet. Burgemeester en Wethouders voorn., Alkmaar, C. W. BRUINVIS 7 Juli 1899. waarn. Burgemeester. C. D. DONATH, Secretaris. BEEGIE. De linkerzijde van den Senaat en van de Kamer hebben den 5 een bijeenkomst gehouden ter be spreking van den toestand zij besloten daarin eenstem mig hun verbond tegen de Kegeering in zake de kieswet te handhaven. DIT1TSCHLAND. De Keizer is den 6 te Bergen in Noorwegen aangekomen. Het Duitsche oorlogschip »Gneisenau" en het Fransche oorlogschip »Iphigénie" hadden den eerestandaard geheschen. De Keizer heeft den volgenden dag onmiddellijk gevolg gegeven aan zijn, reeds van te voren beraamd, plan om het Fransche oorlogschip te bezoeken. ENOEEAND. In het Lagerhuis deelde minister Chamberlain den 6 mede, dat de aanteekeningen van air Alfred Milner over de conferentie te Bloemfontein aan de regeering der Z. A. Republiek zijn onderworpen, zoo noodig ter verbetering, en dientengevolge nog niet finaal zijn vastgesteld. De minister is niet voornemens andere stukken te publiceeren onder de tegenwoordige omstandigheden, ter wijl de onderhandelingen hoewel niet officieel, wordon voortgezet, en zoolang de resultaten daarvan nog niet bekend zijn. Voorts deelde de minister mede »Heden heb ik van sir Alfred Milner vernomen, dat de heer Schreiner, minister-president der Kaapkolonie, gaarne bekend zag dat de regeering der Kolonie ver schillende raadgevingen had gericht tot sir Alfred Milner, en alleen heeft afgezien van het richten van een for- meele mededeeling aan de Engelsche regeering, omdat zjj overtuigd isdat haar inzichten aan die regeering bekend zijn." Denzelfden dag nam het Lagerhuis met 243 tegen 174 stemmen het amendement van het Hoogerhuis op de London-government-bill over, waarin verklaard wordt dat vrouwen niet kunnen gekozen worden tot leden van den County Council of tot aldermen. FRAAHKIJH. De berichten uit Rennes zijn schaarsch, doch bemoedigend. Dreyfns is, onder leiding en met voorlichting van Labori en Demange, druk bezig zijn eigene »zaak" te bestudeeren. Zoowel deze beide raads lieden, als de familieleden van den gevangene, zijn uiterst voldaan over zijn helderheid en veerkracht. Uiterlijk moge hij verouderd en vervallen zijn, naar den geest en het gemoed, is het allerminst een afgeleefde, dien de »Sfax' van het Duivelseiland terugbracht. Aan zijn vrouw moet hij verklaard hebben, dat in 1896 terwijl hij de koorts had, hij twee maanden lang ketenen moest dragen dat verscheidene brieven, welke hij aan zijn ad vocaat mr. Demange richtte, dezen niet in handen kwamen en dat brieven aan hem gericht onderschept werden of hem met vertiagingen van meerdere weken werden ter hand gesteld. Kapitein Dreyfus merkt niet zonder naïe- veteit op, dat hij zich verwonderde, dat men zulke lage handelingen toepaste op iemand, die de uniform gedragen had en sprak deze woorden: »'t Is nu gedaan met zwakke toegeeflijkheid, ik zal strijden." Quesnay de Beaurepaire, die steeds tevergeefs tracht zijne .verpletterende onthullingen omtrent Dreyfus'schuld" aan den man te brengen, blijkt leelijk beetgenomen te zijn door een grappenmaker, die aanbood hem de bewijzen van dien schuld, die te Bazel verborgen zouden zijn, in handen te spelen. Geheimzinnige brieven, valsche namen, vermommingen, ja zelfs een .gesluierde dame" kwamen op het program voor Quesnay liep er in, gaf zich vorr alles zeer veel moeite, schreef (thans door de .Figaro" gepubliceerde) brieven aan den geheimen agent en gaf deze 750 frs. voor reiskosten. Dit bedrag werd hem ten slotte teruggezonden met een kort briefje, waarin de schrijver zijn slachtoffer meldde, dat de geheele zaak een mystificatie was. Droeve ontgoocheling voor den ver woeden anti-Dreyfnsard 1 8PA1VJH, Nieuwa onlusten hebben weder te Barce lona plaats gehad. Woensdagavond vielen troepen volk op het kerkgebouw van Santa-Matrona en op de Jezuieten scholen aan. De politie moest krachtig optreden. Zij werd met steenworpen ontvangen en eerst toen de bereden gendarmerie en de infanterie-troepen te hulp kwamen, konden de betoogers verstrooid worden. Bij de botsingen tusschen het volk en de politie werden drie agenten ge wond. Of er dooden en gewonden aan de andere zijde vielen, is nog niet bekend. De prefect van de provincie Navarra deelde aan de regeering mede, dat de douanebeambten te Vera vier balen in beslag hebben genomen waarin zich wapenen voor de Carlisten bevonden. TR4N9VA4L. Aan de .Standard" wordt den 7 uit Johannesburg geseind Volgens bericht uit Pretoria is een overeenkomst getroffen, waarbij het kiesrecht onmiddellijk wordt toegekend aan allen die vóór 1890 in de Transvaal woonden en aan de overigen na zeven jaren (met terugwerkende kracht). De .Times" verzekert dat het doel van de tot nu toe door Engeland gedane militaire stappen is de mobiele krachten van de troepen in Zuid-Afrika voor defensieve oogmerken te verhoogen. De commandant van de Kaap kolonie is gemachtigd om de toebereidselen voor trans porten te voltooien en een aantal officieren voor speciale diensten hebben last gekregen om zich naar de Kaap te begeven ten einde de ingezetenen zoowel als de politie en de plaatselijke troepen te organiseeren op verschillende punten van de grens. Generaal Wolseley is bezig geweest met de voltooiing van de organisatie en de samenstelling van een grootere troepenmacht welke naar Zuid-Afrika zou worden gezonden voor 't geval de onderhandelingen met de Transvaal niet bevredigend mochten afloopen. VEK. STATEN. De Staat Texas is door eene geweldige overstrooming geteisterd. De wateren van Brazos hebben de vallei van denzelfden naam geheel ge vuld het water staat van zes tot dertig voet hoog. Honderden huizen zijn totaal weggespoeld en vernield. Het overstroomde gebied is 100 mijl lang en 50 mijl breed. Het getal der verdronkenen kan nog slechts ruw geschat wordenmen vreest honderd tot driehonderd. Laatste Berichten. Eeneraal /.urlinden vervangen. PARIJS, 7 Juli. Generaal Bruyère is, ter vervanging van generaal Zurlindentot militair gouverneur van Parijs benoemd. De Zuidafrlkaansche crisis. LONDEN, 7 Juli. In het Lagerhuis vroeg sir Henry Campbell Bannerman om inlichtingen betreffende de mededeeling in de .Times", over het zenden van troepen naar Zuid-Afrika. Minister Balfour antwoorddedat tot dusver niets heeft plaats gegrepen, dat naar het oordeel der Regeering een wezenlijke vermeerdering der strijdkrachten welke thans in Zuid-Afrika zijn gestationeerd noodzakelijk maakten vervolgde .Wij achten het, onder de bestaande, omstandigheden noodig om stappen te nemen, ten einde deze strijdmacht te brengen tot den juisten graad van sterkte en mobiliteit. De mededeeling van de .Times" wijst echter niet op het in..etten van een nieuwe staatkunde ten opzichte van Zuid-Afrika. .Maar ik ben van meening, dat het departement van oorlog wel zeer te kort zou zijn geschoten in zijn gewone en klaarblijkelijke plichten, wanneer het niet voorbereid ware op elke mogelijkheid, hoe onwaarschijnlijk ook, die zich zou kunnen voordoen." (Toejuichingen.) Veeziekte. In de gemeenten llpendam, Nederhorst-den-Berg en Ursem is mond- en klauwzeer onder het rundvee ge constateerd. Ook in de gemeenten Edam en Nieuwer- Amstel zijn nieuwe gevallen van mond- en klauwzeer voorgekomen terwijl de ziekte is geweken bij het vee van M. van Splunter en G. Mekel te Haarlemmermeer en van den veehouder Th. Wesselingh te Nienwer-Amstel. Stompetoren. Voor de betrekking van onder wijzeres aan de school alhier, gemeente Oterleek, hebben zich niet minder dan 40 sollicitanten aangemeld. Baislngerliorn. In de poldeis Waard en Groet hebben de granen van de zware regens zeer geleden. De wintergranen zijn neergeslagen, vele stukken paardeboonen zijn geknakt. De ansjovisvisscherij is nu te K o 1 h o r u geheel afge- loopen. Hoewel niet zoo goed als ten vorigen jare mag de uitkomst over het algemeen behoorlijk genoemd worden Castricum. Men verzoekt ons te willen melden, dat op zondag, den 9, de godsdienstoefening in de kerk der ned. herv.-gemeente zal worden gehouden des na middags ten 6 ure door den heer H. J. v. d. Veen, canüidaat bij den Heiligen dienst, te Leiden. Kimmen. Tot onderwijzer is benoemd de heer T. de Vries, van Zuiderwoude. Te Blokker is tot hoofdingeland van de banne gekozen de heer G Ruiter, en tot lid van hot dagelijksch bestuur der banne de beer P. Stam. Den Haag. De man, die aan het Groene wegje een vrouw levensgevaarlijk verwondde is naar het Ge meente-Ziekenhuis gebracht, om met de verwonde te worden geconfronteerd. De toestand der vrouw moet zeer zorgelijk zijn een der kogels zit nog in het hoofd. Omtrent den dader verneemt men nog, dat hij vroeger door zijne vrouw is verlaten. Later leefde hij met een andere vrouw, die hem echter eenige jaren geleden even eens verliet. Het schijnt dat hij laatstgenoemde vrouw had willen treffen en bij vergissing een ander voor haar heeft aangezien. De verwonding, welke Herens zichzelf heeft toege bracht, is niet ernstig. Den 6 werd te Amsterdam de schipper van een tjalk door het breken van een touw dermate door den neervallenden mast getroffen, dat hij voor dood werd opgenomen. Ook zijn knecht werd getroffen en was een oogenblik bewusteloos, doch het bleek dat deze er zeer goed was afgekomen. Te Kcrkdrlcl was de koster der herv. gemeente bezig de groote klok te luiden, waarbij twee personen hem hielpen. Door de eene of andere oorzaak sloeg het touw om zijn hals en werd hij eenige meters in de hoogte getrokken. Zijne medehelpers hielden terstond de klok stil. Toen het touw losschoot, viel de man zóó hevig op den vloer, dat hij een arm brak en aan het hoofd ge- gewond werd. Te Wlldervank wondde de slager L. Eerkes den slager H. Meyer doodelijk met een Blachtmasker en schoot daarna zichzelf dood. Amsterdam. Den 6 hebben H. H. M. M. de Koningin en de Koningin-Moedes een kort bezoek aan Amsterdam gebracht ter ontvangst van gedelegeerden ter Vredes-conferentie, aan wie in het koninklijk Paleis een diner werd aangeboden. Vóór het diner brachten de Koninginnen een bezoek aan het nieuwe Diaconessenhnis op de Keizersgracht. Twee jongens, die poogden strooibiljetten in°'t rijtuig der Koningin te werpen, waarop gedrukt stond: Revisie zaak Hogerhuis spoed 1 werden ingerekend, doch na 't vertrek der Koninginnen, weder vrijgelaten Des avonds keerden de Koninginnen naar het Loo terug. Van Texel schrijft men aan het N. v. d. D. Onze door den storm geteisterde visschersvloot heeft toch behouden de haven weten te bereiken, met uitzonde ring van de blazer T X 139, schipper Bakker, welke te Zandvoort strandde, doch waarvan het volk gered werd. Uit eene schuit was een man overboord geslagen, die gelukkig door zijn maats weer gered werd. Twee schuiten geraakten nagenoeg vol water, door een stortzee. De visschers, die ver van de kust vertoefden, waren er over 't geheel het best afgekomen. Purmerond. Tot leden van den gemeenteraad werden gekozen de heeren V. S Ohmstede Jr. W v. d. Poll en L. Switzer, respectievelijk met 402, 416 en 315 stemmeu. Jb. Groot Kz., bekwam 218 stemmen. Kamer van Koophandel en Fabrieken. In de vergadering van den 5 waren alle leden tegenwoordig, behalve de heer Potgieser, die eerst later komen kou. Na opening der vergadering nam de voor zitter het woord naar aanleiding van het overlijden van den heer A. Maclaino Pont. Hij heeft de overtuiging dat dit geheel onverwacht en plotseling overlijden, nadat de heer Pont enkele uren te voren nog gezond en wel met zijne familie te zamen was geweest en denzelfden dag nog zijne workzaamheden op het stadhuis had ver richt, op alle leden een diepen indruk zal hebben ge maakt en brengt vervolgens in herinnering hoe de heer Pont in vele zaken de belangen der stad Alkmaar heeft bevorderd en in het bijzonder de belangen van handel en nijverheid met kracht heeft voorgestaan. Toen, om een enkel voorbeeld te noemen een aantal jaren geleden van de instelling der maandagsche veemarkt goede resul taten verwacht mochten worden is de markt vooral door het initiatief, althans met krachtigen steun van den heer 1 ont, tot stand gekomen en het is bekend, hoe die markt voor den handel te Alkmaar van groot gewicht is ge worden. Bij het einde zijner rede stelde de voorzitter voor, om aan de nagelaten familiebetrekkingen een brief van rouwbeklag te zenden. Dit werd met algemeene stemmen goedgekeurd en onmiddellijk aan het genomen besluit gevolg gegevou. V orvolgens werden de notulen der vorige vergadering gelezen goedgekeurd en geteekend waarna de opgaven der vereischte veranderingen in het woreld-adresboek werden behandeld. Voorts was aan de orde het genomen besluit van 24 werkgevers, in wier ondernemingen meer dan 36000 personen werkzaam zijn en dat door de heeren J. C. van Marken en D. W. Stork aan de Tweede Kamer der Sta ten-Generaal is kenbaar gemaaktstrekkende om verbeteringen te verkrijgen in het gewijzigd wetsontwerp betreffunde de wettelijke verzekering van werklieden tegen de geldelijke gevolgen van ongevallen in bepaalde bedrijven. De heer van Spall acht de wijzigingen, die de bedoelde werkgevers in verschillende adressen hebben verzocht en bij bedoeld besluit in hoofdzaak zijn saau.gevat, van groot belang en zoer noodig. Hoezeer hij ook gowenscht vindt,

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1