van M No. 83. Honderd en eerste jaargang, 1899. V RIJ D A G 14 JULI. B u it e n 1 a n d. FEUILLETON. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. (DER MAJ0RATSHERR). ALklUAARSCHE COURANT. Dezo Courant wordt Uinsdag-, Uonderdag- en Katerdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f O,SO franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.OO. Afzonderlijke nummers 3 ets. Prijs der gewone advertentlen s Per regel fO.ld. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f rja n c o aanj de Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. Telefoonnummer 3. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Alkmaar brengen ter algemeene kennis dat heden op de gemeente-secretarie ter visie is gelegd het aan hen ingediende verzoek met de bijlagen, van FRANCISCUS OVER om vergunning tot het oprichten van oen gasmotor van 2 paardekracht in het per ceel aan de Laatwijk D, No 198, en dat op Dinsdag, 25 Juli 1899, 's middags te twaalf uren, ten stadhuize gelegenheid wordt gegeven om tegen het oprichten van die inrichting bezwaren in te dienen. Burgemeester en Wethouders voornoemd Alkmaar, C. W. BRUINVIS, l°.Bargem. 11 Juli 1899. C. D. DONATH, Secretaris. BKIiOIK. Te Antwerpen is een omvangrijke werk staking uitgebroken onder alle cathegoriën van haven werklieden. De sjouwerlieden vragen voor zondag- en nacht arbeid een franc per uur. De beweging wordt gestound door alle katholieke en sociaal-democratische worklieden- vereonigingen. Broeder Plamidiendie verdacht werd van den moord op den elljarigen leerling der kloosterschool te Rijssel, is op bevel van den procureur-generaal door de Kamer van inbeschuldigingstelling van rechtsvervolging ontslagen. De broeder is in vrijheid gesteld en naar de school teruggekeerd waarbij betoogingen voor en tegen de broeders plaats hadden. Gelijk men zich herinneren zal, gaf ook de aanhouding van den verdachte indertijd aanleiding tot heftige too neelen en ongemotiveerde betoogingen tegen het leeraars- personeel der kloosterschool. ENGHLAKD. In het Lagerhuis deed de minister Chamberlain uitkomen, dat de eventueels uitwerking van de laatste voorstellen van President Kruger bij ontsten tenis van nadere toelichting onmogelijk reeds nu met zekerheid kon worden vastgesteld. Voor zoover hij er over oordeolen kon zou het nieuwe plan geen onmid- dellijken invloed hebben op de vertegenwoordiging van de uitlandsche bevolking in den Eersten Volksraad. Hij achtte het onzeker of zij een van de zetels, die aan den Rand gegund werden bezet zou kunnen krijgen eer er vele jaren verloopen waren. De .Daily Chronicle" en de »Westm. Gaz.'' zien in deze dubbelzinnige uitlating een ontwijken van de vraag of Kruger's voorstellen inderdaad zooveel van die van Milner verschillen dat ze onaannemelijk zouden zijn. Het laatste blad toont in een duidelijk overzicht aan, dat het verschil inderdaad zeer onbeduidend is. De uitlanders die thans in Transvaal gevestigd zijn dat zijn dus alle uitlanders zouden volgons het stelsel van Milner het kiesrecht krijgen in 1904 en volgens het stelsel-Kruger in 1906. Ook de Duitsche pers wantrouwt Chamberlain's bedoe lingen. Zoo zegt de »Voss. Zeitg.": .Wellicht is de groote toegevendheid van den Presi dent zeer onaangenaam voor het departement van kolo niën, temeer daar de regeering der Kaapkolonie de voor stellen als voldoende beschouwt. >Of zou Chamberlain eerst de meening der Jobannes- burgsche Uitlanders en der goudmijn-eigenaars willen kennen, en daarvoor een tijd van beraad hebben gevraagd Intus8chen gaan de oorlogstoebereidselen voort. De 37ste batterij artillerie is heden aangewezen voor den dienst in Zuid-Afrika. Deze is reeds de vijfde bat- terg die bevel heeft gekregen voor inscheping naar de Kaap. Heden zijn dertig affuiten voor revolverkanonnen van Woolwich naar Southampton afgezonden om naar de Kaapkolonie verscheept te worden. Als ammunitie voor deze kanonnen zal worden gebruikt de zoogenaamde patroon No 4, welks kogel bjj het treffen uitzet evenals de dumdumkogel. KHAAKIIIJH. Mr. Demange is naar Rennes terug gekeerd en heeft kapitein Dreyfus een bezoek van ruim twee uren gebracht. Hij vond hem, zegt de berichtgever der »Débats", zeer gevorderd in do bestudeering van het dossier en zal do geheele week met hem arbeiden. De advocaat meent, dat er veel kans is voor het begin van het proces in de eerste dagen van Augustus. Als éen bewijs hoe rustig het te Rennes is, deelt de correspondent van het zelfde blad mede dat in den schouwburg den 10 een stuk werd gegeven, »Le Mar- tyre'1 geheeten, waarin de lotgevallen van Dreyfus wor den voorgesteld. Het publiek hoorde tot het einde toe zonder een oogenblik te betoogen. De President heeft genade geschonken aan den Italiaan- schen generaal Do Giletta de San Giuseppe, die nabij Nice op spionnage betrapt was en wiens veroordeeling wij in ons 1 ratste nummer meldden. Het is gebleken, dat de Italiaanscho regeering geheel vreemd was aan het geval, en dat generaal Giletta op eigen verantwoording gehandeld had. De regeering te Rome heeft zijn houdiug dan ook streng afgekeurd, en men heeft redenen om te gelooven, dat bij zijn terugkeer in Italië door de regeering maatregelen zullen worden genomen om hem te straffen op een wijze, die aan die afkeuring nog meer kracht zal bijzetten. Dat de nationalistische pers over dit verleenen van gratie nitermato slecht te spreken is, laat zich denken. Generaal De Pellieux heeft zijn getuigen gezonden aan senator Delpech, omdat deze in de .Aurore" verteld heeft dat de generaal mevrouw Esterhazy beval zich met haar man te verzoenen, onder bedreiging dat de generale staf anders voor baar onteerende brieven open baar zou maken. TB.AW8V.AAIi. De Afrikaanderbond van de Kaap kolonie heeft besloten een levendig aandeel te nemen in de politieke agitatie in Britsch-Zuid-Afrïka. De Holland8che geestelijkheid heeft aan Sir Alfred Milner oen adres aan koningin Victoria overhandigd, waarin de handhaving van den vrede wordt gevraagd. A T J E H. Het .Handelsblad'' ontving den II het volgende telegram uit Indië Bij de operaties in Pasei werden gewond de kapitein Schneiders en de luitenants Doorrleben Ilaaxman en Luchsinger. De vijand had 74 dooden. Van Heutz terug naar Kota-Radja. De in het telegram genoemde officiereu zijn de kapitein der infanterie J. H. L. Schneiders de Ie luit. C. P. Doerrleben (gedetacheerd van het Nederlandsche leger) de 2e luit. W. Haaxmau en de 2e luit. H. M. Luchsinger. Den II werd nog het volgende regeeringstolegram ontvangen Talrjjke vijand bij Matan Koeli hield geen stand. Hand gemeen bij tocht naar Paja Bakoeng. Bruggen over de rivieren vun Passei en Kerti geslagen. Onzerzijds 1 ge sneuveld en 21 gewond. Vijand liet 74 dooden achter. In de Pedirstreek gevechten met Panglima Polim. On zerzijds 1 gesneuveld en 5 gewond. Vijand had 5 dooden. Het volgende telegram aan de N. R o 11. C t. onder dagteekening van 12 Juli uit Batavia ontvangen: Half Juli wordt een militaire excursie gehouden naar de V Kota's. Eén compagnie van het 17de bataljon vertrekt morgen. Aacantle. Zaterdag heerschte aan de Berlijnsche stations een ontzaglijke drukte wegens het vertrek van duizenden personen vooral naar zeeplaatsen. Alleen aan het station voor Stettin vertrokken 30,000 personen. - i i V Fwm 59) De wind suist sterker. Boven hem aan een der vensters van het Slot rinkelt een klein kettinkje, waar mede eeu der jaloeziën is vastgezet geworden, .Klik klak klik klak" zoo klinkt ook het gerammel van goudstukken die men haastig en gierig telt Gert wendt zich eensklaps gejaagd en zenuwachtig om en snelt, met de rozen in de hand, naar de eetzaal. Pia bemerkte aan tafel, terwijl haar hartje bijkans hoorbaar klopte, hoe haar broedei Gert zeer opvallend aan het kleine nichtje het hof begon te maken. Met een veelbeteekenenden blik overhandigde hij haar een paar donkerroodo rozen, en Fransje nam ze met zulk een smachtend gezichtje van hem aan, dat men het bjj ieder anderbehalve bij dit origineele naïve kind bespottelijk had gevonden. De rozen schenen haar een enorm genoegen te doen, zij rook er voortdurend aan, en dit zoo hoorbaar, dat zelfs deze waardeering van het huldeblijk iets buiten gemeen kluchtigs verkreeg. Even later, nadat het gesprek juist zeer levendig was geweest, stak het gravinnetje goedig over de tafel heen ern der rozen aan de oude freule Aurelia toe, die de plaats van .dame de compagnie" op Niedec-k bekleedde en van een adelijke officierstamilie afstamde. .Zoo heerlijk als deze rozen van Gert, ruiken geen andere" zeide zij met een dweepend verlietden blik op haar neef: .Ruik toch eens, freule Aurelia, het is bepaald bedwelmend en betooverend 1" De aldus toegesprokene lachto gevleid en nam met giacieus uitgestrekte vingertoppen de bloem aau ten einde er eerbiedig haar spitsen neus in te steken. Nauwelijks had zij er echter aau geroken, of zij trok met alle teekenen van schrik haar hoofd terug, staarde met waterige oogen naar het venster en hatchie, hatchie, hatchie weerklonk een hevige uitbarsting van gefnies. .Prosit, prosit, Aureliatje 1" riep de kleine gravin met echte straatjongens vroolijkheid en toen het fniezen steeds erger en heviger werd en de oude freule, met een moeielijk uitgebrachte verontschuldiging, opsprong en naar de deur snelde, werd Fransje vuurrood van pret en wierp zich, gierend van lachen, zonder eenige preutschheid in Gert's armen. »Om Gods wil, wat is er gebeurd riep de gravin verschrikt, terwijl het gansche gezelschap sprakeloos van verbazing het opgewonden bakvischje en den verlegen Gert aanstaarde. Fransje veegde zich met den rug van haar hand de tranen uit de oogen. .0 lieve help O lieve hemel O groote goden 1" zuchtte zij. .Als je blieft, helder ons dit eens op 1" .Wel, wat moet ik dan nog ophelderen ik had voor de lieve Aurelia alleen maar een beetje cayenne peper uit het peperbusje in do roos gestrooid I Waarom boort ze er haar snuit ook zoo diep in 1" Of men wilde of niet, men, moest lachen Ja neef Gert amuseert zich kostelijk en in zijn oogen straalt iets, dat aan eigon jongensjaren en guitenstreken deed denken, Pia, die eerst half verlamd van schrik was, bemerkte tot hare groote geruststelling, dat haar broeder meer behagen schept in de grappen der kleine en ze beter op prijs weet te stellen dan zij, en dat guitenstreken meer in zijn smaak vallen dan sentimentaliteit. Dat treft al zoo mooi als 't maar kan. Fransje is vuur en vlam, dat haar neef haar grap zoo stormachtig toejuicht, zij schuift haar stoel nog wat dichter naar hem heen en steekt gedurende de korte pauze tusschen het vleesch en het nagerechtzelfs haar arm vertrouwelijk in den zijne. Daaibij fluistert en giegelt zij onophoudelijk, terwij! Gert het een paar maal uitproest van lachen en toe stemmend knikt. Zeker zoekt zij hem over te halen haar assistent in een of anderen ondeugenden stroek te willen wezen. Eerst bij het verschijnen van een heerljjke vanille ijskegel veranderde het tooneel. Al hare belangstelling concentreert zich thans eensklaps elders. De zwarte oogen schitteren en stralen van genot en voldoening Zij knikt Pia telkens toe. .Zie je wel, de boschbessen hebben haar tam gemaakt! Nu al drie dagen achter elkaar ijs 1 hm men moet zich doen respecteeren En toen kwam er voor den de tafel rondgaande ijskegel een lange rust, hij is bij Fransje aangeland en daar komt hij zoo gauw niet verder. Nog één telkens nog één lepel 1 Den dienenden Frie drich rijzen de haren van angst omhoog. Eindelijk is het bord van het bakvischje, zooals ze zelf met een zucht van welgevallen verzekert .prop vol 1" en komt de geduldig wachtende Gert aan de beurt. Zijn nichtje stoot hem met haar elleboog aan.Je houdt toch ook veel van jjsals je me liefhebt, dan moet je van ijs houden 1" .Verbazend veel 1 bepaald hartstochtelijk veel!" verzekert de jonge officier van ganscher harte. .Dan maak jij de schotel verder leég 1 Aurelia neemt vandaag geen ijs. Die is ziek, zij is verkouden ik hoor haar nog steeds fniezen Gert weigert bepaald om alles te nemen, eensklaps springt het gravinnetje op en schept hem zjjn bord vol. 't Is je van harte gegund, hoor! ik vind 't heerlijk als een mensch er dapper op los eet Vooruit we zullen een wedren in 'i eten houden Pia ziet dat niets van dit alles haren broeder aanstoot geelt, maar dat hij zielsvergenoegd den wedloop begint >Het is bepaald opmerkelijk zoo goed als die twee bij elkaar komen 1" zei de barones, terwijl zij overge lukkig naar het jonge paartje ziot en daarbij Johanna's hand harteljjk drnkt. De gravin knikt haar vriendelijk, ofschoon min of meer verlegen, toe. .Willibald's verjaardag zal dit jaar bijzonder feestelijk gevierd worden 1" zegt ze eensklaps, zonder eenige be paalde aanleiding. .En ofschoon het eigenlijk geheel en al een verrassing voor u allen moest blijven, geloof ik toch dat hot beter is, als ik je een weinig daarop voor bereid. Wij hebben nog meer gasten uitgenoodigd 1" .Gasten O dat is heerlijkDat is verrukkelijk Menscben hier uit de buurt, tante .Neen, alleen familie 1" .Familie Mijnheer von Nordlingen ziet verbaasd op. .Behalve de Rudigers hebt ge toch geen naaste familie 1" Korte stilte. Toen knikte Willibald toestemmend. .Juist, en daarom heb ik mjjn neef met zjjn vrouw en zijn zoon uitgenoodigd." Ademlooze slilte. Pia werd zoo bleek als het tafellaken op tafel. Hare moeder werpt een doodeljjk verschrikten blik op Gert. .0 Dat is waarlijk een zeer groote verrassing, Willibald 1 Zijt gij dan weder met elkaar verzo-.nd Fransje eet onverschillig voort, haar oog richt zich, over haar bord heen, op Pia en toen keek zij vol be langstelt ng vau den een naar den aDder. Graaf Willibald rolt zenuwachtig zijn servet in elkaar.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1