Nederland. Meer en meer neemt de gewoonte toe om van een of ander mooi punt op reis een groet te zenden naar de familie ot vrienden in het vaderlandmet beeld der streek waarin men zich bevindt. Welken omvang dit gebruik reeds verkreegkan blijken nit de volgende opgaven Van het Niederwald Denkmal worden er wel de meeste verzonden; het vorige jaar werd hier het record behaald met 216,000 groetkaartendan volgt het Kyffh&user- Denkmal met 168,000de »Bastei" met 154,000de Wartbnrg met 146,000de Broeken met 144,000de Scheenkopf met 139,000de Rudelsburg met 57,000 het Oude slot te Heidelberg met 45,000. 2 7 tlagcn zonder voedsel. In Ltlbeck had zich een dienstmeisje tegelijk in verschillende betrekkingen verhuurd, zonder in een van alle op den bepaalden tijd in dienst te treden. Het geval werd bij de politie aangegeven en uit vrees voor straf vluchtte zij in een kelder van een moubelhan delaar in het midden der stad. Niemand wist waar zij gebleven was, tot eindelijk, na 27 dagen de eigenaar bij toeval ontdekte, dat zij in zijn kelder verborgen was. Het meisje was weinig meer dan een geraamte en had blijk baar al dien tijd in het ongewone verblijf zonder voed sel doorgebracht. Men betwijfelt of zij, hoewel zorgvuldig verpleegd, nog in het leven zal blijven. Provinciale Staten van Noorilliollantl. Den 11 zijn de verschillende voordrachten van Gedeputeerde Staten aangenomen en zjjn alzoo de volgende subsidiën verleend aan do Industrieschool voor vrouwe lijke jeugd te Amsterdam f 2500 aan de machinisten- school te Amsterdam f 2000aan het Conservatorium te Amsteidam t 1000; aan de Ambachtschool te Haar lem f 2000 aan de Teekenschool van den Katholieken Volksbond te Amsterdam f 500: aan de Vormschool voor bewaarschoolhouderessen f 300aan de Zeevaartschool in het Zeemanshuis te Amsterdam f 800aan het School museum te Amsterdam f 500aan den gemeenten Vlie land en Marken voor den bouw van geneesheerswoningen, de helft der kosten tot maxima van respectievelijk f 4125 en f 2500. Afgewezen werd het verzoek om subsidie voor het Ned. Gasthuis voor behoeftige en minvermogende ooglijders te Utrecht en dat om verhooging van het sub sidie voor de Alkntaarsclie Huishoud- en Industrie school. Alle subsidiën zijn voor drie jaar verleend. De rekening van het gesticht Meerenberg werd goed gekeurd. Bij de behandeling der begrooting van het ge sticht voor 1900 bracht de heer de Boer, in aanvulling van het door hem opgesteld rapport, in herinnering, dat het gesticht 50 jaar heeft bestaan en werd door hem een woord van hulde gebracht aan de leden der Commissie van Toezicht, zoowel die bij de opening der inrichting in functie kwamen, als die tegenwoordig nog als zoodanig de steun van Gedeputeerde Staten in het beheer van het gesticht zjjn. De begrooting van het Gesticht, de provinciale be grootingen en het besluit tot heffing van opcenten wer den daarop vastgesteld. In 1900 zullen worden geheven 8 opcenten op de gebouwde, 7 op de ongebouwde eigen dommen en 6 op het personeel. Besloten werd voorts tot wijziging van het reglement op de jacht en visscherij (nevens aalkorven, ook aalkub- ben als geoorloofd vischtuig te verklaren) en werden vastgesteld de voorgedragen waterschapsreglementen en besluiten tot wijziging van waterschapsreglementen. Daarop is de zomervergadering gesloten. Koninginnedag. Aan het muziekfeest (Festival) van Harmonie- en Fanfaregezelschappen uit Noord-Holland op 31 Augustus, ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin te Amsterdam te houden zullen deelnemenbehalve Amstel's Fanfarecorps, directeur David Koning Jr., hetwelk de leiding heeftVelsen's HarmoniekapelEuterpe", Stedelijk Muziekcorps, te PurmerendEdam's Fanfare corps Haarlem's Muziekcorps »Orpheus", Fanfarecorps »Kou. Wilhelmina" te Beemster, Fanf. »Andrute" ie Oost- huizen Middelie's Fanfarecorps »Crescendo" Fanf. «Ex- »Neen, wat men noemt «verzoening" hoeft er tusschen ons niet plaats gehaden evenmin heb ik reeds met hem afgerekend over wat jiy mij eensmaar daarvoor zal de tijd nog wel komen. Do toekomstige Heer van Niedeck moet als zoodanig erkend worden. Ik vier mijn zestigsten verjaardagde in den Bijbel voorgeschreven ouderdom is haast bereiktmen weet dus nooit wat de volgent e dag brengen kan, ik ben niet meer zoo taai en zoo sterk als vroeger «Kom kom Wiilibald daar protesteer .ik tegen Prosit 1 laten we eerst eens samen klinken op de viering van uw negentigsten verjaardag alhier de graaf nam zijn glas op en stiet met den Vrijheer van Nordliugen aan. Hij glimlachte: »Ja, ik leef nog, maar mijn rol als nuttig, onmisbaar persoon is uitge speeld bet scherm mag dan nu ook gauw vallen 1 Dat hindert mij volstrekt niet, ik kan 't dau achter de coulissen verder alles kalm afwachten, ik vind dit zelfs een aangename, rustige gedachte, het is mij een voldoening, dat mijn rol er een van vyf akten geweest is en dat vrouw en kind er in medegespeeld hebben 1 Men moet echter nooit het juiBte moment voor een «dramatisch ferugtredeu" over 't hoofd zien. Ik zelf had dit tot een plechtig «naspel" willen bewaren maar Fransje heeft mij overtuigddat daar nu het juiste oogenblik voor was aangebroken. De teerling is geworpen «Hebt u al antwoord van oom Rudiger gekregen vroeg het bakvischje met volle wangen, zonder de minste belangstelling in een wederzien met Wulff-Dietrich aan den dag te leggen. De graaf knikte. «Dezen morgen ontving ik een zeer vriendelijk schrijven van hem, ook een brief van Wulff Dietrich, die goede jongen is mij zoo innig dankbaar, dat ik zijn vader mijnerzijds de hand ter verzoening heb aangeboden. Hij schrjjft, dat Rudiger sedert den dood van zijn lieveling Hartwig geheel en al veranderd is. Een hartkwaal, waardoor bij reeds sedert jaren ge plaagd werd, is door de ondervonden schiik en het ver driet schrikbarend verergerd, zyn haar is geheel ver- celsior" te Zwaag «Excelsior" te Warder, Harmoniege zelschap «Caecilia" te Oudendijk, «Diemens Fanfarecorps" te Diemen Bergen's Fanfarecorps, Fanf. «Excelsior", Nieuwe Niedorp, Harmoniegez. «Concordia" te Beets «Rijper Fanfarecorps" te De Rijp, Harmoniegez. «Con cordia" te IJmuiden, Wormer's Fanfarecorps «Eendracht maakt macht''Fanf. «Willen is kunnen" te Haarlem, Fanf. «Concordia" te Oostzaan, Winkels Fanfarecorps te Winkel en de Muziekvereeniging «Harmonie" te Haarlem. Van enkele Vereenigingen wordt nog bericht ingewacht. Naar gemeld wordt is te Hilversum onlangs door een ingezetene in publieke veiling een oude brand kast gekocht afkomstig van een aanzienlijke familie. Toen nu dezer dagon de tegenwoordige eigenaar die brandkast liet openmaken kwam hij tot de ontdekking dat zich daarin een waarde van pl. m. 70000 gulden bevond. De kooper beeft dezen inhoud teruggegeven aan de eigenaresse die onbekend was met hetgeen haar over leden echtgenoot in die kast had geborgen. De Rijkspolitie te Kokhuizen heeft gevat H. van der Meij die in Mei 1898 uit Veenhuizen was ont snapt en sedert onder verschillende namen in Duitsch- land en Nederland heeft rondgezworven. Te Hoofddorp (Haarlemmermeer) zijn ter in schrijving in het stamboek aangeboden 68 merriepaaiden, waarvan 32 werden ingeschreven. Te Beverwijk waren deze cijfers 13 en 10. Beemster. Alhier worden pogingen in het werk gesteldeen automobielendienst Midden-Beemster en Hoorn, in aansluiting met de tram AmsterdamAlkmaar, te openen. Aflevering van geneesmiddelen. Eene aflevering van een geneesmiddel door een onbevoegde, welke zeer schromelijke gevolgen had kunnen hebben, ware het afgeleverde niet in handen gekomen van deskundigen, maakte den 6 het onderwerp eener strafzaak uit voor het kantongerecht te 's-Gravenhage. Bij een drogist aldaar, omtrènt wien bekend was ge worden, dat bij geneesmiddelen verkocht, werden raar aanleiding, van de klacht van een apotheker te 's-Graven hage twee personen gezondende een apothekersbe diende, de andere politieagent, niet in uniform gekleed, om voor een stuiver valeriaan te koopen. Tinct. Valerianae mag door onbevoegden wel worden afgeleverd in minder hoeveelheid dau 200 gram. De beide uitgezonden personen kregen ieder ongeveer 25 gram van een zeker vocht voor hun stuiver. Maar wat bleek nu Dat, in plaats van valeriaan, was afgeleverd phenol (phenolum liq. factum) een uiterst gevaarlijk middel in handen van leeken, dat zelden of nooit voor inwendig gebruik werd voorgeschreven, en dan nog in zeer verdunden staat en in een uiterst geringe hoeveelheid. Het wordt menigmaal voor zelfvergiftiging of voor misdadige doeleinden aangewend. En de Vereeni- ging tot bevordering der Pharmacie heeft, een 3-tal jaren geleden naar aanleiding van een misdrijf door middel van phenol in vasten toestand geploegdhet voorstel gedaan om het voorlaau niet anders dan in opgelosten toestand te leveren. Al deze bijzonderheden bleken uit het. verhoor van den apothekerdie de politie van het geval had kennis gegeven en heden als deskundige werd gehoord. De drogist erkende kalmdat hij zich in de flesch vergist had doordionhij zijn lorgnet niet bij zich had en geen gelegenheid vond die van boven te halen Overigens leveren tal van drogisten geneesmiddelen af. De kantonrechter sloeg zijn handen ineen van verbazing over zulk een lichtvaardigheid en wees den bekl. op de hoogst ernstige gevolgen die zijn onoplettendheid bad kunnen hebben. De menschen die valeriaan «voor de zenuwen" komen halen, zouden op die manier een middeltje krijgen van dezen drogistdat hen voor goed van hun zenuwen afhielp. De ambtenaar van het Openbaar Ministerie, mr. Van Harencarspeleveneens wijzende op het grenzenloos gevaarlijke van beklaagdo's onattentie, vorderde 2 geld boeten van f 50 ieder. Beklaagde zeide nog, dat hij nooit te voren een dergelijk abuis had begaan en beweerde geen opgeloste carbol doch creosoot te hebben afgeleverd. (Haarl. Ct.) grijsd. Ook Melanie moet een oude vrouw geworden en totaal veranderd zijn. Zij, de levenslustigste van allen, heeft oogenscbijnlijk geheel en al met de wereld afgedaan. Dat zijn ouders nog steeds in de residentie wonen, komt alleen daardoor, dat zij nog geen beslissing ten opzichte eener andere woonplaats genomen hebben." «En schrijft hij anders niets Fransje's blik rust weder op het diep voorover gebogen hoofdje van Pia. «Wat zou hij nog meer schrijven?" zei Wiilibald schouderophalend. «Hij komt immers overmorgen zelf, do rest kan hij dus mondeling afhandelen." Mijnheer en Mevrouw von Nordliugen hadden elkaar veelbeteekenend aangekeken. «Beste Johanna, zou 't dan niet veel beter zijn, als wij voor deze nieuwe gasten plaats maakten Ge zjjt er toch niet aan gewoon, zoovele menschen om u heen te hebben, en eerlijk gezegd is het voor ons niet zoo heel aangenaam, dien anderen Niedecker hier te ontmoeten Graat Wiilibald stond plotseling op en legde de hand op den arm van zijn zwager: «Volstrekt niet, daar komt niets van in, ge moogt volstrekt niet weg gaan, ik wil daar eenvoudig niets van hooren 1" en Johanna sloeg hevig verschrikt den arm om de barones en zeide op stelligen toon«Dat zon den geheelen dag en hot ganscho feest bederven 1 Dat zouden we u nooit ver geven 1 Er bestaat hoegenaamd geen rede, waarom ge ODzen neef zoudt ontloopen, Pia heeft het lang genoeg gedaan en hare waardigheid genoegzaam opgehouden Fransje kruiste kalm de armen over elkaar en zeide spottend lachend: «Probeer het eens om zonder rijtuig en paarden van hier weg te komen We stellen zelfs geen karrehond ter uwer beschikking, laat staan dus de paarden «En de ophaalbrug blijft omhoog gehaald 1" schertste Wiilibald. «Drommels, ja dan verklaren we ons voor ge vangen!' lachte Gert. Men stond van tafel op. «Wel mag 't je bekomen 1" zeide Fransje de armen uitrekkende, en toen reikte zij Gert de hand. De le prijs in de Woerdensche paardenloterij is ten deel gevallen aan een behoeftig gezin te Lisse. De prijs bestaat uit een landauer met 2 paarden. Hollandschc maatschappij van Landbouw. De jaarljjkscho algemeone vergadering dezer Maat schappij zal gehouden worden den 1 Julides voormid dags half twaalf te Middelharnis. De tentoonstelling duurt van den 18 tot den 21 Juli.' Op de vergadering komen, behalve de gewone mede- deelingen en verslagen o. a. in behandeling Voorstel van de afdeeling Nieuwer-Amstel. «De afdeeling Nieuwer-Amstel stelt voor te bepalen dat de algemeene vergadering voortaan niet zal gehouden worden op een tentoonstellingsdag of den aanvang ervan drie of vier uur te vervroegen, daar in de weinige uren, voor de vergadering beschikbaar, de zaken niet naar be- hooren kunnen afgedaan worden." Mededeeling en toelichting omtrent de gevaren van het mesten van varkens met visch. Mededeeling van het antwoord der Regeering op het adres dezer Maatschappij betreffende de meelvervalsching. Verleenen van beurzen aan leerlingen der Winter- landbonwscholen in Noord- en Zuidholland. Benoeming van een voorzitter uit Noordholland, ter vervanging van den heer D. F. A. Bauduin, die met 31 December 1899 moet aftreden en niet herkiesbaar is. De voorzitter moet gekozen worden nit de leden van het Hoofdbestuur en heeft dan ook als zoodanig 5 jaar zitting. Benoeming van een lid van het hoofdbestuur uit Zuid- holland, ter vervanging van den heer E. L. graaf van Limburg Stirum, die met 31 December 1899 moet af treden en met horkiesbaar is. Benoeming van een lid van het Hoofdbestuur uit Noordholland, ter vervanging van den heer Th. J. Wal ler, die met 31 December 1899 moet aftreden en niet herkiesbaar is. Benoeming van een lid der Financieele Commissie in de plaats van den heer H. Siebert Coster, to Alkmaar, die volgens den rooster moet aftreden en niet herkies baar is. Door het Hoofdbestuur worden voorgedragen de heerenFr. Lieftinck, te HaarlemH. Schuurman, te 's-GravenhageJb. Zijp Hz., te Wieringerwaard. De rekening over het jaar 1898 sluit in ontvangst met f 26,931.83s; in uitgaaf f 25,755,655. Alzoo een batig slot an f 1176.18. Texel. Een paard van groote waarde van den veehouder S. dronk uit een kuip waarin een vergiftig schapen-waschmiddel onbewaakt was blijven staan. Den volgenden morgen was het fraaie dier aan de gevolgen overleden. Alzoo eene aansporing tot groote voorzichtigheid met dergelijke veel gebruikte middelen. Hoorn. Den 8 hield de Vereeniging «De Am bachtsschool voor Hoorn en Omstreken" eene vergadering. Ondanks de geringe opkomst, ging het voorloopig comité over tot het geven van mededeelingen over zijn ver richtte werkzaamheden. Er waren verschillende buurt- commissies gevormd ten einde door vaste jaarlijksche bijdragen der burgers eene som van circa f 3000 bijeen te krijgen. Verschillende corporaties hadden bovendien belangrijke bijdragen toegezegd. Kou men over deze som benevens de kosten van oprichting beschikken dan zou op bescheiden schaal begonnen kunnen worden Tot grondslag was aangenomen do wijze van inrichting der Ambachtsschool te Goes. Bestond eene dergelijke school ook hier dan kon aangeklopt worden om Rijks- en andere subsidiën. Reeds had de afgevaardigde van Hoorn, de heer Ferf, zijne medewerking in dezen toegezegd. De heeren Boekhout en De Vries (proefstation alhier) zijn tot de conclusie gekomen, dat melkzuurfermenten de organismen voor de rijpheid der kaas bonoodigd, vormen; zij kouden echter met de door hen daaruit geïsoleerde koloniën niet de rijpheid teweeg brengen daartoe zijn bijzondere melkzuurfermenten benoodigd. Het ryp worden werd verkregen door iuënting met 14 dagen oude kaas. Zeer opmerkelijk is het feit, dat uit melk die bij 7U° C. en zelfs bij lb' C. gepasteuriseerd was geworden geen behoorlijke rijpe kaas verkregen kou worden zoodat de castïne blijkbaar door de verwarming eene verandering ondergaat, die het rijpen tegenhoudt. Deze proeven zijn blijkbaar van groot belang voor de kaasmakerij. «Wel mag 'tje bekomen, nichtje!" zeide deze, zag de kleine diep in de oogen en bracht toen haar hand aan zijn lippen. «Donder en bliksem!" riep Fransje, hevig verschrikt terwjjl zij haar hand haastig terugtrok, en toen stond zij als versteend en keek op de door de boschbessen blauw geverfde rechterhand te'- neder, waarop de eerste handkus van een luitenant brandde «Maar Gert wat ga je nu beginnen riep tante Johanna geheel verbluft eu maakte eene beweging als wilde zij zelf nu nog, achteraf, die kleine galanterie ver hinderen «Ik smeek je, verwen dat jonge kuiken toch niet zoo 1" Graaf Wiilibald hield zich de buik vast van 't lachen. Fransje had een kleur als vuur en trok een gezicht, als hapte zij naar lucht, toen zwaaide zij met armen en beenen, uitte een onverstaanbaar gebrom en stormde zoo woest de kamer nit, dat stoelen en bedieuden rechts en links uit den weg vlogen. «Mijn God wat werd dat aardige, kleiue ding ver legen riep Mevrouw von Nordliugen. «Zij heeft toch iets bijzonder vrouwelijks, bij al haren overmoed Nu drukte ook de gravin baar zakdoek voor het gezicht en lachte dat haar de tranen over de wangen liepen. Gert draaido trotsch over de uitwerking, aan zijn snor en papa Nordlingeu klopte hem goedkeurend op den schouder en zeide plagend «Verheug je maar niet op een al te gemakkelijke overwinning, jij jeugdige Dou Joan." De barones omarmde haren zoon zeer hartelijk en fluisterde hem daarbij ongemerkt in 't oor «Nu er op los, jongen! Zoo gauw ge maar kunt! Het wordt hoog tijd 1" De dames hadden zich in het kleine salon terugge trokken zoo ook de beide vaders, die «over dienstzakon nadenkend in stille rust hun kopje koffie wilden geuieten. Het was nog zeer warm buiten. Onder de hooge olmboomen was het drukkend zoel en Gert liep werktuigelijk naar de kleiue, in de rotsen nit-

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2