Ingezonden Stukken. Stadsbericliteu. BURGERLIJKE STAN1). Door eenigo personen zal een kaasfabriek worden opgericht in het Roegras (gem. Helder). Aan den opzichter van den polder Koegras, den heer T. Schenk Pz., te Schagen is opgedragen bestek en teekening van het gebouw te maken. Schagen. Den 16 herdenkt de conducteur 2e klasse, W. Prins alhier den dag, waarop hij vóór 25 jaren bij de administratie der posterijen werd aangesteld. Opmeer. Den 12 vergaderde alhier de afdeeling Opmeer der Holl. Maatschappij v. Landbouw. Tot voor zitter werd met algemeene stemmen herkozen de heer dr. van Balen Blanken Jz., Spanbroek. Tot bestuurs leden werden gekozen de heeren D. i'ijper, Opmeer, en P. Schilder, Spierdijk, terwijl de heer P. Clay, ognum, de afdeeling op de algemeene vergadering te Middelharnis zal vertegenwoordigen. Te Bolsward waren den 11 de schutters aan het schijfschieten met flobertpatronen. In de pauze schijnen twee jongens zich op het schietterrein te hebben begeven, en schijnt een geweer nog voorzien te zjjn geweest van een patroon. Tenminste de jongen R. S. D., oud 13 jaar, krijgt een geweer od schiet zijn kameraad H. G. D. de flobertpatroon in den hals. Tot heden is 't nog niet gelukt het kogeltje te verwijderen. De getroffen jongen die overigens vrij wel is, zal worden gebracht naar Groningen, om onder heelkundige behandeling te worden gesteld. Tusschen Amsterdam en Haarlem zal nog deze maand een automobielgoederenbesteldienst worden geopend rijdende driemaal per dag. Een krasse honderdjarige. Te Schiedam hoopt Johannes van de Water, vleesch- houwer van beroep, geboren 15 Augustus 1799, den 15n der volgende maand zijn honderdsten verjaardag te vieren. De hoogbejaarde grijsaard geniet een goede gezondheid. Eten, drinken en slapen laten niets te wonschen over zijn gebit is, wat de tanden betreft, nog volkomen gaaf. Dagelijks ziet men hom in zijn slachterswinkel met behulp van zijn ook reeds vergrijsden zoon, de klanten bedienen. Bij het slachten van zijne runderen verricht tajj nog steeds het voornaamste werk, namelijk »den nek snijden.'' Zijn gezicht en zijn gehoor zijn nog bijzonder goed lezen en schrijven doet hij zonder bril. Dezer dagen schreef hij een duidelijk leesbaar briefje aan een zijner kennissen te Rotterdam. De krasse grijsaard is niet onbemiddeld alleen zijn lust tot werkzaamheid heeft hem steeds weerhouden om zich uit de zaken terug te trekken. Vleeseliinvocr In België. De «Moniteur Beige" van 9 Juli jl. bevat de bekend making eener ministerieele beschikking van 3 dezer waarbijmet wijziging van de beschikking van 22 September 1898het grenskantoor Ophoven voor den invoer van vleesch vet en afval van runderen, schapen, geiten of varkens wordt opengesteld 's zomers iederen Vrijdag van 8 10 uur voormiddags, des winters iederen Donderdag van 10—12 uur voormiddags. Deze beschikking zal 14 dezer in werking treden. (St.-Ct.) Het Technikum Mlttwclda, een onder Staats toezicht staande inrichting van hooger technisch onderwijs, ter vorming van electriciteits- en machine-ingenieurs, technici en werkbazen, telde in het 32e schooljaar 1689 bezoekers. Het onderwijs in de electrotechniek werd ook in het laatste jaar aanzienlijk uitgebreid en wordt door belangrijke verzamelingen, laboratoriën, werkplaatsen en machineriën zeer krachtig gesteurd. Het winterhalfjaar begint 17 October en worden aangiften voor het op 26 September aanvangende kostelooze voorbereidend on derwijs van begin September op alle werkdagen aange nomen. Het uitvoerige programma met inlichtingen wordt gratis door het secretariaat van het Technikum Hittweida (Koninkrijk Saksen) verstrekt. Het Technikum Mittweida kreeg bij gelegenheid der Saksisch-Thui ingsche tentoonstelling te Leipzig de hoogste onderscheiding, de Kon.-Saksische staatsmedalje «voor bjjzoudere werk zaamheid op het gebied van technisch onderwijs." Raatstc Berichten. Gemeenteraadsverkiezingen. 11 Juli. Akersloot. Herkozen de heeren Schermerhorn Kraakman en Mul. Graft. Herkozen de heeren W. Koppen en J. Rol. Gekozen H. Bruin. Voor de vacature J. Moijs werd gekozen J. Rol met 56 st. R. Smit bekwam 52 st. Heerhugowaard. Uitgebracht 449 stembiljetten, waarvan 15 van onwaarde. Volstrekte meerderheid 218 stemmen. Gekozen de heeren Jb. van der Oord met 349 D. Appel met 227 stemmen. De heeren Jb. Met en P. van Rijn bekwamen 65 en 205 stemmen. St. Panera s. Van de 124 kiezers waren 105 op gekomen. 1 Biljet werd van onwaarde verklaard. Gekozen de heeren Jb. Ruijs Iz., J. Schuit en L. v. d. Vijzel respectievelijk met 71, 86 en 104 stemmen. Op den heer Jb. Slyker waren 42 stemmen uitgebracht. Spanbroek. Herkozen: K. Vel on K. van Diepen. U r s e m. Herkozen J. Kos en K. Laan met 119 en en 70 stemmen. C. de Geus bekwam 56 stemmen. Be Zuid-Afrlkaansclie crisis. LONDEN, 12 Juli. De staf van de bereden infanterie te Aldershot heeft bevel ontvangen zich gereed te hou den voor inscheping naar Zuid-Afriba. gehouwen, grot, waar het zeker koeler zijn zou. Hp hield een cigarette tusschen de tanden en staarde nadenkend voor zich uit, den weg door het park langs. Een onaangenaam gevoel had hem bekropen, dat bij maar niet van zich kon afschudden. Als een berg drukte de hem voorgeschreven liefdesverklaring hem op 't bart en al zweefde «een eigen jacht" hem ook ais een verlei delijk »Fata Morgana" voor oogen, de weg om daartoe te geraken, viel hem toch zeer zwaar en moeielijk. Ja, als 't hart or ook buiten staat Nog kort geleden moest hij zich geweld aandoen en zijn lippen op elkaar klemmen, om niet in alles over stelpend en overstroomend liefdesgeluk hand en hart en alles wat bij bezat op stel en sprong het blonde Gretchen aan de voeten te leggen, en thans Gert zucht zwaar hoe zal hij ooit tot dit kinderach tige, overmoedige bakviscbje een ernstig woord van liefde kunnen spreken P Dikwijls was Fransje bepaald sentimenteel, dan ver draaide zij de oogen en drukte de hand op het hart maar dat waren altijd slechts korte voorbijgaande oogen blikken en hemel che goedheid juist deze sen timenteels buien waren hem 't minst aangenaam. Dan was 't hem alsof er een uitgelaten vroolijke tooneel- speelster voor hem stond, die met onderdrukt gelach en met moeite bedwongen joligheid eeu beetje komedie epeelde 1 Haar guitigheid en overmoedigheid geleken hem »meer echt" en daarom trok hem dit laatste veel meer aan 1 En nu moest hij voor deze kleine, wilde goudvisch een liefdesverklaring afleggen 1 Het was verschrikkelijk 1 Maar wat gaf al zijn aarzelen en tegenstribbelen, hij moet! Zoowel ter wille van Pia als van zijn moeder. Aan de millioeuen en aan het jacht dat hem zelf ten deel zal vallen, denkt hij reeds heel niet meer. Wordt vervolgd. Voorbereiding voor de verkiezingen. Geachte Redactie Een kiezer" schijnt te denkendat ik hem in 't ootje heb willen nemen. Toch heb ik meer blijken van ernst gegeven dan hij. Met uw goedvinden wil ik hem dat duidelijk maken. In uw nummer van 7 dezer adviseerde hij de kies verenigingen, hun candidaten te doen optreden in eene openbare vergadering. Ter toelichting wees hij in don vragenden vorm, op 't belang óók van de Gemeenteraads verkiezingen en op 't gevaar, dat de kiezers liepen, om te stemmen zonder oordeel des onderscheids. Zijn advies nu kon ik van harte onderschrijven en ook de memorie van toelichting. Maar mijns inziens verzond hij het langs den verkeerden weg ófmiste hij het rechthet te geven. Van beiden één toch»een kiezer" is lid van een kiesvereniging óf hij is het niét. In het eerste geval had hij de zaak in zijn kiesvereeniging aan de orde moeten stellen on verdedigen. Aan zijn kans op de overwinning zal hij wel niet twijfelen. Én als dan op zijn aanstichting zijn kiesvereniging ware voorgegaan dan zoudenom der concurrentie willede zustervereenigingen hebben moeten volgen. Een schutter van onverdachten ernst schiet niet door het publiek heen alle kiesverenigingen tegelijk opdat deze elkander het matte kogeltje kunnen toekaatsen. Hij »skiet" als de Transvaler, die zijn »bokkie" kiest en het raakt In het tweede geval had hij evenveel recht om va advies te dienen als om riemen te snjjden van ander mans leer. Een kiesvereeniging is een groep personen, die aan de verkiezingen geldtijd en arbeid besteden. Dat hun werkzaamheid te kort schietwie zal 't ontkennen Maar heeft iemand die niets doetterwijl anderen zich inspannen het recht om te zeggen dat er méér gedaan moest worden Of geldt voor hem de les van den dichter: »Wenscht gij verbetering, vang met uzelven aan 1" >Een kiezer" kan en moet dat doen door aansluiting bp een kiesvereeniging. De euvelen van het isolement zullen zich bp hem dan niet meer openbaren. En die daad mag het strikt onvermpdeiyke nitgaugspuuf heeten voor als hij naar middelen zoekt, die »nut kunnen afwerpen voor het organiseeren van het niet-georgaui- seerde kiezerscorps". Dat corps zou hem anders met recht kunnen toevoegen: »medicynmeester genees zeiven Ziedaar de nootdie ik »een kiezer" te kraken heb gegeven en welker dop hem, naar 't schynt, te hard en tóch nog niet Bolied genoeg geweest is. Nu ik haar ander maal en thans gepeld heb aangebodenmeen ik over mgu »leuk"-heid -en wat dies meer zy te kunnen zwygen Ik hield zooals ieder doen zal, 't advies voor de hoofd zaak en niet de als vraag ingekleede motiveering. Van mpu «scherpe aardigheid" snap ik nóch het scherpe nóch de aardigheid. Ik schyn dus scherper en toch aardiger te wezen dan ik zelf weet ofminder aardig maar toch ook minder scherp dan »een kiezer denkt. Ik hoop dat we elkaar (eu onszelf) nog eens beter zullen leeren kennen 1 U, Geachte Redactie, dankt voor de plaatsing van dit slotwoord een Kiesveieenigingslid. De barometerstand alhier was des morgens te 8 uur als volgtden 12 760.4den 13 760.9. Men verzoekt ons mede te deelendat zondag, den 16de dienst in de kerk der evang. lutli. ge meente zal vervuld worden door den heer W. F. Loman, van Amsterdam. De uitslag der op den 5, 8, 10 en 11 gehouden toelatlngs-examens tot de Rijks Hoogcre Bur gerschool is geweestdat tot de eerste klasse zpn toegelaten J. W. F. BossertJ. L. Duker Zuidschar- woude, K. Edel, Groot-Sohermer, A. A. Gelpke, Pati, M. C. de Graaff, Edam, C. de Heer, Beemster, J. Hoek, H. C. Holtz, Beemster, J. Kater, Wieringerwaard, J. Kui pers, P. M. de Lange, B. H. Lobman, J. A. Lutterot, 8. van der Maaten, Schagen, J. Moll, P. Noë, Assendelft, J. L. Paleari, Christina J. Pasman, J. J. G. Pranger, Egmond aan Zee, H. W. Pisart, H. P. 0. van der Ree, Anna P. Rommel, Heiloo, (zonder examen), Theodora R. Verdam, G. J. de Vinck, L. L. Vogel, Heiloo, W. K. de Wit, de Rijp. 8 Candidaten werden voorwaardelijk toegelaten en 8 afgewezen. 1 Candidaat voor de 2e klasse werd afgewezen maar tot de le klasse toegelaten. Verdronken. Den 12 geraakte een zesjarig meisje, in het kanaal, te water en werd 't daaruit levenloos opgehaald. S. Denps en G. Pool. Raadsverkiezing. Bp de op den 11 alhier gehouden stemming, ter vervulling van zes zetels in den gemeenteraad is de uitslag geweestdat vyf der aftredende leden herkozen zijn en in plaats van den heer C. W. Bruinvis die niet weder voor herkiezing in aanmerking wenschte te komen is gekozen de hoor J. H. Blam. In het le d i s t r i c t werden uitgebracht 469 stemmen, waarvan 11 van onwaarde en daarvan bekwamen de heeren J. de Lange C.Jz. 397 W. F. Stoel Sr. 381 en P. A. Koot 85 stemmen. In het 2e district stemden 451 kiezers, waaronder van elf de stem ongeldig was. Van de overige stemmen bekwamen de heeren J. de Wit Dz. 388J. M. de Sonnaville 237 en J. M. Jansen 195. In het 3e district werden uitgebracht 499 stem men waarvan 11 van onwaarde. Van de overige bekwamen de heeren J. H. Blum 264 'j. I. M. van den Bcsch 252, H. Coopmans 215 en M. Uitenbosch 203 stemmen. Orgelconcert. \yy vernemen dat, behoudens goedkeuring van heeren kerkvoogden, de volgende week,Woensdag, den 19, te 3 uur, een orgelconcert zal gegeven worden in de Groote of St. Laurenskerk alhier door den heer H. de Vries, den bekenden organist der Groote Kerk te Rotterdam, mot medewerking van mej. J. Blijenburg (mezzo-sopraan) te Frankfort. De toegangspas zal f 0.50 bedragen. Onge- twyfeld zullen velen de gelegenheid aangrppen, om kennis te maken met het spel van een der eerste organisten van ons land eu met d n zang van eene landgenoote die in binnen- en buitenland zeer gunstig staat aange schreven. GETROUWD. 13 Juli. Mr. Johannes Philippus Bosman en Johanna Maria Waalewpn. Adriaan Hendricus Byle- veld en Johanna Sophia Elisabeth Schwkrzer. GEBOREN. 10 Juli. Louisa Frederika, d. van Nicolaas Arnoldus Johannes Schellings en Anna Maria Baars. 11 Adriaan, z. van Johannes Bernardus Peperkamp en Johanna Alida Wessels. OVERLEDEN. 11 Juli. Maria Christina Calkoen echtgen. van Cbris- tiaan Gesinus Reynders, 74 j., wonende te Slo- terdyk, gemeente Sloten. 12 Dieuwertjed. vflü Tps Koolhaas en Grietje Steeman, 6 j. en 6 m. Schoorl. Ondertrouwd. 30 Juni. J. Slot en C. Stam. Getrouwd. 25 Juni. P. de Geus en M. Bas. Geboren. 6 Juni Nicolaasz. van L. Jonker en A. Stroomer. StephanusMariaz. van A. Dapper en M. Kampers. 27 Lourentius z. van N. Kabel en G. Morsch. 28 Cornelia Willebrordusz. van P. Roskam en G. M. Zuurbier. Overleden. 12 Juni. M. Hartland, wouende te Koedijk 21 j. Amsterdam, 12 Juli. Fiiesche Dokkumer Jammen f 0. a 0.Franeker Jammen f 0.a 0.Zaaiers t 0.a 0.Magnum Bonums f 0,a 0,Zeeuwsche Spuische Jammen f 0.a 0.Flakkeesche Jammen f 0.a 0.Blauwen f 0,a 0.Geld. Blauwen f 0.a 0.Rpnsburgers f 0.a 0.dito Muizen f 0.a 0.Katwyker Zand f 3.a 4.dito Klei f 2.20, a 2.60, Andpker Muisjes f 2.a 3 25, Westlandsche Klei manden f 2.10 a 2.30, Klei Muisjes f 2.30 a 2 60, Zand Muisjes f 3.50 a 4.Zand f 0.a 0.per H.L., nieuwe Malta f 0.00 a 0.per K G. Petroleum. Onveranderd. Amsterdam 12 Juli. Aangevoerd 140 vette kaive- ron, le qual. f 0,65, a 0.2e qual. f 0.55, 3e qual. f 0.per K.G., 0 graskalveren, 24 nuchtere kalveren f 9 a 12, 0 schaap 430 vette varkens f 0.32 a 0,34, Overzeesche f 0,a 0,per Kgr., 0 lammeren. Haarlem, 12 Juli. K a a s. Aangev. en verk. 41 stapels, zamen 5387 stuks, weg.Kg. Prys hoogste f 22.55 laagste f 13. Haarlem 12 Juli. Ter veemarkt aangevoerd 1 koeien en ossen, verkocht 1f 150 a 0 graskalveren f a ,42 nuchtere kalveren f7.a 13, 14 schapeu, verk. 12, f 14 a 18, 12 lammeren, verk. 12, f 8 a 11, 0 paarden, verk. 0, f 0, 0 vette kalveren, verk. 0, f a Sneer, 11 Juli. Boter le soort f 40,a Veree- niging J.e soort f 40.a 40.50, 2e soort f 40.a 3e soort f 39.a 4e soort f a Aangevoerd 349 vierde en 27 achtste vaten. Kaas. Nagel f 12.a 24.Aangevoerd 5963 KG Schiedam 12 Juli. Noteering Makelaars f 9,25 Jenever f 13,25, Amsterd. proef 1 14,75. Benrscommissie f 9.25. Stemming williig. Ruwe spiritus f 7% a 77/8, Spoeling-commissie f 1. Londen, 10 Juli. (Bericht van Oetzes Gerritsen.) De algemeene toon der botermarkt is traag, de aan voeren worden opgeruimd. Laatste noteeringen Boter Friesche ordinaire tot fijnste 88/- a 88'-, fa- brieksboter 84/- a 90/0, Norm. extra 96/- a 0, gew. 80/- a 88/-, Brittany le qual. 12/6, id. 2e qual. 11/6, 3e qual. 10/6, 4e qual. 9/6 per 12 Eng. ponden Jersey, /- a /-Deensche prima 92/0 102/-, Iersche 84/— a 94/-, Finsche 88'- a 96/ Amerikaansche /0 a/0/, /0 Nieuw-Zeelandsche - ,/- a /- Russische 84/- a 92, Australische /0 a —/0. KaasCanadeesche /- /- a /- nieuw 40/— a 43jGoudsche 24/a 34/nieuwmelkte a -/Edammer 40/-, 50/-a /-, Australische /- a Nieuw-Zeelandscbe 44/0 a 48/0. Eieren. Fransche 6.0 a 8.0Italiaansche 5 9 a 7.6 Hongaarsche 5.6 a 6.6, Deensche 6/0 a 8/6, Russische O'O a 0/0 de 120 stuks. Schagen, 13 Juli. Aangevoerd 4 paarden f 60 a 250, 0 ossen f 0 a f 0, 3 stieren f 80 a 130, 10 Geldekoeien f 100 a 145, 30 vette koeien f 160 a 225,25 kalfkoeien f 120 a 180, vaarzen f a graskalven f a 012 nuchtere kalveren f 8 a 18, 0rammen f a ,0, 160 schapen vette over- honders f 20 a 25, 160 lammeren f 8a 14.14 magere varkens f 8 a 10,34 vette varkens f 0,30 a 0,35 p. P., 40 biggen f 4.50 a 6,1100 kop boter, per P. 425 a 475 ct., 8000 kipeieren f 2,50 a 3.—, 2500 eenden dito f 3.a 3. p. 100. 40 magere schapen f 12 a 14.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3