jn 11 w 1 ei p' de vries> Orgelconcert Advertentièn. Heerhugo waard. Egmoxid aan Zee. SCHAGEN. op Woensdag 19 Juli 1899, te ALKMAAR H. 1)E VRIES, te Rotterdam, Mej. Jeanne Bleijenburg, Te Beverwijk heeft de Gemoenteraad Burg. en Weth. gemachtigd tot het tijdelijk opnemen van gelden voor den bouw van eene nieuwe gasfabriek tot een bedrag van ten hoogste f 90,000, tegen eene rente van ten hoogste 41', pOt. Voorts heeft de Raad nader bepaald, dat de nieuw te bonwen gasfabriek zal worden opgericht op een terrein aan de noordzyde van de Pijp. 1 111/ 1 I m°4el. Prijs f AO, in de GROOTE- of ST. LAURENSKERK Organist der Groote Kerk, aldaar, te FRAMF0RT, Vette kalveren met gewilden handel en behoorlijk vaste prijzen. De Londensche markt kwam beter af, door min der aanvoer van vleesch uit Schotland. Stieren voor de slachtbank met grooten aanvoer be hoorlijk gevraagd de handel is echter ver van drnk de prijs daarentegen is vast. Vette schapen stadigen handel. De nitvoer naar En geland was in de jongste week grooter. Eerst ging de prijs daar omhoog doch daalde spoedig weder. Melke schapen trager, lammeren behoorlijk. Vette varkens gewilde handeldoch met niet veel hoo- gere prijzen. Magere varkens stadig gevraagd, jonge biggen vlugger. De aanvoer was 200 stieren, 20 ossen, 100 vette koeien, 500 melke- en kalvekoeien, 120 pinken, 500 vette kal veren, 150 nuchtere kalveren, 300 vette schapen en lam meren 700 melkschapen600 lammeren, 200 magere varkens 150 vette varkens, 200 magare varkens 350 jonge biggen. De prjjzeD zijnvette koeien, le kwal. 26—30 ct., 2e kwal. 2326 ct., stieren 20—25 ct., vette kalveren 27—32 ct., vette schapen 22—25 ct., vette varkens 14£—16) 17 ct., Londensche varkens 14)15J ct. per tl1 kilo. Melke- en kalve koeien f 120f 190, pinken f 40f 60, nuchtere kalveren f 6 10, melke schapon f 101 17, lammeren 1 6f 12, magere varkens f 18 f 35 jonge biggen f 1.—1.15 per week. (N. v. d. D.) Aanbesteding. Door het provinciaal bestuur van Noordholland is den 13 bij enkele inschrijving aanbesteed Het bouwen van een Rijks Landbouwproefstation met zuivelboerderij te Hoorn. Raming (f 79,500). Minste inschrijver P. Ver meer te Amsterdam, voor f 77,743. Het vernieuwen en herstellen van bestratingen met bijbehoorende werken onder de gemeente Weespercarspel op den Rijksweg van Amsterdam naar de grensscheiding met de provincie Utrecht. Raming (f 3000). Minste inschrijver J.van den Berg te Amersfoort, voor f 2890. Het herstellen van eenige gedeelten van de dijken van het Merwedekanaal in de provincie Noordholland. Raming (f 5000). Minste inschrijver L. Brand Dz. te Giezendam, voor f 4780. Het vernieuwen en herstellen van bestrating tusschen de gemeonten Haar lem en Velsen op den Rijksweg van Haarlem en Alkmaar. Raming (f 4000). Minste inschrijver J. H. Daudey te Haarlem voor f 3614. Tevens werd besloten de levering van de benoodigde toestellen enz. voor de nieuwe fabriek op te dragen aan de Kon. Ned. Machinefabriek te Helmond, de firma Aug. Klónne, te Dortmund de Maatschappij tot vervaardiging van gasmeters te Dordrechten M. Witkamp te Be verwijk, voor een totaal-bedrag van f 55,674. Op de Varkenmarkt te Utrecht woont op eene kamer zekere Vuurmans, met vrouw en drie kinderen; de oudste der drie is een 4 jarig knaapje. V. maakt veel misbruik van sterken drank en was ook den 11 weer beschonken thuis gekomen. Hy sloeg en mishandelde zijne vrouw, waarop zij met twee kin deren vluchtte. V. legde zich in de kamer te slapen terwijl zijn 4-jarig zoontje ook in de kamer was. De kleine wist lucifers in handen te krijgen, speelde er mee en geraakte in brand. De vader werd door het geschreeuw wakker en trachtte de vlammen met een deken te blusschen; hij UL_l_L.iU---.UIIIIWl.Ulim ll II IIHU«J-.!lU—MBL!IJlimHI BUI IWW—Hf Gert verschikthij verbeuzelt zijn tijd. Nog één aanloop, hij moet overwinnen «Ach, Fransje 1" zucht hij, maar 't klinkt meer als kreunen. Verbaasd kijkt ze op. «Wat scheelt je P" »Fransje!" hij vat smeekend haar hand. »Ach, als je slechts wist hoe 't mij te moede is I" Daar richt ztj zich eensklaps hoog op en ziet hem zich over hem heen buigend diep in de oogen met ernstigen blik. »Gjj ook fluistert zij. Hij werd moediger en drukt haar handen tusschen de zijnen ofschoon hij het niet waagt ze nogmaals te kussen. »Dierbaarste liefste Fransje, begrijpt ge wat ik gevoel en ljjd zegt hij met een gezicht als van een stervende. Zij legt haar hand op zijn hoofd en knikt hem beves tigend toe. Volkomen geheel en al zooals ik 1 mij is 't ten minste allerakeligst te moede Allerakeligst Haar gelaat is zeer somber. Zij leunt het hoofd tegen zijn schouder. »Ach Gert, we hebben ons allebei ziek gegeten Het was te veel jjs en nu is 't ons beiden te moode of de maag bersten zalBeste arme kerelmijn lijdeusgenootKom meewe zullen bij moeder een bruispoeier halen dat helpt Geit is sprakeloos, alsof hij onder een ijskoud stortbad staatdan begint hij echter nogmaals barteljjk te lachen hy lacht als een die van een zwaren angst bevrijd is Neen het is met den besten wil ter wereld niet mogelijk haar een liefdesverklaring te maken Goddank »FameusHoera een bruispoeierjubelt hij en Fransje is ook weder heel fideelneemt zijn arm en beiden wandelen innig verbonden en in 't geheel niet verloofd naar het Slot terng. Boven hun hoofd tikt weder de kleine ketting der jalousie tegen de ruiten. »Klik klak klik. Gert ziet triomfeerend omhoog en zingt lachend «Mijn liefste is mooi maar geld heeft ze niet Maar wat doet 't er toe het geld kust men niet 1" Uit volle borst stemt Fransje mede in. ZES EN TWINTIGSTE HOOFDSTUK. „Ons heeft de hemel een zoontje geschonken de Witte dame. Nog nimmer hadden de inwoners van Angerwies zich in znlk een staat van opgewondenheid bevonden, als heden. brandde zich echter deerlyk aan beide handen. De moeder was ondertusschen naar boven geijld en slaagde er in het vuur te dooven. Het kind had vreeseljjke brand wonden bekomen en werd naar het ziekenhuis gebracht. Voor het huis had zich een drom van menschen opgepaktdreigende en tierende één had verteld dat de vader het kind in brand had gestoken de agenten hadden moeite om den man te beschermen en daar het bleekdat hij de handen ernstig verbrand had, moest ook hij naar het ziekenhuis om verbonden te worden. Ook hierheen volgde de bende hem en tot 's mans geluk was er een achterdeurtje waardoor hij kon ontkomen zonder dat het volk het bemerkte. Voorloopig durft de man zich niet in wjjk C. ver- toonen. De oorzaak van dit treurige geval is hier dus ook weer aan den drank te wijten. Salaris onderwijzers. De afdeeling Schagen e. o. van het Nederl. Onderw. Genootschap heeft in hare vergadering van den 13 be sloten eene brochure samen te stellen en uit te geven ter voortzetting en toelichting van hare reeds meermalen besproken voorstellen in zake salarisregeling door Ge nootschap, Bond en Hoofdenvereeniging bij de regeering ingediend en aanbevolen. De heeren Porte, van Heerik- huizen, de Vries, Meijer-Drees en Halle werden gekozen als leden der commissie van voorbereiding. Wcderlandseli Onderwijzersgenootschap. Uit het verslag van den staat en de verrichtingen van het N. O. G. in 1898 blijkt, dat het hoofdbestuur dat jaar onveranderd b'eef samengesteld als in 1897. De rekening en verantwoording over 1898 sluit in ont vangst en uitgaaf met een bedrag van f 7653.525. Het aantal deelnemers in de onderwijzersspaarbank is thans 1708, die gezamenlijk f 3.314.611.86 hebben ingelegd; de spaarbank bestond in 1898 50 jaren. Het vaste fonds der vereeniging bedroeg op 31 December f 9424.005. De staat der verzekering van de onderwijzerslevensver- zekoring wijst het volgende aanpolissen 5093, kapitaal f 81.206.38, lijfrente f f 74.245.90, premiön f216.808.745. Het aantal afdeelingen is thans 220dat der gewone leden 5299 der algemeene ledeu 983 en dat der voor standers 79. Voor het eerst sinds jaren moet in het Genootschap achteruitgang in ledental geconstateerd worden 195 leden toch hebben in den loop van 1898 zich uit de vereeniging teruggetrokken. Hoewel dit nog geen verontrustend verschijnsel kan genoemd worden wijst het er toch op dat het Genootschap niet werkt in den geest van alle onderwijzers. Echter niet onge rechtvaardigd is het vertrouwen in de toekomstdie zeker alle Nederlandsche onderwijzers eenmaal onder de vanen van de zoo machtige vereeniging zal terugvoeren en als één man vereenigen. Uitgeest. Bij de den 10 gehouden verkiezing voor den gemeenteraad werden herkozen de heeren A. van Nienes met 213 en P. Groen met 173 stemmen; gekozen de heer M. Roos met 144 stemmen. Herstem ming moet plaats hebben tnsschen de heeren A. Noom en G. Rijs. Barslngcrhorn. Den 13 verdronk te K o 1 h o r n, bij het baden, een 14jarige jongen, zoon van den land bouwer J. K. Alle middelen werden aangewend om de levensgeesten op te wekken, echter zonder gevolg. De vaart van af Lutjewinkel naar den Wateringkant is nog altijd afgesloten tengevolge van het aanleggen van eenen rijweg LutjewinkelMoerbeek. Het werk vordert zeer slecht, hoofdzakelijk wegens gebrek aan werkvolk, zoodat de schippers zeer teleurgesteld zijn, dat op 15 Juli de opening nog niet kon geschieden, den tijd toch bij aanvang der sluiting bepaald. Vooral de schipperij van Kolborn en Baringerhorn, hebben niet alleen groot Geen aangevallen mierenhoop kan meer gewoel en gewiemeb meer leven en beweging toonen, dan het kleine stadje, wiens inwoners nog nooit hun middagmaal hadden laten koud worden, als op dezen Zaterdagavond. Er was dan ook iets ongeloofelijks geschied. Des morgens vroeg had de Niedecksche equipage door An gerwies gerold en had voor de huizen der notabelen stil gehouden. Friedrich, in prachtige, schitterende livrei gekleed was van den bok gesprongen en had telkens, onder vele strijkages, den respectieven huisheeren een grooten, met een rood lak gesloten brief overhandigd. Verrast, ja bijkans met ontzetting, werd de brief eerst aangegaapt, om dan eindelijk met bevende vingers verbroken te worden. Een reusachtig grootehoogst elegante kaartmet het deftige wapen van de rijksgraven von Niedeck voorzien, straalde de totaal verbluften tegen en niemand kon haast zijn oogen gelooven toen hij de gedrukte woorden las «Willibald, Rijksgraaf von Niedeck, Heer van Slot Niedeck, en Johanna, Rijksgravin von Niedeck, hoog edelgeboren Vrouwe von Sonnenburg en Hohenelf, hebben de eer mijnheer den burgemeester uit te noodigen ter bijwoning van het diner op "24 Juli a.s.des namiddags 6 uur." Wat beteekende dat? Was 'teen hallucinatie? Zou het een of andere gemeene streek, een lage grap zijn Ieder dien het aanging wreef zich de oogen uit en was zoo ontdaan, dat hij vergat te antwoorden, totdat Friedrich een eenigszins ongeduldig «verzoeke gunstig antwoord" deed hooren. Ja, dat kreeg hij nog zoo gauw nietWel werd hem in de grootste haast en verlegenheid een stoel en een glas wijn aangeboden, de vrouw des huizes vloog naar den kelder, en de aanstaande gast aan de tafel op Nie deck legde als smeekend de beide handen op de rijk ge galonneerde schouders en fluisterde met verschrikte stem «Friedrich, beste brave ziel, zeg ons eens, wat moet er gebeuren Friedrich behield een deftige waardigheid. »U moet in vol ornaat verschijnen, mijn waarde heer, er zal iets buitengewoons gebeuren. Mijnheer de graaf zal den toe- komstigen Heer van Niedeck benoemen." «Mijnheer Wolff-Dietrich Groote Goden! Zeg eens, Friedrich, dan komt de jonge graaf toch zeker zelf ook hier «De gansche familie komtook mijnheer de kamer heer Rudiger met zijne vrouw «Graaf Rudigor komt Een kreet van verbazing ont- ongerief, maar groot geldelijk nadeel, alles toch moet van Wateringkant tot Lutjewinkel naar deze plaatsen in vletten worden doorgevaren. De gezamelijke schip pers willen thaos zich per adres tot den minister van waterstaat wenden opdat met hunne belangen meer rekening zal worden gehouden. De Notaris B. VAN DER VEEN, te Schoorldam zal op Woensdag 29 Juli 1899, voormiddags 10 uur, in de herberg «de Zwaan", om gereed geld, verkoopen Rogge, Hooi, Boonen, Klaver, Haver, Aardap pelen Bleten te veld staande op sectie H, Nos. 33, 34 35 36 37 en 37a, aan den Middelweg te Heer hugowaard alsmede Appels en Peren van den boomgaard. Eigendom van P. DE VRIES, wed. Olof Habtoo. Breeder bij biljetten. De Notaris B. VAN DER VEEN, te Schoorldam, zal op Haandag 7 Augustus 1899, voormiddags 19 uur, in het hotel «Zeezicht" verkoopen HU18 en DBF, te Hgmond aan Zee, sectie A, No. 1291, groot 78 ellen. Ten name staande van DIRK GRAVEMAKER ARIES.ZOON. De Notaris B. VAN DER VEEN, te Schoorldam, zal op Uondcrdag lO Augustus 1899, voormiddags 11 uur, in te noemen herberg verkoopen: Het II U 1 8 ingericht tot HERBERG, genaamd «Lands Welvaren", met Hrf, aan de Laan te S c h a g e n, Sectie C, No. 11, groot 9 roeden 30 ellen. Eigendom van den hr. S. KRAMER Sr. Te aanvaarden bij betalen der kooppenningen. I 1 met nieuwe luchtbanden, I Heerhugowaaid. 's nam. 3 uur, te geven door den Heer met medewerking van messo-sopraan. TOEGANGSKAARTEN zijn a f 0.50 verkrijgbaar bij den Koster der Groote Kerk en den heer DE FRENNE, Langestraat 96, en verder vóór den aanvang van het Concert aan den ingang der Groote Kerk. Programma's zullen bijtijds verkrijgbaar worden gesteld. snapte aan aller lippen «Friedrich mensch, hebben zich de beide neven verzoend «Dat zal welzeide de oude. «Mijnheer de graaf Wulff-Dietrich is nog onlaDgs met ons langs den Rijn op reis geweesten zooals men mompeltnu ons gravinnetje Fransje is wel nog wat erg jong maar een verloving kon er toch wel eens gevierd worden 1" Graaf Rndiger Verloving I Verzoening Als geheel overweldigd zonk een ieder tot wien deze mare gebracht werd aan de borst van den brenger daarvan en toen begon de vonk te gloeien en werd tot een vlam die door den zwakken adem des monds steeds meer en meer om zich greep als door een stormwind aangewakkerde brand Angerwies stond dan ook in lichte laaie vlammen van opgewondenheid! Nog nooit had vader Simmel zóó veel bier getapt als heden nn de gelagkamer der «Stad Hamburg" wel een duiventil geleek. Zonden de slechte tijden voor Angerwies nu toch nog ten laatste een einde nemen Zou graaf Willibald mis schien alle voorrechten, die hij destijds tot straf, de stad ontnomen had, op nienw toestaaD Alle huisvaders der stad verkeerden als in obd be dwelmenden roes, en toch gevoelden zij zich min of meer beklemd bij de gedachte aan een wederzien van hem die al deze ellende over hen gebracht had, de kamer heer 1 En terwijl de ijverige huisvrouwen de beste vadermoorders en balfhemdjes voor de groote gebeurte nis gereed maakten en de bevolking thans stormachtig een herhaling van het indertijd mislukte vuurwerk ver langde was men ook op Niedeck drnk bazig met aller hande toebereidselen voor het feest. Baronesse von Nordlingen zat echter geheel ter neder- geslagen in haar kamer en liet het booid op de handen rusten. Gert had haar verzekerd dat het absoluut on mogelijk was om Fransje zijn liefde te verklaren, zp benam hem iedere gelegenheid daartoe en sedert eergisteren had bij haar ook niet meer alleen gesproken Zij toonde te dn.dnlijk dat zij ej niet van gediend zon zijn, en hij kon zich toch niet blameeron, door met alle geweld een blauwtje te gaan loopen Neen, dat moest hij ook niet doen, daarvoor waren zij te trotsch maar het was toch een bittere pil die zij slikken moest om van dien beerlijken toekomstdroom afscheid te nemen Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 6