De Erfgenaam van Meet No. 85. Honderd en eerste jaargang, 1899. WOENSDAG 19 JULI. Waarschuwing. &evonden l/'oorwerpen. Amsterdamsche Brieven. FEUILLETON. (DER MAJORATSHERR). ALKMAARSCHE COURANT. Deze Conrant wordt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagavond uitgegeven. Abonnementsprijs per 3 maanden voor Alkmaar f 0,80 franco door het geheele rijk f 1, 3 Nummers f O.OB. Afzonderlijke nummers 3 ets. Telefoonnummer 3. Prijs der gewone advertentlen Per regel fO,13. Groote letters naar plaatsruimte. Brieven f r|a n c o aan| do Uitgevers HERMs. COSTER ZOON. De COMMISSARIS van POLITIE te ALKMAAR, herinnert or aan, dat bij artikel 172 der algemeene po- litie-verordening strafbaar is gesteld, bet rijden met een rijwiel, één half uur na zonsondergang, zonder dat het rijwiel is voorzien van een helder brandende lantaarn, waarvan het licht raar voren uitstraalt. De overtreding van het bepaalde in dit artikel wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste vijf gulden Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd 14 Juli 1899. Te bevragen aan het bureau van politie op werkdagen, des morgens tusschen 9 en 12 uur: Een fantasie horlogekettingeen builtje met eenig geld een ijzeren hoepeleen zilveren remontoir-horloge een zwarte ceintuureen damesparapluieeen paar schoenen en tabaksdoos; een dop van een kinderwagen of sportkar een hondenhalsbandje een paar grijze hand schoentjes; een zilveren vingerringetje met gouden plaatje een elastieke kousenband; een rijtnigbus; een mes; een portemonnaie een vrouwenzak een paar handschoenen een band van een sportkar een paar dameshandschoenen een boodschappenzakjeeen wagenspreitwee zwarte honden. Alkmaar, De Commissaris van Politie voornoemd, 14 Juli 1899. S. M. S. MODDERMAN Jr. XXX. De heer C. den Hertog heeft vergoeding gekregen voor de teleurstelltiug dat hij zijn zetel in den gemeente raad dien hij volgens de bepalingen der wet ter be schikking van de kiezers moest stellen niet bij eerste stemming heeft terugontvangen bij de herstemming heeft hij niet alleen in het derdemaar ook nog in het negende district de meerderheid behaald zoodat hij nu op stuk van zaken ze'f ook nog eens mag kiezen. Al thans voor de leuswant veel vrijheid heeft hij daarbij waarschijnlijk niet. In gewone omstandigheden zou hij voor district IX zitting moeten nemen want daar had zijn tegenstander maar 38 stemmen minder, zoodat hier bij een nieuwe verkiezing groot gevaar ontstaat voor het verlies van een liberalen zetel. De keuze zal echter wel moeten vallen op district IIIwant al behaalde hij daar de overwinning met 189 stemmen toch zoudeu de ver- bonden partijen hier allerminst nog eens de toch altijd onzekere verkiezingskansen willen loopen omdat de ge duchte tegen-candidaat was Henri Polak de sociaal democraat voor wieu te woren men in een ander deel der stad waar het roode element veel minder heeft in te brengen wel een plaatsje in den Raad durlt risquee- ren. Aldus zal bereikt worden het hoofddoel van den strijd: het buitensluiten van elk vertegenwoordiger der Sociaal-Democratische Arbeiderspartij. Overigens mag district III geluk gewen cht worden 61) Pia scheen bijzonder kalm. Een bijkans stralend lachje verhelderde haar geheele gezichtje, en zij liet er zich heel niet over uit. of zij een dieperen blik in Fransje's hart geslagen had. Gert legde zijn hand op haar arm en trok haar met zich mede naar buiten op bet balcon. »Pia 1" fluisterde hij. »Ge hebt gisteren zoo lang en zoo ernstig gesproken, hadt ge het soms over mij Het jonge meisje knikte hem met stralende oogen toe: »Ge zult haar winnen! Z bemint Wulff-Dietrich niet en heett plechtig gezworen dat zij hem nooit of nimmer zou trouwen 1" »Maar daarmede is nog niet gezegd, dat zij mij bemint en mij tot haar man hebben wil zeide Gert, terwijl hij meer onrustig en bezorgd dan hoopvolde schouders optrok. .Natuurlijk zegt zij er dat mede. Zij kent geen enkelen heer behalve Wulff-Dietrich en u .Hebt ge haar bepaald daarnaar gevraagd Pia boog, half verlegen, het hoofdje: »Ja, zoo indis creet ben ik geweest Vergeef 't mij, beste broer!'' smeekte zij zacht met trillende stem. »Ach, die onzeker heid was 7.00 pijnlijk, en ik wilde zoo graag met al mijn eigen, mij door 't hoofd woelende plannen en gedachten, in 't reine komen 1" .Barmhartige God 1 en wat heeft ze gezegd Gert werd bijkans bleek van schrik en angst. .Zij smeekte mij, thans niet op een bepaald antwoord aan te dringen Donderdag zon alles naar wonsch geschikt worden! Als gij dan, na het diner, nog last hadt, om haar tot echtgenoot te nemendan kondet gy gerust wanneer de heer den Hertog daarvoor opteert. Eerst door de verkiezing en toen door de herstemming zijn de ge moederen er zoozeer in verbittering gebrachtdat er nu wel eens kalmeerende rust mag komen. Bovendien zon den de vrienden der evenredige vertegenwoordiging die in de laatste weken zooveel v?u hunne krachten hebben gevergd bij een vernieuwde" kamp toch weer gevaar loopen dat vernieuwde teleurstelling hun deel was nu nog bestaat de coalitie en wat er nog van de ver- kiezingsfondson mocht zijn overgebleven kan later, wan neer zij is uiteengevallen met veol nuttiger effect worden aangewend. De tijd brengt grooter veranderiugon dan de meest sprekende leuzen gedurende de electorale cam pagne. 't Gewone werk moet nu maar weer hervat en hoe spoediger men den verkiezings-twistappel weet te escamoteeren des te beter is 't voor de buurt. Zoo heeft 't ook de Amsterdamsche atdeeling van den Bond van Nederlandschc Onderwijzers begrepen. Daar dreigde een scheuring te ontstaan door de candida- tnur-den Hertog. De afdeeling had besloten deze zooveel mogelijk tegen te werken en voor den hoer Polak pro paganda te maken maar daarmee hadden zich een aan tal leden niet kunnen vereenigen en deze ha den in advertenties de kiezers opgewekt, wel degelijk den heer Dan Hertog te stemmen. Zulk eeu daad is natuurlijk niet te verdedigen, wanneer men daaraan niet eene opzeggiug van het lidmaatschap laat voorafgaan waar een minder heid zich niet weet te schikken naar den duidelijk uitge sproken wensch van de meerderheid is geen krachtig vereeningsleven mogelijk. In de vergadering die de Bondsafdeeling na den uitslag der herstemming hield, is deze quaestie met veel beleid uit den weg geruimd. Er was ingediend een princ'pieele motie, waarin de afdeeling als haar oordeel zou uitspreken, .dat leden van den Bond noch als onderwijzer, noch als Boudslid in hot openbaar mogen ageeren tegen besluiten door do afdeeling genomen" de voorsteller daarvan beoogde daarmee alleen bet geschilpunt zonder eenige omwegen te doen verdwijnen. In zijn toelichting deed hij dan ook uitkomen dat bij aanneming daarvan een groot aantal leden zon bedanken en dat bij verwerping het. blijveu der dissidenten mogelijk zou worden bij voor zich achtte dit laatste verreweg het meest verkieselijk, 't Was te wenschen, dat er altijd zulke zuivere wiju werd geschonken. De vergadering bleek dit te apprecioeren door op ondubbelzinnige wijze te kennen te geven, dat zij het gevoelen van den voorsteller volkomen deeldemet overgroote meerderheid werd de motie verworpen. Toch ging 't niet aan, het gedrag der leden, die feitelijk buiten de vereeniging waren getreden hoewel zij daarin wareu blijven staan geheel te vergoe lijken een zachte berisping mocht niet achterwege gehouden worden en deze werd toegediend in den vorm der volgende, met op 3 na algemeene stemmen aangenomen motie .De afdeeling is van m«eniDg dat leden van den Bond als Bondsleden niet het recht hebben in het openbaar tegen besluiten der afdeeling te ageeren." Men zou daarvan kunnen zeggen dat zoo iets vanzelf spreekt, maar men vergete nietdat 't in deze vergadering niet te doen was om een nieuwe gedragslijn vast to stellen doch alleen aanzoek om haar hand doen Zeg na eens zelf is dat nn niet juist zoo goed als een jawoord Gert. stond als door den bliksem getroffen en trok zenuwachtig aan zijn snorbaard, 't Allerliefst had bij er eens duchtig op los gevloekt en ronduit gezegd, dat hij er absoluut geen lust in bad, om met zijn nichtje te trouwen en dat hij dit ook nooit en nimmer zou doen, maar toen hij in de prachtige, van geluk stralende oogen van zijn zusje zag, die als smeekend en b ddend tot hem opzagen, bestierl hem 't woord op de lippen. Hij drnkte haar kort en gejaagd de hand en ging naar de dear. .Ik dank je, zusje, nu is de teerling dan waar lijk geworpen Pia bleef alleen achter en staarde, in gedachten ver zonken, naar de bloeiende heesters en takken welke bet balkon omringden. Thans moest en zoa alles goed worden 1 Zij kan boete doen voor alles waarin zij verkeerd gehandeld heeft Zij vouwt de handen en drukt ze tegen de borst, en haar blik zwerft omlaag naar het dal, als wilde zij hem reed', vol innig verlangen haar groet tegenzenden, hem, die morgen de bloemen van het geluk alhier op dezen berg plukken zou. Voor hem zal het geluk onverdeeld zijn, och dat ook voor haar de eenige wolk, die het hare nog blijft beschaduwen, verdwijnen mocht! Het erfgoed is eu blijft het zware, looden gewicht, dat hare liefde ter neder drukt en die liefde verhindert, om zich tot de hoogste hoogte te verheffen. Pia heelt nooit veel om geld of goed gegeven haar teergevoeligheid beschouwt rijkdom eerder als den vijand der ware reine liefde. Hoe kan, hoe zal zij zich in hare volle grootte kunueu toonen, wanneer zij er geen enkel offer voor te brengen heeft .Och, dat Wulff Dietrich de armste man onder de zon wareOch, dat hij toch de onbemiddelde en titol- looze houtvester Hellmuth gebleven ware, opdat zij hem toonen kon hoe lief zjj hem had. O, gelukkige Mar garethadie van har<-n jongen Werner zeggen kon: »Hjj is slechts een trompetter en toch neemt hij mij aan 1" om een brug te slaan tusschen partgen, die in het ver- kiezingsvuur van elkaar verwijderd waren maar feitelijk toch bjj elkander behooren. Nadat dan ook deze modus vivendi was govonden week alle raucune en kon een motie van af keuring over het optreden dier enkelen worden ingetrokken. Ter wille van de nn kraohtige orga nisatie wisten do vergaderden zich te stellen boven de tjjdelijko grieven wjj moeten eerljjk erkennen dat wjj in langen tijd niet melding hebben knnnen maken van een zoo verstandige daadblijk gevende van zooveel politiek doorzicht. Andere vakvereenigingen mogen zich daaraan wel eens spiegeler. De afgeloopen week bracht ons ook weer eens een Raadsvergadering, maar dat was er geen met eere. De heeren kwamen tegen drieën bij elkaar, hoorden toen de agenda afhameren en maakten zich alleen verdien- steljjk door een vrij groot aantal benoemingen, voor namelijk van onderwijzers en onderwjjzeressen. Ook werd een directeur voor het Electrisch Bedrijf aangesteld, waarbij Rotterdam, als bij zooveel hoogo posten in de Hoofdstad weer als leerschool heeft moeten dienen benoemd word namelijk de h^er A. W. Ressing, electro- ingenienr, ouder-directenr van de fabrieken voor gas en electriciteit in de Rottestad. Een oogenblikje kwam er nog iets schemeren, dat op eeu iuteressaut debat geleek. Zooals wjj onlangs mee deelden werden in oen vorige vergadering de Rokio- bewoners met hun klachten over de .verduchte huizen'' met een kluitje in het riet gestuurd blijkbaar vreezende, dat deze inderdaad voorziening behoevende aangelegen- beid nu in don doofpot zou gaan, waren thans een groot aantal bewoners van den Nieuwezijds Voorburgwal ge komen mot een adres, waarin zij den Raad verzochten om den Burgemeester uit te noodigen nauwlettender toe te zien op de handhaving van art. 177 der Politie-ver- ordening. Volkomen correct als altijd stelde de heer Vening Meinesz voor om dit adres, na hetgeen hjj vroe ger over de daarin aangeroerde quaestie had gezegd, voor kennisgeving aan te nemen. De heer Sutorius kon dat echter zoo maar niet over zijn kant laten gaan en al fronste zich het voorhoofd van den voorzitter, toch wilde hij gezegd hebben, dat 't wel heel trenrig was om aan de politie zulk een brevet van onmacht te geven. Dit gaf den heer Hovy moed om ook nog eens te komen getuigen hjj kwam andermaal pleiten voor het denk beeld om de namen der bezoekers van verdachte inrich tingen uit te vorschen en ben dan als getuigen te doen dagvaardon tegen den man of do vrouw, wanneer deze zich voor den rechter moest verantwoorden wegens over treding van het verbod op het houden van een huis van ontucht. Dat zou er den schrik wel inbrengen, vtant de vrees om in het openbaar te moeten verschijnen zon wel doen terugdeinzen voor de zonde in het geniep. De Bur gemeester ontkende echter de mogelijkheid daarvan andermaal gat hij de verzekering, dat hij met gretigheid elk middel zon aangrjjpen om het veelbesproken art. 177 te doen uitvoeren, maar dit was hem nog niet aan de hand gedaan en dus voegde hij er verdrietig aan toe zoolang zal ik 't mij moeten getroosten den naam Ja, alleen daardoor is hij »de gelukkigste man in het gansche Romeiusche rijk geworden, door de overtuiging Zjj bemint u om nws zelts wil 1" Hoe graag zou zij dit geluk ook aan Wulff-Dietrich willen verschaffen 1 Maar de onverbiddelijke machten van het noodlot hebben hot anders besloten. Aan zich zelve eu aan haar trots denkt zij niet meer. Fransje's eenvoudige woorden hebben een diepen indrnk gemaakt Wat is haar eigen nietig persoontje tegenover het ondste geslacht van het land, wiens traditiën te eerbiedwaardig eu te heilig zijn, dan dat ze aan een meisjosgril opge offerd mogen worden Dat het verre van haar geweest is, om uit het toeval, dat haar zestien kwartieren bezorgd had, kapitaal te willen slaan en daarnit voor zich zelve eeu gravenkroon to smeden, dat weet Wulff-Dietrich 1 Zij doet aan haar eigenwaarde thans niets meer te kort, zij verlaagt zich niet, als zij nn, nn het voortbestaan dei graven von Niedeek enkel eu alleen van haar afhangt, de hand ter verzoening uitsteekt. Zjj moet het doen, want Wulff-Dietrich kan, als man van eerniet nogmaals aanzoek om haar hand doen, zoolang hij erlgeuaam van dit kasteel is. Zij bemint dein Eu haar liefde heeft over trots, hoogmoed en voor oordeel gezegevierd De gewichtige dag, die zoovele harten snelier heeft doen kloppen, is aangebroken. Het is een helderewarme zomerdagde boomen staan onbeweegeljjk de rozen geuren sterk en üet vo- geleulied is verstomd. Het eerste ontbijt gebruikt men in de wapenzaal, onder wier hoog, door zuilen gedragen, gewelf, niets vau de hitte te bespeuren is. Het gesprek is veel levendiger dan gewoonlijk on draait voornamelijk om de verwacht wordende gasten. Frausje vertoont zich weder van hare overmoedigste zijde en schgut te vergaan van ongeduld. Haar veilaugen geldt echter met Wulff Dietrich. In tegendeel, zij had reeds 's morgens vroeg, bjj do eerste begroeting Fia's handen gegrepenhaar diep in de oogen gekekeu eu gefluisteid.Ben je nu blij dat hij komt?" Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 1