liet oprichten van een abattoir. Buitenland. Nederland. van een slecht burgemeester bij de burgerjj te hebben. Die woorden uit den mond van een man als Vening Meinesz klonken zoo droevig, zelfs wanhopig, dat geen der Raadsleden 't meer waagde over deze zaak nog een woord te spreken zonder eenig verzet werd inderdaad het adres voor kennisgeving aangenomen. Aan wien zal van al onze scherpzinnige juristen de nobele rol te beurt vallen om den A msterdamscben Bur gemeester van dezen conscientie-last te bevrijden. Mr. Caroli stelt daartoe pogingen in het werk en men weet, hem is al eens meer in den Raad iets gelukt, wat aan anderen onmogelijk toescheen. In een ingezonden stuk in het Hbl. heeft hij meegedeeld, dat bij hem een poging om door wijziging en aanvulling der politie-verordening het kwaad te betengelen, in overweging is en dat hij binnen een niet al te langen tijd een voordracht aan 'sRaads oordeel hoopt te onderwerpen. Wij zijn nu in gespannen verwachting van de nakoming dezer belofte 't zou een welverdiend succes voor dit ijverig Raadslid zijn ah hij iets had weten te vinden, dat ook in de oogen van den Burgemeester doeltreffend en geoorloofd is. Met de indiening van zijn voorstel moet hg echter nog maar een paar weken wachten. Het historische gezegde van den voorzitter van »De Grondwet, dat 's zomers het intellect uit de stad is, geldt ook nu weer de hitte der laatste dayen heeft iedereen op de vlucht gedreven, die maar even in staat is om de stad te verlaten. Amsterdam doet zich nu op zijn ongunstigt voor, wat niet wegneemt, dat or juist thans veel vreemdelingen, voornamelijk Engelschen en Amerikanen, zijn, die in hun Baedeker aanteekenen, dat de veelgehoorde bewering, als zon 't in Holland vochtig en koud zijn, een boosaardig verzinsel is. Een ander ding is er echter, waarbij hun verstand stil staat. Bij al hun uitstapjes slaan zij de handen in elkaar over het vele water van Noord-Holland, waarvan de stad zelve trouwens ook lang niet misdeeld is, d, w. z. de grachten, maar den menschen wordt 't bij mondjesmaat toegemeten. Dezer dagen hoorden wij op een tocht naar Marken nog twee Engelschen over het onderwerp hun critische opmerkingen maken zij vonden 't bespottelijk, dat er te Amsterdam water-nood bestaat, wftar men in den naasten omtrek eer watersnood zou meenen te moeten duchten. Met-dat-al zijn de bewoners van bovenhuizen er maar treurig aan toe. 's Morgens in de vroegte loopt de kraan heel zeurig, maar dan is 't verder den geheelen dag uit. Er moet dan van beneden water naar boven ge zeuld worden en als dat den heelen dag staat wordt 't lauw en onsmakelijk, 't Wordt werkelijk tijd, dat hierin eens verbetering komt de stad zou en moest het duinwater exploiteeren, maar nu zij het zoover gedreven heeft, brengt zij de theorie in toepassing, dat zwijgen de beste beantwoording is van mopperen. »Het drink water op de bovenhuizen" dat zou een prachtige verkiezingsleuze geweest zijn en een strooibiljet, waarin van een candidaat werd verzekerd, dat hij die lenze in den Raad zou doen weerklinken, zou stellig de kosten van het drukken en het papier honderdvoud hebben teruggegeven. Hoe warm 't ook is, toch zijn er alweer verschillende feiten, die aan den winter doen denken. Allerlei vereeni- gingen tot beschaving en ontwikkeling gebruiken de zomerrust om de wintercampagne goed voor te bereiden, en werd er in den afgeloopen winter wel eens geklaagd niet alleen door verslaggevers, maar ook door gewone menschen dat 't haast niet te doen was om alles ge regeld bij te houden, zooveel kan nu reeds voorspeld worden, dat 't in den komenden winter zeker niet kalmer zal zijn. Er komt nu ook nog bij eeu opleidingsinrichting voor socialen arbeidwaar overdag lessen en 's avonds voordrachten worden gehouden. De lessen zullen worden gegeven in »Ons Huis", behalve die in staathuishoud kunde en sociologie door Prof. M. W. F. Treub, die daarvoor zijne colleges aan de Universiteit dienstbaar maakt. De andere vakken en docenten zijnStaats inrichting door mr. A. Slotemaker H.Lzn., Hygiène door dr. J. W. Jenny Weijerman, Armverzorging door mr. Ph. Falkenburghet Woningvraagstuk door mej. L. Went en Zorg voor kinderen, die van hun natuurlijke opvoeders verstoken of aan dezen onttrokken zijn, door dr. J. H. Gunning te Utrecht. De voordrachten worden Maandag- en Vrijdagavond gehouden en wel door mr. i) Rapport der commissie van onderzoek naar eenige in werking zijnde slachthui zen in het buitenland. Alkmaar, 3 Juli 1899 De commissiebenoemd in uwe vergadering van 6 April j.l. om een persoonlijk onderzoek in te stellen naar eenige in werking zijnde openbare slachthuizen in het buitenland en van hare bevinding verslag uit te brengen, heeft de eer het volgende te rapporteeren Reeds uit het rapport van het verhandelde in de Sec tiën over het voorstel van B. en W. tot oprichting van een openbaar slachthuis te Alkmaar zie (bijlage 36 jaar gang 1899 en bijlagen Nos. 48 en 126 van 1898) bleek, dat ten slotte voor zeer vele leden de kostenvruag den doorslag zoude geven. Eene vraag die zoowel ten opzichte der oprichtings kosten als der exploitatiekosten van het grootste gewicht is, luidt: zal bij het openbaar slachthuis eventueel een koelhuis worden opgericht Een koelhuis maakt als zoodanig geen onafsche'delijk deel van het slachthuis uit. Want waar met de oprich ting van een slachthuis hoofdzakelijk bedoeld wordt, ver betering te brengen in de hygiënische toestanden der ge meente, beoogt het koelhuis in hoofdzaak het vleesch, het welk niet terstond verbruikt wordt, te bewaren. Een groot hygiënisch voordeel is aan een koelhuis niet verbonden. Van de 713 bestaande slachthuizen in Duitschland bezitten er slechts 220 koelhuizen. Hierbij moet echter in aanmerking genomen worden, dat in den beginne bij het oprichten van slachthuizen geeue koelhuizen gebouwd werden maar bovendien hebben sedert vele steden er koelhuizen bijgebouwd, zooals ons persoonlijk gebleken is. De commissie had dus in de eerste plaats te onderzoeken welken invloed de stichting van een koelhuis ten opzichte van de oprichtings- als exploitatiekos.en zoude hebben. Uitgaande van het op bl. 16 (bijlage no. 126 jg. 1898) A. Kerdijk over Toynbeewerk, door P. L. Tak over de Geschiedenis van het Socialisme, door mr.'G. M. den Tex over de Drankquaestie, door mr. Ph. Falkenburg over de Beteekenis van de voornaamste bedrjjven voor den nationalen arbeid en voor de arbeiders, door mr. H. L. Drucker over de Arbeidswetgeving, door mr. M. G. J. Boissevain over de Criminaliteit der jeugd, door mr. J. van Schevichaven over Spaarbank- en Verzekeringswezen en door H. Spiekman over Vakvereenigingen. Een schat van wijsheid is hier dus te bekomen. Maar of er velen zullen zijn, die tegen f 150 zich zullen laten inschrijven voor alle lessen, voordrachten en practische vorming is een andere vraag men mag wel stalen hersenen hebben om dat alles in één winter op te nemen en te verwerken. Een eigenaardigheid van deze schooi, waaraan zooveel sociologen hun naam geven, is nog, dat een dame, mej. E. Boissevain, daarvan directrice is men moet zich wel heel sterk gevoelen om zulk een taak te durven aan vaarden. Behalve al deze interessante onderwerpen wordon in »Uns Huis ook nog de gewone cursusseu gehouden, zooals in Natuurkunde door S. van Dissel, over de geo graphic van Nederlaudsch-Indië door Prof. Dr. M. C. Ivan, over do Nederlandsche Schilderschool der 17e eeuw door Theo C. Simons, over de voornaamste landen van Europa enz. enz. Dan komen er de leerrijke avonden van de vereeniging »Samenwerking" in het gebouw »De Eenheid", van Volksontwikkeling" in dGeelvinck, van «Handwerkers Vriendenkring", van het Socialistisch Lees gezelschap, van de Theosofen, van «Ons Huis buiten de Muiderpoort" dat alles geeft den journalist een gevoel, alsof de thermometer nog 20 graden hooger staat dan werkeljjk het geval is. In Buurt YY zal nu ook een „Ons Huis" komen. Een circulaire is verspreid, waarin het plan wordt uit eengezet en financieele steun gevraagd. In deze buurt, waar zooveel jongelui niet hun huis, maar alleen hun tijdelijk nachtverblijf hebben, eu waar het pad der zonde zoo glad getreden is, kan een stichting, die nu nog on schuldige jongens en meisjes van de straat houdt, zeker veel goed doen. FUAAKHIJK. Bleef het den 14 te Parijs, gelijk wij meldden, zeer kalm, te Cherbourg, een van Frankrijke grootste oorlogshavens, hebben vrij ernstige opstootjes plaats gehad. Des avonds na het vuurwerk zijn door een groot aantal zeesoldaten baldadigheden begaun, waarbjj zij de politie mishaudelden. Er werden 60 soldaten in hechtenis genomen, doch de gevangenen maakten oproer en de troepen moesten tnsschen beiden komen. Den geheelen nacht is het onrustig gelieven en moesten de troepen in het geweer blijven. Er zijn talrijke arres taties gedaan. De soldaten der marine-infanterie liepen voor het politiebureau te hoop en eischten de invrijheids- stelling van hun kameraden. De ruiten en deuren werden ingeslagen. Een burger liep daarbij een bajonet-steek in den onderarm op. Ook te Rennes was het rumoerig, ofschoon in veel mindere mate. Een aantal jongelieden, zoons van win keliers enz., hebben gemanifesteerd, niet alleen ter eere van het leger, maar in het bijzonder van kolonel Saxcé en tegen de Joden. Ook hebben zij ruiten ingeworpen bij een Dreyfus wèlgezinden hoogleeraar Basch. Er werden ook andere kreten vernomen, als»Weg met de kwajongens Weg met de ezelskoppen 1" Een twintigtal bereden gendarmes dreven de schreeuwers uiteen eu en kelen werden opgebracht. De Regeering heeft een paar der maires die ge weigerd hebben het vonnis van het Hof van Cassatie inzake de Dreyfus-revisie te doen aanplakken, van hun ambten ontheven. De «Petit Bleu" laat zich uit Parijs melden, dat het er in de socialistische Kamergroep niet rooskleurig uitziet. De fractie Guesde-Zevaes-Vaillant blijft zeer ontstemd over de aanwezigheid van hun kameraad Mil- lerand in het kabinet en de houding van Jaurès in de zaak-Dreyfus. De reactionaire republikeinen van de groep opgogevene veraecijnsde slachtgewicht van 896000 K.G. en aannemende dat er per week in hoofdzaak gedurende twee dagen geslacht wordt zoo zoude men op eiken dag 896000/100—8960 K.g. vleesch moeten kunnen bergen en, er rekening mede houdende, dat van de vorige maal nog tli aanwezig zoude kunnen zijn, dit verhoogen tot op 11200 K.G. Daïr meu op eiken vierk. Meter nuttige ruimte 150 K. G. vletsch kan bergen, zoude men 75 vierk. Meter nuttige ruimte noodig hebben rekent men hierbij voor de gangen nog '/3 der nuttige ruimte, dan komt men tot eene totale oppervlakte van 100 vierk. Meter. De stichtingskosten van een dergelijk koelhuis zouden, afgescheiden van den benoodigden grond, het volgende kosten a. kosten van gebouw, inrichting der koelcellen, machine en ketelbuis met fundamenten f 18000 h. stoomketel, stoommachine, koelmachine (acht tienduizend cal), koelapparaat, ventilator, trans missiewerk, stoom-water-luchtleiding en mon tage f 15600 f 336U0 De exploitatie-rekening hiervan zoude ongeveer de volgende zjjn a. Personeel. Hiervoor behoeft niets meer uit getrokken te worden, dan bet meerdere trac- tement dat men nu betaleu moet voor een machinistterwijl men zonder koelhuis met een stoker in het abattoir zoude kunnen vol staan f 200 b. Steenkolen. 180 Dagen voor eene stoommachine van 15 paardekracht, zonder condensatie, daar de afgewerkte stoom gebruikt wordt voor het benoodigde warme water in het slachthuis. Stoomverbruik 16 K.G. stoom per indicateur- paardekracht en per uurmaakt 260 K.G. stoom per uur. Indien 1 K.G. kolen 7 K.G. stoom levert, zoo heeft men noodig aan kolen 260X12/7=450of incl. het opstoken 500 Transporteere f 200 Méline hebben reeds verheugd uitgerekend, dat deze ont stemming bij de heropening der Kamerzitting het mi nisterie Waldeck-Rousseau minstens twintig stemmen zal kosten hetgeen voldoende zou zijn het ministerie te laten vallen. IPA5IJB. De crisis wordt steeds dreigender. Uit naam van de Regeering heeft minister-president Silvela aan de oppositiepartijen eeu overeenkomst voorgesteld die reeds in beginsel is aangenomen. Daarbij wordt bepaald dat de vorige begrooting voorloopig van kracht blijft en de oorlogsbelasting wordt afgeschaft. De Cortes zullen van de financieele wetten slechts de regeling der schuld goedkouren en daarna Dinsdag uiteengaan. Echter moet in den boezem van het ministerie diep gaande oneenigheid heerschen. De meeste ministers zouden het met de voorgestelde overeenkomst niet eena zijn, zoodat een ministerieels crisis onvermijdelijk schijnt. De Regentes heeft de reis naar San Sebastiaan uitgesteld, totdat de toestand weder normaal is. Te Barcelona zijn den 16 op vier verschillende plaatsen in de stad bommen gesprongen, die echter geen schade veroorzaakten. De onrust is zeer groot. De daders zijn onbekend. Het getal stakers te Bilbao is reeds tot 10,000 gestegen. De straten worden door troepen bezet. Bilbao geldt voor een gevaarlijk Carlistisch wespennest en de regeering wil met krachtige maatregelen zooveel mogelijk elke ongeregeldheid voorkomen. VBRBBAIUDB 8TATM1V. Nog steeds luiden de berichten omtrent den gezondheidstoestand der troepen op de Philippijnen uiterst ongunstig. In verschillende kwartieren op Luzon zijn maar 200 vrijwilligers beschik baar voor dagelijksche wachtdiensten. De geregelde troe pen houden zich beter dan de vrijwilligers, maar de hospitalen zijn overvol en de geneeskundige dienst is in dezen tijd op de Philippijnen zwaarder dan eenige andere dienst. Generaal Otis heeft 2500 paarden gevraagd, ten einde een brigade cavalerie op de Philippijnen te kunnen organiseeren welke na het regenseizoen zou moeten optreden. De admiraal Dewey, de held van Cavite, wordt den 19 dezer aan boord van den oorlogsbodem, Olympia, over Port Said van de Philippijnen komende, te Triest verwacht. DJambl. Aan de »N. R. Ct." werd den 15 uit Batavia geseind Vijfhonderd Djambioeezen loopen stroopende het land af. Het flottieljevaartuig »Edi" is van Palembang naar Djambi vertrokken. Iiaatste Berichten. He Transvaalsche crisis. LONDEN, 17 Juli. De onder-staatssecretaris van oor log Wyndham zeide in het Lagerhuis De drie batterijen welke nu op het punt staan scheep te gaan naar Zuid-Afrikagaan om andere af te lossen maar indien de omstandigheden het noodig maken, kun nen de batterijen die nu in Zuid-Alrika zijn, daar ge houden worden. In dat geval zouden de eerstbedoelde drie batterijen versterkingen worden. PRETORIA, 17 Juli. Men verneemt, dat als besluit der voortgezette geheime zitting van de beide Volksraden en den Uitvoerenden Raad welke heden is gehouden belangrijke concessies in de richting van sir Alfred Mil- ner's eischeu in gunstigen zin ziju aangenomen. Door den Commissaris der Koningin in Aloord- liolland zijn tot zetters voor 's Rijks directe belastingen benoemd: te Beemster de heeren J. Koopman en P, Kramer; te Bergen de heer W. Veenhujjzen te Buiksloot de heer T. Mantel; te Graft de heer H. v. d. Meer; te Heerhugo- waard de heer D. de Boer; te Wormer de heer J. T. F. Randshuizen te Wijdewormer de heer J. Haan Dz., en te Zwaag de heer C. Edel. Transport f 200 d.i. 90000 K.G. kolen a f 100 fr. bergplaats 900 c. Olieverbruik, verpakkingsmateriaal en ammo niak 300 d. Rente 31/2°/0 over f33600 1176 c. Aflossing en onderhoud 8°/0 over het bedrag der machines d. i. f 15600 1248 3°/0 over het bedrag der gebouwen540 f 4364 In aanmerking nemende, dat men de slagers niet kan verplichten tot het gebruik maken van het koelhuis, zoo zal bij geringe deelneming van de zijde der slagers in de eerste jaren althans het bedrag der exploitatiekosten in de verste verte niet gedekt kunnen worden door huur der koelcellen. In sommige slachthuizen heelt men getracht die kos ten te dekken a. door hoogere slachtloonen te berekenen dan zonder aanwezigheid van een koelhuis noodig zonde zijn tot dekking der onkosten van het slachthuis. b. door verschillende slachtloonen te heffen, ten 1ste ver laagde slachtloonen van de slagers die van bet koel huis gebruik maken, ten 2de hoogere slachtloonen van hen, die niet van het koelhuis gebruik maken. Beide middelen meent de commissie te moeten af keu ren daar het niet billijk genoemd mag worden langs indirecten weg van de slagers datgene te heffen, wat men langs directen weg niet verkrijgen kan. Een beter middel is ons inziens om aan het koelhuis ijsfabrikatie te verbinden. Doch ook al levert die fabrikatie een niet onaardig bedrag op, zoo zullen toch de onkosten niet gedekt wo rden en het koelhuis als zoodanig een deficit opleveren. Dit deficit kan niet ten laste van het slachthuis komen, doch zoude als belasting van de burgerij geheven moeten worden. Op den voorgrond stellende dat het slachthuis in geen geval belastingverhooging voor de burgerij ten gevolge mag hebben, adviseert de commissie het koelhuis

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 2