Telegrafische Berichten Stadsberichten. Markt- en Beursberichten. BURGERLIJKE STAND. Te Assendelft zaten zestien kinderen boven op een geladen hooipraam. Plotseling kantelde de vracht en lagen de kinderen allen in het water, door het hooi overdekt. Gelukkig zijn zij allen er goed afgekomen. Den 17 is op de spoorlijn tusschen Halfweg en Sloter- dijk een wegwerker door een uit Haarlem komenden trein aangereden Het hoofd van den man werd afgereden. Wierlngerwaard. Den 14 werd de heer P. Stadt, hoofd der school te Schagerbrug als zoodanig benoemd aan een der openbare scholen alhier. Behagen. Evenals aan de openbare lagere school alhier heeft ook eene prysuitdeeling vanwege do gemeente plaats gehad aan de r. k. par. school en wel den 15. Aan 66 leerlingen werden eerbewijzen en spaarbank inschrijvingen van f 0.65 uitgereikt wegens het minder dan 5 keeren verzuimen der school in het algeloopen jaar Negen leerlingen der hoogste klasse kregen elk een fraaien prijs. Door verschillende autoriteiten werd de prijsuit- deeling bijgewoond. Onder vele blijken van belangstelling herdacht W. Prins, post-conducteur alhier, den dag, waarop hij vóór 25 jaren in 's Rijks dienst trad. Van de brievengaarders en post boden te N. Niedorp, Winkel, Hoogwoud en Spanbroek ontving hij een gemakkelijken stoel met een fraai inktstel, terwijl zijne Schager ambtgenooten »den vriendelijken, ouden heer, zooals hij in de wandeling genoemd wordt, nog eene verrassing willen bereiden. Ursem. Ter voorziening in de vacature, ontstaan door het bedanken van den heer K. Grootals lid van den gemeenteraad zal op den 26 verkiezing gehouden worde d. 's-Gravenhage, 18 Juli 1899. Vredesconferentie. Heden vergadert de commissie voor de redactie der arbitrage-overeenkomst ter voorbereiding van de tweede lezing op morgen. Afgehandeld zijn alle artikelen rakende de eigenlijke arbitragegehandhaafd is verplichte moti veering van arbitrale vonnissen, niettegenstaande sterke bestrijding van De Martens. Het Amerikaansche voorstel revisie toelatende van arbitrale vonnissen werd sterk bestreden door De Martens en Descampsdoch toen Amerika de goedkeuring van het tractaat hiervan afhan kelijk stelde werd eenparig aangenomen het bemidde lend voorstel van Prof. Asser, geen recht toestaande op revisie tenzij partijen zich by overeenkomst dat recht hebben voorbehouden. Alsdan gelden de bepalingen der te sluiten overeenkomst. Concert Hulten-socleteit. Door het Stedelijk Muziekkorps, onder directie van den heer J. M. Otto, zal op Woensdag, den 19, des avonds ten 5"/j uur in den Stadshoutvan wege de Bniten-societeit, een concert worden gegeven, waarvan het programma als volgt luidt 1.Joyeux refrains", pas redoublé v. Lecail. 2. »Overture znr Oper «Die Zauber- flöte"W. A. Mozart. 3. a. Lied ohne Worte opus 19 No. 2 Mendelssohn. b. «La Manola serenade espagnole'' R. Eilenberg. 4. Mosaïque sur des motifs de l'opéra «Mireille"H- Kling. o 5. »Les jours de soleil", ouverture de concert vanv. H. Kling. 6. a. Intermezzo sinfonico ausderoper «Cavalleria Rusticana" P. Mascagnj. b. »Le reveil du rossignol W. v. Perck. 7. »Die Schlittschuhlaufer", C ncert- WalzerE. Waldteufel. 8. »Een zomerdag iu Noorwegen", fantaisie op verschillende motieven N. I. Buijssens. «.Herdersspel, b. Onweder, c. Vo gelenzang, d. Koraal, e. Hulde zang, J. Woeste dans, g. Ver heerlijking van het feest. achterwege te laten en biertoe niet over te gaan alvorens de slagers in wier belang het hoofdzakelijk is den wensch daartoe te kennen geven en zich bereid verklaren een zoodanig bedrag voor huurwaarde der koelcellen te garandeeren dat de risico der exploitatiekosten tot een minimum beperkt wordt. Wat de slachthuizen betrettwelke de commissie zoude bezoeken zoo was de keuze uit de 713 steden welke in Duitschlaud slachthuizen bezitteneene zeer ruime. De commissie meende zich tot Westfalen te moeten bepalen omdat de levenswijze aldaar het meest overeen komt met de Nederlandsche. Uitgekozen werden 3 slachthuizen in plaatsen van gelijke grootte als Alkmaar, waarvan een met en twee zonder koelhuis. 2 slachthuizen in plaatsen van iets grooteren omvang dan Alkmaar (23 en 25000) daar men bij oprichting van een slachthuis op eenige uitbreiding rekenen moet eveneens 1 met en 1 zonder koelhuis. 2 slachthuizen in plaatsen van 45000, een met en een zonder koelhuis, hoofdzakelijk om te zien of de inrichting in grootere steden aanmerkelijk afwijkt bij die van kleinere en ook om het verschil in de finantieele resul taten te onderzoeken. Het slachthuis der stad Crefeld (108000), uitsluitend omdat dit bekend staat als een der mooiste en doel matigst ingerichte slachthuizen die bestaan. Het waren de onderstaande slachthuizen Hfirde 18700 inwoners zonder koelhuis. Eschweiler 19500 met Yperen 16000 zonder Vierssen 23000 Ostende 25000 Osnabrtlck 45000 met Bielefeld 45000 zonder Grefeld 108000 met van deze stedon bleken intusschen Hörde en Vierssen een koelhuis gekregen te hebben. Om een gelijkvormig onderzoek bij alle slachthuizen Abattoir. Onze lezers zullen in dit blad het eerste gedeelte vinden van het zaakrijke en omvangrijke rapport, dat de heeren G. de Groot en H. J. Vonk daartoe door den raad benoemdaan hunne mede-leden uitbrachten be treffende hun onderzoek naar eenige in werking zijnde slachthuizen in het buitenland. Zij werden op hunne reis naar Duitschlaud en Belgie door den architect dezer gemeente, den heer G. Looman, vergezeld. Met gioote spoed heeft de rapporteur van bedoelde commissie de heer Vonk de opgedane bevindingen op het papier gebracht en neergelegd in een rapportdat ongetwijfeld strekken zalom de raadsleden in staat te stellen zich omtrent deze voor onze gemeente zoo belangrijke zaak een nauwkeurig oordeel te vormen. Kien feestavond. De Tooneelvereeniging »Talma" heeft het voornemen, op Zondag24 September ter gelegenheid van haar twintigjarig bestaan, in »D i 1 i g e n t i a", eene uitvoe ring te geven van »Een dolle boel", blijspel in 5 be drijven, door A. Reyding. Voor een feestavond mag dit vroolijke stuk zeker eene goede keuze geacht worden. Men zal zich daarbij kostelijk amuseeren. Eene inteekenlijst zal rondgezonden worden, opdat men nu reeds van deelneming kunne doen blijken. De prijzen zijn zeer laag gesteldvoor een heer en dame te zamen 75 voor iedere dame meer 30 cents. Badhuis Witte Kruis. In de week van den 9 tot den 15 zijn in het badhuis van het «Witte Kruis" genomen 64 kuipbaden, 127 regenbaden le klas en 216 regenbaden 2e klas, totaal 407 baden. Arrondlssenicnts-Reehtbaiik. Benoemd tot rechter bij de arrondissements-recht- bank alhier de heer mr. H. li. Asser, advocaat te 's Gravenhage. Kegelconcours. Den 16 waren in het lokaal «de Unie" van de 18 clubs, die zich hadden aangegeven voor den Juniores- wedstrijd, 13 uitgekomen. De uitslag was als volgt: «Poedelhaat" Amsterdam, le prijs, 275 punten «Ger- mania", idem, 2e pr., 261 p.; «Hout of Fout", Helder, 3e pr., 255 p.«de Amsterdammers", Amsterdam, 4e pr., 249 p.; «Twee duifjes", idem, 5e pr., 242 p.; «Poedel- haat", Helder, 6e pr., 231 p. Verder kwamen uit: »G. G. P." 226 p., «Onderlinge Oefening" 223 p., «Minerva" 219 p., «Broederschap" 218 p., «Jonge Ploeg" 193 p., «Onderling Genoegen" 188 p., «Eensgezindheid" 172 p., allen Amsterdam. Treffersprjjs werd behaald door «Poedelhaat", uit Amsterdam met 45 treffers. De negenprijs door de club «Hout of Fout", Hel der, met 10 negens. Eere-prijs door den heer S. Knijper, van «Hout of Fout", Helder, met 76 p. Consolatie-prijs door den heer S. v. d. Zee van de club »G. G. P.", Amsterdam, met 53 p. Orgelconcert «le Vries. Wij herinneren belangstellenden aan het orgelconcert, dat morgen,Woensdagnamiddag 3 uur, zal gegeven worden door den heer de Vries te Rotterdam. Van zijne laatste orgelbespeling aldaar op Vrijdag j.l. wordt in de Nieuwe Rott. Courant van 15 Juli uiterst waardeerend gewag gemaakt. Ook van mej. Blijenburg vernamen wij veel goeds. Hier te lande trad zij reeds met succes op te Amsterdam, Rotterdam 's-Gravenhage, Nijmegen, enz. en naar aanleiding van hare medewerking bij concerten te Kreuznach en Worms in MaartMei j. 1. wordt in de plaatselijke bladen aldaar met den meesten lof van stern- middelen en voordracht gesproken in 't bijzonder wordt het middenregister genoemd en de ideale wijze waarop zij de vrome innigheid van Bach's hooge kunst weergeeft. Ook zij nog even gememoreerd, dat het in 1897 door de firma BStz en Co. te Utrecht herstelde orgel der Graote Kerk dagteekend van 1645, en een der grootste van ons land is (3 handklav. en vrij pedaal, bijna 4000 pijpen en 6-3 registers.) Het grootste deel van het bin nenwerk werd gemaakt door Galtnng Hagerbeer, de orgelkast uitgevoerd naar plannen van Jacob van Campen, te doen plaats vinden, stelde de commissie van te voren de onderstaande vragen op 1. Welken invloed heeft het slachthuis op het slagers- bedrijf als zoodanig uitgeoefend 2. Op welke uren is het slachthuis geopend en hoe groot is het grootste aantal runderen varkens en klein vee op een dag geslacht 3. Wordt er hoofdzakelijk door de slagers geslacht of door personeel aan het slachthuis verbonden 4. Hoe hoog zijn de slachtloonen 5. Hoe hoog zijn de keurloonen 6. Is er een koelhuis aan het slachthuis verbonden 7. Hoeveel bedraagk de huur der koelcellen en hoeveel vierk. meter koelruimte is disponibel. 8. Wordt een voldoend aantal koelcellen verhuurd? 9. Hoeveel bedragen de jaarlijksche onkosten voor eiken vierk. meter koelceloppervlakte, welke verhuurd wordt? 10. Is de huur van de koelcellen in de slachtloonen begrepen 11. Is er een afzonderlijke exploitatierekening van het koelhuis 12. Welke is het resultaat 13 Is er een afzonderljjke exploitatierekening van het slachthuis 14. Welke is het resultaat? 15. Welke zijn de stalgelden 16. Wordt de exploitatie der stallen afzonderlijk gehouden 17. Welke is het resultaat? 18. Indien de exploitatierekeningen niet afzonderlijk ge houden worden, hoe is dan het gezamenlijke resultaat 19. Welk personeel is verbonden a. aan het slachthuis b. aan het koelhuis c. aan de stallen 20. Hoe hoog zijn de arbeidsloonen 21. Is de directeur van het slachthuis een veearts? 22. Levert het koelhuis ook ijs voor andere doeleinden en hoe hoog is de opbrengst 23. Heeft de oprichting van het slachthuis invloed uit- gooefend op den prijs van het vleesch bouwmeester van Amsterdam's stadhuis, en de groote deuren beschilderd door den beroemden Cesar van Ever- dingen het schilderwerk stelt den triomftocht van Saul voor, nadat Goliath door David was verslagen. De barometerstand alhier was des morgens te 8 uur als volgtden 17 767.2 den 18 766.0. De BURGEMEESTER der gemeente ALKMAAR brengt ter algmeene kennis, dat de verkiezing van een lid der Provinciale Staten van Aooril Holland in dit kies-districtdoor Heeren Gedeputeerde Staten dier provincie is bepaald op Dinsdag den 1 Augustus) a.s. van des morgens 9 tot des namiddags 4 uur, ten raadhuize dezer gemeente en de stemming en her temming, indien deze noodig mochten zijn, op Maandagen den 14 en 28 dierzelfde maand van des morgens 8 tot des na middags 5 uur, voor zooveel het le stemdistrict betreft in de zoogenaamde Besognekamer ten raadhuize en voor zooveel het 2e stemdistrict aangaat in één dor lokalen van de 2e Openbare School voor Onvermogendeu aan de Oudegracht alhier en dat do FOK,11lTl.Ili}KI-:A AAA Cl A ADI DA ATSTKKH A<4, van heden af tot en met den dag der verkiezing, ter Secretarie kosteloos ver krijgbaar zullen zijn gesteld, van 's morgens 9 tot 's na middags 2 uur. De Burgemeester voornoemd, Alkmaar, C. W. BRUINVIS 18 Juli 1899. waarn. Burgemeester. GETROUWD. 16 Juli. Arie List en Dieuwertje Haverkorn. 18 Lambertus Martinus Willebrordus Schoonhein en Anna Maria Paleari. GEBOREN. 16 Juli. Gerritje, d. van Jan van Drnnen en Wilhelmina Metscber. Christiaan, z. van Jacobus van der Geest en Oukie Maiia Steeman. 17 Juli. Hillegonda, d. van Willem Zwart en Maaike van Rijs. 18 Jacoba Johanna, d. van Johannes Jacobus Nieu- wenhuizen en Aagje Keijsper. OVERLEDEN. 7 Juli. (Verbeterde opgave.) Anna Maria Hendrika Kerk- hoff, echtge noote van Johannes Verhoeven, 63 j., wonende te Egmond aan Zee. 15 Juli. Jau Adams, 30 j. 17 Hester Hofmeester, echtgeu. van Andries van Dijk, 32 j. Christiaan Krijt, 73 j. 18 Hendrik Adrianus Timmerman, 66 j. Alkmaar, 17 Juli. Aangevoerd 0 lammeren f a 011 koeien en ossen f 180 a 210 192 vitte kalveren f 30 a 75.per pond 50a70ct., 37 nuchtere kalveren f 8 a 18, magere schapen fa-,508 vette id. f 16.a 26.298 vette varkens per P. f 0.29 a 0.36, 24 magere id. f 10 a 12, 0 bokken en geiten f 0 a f 0. Amsterdam, 17 Juli, Friesche Dokkumer Jammen f 0. 0.Katwijser Zand f 2.a 3.40, dito Klei t 0. a 0.Andijker Muisjes f 1.60 a 2 50, ronde f 1.60 a 2.blauwe f 1.80 a 2.10, Westlandsche Klei manden f 2.10 a 2.30, losse f 1.80 a 1.90, Klei Muisjes f 1.80 a 2.Zand Muisjes f 0.a 0.Zand f 3.60 a 4. per H L., nieuwe Malta f 0.00 a 0.per K G. Petroleum. Onveranderd. Amsterdam, 17 Juli. Aangevoerd 247 runderen vette le qual. f 0.58 tot 0.62, 2e id. f 0.54, Se id. f 0.48 per K.G., 140 melk- en kalf koeien f 100 a 220, vette PURMEREND, 18 Juli. Aangevoerd 590 vette run deren f 0.52 a 0,56 p. p., 23 stieren, vette prijshoudend, matig, magere, dito vlug, melkkoeien, idem stug, 356 vette kalveren f 0.55 a 0.75 p. p., vlug, 186 nucht. idem, f 7 a 18, stug, 23 paarden, 1980 schapen en lammeren, prijshoudend vlug, 424 vette varkens, 29 a 36 ct. p. p., vlug, 49 magere id. f 11 a 14, 287 biggen f3,— a 7. beiden stug. Kleine kaas f 25,middelbare f 20.50, commissie Aangevoerd 340 stapels, weg.kg., 17875 kg. boter f 1.05 a 1,15, Kipeieren f 2,65 a 3,25, eend dito f 3,a 0. 24. Heeft de oprichting van het slachthuis invloed uitge oefend op het marktwezen 25. Naar welk systeem is het slachthuis gebouwd 26. Welke fabriek leverde de technische inrichting van het slachthuis 27. Welke fabriek leveide de technische inrichting van het koelhuis 28. Is er eene bijzonderheid dis het slachthuis van andere onderscheidt 29. Wordt er exportvee geslacht en hoe hoog zijn daar voor de slachtloonen? 30. In welke soorten wordt het vleesch der geslachte dieren onderscheiden en hoe wordt er gestempeld? 31. Wie draagt de schade van het afgekeurde vee 32. Bestaat er eene verzekering tot vergoeding van de nadeelige gevolgen daarvan? 33. Wat gebeurt er met het afgekeurde vleesch 34. Naar welk systeem geschiedt het klaren van het spoelwater 35. Hoeveel bedragen de onkosten van het klaren 36. Waarheen wordt het spoelwater afgevoerd Deze vragen werden lang te voren aan het betrokken gemeentebestuur toegezonden met verzoek die door den directeur schriftelijk te doen beantwoorden en aan de commissie by haar, persoonlijk bezoek ter hand testellen. Het resultaat hiervan wordt als bijlage opgenomen. Alvoreus over te gaan tot die beschouwingen, waartoe het bezoeken der slachthuizen aanleiding gegeven heeft meent de commissie niet te mogen verzwijgen de uit stekende wijze waarop zij overal ontvangen werd. Aan de slachthuizen werden de meest mogelijke inlich tingen gegeven en waar zij ten opzichte der exploitatie rekeningen niet altijd voldoende waren ten siadshnize op de meest welwillende wijze aangevuld. Naar aanleiding van hetgeen door de commissie gezien, gehoord en ondervonden werd, wenscht zij omtrent enkele punten het volgende te rapporteeren. Wordt vervolgd.

Alkmaarsche Courant | 1899 | | pagina 3